12' Raad op de bres voor Excelsior SsfrtsiffpI Ierse pub op Lijnbaan Studente EUR dood bij ongeval in Zuid-Afrika Hoogbegaafde jongeren twee weken naar EUR Park and Bike is geflopt Toch 15 miljoen voor Sparta: 'gelijkspel met veel doelpunten' Leerlingen trakteren ouderen op feestmaal w Woningen Millinxbuurt uitgebrand na ruzie 'Volkspark-scenario' blijkt favoriet voor het Zuiderpark Geen geraniums en bewegende lichtmasten op Schouwburgplein sS^ief*B %H®-<£sS$ Tandeloze hond verjaagt rovers De Coolsi Spijkers op laag water Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 juli 1997 -4.,, Rotterdam - Aan <3e Weena-zij- de van de Lijnbaan mag Grolsch Bierbrouwerij een Ierse pub ves tigen, die is voorzien van een - muziekhelder waarin Ierse lie- „deren kirnnen worden vertolkt. De commissie ruimtelijke orde ning beeft de bezwaren die-te- gen de komst van de pub waren aangetekend inmiddels onge grond verklaard. Het was vooral verzekeringsbe drijf Stad Rotterdam,' eigenaar van verschillende panden Op dit gedeelte van de Lijnbaan, dat bezwaren tegen de Ierse pub had gemaakt. Volgens Stad Rot terdam is de vestiging van een- café in strijd met'bet gemeente lijke beleid. De verzekeraar vreest dat de winkelbuurt ach teruit zal gaan, waarna de win kels op dit deel van de Lijnbaan lastiger zijn te verhuren. Wethouder Kombrink kon voor de argumenten van de woord voerster van Stad Rotterdam weinig begrip opbrengen. „Bete kent, toevoeging van horeca au tomatisch achteruitgang van de buurt? Daarvan ben ik niet over tuigd. Dit stukje Lijnbaan ligt er op dit moment bedroevend bij. Ik zou daar als Stad Rotterdam behoorlijk de pest over in heb ben." De commissieleden schaarden zich achter de wethouder en ver klaarden de bezwaren tegen de pub ongegrond. Rotterdam—Docenten, studenten en medewerkers van de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) hebben met afschuw gereageerd op het auto-ongeluk van een groep studenten en docenten in Zuid-Afrika. Daarbij kwam de 21- jarige Bartie Arkesteijn uit Poeldijk om het leven. Drie stu denten en een wetenschappelijk medewerker raakten gewond. Nadat de groep van 21 studenten bedrijfskunde in verschillende auto's vertrokken was uit hun ho tel in Johannesburg, raakte een van de wagens bij Centurion, even ten zuiden van Pretoria, van de weg. De slachtoffers werden onmiddellijk overgebracht naar het nabijgelegen ziekenhuis van Centurion. Drie gewonden heb ben inmiddels het ziekenhuis ver laten. De vierde moet nog zeker een week worden behandeld. Volgens voorlopige gegevens van de politie is een voorwiel van de auto waarschijnlijk in het zachte deel van de berm terechtgeko men, waarna de bestuurder de macht over het stuur verloor en het voertuig is gekanteld. Telefoontjes Nadat gistermiddag het nieuws over het ongeval via de radio we reldkundig werd gemaakt, is de Erasmus Universiteit overspoeld met telefoontjes van verontruste familieleden en bekenden van studenten bedrijfskunde die wil den weten of hun naasten bij het ongeluk betrokken waren. Voor dat het nieuws naar buiten kwam hadden medewerkers van de uni versiteit de familieleden van de slachtoffers al op de hoogte ge steld. De 21 studenten en twee docenten van de afdeling bedrijfskunde hadden hun studiereis door Zuid- Afrika er voor de helft op zitten. De reis was georganiseerd door de .studievereniging Svib. De deelne mers aan de reis keren waar schijnlijk op korte termijn naar Nederland terug. RotterdamVijftig hoogbegaafde jongeren uit Nederland, België en Duitsland arriveren zondag op de Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) om deel te nemen aan het 'Rotterdam Ability Programme'. Tijdens deze veertiendaagse cur sus krijgen de jongens en meisjes - in leeftijd variërend van 