Nostalgisch vestingsstadje trekt zomers vele toeristen 1 Het Liesveld concurreert nu met de Hoogstraat in Viaardingen Schiedam wil een knus en gezellig centrum blijven Rotterdams Dagblad Zaterdag 26 juli 199? Het terras op de Markt in Brielle. leder een kent e- dereen. Het.is druk in de winkelstraat van Brielle. De meeste wandelaars in het vestingstadje zijn duidelijk toeristen. Zij gaan gekleed in Vreemdsoortige bermuda's en T- shirts. Op het terras van uitspan ning De Hoofdwacht aan de •Markt blijkt iedereen iedereen te kennen. De toeristen, komen elkaar regelmatig in het stadje te gen omdat ze met hun boot in één van de drie havens liggen afge meerd of dat hun tentje op één van de acht campings in de buurt van Brielle staan. Slenterend door de autovrije No- belsüaat is het vestingstadje deze middag het toonbeeld van fun- shopping'. Het hectische leven van een stad als Rotterdam is erg ver weg. Haast blijkt er een onbe kend begrip te zijn. Er wordt op het dooie gemak een rondje gelo pen via de Markt en de Voorstraat en dan met of zonder een patatje 'van Bram Ladage weer terug naar de Nobelstraat of naar de jachtha ven. BrjeSle lijkt op geen enkele stad in Nederland. De winkelstraat, No belstraat geheten, is nergens mee te vergelijken. De historische pandjes zijn afhankelijk van de eigenaar gemoderniseerd of juist niet. Tot verbazing tellen wij in de Nobelstraat maar liefst vijftien modezaken, voor mannen, vrou wen en kinderen. Paul Rijcken is eigenaar van de gelijknamige kledingzaak aan de zelfde Nobelstraat. Hij vertelt dat de ruim honderd winkeliers in Brielle het zo'n vijf jaar geleden behoorlijk benauwd hadden ge kregen. De plannen voor gloed nieuwe winkelcentra in plaatsen als Hellevoetsluis en Spijkenisse moesten wel voor een terugslag in hun omzetten in Brielle zorgen. Dk- nessimistische toekomstvisie t 'et terecht te zijn. Service „Achteraf gezien is het allemaal reuze mee gevallen," meent hij. „Wjj zijn eigenaars van onze win kelpanden, dus wij verhuizen niet zOyMakkelijk. Wij hebben ons mgfirstoegelegd op service en op kwalitatief betere merkenkle- dingi'Datblijkt aan te slaan bij on- zeklïmten, vooral mensen die ou- dèjf^jjn dan veertig jaar. Zij ko- mep graag - ook in de winter- naar Brielle, omdat ze het er veilig In de Nobelstraat in Brielle wemelt het van de modezaken. en gemoedelijk vinden. Zij waar deren onze service en nemen de tijd voor een uitgebreid praatje. Het mag best iets kosten, want voor kwaliteit willen ze graag be talen." De winkeliers van Brielle moeten het niet zozeer van de tiendui zend inwoners hebben, maar meer van de tienduizend tot vijf tienduizend toeristen in de zomer en vele dagjesmensen uit steden als Rotterdam. Het contrast met moderne winkelcentra en de win kels in Brielle is groot. Vergele ken met Spijkenisse en Hoogvliet stellen de bezoekers het op prijs dat er nu eens - afgezien van een Blokker, Edah, een AH, Kruidvat en een 'ramsj-koning' Zeeman - al die andere landelijk bekende fi liaalbedrijven niet te vinden zijn. Bij Rijcken kan een man zich nog van top tot teen laten aankleden. Dat wil zeggen compleet met on dergoed, schoenen en sokken. De ene kant van de zaak is ingenchi voor de vrouwen, de andere kant voor de mannen. Er liggen zelfs boeken op het tafeltje, daaruit kan de kersverse bruidegom zijn trouwpak uitzoeken. Rijcken re gelt het allemaal en brengt het bij de klanten thuis. „Eigenlijk heb ik deze stijl van za kendoen van