9 Voorbereidingen A 4 gaan door IJflï Milieubeweging is furieus op Rijkswaterstaat y\ Univéin de buurt voor alle zekerheid! li I -Ll TJNTV]£(^ 'Ze gaan een biertje drinken zonder dat er iets gebeurt' Rotterdams Dagblad 'Heilige koe' als een kunstwerk op Koemarkt \vUW^ Overlast Liesveldviaduct beperken door losplaats Man met bijl aangehouden Bloedende dief Automobilist met slok op in de fout Hardrijders op de bon 'Kruispunten worden veilig' Raadsleden niet bekend met koopkrachttoeslag f A Daar plukt de vruchten van! Libertel ffi): Business ïmm ÏÉlÉfe r LIBERTEL Béter 'gelijk' riaiar:'Löüdstë Waterweg Donderdag 17 juli 1997 Vïaardingen Om de overlast van vrachtwagens die laden en lossen onder het Licsveldviaduct tegen te gaan is besloten een speciale laad- en loshaven aan te leggen. Voor deze losplaats moeten drie parkeerplaatsen wijken. De maat regel komt nadat een aantal on dernemers bij de gemeente heb ben geklaagd over de overlast. Het laden en lossen is momenteel toegestaan. Parkeren op de stoep mag niet, maar gebeurt echter wel regelmatig. In overleg met de po litie is gekozen voor de aanleg van de laad- en loshavèn. In het ge deelte van het Veerplein voor en onder het viaduct zal bovendien een stopverbod worden inge voerd. De werkzaamheden zullen waar schijnlijk 23 juli worden uitge voerd. Met de politie is afgespro ken dat zij de naleving van het stopverbod gaan controleren. Schiedam Een 25-jarige Vlaar- dinger, die zich verdacht gedroeg bij een tankstation aan de Laan van Bol'es, is gisteravond rond. half tien aangehouden. De Vlaar- dinger had een hakbijl, een lege rugzak en een handdoek bij zich. Een fiets die mogelijk is gestolen, werd voor onderzoek meegeno men naar het politiebureau. Vïaardingen Politiemensen hiel den woensdagavond een 32-jarige inwoner van Schiedam aan op het station Vlaardingen-Oost. De man had bebloede handen en droeg een tasje met daarin een autora dio inclusief bedrading, De eige naar van de autoradio had al aan gifte gedaan. V Vïaardingen Het rijbewijs van een 25-jarige Vlaardinger werd gisteravond ingevorderd, nadat hij op de Graaf Hoomestraat te gen een geparkeerde auto was ge botst. Uit een blaastest bleek dat hij onder invloed van alcohol ver keerde. De Vlaardinger kreeg een proces-verbaal. Vïaardingen Tijdens een snel heidscontrole op de Zwanensin- gel in Vïaardingen reden gister morgen van de 150 passerende voertuigen, zeven automobilisten te hard. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 77 kilometer per uur. Ook op de Van Hogendor- plaan werd gecontroleerd. Hier hield iedereen zich keurig aan de maximum snelheid. De Sehiedamse politie hield woensdagavond een snelheids controle op de Burgemeester van Haarenlaan. Hier reden 32 auto mobilisten te hard. De topsnel heid bedroeg 81 kilometer. Door Jan Rozendaal Schiedam/Vlaardingen On danks dat de Tweede Kamer een besluit over de A 4 op nieuw op de lange baan heeft gesehoven, gaat Rijkswater staat gewoon door met de voorbereidingen voor de rijksweg door Midden-Delf land. Het gaat om voorberei dende werkzaamheden, be vestigt een woordvoerder van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. De milieubeweging reageert furi eus op dit nieuws. „Rijkswater staat moet onmiddellijk stoppen,11 zegt H. Tetteroo van de Werk groep Stop Rijksweg 19. Op 26 juni nam de Tweede Kamer een motie aan van PvdA en D66, waarin de regering werd verzocht niet over te gaan tot de aanleg van de A 4. Eerst moet, zo vindt dus een meerderheid van de Tweede Kamer, de aanleg van deze