15; m Jeugd niet opdrijven tot buiten de stadsgrenzen A 4-aanbiedingen dringen om voorrang Schiedam, bedankt Spektakel in de lucht tijdens Hoekse Havendagen n 's -§*. m t?* m~x li:! ^Politiechef: In Vlaardingen zijn er geen criminele groepen a Valt hier nog I wat te ritsen t Rotterdams Dagblad "■üS^ r Zaterdag 5 juli 1997 I Door Daniëlle Hermans «Vlaardingen—Vlaardingse en Maassluise jongeren zijn re- - delijk en gezellig. Niet te ver gelijken met groepen Feye- poord-aanhangers die Am- -■ sterdammers doodslaan, ---Nee, heus. Criminele groe- pen vind je hier niet. Hoofd basiseenheid van de politie in Vlaardingen-West, A. ""Schilders, is zeker van zijn zaak. Jongeren die er puur op uit zijn om mensen te be roven of neer te slaan, wonen niet in Vlaardingen. Hij haalt er een onderzoeksrap- - port bij uit 1996 om zijn bewerin- *- gen kracht bij te zetten. Slechts _jrtegen procent van de inwoners 'fvan "Vlaardingen, Maassluis en 'Hoek van Holland meldt dat ze -^vaak overlast ondervinden van groepen jongeren. In Schiedam ligt dat percentage op elf procent. :r-„We zijn het veiligste district in de regio," slaat Schilders zichzelf J op de borst. "Dm daar meteen aan toe te voe gen dat het natuurlijk niet om een wedstrijdje gaat. „Het belangryk- "~Ste is te weten hoe veilig de bewó- ..i-ners zich voelen. Ik kan wel zeg- gen dat ik het hier veilig vind, maar dan hebje altijd mensen die 1 het daar helemaal niet mee eens —zijn. Deze cijfers bewijzen dat we .pp de goede weg zijn," aldus Schilders. »TStuk rustiger ^pe problemen met de Vlaardingse jeugd, die zich begin dit jaar voor tdeden in het centrum, zijn dan •p'lwel 'beheersbaar' geworden, de P fth°litie moet continu alert zijn om —%e rust in het centrum te behou- ,',nden. „In Vlaardingen zijn zo'n -^twintig plekken waar jongeren ^.rondhangen. Veiligheidsmensen, politiesurveillanten, wijkagenten en zelfs de parkeerpolitie houden pilaar een oogje in het zeil. Een "rstuk of tien jongeren gaan regel- matig in de fout en zijn door de jeugdreclassering in speciale pro- gramma's geplaatst. Het is nu een _y,5tuk rustiger," merkt Schilders. cHoewel hij gelooft dat jongeren omroepen altijd zullen bestaan. En dan kan het wel eens uit de hand lopen. „In zo'n groep zie je vaak —toch een paar raddraaiers die de fu'boel opstoken. Dan hebje een in- ^pident, net als die-knokpartij een „vpaar weken geleden in Maassluis. ®aar is meteen actie op onder- wmomen. Vaak kun je pas iets doen het uit de hand dreigt te lopen. Jongeren die op een pleintje rond- hangen en rustig zijn, mag je vol gens de wet niet wegsturen, omdat .uien bewoner dit niet prettig vindt "sJe kunt de jeugd niet opdrijven ;!1otbuiten de stadsgrenzenvindt Schilders. Hij kent de klappen van de zweep thuis met zyn eigen kinderen. „Op die leeftijd denken jongeren nou eenmaal dat ze jou de les kun nen lezen, dat ze het allemaal be ter weten. Een groep jongeren die overlast veroorzaakt moet je op haar verantwoordelijkheden aan spreken. Ze zoeken verantwoor delijkheid, geef ze die dan ook. Je zorgt dat iemand in de groep het aanspreekpunt wordt en betrekt deze in eventuele onderhandelin gen. Wat willen ze precies. Komen ze de afspraken niet na, spreek ze daar dan op aan. Blijf in ieder ge val in gesprek met jongeren