mijn vader overge nomen," zegt Rijcken. „Veel man nen hebben de pest aan winkelen, Wij maken het ze daarom gemak kelijk. Zij hoeven niet naar onze zaak in Brielle te komen. Meestal komt de echtgenote en zoekt een paar costuums uit. Thuis kan dan op het gemak gepast worden. Moet er nog iets vermaakt, korter of langer gemaakt worden, dan zorgen wij ervoor. Alles wordt weer netjes thuis afgeleverd. Wij zijn daar niet flauw in." Modezaken Brielle heeft een onwaarschijnlijk grote keuze in modezaken. Als wij goed geteld hebben waren het er vijftien winkels, die gespeciali seerd zijn in kleding voor man nen, vrouwen en kinderen. Na men als Kine, Toe de loe en Rijck en hebben iets gemeen, namelijk dat zij vrij veel merkenkleding voeren. Wij kwamen meerdere malen merken als Betty Barclay, Mondi en Laurél tegen. Klanten, die iets speciaals zoeken kunnen in Brielle terecht. Men sen, die iets anders gekleed willen gaan dan de buurman hebben de Lkans om er iets van hun gading te vinden. Voor d*e toeristen hebben .de winkeliers vööFéen üftgebreid assortiment' 'Str&rtd- èn badkle ding gezorgd. De Briellenaren leggen zich toe op allerhande spe cialismen. Zo zagen we een win kel Spaghetti, die vrijwel alles voor de Italiaanse keuken ver koopt of Home Decorations, ditjes en datjes om je huis te versieren. Liefhebbers van oude spulletjes kunnen hun slag slaan in stoffige uitdragerijtjes. Maar naar een goed stuk antiek is het zoeken ge blazen. Rijcken legt uit dat de winkeliers er alles aan willen doen om als plaatsje aantrekkelijk te blijven én voor dagjesmensen uit Rotter dam én voor de toeristen die er de zomer doorbrengen. Sinds begin van dit jaar is de Nobelstraat tot halverwege de Voorstraat na 11.00 uur tot voetgangerszone gepro moveerd. „Wij willen nagaan of onze klanten het op prijs stellen dat de straat autovrij is." Zoals het er nu uitziet, wil Brielle gedeeltelijk autovrij blijven. Re gelmatig worden er speciale no stalgische markten georgani seerd, Wat aanvankelijk als een nadeel voor Brielle werd be schouwd is uiteindelijk uitgepakt als een voordeel. Brielle is een pittoresk vestingstadje, waar ogenschijnlijk de tijd is blijven stilstaan. Er heerst nog steeds het sfeertje van vroeger. Viaardingen,SchiedamenBriellezijnmoeilijkondereennoemerte vangen. Alle drie de stadjes kampen met hetzelfde probleem. Hoe houden zij tot in de 2i-ste eeuwde histo rische binnensteden leefbaar ook voor de verwende bewoners. Nu, dat valt in de prak tijk niet mee. In Viaardingen en in Schiedam zijn moderne winkelcentra tezien. in Briel le waserweinlganimo van projectontwikkelaars voor de historische panden en hebben de winkeliers met behulp van de gemeente hun eigen toekomstplan ontwikkeld. Verslaggeefster Marie Louise Thissen - zij probeert deze wekente achterhalen of het winkelen in Rijnmond wei zo leuk is als het zou moeten zijn bezocht de drieuit de mid deleeuwen stammende winkelsteden. Zij zag verval van de eens fameuze Schïedamse Hoogstraat en vroeg zich in Viaardingen hardop af wat Vlaardingers nog eigenlijk in Rotterdamte zoeken hebben. Die stad heeft werkelijkalles,constateertze. En Brielle? Leuk voor de toerist, maar wat moetje aan met vijftien modezaken in een langgerekte winkelstraat? Aan de Westhavenkade in het centrum van Viaardingen zyn de vissersschepen vergeefs te zoe ken. De meeste schepen, die er af gemeerd liggen, zijn namelijk ple ziervaartuigen. Alleen het Visse rijmuseum herinnert nog