13 Engel verschijnt in Schiedamse kerk Rotterdams Dagblad Geschiedschrijvers zijn op zoek naar gedwongen Hanau-gangers Alcoholverbod om 'lastige ouderen' buiten te houden Nieuwe schooi op nippertje af Anonieme giften hulp bij tegenvallers bij restauratie Liduina Basiliek Europees geld voor werk en scholing Dronken stel van straat geraapt Verwaarloosde hond in schuur Apparatuur hennepkwekerij ontdekt Bon voor te hard rijden Extra inzamelen GFT-afval Weer verkeerslichten op Plein 1940-1945 Waterweg Vrijdag 25 juli 1997 Door Menno Haddeman Schiedam Als waren ze jonge ren van 15 jaar. Het is hen sinds vorige week vrijdag verboden nog alcohol te drinken. Geen bier, sherry of glaasje wijn meer. Voor de bezoekers van diensten centrum De 4Molens in Schiedam is het een hard gelag. Niet dat ze allemaal alcoholisten zijn en niet zonder drankje kun nen. Nee, het is gewoon niet ge zellig om bij het kaarten of bil jarten een cola of sinas te moe ten drinken. Kondigde minister Borst van Volksgezondheid enige tijd ge leden aan het alcoholgebruik on der jongeren fors terug te drin gen, nu lij kt de leiding van stich ting De 4MoIens zelf die leefïjds- grenzen een stuk verder te heb ben opgerekt, Ook 'jongeren' van gemiddeld zestig jaar die het dienstencentrum regelmatig bezoeken, zijn nu drooggezet. Uit een verklarend schrijven blijkt dat de maatregel door de stichting niet is genomen uit ge zondheidsoverwegingen. De aanleiding tot het verbod zit 'm in een groep bezoekers die de functie van het centrum niet he lemaal begrijpt. Zij zien het ge zellig keuvelen, kaarten of bil jarten als bijzaak en bezoeken het gebouwtje aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan alleen met als doel zoveel moge lijk alcoholische versnaperin gen naar binnen te gieten. Omdat het er goedkoper is dan in de reguliere cafés. De groep oudere bezoekers, vol gens de leiding keer op keer de zelfde, gedroeg zich luidruchtig (zingen en joelen), had geen res pect voor bezoekers en de vrij willige bardames, bevuilde de toiletten en de vloerbedekking van het centrum met kots, urine en etensresten en verhét boven dien vaak in zwaar beschonken toestand rumoerig het centrum. Omwonenden klaagden over herrie en overlast. De leiding moest erkennen dat het cen trum op een bepaald moment meer weg had van een dranklo kaal dan ontmoetingsplek voor ouderen. „Hetzijn het weer de goeden die lijden onder de kwaden," vertelt één van de vaste bezoekers van het centrum die 'wel een biertje lust, maar zeker geen dronkaard is'. „Het is de groep vijftigers die hier alleen kwam om te zuipen die het heeft verpest. Regelma tig zijn ze er door ons en de lei ding op gewezen dat het hier geen café is. Ze trokken zich er echter niets van aan en gingen door met hun vervelend ge drag." De medewerkers van het dien stencentrum zijn stuk voor stuk vrijwilligers. Ouderen die uit liefde het één en ander organise ren maar zeker niet zijn opge wassen tegen lallende ouwe zuiplappen. Een aantal dames aan een grote tafel heeft 'een beetje de pé er in' over de maatregel. De vrouwen op leeftijd zijn aan het kaarten en drinken spa, cola en sinas. „Wat een vies spul is dat eigen lijk," zegt één van hen. „Veel te zoet. Maar ja, je moet wat nu een glaasje bier niet meer mag. Ik vind het belachelijk. Ze zouden die lallende figuren moeten wei geren." De toegang weigeren is echter niet een maatregel die stichting voorstaat. Een verbod om bin nen te komen is een te zwaar middel. Met een 'alcohol-vrij dienstencentrum' hoopt de stichting de lastpakken in de toekomst buiten de deur tehou- den. -t - Door Danielle Hermans Schiedam In de Liduina Basiliek heerst sinds de bouwvak een serene stilte. Restaurateurs en bouwvak kers hebben hamer en pen seel neergelegd en pakken de draad op 11 augustus weer op. Het herstel van de neogo