11 Onderzoek naar handel met De Veerman Rotterdams Dagblad Makelaar: 'Woningbedrijf kreeg absoluut fatsoenlijke prijs' Ylaardings Zomermuseum in teken van Haroïd Verhagen Speeltoestellen worden aangepast aan nieuwe eisen Agressieve Schiedammer probeert met rechtszaak dwangmedicatie te stoppen Bange dief durft ladder niet af ""Gasflessen in de brand Automobilist -raakt gewond SWSMC 5s nu echt begon, ven Schiedam moet sluiting van dansschool beter regelen Woensdag 30 juli 1997 -é Waterweg Door Ben van Haren Vlaardingen De nieuwe eigenaar van het appartementenge bouw De Veerman in de Fransenstraat in Vlaardingen zit met een probleem, meent makelaar B. Spuybroek. „Dat wooncom plex is in zijn huidige staat zeker geen anderhalf miljoen gul den waard. De helft is reëler." Spuybroek is verantwoordelijk voor de verkoopprijs van 750.000 gulden, die de Stichting Woning bedrijf "Vlaardingen heeft ontvan gen. De onthulling, gisteren in het Rot terdams Dagblad, dat na die ver- koopSchiedamsevastgoedhande- laren de uiteindelijke waarde van het met Van Dameenheden' om gebouwde vroegere GSD-kantoor in Vlaardingen op 1,475 miljoen gulden bepaalden, is ingeslagen als een bom. Wethouder T, W. van der Steen zegt namens het gemeentebe stuur: „Wij hebben op deze gang van zaken geen enkele invloed omdat het Woningbedrijf zelf standig is en alleen goedkeuring moet vragen voor de verkoop. Welke prijs ze ervoor maken, gaat ons niets aan. Wij vinden het wel zeer vreemd dat kort na de ver koop op de particuliere markt bij na het dubbele voor het woonge bouw wordt betaald. We nemen aan, dat het Woningbedrijf een deskundige makelaar heeft inge schakeld, die de marktprijzen kent." Een woordvoerder van SWV be vestigt dat. „Juist omdat we zeif geen expertise in huis hebben op dit gebied, is door ons makelaar Spuybroek met de verkoop belast. We zullen hem zéker raadplegen in ons onderzoek naar de gang van zaken. De mensen, die van onze kant erbij betrokken waren, zijn echter nu met vakantie. We wachten op hun teiugkeer. Moge lijk heeft bij de prijsbepaling een rol gespeeld de garanties, die wy voor zittende huurders hebben Schiedam Een 26-jarige Schiedamse dief durfde vanoch tend vroeg de ladder die hij was opgeklommen niet meer af. De 1 man werd door agenten aange- troffen in de Mariastraat in Schiedam. Hij was met de trap op het balkon van een woning ge klommen. Toen hij door de agen ten werd gesommeerd van het balkon af te komen, weigerde hij - dat. Niet omdat de Schiedammer niet wilde, maar omdat hij bang was geworden. De brandweer moest er vervolgens aan te pas ko rren de man van het balkon te ha- km Vervolgens werd hij door de politie meegenomen naar het bu- Vlaardingen Twee in de brand gevlogen gasflessen hebben gis- 1 terochtend voor nogal wat beroe- - ring gezorgd aan de Aalscholver- laan in Vlaardingen. Werklui die r bezig waren aan de lift in één van de flats aan de laan, zagen plots r< dat de twee gasflessen waarmee ze aan het werk waren in de brand 'waren gevlogen Waarschijnlijk hadden de flessen vlam gevat na- - dat een vonk un één van de ma- chines van de werklui op de fles sen was terechtgekomen. De ge- c alarmeerde brandweer begon di- J reet met het koelen, van de eilin- 1 ders. De politie zette voor de ze- -kerheid de straat af. Een half uur later was het gevaar geweken en werd de afzetting weer opgehe- „„Vlaardingen—Een 75-jarige Vlaar- 'fdingse automobilist is gisteren "gewond geraakt nadat hij op de Olmendreef in zijn woonp' *ts geen voorrang gaf aan een plaats genoot die met zijn voertuig