13 tot en met 18 jaar - de gelegenheid zich vast te bijten in een speciaal voor hen ontwikkeld programma. Doel van de cursus is de jongeren te motiveren zich te blijven ont plooien opdat geen kennispoten tieel verloren gaat. Het komt nog al eens voor dat hoogbegaafde jongeren die motivatie verliezen omdat zij onvoldoende uitdagin gen krijgen voorgeschoteld. Het programma, samengesteld door de Erasmus Universiteit Rotter dam en de Technische Universi teit Delft, kent niet alleen 'stof tot nadenken'. Tijdens het verblijf in Rotterdam is ook tijd. ingeruimd voor sport en culturele activitei- ten. (t Het is de tweede keer'dat hóbgbe- gaafde jongeren in de zomer bij eenkomen in Rotterdam. Dit jaar kunnen zij kiezen uitvier 'onder- wijslijnen': de financiële mark ten, film en maatschappij, zees piegelrijzing en de relaties tussen structuur en eigenschappen van materialen. Drie van de vier on- derwijslijnen worden in het En- Alle deelnemers logeren in het in ternaat Robbenoord in Rotter dam. Elke lesdag is er twee uur sport in het sportcomplex van de universiteit Drie avonden zijn ge reserveerd voor een gezamenlijke gedachtenwisseling over Europe se onderwerpen en twee avonden voor een bioscoopbezoek en een concert. Op maandag 7 juli - de eerste werkdag van de zomercur sus - zal D66-Kamerlid Jorritsma een deel van het ochtendprogram ma bijwonen. Rotterdam Het Park and Bike- project in Rotterdam is mislukt. Er wordt nauwelijks gebruik ge maakt van de fietsen die in de par keergarages gereedstaan voor au tomobilisten. De initiatiefnemer van het project, het GroenLinks- raadslid Chr. van der Born, is te leurgesteld over de mislukking. „Ik krijg de indruk dat het project bewust om zeep is geholpen door de betrokkenen," zegt Van der Bom. Hij doelt daarbij op het Par- keerbedrijf Rotterdam en de be heerders van de drie parkeergara ges waar de fietsen vorig jaar juni werden neergezet. Met het Park and Bike-project wilde de gemeente Rotterdam het fietsgebruik onder automobüis- ten stimuleren. Vorig jaar juni werd er gestart. In drie garages in het centrum stonden bij elkaar vijftien fietsen. Inmiddels zijn al le rijwielen in de garage aan Ja- cobsplaats neergezet. „In het be gin werd er wel gebruik van ge maakt," zegt Van der Bom. „Het project is daarna te weinig gepro moot." Rotterdam Tegen de zin van sportwethouder Den Ouden dammer heeft een meerderheid van de Rotterdamse gemeen teraad gisteravond beslist dat voetbalclub Excelsior de kans moet krijgen zijn maatschappelijke meerwaarde te bewijzen. Excelsior heeft hierdoor zicht gekregen op financiële onder steuning door de gemeente, ofschoon subsidie in een eerdere instantie door het college van b en w is afgewezen. Den Oudendammer werd ook af gevallen door zyn eigen D66-frac- tie. De Excelsior-motie van WD- raadslid N.J.G. Janssens kreeg behalve van de WD en D66 de steun van de CD, de halve PvdA- fractie en J. van de Scheur (Soli dair). Het CDA was het met de in houd eens, maar vond de motie overbodig omdat de wethouder wel bereid bleek met Excelsior te 'praten'. PvdA-raadslid J.H.A. Henderson vond dat eventuele gelden voor Excelsior ten koste moeten gaan van de 15 miljoen gulden, die de gemeenteraad voor het Sparta-stadion in Spangen wil uittrekken. Slechts Groenlinks, Rotterdams Belang en de SGR waren tegen deze steun aan Sparta. Na alle bikkelharde woorden, die maan dag in de commissie financien waren geuit, stemde de gemeen teraad toch in met het voorstel om te helpen met een nieuw stadion in Spangen. Wethouder Van der Tak (financiën) beaamt dat de le den van zijn commissie wel vaker de neiging hebben hard van leer te trekken, waarna er in de raad doorgaans weinig van de kritiek overblijft. „Gelukkig is er eindelijk een be sluit