aan bet roemruchte verleden als vissers plaats. In de visbank aan de kade is nu een bloemist gevestigd. De Markt is een juweeltje met zijn prachtig gerestaureerde panden. Maar wij slaan rechtsaf, de Hoogs traat in. Op de hoek van de Markt en de Hoogstraat is Het Waaigat gevestigd, een winkel met Scan dinavische meubels en kleding van het modemerk Marimekko. De winkelstraat laat forse lege plekken zien. Black Planet is een winkel, die je eerder in Amster dam dan in Viaardingen ver wacht: een 'ear-piercing' kost 12,50, een 'nose-piereing' slechts een tientje. 'Kistjes' Tot onze verrassing vonden wij er ook een winkel, die de Britse Dr. Martins schoenen verkoopt. Deze lichtgewicht 'kistjes' zijn erg in trek bij modebewuste tieners en twintigers, ook al is de pnjs (1S9 gulden per paar) behoorlijk pittig. Op de hoek bij de Hema steken wij over en komen naast C A in een gloednieuw winkelcentrum uit. Het is het Liesveld, waar tus sen C Aen het warenhuis V D praktisch alle filialen-van-de be kende landejy&e winkelketens te; vinden zijn. Zó ook De Tuin van Vlaardin^n^^^^ d^iaèfn an-j ders doet veiTno^Bjx^SK het eenf, onderdeel van Afiold) met aan de overkant The Body Shop, Dolcis (schoenen), Amice (kleding), Ken nedy (kleding), Van Haren (schoe nen), Pearle (lenzen en brillen), The Free Record Shop (cd's en vi deo's) en Handyman (onderdelen- shop). Regalo Gallery blijkt een leuke cadeauwinkel te zijn voor mensen, die al 'alles' zeggen te hebben. Het aanbod van winkels in Viaardingen is verrassend groot en wij vragen ons werkelijk af waarom de Vlaardingers in Rot terdam komen winkelen. Vergelijking In het 'versstraatje' naast de AH- supermarkt aan het Veerplein is een poelier te vinden, een kaas winkel, een zaak in Indonesische hapjes en bakker Frans Hazen berg, Hazenberg zelf treffen we in zijn bakkerij aan de Hoogstraat. Hij heeft vijfentwintig mensen in dienst verdeeld over zijn bakkerij en de drie winkels, twee aan de Hoogstraat en een in het nieuwe winkelcentrum. Hij kan een goede vergelijking maken. „Toen het winkelcentrum Het Liesveld in september vorig jaar werd geopend, hebben wij het aantal bezoekers uit plaatsen als Maassluis, Schiedam en het West- land aan de binnenstad met zeker dertig procent zien stijgen. Maar deze stijging is in de afgelopen maanden weer teruggelopen." Volgens Hazenberg konden veel mensen de parkeergarage niet zo makkelijk vinden en hebben de - voortdurende- bouwwerkzaamhe- - den in hei centram-zij n zaabaan het Veerplein erg veel omzet ge- kost-_.,De .bezoekers ztfa JisftstofD .r-en-het -lawaai zat en 'komen 'nieti meer." Het is* duidelijk dat modernise ring van oude stadskernen een De Hoogstraat in Viaardingen met op de achtergrond de molen. lange adem van de gevestigde winkeliers vraagt. Van oudsher trok het centrum van Viaardingen klanten uit de wijde omgeving. Volgens Hazenberg waren er in 1982 al plannen om de stadskern te moderniseren. Hij schat dat het vijftien jaar geduurd heeft voor dat die plannen uiteindelijk zijn uitgevoerd. „Wij zijn, als je het achteraf bekijkt, door onze omge- ving ingehaald. In Schiedam, in i Spijkenisse én 'in Hoogvliet zijn overal moderne winkelcentra ge- X bouwfl, .Daarjkomt nog bij dat dit o'.winkelcentrum bedoeld was voor een stad met 125.000 inwoners. Ik 'denk dat Viaardingen op dit mo ment slechts 73.000 bewoners telt. Us'.v-"-, Een overdekte straat in het winkelcentrum Het Liesveld in Viaardingen. Wat heeft ee n Vlaardinger nog in Rotterdam te zoeken? Er zijn nu in Viaardingen en in de omgeving veel te veel winkels. De concurrentie is op alle fronten toe genomen, Bovendien zie je dat de bestedingen van consumenten in Nederland niet meer groeien." Sinds de winkels in het nieuwe winkelcentrum klanten trekken, gaat dit duidelijk ten koste van de Hoogstraat Vooral aan het begin en aan het einde staan _er. zeker zo'n tien panden tóég.