13 Gebouwen onder de racistische leuzen Na storm komt de iepziekte m Kolpabad toneel voor expositie van Het Duel Rotterdams Dagblad Plekken voor kort parkeren uitgebreid Met mes op de keel beroofd Brand In portiek "Aangehouden ina bedreiging Brand in bushokje Merkkleding nagemaakt Raadslid wil niet wandelen op zondag Vlaardingse politie denkt niet aan gerichte actie Gift voor de bouwspeelplaats Hoek van Holland duldt straks geen softdrugs meer tSS&SS/. vr— Waterweg Woensdag 23 juli 1997 VlaardingenEen 58-jarige Vlaar- dinger is dinsdagavond op de Bangkastraat in zijn woonplaats met grof geweld van vijf gulden beroofd. Een onbekende man sloeg hem in het gezicht en zette een mes opzijn keel. Het slachtof fer had slechts vijf gulden bij zich en gaf dit af. Daarop vluchtte de dader weg. De Vlaardinger werd even later op het politiebureau on wel en per ambulance naar het Holy Ziekenhuis gebracht. VlaardingenDrie families moes ten woensdagochtend rond 4.00 uur op stel en sprong hun huizen verlaten. Door onbekende oor zaak was brand ontstaan in een portiek aan de Brederostraat in Vjhardïngen. Een 25-jarige Vlaar- -dmgse kreeg wat rook binnen en ls voor onderzoek naar het zieken huis gebracht, Toen de huizen wa ren gelucht, mochten de gezinnen weer naar binnen. De politie ver moedt dat het vuur is aangesto ken. 7 Schiedam De politie heeft dins- dagavond een 58-jarige Schiedammer aangehouden op rijksweg2ü. De man zou een 31-ja- rige automobilist hebben be dreigd na onenigheid in het ver keer. In de auto van de verdachte werd een wapenstok aangetroffen en in zijn huis vonden politiemen sen een kapotte revolver. Beide wapens zijn in beslag genomen. Tegen de Schiedammer is proces verbaal opgemaakt. Vlaardingen Een knaap uit Vlaardingen is gistermiddag aan gehouden op de Olmendreef omdat hij er een vuurtje stookte in een bushok. Van acht tokijken- de jongeren heeft de politie alleen de namen opgeschreven omdat zij verder niets strafbaars deden. Schiedam In samenwerking met de Stichting Namaakbestrij- ding werd dinsdagmorgen een on derzoek ingesteld in een winkel aan de Grote Markt in Schiedam. In totaal werden 167 vervalste kle dingstukken aangetroffen. Schiedam Theo H.B. Schoenmakers, raadslid te Schiedam, is niet bereid om een deel van zijn zondagsrust op te offeren voor de opening van een stadswandeling op zondag 27 juli. Het raadslid kan er totaal geen begrip voor opbrengen dat in een tijd waar in de agenda's 'meer hiaten dan verplichtingen' vertonen en waarin het bovendien 's avonds 'zo licht is' dat ook op doordeweekse avonden een dergelijke wandeling goed kan plaatsvinden, uitgerekend ygor de zondag moet-«orden ^geppteerd "„Wanneer ik deze ontwikke- JLing bijvoorbeeld bezie tegen de achtergrond van mijn jaren lange ergernis over het eenzij dig vaststellen van onder meer extra vergaderingen en com missievergaderingen, rijst zelfs de vrees voor precedent werking dat na de zaterdag binnenkort ook de zondag wordt gebruikt om ons met al lerlei activiteiten te confronte ren," schrijft Schoenmakers aan de gemeente Schiedam, die verantwoordelijk is voor de opening van de wandeling op Zijn brieve, waarin hij mee deelt dat hij niet deel zal ne men aan de wandeling, moet volgens Schoenmakers overi gens niet worden gezien ais een verhindering, maar het gaat uitdrukkelijk om een wei gering. SctiledanWlaardingen De deu ren van het Kolpabad worden za terdag 13 september opnieuw ge opend voor het publiek. Drie weekeinden lang is het Kolpabad het decor voor de Salon 'Het Duel'. Een groots opgezette mani festatie in het kader van de