7 13 'Holy Ziekenhuis is miljoen waard' Wbs: vangnet voor armlastige huurder Rotterdams Dagblad oost hiiaa c o K Steeds meer Vlaardingers scheiden hun afval Vlaardingen en Schiedam kruisen de pennen Bonden en directie reageren verheugd op bijdrage van gemeente Bibliotheek Schiedam- Oost sluit de deuren Maassluis wijst twee piek voor Waterweg FM nog niet af Pfli# OP 'Balkon' in de wachtkamer Fietser op de snelweg Waterweg Woensdag 2 juli 1997 Schiedam Een vangnet voor huurders in de problemen. Bewo ners die plotseling door ontslag, scheiding of overlijden de huur niet meer kunnen betalen, kun nen na de zomer rekenen op steun van Woningbouwvereni ging Schiedam (WbS). In sommi ge gevallen neemt de wo ningstichting voor een penode van maximaal een jaar een ge deelte van de huur voor haar reke- ning. Een andere mogelijkheid is dat de WbS de huurder een ver- huisvergoeding -naar een goed kopere woning- betaalt. Deze tegemoetkoming of vangnet maakt onderdeel uit van het meerjarenbeleid 1997-2000 dat de WbS heeft uitgestippeld. De rege ling moet niet als uitkering aan een huurder, maar als tegemoet koming worden gezien. Belang rijk is dat de hulp van tijdelijke aard is. Het is niet de bedoeling dat de WbS jarenlang de huurder financieel blijft ondersteunen. De regeling is bedoeld voor men sen bij wie een plotselinge en on verwachte wijziging m de levens situatie optreedt. Volgens direc teur F. de Graaf van dc WbS komt het jaarlijks zo'n vijftig keer voor dat een huurder de maandelijkse lasten niet meer kan voldoen. „De huurder woont in een voor hem of haar te dure woning. De huursub sidie die de bewoner krijgt is niet toereikend en vervolgens ont staan de problemen." De in moeilijkheden getaakte huurder kan bijvoorbeeld zoeken naar een nieuwe baan en zolang die procedure loopt een tegemoet koming ontvangen. Als blijkt dat de bewoner structureel in een te duur huis woont, kan hij of zij met hulp van de WbS verhuizen naar een goedkopere woning. „Belang rijk is," vertelt De Graaf, „dat het geen structurele hulp aan een huurder betreft. Het ministerie van Volkshuisvesting stelt zeer strenge regels aan het helpen van huurders. De WbS zai daarom voor wat de regeling betreft de na druk leggen op het tijdelijke kara- ter van het vangnet/" Het is de bedoeling dat de rege ling na de zomervakantie ingaat. Volgens directeur De Graaf wor den er de laatste tyd steeds meer van dit soort sociale ondersteu ningsprojecten gerealiseerd omdat de levenssituatie van een bepaalde groep mensen snel ver slechtert Het aantal mensen dat tegenwoordig een 'rijk' leven leidt is volgens haar groot en overscha duwt de relatief kleine groep die het niet breed heeft. Van verschil lende kanten, gemeente, GGD, Maatschappelijke Dienstverle ning, een aantal particuliere ini tiatieven en woningcorporaties, wordt geprobeerd de mensen aan de rafelrand van de samenleving te ondersteunen. Vlaardingen De meeste Vlaar dingers gaan hun afval hoe langer hoe meer gescheiden inzamelen. Vooral papier en glas wordt in ver gelijking met voorgaande jaren steeds vaker apart ingeleverd. De bewoners van Holy-Noord doen op dit gebied het meest hun best, Holy-Zuid en Oostwijk scoren het minst. Dat is één van de uitkomsten van het milieubelevingsonderzoek dat leerlingen van Beneden Maas vorig jaar april in opdracht van de gemeente Vlaardingen hebben uitgevoerd. De resultaten van het jaarlijkse onderzoek, dat in 1995 voor het eerst is gehouden, is een hulpmiddel om het gemeentelijk milieubeleid te toetsen. De uit komsten van de straatinterviews geven een beeld van de beleving en'waardering van het leefmilieu in Vlaardingen, De resultaten kunnen leiden tot aanpassing van bepaalde onderdelen van het be leid. Met het leefklimaat in Vlaardin gen zit het wel goed, blijkt uit het onderzoek. Het merendeel van de ondervraagden geeft aan prettig te wonen in de haringstad. Per wijk wordt dat wel anders erva ren, Vooral