van rechts kwam. De ongelukkige 75- jarige werd door de andere auto mobilist in de flank geramd. Zijn- auto rolde vervolgens de berm in - waarna hij tegen een boom lot stil stand kwam. In het ziekenhuis bleken zijn verwondingen mee te vallen. Na behandeling mocht hij weer naar huis, bedongen. De belangen van de huurders en verkoop aan een be trouwbare partner staan bij ons al- tijd voorop." Spuybroek reageert: „Bij het bepalen van de verkoop prijs zijn wij uitgegaan van het nationale puntensysteem voor woningwaarde. Het gaat om een gebouw met 30 incourante wonin kjes met een huurprijs van 380/ 390 gulden per maand. Al zo'n twee jaar worden de leegkomende eenkamerwoningen niet meer verhuurd. Op dit moment zijn er nog maar twee huurders. Verder heeft onderzoek van aannemers en technici van het Woningbedrijf uitgewezen, dat ombouw naar twee- en driekamerappartemen ten toch zeker twee miljoen gul den kost. Daarom ook wilden ze er vanaf. Met die wetenschap heb ik een absolute fatsoenlijke prys be reikt met 750.000 gulden." De Vlaardingse makelaar veron derstelt, dat in de Schiedamse vastgoedkringen iemand de boot in is gegaan. „Ik kon het be vroeden nadat ik ben gebeld door een voor mij onbekende met de vraag of ik iets wist van een pand, dat in de Vlaardingse binnenstad te koop stond met appartementen met huurprijzen van 600 gulden. Dan praat je over list en bedrog om handel te kunnen drijven. Ik doe daar niet aan mee en mijn op drachtgever kan ook zeggen, dat er op eerlijke wijze zaken zijn ge daan. Het zal mij niets verwonde ren als de nieuwe eigenaar het pand niet eens heeft gezien voor ze het kocht. Ze heeft in ieder ge val een veel te hoge prijs betaald." Directrice A. Fallandt-Van Gelde ren van Hebro Beheer BV was gis teren niet voor commentaar be reikbaar. De laatse verkoper, Gyorge Toth, deelt de mening van Spuybroek overigens met. „Ze zijn ruim anderhalf jaar bezig om die woningen kwijt te raken. In die tussentijd zijn de huizenprij zen enorm gestegen. Wy hebben alles bekeken en kennen de markt. Het pand staat op een gun stige plek bij dat plein en die om geving wordt alleen maar beter. Er zijn nu al mensen die geen be hoefte hebben aan een groot ap partement maar voor het eigen dom van zo'n kamer met sanitair en keuken best 60.000 gulden wil len betalen. Kijk maar in de ma- kelaarskrantjes wat tegenwoordig al een eenvoudige boven- of bene denwoning kost." Vlaardingen Het werk van Ha rold Verhagen staat centraal in het zomermuseum dat van 1 toi en met 29 augustus in het Hollan- diagebouw te zien is. 'Zweemzöne's' toont byna het ge hele oeuvre van de fotograaf die vong jaar plotseling in zijn slaap overleed. De tentoonstelling is een initiatief van een aantal kunstenaars die zyn foto's voor één keer wilde bundelen. „Zijn werk is nog nooit gelijktijdig te zien. geweest," ver klaart Annette Braad. „Veel men sen kennen het met en bovendien was Verhagen de eerste fotograaf van het Hoffestival, waaraan de expositie is gekoppeld." Zelf werkt Braad aan een installa tie met projecten waaraan zij sa men heoben gewerkt. Zoals het bodypainten en de autowrakken, waar Verhagen foto's van maakte. „Er wordt gesuggereerd datje er als bezoeker bij aanwezig bent. De foto's hangen aan een kamer schermachtige installatie. Vrijdag tijdens de opening lopen er ook twee beschilderde mensen rond," vertelt de Vlaardingse kunstena res, die goed bevriend was met Verhagen. Annette Braad en de fotograaf ex- VlaardingenDe speelgelegenhe- den in Vlaardingen worden op korte termijn aangepast aan de nieuwe