pro vinciale Kunstestafette'97. De manifestatie heeft voor de zes de keer plaats en Schiedam en Vlaardingen leveren gezamenlijk een bijdrage. De naam kunstesta fette verwijst naar een sportief treffen en het is dan ook geen toe val dat de organisatoren uit beide gemeenten de sport met zijn vele invalshoeken als metafoor heeft gekozen voor dit evenement Het Duel moet een kunstzinnig en sportief treffen worden tussen beide steden. De organisatie van deze gecombi neerde bijdrage is in handen van de Stichting Kunstwerkt Schiedam en de Vrije Academie Vlaardingen. Meer dan vijftig kunstenaars uit Vlaardingen en Schiedam hebben op de uitnodi ging voor de deelname gerea geerd. Zij tonen in de salon re cent werk. Het diepe bad van 12,5 bij 25 meter wordt ingericht als expositieruimte. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de acht wedstrijdbanen. Zo zal er een 200 meter lange tentoonstellings- wand ontstaan. Het publiek wordt daarmee als het ware in de gelegenheid gesteld om een duik te nemen in de kunst. Douchecabines Direct grenzend aan het diepe bad staat een rij douchecabines. Deze zijn zo ontwoipen dat één unit bestaat uit twee gespiegelde douches. Er staan vier van deze units. Aan vier Schiedamse en vier Vlaardingse kunstenaar is opdracht gegeven voor het ver vaardigen van een tijdelijk kunstwerk in deze douchecabi nes. In de douchecel kunnen zij hun visie op het thema uitbeel den. Aan de kunstestafette wordt door negen gemeenten deelgenomen. In elke gemeente wordt op een bijzondere piek een actueel over zicht getoond van het werk van professionele kunstenaars, vol gens het principe van de Parijse salons, De salon-presentatie is een populaire vorm van beelden de kunstpresentatie. Het is een pretentieloze en publieksvrien delijke manier om mensen met hedendaagse beeldende kunst te confronteren. Er gaat geen selec tie vooraf op basis van een voor opgezet idee of concept De toe schouwer krijgt daardoor de ruimte om zelf verbanden te leg gen of een rode draad te zoeken in hedendaagse beeldende kunst Naast de salon 'in het diepe' wordt tijdens de expositie ook ge- bruik gemaakt van het kikker badje. In de zogenoemde Jeugds- alon tonen kinderen van de basis scholen in Vlaardingen en Schiedam de werkstukken die zij maakten op basis van het thema. - Salon Het Duel is tussen 13 en 28 september in de weekeinden ge opend. Op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en van vrijdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Vlaardingen Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag op ver schillende plaatsen in Vlaar dingen racistische leuzen en tekens aangebracht De te kens bestaande uit keltische kruizen en de tekst White Power zijn met witte verf ge spoten en staan op onder meer een snackbar, een doe- het-zelf winkel en het kan toor van de VW aan de Vlaardingse Markt. Ook werd op sommige plaatsen de naam van de nationalisti sche politieke partij CP'86 geschreven. De politie heeft nog geen idee wie de graffiti heeft aangebracht. Volgens een woordvoerder gaan de rechercheurs er niet vanuit dat het een gerichte racisti sche actie betreft. De leuzen werden dinsdag ont dekt door bewoners. Zij schakel den de politie in die direct een buurtonderzoek begon. Ook foto grafeerden rechercheurs de graf fiti. De foto's dienen als bewijsma teriaal. Een grootscheepse zoek actie naar de bekladders wordt volgens de woordvoerder echter niet gestart. „Er zijn te weinig sporen. Het is erg moeilijk om aan de hand van de bekladdingen de daders op te sporen." De ongeveer twintig tekens zijn op meerdere gebouwen