9 Woningbedrijf start een cursus omgang met allochtone huurder Toeristen aan de tand gevoeld GEZOCHT...!! Training onderdeel van léefbaarheidsproject Overlijdensakten uit dertiger jaren in het Stadsarchief Vrijwilligers Vacature Bank verhuist naar Jongerenwinkel Schiedammers willen geen oude vieze straatstenen I Vlaardingers aangehouden Man valt in scheepsruim Misdrijven opgelost Dronken rijders rijbewijs kwijt Rotterdams Dagblad Maandag 21 juli 1997 m Vlaardingen Stichting Woningbedrijf Vlaardingen start in september met interculturele communicatietrainingen. Alle tachtig werknemers -van directeur tot onderhoudsman- doen mee aan de cursus. Doel van de training is de werkne mers bekend te maken met de verschillende culturen en hoe ze daar mee om moeten gaan tijdens het werk. „We worden hoe langer hoe meer geconfronteerd met andere culturen," vertelt H. Keijzer van de Stichting Woningbedrijf Vlaardin gen. Er ontstaan vele problemen door de culturele achtergrond van de miscommunicatie omdat werkne- dienten. Volgens Keijzer hebben mers te weinig weet hebben van ze tot nu toe de problemen 'met handen en voeten' wel op kunnen lossen, maar er moet meer struc tuur komen. „Belangrijk is om je eigen normen en waarden niet op anderen te richten." Het klassieke voorbeeld dat al lochtonen zich met aan de af spraak zouden houden, is een veel voorkomend probleem. „We moe ten er wat langer bij stilstaan dat mensen uit andere culturen soms iets anders met het begrip tijd om gaan; als wij tien uur bedoelen, bedoelen zij rond tienen "verdui delijkt Keijzer. „We moeten men sen bewust maken dat bij ons af spraak afspraak is." Dat alles in Nederland schriftelijk afgehandeld moet worden, is voor veel allochtonen onbegrijpelijk. Volgens directeur E. Dijkhuizen van Stichting Medelanders, die de training geeft, moet daarom de voorlichting worden aangepast. Folders moeten bijvoorbeeld in verschillende talen worden ge drukt. Werknemers krijgen van septem ber tot en met december twee keer in de week training. Na af loop van de training volgt een eva luatie. Keijzer denkt dat één cur sus niet voldoende is en dat ver volgcursussen nodig zijn. „Ken nis zakt weg en moet constant worden ververst." Doordat de huizenverhuurder „midden in de maatschappij staat", moet naar Keiizer's me ning het bedrijf opgewassen zijn tegen toekomstige problemen. De trainingen zijn daarom vooral pre ventief van aard. „Nu vallen de moeilijkheden nog mee, maar je krijgt met steeds meerandere cul turen te maken," zegt Keijzer. „Vroeger kwamen we m contact met mensen uit landen rond de Middellandse Zee, nu zijn het vooral mensen uit Oost-Europa en Afrika die in ons land komen wo nen. Dat vraagt om een andere aanpak." Dijkhuizen vindt dat het woning bedrijf er goed aan doet om hier mee te beginnen. „Nederland wordt steeds multi-cultureier en daar is mets mis mee. Je moet al leen wel leren om met die andere culturen om te gaan," legt hij uit. De training is een onderdeel van het leefbaarheidsproject dat Stichting Medelanders voor de huisbaas heeft ontworpen. In het kader daarvan geven ze een drie tal trainingen. Eén in de wijk zelf, één in het bedrijf en één in het managementteam. Bij het laatste zal vooral aandacht worden be steed aan de komst van allochto nen binnen het bedrijf. Keijzer denkt in elk gevel dat de medewerkers van het woningbe drijf zich bewust worden van het feit dat ze voor een bedrijf werken dat andere culturen serieus neemt. Ook denkt hij dat de me dewerkers beter worden toege rust om goed met andere culturen om te gaan. VlaardingenHet Stadsarchief in Vlaardingen heeft er een belang