13 Horeca moet kiezen: hasj of alcohol wmm s. St k&jkenstumo g BEDSEBgK ISilS Rotterdams Dagblad Gestolen telefoon leidt naar overvallers I Toneelopvoeringen en soapgevecht tijdens laatste raadsvergadering Raad met naam Sveaparken voor voldongen feit gesteld Vlaardingen wijst idee gemeentelijke coffeeshop van de hand Verolme Elektra kiest toch voor Maassluis Gemeente Schiedam koopt slooppand voor ruim acht ton ËêÊ&mÊÊÊ ln'"umZ mffik, Keringhuis nog driejaar ópen Politie beter bereikbaar 'Meer plannen voor het Hemaplein ontwikkelen' "-""'Tg&o.SSS.- Schaapeet Auto in beslag en weggetakeld Zonder rijbewijs 4 en verzekering Pleinfeest Dinsdag 8 juli 1997 Waterweg C' Wethouder L A. Hafkamp... wel in voor een grapje. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema Door Desireevan der Jagt Schiedam Om nu eindelijk eens antwoord te krijgen op haar vraag waarom de raadscommis sie cultuur over het Stedelijk Museum besloten werd gehou den, had M. Monté gisteravond een pseudo-wethouder Haf kamp ingehuurd. Deze stand-in gaf tijdens de raadsvergadering uitgebreid antwoord op haar vragen. Het vragenspel tussen Monté en haar pseudo-wethouder leidde tot grote hilariteit onder de aan- •wezigen. Wethouder L. A Haf- ikamp -de echte- en zijn •buurman achter de tafel, wet houder A. Reijnhout, konden er niet uit komen wie de rol van Monté moest spelen bij de be antwoording en daarom werd besloten om serieus op de vra gen in te gaan. Volgens Hafkamp, die 'wel in is voor een grapje', ging het toneel stukje inhoudelijk voorbij aan de feiten.Alleen met gegronde redenen vergaderen we besloten en dat zijn zaken die je niet in een grappig jerljaaliieAkunt --neerzetten." De PvdA'ers M. Siljée en E. Wes- ..tenberg hadden voor de'raads vergadering een spoedcursus Zweeds genomen. Siljée was er voor de vertaling en Westenberg 4 had de uitspraak geoefend. Ge- „wapend met een Zweedse vlag jwging de laatste naar het spreek gestoelte, waar hij de raad kort in het Zweeds toesprak. Het be toog over de naam Sveaparken gaf Westenberg uiteindelijk toch in het Nederlands, omdat dat toch net iets makkelijker was. De laatste gemeenteraad voor het zomerreces betekende ook het einde van de 'soap-Schoen makers'. Het raadslid dat tijdens deze raadsperiode uit de CDA-1 fractie is gestapt, wil benoemd worden in vijf commissies. De raadscommissie algemene en economische zaken sprak diver se keren over het onderwerp en de leden waren sterk verdeeld. Het onderwerp kwam ook diver se malen aan bod in het college- overleg. Maar nadat Th.H.B. Schoenmakers het college erop had gewezen dat in een aantal commissies teveel jed^i waren benoemd, kon het college vol gens burgemeester R. Scheeres niet anders dan met een repara- tievoorstel komen. Dit tot groot ongenoegen van vooral het CDA Die partij eiste gisteravond een hoofdelijk stemming. „Hij laat de CDA- stemmers in de kou staan," vond M.J. E. Ruseier (CDA). Schoenmakers kon dat niet over zijn kant laten gaan. „Als ie mand de CDA-lriezers in de kou heeft laten staan dan zijn het wel de vijf ongelovige Thbkias-ii - sen van het CDA" zei hij. En dat ging Ruseier "weer veel te ver( „Schoenmakers11 V heeft zijtff slachtofferrol weer perfect ge speeld," vond zij. Tijdens de hoofdelijke- stem- raing bleek de meerderheid voor het vocrstel te zijn. Schoenma kers mag de rest van de periode dus in de vijf commissies plaats nemen. En met deze oplossing lijkt de soap-Schoenmakers na de zomer, zoals toch gebruike lijk bij dit soort series, geen ver volg te krijgen. Hoek van Hofland Het Kering huis, met daarin een permanente tentoonstelling over de storm vloedkering, blijft bij voldoende belangstelling zeker nog driejaar open. Omdat de komende drie tot vijf jaar nog regelmatig werk zaamheden worden uitgevoerd op het terrein van de Maeslantkering en nog steeds grote aantallen be zoekers de weg weten te vinden haar het Keringhuis, heeft minis ter Jomtsma (Verkeer en Water staat) besloten het gebouw nog open te houden. De stormvloedkering