14 Rotti Grote opknapbeurt Lijnbaanplein Pratende bakens helpen blinden stotterend op weg Succes voor architecten van West 8 en OMA Directeur PWS vertrekt met ruzie naar Tilburg BNA-kubus haalt Jan Stokla uit de schaduw Eerste ingrijpende bouwoperatie in centrum na aanleg Beurstraverse Leerlingen 'passen' Engels schooluniform Inspecteur i signaleert misstanden buitenruimte 'Informant' in Ritz-zaak niet gekomen Marechaussee leert van milieuproject DCMR en Roteb aan het werk in, Bulgarije - Rotterdams Dagblad #4 O*® t j I ¥*3 tUi Woensdag 2 juli 1997 Rotterdam Het Rotterdamse architectenbureau West 8 heeft het beste ontwerp gemaakt voor het toekomstige 'centrale park' in de nieuw te bouwen stad Leidsche Rijn, tussen Utrecht en VIeuten-De Meern. De be trokken gemeentebesturen had den daarvoor een prijsvraag uit geschreven. De beste inzending was het ontwerp 'Kremlin', oor deelde de jury gisteravond una niem in het gemeentehuis van Vleuten-DeMeem, Volgens het onafhankelijke ge zelschap, bestaande uit onder meer landschapsarchitecten en stedebouwkundigen onder wie Riek Bakker, is het ontwerp flexibel, bevat het 'poëtische nieuwe elementen' en is het rea liseerbaar. In het Masterplan Leidsche Rijn is bewust geko zen voor één groot groen gebied in de stad waarin de komende twintig jaar dertigduizend wo ningen komen. Utrecht en Vleu- ten-De Meem vinden dat het park een essentieel onderdeel van Leidsche Rijn is. Daarom wilden de gemeenten de keus hebben uit verschillende ont werpen. Een ander Rotterdams architec tenbureau, het Office for Metro politan Architecture (OMA), heeft een ontwerp gemaakt voor het stadion waar Stockholm in 2004 de Olympische Spelen wil houden. Op verzoek van het or ganisatiecomité deed het archi tectenbureau van Rem Koolhaas dat karwei samen met een aan tal Europese bureaus. Het OMA- ontwerp is één van de zeven in zendingen die meedingen in de architectuurprijs die het organi satiecomité heeft uitgeschre ven. Stockholm wil een stadion dat plaats biedt aan 70.000 toeschou wers. Het zal worden gebruikt voor atletiek, de voetbalfinale en de openings- en sluitingscere monie. Na de Spelen moet het voor sportieve en culturele acti viteiten worden gebruikt en als overdekte accommodatie 20.000 tot 30.000 toeschouwers kunnen herbergen. Stockholm is één van de vijf steden die nog een kans maken op de Spelen van 2004. Rotterdam Directeur ïr. A.L. van Grinsven gaat met ruzie weg bij Patrimoniums Woningstich ting (PWS) in Rotterdam. Van Grinsven, die zes jaar lang de baas was bij PWS, wordt de nieu we directeur Publiekszaken bij de gemeente Tilburg. Zijn benoe ming wordt door b en w van Til burg voorgelegd aan de gemeen teraad die er op 7 juli over beslist. Van Grinsven is op dit moment ziek thuis. Hij heeft een conflict met de raad van toezicht van PWS over de te volgen koers. „Van Grinsven heeft veel verstand van volkshuisvesting, maar bij een woningcorporatie heb je tegen woordig ook iemand met onder- nemersbloed nodig," zegt voorzit ter Th. Buijsrogge van de raad van toezicht. „Sinds de bruteringsregeling is ingevoerd, moeten we zuinig met de centjes omgaan," vervolgt Buijsrogge. „We hebben 900 mil joen gekregen van de overheid en daarmee moeten we goed zorgen voor onze woningen. De huidige ziekte van de heer Van Grinsven heeft aangetoond hoe kwetsbaar je bent met slechts één directeur. Daarom hebben we besloten om een tweede directeur te benoe men." Volgens Buijsrogge ging Van Grinsven aanvankelijk akkoord met de benoeming van een twee de bestuurder. „Later bleek dat hij niet akkoord ging," Inmiddels heeft de raad van toezicht na over leg met de ondernemingsraad in terim-manager ir. W. G. Staagaard benoemd om de over gangsperiode te overbruggen. Buijsrogge zegt dat hij schrok toen hij vernam dat Van Grinsven naar Tilburg vertrekt. „Je hebt als raad van toezicht altijd wel eens geschillen van inzicht met je di recteur," verklaart hfi. „Ik dacht dat we geen geheimen voor elkaar hadden, maar dat blijkt anders te liggen, Hy