rijks weg worden afgewogen tegenover andere infrastructurele werken in Nederland. Wjjsheid Tetteroo: „De minister heeft toe gezegd voor het zomerreces dui delijkheid te geven. Dat is nu niet gebeurd dus dat betekent dat Rijkswaterstaat eigenlijk zelf de wijsheid moet nemen om te stop pen met de voorbereidingen." Eigenlijk vindt de actievoerder dat Rijkswaterstaat de werkzaam heden al eerder had moeten sta ken: „Voordat de Tweede Kamer deze motie aannam was al duide lijk dat de plannen van minister Jorritsma 4 aanleg op maaiveld niveau met dertien meier hoge geluidswallen tussen de noorde- •6*Ü#BS Hetzand waarop de toerit naar de te verbreden A 4 tussen Tweede Beneluxtunnel en Kethelpleln is inmiddels gestort en llgtin te klin ken. Of het verkeer ooit rechtdoor naar Delft zal kunnen rijden, blijft voorlopig onduidelijk. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra lijke wijken van Schiedam en Vïaardingen, red.) het niet zouden halen. Sterker: geen enkele partij steunt haar. Zelfs de eigen partij van Jorritsma, de WD, wil een be tere inpassing." Tetteroo stelt dat Rijkswaterstaat er is om politieke besluiten uit te voeren. „En als die er dus niet liggen, dan valt er niets uit te voeren," aldus de mi lieuactivist. Wel duidelijk Volgens een woordvoerder van de minister -Rijkswaterstaat wil zelf geen commentaar geven- is het niet de Tweede Kamer die daarover gaat „In november 1996 hebben ministers Jorritsma en De Boer (VROM) hun standpunt be paald. Het was daarna aan de Ka mer om het punt de agenderen, maar er is lange tijd niks gebeurd. Inmiddels is het wel duidelijk dat de Kamer het niet helemaal met de minister eens is, maar dat bete kent niet dat er niet kan worden doorgegaan met de voorbereidin gen. Staatsrechtelijk gezien is de minister niet verplicht om te stop pen," aldus de woordvoerder. Volgens haar gaat het bij de werk zaamheden van Rijkswaterstaat om het invullen van de details. Op de vorig jaar gepresenteerde Tra jectnota/MER Rijksweg 4, Delft- Schiedam', moet een ontwerp-tra- cé studie volgen. Daarin worden de details 'tot op de meter nauw keurig' uitgewerkt, waarbij reke ning wordt gehouden met de eer der gehouden inspraakronden. Rijkswaterstaat nu bezig met onderzoeken op het gebied van verkeerskundige- en inpassings aspecten. Dat juist om de inpas sing -wel of niet verdiept?- de strijd tussen Kamer en de minis ter gaat, is volgens de woordvoer der van Verkeer en Waterstaat niet zo'n probleem: „Het zijn voorbereidende werkzaamheden waarbij het niet uitmaakt of die weg onder-, boven-, rechts- of linkslangsgaat." De woordvoerder verwacht dat de minister snel na de vakantie de motie in het kabinet ter sprake zal brengen. Kamerleden houden er echter al serieus rekening mee dat het definitieve besluit over de A 4 in de volgende kabinetsperio de valt. Jorritsma heeft inmiddels haar eerdere belofte („Ik beloof u dat ik voordat het reces aanvangt, de Kamer ons standpunt daarover laat weten.") niet kunnen waar maken. Maassluis Wethouder L. var. Duün-Camfferman heeft toege zegd binnen vijf weken voor 'aan toonbare verbeteringen' te zorgen aan de onveilige kruispunten op de Laan 1940-1945 in Maassluis. De vele klachten, een ernstig on geluk en achthonderd handteke ningen waren voor de gemeente raad redenen genoeg de wethou der daartoe aan te zetten. De verkeerssituatie is onveiliger geworden nadat zo'n half jaar ge leden de installaties van de ver keerslichten zijn vervangen. Ge lijktijdig werd - om de doorstro ming van het verkeer te bevorde