16 Oprichters strippark ruzieën als Galliërs en Romeinen Filmen in een oerwoud onder glas Dansspektakei door centrum Kunstwerk lekt poep Rotterdamse film over De Hef naar festival in Locarno Trance of dance? Model Picasso overleden EHo Reve omgekomen Erasmusprijzen voor Kagel en regisseur Sellars Bredevoortse boekenmarkt Roman bibliotheek onmisbaar kunstbezit Gitaar Jimi Hendrix by Sotheby's In Memoriam Haarlems Toneel vraagt zelf faillissement aan Andrea Domburg (1923-1997): actrice tegen wil en dank Rotterdams Dagblad Vrijdag 25 juli 1997 Parijs De schilderes, fotografe en model Dora Maar is op 16 juli op 90-jarige leeftijd in Parijs over leden, zo heeft haar familie giste ren bekendgemaakt. Dora Maar is lange tijd de geliefde van de schil der Pablo Picasso geweest Maar leerde Picasso in de jaren dertig kennen. Ze was model voor ver schillende werken van Picasso en staat afgebeeld op onder meer de Wenende Vrouw (1937) en de Lig gende vrouw met een boek (1939). Ze heeft als fotografe in 1937 het werk van Picasso aan zijn schilde rij Guernica gedocumenteerd. Pi casso en Maar verbraken hun ge passioneerde relatie in 1943. Havanna De Cubaanse orkest leider Elio Reve, die een van de populairste Afro-Cubaanse orkes ten oprichtte, is gisteren op 67-ja- rige leeftijd overleden. Hij stierf als gevolg van een verkeersonge luk in Santa Clara, in het midden van Cuba. Reve, die in 1930 werd geboren in Guantanamo, was een uitstekend percussionist en be speelde vooral de paiia-drums. Hij ontwikkelde een eigen soort sal sa, een mengeling van diverse Zuid-Amerikaanse stijlen, en werd vooral bekend met de door hem verzonnen dans Changui, In 1955 stichtte hij het Orquestra Re ve, een band waarin de beroemd ste Cubaanse musici speelden. Rotterdam—De Stichting Praemi- um Erasmianum kent in het jubi leumjaar 1998 twee Erasmusprij zen toe. Die gaan naar de Argen tijns-Duitse componist Mauricio Kagel en de Amerikaanse theater regisseur Peter Sellars, zo heeft de bijna veertigjarige stichting gisteren bekendgemaakt. Het hoe en waarom licht de stichting niet eerder toe dan na de uitreiking, op 26 november, van de Erasmus prijs 1997. Deze is toegekend aan Jacques Delors, de oud-voorzitter van de Europese Commissie, Hjj krijgt de onderscheiding voor zijn bijdrage aan de Europese eenwor ding. Bredevoort—In hetAchterhoekse Bredevoort wordt zaterdag 30 au gustus onder de eeuwenoude bomen in het historische centrum de negende internationale boe kenmarkt gehouden met 165 standhouders uit Nederland, Duitsland en België. Ook de 22 Bredevoortse antiquariaten zijn op die dag geopend. Bredevoort heeft zich de afgelopen jaren ont wikkeld tot boekenstad met tal van boekenwinkeltjes en galerie- en. De markt duurt van tien uur 's ochtends tot vijf urn 's middags, 's Avonds is er in de grachten van Bredevoort een verlichte gondel vaart-optocht en vuurwerk. Den HaagDe Bibliotheca Philo- sophica Hërmetica (BPH), de boe kenverzameling van de zaken man en kunstverzamelaar Joost Ritman, is onvervangbaar en on misbaar voor het Nederlandse cultuurbezit. Dat schrijft de Raad voor Cultuur in een gisteren uit gebracht advies aan staatssecreta ris Nuis (Cultuur). De bewindsman vroeg het advies college om een oordeel nadat de ING Bank begin juni te kennen had gegeven de boekenschat te willen laten veilen door Christie's in Londen. Een deel van de verza meling ligt daar al een tijdlang, maar de meeste boeken zijn nog in ons Land en staan sinds 1994 op