genomen," uitte Dick Hap- pel, manager stadionzaken van Sparta, zijn opluchting. „Welis waar is Spangen na het RMum en de Alexanderpolder onze derde keus, maar we voelen ons geen Wethouder Den Oudendam- mer. Archieffoto Rotterdams Dagblad verliezer. Het is een soort gelijk spel met heel veel doelpunten. Daarom zijn we niet ontevreden, al blijven wij het gevoel houden dat een nieuw stadion op een an dere plek beter geweest zou zijn." Sportwethouder Den Oudendam mer trotseerde de kritiek op de gang van zaken; enkele maanden geleden nog verdedigde by een verhuizing van Sparta naar Prins Alexander (Ommoord), nu verde digde hij behoud van Sparta in Spangen. Den Oudendammer zei dat opluchting zich meester van hem maakte. Er is lang de tijd ge nomen, erkende hij, maar hij was trots op de raadsmeerderheid die er uiteindelijk kon zijn voor het collegevoorstel om Sparta te hel pen by nieuwbouw in Spangen. De wethouder kon zich de verba zing bij de WD goed voorstellen. De WD had als enige de verhui zing naar Prins Alexander voluit ondersteund en nu kwam het col lege erop terug. De wethouder zei dat een stadion in Prins Alexan der door alle problemen, ook van wege aanvullende parkeereisen van Sparta, pas in 2002 klaar zou kunnen zijn. Te laat voor de Euro pese voetbalnormen. Ook de kos ten zouden uit de hand gelopen zijn. De 15 miljoen, die de gemeente raad uittrekt voor Sparta, is vol gens wethouder Den Oudendam mer „zeer veel geld en dat moet Sparta zich nu eens realiseren". Den Oudendammer: „Het Sparta- bestuur moet maar de tering naar de nering zetten". Excelsior gaat een subsidie vra gen van vijf miljoen gulden, waar van vier voor het stadion en een miljoen voor de infrastructuur. „Het is een simpel optelsommet je," zegt Simon Kelder. „Het nieu we stadion kost zeven miljoen, wij hebben drie miljoen, dus komen we vier miljoen gulden te kort." De raad stemde alsnog in met en kele moties die eerder dit jaar zyn ingediend. De PvdA en de VVD dringen hierin aan op een struc tuurplan voor de volkstuinen en op alternatieve volkstumlocaties. Den Oudendammer zei dat de volkstuinders ook in het aanvan kelijke voorstel wel compensatie hadden gekregen, maar dat dui delijk is geworden dat volkstui nen een belangrijke voorziening in Rotterdam vormen. De WD meent echter dat de volkstuin ders in Ommoord niet zeker zijn zijn van behoud van hun complex. In de krant lazen de leer lingen van de Jacob Juch- school in Oud Charlols, een school voor moeilijk lerende kinderen, dat In bejaardenoorden vaak de tijd ontbreekt om een praatje te maken met de ouderen. Dat bericht schokte de leerlingen zo diep dat zij besloten en kele bewoners van het nabij de school gelegen verzorgingshuis De Nach tegaal uit te nodigen voor een gezellige picknick. Met financiële steun van School's Out, de Rotter damse vakantie-activiteit die Jeugdland opvolgde, deden de meisjes en jon gens zelf boodschappen en maakten lekkere din gen klaar. Gistermiddag togen vijftien leerlingen naar De Nachtegaai om hun gasten op te halen. Bij restaurant De Korean- der in het Zuiderpark werd vervolgens gesmuld. Het was aan vankelijk de bedoeling om op een grasveld te gaan zitten, maar omdat het gras nog doorweekt was van alle regen die de afgelopen dagen is geval len, werd besloten de feestdis naar binnen te verplaatsen. Foto Victor van Breu kelen Rotterdam Enkele woningen in de Millinxstraat zijn vannacht uit gebrand na brandstichting. De da der, een 38-jarige Rotterdammer, is meteen na de brand opgepakt. De vijf mensen die tijdens de brand in het pand aanwezig wa ren, slaagden er in de vuurhaard te ontvluchten. Een van hen raak te licht gewond. De Millinxstraat nabij het Zuid plein bood vannacht een trieste aanblik. In de'straat, bekend om zijn