werd op 10 mei door koningin Beatrix in ge- TiHïïk gesteld en het was de be doeling om het Keringhuis vanaf oktober dit jaar te sluiten. In de helft van 1997 bezochten bijna 80.000 mensen het informa tiecentrum met daarin interactie ve presentaties en computerpro gramma's die door het publiek be diend kunnen worden. Zo kan men ook een model van de storm vloedkering in werking zetten. In totaal worden er dit jaar 150.000 mensen verwacht. Dat is een ver dubbeling ten opzichte van 1996. Vanuit het restaurant hebben de ty zoekers een schitterende uit zicht op de kering en de Nieuwe Waterweg. De openingstijden blij ven ongewijzigd, van maandag tot vrijdag vrji 11.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 10.00 tot 16.00 uur. Op zaterdag en zondag is het bovendien mogelijk om deel te nemen aan een gratis rondlei ding. Schiedam De PvdA'ers E.O. Westenberg en M. Siljée voelden ziéh gisteravond even gebruikt als de applausmachine voor het college. Bij de naamgeving van Spaland-Oost is de raad volgens dé twee PvdA'ers voor een voldon gen feit gesteld. „Het bord Svea parken was al onthuld nog voor dat de raadsleden waren inge licht. Bovendien blijkt dat raads leden geen invloed hebben op de naamgeving van wijken, wel van straten. Dus stemmen we hier over iets waar we niets aan kun nen veranderen," zei Westenberg. De PvdA-fractie bleek sterk ver deeld over de naam Sveaparken. Vier leden, onder wie Westenberg en Siljée, stemden tegen de naam. Westenberg vroeg zich namens de tegenstemmers af waarom Svea parken als wijknaam was geko zen. „Waarom moet er een aparte naam komen voor een wijk met slechts duizend woningen. De naam heeft bovendien geen link met de historie zoals gebruikelijk in Schiedam." Ook Th. H. B, Schoenmakers (Platform Schiedam) vond dat hij door het college voor een voldon gen feit was gesteld. „Het blijft natuurlijk een kwestie van smaak, maar je hebt hier in Schiedam dadelijk de talenken nis van de paus nodig. Wat is er trouwens mis met Nederlandse namen," vroeg hij zich af. Aan het historisch besef van de Schiedamse raadsleden kan vol gens burgemeester R. Scheeres nog wel wat worden gesleuteld. Alleen het deel ten oosten van de Harreweg werd vroeger als Spa- land aangeduid." De meerderheid van de gemeenteraad stemde ove rigens in met het voorstel. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Alle horecabazen in Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland van wie de politie vermoedt dat ze soft drugs verkopen, krijgen deze zomer de keus voorgelegd: hasj of alcohol. Als de ondernemer er voor kiest softdrugs te blij ven verkopen, dan krijgt hij daarvoor een speciale vergun ning. Eén van de voorwaarden die daar in staan, is dat er geen alcohol mag worden verkocht. Als de politie de ondernemer betrapt op het tappen van een glas bier of het schenken van een borrel, dan wordt de vergunning ingetrokken. En de zaak - tijdelijk- gesloten. Justitie heeft aangekondigd de regels streng te controleren. Met ingang van 1 september moe ten coffeeshops beschikken over een speciale exploitatievergun ning. Het is de bedoeling het be leid in de hele Rijnmond zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Voor de drie (deelgemeenten van het politiedistrict Waterweg is een speciale werkgroep geformeerd. Burgemeester L.W. Stam heeft namens deze werkgroep bij de Vlaardingse politiek geïnfor meerd haar de opvattingen over een coffeeshopbeleid. De hoofdvragen die daarbij cen traal stonden, waren óf er in Vlaardingen coffeeshops moeten worden toegelaten en, zo ja, om hoeveel het maximaal mag gaan. Daarbij speelt de mogelijkheid mee dat enkele coffeeshop-exploi tanten uit Rotterdam, waar het mes in het aantal hasj-loketten wordt gezet, de wijk naar Vlaar dingen nemen. Hiertegen kan pas worden opgetreden als een maxi mum aantal coffeeshops in ge meentelijke richtlijnen is vastge legd. Maar een meerderheid van de politieke partijen was nog niet klaar om die lijnen uit te zetten. „Als we een