de lijst van beschermd cultuurbe zit. De ING-bank kreeg in 1993 het pandrecht over de boeken, met een waarde van naar schatting 150 miljoen gulden, toen Ritmans bedrijf De Ster (plastic wegwerp- servies) in problemen kwam. De zakenman had zijn kunst- en boe kenverzameling opgebouwd met bedrijfskredieten, waardoor hij uiteindelijk voor bijna een half miljard gulden bij ING in het krijt stond De Amsterdamse bibliotheek om vat zo'n 18.000 boeken, vijfhon derd handschriften en vierhon derd 15e-eeuwse drukken. Het is de grootste verzameling oude ge schriften over de christelijk-her- metische en esoterische filosofie ter wereld Rotterdam Cartoondam, een themapark over strips dat in Rotterdam zou moeten verrijzen, is inzet van hoogoplopende conflicten. Initiatiefnemer Han Peekei, bekend geworden als de gevlinderdaste presentator van Wordt Vervolgd, en enkele van zijn beoogde mede-oprichters liggen met elkaar overhoop als Galliërs en Romeinen, blijkt uit het laatste nummer van Stripschrift. Het themapark dat Peekei wil neerzetten moet bestaan uit een animatiestudio en allerlei attrac ties daaromheen, Maar volgens het stripstijdschrift wil het met de invulling van de plannen niet be paald vlotten, onder meer door onduidelijkheid over investeer ders en door problemen met rech ten. Tekenaar Peter de Smet vertelt bijvoorbeeld in het blad dat hij via-via hoorde dat Peekei Disney- cartoonist Daan Jippes uit de Ver enigde Staten had gehaald om een tekenfilmversie van De Gene raal te maken. De Smet was op dat moment nog in onderhandeling over de rechten van zijn geestes kind. Die gesprekken voerde hij weer met een vriend van Peekei, pro jectontwikkelaar Bas Romeyn uit Lisse, die desgevraagd ontkende in opdracht van Peekei te werken. Maar in het blad Quote zegt die zelfde Romeyn: „Cartoondam zit in een cruciale fase. Er is echter een probleempje. Al die tekenaars denken ineens rijk te kunnen worden." Ondertussen zat Daan Jippes dui men te draaien. Bij de klusjes die Peekei voor hem verzon in plaats van het Generaal-projed kreeg hij „meer en meer het gevoel dat hij zijn verstand bij de voordeur moest inleveren". Bovendien ging Jippes zich steeds meer erge ren aan het gevoerde beleid. Toen hij ook zijn loon niet kreeg, gooide hij het bijltje erbij neer. „Dat Car toondam wordt helemaal niets", zegt hij nu. Nu is er een keer een kans om iets leuk met strips te doen, en dan wordt die zo ver kwanseld." Behalve onverkwikkelijke ruzies zijn er ook nog geldproblemen. Verhalen als zou de gemeente Rotterdam de aanloopkosten van de studio i.25 miljoen gulden) voor rekening willen nemen zijn vol gens Stripschrift door Peekei zelf verspreid en volgens een woord voerder van de gemeente buiten gewoon voorbarig. Han Peekei heeft het artikel met stijgende verbazing gelezen, meldt hij in een weerwoord. Vol gens hem is het stuk een aaneen rijging van infaamheden en on juistheden. Over de verwijten van Jippes zegt hij dat het hem uitein delijk alleen om het geld te doen was en dat hij meer dan driekwart van de vergoeding en de kosten heeft ontvangen. Ook wilde Jip pes zich volgens Peekei niet in Rotterdam vestigen, hoewel dat schriftelijk was overeengekomen. „Een querulant; onwillig, onrede lijk en uiteindelijk de verkeerde man op de verkeerde plaats," oor deelt Han Peekei achteraf. „Aan werken en aan Cartoondam had hij bij voorbaat een broertje dood." Han Peekei verwijt ook het blad Stripschrift eenzijdig stelling te hebben genomen, „inplaats