drugshistorie en waar menig pand is dichtgetimmerd, was de brandweer nog lange tijd bezig met nablussen. Duidelijk zicht baar waren verschillende woonla gen van twee naast elkaar staande panden helemaal uitgebrand. De brand is ontstaan op de eerste eta ge van een pand dat gebruikt werd door junks. Het vuur ver woestte vervolgens de tweede, derde en vierde etage en sloeg daarna over naar een pand -er naast, waar nog eens twee verdie pingen in vlammen opgingen. Het dak is vnjwel helemaal inge stort. De brand trok aanvankelijk veel toeschouwers. Enkele om standers gingen met elkaar op de vuist. Volgens de politie is de brand aangestoken, vermoedelijk nadat verschillende drugsver slaafden die het pand gebruikten, ruzie met elkaar hadden gekre gen. Al gisteravond zou na een ru zie gedreigd zijn dat men terug zou komen om de boel in de brand te steken. Na drieën ontstond er inderdaad een uitslaande brand. De dader werd aangehouden op aanwijzing van een getuige. Het bluswerk werd bemoeilijkt doordat de brandweer niet aan de achterzijde kon komen en binnen de trap was weggebrand. Er werd onder meer een grote ladder inge zet om het vuur te bedwingen. Rotterdam De bijzondere verga dering van de deelgemeenteraad Charlois, gisteravond over de Ver kenningen-nota over het Zuider park, moest volgens voorzitter D.Lockhoxst (PvdA) vooral een discussieavond over de toekomst van het Zuiderpark worden. Hij heeft zijn zin gekregen. In de discussie, waar het aanwezi ge publiek nadrukkelijk bij werd betrokken, bleek dat veel deel raadsleden, omwonenden en ge bruikers van het park het als een rustpunt willen behouden. Het 'Ons-Zuiderpark-gevoel' ont breekt volgens veel aanwezigen. En daar moet volgens hen wat aan gebeuren. Eén van de drie scenario's waar volgens de nota uit gekozen zou kunnen worden bij de toekomsti ge ontwikkeling van het park, het Actiepark naar voorbeeld van het Ponypark Slagharen, kon op wei nig enthousiasme rekenen van de deelraad en het publiek. Het le ven in de stad is al hectisch ge noeg en bij velen is er juist be hoefte aan een groen rustpunt De aanwezigen zagen nog het meest in het Volkspark-scenario. - Het oorspronkelijke karakter van het park blijft in deze variant be houden, met veel ruimte voor na tuurbeleving en sportbeoefening. Het park moet dan wel beter toegankelijk en gebruiksvriende lijker worden gemaakt om de aan trekkelijkheid van de 235 hectare beslaande groenzone te vergro ten. Het tweede scenario gaat om een Stadspark, zoals het Park bij de Euromast of het Vondelpark in Amsterdam. Een ontmoetings- park met een open sfeer, dat op verschillende manieren gebruikt kan worden. De volkstuinen en sportvelden moeten dan wel wor den verplaatst. Dat het Zuiderpark onder handen genomen moet worden, daar was men het over eens gisteravond. Vooral nu er rondom het Zuider park allerlei ontwikkelingen gaande zijn, waar op ingespeeld moet worden voor het te laat is. Bijvoorbeeld de toekomstige Car- nisselanden ten zuiden van Char lois, met 12.000 woningen kan een bedreiging voor het Zuiderpark worden, maar ook mogelijkheden geven. In de nota zijn veel ideeén en plannen voor het nieuwe Zuider park opgenomen, van de aanpak van de waterhuishouding, de aan leg van skatebanen, een perma nente kermis en een skelterbaan bijvoorbeeld. Maar de omwonen den en gebruikers van het park willen vooralsnog 'hun Zuïder- park' terug. Rotterdam Een tandeloos hond je heeft gisteren twee mannen die zijn 65-jarige bazin wilden over vallen op de vlucht gejaagd. Het tweetal bedreigde de vrouw, die door de Gijsinglaan in Tussende ken liep, met een mes en eiste haar portemonnee op. Toen de vrouw 'pak ze!' riep tegen haar hondje begon het dier te grom men en maakten de overvallers benen. De hondgaat al