en neem ze serieus." Op sterven Jeugdcoördinator bij de politie, Lia Berkhouwer is het helemaal met Schilders eens en vult aan dat je moet proberen de sfeer goed te houden. „Kom eerst in gesprek met jongeren. Repressief optre den is gelukkig een uitzondering. Als je jongeren de situatie uitlegt, begrijpen ze het heus wel. Laatst maakte een groepje flink herrie op de Berkendreef. Een buurtbe woonster, die op sterven lag, on dervond daar hinder van. Toen die jongeren daarvan op de hoog te waren gesteld, gingen ze uit zichzelf weg," vertelt Berkhou wer. Ze is er voorstander van om men sen die veelvuldig klagen over overlast persoonlijk te benaderen en naar hun verhaal te luisteren. „Er wordt sneller geklaagd, men sen zyn niet meer zo tolerant. Als je ze uitlegt dat de jongeren voor hun deur niets uitspoken en ook de gelegenheid moeten krijgen om elkaar ergens te treffen, krij gen ze hopelijk wat meer begrip." Het is niet alleen de taak van de politie om de jeugd in het gareel te houden. Ouders spelen ook een belangrijke rol. Als hun zoon of dochter door de politie is afge voerd naar het bureau, worden zij direct gebeld. Berkhouwer: „Veel ouders weten helemaal niet waar hun zoon of dochter uithangt. Sommigen schrikken als ze horen dat hun kind is opgepakt en ne men actie. Anderen vinden het zielig voor hun kroost. Maar als opvoeder en als politie moetje nu eenmaal grenzen trekken." Het aanwijzen van een hang- of iummelplek vinden beiden het ui terste middel. Dan is het stadium van praten en overleg met betrok kenen voorbij.Als je een hang plek gaat creëren, moetje ervoor waken dat een groep daar rechten aan ontleent en andere groepen wegstuurt. Trouwens de meeste groepen blijven niet lang op de zelfde plek en ook de samenstel ling van de groep verandert conti nu. Het is een natuurverschijnsel. De raddraaiers van een paar jaar geleden zijn nu brave huisva ders." n<r Door Cornells Pons Eeuwenlang hebben Schiedam mers. al dan niet dronken, ge tracht de maagd van Vlaardingen te molesteren en te schenden Toen het ze van buitenaf en met fysiek geweld niet meer lukte, zonden ze hun mol Bas Goud- riaan om van binnenuit en legaal het verwoestende werk te doen. Toch kreeg ook deze Schiedam mer Vlaardingen niet helemaal plat, al waren de wonden die hij sloeg diep. diep. Nu ze 't echt niet meer weten sturen ze Han van der Horst maar om 't dit keer met verbaal, intellectueel geweld te proberen. Niets laat hij in de ko lommen van deze krant heel van onze prachtige, bloeiende stad. Alles moet eraan geloven: ons zeer bekwame, doortastende ge meentebestuur, ons fraaie Nieu we Stadshart, de dynamische Hoogstraat, de schitterende eta lages. Een somber, vreugdeloos, calvi nistisch en masochistisch gat. Zo oordeelt deze Schiedammer over ons mooie, geliefde Vlaardingen. En wat wij in zijn ogen verdienen is „een dosis van Schiedams mooiste collectieve eigenschap: medelijden." Medelijden, dat slechts een projectie is van eigen zieligheid Bedankt, Schiedam. Niet nodig, wij redden ons wel. Ik weet wel waarom Van der Horst zo denkt en schrijft over Vlaardingen. Cherchez la femme, maar niet in Schiedam. Wat daar over de Hoogstraat aan het oog voorbjjzwikt of -strompelt op te hoge hakken brandt 2icb in het netvlies en