van een project als Cartoondam op een faire en volwassen manier te beoordelen." Tropisch regenwoud in de Westlandse kassen voor opnamen van de film'Missing Link'. Foto Richard Hogeveen Door Victor Schild kamp Naaldwijk - In het budget van vijf miljoen gulden was geen ruimte om met de hele filmploeg naar een echt overzees oerwoud te rei zen, dus werd gekozen voor een locatie in eigen land. De Neder lands/Belgische familiefilm 'Mis sing Link' speelt zich tenslotte een minuut of acht af in het Mid den-Afrikaanse land Congo. Voor die acht minuten film bivak keert de filmploeg een week lang in het Tropical Plantcenter in Naaldwijk. De kwekerij van tro pische planten en bomen staat be kend als het bedrijf met de hoog ste kweekkas (12,5 meter) ter we reld. Ook aan Burgers Bush werd gedacht, maar de mogelijkheden in Naaldwijk waren beter. „Er staan hier zóveel planten. En we kunnen ze neerzetten zoals we willen," vertelt productieleider Mark Stekelenburg. „Bovendien hebben we de omstandigheden zoals het licht in deze kas veel be ter onder controle." Drie weken lang is er gewerkt aan het jungledecor, dat zo'n 500 vier kante meter van het bedrijf in be slag neemt. Het is er bloedheet. Normaal wordt de temperatuur vanwege de tropische planten al hoog gehouden, maar door de ronddwarrelende nevel van de filmploeg wordt het extra broei erig in de kas, Te vochtig en te klef om zelfs maar een sigaretje te kunnen roken. Hoofdrolspeler in deze film, die speelt in de jaren vijftig, is de 13- jarige Nick van Buiten, die het 11- jarige jochie Rick neerzet. Rick denkt dat zijn vader een in de oor log omgekomen piloot is, in wer kelijkheid is zijn vader een ge trouwde man, zo zal hij later ont dekken. De teleurstelling die dat met zich meebrengt is één kant van het verhaal. De andere kant is Ricks fascinatie voor de ontdek kingsreizigers in de Congo, op zoek naar de ontbrekende schakel tussen mens en aap, de Missing Link. De belevenissen in de Congo spe len zich steeds af in de verbeel ding van het fantasierijke kerel tje. Zo beeldt hij zich onder meer in dat het ettertje Walter in de stoofpot van een groep inboorlin gen belandt. Goed opletten straks in de bioscoop, want de stoofpot is geen stoofpot, maar gewoon een van de reusachtige bloempotten uit het Tropical Plantcenter. Sterretje Nick van Buiten, 12 jaar, uit IJs- selstein, is het rijzende sterretje van deze film. Via kennissen werd hij ingeschreven bij een casting bureau, Hij deed al ervaring op in de TROS-televisieserie 'Consult' en de EO-serie 'De laatste carriè re', en wil later in actiefilms gaan spelen. Acteren in een kas? Leuk, maar vooral warm, zegt Nick, die door regisseur Ger Poppelaars een groot talent wordt genoemd. Poppelaars zelf maakte vijf jaar geleden zijn eerste speelfilm, 'De drie beste dingen in het leven', over de violiste Sacha, die in de trein naar Parijs een Tsjech met een gekooide eend ontmoet èn twee ongure types die het op de eend hebben gemunt 'Missing Link' is volgens de regis seur een perfecte opvolger van zijn debuutfilm: „Fantasie en rea liteit kunnen niet zonder elkaar. Dat is het centrale thema van de ze film, 'Missing Link' sluit prima aan bij de thema's die mij fascine ren." Naast Nick van Buiten zijn ande re hoofdrollen voor Tamara van den Dop ('Karakter'), de Vlaamse acteur Johan Leysen (prijswinaar met de Roemeense film 'Trahir'), de Vlaamse Viviane de Muynck en cabaretier Thomas Acda. In het voorjaar van 1998 verschijnt