eisen van het besluit Vei ligheid van Attractie- en Speeltoe stellen. De gemeenteraad stelt hiervoor 450.000 gulden beschik baar. De aanpassingen zyn een uitvloeisel van het rapport 'Lo kaal onderzoek kmderveiligheid in de gemeente Vlaardingen' van de Stichting Consument en Vei ligheid. Onder 2100 ouders van vier- tot en met twaalfjarige kinderen is vong jaar een enquête gehouden. Uit eindelijk werden 1052 vragenlijs ten geretourneerd. De enquête brengt in beeld hoe ouders de vei ligheid van hun buurt of wijk voor hun kind beleven en welke oplos singen zij willen voor de door hen aangegeven knelpunten. Vooral de leeftijd van de kinderen is van belang bij de ervaring van de (onveiligheid. „Ouders van de jongste kinderen ervaren speel toestellen al snel al onveilig," ver telt N. Booster van de gemeente Vlaardingen. „Dat is ook logisch, omdat de meeste speeltoestellen toch voor de wat oudere groep kinderen zijn bedoeld." Bovendien is niet alleen de inrich ting van de speelplaats van be lang. Ook omgevingsfactoren zo als het verkeer, hondenpoep en overlast van jongeren spelen een belangrijke rol in de beoordeling. Voornaamste conclusie uit het rapport is dat aan de speelgele- genheden in Vlaardingen nog het een en ander kan worden verbe terd. De beschikbare 450.000 gul den moet vooral worden besteed om de ondergrond van de speel plaatsen veiliger te maken. Dat kan door het neerleggen van spe ciale rubber tegels. De stichting beveelt ook aan dat een onafhankelijk bureau een technische inspectie kan uitvoe ren van alle speeltoestellen. Vol gens Booster is de kwaliteit van de Vlaardingse speeltoestellen goed. „Elk jaar worden alle toe stellen gecontroleerd en zo nodig gerepareerd," vertelt hij. Voor dit onderzoek is er door de organisa tie Speeikeur, een onderdeel van de stichting Consument en Veilig heid een controle uitgevoerd op de toestellen. Volgens Booster kwamen de bevindingen van Speeikeur goed overeen met de door in opdracht van de gemeente uitgevoerde controles. Bij het opknappen van de speel plaatsen worden door de gemeen te ook steeds meer omwonenden betrokken. De onderzoekers gaan nog een stapje verder. Zij vinden dat de bewoners bijvoorbeeld ook kunnen worden ingezet bij het verrichten van regelmatige in specties en bij het melden van schades. Open water Naast de speelplaatsen is ook ge keken naar de veiligheid van open wateren in de buurt. De red dingsbrigade in Vlaardingen heeft inmiddels toegezegd een uitgebreide inventarisatie te ma ken van het open water om zo te zien hoe veilig de waterkant is voor kinderen. Vooral het Licke- baertbos, de Krabbeplas en het open water in Vlaardingen Am bacht/ Babberspolder moeten vol gens de enquêteurs worden on derzocht. Omdat vooral betLieke- baertbos wordt bezocht door veel mensen van Turkse en Marok kaanse afkomst wordt nagedacht over het plaatsen van waarschu wingsborden met daarop Turkse en Arabische teksten. Het rapport met de resultaten van de enquête is aan wethouder T. W. van der Steen aangeboden. Door Menno Haddeman Den Maag/Schiedam Zes verple gers met helmen en schilden. Een groepje potige kerels dat tweewe kelijks de cel van de 55-jarige Schiedammer W.A. binnen gaat en hem na een worsteling een flinke dosis medicijnen toedient. De Schiedammer lijdt aan mani sche paranoïde schizofrenie De ziekte achtervolgt hem al bijna zijn hele leven en heeft oncontro leerbare, zeer agressieve woede uitbarstingen tot gevolg. Twee jaar geleden sloeg hij voor de deur van de psychiatrische inrichting Sint Joris een verpleegster een