-Vëèl winke liers, zoals Gro'erieveïd Opticiens;' zijn verhuisd naar het Liesvelden voor tyipi nog geen koper of .huurder^gevondgn., -0$. Keurslager, de Nótenkoning en televisiespecialist Bas van Delft zijn op hun adres aan de Hoogs traat gebleven. Hogere huren Volgens Hazenberg heeft Viaar dingen behalve de landelijke trekkers voldoende lokale winke liers, die in de verre omgeving be kend zijn, zoals de modezaken Van Uffelen, Engering en Heer- dijk en de sportzaken Mart van Dam en Emous. Een nadeel is, en dat hebben de klanten ook ge merkt, dat de hogere huren in het nieuwe winkelcentrum voor duurdere artikelen hebben ge zorgd, De winkeliers in Viaardingen kij ken de huidige situatie nog even aan. Zij willen graag dat de oude streekfunctie weer in ere wordt hersteld. De vijf winkeliersvereni gingen zijn verenigd in de stich ting Stadshart, dat de promotie van Viaardingen nu coördineert. Er zijn, volgens Hazenberg, planL. nen om klanten uit het Westlanife gratis per bus naar Viaardingen tee brengen en terug. Ook wil de geai meente met straatmeubilair lax. 'stijl Utopia' in het nieuwe winkel-* centrum of in 'stijl Nostalgia' voor»* de Hoogstraat om de sfeer te ver-jf beteren. Als ik niet naar de Nieuwe Passa ge was verhuisd dan had ik nu niet'meer bestaan." Fotograaf Piet Niesfadt in Schiedam pau zeert enige seconden om zijn uit spraak met het nodige effect te la ten bezinken. Hij hoopt begin vol gend jaar het eeuwfeest van zijn zaak te vieren. Zijn grootvader heeft zich als fotograaf in 1898 in Schiedam gevestigd, zijn vader nam de zaak in 1933 van hem over en sinds 1980 zetten Piet en zijn vrouw Dilja de fotozaak voort. In het nieuwe winkelcentrum dat _op 14 september 1995 op de plek "van de Oude Passage werd ge- opend is Niestadt één van de wei- mige plaatselijke speciaalzaken. J Achter al die andere etalages gaan ide filialen van de overbekende landelijke winkelketens schuil. •Daar is weinig verrassends aan. {Maar fotograaf Niestadt is in zijn tsas met het nieuwe centrum. „De {bouw van de Nieuwe Passage was 'nodig om het centrum van {Schiedam aantrekkelijk te hou- !den voor het publiek. Wij winke- Iliers moeten het niet alleen heb- (!ben van klanten uit Schiedam .maar ook uit Viaardingen, Maas- 'sluis en het westen van Rotter dam, zoals Overschie. Je hoort Vaak dat klanten komen kijken, 'omdat ze van vrienden en kennis- Jsen gehoord hebben dat het in Schiedam zo knus en gezellig winkelen is." Lege panden De Nieuwe Passage ligt in de drie hoek Broersvest, Koemarkt en Hoogstraat Vanaf de Koemarkt met zijn terrassen maakt de fameuze Hoogstraat inderdaad een gezellige indruk. Op de hoek ligt de modezaak voor mannen Adam waar zelfs het Britse merk McGregor verkocht wordt. Aan de overkant is Benetton gevestigd, ernaast ligt een leuk boetiekje voor vrouwenkleding. Het eerste stuk van de Hoogstraat is knus en gezellig, maar voorbij drogisterij Etos oogt het wel erg rommelig. Tussen de lege panden zien wij halverwege de Hoogstraat de speelgoedzaak Intcrtoys. Het we melt er van de moeders met kin deren. Ze wachten op de uitslag van een spelletje. De meeste winkelende mensen hebben de Hoogstraat dan allang verlaten en zijn afgeslagen naar de Nieuwe Passage. Daar treffen zij de Hema, Multivlaai, Jamin, Bart Smit, Miss Etam, Dixons, Hennes Mauritz en de mode- r.