beneemt een man alle lust. De lelijke Schiedamsen ba ren nog leiijker dochters en dat loopt dan nog arm in arm ook. Houdt Schiedam schoon, staat er op de afvalbakken in het cen trum. Verwijder dan alle Schiedamse vrouwen. Je zult maar moeten opgroeien tussen deze Schiedamse ruines. Natuurlijk, er bestaan wel knap pe Schiedamse meisjes. Ik heb er een gekend. Zo'n lief gezichtje. Totdat ze haar mond opendeed. Mijn God, of de hele Grofbaan leegliep. Nee, in Schiedam ko men je verlangen naar vrouwe lijk schoon en je geslachtsdrift bedrogen uit en kan je als man beter binnen blijven, een boek gaan lezen of je stilletjes bezat ten. Terwijl in Vlaardingen de vrou wen en meisjes een feest voor het oog zijn en als boter bij de vis. Hier baren knappe moeders nog knappere dochters. O, otojud van Loon, O, vrouw van Loon, Wa£ zijn uw dochters wonderschoon, is het lijflied van menig Vlaar dingse man. Van der Horst weet dat maar al te goed, Maar telkens wanneer zijn geplaagde hormo nen de bus naar Vlaardingen ne men en hij ziet ineengedoken op een terrasje die oogstrelende Vlaardingsen langsschrijden, dan ontstaat bij hem, zoals bij alle Schiedammers die naar Vlaar dingen komen, een soort Floren- ee-syndroom. Teveel schoonheid ineens, dat kunnen zij niet aan. Zij maken trouwens geen enkele kans bij die Vlaardingse bellen. Want Vlaardingse meisjes wagen aan een vreemde man die hen aanspreekt eerst waar hij van daan komt, toch met uit Schiedam? En ookal loochent hij zijn geboortestad nog zo, ze ruiken het gewoon. En dan neemt hij maar weer de bus te rug, de staart tussen zijn benen. De vrouw in het stuk van Van der Horst is niet voor niets een heili ge: Onze lieve Vrouwe van Schiedam. Een nicht van die anorexische trut Liduina, die haar hele leven in bed lag maar zeker niet om een man te plezie ren. Als Schiedammer moet je wel sublimeren. Wij Schiedammers weten het niet zo goed, stelt Van der Horst met valse bescheidenheid. Nee, daar lullen ze liever in plaats van iets te doen. En omdat ze niets doen, overkomt Schiedam alles als een natuurramp. Daarom is in Schiedam in dwaze navolging van Vlaardingen een Liesveldvia duct rechtop gezet en stadskan toor gedoopt. Daarom zijn er op de Koemarkt een paar lelijke kiosken en friettenten neerge- pleurd en hebben ze dat maar stadshart genoemd. Niet omdat ze 't in Schiedam niet zo goed we ten, maar omdat ze helemaal de kluts kwijt zijn. En daarom gun ik Schiedam, hoewel mildheid niet in onze calvinistische genen zit, iets van het mooiste van Vlaardingen: een paar schone vrouwen om het stadsbeeld te verfraaien. Dan komt Van der Horst niet meer zo gefrustreerd thuis na een wandeling doorzijn stad. En hoeft hij ook niet meer zo op Vlaardingen te schelden. Vlaardinger Comelis Pons is tekstschrijver en reageert in Het Duel op de bijdrage van de Schiedamse historicus/schrijver Han van der Horst, die volgende week weer voorde Schiedamse be langen op zal komen. Deze pole miek is een onderdeel van de kunstestafette, waann Schiedam en Vlaardingen op cultuurgebied de burenstrijd van vroeger doen herleven. De eerste aflevering ver scheen in het Rotterdams Dag blad van 2 juli. beschijnen met bijvoorbeeld een zaklamp zijn al lerlei prachtige figuren In de lucht te zien. Ook de toeschouwers