de film in de bioscopen. LondenEen elektrische gitaar van Jimi Hendrix wordt op 17 september geveild in het Lon- dense veilinghuis Sotheby's. De Fender Stratocaster van de roeklegende zou wel eens 600.000 gulden kunnen opbren gen, vermoeden deskundigen. Hendrix, samen met Eric Gap- ton gerekend tot de invloedrijk ste gitaristen van de jaren zes tig, gaf de gitaar in die tijd aan zijn Newyorkse buurman Al Kooper. Hij was oprichter van de rockgroep Blood, Sweat and Te ars en speelde ook vaak mee tij dens concerten van Bob Dylan en The Rolling Stones. Uiteinde- rijk is de gitaar nu op de veiling beland en daar moeten verzame laars blij mee zijn, zegt een woordvoerder van Sothobys. „De verschijning van deze gi taar op de markt biedt verzame laars een unieke mogelijkheid een Stratocaster te bemachtigen die door Hendrix is bespeeld en die zijn eigendom was." Het veilinghuis heeft ervaring, want in 1990 verkocht Sotheby's een Eender Stratocaster van Hendrix voor ongeveer 680.000 gulden. Daarmee is dat exem plaar volgens het veilinghuis 's werelds duurste gitaar, maar Hendrix heeft er dan ook mee gespeeld op het Woodstock Fes tival Rotterdam Het centrum van Rotterdam zal op zaterdag 16 au gustus het podium vormen voor een enorm dansspektakei. Op die dag trekt de Dance Parade, het 'Nederlandse antivoord' op de Duitse Love Parade, met twintig trucks en tachtig deejay's door de stad. De Duitse Love Parade trekt ieder jaar zo'n honderdduizenden dans ers naar Berlijn. Dit jaar waren het er volgens de organisatie van het grootste technofestival ter we reld een miljoen. Zoveel mensen verwacht JMR Producties in Rot terdam nog niet. „Maar als 150.000 tot 200.000 mensen langs de route in de stad staan, zijn we al heel tevreden," aldus een woordvoerder. De Dance Parade wordt dit jaar met subsidie van de gemeente voor het eerst gehouden. Het is de bedoeling dat het een jaarrijks te rugkerende happening wordt. De muziekkeus is ook breder dan die van het Duitse festival. Niet alleen techno, maar ook mellow of hiphop. Na afloop van de parade door de stad worden de trucks aan de Parkkade zo neergezel dal er drie grote dansarena's ontstaan. Tot 's avonds elf uur is er dan een gratis toegankelijk feest Op de Parkade is ruimte voor zo'n 30.000 mensen. Na elf uur zijn er nog diverse fees ten m de stad. Kopenhagen Een Deense rechter moet er aan te pas ko men om uit te maken of door een museum in Jutland on zorgvuldig is omgesprongen met een kunstwerk van de Ita liaanse kunstenaar Piero Man- zoni (1933-1963). Het kunst werk Merda d'Artista (arties tenstront) was in bruikleen af gestaan voor een tentoonstel ling en is gedurende de exposi tie gaan lekken: poep dus. Vol gens de eigenaar is het kunst werk daardoor onherstelbaar beschadigd. De poep dateert uit 1961. De kunstenaar heeft destijds een doosje gevuld met zijn eigen fecaliën. Op het doosje staat: 'netto 30 gram natuurproduct, gemaakt in mei 1961'. De Deense kunst- en. tótschverza- melaar John Hunov had het werk voor een tentoonstelling uitgeleend aan het museum van Randers. Het doosje is tij dens de expositie gaan lekken en Hunov beschuldigt het mu seum van „verwijtbare om gang met een niet te vervan gen kunstwerk." Hij eist een schadevergoeding van 300.000 kroon (bijna 100.000 gulden). Directeur Finn Frederiksen van het museum vindt dat zijn instelling niet kan worden ver weten dat het doosje juist tij dens de expositie is gaan lek ken. Volgens hem 'brengt de neiging tot