besluit nemen, wil ik wel weten wat daarvan de conse quenties zijn. En daarvoor heb ik nu onvoldoende inzicht," aldus A de Lange van de WD, die daar mee de mening van de meeste fractievoorzitters weergaf. Verbieden Hoewel weinig politici menen met het totaal verbieden van coffee shops de oplossing te hebben ge vonden, willen zij wel inzicht krij gen in de gevolgen. Nu is er in Vlaardingen al een flink aantal huisdealers en dat aantal zal dan toenemen. Maar op de vraag of de ze huisdealers, die vanuit hun wo ning drugs verkopen, dan voor veel overlast zorgen, kregen de politici geen duidelijk antwoord. Officieel is er één coffeeshop in Vlaardingen: The Buil aan de Vet- teoordskade. Volgens burgemees ter Stam komen er uit de Vetten- oordsepolder veel klachten over heen en weer pendelende jeugd tussen The Buil en Pandemoni um. Daarnaast is er nog een aan tal etablissementen waarvan vol gens Stam 'de politie zeker weet dat er drugs wordt verkocht'. Het zijn cafés waar ook sterke drank over de bar gaat: Zeezicht aan de Oosthavenkade en 't Spiegelbeeld aan de Hoogstraat. GroenLinks-fractievoorzitter B, E. van der Velde voerde aan dat die twee cafés nooit voor overlast zorgen. Een beeld dat volgens Stam 'wat te optimistich' is. Van der Velde zei echter 'niet blij' te zijn dat deze zaken moeten kie zen, Hij is bang dat hierdoor juist problemen ontstaan als bezoekers van deze cafés voor een joint naar bijvoorbeeld een dealer m de buurt moeten. „Dat werkt juist overlast in de hand," aldus Van der Velde. Overigens verklaarde de uitbater van 't Spiegelbeeld enkele mi ,- den terug in deze krant dat J geen drugs verkoopt Wel wordt in de kroeg op grote schaal geblowd - zestig procent van de stamgas ten, schat de eigenaar. Klachten van overlast zijn hem vreemd. Diverse politieke partijen waar schuwden dat als alle uitbaters die voor de keus alcohol of hasj worden gesteld voor de verkoop van softdrugs zouden kiezen, Vlaardingen opeens met drie of misschien wel meer coffeeshops zou zitten. Aan de andere kant verwachtten weinigen dat bijvoor beeld 't Spiegelbeeld of Zeezicht zonder de opbrengst van alcohol verkoop kunnen blijven bestaan. Maar omdat het allemaal 'ver wachtingen en veronderstellin gen' zijn, eisten Vlaardingse poli tici een notitie met nadere afwe gingen voordat een besluit wordt genomen. Die wordt in september besproken. Een voorstel van Groenlinks om in navolging van Delfzijl als ge meente een coffeeshop te gaan ex ploiteren, werd door wethouder H. C. J. Roijers gedecideerd van tafel geveegd: „Dat is geen kern taak van de gemeente." Ook de andere partijen voelden niets voor dat idee. Door Menno Haddeman Vlaardingen—Wegens omstandig heden gesloten, staat er op het bordje achter een dichte deur van het Chinees restaurant China Garden aan de Maasboulevard in Vlaardingen. De drukbezochte eetgelegenheid aan de Nieuwe Waterweg bleef gisteren de hele dag gesloten. Vier overvallers drongen zondagnacht gewapend met messen en pistolen de zaak binnen werkers. De technische recherche., van de Vlaardingse politie is de hele dag bezig geweest met het onderzoek naar roeren in het res taurant Een Iii«{ naar de daders heeft dat nog niet opgeleverd. Tijdens de overval werden de drie medewerkers van het restaurant vastgebonden. De overvallers lie ten het drietal gekneveld achter toen zy het restaurant met een som geld verlieten. De tactiek die de boeven toepas ten, lijkt veel op die van een eer dere overval op biljartcafé De Gri- fioen aan de le Van Leijden Gael- straat in Vlaardingen. Daar dron gen in september vorig jaar twee zwaar bewapende mannen de zaak binnen. Het tweetal dwong de bezoekers al hun kostbaarhe den af te geven. Vervolgens bonden de overvallers de elf cafébezoekers vast en slo ten hen op in de toiletruimte. Na de kas en de gokkasten te hebben geplunderd, verlieten de overval lers de zaak zonder zich verder om de slachtoffers te bekomme ren. Eén van de geknevelden wist zich, net als bij het Chinees res taurant na wat