kurmén hun licht op de vliegers la ten schijnen. De vliegers maken zondagmiddag zelf een einde aan het festival. Tijdens het gevechtsvliegeren ha len de vliegers eikaar een voor een uit de lucht In dit gevecht blijft uiteindelijk maar een vlieger In de lucht en die mag zich de winnaar noemen. Door Jan Rozendaal Schiedam De discussie over de A 4 is op supermarkt-mveau aan gekomen. Vlak voor de Tweede Kamer vorige week weer eens een beslissing zou gaan nemen over de zeven kilometer asfalt tussen Kethelplein en Delft, drongen de aanbiedingen om voorrang. Het ene plan kon opeens tientallen miljoenen goedkoper en voor de k lts e n Valt hier nog wat te ritsen?, vraagt het ministerie van Verkeeren Waterstaat aan de automobilisten op een steenworp afstand van de piek waar De Rits is bedacht: de ondergrondse aanleg van de A 4 tussen Schiedam en Vlaardingen. Maar dat ritsen vindt minister Jorrltsma te dUUr. Foto Roel Dijkstra volgende oplossing -die Vlaar dingen en Schiedam eventueel wel willen slikken als die door de strot wordt geduwd- is nu 'nog maar' 98 miljoen gulden extra no dig. Als klap op de vuurpijl bleek dat minister Jorritsma achterin haar dienstauto op weg naar de Twee de Kamer nog eens goed in haar portemonnee had gekeken. Na bijna een jaar klagen dat ze echt niet meer geld had dan de 370 mil- joen voor de goedkoopste variant - een rijksweg op maaiveld-ni veau en dertien meter hoge wal len er langs - gaf ze aan nog wel 'enkele tientallen miljoenen' meer te kunnen bijpassen. Even schoot de WD-minister zelfs uit haar slof. Het was het mo ment in het debat dat het plan De Rits (twee halfverdiepte tunnels tussen Schiedam en Vlaardingen met woningen en kantoren) in af geslankte vorm ter sprake kwam. Jorritsma heeft niet zo veel ver trouwen in de berekeningen die de initiatiefnemers hebben ge maakt. Ze zijn volgens haar wel van erg gunstige feiten uitge gaan. „Als de initiatiefnemers de financiële risico's nemen, dan mo gen ze van mij morgen begin nen," aldus Jorritsma in een toe geeflijke bui. „Teken dan" Opvallend was dat geen van de projectontwikkelaars, aannemers of woningcorporaties die bij het plan De Rits zijn betrokken en in de zaal aanwezig waren, op sprong. En wapperend met een contract in de ene hand en een gouden pen in de ander, roepend naar de minister: „Teken dan." Dertig jaar wordt er al over de A 4 gepraat en de Schiedamse wet houder L. A Hafkamp had gelijk toen hij na het debat in de hal van de Tweede Kamer zei: „Namen ze nu maar eens een besluit. Dan we ten we tenminste waar we aan toe zijn." Want overdekte rijksweg of niet: er ligt tussen de noordelijke delen van Schiedam en Vlaardin gen een behoorlijk stuk nog te be bouwen grond braak, als het zand- lichaam al wordt weggehaald. Het is frappant dat na al die jaren een paar uur vóór afronding van de discussie nog zoveel nieuwe getallen worden ingebracht. En die blijkbaar niet zo hard zijn, want anders hadden de initiatief nemers van De Rits de minister wel aan haar uitspraak gehouden. „Teken dan." Maar zij waren de enigen niet. Wat te denken van CDA'er Leers, die in het kader van de onzorgvul dig voorbereide aanbiedingen 12Q miljoen per jaar meent te kunnen verdienen met tolheffing op de nieuwe rijksweg. Daarmee zou de verdiepte