in de Oostwijk en Westwijk is niet iedereen lovend over de omgeving. Toch zijn. er maar weinig mensen die hun stad een dikke onvoldoende geven. Hoewel Vlaardingers met plezier in hun stad zeggen te wonen, ge ven zij aan last te hebben van stank en geluid. Vooral stank overlast scoort hoog. Het percen tage dat geluidsoverlast noemt steeg van 28 naar 37 procent. Cen trum en Westwijk zijn hierbij de uitschieters. Qua stank springen^ centrum en Oostwijk eruit. Van de overlast geeft 43 procent van de ondervraagden bedrijven buiten Vlaardingen de schuld, 19. procent noemt plaatselijke wegen en 10 procent meent dat rijkswe gen en bedrijven binnen Vlaar dingen de boosdoeners zijn. Als tweede keus wordt ook wel het vliegverkeer genoemd. Verder blijkt uit het onderzoek dat meer dan de helft van de geïn terviewden zich ergert aan ver vuiling, zoals zwerfvuil, honden poep en huisvuil op straat. Vol gens hen ligt daarin een taak voor de politie. Vooral in de Oostwijk blijken de bewoners zich druk te maken over vervuiling, geluids overlast en de naleving van re gels. Ondanks dat de informatie uit de afvalfolder, de gemeentegids en de gemeentepagina in Groot Vlaardingen een groot publiek be reikt, geeft bijna veertig procent van de ondervraagden aan meer informatie te willen over milieu- onderwerpen. Schiedam De 'oude vete Schiedam-Vlaardingen staat dit jaar centraal tijdens de kunstes tafette. Op allerlei vlakken gaan Schiedammers en Vlaardingers dit jaar Het Duel aan. Ook op de pagina's van het Rotterdams Dagblad wordt daarvoor ruimte gemaakt. Met ingang van van daag gaan schrijvers, columnis ten en tekenaars uit beide ste den de pennen met elkaar krui sen. Han van der Horst, de Schie- damse schrijver/historicus bijt vandaag het spits af. Medelij den, toont hij voor Vlaardingen. Komende zaterdag reageert de. Vlaardingse tekstschrijver Cor nells Pons. Volgende week krij gen beide partijen de kans om de laatste puntjes op de i te zet ten. Kunstestafette Daarna is het de beurt aan Dick van der Lugt (Vlaardingen) en Kor Kegel (Schiedam) om de pennenstrijd uit te vechten. Na ueze twee columnisten van het Rotterdams Dagblad is het ten slotte de beurt aan twee kriti sche tekenaars om Het Duel te beslechten: Len Munnik (Vlaar dingen) en Theo Gootjes (Schiedam). Deze polemiek is een onderdeel van de kunstestafette, de jaar lijkse provinciale kunstmanifes tatie. Sportpark De Vijfsluizen - ongeveer op de grens van Schiedam en Vlaardingen- is in september het strijdtoneel. Dan vechten ploegen uit beide steden een sportieve strijd uit. Het gaat om vijf sporten die door kunstenaars zijn verzonnen. Dat zullen nog niet bestaande va rianten zijn op olympische spor ten. In dezelfde periode staat ook het daarna te slopen Kolpabad in Vlaaidingen centraal. Kunste naars zullen het binnenbad omdopen tot een kunsttentoon stelling. Vierduizend mensen hebben overigens al kennis ge maakt met de kunstestafette. De deelnemers aan de avondvier daagse vorige maand konden met vier stempels een originele tekening bij elkaar sparen, geza menlijk ontworpen door Michel Snoep (Schiedam) en André Pel grim (Vlaardingen). Zie ook pagina 15 Dankzij da bijdrage van de gemeente Vlaardingen hoeven er in het Holy Ziekenhuis geen gedwongen ontslagen te vallen. Archieffoto Roei Dijkstra Vervolg van de voorpagina Vlaardingen Ondanks de financiële problemen van de ge meente Vlaardingen, willen burgemeester en wethouders een miljoen gulden overmaken naar het Holy Ziekenhuis als bijdrage om de financiële problemen daar op te lossen. Moet Holy Ziekenhuis vijf miljoen gulden bezuinigen, de ge meente is al twee jaar bezig aan een bezuinigingsoperatie yan achttien miljoen. genavond een definitief besluit neemt. „We hebben nu iets meer tijd om de mensen te herplaat sen," aldus de directeur. Van de 35 arbeidsplaatsen die moeten verdwijnen als gevolg van de inkrimping is het grootste deel al herplaatst. Het gaat