tische kerk in Schiedam ver loopt voorspoedig. Het monumentale gebouw staat nu al bijna drie jaar voor een groot deel in de steigers, zowel aan de binnen- als aan de buitenkant. De afgelopen maanden werd het inte rieur aan de achterzijde van de ba siliek flink onder handen geno men. Dat gedeelte was er het erg ste aan toe. De nieuwe fundering is geslagen, scheuren en bescha digd pleisterwerk worden aange pakt en versieringen en schilde ringen gerestaureerd. Op één raam na, zijn alle gebrand schilderde ramen m de uitbouw gereinigd, opnieuw in lood gezet en teruggeplaatst. De raamlijsten zijn opnieuw gemaakt van Duits kalksteen. Voorzetramen moeten de glas-in-loodramen zo goed mo gelijk beschermen tegen alle weersinvloeden. De bijna onzicht baar geworden schilderingen in de gewelven zijn ook al voor een groot deel in originele staat terug gebracht. Tijdens de werkzaam heden troffen de restaursateurs van achter de verweerde laag bij belse figuren, voorstellingen en engelen in pasteltinten aan. Lang zamerhand komen krijgen die unieke vondsten weer vorm en kleur. Emd dit jaar verwacht de aanne mer dat de restauratie van de ach terzijde klaar is. Dan komt de voorkant aan de beurt waar nu zo lang wordt gekerkt. De glazen deuren diè tóegang tot de basiliek verschaffen, moeten plaats ma- Achter de verweerde laag in de gewelven van de Liduina Basiliek in Schiedam komen prachtige bijbelse voorstellingen en engelen te voorschijn. Foto HansStrauö ken voor houten deuren. „Dat past beter in de stijl waarin de kerk is gebouwd," licht pastoor P.M. Vismans toe. Er komt eveneens een hekwerk m het portaal zodat op de dagen dat de kerk met wordt gebruikt, men sen toch vanachter de spijlen een mooi overzicht hebben van de ge restaureerde kerk. „We willen met dat iedereen op elk moment van de dag hier binnenloopt. Dan zou je permanent bewaking nodig hebben," aldus Vismans. De oude doopkapel, die niet meer wordt gebruikt voor het doopsel, wordt ingericht als devotieruimte voor de maagd Liduma. De basi liek is naar deze vrouw vernoemd. Zij leefde van 1380 tot 1433 in Schiedam en droeg nadat ze ern stig 2iek werd haar lijden zeer ge- MaaslandUiteindelijk slechts één dag later dan ge pland, is dan toch begonnen met de bouw van een ex tra lokaal voor de openbare basisschool De Schutse in Maasland. Vanmorgen zijn de bouwvakkers met het werk begonnen. Hierdoor zal het lokaal op tijd klaar zijn om straks op 1 augustus, als het nieuwe schooljaar begint, in gebruik te kunnen worden ge nomen. De openbare basisschool is in 1985 gebouwd op basis van een leerlingenaantal van 125, Op dit moment be draagt het aantal leerlingen 162. Vooral de toename van het aantal kleuters zorgt voor ruimtegebrek. Veel activiteiten kunnen nu al niet goed meer wor den uitgevoerd omdat de groep te groot is. Daarom is gekozen voor een extra lokaal bij de school voor de oudste groep, 2odat in De Schutse zelf voldoende ruimte vrij komt voor de twee kleutergroepen. In de raadsvergadering van vorige week leek het er nog op dat de bouw zou worden vertraagd, omdat de gemeente nog geen bouwvergunning kon verstrek ken aangezien er nog geen verklaring van geen be zwaar van de provincie was. Burgemeester Kokx- hoom heeft zich de dagen na de raadsvergadering in gespannen om de verklaring van geen bezwaar los te krijgen en dat is gelukt. Vandaag zal de Kluisweer de hele dag afgesloten zijn voor het neerzetten van de vier units die het noodlokaal gaan vormen. Een hoogwerker knutselde gisteren met uiterste precisie vier units aan elkaar die de basisvormen voor het nieuwe noodlokaal van openbare basisschool De Schutse in Maasland. Het semi-permanente gebouw zal bij het begin van het nieuwe schooljaar in gebruik worden genomen. Het lokaal wordt in totaal 63 vierkante meter groot en moet het ruimteprobleem van De