gemorrel te ont doen van zijn bondage en de poli tie te alarmeren. Die begon direct met een groot scheepse zoekactie. Dat leverde echter niets op. Ook het sporenon derzoek in het café zelf leidde niet naar de twee daders. Tot frustatie van de eigenaar van het biljartca fé. Hij meende namelijk één van de overvallers te hebben herkend. Hoewel de knaap een bivakmuts droeg, kwam de stem van de dief de cafébaas bekend voor. De poli tie kon daar echter weinig mee, De eigenaar was de enige die de overvaller herkende. Daarbij is stemherkenning niet een keihard bewijs. Misstap Geduld bleek voordepolitie in de ze zaak geboden. Vroeg'óf laat zou één van de overvallers een keer een fout maken. Gisteren werd bekend dat de jongste dader en kele weken geleden een 'misstap' beging. Tijdens de overval waren niet ahpengeld en sieraden buit- een ^-aantaLmohlele^télefoons meege nomen. Eén van die apparaten werd door de overvallers ge bruikt De PTT registreerde een gesprek dat één van de daders maakte met de telefoon. Met dat bandje kon de politie aan de gang. De elf slachtoffers werd gevraagd of zij de stem-herkenden. Hen van hen hoorde direct één van de overvallers praten. Ook de kroeg baas herkende het stemgeluid. Opnieuw wist hy meteen om wie het ging. De politie arresteerde daarop een 17-jarige Vlaardinger. Geconfron teerd met het bewijsmateriaal be kende de jonge Vlaardinger de overval. Twee weken later werd zijn hand langer gearresteerd. Hoek van Holland De politie in Hoek van Holland is voortaan be ter bereikbaar. De telefoon in het bureau wordt automatisch door geschakeld naar de mobiele auto telefoon in de surveillancewagen als het bureau gesloten,.- As bin nen twintig seconden het tele foontje niet wordt beantwoord, worden bellers doorgeschakeld naar de politiemeldkamer in Maassluis. De politie in de badplaats hoopt met deze methode beter bereik baar te zijn zonder dat dit ten kos te gaat van de gewone werkzaam heden van de agenten. Het bu reau in Hoek van Holland perma nent bezetten, kost te veel mens kracht. Maassluis Verolme Elektra BV blijft in Maassluis. Het bedrijf, dat werk biedt aan zo'n dertig perso neelsleden uit de regio, overwoog te vertrekken omdat de huur van het pand aan de Elektraweg te hoog werd. Er waren al plannen 'in een vergevorderd stadium' voor vestiging in de Spaanse Pol der in Rotterdam, zo meldt mede werker A Simons van Verolme. Daar wordt nu van af gezien; het bedrijf is met de verhuurder over eengekomen het pand te kopen. Verolme levert hoogwaardige pro ducten op het gebied van elektro nica aan met name luchtvaart- en defensie-industrie. Ongeveer de helft van de producten is bestemd voor afnemers in het buitenland. Verolme is gevestigd in een pand van Elektrom Beheer Breda, waarvan het tot 1994 een werk maatschappij was. Tegen het ein de van dat jaar werd Verolme zelf standig en moest het voor de huur van het gebouw opdraaien. Toen één van de onderhuurders ver trok, werd het steeds lastiger de huur op te brengen. Met het aan kopen van het pand is dit groten deels opgelost; wel wordt nog ge zocht naar een nieuwe onder huurder voor de leegstaande kan toorruimte. Wethouder L. D. Wesenhagen (economische zaken» zegt geluk kig te zijn met het besluit van Verolme. Zij is zeker een jaar met het bedrijf in gesprek geweest om te proberen het binnen de stads grenzen te houden. Wesenhagen wijst erop dat het voor Maassluis een belangrijk bedrijf is, dat werkgelegenheid aan de inwo ners biedt. Simons verwachtte evenwel niet dat door de verhui zing personeelsleden zouden op stappen. „De banen liggen niet voor het oprapen en zo ver is de Spaanse Polder ook weer niet." Verolme zal de werkzaamheden nu gewoon vanuit Maassluis con tinueren. „We zitten sinds zo'n anderhalf jaar gelukkig goed m het werk," stelt de woordvoerder tevreden vast. Het scheefstaande pand aan de Singel In Schiedam, beter bekend als studio Soundhouse, is gekocht door de gemeen te Schiedam. Voor mim acht ton mag de gemeente rich ei genaar noemen