daar bij om het verplegend personeel. Voor twaalf mensen van de zoge noemde ondersteunende dien sten is nog geen oplossing gevon den, Met de financiële bijdrage en de toezegging van de gemeen te om te bemiddelen, verwacht Rook binnenkort ook deze perso- zegt wethouder H.C.J. Rokers (financiën), „de gemeen te Vlaardingen heeft natuurlijk altijd geld. Je moet alleen kiezen waaraan je het uitgeeft Het colle ge vindt dat het Holy Ziekenhuis een miljoen waard is. Mede inge geven door de zorg voor de volks gezondheid in Vlaardingen die wij hebben." Ondanks dat het Holy Zieken huis in eerste instantie om 1,4 miljoen gulden had gevraagd, is directeur M. Rook 'verheugd' met dè toezegging van b en w, waarover de gemeenteraad mor- neelsleden een alternatief te kunnen bieden. Wel waarschuwt hij dat met al leen het miljoen van de gemeen te de problemen niet zijn opge lost. „We moeten ook binnen het ziekenhuis onze bezuinigings plannen ter waarde van twee mil joen gulden doorvoeren." 'Fantastisch' N. Sierkstra van de AbvaKabo noemt het 'fantastisch' dat de ge meente bereid is een miljoen bij te dragen. Daaraan is door burge meester en wethouders de voor waarde gesteld dat ook het perso neel moet bijdragen. Een van de oorzaken van de tekorten is de overschrijding van de perso neelskosten. Uit een vergelijking met het Sehieland Ziekenhuis blijkt dat de loonkosten in Holy 800,000 gulden hoger - op een to taal van veertig miljoen gulden - liggen, terwijl in Schiedam op grond van de CAO wordt betaald. Het personeel van het Holy Zie kenhuis heeft die betere rechts positie destijds bij de privatise ring los weten te peuteren bij de directie. B en w van Vlaardingen achten het 'voor de hand liggen' dat vakbonden en personeel in stemmen met een gelijkstelling met de rechtspositie van het Sehieland Ziekenhuis. Dat maakt de fusie tussen de beide ziekenhuizen over een paar jaar weereen stukje makkelijker. Sierkstra zei vanmorgen in een reactie dat daarover wel valt te praten, maar dat een hele gelijk schakeling eerder door het perso neel al is afgewezen. „We z|jn nu op zoek naar andere bronnen om geld uit te halen," aldus de vak bondsvertegenwoordiger, die zegt 'geen idee' te hebben welke bronnen dat dan zijn. Nieuwe ziekenhuis Directeur Rook gaat er van uit dat het Holy Ziekenhuis 'over een paar maanden weer boven jan is'. „Met de steun van de ge meente en de overige maatrege len moet het ziekenhuis aan het einde van het jaar weer in gezond vaarwater zijn," aldus Rook. Dat is ook nodig omdat in 1999 de fu sie met het Sehieland Ziekenhuis op het programma staat als voor bereiding op het in 2002 te bouwen nieuwe ziekenhuis. De eerder door de tot 1 januari 1997 verantwoordelijke interim- directeu (die door bestuur en hui dige directie als sehuld'ge wordt aangewezen voor de ontstane te korten) gedane beschuldigingen dat de tekorten dit jaarzijn gecre ëerd om het ziekenhuis winstge vend te maken om zo met een flinke financiële reserve te fuse ren met het Sehieland Zieken huis, worden door wethouder Roijers terzijde geschoven. Daar bij baseeert hij zich op een rap port dat accountants van Coopers Lybrand hebben opgesteld. Schiedam Het filiaal van de bi bliotheek in Schiedam-Oost is vrijdag 1 augustus voor het laatst open voor het publiek. Het ge bouw wordt niet meteen afge dankt. Het pand zal tot aan de ver huizing naar het Stadserf - me dio november- dienen als op slag-, sorteer- en saneringsruim te. De sluiting van het filiaal aan de Lorentzlaan is het gevolg van een besluit van het college van burge meester en wethouders. Het fili aal wordt overbodig door de nieuwbouw aan het Stadserf. Op vrijdag 1 augustus kunnen le ners voor de laatste keer boeken inleveren en lenen aan de Lo rentzlaan. De geleende boeken kunnen weer worden ingeleverd als de nieuwe centrale bibliotheek in november de deuren heeft ge opend. In-de tussentijd is het ook mogelijk om boeken in teen en te