moet hier al maanden mee bezig geweest zijn. Kennelijk was het onderlinge vertrouwen niet zo groot als we dachten." Van Grinsven zegt over de opmer kingen van Buijsrogge: „Daar is wel iets van waar, maar het be langrijkste is dat ik na zes jaar by PWS toe was aan iets anders. Toen ik er kwam, was er een ver mogen van nul, nu is het 140 mil joen. Ook organisatorisch is er veel gebeurd." Van Grinsven bevestigt dat de raad van toezicht de suggestie heeft gedaan om het bestuur uit te breiden. „Daar heb ik inhoudelijk bezwaar tegen aangetekend," zegt hij - „Er moet bij een corpora tie een duidelijke directeur zijn. Maar dat is niet de directe reden om weg te gaan." Voorzitter Hans van Houdt van de ondernemingsraad van PWS kan niet overzien of de huidige ver wikkelingen hun weerslag heb ben op de bedrijfsvoering van PWS. „Iedereen werkt hard," zegt Van Houdt. „De trein rijdt gewoon door." In zijn nieuwe functie bij de ge meente Tilburg volgt Van Grins ven drs. J. Koster op. Naar ver wachting begint hij daar in okto ber. Adri van Grinsven (48) stu deerde aan de Technische Hoge school in Delft architectuur. Voor dat hij bij Patrimonium werkte, was hij directeur volkshuisves ting van de gemeente Rotterdam. Van Grinsven noemt zijn nieuwe betrekking een hartstikke leuke baan.Alles wat met de individu ele Tïlburger te maken heeft, valt er onder: sociale dienst, burgerza ken, bouwen en wonen en belas tingen. Het is een heel grote dienst." Rotterdam—Architect J,M. Stokla heeft gisteren in Rotterdam de BNA-kubus in ontvangst geno men. De kubus is de onderschei ding die de Bond van Nederland se Architecten elk jaar uitreikt aan een architect om hem of haar te eren voor bijzondere prestaties. Jan Stokla heeft vooral naam ge maakt op het gebied van de wo ningbouw. Bij het bureau Van den Broek Bakema hield hij zich vooral bezig met het ontwerp van woningbouwplannen. Die plan nen onderscheidden zich dikwijls door hun helderheid, hun functio naliteit en ruimtelijke soberheid, waarin overbodigheden tot een minimum waren beperkt. Stokla studeerde na de oorlog af en kwam in 1946 bij Van den Broek Bakema in dienst. Als jong architect kon hij in die naoor logse periode onmiddellijk een bijdrage leveren aan de wederop bouw, die snelle productie van ve le duizenden woningen in heel het land vereiste. Op veel revolutionaire nieuw bouwprojecten drukte Stokla zijn stempel. In Rotterdam werkte hij bijvoorbeeld aan het ontwerpen -van doelmatige arbeiderswonin gen in het gloednieuwe Pen- drecht, dat toen' gold als een voor* beeldwij k, waarbij vele internatio nale deskundigen hun vingers af likten. Later werkte Stokla mee aan de ontwikkeling van de Rot terdamse Alexanderpolder. De vooruitstrevende gedachten van Van den Broek Bakema waren het klimaat waarin Stokla uitste kend kon gedijen en zijn onder zoek naar woningbouwtypen kon verrichten. Stokla liet zich inspireren door de uitgangspunten van de Stijl, die nog voor de oorlog de toon voor het Nieuwe Bouwen hadden ge zet, en door het Russische con structivisme. Na de oorlog sloot hij zich aan bij het gedachtegoed van destijds moderne stromingen als Opbouw en de baanbrekende CIAM-congressen. Stokla opereerde bij zijn onder zoeken en zijn ontwerpen dikwijls in de anonimiteit. Jarenlang stond hij in de schaduw van die twee grote namen van zijn bu reau: Van den Broek Bakema. Juist het belang van het anonie me zoeken naar het concept van de menswaardige woning en de passende woonomgeving waarin mensen zich op hun gemak voe len wil de jury van de BNA-kubus met de huldiging van Stokla be nadrukken. Stokla ontwierp in Rotterdam het onderkomen van Ter Meulen op het Binnenwegplein en werkte by Van den Broek Bakema mee aan de ontwikkeling van de Lijn baan. In Berlijn bouwde hij eind jaren vijftig in het Hansaviertel split-level-woningen, die hij zelf als het hoogtepunt van zijn oeu vre beschouwt. Door Ben Maandag Rotterdam Het Binnenwegplein staat aan de vooravond van een ingrijpende gedaanteverwisseling. De gemeente Rotter