rijke aanwinst bij, waar vele stam- boómonderzoekers in deri lande van-zullen smullen. Op de plan ken in de studiezaal pnjken elf boekwerken met daarin duizen den overlijdensakten van 1937 tot en met 1945 van Vlaardingen en van 1933 tot en met 1941 in Viaar- dingen-Ambacht. De akten komen uit de registers van de Burgerlijke Stand. Uit pri- vacy-oogpunt mogen overlijdens akten pas na vijftig jaar worden overgebracht naar een openbaar archief zoals het Stadsarchief. Daar kunnen de akten openbaar en kosteloos worden geraad pleegd. Voor geboorteakten geldt een termijn van honderd jaar en voor huwelijks- en echtschei dingsakten 75 jaar. Verder is het gebruikelijk om niet elk jaar een gedeelte van het re gister over te brengen, maar eens per tien jaar een serie. Van de cir ca drieduizend bezoekers aan het Vlaardingse Stadsarchief blijkt dat 80 tot 90 procent bezig is met een stamboomonderzoek. „De gegevens op bijvoorbeeld overlijdensakten zijn voor men sen die zich verdiepen in de ge schiedenis van de streek, stad, straat, huis en familie van on schatbare waarde. Duizenden mensen houden zich hier mee be zig. In zekere zin is het voor velen een verslaving," weet archivaris Luth. De overlijdensakten worden nog steeds chronologisch bewaard en jaarlijks ingebonden. Van 1937 tot 1944 stierven jaarlijks twee* tot driehonderd Vlaardingers. De hongerwinter in 1944 liet duide lijk haar sporen na. Dat jaar kwa men zo'n vijfhonderd mensen om het leven. Een jaar later stierven nog eens zeshonderd inwoners van Vlaardingen. Hierna nam het aantal doden af tot normale pro porties. Vlaardingen Drie Vlaardingers in de leeftijd van 20 tot 25 jaar en een 28-jarige Rotterdammer zijn vannacht aangehouden op de Schiedamseweg. Ze waren bezig in de omgeving affiches op te plakken. Bij hun aanhouding was het viertal in het bezit van em mers, kwasten en affiches die in beslag werden genomen. Tegen de mannen werd proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen Een 47-jarige werk nemer van een bedrijf aan de Schïëdamsedijk is vrijdagavond bij'een val in het ruim van een scjjip gewond geraakt. De man wilde via een touwladder afdalen toen deze plotseling en kele meters zakte. Het slachtoffer heeft 2ijn been verbrijzeld. Maassluis Met de aanhouding van een 33-jarige inwoner van Maassluis en een 21-jarige Roo sendaler zijn een reeks misdrij ven in het Waterweggebied opge lost. Ze worden verdacht van onder meerbedrijfsinbraken en de dief stal van een auto en kentekenpla ten. De politie verwacht meer aan houdingen in dezezaak. MaassluisIn Maassluis zijn za terdagnacht twee inwoners van 36 éri'29 jaar uit die plaats hun rijbe wijs kwijtgeraakt omdat ze in be schonken toestand hun auto be stuurden. De chauffeurs liepen te gen de lamp op respectievelijk de Dr'. Jan Schoutenlaan en Jacob Catsstraat. Vlaardingen De Vrijwilligers Va cature Bank (WB) neemt van daag haar intrek in het pand van de Jongerenwinkel aan de Zomer- straat in Vlaardingen. Daar ging een paar weken geleden ook al Het Vrijwilligers Steunpunt van start. De WB besloot haar onderkomen in Buurthuis De Haven vroegtij dig te verlaten omdat het niet ze ker is wat er in de toekomst met het buurthuis gebeurt. De Haven huurt een deel van het pand van de Christelijke Jeugdvereniging (CJV) en het contract loopt in ok tober 1998 af. Door bezuinigingen bestaat de kans dat de CJV na de ze datum besluit het pand af te stoten. De Vrijwilligers Vacature Bank zou in december dit jaar uit het buurthuis moeten vertrekken, maar besloot haar biezen te pak ken toen de gelegenheid zich aan diende naar de jongerenwinkel te verhuizen. Spreekuur