in dne verschillende wijken van de ge meente aangebracht In de West- wijk werden objecten aan de Dirk de Derdelaan, Westlandseweg en Dr. Wiardi Beckmansingel be- kalkt In het centrum het Veer- plein en de Markt en in de Holy De Loper en Amalia van Solms- laan. Alle tekens zijn met witte verf uit een spuitbus aangebracht. Ook hebben de onverlaten op ver schillende plekken de lettercom- binatie DR gevolgd door een on leesbare letter gespoten. De af korting is vermoedelijk de zoge noemde lagnaam van de dader of groep daders. Een tagnaam is de liandtekening van de graffitispui ter. De Vlaardingse politie gaat er niet vanuit dat de leuzen een gerichte uiting tegen een bepaalde bevol kingsgroep zijn. De teksten en te kens zijn volgens de woordvoer der op willekeurig gekozen plaat sen gespoten. Aan de gebouwen en straten valt volgens haar geen patroon af te leiden. „Het komt vaker voor dat leuzen worden ge kalkt en achteraf blijkt dat er geen dieper liggende bedoeling achter zit dan de publiciteit halen. Het bekladden van het Geuzen- monument op de Markt in Vlaar dingen een aantal jaar geleden is daar een voorbeeld van. Dat bleek gedaan door een groepje opge schoten jongeren," aldus de woordvoerder. De leuzen zijn in middels verwijderd. Een agent in burger fotografeert een deel van de keltische te kens en racistische leuzen die maandagnacht door onbekenden werden aangebracht op gebouwen in Vlaardingen. Foto Roei Dijkstra Schiedam Het aantal plaatsen voor kortparkeren in de Schiedamse binnenstad is de af gelopen maand uitgebreid. Het overgrote deel van de parkeer plaatsen die nu worden aangewe zen voor kortparkeren wordt al gebruikt door vergunninghou ders. Met de nieuwe maatregel komt de gemeente Schiedam vooral aan wensen van de mid denstand tegemoet. Die wil dat klanten even snel hun auto vlak bij de winkel neer moeten kun nen zetten. Tegenover de hoofdingang van het woonzorgcomplex Marconiho- ve worden zeven parkeerplaatsen aangewezen voor kort parkeren. Voor de bezoekers was in de buurt van Marconihove te weinig ruim te om de auto neer te zetten. De parkeerplaatsen daar zijn nu nog bescbikbaarvoorvergunninghou- ders. Door de plaatsen voor vergun ninghouders te laten vervallen, is volgens de gemeente binnen een redelijke afstand van Marconiho ve een goede oplossing voor het parkeerprobleem gevonden. Een 'Woordvoerder vande gemeente -denktook niet dat de nieuwe par keersituatie problemen zal geven. „Uit een meting van de parkeer druk blijkt dat bijvoorbeeld op woensdagmiddag slechts een be zetting van de parkeerplaatsen is van vijftien procent. Er blijft nog voldoende ruimte over voor de vergunninghouders." Dat is niet het geval op de Rotter- damsedijk. Op verzoek van de winkeliers worden zes plaatsen ook opengesteld voor kortpar- keerders. De vergunninghouders zullen de plaatsen met hen moe ten delen. De parkeerdruk is voor de Rottèr- damsedijk 259 en 423 vrij hoog, maar de gemeente verwacht niet dat dat veel problemen zal gevgp. „De bezwaarschriftprocedure loopt nog, maar tot nu toe zijn er nog geen bezwaren tegen de ver anderende parkeersituatie bin nengekomen." Winkeliers Ook op de 's-Gravelandseweg aan de kant van het Chinese restau- 1 rant worden zes parkeerplaatsen geschikt gemaakt voor kortparke ren. Hier worden net als op de Rotterdamsedijk parkeerautoma ten neergezet. Deze betaalde plekken zijn nieuw en komen er ook op verzoek van de winkeliers, Voorde,kléilért'iivordt het mak- kelqke#mlPwi^lek-te vinden voor en daarnaast wordt'rh^\v.betiièld' parkeren het gebruik van het openbaar vervoer bevorderd," aldus