van een volledig verzakt pand. Het gebouw staat zo scheef dat binnen geen knikker stil blijft liggen en het lopen van de ene naar de andere kant een beklimming lijkt. Toch geeft de gemeente met het betalen van de forse koopsom blijk het verzakte huls graagte willen hebben. Het Is de gemeente echter niet te doen om het pand zelf. Dat wordt binnenkort gesloopt. Het gaat om de grond waarop het gebouw staat Die wil de gemeente gaan gebruiken voor nieuwbouw in de Schiedamse binnenstad. Dit tot blijdschap van de eigenaar van het pand. Die kan zich met acht ton in de achterzak In de handen wrijven. Fcio Dennen van der 'VcVRoe' Dijkstra üüUu rijjng .6.auldug Schiedam Schiedammer J. Simons, prominent PvdA-lid, vindt dat wethouder L. A Haf kamp tenminste met vier voor stellen moet komen voor de in vulling van het Hemaplein. „Met vier plannen kunnen alle uitersten, van veel bebouwing tot heel weinig, worden uitje- werkt," zei Simons gister* avond tijdens de raadsverga-- dering. De PvdA'er sprak tijdens het- spreekrecht zijn verontrusting uit over de huidige gang van zaken rond het Hemaplein. In de raadscommissie ruimtelijke L ordening werd vorige week het grote aanbod aan kantoorge- bouwen in het programma van eisen van tafel geveegd. Haf- kamp moet het programma - aanpassen, maar hij vindt niet dat er nu weer nieuwe project- - - ontwikkelaars moeten worden ingeschakeld. Op dit moment moet volgens Hafkamp een keuze worden gemaakt tussen. - twee projectontwikkelaars die opbasis van het oude program ma van eisen een plan hebberT ontwikkeld. Simons pleitte'^, ook voor het betrekken van de - bevolking bij de besluitvorm ming. „Het Hemaplein ver- dient meer en er moet bok naar-^ de alternatieven worden geke? ken," vindt hij. Bij het opstel len van de huidige plannen is volgens Hafkamp Hp stem van de bevolking uitgebreid ge hoord. „We hebben stadsge sprekken gehouden en in fe bruari is er de presentatie van 1 de plannen geweest waarbij ie dereen kon inspreken." Maar Simons wilde meer. Van de raad had hij gisteravond gTaag een uitspraak gekregen over hoe de fracties over het onder werp denkenpmaan." zo'n-.uit- Hoek van Holland Bij de politie in Hoek van Holland kwam gister middag rond 15.00 uur de melding van een losgebroken schaap op het Rospad. Het dier deed zich te goed aan de inhoud van de tuin- - ties in de buurt. Politiemensen hebben het dier ingesloten en te ruggezet in de nabijgelegen wei Schiedam—De politie van het dis- trict Schiedam heeft gisteravond^ op de Brederostraat in Rotterdam:- een 3i-jarige vrouw uit Rotterdam aangehouden, die als passagigre in een auto zat, Ze had eerder >op- de avond goederen gestolen uit; - een winkel aan het Frans Riet veldpad in Schiedam. Tegen de bestuurder van het voertuig, een 27-jarige Rotter- dammer, is eveneens proces-ver- baal opgemaakt, omdat de auto onverzekerd was De auto is in be- slag genomen en weggetakeld. De verdachten zijn na verhoor heen- j gezonden. 9 Schiedam - Een 37-jarige Vlaar dinger is gistermiddag aangehou? den op de Hargalaan -in Schiedam, omdat de auto waarin 1 hij reed onverzekerd was en niet APK gekeurd. De bestuurder bleek bovendien niet in bezit van een geldig rijbewijs. De autG is by het politiebureau geplaatst; tegen J de bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam Openbare basis school 'De Klinker' in Schiedam- Noord houdt morgenmiddag een pleinfeest. Dit feest, waarvoor de buurtbewoners van harte worden uitgenodigd, houdt het midden - tussen een kermis en braderie. De J. jonge bezoekers kunnen zich',* amuseren op een springkussen, zeephelling, rodeostier, draaimo- -. len of het treintje. Voor de oude-'7 ren is er een speelgoed- en boe- kenmarkt. Ook kunnen ze mee-'* - spelen met het rad van avontuurd en de loterij. De opbrengst van dit festijn is bestemd voor het Foster' Parents Plan. DORPSSTRAAT 174 2392 AB BARENDMCHT 30 DE WATERTOREN TEL. Q130-6111QO MAANDAG GCStOTfN iVTODAG.KOOPAVpWH^B|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1