dam, Philips Pensioenfonds én projectontwikkelaar PMS wer ken de komende weken de laatste details uit van een plan, waarmee het Lijnbaanplein een uitstraling moet krijgen die aansluit op die van de nabijgelegen Beurstraverse, in de volksmond beter bekend als de Koopgoot. een nieuwe parkeergarage. Het AH-flliaal wordt vanaf het Lijnbaanplein toegankelijk ge maakt door een passage, waarvan de ingang zich zal bevinden in het rijtje winkels waar nu onder meer Avenue Bruidsmode en fotozaak Talens zijn gevestigd. Deze win- De veranderingen vinden op het Lijnbaanplein zelf en er vlak achter. Aan de Crispijnstraat wordt de huidige parkeergarage afgebroken. Daarvoor in de plaats komt, zoals eerder al gemeld, de grootste vestiging van Albert He- ijn in de stad, met daarbovenop kelrij krijgt afgezien van de en tree voor de passage een nieuwe, transparantere wand, die een eind verder het plein op komt te staan. Woningen De vrij lugubere onderdoorgan gen, die nu aan weerszijden de verbindingen vormen van het Lijnbaanplein naar de Van Olden- bameveltstraat aan de ene kant en naar de Crispijnstraat aan de andere, worden dichtgemaakt en opgevuld met winkelruimten. De bedoeling is de kantoorflat die bo ven deze winkels oprijst om te bouwen tot woningen. „Het gaat om een verbetering van de logistiek op en achter het Lijn baanplein," zegt wethouder Kom brink als toelichting op de plan nen. „Met de ingreep wordt het winkelareaal daar ingrijpend ver groot. Het Lijnbaanplein wordt een aantrekkelijker ruimte." In het midden van het plein blijft de oude plataan gewoon staan. Ook het poortje, dat nog herinnert aan het oude Coolsingelzieken- huis, behoudt zijn plaats op het vernieuwde plein. De onder- gron passage is eveneens in de plan- betrokken. Onderzocht wordt os* het mogelijk is hier win kels te vestigen, waarin het dag licht door glazen tegels binnen moet kunnen komen. Het winkelpand op de hoek van het lijnbaanplein, Lijnbaan en Van Qldenbameveltstraat, waarin nu Amici is gevestigd, krijgt een ander uiterlijk. De donkere ste nen, waaruit het pand is opgetrok ken, worden vervangen door glas. Op de eerste verdieping komt een horeea-gelegenheid. „Dat zal waarschijnlijk een tearoom wor den," zegt Kombrink. De vernieuwing van het Lijnbaan plein wordt de eerste groot scheepse bouwoperatie in het Lijnbaankwartier na de aanleg van de Beurstraverse, De bedoe ling is dat de plannen na de zo mervakantie aan de betrokken raadscommissies worden voorge legd. Rotterdam Schooluniformen zijn goed voor Engeland, maar niet voor Nederland. Met die con clusie kwamen de leerlingen van groep acht van de Rotterdamse basisschool De Globe terug uit Engeland na een verkennings tocht naar het nut van schooluni formen. De kinderen staken de Noordzee over om van Britse leef tijdsgenoten te vernemen hoe zij het vinden elke dag in gelijke kle ding naar school te gaan. Aanleiding tot de reis was de kin derconferentie die in oktober vo rig jaar op het stadhuis is gehou den. De leerlingen van De Globe stemden daar over zaken die hen dagelijks bezighouden, zoals vei ligheid en schone speelplekken op straat. Andere Rotterdamse scholen konden per fax of e-mail meestemmen. Eén van de stellingen op de confe rentie was: „Omdat merkkleding heel duur is, is het beter dat alle kinderen een schooluniform dra gen, dan is iedereen gelijk." Van de leerlingen die meestemden, was 68 procent het daarmee on eens. Een kwart was voor en ze ven procent had geen mening. De uitslag was voor gemeentesecre taris N. van Eek, als waarnemer aanwezig op de conferentie, reden de kinderen te vragen de Iwestie zelf in Engeland, waar de meeste kinderen in een uniform naar school gaan, te onderzoeken. Dia's Aan de reis ging een grondige voorbereiding vooraf. De kinde ren bekeken op school dia's van Londen. Ook verzonnen ze vast vragen die ze aan de leerlingen van de Engelse school All Saints konden stellen. „We hadden het nergens anders meer over, we hadden het dus alleen nog maar over Londen," schrijft P^cal in het