ren- de groene golf ingesteld, maar daar wil de wethouder het eigenlijk niet over hebben. Het gaat volgens haar om het 'ervaren van onveiligheid'. Volgens de wet houder zijn de installaties name lijk gewoon goed - en veilig- in gesteld, en zijn bijvoorbeeld de oversteektïjden lang genoeg. Van Duijn heeft inmiddels actie ondernomen. Op korte termijn worden de oversteektijden ver lengd. De meeste raadsfracties vinden dit niet genoeg. Maar met de motie van de PvdA - de huidi ge groene golf buiten werking stellen - wilde alleen Groenlinks meegaan. Het college heeft nu tot eind augustus krediet gekregen. Vlaardin^sn/Schiedam Groen links in 'Vïaardingen gaat vragen stellen over de koopkrachttoeslag die de koudetoeslag moet vervan gen. „Die landelijke regeling is mij geheel onbekend," zegt een verbaasde B, E. van der Velde, Hij vindt het onbegrijpelijk dat de ge meenteraadsleden niets van zo'n regeling afweten. Volgens de koopkrachttoeslag krijgen minima een tegemoetko ming in de huursubsidie. Een koudetoeslag is daardoor overbo dig geworden, vindt de gemeente Schiedam. In Vïaardingen wordt, dit jaar geen koudetoeslag uitge keerd omdat het volgens het ener giebedrijf niet koud genoeg is ge weest. Van een vervanging door de koopkrachttoeslag wist men in die gemeente nog niets. Maar ook in Schiedam is de nieu we regeling nog niet bij iedereen bekend. H.W. Metaal van Ge meentebelangen Schiedam wil na de vakantie uitgebreid worden ge ïnformeerd over de nieuwe rege ling. „Het is mij nog te onduide lijk hoe de gemeente dit in prak tijk wal brengen," zegt Metaal, Gemeenteraadslid J. Ranshuijsen van de Vlaardingse stadspartij W2000 schuift aan in de rij van onwetenden. „We hebben een ar moedebeleid. Dat weet ik wel, maar over een landelijke regeling voor koopkrachttoeslag heb ik niets gehoord." De gemeente Maassluis maakt zich helemaal niet druk over de koudetoeslag. „Wij wachten wel af wat de hoge baas in Den Haag van het ministerie van Sociale Zaken beslist," vertelt A Verkaik van de sociale dienst in Maassluis. „Op het moment hebben we zelfs hele maal geen beleid wat de koude toeslag betreft." Ook de koop krachttoeslag is bij de Maassluise sociale dienst niet bekend. De woningstichtingen hebben van bewoners geen vragen of klachten gehad omtrent het weg vallen van de koudetoeslag. A, Den Bakker van Patrimoniums Woningstichting in Vïaardingen denkt dat het niet zo speelt bij de mensen.Anders zouden we wel een reactie gehad hebben." De koopkrachttoeslag is 1 juli in de nieuwsbrief van het ministerie van Sociale Zaken bekend ge maakt. I II I V •N1EUW-I.EKI BERKEL RODENRIJS Univé Midden-Holland h.a.. Noordeindseweg 6. iel. ftllü) 511 41 33 DORDRECHT Uniu1 Dordrecht. Krommedijk 94. ld. (117)0 614 74 00 GIESSENBURG Univé Giessenburg. Peuriumsewe» .10. rel. i«l84i 65 1688 GROOT-AMMERS O.V.M. Groor-Ammers. KerUrraai 52. rel. (0184) 66 14 41 HARDINXVELD-GIESSENDAM Univé Hardin*veld. Peuknstraat 253. tel. (0184) 61 70 88 MELLEVOETSLUJS Univé Hellmu'tsluis e.o.. Waterpuorlslraai 22. lel. (018131 18 17 MAASLAND Univé Weslhnd. Diepenburchsiraal 44. lel. (010) 591 73 44 NJELUVERKERK a/d JJSSEI. Univé De IJssd. Kerk laan 83. ld tOIHO/ 39 06 00 LEKKERLAND Univé Nieuw-Lek kcrland. Kleyburgplein I. iel. (0184)68 52 II 'SCHIEDAM Univé-Schiedam-Vlaardinsen-Overvehie. Schiedam «u eg 41 F. (tl. 1010)470 20 II -1velen over Univé? Stap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. V—VERZEKERINGEN Schiedam De Amsterdamse kunstenaar Arjen Lancel krijgt de opdracht om een kunstwerk voor de