ötnr De Hoogstraat in Schiedam. Het verval is er duidelijk te zien. Foto'sJaap Rozema/Rotterdams Dagbtad boetieks Didi, Promiss, Fooks, Ca nadian Stocks en Hype. Tussen al die landelijke namen in het winkelhart is Niestadt met Leen van Reeuwijk, die er een sportzaak heeft, één van de weini ge Schiedammers. Maar toch heeft het nog een jaar geduurd voordat de fotograaf na de verhui zing naar de Nieuwe Passage al zijn oude klanten terugzag. „Hoe dat komt? Mensen volgen een be paald loopje in de stad, daar wij ken ze niet snel van af. Mijn oude zaak aan de Rotterdamsedijk ligt hemelsbreed driehonderd meter van mijn nieuwe zaak af. Dus de afstand kan het niet zijn. Mijn klanten moesten blijkbaar wen nen dat ze mij op een andere plek moeten zoeken. Daar gaat blijk baar enige tijd overheen,conclu deert Niestadt. Snoepjes Als fotograaf heeft hij ook nog eens te maken met het concurren- tiegeweld in zijn branche. Hij is niet bang voor concerns als Dixons of Foto Klein, maar heeft zijn eigen verkoopmethoden aan gescherpt. Zo staat er naast de kassa een pot met snoepjes en krijgen de kinderen bij het verla ten van de winkel een speeltje mee. Omdat de Nieuwe Passage een Al-locatie is, hikt Niestadt tegen een hoge huur aan. „Ik betaal ruim driemaal de huur van mijn oude zaak, dus ik moet ook veel meer omzet draaien. Dat lukt al leen als je heel veel nieuwe klan ten kunt maken," zegt Niestadt. Het is dus ook zaak, vervolgt hij, dat Schiedam aan de weg tim mert. „Ik kan je vertellen dat alle winkeliers hun stinkende best doen om het centrum zo mooi en aantrekkelijk mogelijk te houden. Ook worden er regelmatig evene menten voor kinderen en volwas senen georganiseerd." De jaar lijkse Brandersfeesten zijn daar een voorbeeld van. Toch valt het voor winkeliers niet mee om te overleven in een duur winkelcentrum. In de afgelopen twee jaar zijn vier zaken uit de Nieuwe Passage vertrokken, her innert Niestadt zich. En dan heeft hij Gako, die na het recente faillis sement aan het uitverkopen is, nog niet meegeteld. Niestadt kreeg dit jaar een plezie rig duwtje in de rug. Hij is winke lier van het jaar 1997 geworden vanwege zijn vakkennis. Bij hem zullen de klanten een welge meend advies krijgen als ze een camera willen aanschaffen. Vakkenis Niestadt: „Maar ik moet natuur lijk ook zorgen dat mijn prijzen concurrerend zijn. Gelukkig zien mijn klanten dat al die schreeu werige reclames niets te maken hebben met vakkennis. Hebben ze een nieuwe camera gekocht, dan raad ik ze altijd aan om de eerste foto's samen te bekijken. Je weet nooit of een camera beant woordt aan wat hij belooft. Da1r wordt pas duidelijk als je het re-<- sultaat van het eerste fotorolletje; ziet." Het is die persoonlijke benade-! ring, die extra service, waardoor- de klant terug komt, zegt Niestadt! stellig. Hij zal het eeuwfeest vol gend jaar zeker vieren. Veertien dagen lang, zoals hij nu al belooft. Maar of Schiedam ooit nog eens een fonkelend feest zal vieren in de oude Hoogstraat is de vraag. Het ziet er niet naar uit dat het' verval van deze vroeger zo beken-" de winkelstraat nog gestopt kan worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3