geruime tijd zon der tanden door het leven. Een po litiehond die wèl overeen volwas sen gebit beschikt heeft vanmor gen op de Sumatraweg in Katen- drecht een 30-jarige man in zijn kruis gebeten. Het slachtoffer had de buurt op stelten gezet Rotterdam Het onlangs offici eel geopende Schouwburgplein zal er niet helemaal zo uitzien als ontwerper Adriaan Geuze van bu reau West 8 het heeft gewild. De geraniums, die Geuze als kleuri ge details bovenin de torens van de luchtverversingsinstallaties van de onder het plein liggende parkeergarage had bedacht, zijn uit het plan geschrapt „Je moet die geraniums daar eerst in de hoogte op hun plaats zien te krijgen," zegt A. Kegge van de dienst Gemeentewerken, „Met een hoogwerker moet dat •wel kunnen. Maar vervolgens moet je ze dus ook elke week een keer water geven. Dat wordt een moeilijke en ook kostbare aange legenheid." De torentjes zullen het daarom zonder fleurig gebla derte in de top moeten stellen. De kans dat Rotterdammers ooit door de inworp van een muntstuk de lichtmasten op het geheel ver nieuwde Schouwburgplein in be weging kunnen zetten lijkt trou wens eveneens verkeken. Het ap paraat, waarin de muntstukken geworpen moeten worden om de lichtmasten hun capriolen te la ten uitvoeren, valt voortdurend ten prooi aan vandalisme. „Het werkt niet en ik ben bang dat het waarschijnlijk ook nooit zal wer ken," zegt een teleurgestelde Kegge. Waterparken De installatie en de lichtmasten vormen onderdelen van het Schouwburgplein die nog niet zijn opgeleverd, omdat ze nog steeds niet af zijn of naar wens functioneren. Zo zijn ook de wa terpartijen op het plein nog niet opgeleverd. „Ze moeten nog op de juiste wijze worden ingere- geld," zegt Kegge. „Dat hoeft geen probleem te zijn: in de Koopgoot hebben we aanvanke lijk hetzelfde gehad met de wa terpartijen." Het nieuwe Schouwburgplein kwam al ver voor de officiële ope ning op 21 juni onder zware kri tiek te staan van mensen die het plein als mislukt bestempelden. Het college van b en w en ontwer per Adriaan Geuze van bureau West 8 bleven erop hameren dat het plein eerst helemaal af moest zijn, voordat men een oordeel kon vellen. Overigens is niet alle groen van het plein geschrapt De potpal- men, die Geuze ook in zijn oor spronkelijke plan had opgeno men, komen er wel. Ze worden al leen niet zo groot-als elders in de stad is waar te nemen. Kegge: „De grote potpalmen blijken toch te zwaar voor het plein. Dat kan de bodem niet hebben. Daarom hebben we een wat kleinere palm moeten kweken. Het wachten is tot het moment dat die de juiste omvang hebben bereikt om op het plein te kunnen plaatsen," Zorgenkindje Zorgenkindje is en blijft de groe ne, maar inmiddels ónder een grijze waas schuilgaande epoxy- vloer. Herstel van dit onderdeel 'van het plein zal veel, om niet te zeggen zeer veel geld vergen. Deskundigen onderzoeken vrat er precies met de vloer aan de hand is. Dezelfde epoxy doet bet - op andere plaatsen in de stad wel goed. Alleen op het Schouwburg plein wordt, het groen gedeto neerd door grijze vegen, door wa terplassen en grote bellen. „We krijgen het maar niet zo glad als we hadden gehoopt." Dat het Schouwburgplein de verhoudin gen tussen uitvoerder Gemeente werken en ontwerper Adriaan Geuze inmiddels grondig heeft bedorven, ontkent Kegge met klem. „Er is absoluut geen sprake van een verwijdering tussen Ge meentewerken en Geuze. Zwel Adriaan als wij kunnen niets doen aan vrat zich nu voordoet" Het media-advies van de PvdA aan Bram Peper is: boos kijken'. De burgemeester van Rotterdafti moet overkomen als een zuur- pruim, een knorrepot, want als'hij lacht, o wee, dan ziet misschien' een fotograaf het en komt er een lachende Peper in de krant. D<$ vindt PvdA-fractieleidster Els Kuijper