zelfontbinding die aan dit werk eigen is, heel spe cifieke problemen met zich mee.' Het kunstwerk is inmiddels weer, hermetisch afgesloten, bij Hunov thuis. Rotterdam—Niet alleHrtie Neder landse speelfilm 'Broos' van Mij- ke de Jong is geselecteerd voor deelname aan de competitie van het 50e filmfestival van Locarno, ook de korte film 'Bruggen' van de Rotterdamse filmer Dick Hij- neke is uitverkoren. Rijneke maakte zijn film over de De Hef voor de opening van de Erasmus- brug in september vorig jaar. Nu zal de film zijn Internationale pre mière beleven op het Zwitserse filmfestival en daarnaast nog wor den vertoond op het Piazza Gran de. Bij die openluchtvoorstelling, één van de grootste in Europa, worden zo'n 7000 mensen ver wacht. 'Bruggen' is een filmische ode aan De Hef. Deze spoorbrug over de Rotterdamse Koningshaven heeft inmiddels alleen nog een functie als monument. Jorens Ivens maakte de brug in 1928 tot onderwerp van zijn eerste film. Rijneke deed het nog eens op nieuw en maakte er net als Ivens een symfonische film van. Dc mu ziek onder 'Bruggen' is van de hand van Zbigniew Preisner, de huiscomponist van wijlen Krzysz- tofKieslowski. Het 13 minuten durende 'Brug gen' wordt binnenkort ook op vi deo uitgebracht in combinatie met de eveneens door Rijneke ge regisseerde documentaire 'De Brugwachter'. Daarin wordt een portret getoond van de laatste brugwachter van De Hef. HaarlemHaarlems Toneel heeft deze week een aanvraag inge diend om failliet te worden ver klaard. Gisteren plofte bij 27 vaste medewerkers van de Haarlemse theatergroep en productiekem een onheilsbrief op de deurmat, waarin het bestuur uitlegt het niet langer verantwoord te vinden het bestaan te rekken. Het besluit komt voor de meeste betrokkenen als een donderslag bü heldere hemel: eind vorig jaar kreeg Haarlems Toneel dankzij ingrijpen van de Tweede Kamer eindelijk drie ton rijkssubsidie op jaarbasis toegekend en de provin cie legde daar een jaarlijks bedrag van 50 mille bij. Toch is het alle maal niet voldoende omtc blijven voortbestaan, vindt de zakelijke leiding. Er rest nog een schulden last van 1,27 miljoen die in de eer ste zeven jaar was opgebouwd. Gezien het uitblijven van meer steun vindt het bestuur het onver antwoord verder te gaan. Andrea Domburg in de tv-serie De Fabriek. Foto nos Door Max Smith Toneelspeelster worden bleek niet bepaald de geliefde keuze van Andrea Domburg die afgelo pen woensdag op 74-jarige leeftijd in haar woonplaats Amstelveen is overleden. De op 21 april 1923 in Amsterdam geboren actrice was reeds geruime tijd ernstig ziek. Andrea Domburg zei eens dat ze een eventuele tweede leven graag zou willen besteden aan schilde ren en musiceren. Haar echtge noot, de beeldend kunstenaar en musicus Ferdi Posthuma de Boer, beschouwde ze daarbij als haar in spirerende voorbeeld. Niet dat ze uit frustraties vanwe ge gebrek aan acteertalent of spel- mogelïjkheden zich meer dan eens negatief uitliet over het thea tervak. Talent bezat ze zeker. Wat onder meer gebleken is uit de toe kenning van diverse grote prij zen. Zo ontving ze tweemaal de zilveren Bouwmeesterpenning. De Theo d'Or, de hoogste to neelonderscheiding voor de beste dragende vrouwelijke rol, ver wierf ze in 1967 voor haar vertol king in het stuk 'Kooien' en op 66- jarige leeftijd in 1989 in de lun- chvoorstelling 'Nocturnes' van Herman Heijermans. Haar rol in Nocturne was een soort van come back, want voordien heeft ze ze ventien jaar niet meer