Vorig jaar kwamen 139 bezoekers op het spreekuur van de WB, zo blijkt uit het onlangs verschenen jaarverslag. Dat zijn er achttien meer dan het jaar daarvoor. Uit eindelijk vonden 62 mensen een baan. Andere jaren zochten vooral vrouwen onbetaald werk, maar in 1996 was het aantal vrouwelijke bezoekers bijna gelijk aan het aantal mannen. Een oorzaak is niet bekend. De grootste groep werkzoeken den zit in de leeftijd tussen de 20 en 50 jaar. Hiervan - heeft een groot deel een opleiding op lbo of mavo-niveau. Kandidaten met een hbo- of universitaire oplei ding zijn vaak jongeren die pas zijn afgestudeerd en nog geen baan hebben gevonden. In het bemiddelingsgesprek blijkt vaak dat kandidaten be hoefte hebben aan aandacht voor hun persoonlijke situatie. Sommi gen zyn arbeidsongeschikt ver klaard, anderen langdurig werk loos. Ook veel vrouwen zonder be taalde baan melden zich bij de WB. Daarnaast groeit de groep mensen met een baan die daar naast nog vrijwilligerswerk willen doen. Het aantal vacatures steeg van 480 in 1995 naar 634 in 1996. De groei is vooral te wijten aan het grote aantal vacatures bij het ou derenwerk en bij-tehuizen. Het aantaTfórj^satié^at vacatures heeft geplaatst, groeide eveneens naar 72. De meeste vrijwilligers vonden een baan in de maat schappelijke dienstverlening, het ouderenwerk en bij buurthuizen en dienstencentra. Stamboom onderzoekers zullen smul len van de nieuwe over- lij de reregis ters in het Stadsarchief. Foto Roel Dijkstra Schiedam Toeristen op het strand van Hoek van Holland, be zoekers van de oude binnenstad van Schiedam en watersporters in Midden-Delfland kunnen de ko mende weken tegen een enquê teur van het Ontwikkeiings Be drijf Rotterdam (OBR) aanlopen. Tussen 23 juli en 10 augustus wor den in totaal 900 enquêtes afgeno men die moeten uitwijzen hoe de toeristen tegen 'toeristisch Rot terdam en omgeving' aankijken. „We zijn benieuwd of dat overeen komt met de manier waarop wij dat gebied zien," zegt C. van Lent, medewerker toerisme van het OBR. In vraaggesprekken van een mi nuut of tien wordt de bezoekers om hun oordeel gevraagd. Van Lent: „We stellen een paar stan daardvragen, zoals met wie en hoe ze naar het gebied zijn gekomen en welke uitgaven ze hebben ge daan. Daarnaast worden aantal vragen gesteld dat specifiek op de regio betrekking heeft. Zo willen we weten of de mensen weten wel ke toeristisch-recreatieve voorzie ningen de regio nog meer te bie den heeft." Vraag Aan de toeristen op Voome wordt ook de vraag gesteld of zij het idee hebben dat die regio nog tot 'toe ristisch Rotterdam' hoort. Mis schien denkt de toerist wel dat Voome bij Zeeland hoort," ver klaart Van Lent die vraag. Het onderzoek van de komende weken is afgeleid van de Toeristi sche Thermometer' die de ge meente Rotterdam sinds 1989 ge regeld opneemt. De gegevens worden gebruikt om te bekijken of de bezoekersaantallen en de er varingen van de toeristen over eenstemmen met de plannen. Het Rotterdamse onderzoek kost 59.000 gulden, voor de regionale aanvulling is 35.000 gulden nodig. Dat geld is bijeengebracht door de gemeente Rotterdam, de KameT van Koophandel, de VWs en de Stadsregio. De regionale enquêtes worden op gesplitst om drie categorieën. Vragen op het gebied van cultuur historie worden gesteld in de ves ting van Brieüe en Hellevoetsluis en in de oude binnenstad van Schiedam./ Op„het strand van Westvoome en Hoek van Holland gaat het om de kustrecreatie en de recreanten op het Brielse Meer en het Haringvliet en in Midden- Delfland wordt gevraagd wat zij van de watersportmogelijkheden vinden. Nadat zij weer op het dro ge zijn geklommen wel te ver staan. „We hebben nog gepro beerd de enquêteurs een oplei ding te geven zodat ze vanaf de surfplank hun vragen konden stellen, maar dat werd toch een beetje een dure aangelegenheid," grapt Van Lent. SPORTIEF KANARIEGEEL HORLOGE MET STOPWATCH MET KANARIEGELE LEDEREN BAND WATERDICHT BEKEND MERKprijs 125.