niet gepast, want het pu bliek zou kunnen denken dat Pe per moet lachen om de Brinkman- affaire. Dom publiek, vindt de PvdA ken nelijk. „De mensen mogen niet', denken datje gezellig met een' glas wijn iemands doodvonnis te kent," vond Kuijper, en vermoe delijk bedoelde ze met 'doodvon nis' het ontslag van Jan-Willent Brinkman als korpschef van de' regiopolitie Rotterdam-Rijn mond. Nu heb ik gisteren in het stadhuis aan de Coolsingel minstens de helft van de raadsleden wel zief£ lachen, sommigen zelfs geregdM. Kuijper niet. Gezicht stijf in de plooi. Maar om haar heen was Vro lijkheid en waarom mogen raads leden wel wat de burgemeester1 niet mag? Peper had bij een hoftk- balwedstrijd gezeten toen een fo tojournalist hem kiekte; mag hij dan ook niet in zijn vrije tijd naar het honkballen? Dat wordt nog leuk. Als de Kuijper-norm in zwang raakt, zijn burgemeesters nergens nog welkom, omdat hiili gezicht permanent op onweer'bé- hoort te staan. Wie wil er nu eef? Sombermans op z'n feestje? i Het verwijt dat Peper gelachen heeft, tekent het raadsdebat van gisteren. De Brinkman-affaire volgens de Stadspartij en de S was dat allemaal niet goed voofv het imago van Rotterdam, alsof - Rotterdam er wat aan doen kan; en vanwege alle aandacht voor 'Brinkman' moest en zou de ge meenteraad er dus ook wat van' vinden. De enige verstandige be slissing van de raad was het aan dringen op wijziging van de Poli tiewet waardoor de democratische controle beter geregeld wordt,l' maar verder was het een halfzacht gebeuren. De raad vindt dat de be sluitvorming en de communicatie en het verliezen van vertrouwen in de korpschef niet zorgvuldigs gelopen. Los van de vraag hoe het verlies van vertrouwen dan weh, zorgvuldig kan verlopen, zei d£* raad er niet bij of dat aan Pepefg ligt of aan Brinkman, of aan mi^ nister Hans Dijkstal of de anderë 21 burgemeesters in het regionaal college dat op de politie toeziet/" Dat was dus een bevinding vanj<, niks. Open deur intrappen, iv Wat de raad ook vond, was dat Re- per beter zelf had kunnen ingry-' pen in het conflict tussen Brinkti man en de ondernemingsraad o' van de politie. De raad vindt het 'een fout' dat plaatsvervangend- korpsbeheerder Ries Jansen, bur gemeester van Krimpen aan den IJssel, de stemming op het hoofd bureau was gaan peilen. Waarom de raad dat een fout vindt? StaaJ. niet in de motie. |E De raad vindt het voorts 'niet c&- rect en verstandig' dat de positie van commissaris Cees Ottevangèr in het verloop van de affaire teL discussie werd gesteld, en daar^? mee kregen eigenlijk de burgen meesters van Krimpen en Spijke- nisse en de pers de schuld. Typisch de Rotterdamse raad ogi wat te vinden van anderen die er niet zijn of niks mogen zeggen.-,. oC Het was ten icmdsel waarom dgr, gemeenteraad er zo op aandrong dat Peper dit soort punten 'onder kende'. De fractieleiders van «f- PvdA, D66 en WD kregen Peper niet zo ver dat hij het onder- schreef-je kunt iemand niet dwingen om te vinden wat hij met vindt. Ze toonden zich bijna opge lucht dat Peper wel onderkend? dat wat de raad vindt een feit is? Een feit is een feit en de gemeen teraad van de grootste havens^d ter wereld is al tevreden als je dat beaamt. Ze zijn echt blij met njjks. De raad begreep dat Pepers aan vankelijke bescherming van 'J1r Brinkman ten einde kwam toenr de korpschef moeilijk deed ovèf een oplossing. De door de SP ió-h gediende motie van afkeuring'te gen Peper werd dus verworper/. De raad onderschreef de inhoude lijke aanbevelingen van Peper'1' over de toekomst bij de korpslei ding. En de raad riep Peper op zich hernieuwd in te zetten voor verbeteringen bij de politie. En' dat was dan de Brinkman-affaire. Over en sluiten. lC

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2