Schutse oplossen. Achterin wordt ruimte gecreëerd voor acht tot tien computers. Ook wor den twee toiletten aangebracht. FotowestrandsFotobura duldig voor een periode van 38 jaar. Het verzilverde Ltduina- beeld dat tijdelijk boven het altaar is bevestigd, krijgt na een op knapbeurt een plekje in de doop kapel. De pastoor weet nog niet wat er met de gelige stenen vloer in de kerk gebeurt. In de doopkapel ligt nog een stukje van de originele mozaïekvloer. „Het zou mooi zijn als de nieuwe vloer mm of meer overeen zou komen met de origi nele tegelvloer," aldus de pastoor. Ook de gebrandschilderde ramen uit de jaren zestig zou Vismans het liefst vervangen. „Maar ik weet niets van de herkomst van die ramen. Misschien is dat wel door de burgers van Schiedam be kostigd. In dat geval kunnen we ze niet zomaar verwijderen." De pastoor verzucht dat er zoveel zaken voor vervanging in aan merking komen, maar dat het geld ontbreekt. De restauratie van het monument bedraagt ettelijke miljoenen en voor de voltooiing is nog één miljoen gulden nodig. „We blijven op dit bedrag schom melen. Er kometi af en toe dona ties binnen. Laatst vond ik een envelop m de bus met daarin twintig briefjes van honderd gul den, De gever wilde anoniem blij ven. Ook gebeurt het dat we na het overlijden van iemand die wy nooit hebben gekend, opeens be richt krijgen van de notaris. Die mensen schenken ons dan geld omdat ze Liduina vereren. Aan de andere kant komen we regelma tig voor onverwachte kosten te staan zodat het tekort ongeveer gelijk blijft. Desondanks heb ik vertrouwen in een goede afloop." Maassluis De gemeente Maas sluis krijgt de komende twee jaar honderdduizenden guldens om langdurig werklozen aan het werk te helpen. Het gaat om een subsi die die afkomstig is uit het Euro pees Sociaal Fonds voor het zoge noemde project 'Samen werken opTurn-Key'. Voor dit jaar kan de gemeente Maassluis beschikken over bijna 479.000 gulden. De hoogte van de subsidie voor volgend jaar wordt later in Brussel vastgesteld. Het doel van 'Samen werken op Tern-Key' is om door extra bege leiding en scholing langdurig werklozen aan een baan te hel pen. Voor het geld dat Maassluis uit het Europees Sociaal Fonds krijgt, kunnen jaarlijks 82 men sen aan dit project deelnemen. Medewerkers van het Centrum voor Werk en Scholing van de af deling sociale zaken van de ge meente Maassluis zijn inmiddels begonnen met het selecteren van kandidaten voor dit project. Het doel is dat tenminste veertig pro cent van de deelnemers door stroomt naar betaald werk. Door Ben van Haren Vlaardingen Met Hanau am Main in Duitsland heeft Aart Pon tier, oprichter van een boekhan del in Vlaardingen, een bijzonde re band. Pontier heeft de oorlogs tijd meegemaakt, toen hij als een van de vele jongemannen uit de Rotterdamse regio, voor de 'Ar- beitseinzatz' naar de omgeving van Frankfurt werd getranspor teerd. De band verstevigde in de afgelopen jaren toen de oud- Vlaardinger in de archieven van de stad dook en in contact kwam met Duitse vorsers naar de prarte periode in de geschiedenis van Hanau. Na het verplichte verblijf en zijn moeizame terugtocht na de be vrijding naar zijn geboortestad Vlaardingen, heeft het lang ge duurd voor Pontier terug kon gaan naar Hanau. Sinds zijn pen sionering en verhuizing naar Win terswijk zijn de bezoeken aan het gebied in midden-Duitsland tal rijk geworden. Inmiddels is er sprake van een hechte band tus sen de geschiedschrijvers van Ha nau en de als voorzitter van de Vereniging ex-Dwangarbeiders Nederland Tweede Wereldoorlog actieve Aart Pontier. Russenlager Hij werd in 1943 na aankomst op het station van Frankfurt am Main gezonden naar het 'Lager Schone Aussicht' in Hanau. Een zogenaamd Russenlager aan de Salisweg, achter debrouwerij Kai ser, waar een riviertje en een spoorlijn langs gingen. In