reisverslag dat de kinderen gisteren op het Rotterdamse stad huis aan Van Eek aanboden. Op 2 juni togen de jongeren aan boord van de Stena Line HSS - volgens Halima „heel mooi en groot van binnen" - om in Har wich voet op Britse bodem te zet ten. De volgende dag ging op aan uitstapjes naar onder meer de Londense Tower Bridge en Tra falgar Square. Over het bezoek aan All Saints, op woensdag, schrijft Hamzah„Het was een ou de school met oud meubilair. Maar ze hadden gewoon compu ters met printers." De Engelse kinderen vertelden dat ze het leuk vonden om unifor men te dragen. „Als we naar de dierentuin gaan, of als ik ver dwaald ben, weten ze van welke school ik ben," tekende Hamzah op uit een van de Britse monden. De Engelse kinderen zeiden ook dat de Nederlandse leerlingen ei genlijk ook uniformen droegen. Ze hadden namelijk allemaal een Globe-T-shirt aan en een op- zoom ertas bij zich. Radjiven Rodney omschrijven de kleuren van de uniformen van de kinderen van All Saints als 'een mengsel van lichtblauw en don kerblauw5. De kleding lijkt gelijk, maar toch zijn er verschillen, merkt het tweetal op. Die zitten hem vooral in de kwaliteit van de uniformen. „Je kon zien wie een betere of slechtere kwaliteit had. Bij sommige kinderen zater er gaatjes in de uniformen en die hebben dus een slechtere kwali teit of hebben het uniform al heel lang. De mensen die veel geld hebben kunnen uniformen kopen van een betere kwaliteit." Radjiv en Rodney denken dat de Scholieren van De Globe luisteren in het stadhuis dankwoordje van gemeen Nico van Eek, die hun reis naar Enge land mogelijk maakte. Foto JaapRozermv Rotterdams uniformen met name de ouders een prettig gevoel geven. „Want als de kinderen spijbelen, worden ze gelijk herkend aan het em bleem van de school en ook is het makkelijk voor de ouders, want dan hoeven ze niet elke dag te verzinnen wat hun kind aan moet." Zelf zijn Radjiv en Rodney tegen het dragen van uniformen, „We vinden het makkelijker om ge woon je eigen kleren aan te doen. Wat we wel zouden willen in Ne derland is het gezamenlijk lun chen. Het is gezellig en je krijgt een goede maaltijd." Gemeentesecretaris Van Eek, aan wie Radjiv en Rodney het verslag overhandigden, was erg in zijn sas met het boekwerkje, waarin ook nog eens tekeningen en ge dichten over de reis staan. „Ik hoop dat jullie geleerd hebben dat er een heleboel redenen zijn waar om je voor of tegen iets Iran zijn. Het is belangrijk eerst informatie in te winnen en de zaak van alle kanten te bekijken voordatje met een mening komt" Pratende bakens, die in trein- en metrostations de weg wijzen aan blinde en slechtziende mensen, hangen deze en volgende week in NS- en metrostation Blaak, De RET neemt er in samenwerking met NS proeven met vijftig erva ringsdeskundigen, die mogen oordelen wat ze ervan vinden en wat eraan moet worden verbe terd. Station Blaak is een school voorbeeld van een ingewikkeld station met een heleboel uitgan gen en trappen, liften en roltrap pen die zowel naar metro's als treinen leiden. Voor blinde men sen een ware hel om er de weg te vinden. Het Rotterdams Dagblad nam de proef op de som met Fred van Rennes, werkzaam als telefonist bij deze krant en bijna helemaal blind. Zijn conclusie: een aardig systeem, al kan er nog wel het een en ander aan worden verbe terd. Door Joyce de Bruijn Rotterdam Het geleidingssys teem werkt -als je het eenmaal hebt gezien - vrij eenvoudig. Bo ven de blauwe wegwijzers op de perrons en in de hal hangen kast jes ter grootte van een camera. Daarin zitten infrarood-censoren die continu gesproken bood schappen zenden naar kleine ont vangers die de blinde reiziger om zijn nek hangt. Aan de ontvanger zit een koptelefoontje. Komt de reiziger binnen een straal van cir ca tien meter van een bord, dan zegt een vriendelijke vrouwens tem in zijn oor waar hij naartoe moet lopen. Met hulp van de ge ribbelde tegels, de reeds bestaan de geleidingslijnen die blinden moeten helpen, moet de reiziger daar terecht komen waar hij we zen