aanleg kunnen worden terugverdiend, aldus de CDA'er. Maar berekeningen van Leers wa ren makkelijk door de minister onderuit te halen. Omdat de A 4, als-ie er komt, vooral voor doel groepen is bestemd: vrachtwa gens, bussen en eventueel car poolers. Daarom komen er veel minder auto's dan waar Leers vanuit ging. Bovendien vindt Jor ritsma dat de opbrengst van het rekeningrijden terugmoet naar de belastingbetaler. „Daar wor den geen wegen van aangelegd. Over mijn lijk," aldus Jorritsma. Voorstanders De voorstanders van de rijksweg door Midden-Delfland zien de partijen schuiven. Jorritsma wil toch wat dieper in de buidel tasten en de tunnelplannen worden steeds goedkoper. Dat belooft nog wat nu de uitverkoop écht aan de gang is. De miljoenen van Jorritsma, nog wat geld van Schiedam en Gaar dingen, de (stads)provincie en misschien het ministerie van VROM, dan wordt De Rits tussen Schiedam en Vlaardingen wel licht nog wel eens dichtgetrok ken. Zo, redeneerde de minister van Verkeer en Waterstaat, is die 98 miljoen gulden wei bij elkaar te schrapen. Gratis Maar Schiedam en Vlaardingen zijn niet bereid extra geld uit te trekken. Ze stellen-ondanks dat ze tegen de aanleg zijn - de grond gratis ter beschikking aan De Rits en daarmee derven ze twaalf mil joen gulden aan inkomsten. Voor Schiedam en Vlaardingen behoor lijke bedragen. Bovendien zit de Vlaardingse wet houder T. W. van der Steen nog in z'n maag met de sportvelden van honkbalclub Holy en voetbalver eniging Zwaluwen. „Waar moeten die dan heen," vraagt de wethou der zich af, die in elk geval weet dat dat ook weer een hoop geld kost. Dertig jaar wordt er nu gepraat over een stukje rijksweg die pak weg 50.000 gulden per voetstap gaat kosten. En weer komt men er niet uit. Volgend jaar moeten een nieuw kabinet en een nieuwe Tweede Kamer zich over dezelfde zeven kilometer asfalt buigen. Het wordt tijd om het dossier A 4 te sluiten. Voor eens en voor al tijd. Het was ze ker niet saai n de lucht gis teravond in Hoek van Holland. Zo'n hon- lucht Inge laten en d at bete kende met een ook het begin van de Hoekse Havenda gen. die dit worden ge houden. De vlieger show Is ook vandaag en morgen nog te zien. Nieuw tij eens het «val Is het geren dat om 22.00 uur begint. Door het re- dat op veie vliegers Is aange bracht te Zaterdag 5 juli SCHIEDAM Wc de Erker. Swingavond, 20.30y. VLAARDINGEN Bibliotheek Waalstraat. Verkobp boeken en cd's, 10.00-13.00u. Ga lerie De Duig, -Opening expositie, 14.00u. Orgeiloods Schipluiden. Concert,20.00u. PodiumX. Nightof the dance classics, 23.00-05.00. VW Vlaardingen. Reserveringen vaartocht door de Wetlanden op za terdag 5 en zondag 6juli. MAASSLUIS Groote- of Nieuwe Kerk. Concert stadsbeiaardier Gerard de Waar^t, 19.15-20.00u, en om20.15uorgel- concert Klaas Jan Muider. J HOEK VAN HOLLAND Haven. I Zondag 6 juli SCHIEDAM Juiianapark en Volkspark Rondlei ding georganiseerd door Natuuront wikkeling Start 11.00 uur. Juüana park. Thuriede. Zondagmiddagconcdrt, 14.00u. VLAARDINGEN J Oude stadhuis. Begin stadswande ling, 12.30u. HOEK VAN HOLLAND Haven. Hoekse havendagen. ROTTERDAM Hal 4. De Bende van Venlo,20.30u, Maandag 7 juli Z VLAARDINGEN Dc Soenda. Opemngzomerseizoen, 10.00-ll.30u enlunch, 12.30u. Dc West Bndgen, 13.00-17,00u. T SCHIEDAM Thuriede. Kom zing met ,oós, 14.00u. ifc-4 ROTTERDAM 'J] SKVR Muziekschool Centrüjn- West SKVR-Leeriingenuitvoering Zang 20u. - ROTTERDAM Calypso li 'Basquiat' (al) dag 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Romeo Juliet' (16) dag.18.45- 21.30. Calypso 3: 'Shine' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 1: 'Sc-ream' (al) dag 13.15- 16-18.45-21.30. Cinerama 2: 'iim Carrey liar Liar' (al) dagi3.