- AANBIEDINGEN ANTWOORDNUMMER40570-3040 WB ROTTERDAM van de Van Hogendorp- straat en om geving eisen onmiddellijke van de bestra tmgswerk- zaamheden. Zij willen ook rondom reno- vatiecom- plexen nieu we straatste nen. Met de oude vieze exemplaren gen. FotoGerrit de Heua' Roel Dijkstra Schiedam Vieze, oude donker bruine steentjes in plaats van schoongewassen nieuwe Waalse klinkers, De bewoners van de Van Hogendorpstraat en omgeving in de Schiedamse wijk Nieuwland zijn er 'helemaal niet blij mee'. De gemeente had hen nieuwe straatstenen beloofd, maar wat krijgen ze tot hun schrik, vieze oude! Lr een boze brief aan wet houder A. Reijnhout laat bewo nersvereniging Wonen en leven Nieuwland weten geen genoegen te nemen met de tweedehands rommel. Ze eisen onmiddellijke stopzetting van de huidige bestra tingswerkzaamheden en eisen nieuwe stenen. In de brief schrijft voorzitter C. Putters van de bewonersvereni- ging dat de afspraak met de ge meente was dat in het gebied rondom de Van Hogendorpstraat geen onderscheid zou worden ge maakt tussen oud en nieuw. De in het kader van het Beheerplan Nieuwland gepleegde nieuwbouw zou zoveel mogelijk geïntegreerd worden in de bestaande en gere noveerde complexen. Het bestra- tingswerk maakt daar volgens de bewonersvereniging onderdeel van uit. Putters meent dat de bewoners tijdens de gesprekken die de afge lopen maanden zijn gevoerd, na drukkelijk is beloofd dat in het gehele gebied dezelfde straatste nen zouden worden gebruikt. „Het is nu geen gezicht," vertelt Putters verontwaardigd. „Rond om de nieuwbouwcomplexen lig gen nieuwe steentjes die overlo pen in oude bestrating rondom de gerenoveerde flats. De bewoners zijn daar helemaal niet blij mee. Vandaar dat ze nu van de gemeen te eisen dat die haar afspraak na komt." Volgens woordvoerder J. Peppe laar van de gemeente ligt het iets genuanceerder dan de voorzitter van de bewonersvereniging doet voorkomen. Volgens hem heeft de gemeente met de bewoners afge sproken zoveel mogelijk unifor miteit te betrachten. „Er was spra ke van een intentie-overeen komst. De gemeente zou probe ren het gebied met dezelfde ste nen te bestraten. Dat nu voor een gedeelte de oorsponkelijke ste nen worden gebruikt is omdat we niet genoeg geld hebben Overal dezelfde straatstenen neerleggen kost de gemeente ongeveer 80.000 gulden en dat geld is er op dit mo ment niet." Peppelaar is het wel met de bewo ners eens dat het 'mooier' is om het gehele gebied rondom de Van Hogendorpstraat in Nieuwland te bestraten met dezelfde klinkers. „De gemeente gaat proberen geld vrij te maken. Vooralsnog leggen we de oude steentjes neer. Mocht over enkele weken blijken dat we het benodigde geld bij elkaar kun nen krijgen, wordt het gebied op nieuw bestraat. Dan uiteraard wel met mooie nieuwe." De bewoners hebben bij monde van voorzitter Putters Ia- ten weten de gemeente nog even respijt te geven. „Als ze maar niet denken dat ze onder de afspraak uit kunnen," aldus de voonitter. Maandag 21 juli SCHIEDAM De Plantage. Jeugdland, spelcir- cuit, ll.00-15.00u. VLAARDINGEN Dc West Bridge, 13.00-17.00u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Start strandzesdaagse van 9.00 tot 10.00 uur. ROTTERDAM Imax. Ring of Fire. 13-15u. Lanta ren/Ven ster. Yu-Dou, 19.30u. Dier gaarde Blijdorp' Zoo detective. De Mdenwei. Jeugdvakantie paspoort, 9-16u. Wilgenltof. Rugzakroute door het Berg- en Broekpark, 13- 15.30u. Museumpark. Kmderver- blijfplaats, 12-18u. Vogelasiel De Houtsnip. Rondle«dmg, 15.30u. Dinsdag 22 juli SCHIEDAM Hofvan Spaland. Jeugdland, creati- ,r viteit, lO.OOu. Dr. Wibautplein. Jeugdland, spelcircutt, 10.15u. Dc* de 4 Molens. Koffie-inloop, 11.00-." 