hoofdwond en brak haar twee ar men. Sinds die tijd zit hy achter slot en grendel Toch gaat het ook in de inrichting van tijd tot tijd mis. De Schiedammer weid m hoger beroep veroordeeld tot een straf van achttien maanden cel en tbs. Voor een 'normale' gevangenis is de man te gevaarlijk en daarom wordt hij tijdelijk in een Amster damse psychiatrische instelling opgenomen. In een tbs-kliniek was niet direct plaats. Om de Schiedammer in de Am sterdamse inrichting 'enigszins' onder controle te houden, krijgt hij om de twee weken een flinke hoeveelheid medicijen ingespo ten. De medicamenten helpen hem met van zyn ziekte af, maar zorgen ervoor dat de woede-uit barstingen zoveel mogelijk wor den onderdrukt Het probleem is echter dat de Schiedammer de medicijnen niet wil. Volgens hem werken ze niet en daarom weigert hij mee te werken. Keer op keer draait het uit op een gevecht tus sen patiënten verplegers. Met een kort geding tegen de staat hoopt de Schiedammer nu de dwangmedicatie een halt toe te roepen. Hoewel deskundigen het er over eens 2yn dat de medicij nen helpen, wenst de Schiedam mer met mets meer te worden in gespoten. Tijdens het kort geding dat afge lopen vrijdag voor de Haagse rechtbank diende, is de man zelf niet aanwezig. Hij wordt te ge- vaarhjk geacht om voor de recht bank te verschijnen. Erzouden te veel veiligheidsmaatregelen moe ien worden genomen en dus is al leen de advocaat van de man aan wezig. Raadsman mr W. Visser vindt de dwangmedicatie een te grote in breuk op de privacy van zijn cli ënt. Bovendien kan de Schiedam mer na het indienen van de medi camenten nog steeds agressief zijn. De man die nu al in een bijna volledig isolement in de inrich ting zit met nauwelijks spullen in zijn cel en geen contact met me depatiënten heeft, kan volgens zyn advocaat weinig kwaad meer aanrichten. „Als myn client het niet wil en er toch maar weinig verschil waarneembaar is, doe het dan niet," luidt zyn stelling. De advocaat van de staat mr, G. Bitter, die optreedt namens de di recteur van de Amsterdamse in richting waar de Schiedammer momenteel verblyfl, is het niet eens met de stelling van Visser. Volgens haar maakt het wel dege lijk uit of de man de medicatie krijgt of niet. „De man is hanteer baar als hy de medicijnen knjgt toegedient. De dwangmedicatie is getoetst door de inspecteur van de volksgezondheid en die is ak koord gegaan. De Schiedammer heeft al eerder bezwaar aangete kend tegen de medicatie by de be- klagreehter. Daar is hy in het on gelijk gesteld." Zowel de advocaat van de staat als de behandelend psychiater die ook tydens de zitting aanwezig is, erkennen dat het toedienen van medicijnen onder dwang een flin ke inbreuk op de privacy is. De psychiater benadrukt echter dat de man zo agressief kan zijn dat verplegers gevaar lopen. „Dat is voor de man zelf en voor de mede werkers niet leuk. De medicatie is daarom nodig." Rechter mr. A. van Delden besluit na beide partyen te hebben aan gehoord, geen besluit te nemen. Van Delden vindt het belangrijk om de Schiedammer zelf te horen. Aangezien het niet mogelijk is dat de man naar de rechtbank toe komt, besloot de rechter tot een schouw. Gistermiddag bezocht rechter Van Delden de psychiatrische in richting m Amsterdam waar W. A verblyft. Het gesprek dat de rech ter met de Schiedammer had, le verde niet gelijk duidelijkheid op. Van Delden had toch even tijd no dig na te denken over een uit spraak. Over twee weken, vlak voordat de Schiedammer weer een dosis medicijnen krijgt, doet de rechter uitspraak. Opnieuw zal de