ruilen in de andere u gin gen van de bibliotheek. Ook de hoofdbibliotheek, die nu nog is gevestigd aan de Lange Ha ven, zal voor de verhuizing enkele weken worden gesloten. De commissie stads en milieubeheer iaat het financi eel kwijnende lokale radiostation Waterweg FM nog niet vallen. Dat bleek gisteren toen een meerder heid instemde met het college voorstel om een 'concreet be drijfsplan' van de Vlaardings- Maassluise zender af te wachten. Pas daarna wordt besloten of men akkoord gaat met de door de zen der aangedragen twee gulden lo kale omroepbijdrage. Voor het voortbestaan moeten wel, zo werd duidelijk, beide Waterwegge meenten met een positief oordeel komen. Waterweg FM heeft de heffing no dig om, zo legde presentator Ch. Hendriks uit, kwaliteit te blijven leveren. Hij vertelde wat de zen der de lokale luisteraar allemaal te bieden heeft. Of het nu politiek, sport, godsdienst of programma's voor etnische minderheden zijn, Waterweg FM heeft het. Want: „De lokale omroep is van de bur ger, en van niemand anders." Grote vraag bij een aantal van de raadsleden was voor welke 'bur gers' dat dan wel was. De bekend heid vonden ze te minnetjes en er wordt weinig naar de zender ge luisterd. E. Broeder (GroenLlnks), een klein jaar raadslid: „Voordat ik in de raad kwam, had ik er nog nooit van gehoord" Het omnibusonderzoek van vorig jaar wees uit dat acht procent van de Maassluizers informatie over de stad ook krijgt van Waterweg FM, terwijl de WOS (Westlandse Omroep Stichting) in Maassluis dertien procent scoort. „Dat zijn wel erg lage aantallen," vond L. de Zeeuw van de WD, de enige par tij die nu sl tegen de heffing is. „Blijkbaar heeft de Maassluise burger er, buiten de politiek, ik luister zaterdagmiddag altijd, geen behoefte aan," was zijn con clusie. Om er achter te komen hoeveel mensen er (dagelijks) naar Waterweg FM luisteren zou er een professioneel luisteronder zoek kunnen worden uitgevoerd. „Maar," stelde Hendriks: „Dat moet u begroten op tienduizend gulden," De radioman had na af loop een (goedkoper?) idee om de bekendheid te vergroten. „Je zou regelmatig vanuit winkelcentra zoals Koningshoek uitzendingen moeten maken. Want, je moet ge zien worden, dat is belangrijk." F. M. L. Wensveen (D66) vond het jammer dat „een lokale omroep z'n eigen broek niet kan ophou den", maar stemde wei in met het beleidsplan van de zender en ook met de heffing van twee gulden. „Maar we moeten wel de vinger aan de pols houden of het plan wordt uitgevoerd," vond hij. Maassluis Het punt 'Eindver slag beleidsvoornemen woning bouw op het Balkon' is gisteren tijdens de commissievergadering stads- en milieubeheer van de agenda geschrapt Reden was dat de gemeente had verzuimd om de mensen die hadden gereageerd op het Balkon-plan, een uitnodi ging voor de vergadering te stu ren. Het punt komt nu na de zo mer, op 2 september, op de agen da. De raad praatte met wethou der L van Duijn-Camfferman wel, achter gesloten deuren, over de (vooral financiële) consequenties van een eventueel te nemen 'Bal kon-besluit'. HetbibliotheekfiHaalin Oost zal overeen maand de deuren sluiten. Daarna worden in het gebouwvoorbereidingen getroffen voor de verhuizing naar de nieuwbouw aan het Stadserf. FoioRoeiDykstra Ridderkerk—De politie heeft afge lopen nacht een zwaarbepakte fietser uit Schiedam bij de ge meente Ridderkerk van de snel weg gehaald. De 27-jarige Schiedammer die al vanaf Dor drecht op de vluchtstrook van de A16 fietste, werd gesignaleerd bij het pompstation in Hendrik-Ido- Ambacht. Gewaarschuwde agen ten zagen hem verderop fietsen. Hij had drie grote tassen bij zich met computerspullen die hij had gekocht in Dordrecht. De Schie dammer verklaarde de weg naar huis kwijt te zijn en voor het ge mak maar langs de snelweg te zijn gaan fietsen. De agenten hebben hem naar de afslag Rotterdam- Lombardijen gebracht. t. -i-: /j._v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1