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 3: 'Dan te's Peak' (12) dag 18.45-21.30 ook do.vr.ma.di.13.15^16 Cine rama 4: Turbulence'' '(16) dagl3.15-16-18.45-21.30. Cine rama 5: 'Set it Off (16) dag 18.457 21.30. ImaxTheater 'Ring of fire' (al) dag.13-J.5l 'Super Speedway' (al) dag.14-16-20.45 ook do.vr.ma.dï.wo. 17.30. 'Speed «2: Cruise Control' (ai) dag.18.30- 21.50 ook do.vr.ma.dï.wo. 17.30. 'Microcosmos' (12) za.zo. 17. Lan taren 1:21.30 (16) 'Big Night'db.; "Welcome to the Dollhouse' vr.; 'Crash' za.; 'Zusje' zo.; 'Big Night' ma.; 'Crash'dl.; "WelcometotheDol- Ihouse' wo. Venster 1' 'Lost Hig hway' (16) dag.19.30-22. Venster 2: Trois Vies et Une Seule Mort' (16) dag. 19.30; 21.30 (16) 'Marcello Mastroianni in Drama Delia Gefesia' do.; Marcello Mastroianni in La Dolce Vita'vr.; 'ChacunChercheSonObat' za.en wo.; 'Eric Rohmer. La FéÖijpe de L'aviateur' zo.en di.; 'Les filmdu paradis: DerHimmeluberBerifrr' ma. Venster 3: 'NellyetMr.Amaud'(16) dag.19.30; 21,30 'Secrets and Dés' (16) do.zo.ma.; The Rocky Horror Picture Show' (16) vr.; 'James-and the Giant Peach' (al)za.; 'RichardTII' (16) di.; 'Bye Bye' (16) wo. Vensier 4: 'Love and Other Catastrophes' (16) dag.20-22. Lumière 1: 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag.13.15- 16-18.45-21.30. Lumière 2: 'Con Air' (16) dag.18.45-21.30 ookdo- .vr.ma.di. 13.15-16. Lumière 3: The English Patient' (12)dag.20.30 ook do.vr.ma.d». 13,30-17. Lumiè re 4: The Funeral' (16) dag.13.j5- 16-18.45-21.30. Rexane: 'Het Naai kransje' (16) do.t/m zo. doorl- voorst. 'Meisjesin Extase'(16) ma.t/ m wo. doort. voorst. Pathé: 'Con Air' (16) dag.11-13.35-16.10-18.45- 21.30 zo. vervalt 11. The Fifth'ÉJe- ment' (12) dagjbeh.ma.) lit 10- 14.25-18.05-21.10; ma. ll.-lO- 14.20-17.15-21.15. The Ghpst arid the Darkness' (12) dag.lQJLO- 21.50 ook do.vr.ma.di, 11.40- 14.10-16.40. 'Jim Carrey Liar Liar' (al) dag. 11.50-13.55-16-18.Q5- 20.10-22.15. 'Speed 2: Cruise Con tra!' (12) dag11.40-14.35-18.25- 21.25. 'Jungle 2 Jungle' <al) dag. 11.30-14-16.30-18.55- 21.20; di.vervalt 21.20. 'AH Stars' (al! d3g.ll.20-13.S5-16.30- 19.05-21.40. 'Voorde latexliefheb bers' (16) di. 21.50. Nachtvoorstelllngen: Lumière,!: 'Speed 2: Cruise Contra!' &6) vr.za.00.15. Lumière 2: 'Con Air' (16) vr.za, 00,15. Lumière 3: 'Scre- amt' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: The Ghost and the Darkness' (16) vr.za. 00,15. Kindermatinees: Calypso 2: '101 echte Daimatiérs' dag, 13.15-16. Cinerama 3: 'lady en de Vagebond' (al) za.zo.wo!3.15-16. Cinerajna 5: 'Space Jam'za.zo.wo.13.15-16. Lumière 2: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo. wo. 13.15-16. LumfèreS: '101 echte Daimatiérs' (al) ja- .zo.wo.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo.wo. 11.40- 14.10-16.40 o

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3