12.00u, Dc Oost. Seniorenlingerie-1 show, 10.00-13.00u.Dc De Woud- hoek. Vismaaltijd, li.30u. Blauwe Brug. Jeugdland, theater, 14.00u. Dr. Wibautplein. Jeugdland, creati viteit, 14.00u. Wilhelminaplein. Jeugdland, spelcircuit, 14.15u. VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. Schaken/dammen en jeu de boules/koersbal, 14.00- 16.00u. Dc West Creatieve con tactmiddag, 14.00-16.00u. ROTTERDAM Imax. Ring of Fire. 13-15u; Super Speedway 14 en 16u. Diergaarde Blijdorp. Zoo detective. De Molen- wel. Jeugdvakantie paspoort, 9- 16u. Wllgenhof. Rugzakroute door hetBerg- en Broekpark, 13-15.30u. Museumpark, Kmdetverblijfpfaats, 12-18u. ROTTERDAM - Cinerama L* 'èèan, Thé Ultimate Di saster Movte' (al) dag.-13.15-16- 16.45-21.30. Cinerama 2: 'Happy Gilmore' (al) dag.13.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 3: 'All Stars' (alj dag. 16-18.45-21.30. Cinerama 4: 'Jim Carrey Liar üar' (al) dag.16- 18.45-21.30. Cinerama 5; 'Jungle 2 jungle' (al) dag. 13.15-16.; The Ghost and the Darkness' (12) dag.18.45-21.30. hnax Theater: 'Super Speedway' (al) dag, 14-16- 20.45 do.vr.ma.di.wo ook 17.30. 'Ring of Fire' (al) dag. 13-15. 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 18.30- 21.50. 'Microcosmos' (al) 22. zo. 17. Lantaren 1: dag. 21.30 (16) do. 'De nieuwe moeder*; vr.Twister*; za.en ma. 'Sleepers'; zo.endi. 'Como Aqua' Para Chocolate'; wo. 'Beautiful) Thing'; Venster 1: 'Lost Highway' (16) dag. 22. Venster 2: dag. 21.3$ do.en wo. "Vacas' (16); vr. 'Marcello-' Mastroianm in: De Eso No Se Hablav (16); za. 'Marcello Mastroiannï inf Un, Deux,TroisSoleil' (al); zo.en di.- 'Enc Rohmer retro: Conté de Pnn-1 temps' (16); ma. 'Les Film du Para dis: Ju Doun' Venster 3:21.30 (16) do.'ClintEastwoodm:TheGood,The I and The Ugly'; vr. 'Dolores Clai borne' za. 'Clint Eastwood in; Heart break Ridge'; zo. 'Laagland'; ma. 'Midzomeravond-Sneak'; di. The Brothe rs M c Mul Ie nwo. The Day the Sun Turned Cold' Venster 4: "Love and Other Catastrophes' (16) dag.22. Lumière 1: 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag.13.15-16-18.45- 21.30. Lumière 2: Two Days in the Valley' (16) dag.16-18.45.21.30. Lumière 3: 'Fly Away' (al) dag. 13.15-15.45-18.15.; The En glish Patient' (12) dag. 20.45. Lu mière 4: The Funeral' (16) dag.18,45-21.30. Rexane: 'Holly wood Goes Hard' (16) do.t/m zo. doorlvoorst. 'Zwoele nachten op Ibi- za' (16) ma.Vm wo. doorl.voorsL Pa- thé: 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag. 'Scream' (16) dag. 11.20-14.10-16,40-19.10-21.50. The Fifth Element' (12) dag. 18.15- 21.15di.vervalt21.15.'ConAir'(16) dag. 11-13.35-16.10-18.45- 21.30. 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 11.40-14.35-18.25- 21.20. 'Jim Carrey liar bar' (al) dag. 18.05-20.10-22.15. 'Howard Stem: Private Parts' (al) dag.11.20- 13.55-16.30-19.05-21.40. 'Staying Alive with Facelift' (16) di.21.30. Kindermatinees: Cinerama 3: La dy en de Vagebond' (al) dag. 13.15. Cinerama 5: 'Space Jam' (al) dag.13.15. Lumière 2: *101 echte Dalmatiërs' (al) dag. 13.15. Lumiè re 4: 'Lady en de Vagebond' (ai) dag. 13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 11.10-13.10- 15.10. 'Fly Away Home' (al) dag.ll- 13.20-15.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1