het ba rakkenkamp trof hij ook geïnter neerde Belgen, Fransen, Polen, Litouwers en vooral Russische mannen en vrouwen, die door het Hitlerregime gedwongen werden in Duitsland te werken. Het was een smerig kamp, vertelt Pontier. Zelf verbleef hij er maar korte tijd. Met andere Vlaardmgers wordt hij uiteindelijk onderge bracht in het dorpje Sterbfntz, en kele tientallen kilometers ooste lijker, in het Lager Kmzig. Over het verblij f daar heeft hij sa men met lotgenoten uit Belgie, Frankrijk en eigen land een boek geschreven. Vijf jaar hebben zij eraan gewerkt en 1992 is het in drie talen verschenen, Neder lands, Frans en Duits. Een samen vatting hiervan heeft de regionale overheid laten maken als geschie denisboek voor de schooljeugd in Hanau en omgeving. Speurwerk Bij zijn onderzoek voor dat boek stuitte Ponher in het stadsarchief van Hanau op lijsten met onge veer 10.000 namen van buiten landse dwangarbeiders, die van 1942 tot 1945 werden tewerkge steld in en rond Hanau, voorna melijk in de fabrieken van He- raeus, Degusca en Dunlop. Het speurwerk van de oud-Vlaar- dinger oogstte veel bewondering bij de plaatselijke autoriteiten en verenigingen. Pontier kreeg twee jaar geleden in Hanau een cultu rele onderscheiding voor zijn bij dragen aan de beschrijving van de plaatselijke geschiedenis. Enkele kleine monumenten herinneren ter plekke intussen aan het ge dwongen verblijf van zoveel bui tenlanders in het gebied tussen Frankfurt en Fulda. De band van Pontier met Hanau is weliswaar begonnen met de oorlogsellende, maar de aanwe zigheid van een Waals-Nederland se kerkgemeenschap gaf er een aparte dimensie aan. Immers, de voorvaderen van Aart Pontier zijn Hugenoten, net als de stichters van die kerk in Hanau. Vorige maand was Pontier daarom gast tijdens de herdenkingsfeesten in Hanau, dat 400 jaar geleden Ne derlandse en Waalse protestanten opving die op de vlucht moesten voorde Spaanse inquisitie. Zy ge noten bescherming van graaf Phi lip Ludwig II van Hanau-Munzen- berg, die gehuwd was met Katha- rina Belgica, een dochter van Wil lem van Oranje. Die geloofsvluch- telmgen bouwden een eigen wijk in Hanau met een grote kerk Tijdens dat recente verblyf m Ha nau kreeg Pontier het verzoek om mee te werken aan verdere uit werking van de geschiedschrij ving over het verblijf van dwang arbeiders tijdens de Tweede We reldoorlog. Om de plaatselijke ge schiedschrijving te vervolmaken, is een jonge generatie Hanauers op zoek naar informatie over de dwangarbeid bij de fabrieken van onder meer Heraeus, Degussa en Dunlop. Daarom zoeken zij bij voorbeeld contact met mannen, die in het 'Lager Schone Aussicht' zyn geplaatst of met hun nabe staanden, die informatie kunnen geven. Namen In het archief van Hanau zyn ook namen boven water gekomen van dwangarbeiders uit Rotterdam en omgeving, van wie men graag meer zou willen horen. Het gaat onder anderen om Maarten van de Akker, Jozef Bogers, Piet Bou- desteyn, Jaap de Conink (of Ko ning), Adri van Dongen, Gernt van de Ende, Arie Eikelenboom, Jan Franse, Jacob Godrie, Klaas Goudriaan, Jozef Guise, Albert Houtman, Bram de Jong, Gerard de Kok, Gernt van Kooten, Man- nus de Leeuw, Johan Lodewijk, Fokke van der Meer, Jacob Neder- lof, Matthys Oskam, Adrie Paus, Wim Pels, Johan Roon, Theo Smits, Jan Vermeer, Jacob de Vet te, Arie Trigelius, Piet Vree, Louis Weeda, Piet Werkman en Gerard Wessel. Wie in Hanau gewerkt heeft en/of inlichtingen kan verschaffen over genoemde personen, wordt vrien delijk verzocht zich te melden bij Aart Pontier, Jasmij nlaan 717101 ZG Winterswijk. Telefoon 0543- 530434 of 517039. Vlaardingen Een vrouw en een man uit Vlaardingen, beiden 38 jaar, zyn gisteravond rond half negen m de Van Limburg Stirum- stra&v door de politie van straat geraapt. Het stel lag dronken op de grond in de buurt van