Koemarkt te maken. In zijn eerste schetsontwerp heeft Lancel gezocht naar een beeld dat de identiteit van de Koe markt zou versterken. De Am sterdammer kiest voor uitvergro te koeienkoppen op de betonnen staanders aan de rand van het plateau. De aanwezigheid van de parkeergarage met de veelheid aan auto's bracht hem ertoe het beeld 'de heilige koe' te noemen. Volgens de gemeente is Lancel met zijn werk in staat om een an dere benadering van de werke- li jkheid te geven en de dingen op zijn kop te zetten. De gemeente Schiedam heeft twee kunstenaars opdracht gege ven om een ontwerp te maken voor een kunstwerk op de Koe markt. Naast Lancel heeft ook de kunstenaar J. Samsom een schetsopdracht gekregen. In to taal hadden overigens 66 kunste naars gereageerd op de oproep in een vakblad om een kunstwerk op de Koemarkt te maken. De Adviescommissie Beeldende Kunst heeft het college van bur gemeester en wethouders gead viseerd om voor de schets van Lancel te kiezen. Zijn ontwerp had ook de unanie me voorkeur van de vertegen woordigers van de bewoners, winkeliers en het Centrummana gement. Het beeld is volgens de adviescommissie ook voor het grote publiek goed toegankelijk, Lancel heeft één hoofdontwerp ingediend met twee variaties. Deze variaties worden door zowel de kunstenaar als de adviescom missie terzijde gesehoven omdat ze niet dezelfde kwaliteit hebben als het oorspronkelijke ontwerp. De commissie vindt het ontwerp ludiek en het contrasteert sterk met de formele architectuur in de omgeving, terwijl het tegelij kertijd de bizarre (kermis)sfeer van de Koemarkt versterkt. Bij de uitwerking van de koppen moet rekening worden gehouden dat het beeld niet carnavalesk of karikaturaal wordt. Lancel wil het kunstwerk uitwer ken in brons, omdat het volgens hem aan warmte ontbreekt op de Koemarkt. Het brons krijgt een blauw patina. Het karakter van de koppen zal een middenweg vormen tussen wat we kennen als klassieke beelden aan de ene kant en de koppen van koeien uit cartoons aan de andere kant. Lancel spreekt hier van 'sprook jesachtig'. Voor het kunstwerk heeft pro- j ectontwikkelaar Mandes van het winkelcentrum Nieuwe Passage een bedrag van 50.000 gulden be schikbaar gesteld. Het is de be doeling dat eind van het jaar een definitief ontwerp optafel ligt. Door Menno Haddeman Schiedam Na een jaar keihard werken is het morgenmiddag weer zover. Vier weken lang even niets aan het hoofd. Lekker op va kantie naar het zuiden of gewoon luieren in de tuin, op de camping of op het strand van Hoek van Holland. Voor veel werknemers in de bouw begint morgenmiddag de langverwachte bouwvak en dat moet worden gevierd. Meestal gebeurt dat met een bar becue, gevolgd door een avondje stappen waar bier, heel veel bier wordt gedronken. In Schiedam maken politie en kroegeigenaren zich al op-voor een roerig avondje. In voorgaande jaren hebben de werknemers van verschillende Sehiedamse bouwbedrijven laten blijken flink huis te kunnen hou den in het centrum van de jene- verstad. Vooral de mannen van een Schiedams steigerbouwbe drijf zijn berucht. „Daar gaan we weer," zucht eige naar D, Post van het gelijknamige steigerbouwbedrijf. „Ik word er doodziek van. Altijd dat gezeur over die vechtpartijen, het zijn al lemaal opgeklopte verhalen. Na tuurlijk gaan onze mannen op vrijdagmiddag de binnenstad in en drinken ze daar bier. Maar het is onzin te stellen dat er altijd wordt gevochten. Een heel klein deel van onze werknemers is in de afgelopen jaren twee maal betrok ken geweest bij een incident. De