moet. En daar steekt al het eerste manco de kop op. De architect van sta- Enquêteur Luc Cohen noteert op- en aanmerkingen van 'testpi loot' Fred van Rennes: 'Een aardig systeem dat bestgoed kan werken als de foutjes er uit worden gehaald.Foto vfctorvanBreukefen tion Blaak heeft weliswaar een aparte strook richting trappen, roltrappen en lift laten betegelen, maar heeft die in het plaveisel la ten verzinken, waardoor die met een stok niet te voelen is. Foutje. Fred van Rennes wordt begeleid door enquêteur Luuk Cohen van de RET, die aantekent welke op en aanmerkingen er zijn. Een an dere medewerker zorgt ervoor dat onze 'proefpiloot' niet in hachelij ke situaties terechtkomt. De rit start op één van de perrons van NS-station Blaak. We doen net of we uit de trein uit Dordrecht stap pen. „Als jk ergens uitstap, douw ik eerst flink door en dan wacht ik even tot de menigte is verdwe nen," vertelt Rennes, die in een eerder gevoerd vraaggesprek al had aangegeven dat reizen met het openbaar vervoer best moeite kost, zeker wanneer het onbe kend terrein is. De weg van zijn huis naar het werk weet hij inmid dels bijna feilloos te vinden, Hij weet precies wanneer de metro naar zijn woonplaats Spijkenisse komt en weet ook waar hij moet. uitstappen, of de halte nu wordt omgeroepen of niet. „Dat weet ik omdat we dan door de tunnel zijn geweest." Maar wanneer hij naar onbekend terrein moet reizen, heeft hij de hulp van zienden no dig. Soms is dat balen, want je bent altijd afhankelijk van een ander. „Mc>»r als ik naar Gronin gen moet, dan kom ik er, hoor." Instructies Het is druk op het station, de spits nadert. De oorverdovende herrie van langsrazende treinen over stemt de aanwijzingen die Fred worden aangereikt Nieuwsgieri ge blikken bespieden dat markan te clubje mensen, van wie er drie met rode koptelefoontjes op lo pen. Een vrouwenstem roept na de onvermijdelijke 'ding-dong' om dat de trein vijf minuten ver traging heeft. Dat komt goed uit, want de instructies nemen nogal wat tijd in beslag. Zo moet onze reiziger er goed op letten dat hij de ontvanger recht voor zich hangt. Hij moet immers ook recht voor de ontvanger staan, omdat de aanwijzingen naar links en naar rechts anders weinig zin hebben. Maar dan komt de trein aan en wordt Fred naar het eerste baken gebracht. Hij heeft van de enquê teur de opdracht gekregen om aan de hand van de sprekende ba kens naar de metro richting sta tion Marconiplein te lopen. De koptelefoon begint te la-aken. Dan klinkt een piep en zegt een vriendelijke stem: „Voorde metro naar Capelle, Zevenkamp en Om moord, neem de roltrap schuin links voor u. Voor de uitgang en de metro naar Marconiplein, loop rechtdoor" Gehoorzaam loopt Fred recht door, inmiddels gewend aan het bijna struikelen over wachtenden die op de randjes langs de roltrap pen zitten. „Er zijn mensen die, ook al zien ze je aankomen, niet even opzij gaan," schamperde hij voordat we op het station aankwa men. We zien nu wat hij bedoelt. In vlot tempo weet hij de juiste roltrap richting metro te vinden. Maar wanneer hy boven komt, klinkt de stem: „Voor de uitgang, volg de trapleuning naast de rol trap." Da's leuk en aardig, maar voordat je de boodschap goed en wel hebt gehoord, ben je van de roltrap af en sta je onder het spre kende baken. Dan ligt die trapleu ning schuin links achter je. Zie die dan maar eens terug te vinden als je niets kunt zien. Daar raakt Fred dan ook het spoor bijster. Ten eerste omdat hij de trapleu ning niet kan vinden maar ook omdat de stem geen melding meer maakt van station Marco niplein. „Daar is de proef dus voor bedoeld," onderstrepen de mede werkers van de RET. Want ook andere proefpersonen strandden bij dit baken. Bovendien zouden er ruim 100 bakens moeten han gen, in plaats van de huidige 27 om alle uitgangen en mogelijkhe den tot verder openbaar vervoer te markeren. Positief Of het systeem van sprekende ba kens er komt is nog niet bekend. Het idee is ontwikkeld met geld van de Europese Unie. RET en NS voeren nu de eerste