de woordvoer der. Vlaardingen Naar aanleiding van. het artikel 'Bouwspeelplaats kampt met hardnekkige geldpro blemen' in het Rotterdams Dag blad van gisteren, heeft de Vlaar dingse afdeling van het Neder landse Verbond Ondernemers Bouwnijverheid vijfhonderd gul den geschonken aan de bouw speelplaats. Ook stelt het verbond drverse materialen beschikbaar waarop de jeugd zich naar harte lust kan uitleven. Dick Van Ton geren van de club in Holy die de Vlaardingse jeugd het nodige ver tier brengt, vindt het 'fantastisch'. „Ieder steuntje is mooi meegeno men." Hoek van Holland De verkoop van softdrugs in Hoek van Hol land wordt vanaf 1 september niet meer gedoogd. Dat is het gevolg van een nieuwe maatregel van het Openbaar Ministerie in Rotter dam. Softdrugs-verkopende cafés in de Rijnmond moeten kiezen tussen de verkoop van softdrugs óf alcohol. De twee Hoekse cafés waar soft drugs worden verkocht, zijn gefi nancierd door een brouwerij, die gewoon alcohol willen blijven schenken. Vanaf 1 .september wordt bij hen dus van gemeente wege geen verkoop van jointjes en andere softdrugs tneei ge doogd. Justitie heeft aangekon digd de nieuwe maatregel 'streng' te zullen naleven. De twee cafés zijn bepaald niet blij met het aangekondigde ver bod op drugsverkoop. De kroeg bazen stuurden boze brieven naar de deelraadsvoorzitter L. Vreug- denhil, maar die is echter niet on der de indruk van het protest: „Ook in Hoek van Holland gaan we de touwtjes strakker aantrek ken." De regels zün voortaan dat er hooguit één coffeeshop per 10.000 inwoners mag zijn, die geen alco hol mag schenken en die niet aan jongeren onder de 18 jaar verko pen. De coffeeshops mogen ook geen reclame maken. De Hoekse deelraad heeft de mo gelijkheid om bij burgemeester Peper om vrijstelling te vragen. Het dagelijks bestuur heeft echter besloten om deze vrijstelling niet te bepleiten. Er komt ook geen voorstel daartoe ter sprake in de deelraad. De situatie dat softdrugscafés moeten kiezen tussen alcohol en softdrugs doet zich ook voor in an dere Rotterdamse deelraden en gemeenten in de Rijnmond. Ook de gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis leggen de cafés waar nu drugs worden verkocht, een keu ze voor. Illegaal Het Hoekse dorpsbestuur erkent dat het softdrugsverbod waar schijnlijk kan leiden tot extra ille gale verkoop van de verdovende middelen. „We hebben niet de il lusie dat er straks helemaal geen softdrugs meer worden ver kocht," beseft deelraadsvoorzitter Vreugdenhil. Maar hij kondigt meteen aan dat de politie zal op treden tegen huisdealers en ande re drugsverkopers. Dat doet de politie op dit moment ook al. „Steeds als de agenten er lucht van krijgen dat ergens softdrugs worden verkocht, wordt ertegen opgetreden. Dat is bekend. Maar er zijn altijd lieden die het toch wilier, proberen. Dat is een per manente strijd." Door Jan Rozendaal Vteardlngen/Schledam Het bomenbestand in Vlaardingen en Schiedam maakt een grote crisis door. Na de storm van 7 juni, waarbij honderden bomen het loodje legden, staat een nieuwe ramp voor de deur: de iepziekte. In Schiedam zijn nog geen cijfers bekend, maar in Vlaardingen is inmiddels bij 107 iepen de fatale ziekte geconstateerd. „Het is heel triest, maar die bomen moeten al lemaal weg. En eigenlijk moet dat razendsnel gebeuren," zegt ge meenteambtenaar Matrijs van Keulen. En of dat allemaal nog niet ge noeg is, is in Vlaardingen nu ook de zogenoemde watermerkziekte opgedoken. Dat is 'een waanzin nig besmettelijke' bacterie die wilgen treft. Een exacte inventari satie heeft de gemeente Vlaardin gen