grootste groep gaat gewoon gezel lig een biertje drinken." Ondanks dat heeft de Sehiedamse politie vorige week toch een be zoekje gebracht aan het 'roem ruchte' steigerbouwbedrijf in Schiedam. De agenten verzoch ten de bouwvakkers zich dit jaar rustig te houden. „Wij hebben voorbereidingen getroffen voor het geval het fout gaat." vertelt de woordvoerder van de Sehiedamse politie. „We gaan er echter van uit dat de heren een 'gewoon feestje' vieren en dat het rustig blijft. Wordt er toch rottigheid uitge haald, staat de politie klaar en zul len we meteen optreden." De reden dat de Sehiedamse poli tie dit jaar vooraf met de steiger bouwers praat is volgens haar niet voor niets. In 1992 was een groep steigerbouwers betrokken bij een incident in een café aan de Lange Haven. In en voor het café ont stond een gevecht waarbij werd geslagen met honkbalknuppels en zelfs werd geschoten. Vorig jaar was het opnieuw goed raak. Op de Koemarkt ontstonden vechtpartijen en op de Broersvest werd een jongen van zijn fiets ge slagen. De tweewieler werd daar na door een ruit van een café ge gooid. Weer moesten Sehiedamse agenten er aan te pas komen de orde te handhaven en werd een aantal bouwvakkers opgepakt. Post erkent dat zijn werknemers bij die twee incidenten waren be trokken. „Wat er vorig jaar is ge beurd met die jongen op die fiets is verschrikkelijk. Degene die dat deed, was niet goed bij zijn hoofd. Het gevecht dat op de Koemarkt ontstond was een knokpartij tus sen de politie, cafébezoekers en een paar mannen van ons. De po litie pakte het daar volledig ver keerd aan, waardoor allerlei voor bijgangers en andere kroegbezoe kers zich ermee bemoeiden en een grote vechtpartij ontstond." Ook voor het eerste incident heeft Post een verklaring. Volgens hem werd eerst een steigerbouwer ge slagen waarna collega's van hem het voor hem opnamen en een massale knokpartij ontstond. Eén van de steigerbouwers werd toen door zijn hand geschoten. „Wij hebben zeventig tot tachtig jon gens in dienst," vertelt Post.Als één van hen, buiten werktijd ru zie krijgt, wordt er altijd gezegd 'oh dat is iemand van Post'. Het lijkt op die manier wel of ons be drijf één grote knokploeg is. Bij ieder bedrijf werken wel een paar vechtersbazen en daar hoor je nooit iets over." Post is niet van plan zoals de poli tie hem voorstelde, de werkne mers die zich buiten diensttijd misdragen te ontslaan, „Dat is idi oot. Reken maar dat ik voor de rechtbank zit als ik dat doe, ik kan toch niet bepalen wat mijn werk nemers in hun vrije tijd doen." Een aantal Sehiedamse kroegba zen heeft laten weten het zekere voor het onzekere te nemen. Ex tra personeel en rustige muziek, moeten voorkomen dat er proble men komen. Geen enkele uitbater overweegt de deuren morgen avond gesloten te houden. Toch is het volgens Post allemaal drukte om niets. „Je vraagt me wat er morgenmiddag gebeurt, nou helemaal niets. Die jongens gaan gewoon een biertje drinken, zonder dat er iets gebeurt." ~"V--l-y -W.*: Professionals abonnement Daluren van 19.30 - 07.30 uur en gedurende het gehele weekend. Standaard met Regio voordeel: waar je ook bent. bel je lokaal, betaal je lokaal. Per maand: vanaf f 69,95 Piektaricf: tot f 0,75 Daltarief: f 0,30 Regiotaricf(Piekuren): f 0,55 Optie: Vourdcelminuten, die de standaard 45 gratis belminuten kunnen verruimen tot 90 of 180 minuten. Bel voor meer informatie en de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis 0800 05 60. (bejragrn extl. HTH'I ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1