hun auto terwijl hun 2-jarige dochtertje bij hen was. De twee zijn meegeno men naar het bureau en in de cel gestopt om te ontnuchteren. Het kind is naar een voogd gebracht. De man wordt er ook van verdacht onder invloed te hebben gereden. Schiedam In de schuur van een woning aan de Manahof hebben Schiedamse agenten gisteravond een verwaarloosde hond aange troffen. De politie ging er een kijkje nemen omdat meerdere buurtbewoners hadden geklaagd over het aanhoudende geblaf. De viervoeter was er slecht aan toe en is door de agenten naar het die renasiel gebracht. In de betreffen de woning was op dat moment niemand aanwezig. Bij thuis komst staat de eigenaar van het dier een proces-verbaal te wach ten. Vlaardingen—Vlaardingse politie agenten die assisteerden bij een gerechtelijke uitzetting hebben in een woning aan deDatheenstraat bij toeval apparatuur van een hen nepkwekerij ontdekt In de wo ning was op dat moment niemand aanwezig. De politie vermoedt dat de hennepplanten al eerder zyn geoogst, toen de stioomvoorzie ning van de woning werd afgeslo ten. Tegen de bewoner woidt pro ces-verbaal opgemaakt. MaassluisAflaardrngen Twaalf automobilisten die gistermorgen op de Industrieweg in Maassluis te hard reden, zijn door de politie op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg tachtig kilometer per uur. Tijdens snel heidscontroles op onder meer de Parallelweg, de Schiedamseweg, de Westlandseweg en de Van Beethovensingel in Vlaardingen overschreden twintig bestuurders de maximale snelheid. In totaal vierhonderd automobilisten wer den gecontroleerd. De snelste reed vljfenzevenig kilometer per uur. Alle hardrijders krijgen bin nenkort een acceptgiro. Maassluis De gemeentelijke reinigingsdienst van Maassluis gaat vanaf maandag het groente-, fruit- en tuinafval (GET1) elke week inzamelen. Nu gebeurt dat nog één keer in de twee weken. Met déze maatregel wil de dienst, nei als in voorgaande jaren, de stankoverlast van de groene mim- containers zoveel mogelijk voor komen. De GFT-contamers wor den om organisatorische redenen, in de oneven weken niet op de zelfde dag geleegd als de grijze containers voor restafval (dus met op maandag maar op dinsdag). De extra ophaaldagen zijn: dinsdag, maandag, vrydag, woensdag en donderdag. De groene containers voor de extra ophaalronde moeten al voor achten buiten staan. Schiedam Het verkeer bij Plein 1940-1945 in Schiedam wordt vanaf woensdag 30 juli weer met verkeerslichten gere geld. Dit is een week eerder dan was verwacht. Het plein is dan klaar voor de eerste fase van de metrobouw, de aanleg van een tunneldeel voor de Beneluxlijn. De bouw hiervan begint half sep tember. De verkeerslichtinstailatic by Plein 1940-1945 werd eind mei uitgeschakeld. Dat was nodig om de inrichting van het plein te. kunnen wijzigen en het voorbe reidende werk zoals het omleg gen van kabels en leidingen te kunnen uitvoeren. Het aantal rij stroken werd verminderd en an dere omgelegd, zodat het ver keer om de aan te leggen bouwsleuf heen wordt geleid. De komende dagen wordt nog gewerkt aan het aanbrengen van onder meer de markering en de- tectielussen. Als het weer de ko mende dagen niet tegenzit, kan de installatie volgende week weer in gebruik worden gesteld. Vanaf medio septemberwordt op het bouwterrein in het midden van het plein begonnen met aan leg van het eerste tunneldeel voor de nieuwe metrolijn door Schiedam. De gewijzigde ver keerssituatie blijft in elk geval tot de zomer van 1998 van kracht. Dan moet het eerste tunneldeel klaar zijn en wordt het plein tij dens de bouwvakvakantie omge bouwd voor de aanleg van het tweede tunneldeel. Oiu dal mogelijk le maken wordt het plein tijdens de bouwvakva kantie in de zomer van 1998 ge durende twee.weken voor al het verkeer gesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1