nog niet kunnen maken, maar Van Keulen schat dat er toch zo'n vijftig, zestig wilgen zijn besmet. Lucht Ook deze bomen moeten zo snel mogelijk weg, maar zijn door de gemeente - die nog tot de oren in het opruimen van de stormschade zit- op het tweede plan gezet „De bacterie wordt door lucht meegevoerd. Dus," vraagt Van Keulen zich af, „wat heeft het voor zin als wij alles netjes kap pen, maar Rijkswaterstaat en de recreatieschappen niet." Bovendien staan de wilgen wat la ger in rang dan de iepen, die duurzamer zijn. Keuzes Er moeten keuzes worden ge maakt door de groenbeheerders. Dat begon al op zaterdag 7 juni, toen de korte maar o zo hevige storm huishield in de Rijnmond. In Vlaardingen gingen tweehon derd bomen om en in Schiedam zelfs vijfhonderd. De twee gemeenten gingen in het weekeinde daarna met man en macht aan het werk om in eerste instantie de (doorgaande) wegen vrij te maken en gevaarlijke situ aties met vallende takken en kan telende bomen op te heffen. Inmiddels -anderhalve maand later- zijn de groenbeheerders bezig met het opschonen van de wijken. „Weg, als het ware met een nagelsc rtje de straten rand," zegt Var. Keulen. Om daar evenals zijn Schiedamse collega aan toe te voegen dat ze nog wel een paar weken nodig hebben. En eigenlijk zelfs wel tot de winter de gevolgen van de storm in de werk zaamheden worden opgenomen. Een behoorlijk aantal bomen is 20 erg beschadigd, dat je je volgens de groenbeheerders kunt afvra gen of je het nog wel een boom kunt noemen: 'een stam met vier zware armen'. „Maar omdat wij alle schijn te voorkomen dat wij bomen expres kappen omdat we die kwijt zou den willen, nemen we de exem plaren die met bij het eerste de beste zuchtje wmd omvallen, op 'm het kapplan. Dat voeren we in de winter uit en dat hebben de mensen die gehecht zijn aan een bepaalde boom de kans om be zwaar aan te tekenen bij de ge meente," aldus Van Keulen. Het gaat onder meer om een paar 'to tempalen' langs de Mozartlaan. Klachten Zowel in Schiedam als Vlaardin gen is nog steeds een ploeg bezig met het reageren op klachten van inwoners, die bomen aanmelden die niet worden vertrouwd. De in gehuurde aannemers, die ook voor de ruimwerkzaamheden worden ingezet, liggen door al dat extra werk inmiddels weken ach ter met het maaiwerk. En dan komt nu de lepziekte weer om de hoek kijken. In Vlaardingen staan de zieke bomen verspreid door de hele Bij het Holy Ziekenhuis is gisteren een aantaliepen weggehaald. Net als in Schiedam, heeft ook vlaardingen te kampen met de rep- ziekte. Foto Roei Dijkstra stad. Op diverse plekken in de Westwyk.bij het Holy Ziekenhuis cn ook in een flink aantal iepen in de Broekpolder heeft de ziekte verwekkende kever toegeslagen. In Schiedam is vooral het Harga- park getroffen. De groenverzorgers in beide ste den spreken van 'grote aanslagen' op het bomenbestand van 20.000 (in Schiedam) ers 27 000 (Vlaardin gen). Terwijl m Schjedam de stormschade op een miljoen gul den wordt geschat, zegt Van Keu len in Vlaardingen met te kunnen vertellen wat de schade m geld kost. „Ik lees die bedragen en denk dan: het zal wel. Moet je de manuren meerekenen? De nieu we aanplant?" Van Keulen weet het niet. Nieuwe bomen, waarvoor gemiddeld honderd gulden op ta fel moet worden gelegd bij de kweker, worden niet overal terug gezet. Daarvoor wordt eerst een bomenplan opgesteld, omdat het 'natuurlijk beiache'"k' is om nu ergens een rijtje bomen neer te zetten in een wijk, die volgend jaar moet worden opgehoogd. „Dan kunnen we daar beter even mee wachten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1