op de plan ken gestaan. Het grote publiek kent haar met name van hoogstaande tv-series als 'Karakter' met Ko van Dijk, 'Een mens van goede wil' en Wan oude mensen, de dingen die voor bijgaan', en later in de tv-serie De Fabriek. En van haar meer dan twintig filmrollen, waaronder in de Haanstra-topper 'Fanfare', 'Keetje Tippel' en als koningin Wilhelmina in 'Soldaat van Oran je'. Het was eigenlijk door films met Lily Bouwmeester en Cees Laseur en ook buitenlandse speelfilms, dat ze als kind ervan droomde om actrice te worden. Maar tussen droom en werkelijkheid zat eerst nog een periode dat ze verpleeg ster was. Als gevolg van ziekte, waardoor ze negen maanden ver lamd raakte, moest ze dit beroep met spijt opgeven. Daarna koos ze alsnog voor het toneel. In 1946 maakte ze haar debuut bij Thea ter Plezier van Floris Meslier. Een jaar later trad ze toe tot het caba ret van de legendarische Cor Ruys. Daarna volgden engage menten bij toonaangevende ge zelschappen als het Rotterdams Toneel, de Nederlandse Comedie en Ensemble. Afschuw Hoewel ze niet afkerig was van het experiment, getuige haar vruchtbare samenwerking met re gisseur Kees van Iersel, oordeelde ze dat het toneel vanaf de jaren zestig te overmatig en te gefor ceerd voor de vernieuwing heeft gekozen. Vooral het blote om het modieuze blote in het theater, ver afschuwde ze. Andrea Domburg heeft 2ich goed deels afzijdig gehouden van het toneelwereldje. Allard van der Scheer was een van haar weinige joneelvrienden. Liever ging ze om met schrijvers en schilders en met mensen die niets of weinig van doen hebben met het artistie ke milieu. Tot medio jaren tachtig hebben zij en haar man geruime tijd in Frankrijk gewoond. Ze hanteerde daarbij als motto: „Jongens, als jullie me nodig hebben, kom me dan maar halen." Ook al vertoefde ze indertijd ver van de Amster damse grachtengordel, theater makers en cineasten wisten haar desondanks regelmatig te vinden voor een film of tv-stuk. Uiteinde lijk liet haar gezondheid op oude re leeftijd het niet meer toe om tot 's avonds laat in de weer te zijn. Haar dagindeling bestond in die levensfase uit vroeg naar bed gaan en vroeg opstaan. Theater bezoek was er toen nauwelijks meer bij. Ondanks haar langdurige to neelervaring bleef ze altijd onze ker op de planken. Ze zei eens in een interview: „Toneel vreet aan me. Ik heb al vaak een inzinking gehad. Iedereen denkt dat het mij zo makkelijk afgaat. En dat is maar goed ook: stel je voor dat ze het zouden merken." artl os* Diverse artiesten Trance the Future abel XSV Music/ Sony Music d u u 151:31 min. Wat is nu eigenlijk de precieze betekenis van het woord trance? We slaan er de Van Dale maar eens op na. Het boek zegt: 1.hypnotische of droomtoestand, toestand van gewijzigd bewustzijn (..etc.) en 2. (bij uit- br.) toestand van geestvervoering, verrukking. Echt verrukt zijn we niet van deze cd, en of je de ruim 30 nummers onder het kopje trance kunt scharen is de vraag, maar het is wél eer» lekker zomerdingetje vol hai li- ge dance. De kwaliteit van de nummers is nogal wisselend, maar al met al kun je er aardig mee uit de voeten. Ook in de auto doet-ie 't goed. Wie de cd thuis ai opzet, en vervolgens op weg naar de party in de auto ver der luistert komt gegarandeerd in de goede stemming op het feest aan. Kortom: voor de liefhebber van niet al te diepgravende, aanstekelijke dansdeunen een prima koop. Be mad ei te Neelissen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4