tests uit om te kijken of gebruikers er enthousi ast over zijn. Van Rennes is in elk geval positief. „Een aardig sys teem dat best goed kan werken als de foutjes eruit worden ge haald," zegt hij na afloop van de 'proefrit'. Voorwaarde is wel dat er overal voelbare markeringen in het wegdek komen. En hoewel ze buiten station Blaak wel zijn aan gelegd, zijn ze verre van com pleet. Om nog maar te zwijgen van markeringen elders in de stad die eindigen tegen de afscher ming van een terras, of stranden in een grote leegte. a Rotterdam krijgl een speciale inspecteur buitens ruimte. De inspecteur, die offi*- cieel in dienst is bij de dienst' Gemeentewerken, moet miss standen in de buitenruimte signaleren en die vervolgens doorgeven aan de gemeentelij ke diensten die daar iets aan' moeten doen. De aanstelling van de inspecteur buitenruiim te spruit voort uit overleg tus£ sen wethouders Kombrink' (ruimtelijke ordening ei£ grondzaken) en Van der Talc1 (milieu, buitenruimte, verkeert en vervoer). „We zijn niet altijd even tevre^ den over de manier waarop de buitenruimte erbij ligt," ver£ duidelijkt Kombrink. „In dat overleg kwam tot uitdrukking' dat we een manier moeten vin den om de ambtelijke diensten' erby te betrekken. Maar hoè'( doe je dat? Je bespeurt dan- toch een teveel aan eigen-toko-^ denken, waarin samenwerking ver is te zoeken." Om tot een betere handhaving en beheer van de buitenruimte' te komen wordt daarom dé nieuwe inspecteur aangesteld: „Het is een functionaris die op straat loopt en daar zelf regï: streert wat er mis is," zegt Kombrink. Rotterdam De belangrijkste ge tuige in het proces tegen zes per sonen, die worden verdacht van vrouwenhandel, is gisteren niet verschenen in de Rotterdamse rechtbank. Vermeend informant R. D. van de Criminele Inlichtin gendienst zal waarschijnlijk over twee weken verschijnen, wanneer het proces tegen de Ritz-bende wordt voortgezet. 'j De 'informant' zou volgens de ver dediging van cruciaal belang kun nen zijn om aan te tonen dat het bewijs in de zaak onrechtmatig is verkregen. D. moet voor een ge tuigenis uit Brazilië komen. Een eerdere poging mislukte en ook gisteren verscheen hy niet Maar volgens officier van justitie mr..R. de Rijek heeft de getuige beloofd wel te komen op de volgende zit ting, die is gepland op 14 juli. 1 Een poging van de raadslieden om vier verdachten op vrije voe ten te stellen werd door de recht bank afgewezen. Rotterdam Drie bedrijven opoe luchthaven Rotterdam bfijkSn niet over de juiste milieuvergun ningen te beschikken. Bij twee andere bedrijven op het vliegvel^l zijn door de Koninklijke Mare- chausse overtredingen van dé vergunningvoorschriften gecon stateerd. De Marechaussee heeft vandaag een speciaal milieuproject op Rot terdam Airport afgerond. Het was een proef om te zien hoe de mare chaussee de milieutaak binnen haar werkwijze kan integreren. Ook wilde de marechaussee eep beter beeld krijgen van de milieu situatie op het vliegveld. Tijdens milieusurveillance op het terrein van de luchthaven is is enkele ke ren het illegaal storten van aftr'al (variërend van huisvuil tot henne- presten) geconstateerd. J( Rotterdam De DCMR Milieu dienst Rijnmond en het gemeen telijk afvalbedrijf Roteb gaan de Bulgaarse stad Burgas helpen het milieubeleid te verbeteren. Burgas is een zusterstad van Rot terdam. Het project wordt uitge voerd in opdracht van het minis terie van Buitenlandse Zaken, die het ook betaalt. De havenstad Burgas heeft een grote raffinaderij en het petroche mische complex Neftoehim. Be langrijke milieuproblemen doen zich voor op dat complex, bij de op- en overslaghandelingen in de haven en bij het ophalen van huis houdelijk en industrieel afval.1 Het project richt zich onder meer op de, verbetering van de inzame ling, het transport en het storten van stedelyk afval. In Burgas komt een lokaal kan toor met medewerkers van DCMR en Roteb. Het project heeft een looptijd van twee jaar en het ko9t 2,1 miljoen gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2