Schiedammer dus zeer tegen zijn zin in komende vrijdag wor den 'platgespoten'. De bewoners van de Goud- sesinge! zijn a sterk be trokken bij het beheer van de vorig jaar geopen de speel plaats. Foto Roel Dijkstra poseerden ook met elkaar. „Net als ik was hij een fan van FeHini. Hij maakte spannende foto's die niet alles verraden, van bijzonde re mensen en vreemde beelden, vaak met een aparte lichtvaL Daar hou ik van. We bezochten dezelf de plekken en werkten vaak in het buitenland. Het paste gewoon bij elkaar." Veel foto's die opnieuw ingelijst op de tentoonstelling zyn te zien, zijn afkomstig van Hans Paal man, oud-directeur van het Stede lijk Museum Schiedam en vriend van Verhagen. Braad: „We wisn niet dat hij zoveel had gemaakt. De hele bovenverdieping hangt vol en maakt een verpletterende indruk. Er zyn zo'n honderd wer ken te zien die Harold van 1989 tot en met eind 1995 heeft gemaakt. Slechts een paar dingen hebben we niet kunnen achterhalen." Er hangen onder meer portretten die de fotograaf in Boedapest maakte, portretten en landschap pen van Vladivostok, foto's van het carnaval in Cadiz en Venetië en platen van het circus. Beneden is een aantal portretten te zien van kunstenaars en muzikanten zoals Armando en Jules Deelder. Bovendien hangt er een schilderij van de geportretteerde kunste naars by. In een kleine oplage is een boekje gemaakt over het werk van Ver hagen, dat bij de tentoonstelling wordt gepresenteerd. Hans Paal man opent 'Zweemzóne' i vrij dag 1 augustus om 20.(X uur in het Hollandia-gebouw aan de Oosthavenkade. Schiedam De- Schiedamse fusieclub''SWSMC is niet 'al- leen officieel, maar nu ook op het veld van start gegaan. Bi het vroegere SW-stadion op Harga, onder het toeziend oog van veel toeschouwers, verloor de zondag-eersteklasser gister- avond met 1-3 van ADO Den' Haag, met daarin onder meer Schiedammer Edgar van der Roer. Dik Hees en scoorde twee'" keer voor de Haagse profs. Den Haag/Schiedam De Raad van State vindt dat het gemeente bestuur van Schiedam beter moet aangeven waarom Dansschool Sitton in het weekeinde soms al om één uur 's nachts dicht moet De Raad van State in Den Haag deed uitspraak in een rechtszaak die de dansschool, gevestigd aan de Lange Haven, had aangespan nen tegen het gemeentebestuur. Sitton is het niet eens met een aantal voorschriften in de milieu vergunning. De dansschool heeft grote moeite met de sluiüngsty- den en de voorschriften ter voor koming van geluidsoverlast. Om de geluidsoverlast tegen te gaan moet Sitton zo'n 70.000 gulden in vesteren in isolatiemateriaal en geluidsbegrenzers. De Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State wees de bezwaren van Sitton tegen de geluidsmaatrege len volledig van de hand. Meen op het punt van de slui tingstijden meende de rechter dat de door Schiedam aan Sitton ver leende vergunning niet duidelijk genoeg was. De gemeente wil dat Sitton op twaalf dagen per jaar in het weekeinde om één uur 's nachts de deuren sluit, zodat de dansschoolbezoekers niet tegelij kertijd op straat komen met de- bezoekers van de naastgelegen bowlingbaan. Het gaat daarbij om de zogenaamde twaalf-dagenre geling waarbij Sitton op twaalf avonden per jaar live muziek mag brengen. Op de overige dagen mag Sitton slechts CD'tjes draai en, maar uan mag de dansschool ook om twee uur dicht De Raad van State vindt dat het gemeentebestuur alleen beper kingen aan Sittons sluitingstijden kan opleggen als het dit onder bouwt met een verwijzing naar milieuoveriast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1