9 Vragen over huizenhandel Vtfos Rotterdams Dagbiatt Na dertig jaar Mes krijgt oma Wil meer tijd voor haar kleinkinderen Vlaardingen steunt Tsjechische stad Ombudsman vooral ingeschakeld bij klachten over sociale zaken Univé, in de buurt voor alle zekerheid! Kinderen klauteren In Schiedamse klimwand 'College moet ook over verkoopprijs Woningbedrijf oordelen' Brandstichting in flatwoning Daar plukt de vruchten van! Rijden zonder rijbewijs -• Waterweg Donderdag 31 juli 1997 Door Ben van Haren Vlaardingen Voorzitter J. Ranshuijsen van de gemeente raadsfractie van W2000 heeft burgemeester en wethouders vragen gesteld over de verkoop van het pand De Veerman door Stichting Woningbedrijf Vlaardingen (SWV). Hij doet dit naar aanleiding van de onthulling in het Rotterdams Dagblad, dat het pand nadien in de particuliere handel in prijs is ver dubbeld. W2000 is van mening, dat het ge meentebestuur de transactie niet uitsluitend op volkshuisvestings- gronden had mogen beoordelen. Het college had zich volgens hem ook met de financiële kant van de zaak moeten bezighouden. „Volgens mijn informatie strekt het toezicht van het gemeentebe stuur op woningstichtingen zich ook uit tot de vermogenspositie. Het moet erop letten, dat zij op een financieel verantwoorde wijze omgaan met complexen die met forse inzet van gemeenschapsgel den tot stand zijn gekomen. Dus speelt de prijs, die het Woningbe drijf maakt voor deze dertig Wan Dam-eenheden' ook een rol in de beoordeling." SWV ontving 750.000 gulden voor het complex aan de Fransen straat, dat korte tijd later voor 1,475 miljoen gulden eigendom werd van het Schiedamse Hebro Beheer BV. Verdubbeling Ranshuijsen zegt: „Ik weet ook wel, dat in de onroerend goedhan- del het kan voorkomen dat zo'n pand daarna voor een anderhal ve ton meer wordt doorverkocht, maar een verdubbeling van de prijs is natuurlijk onbestaan baar." Hij vraagt dus ook of er soms onvoldoende inzicht bij SWV en het college bestaat in de marktwaarde van dergelijke com- p'exen. Hij voegt eraan toe: „Deelt u onze mening dat door de ze verkoop een aanzienlijk bedrag (gemeenschapsgeld) in de zakken van speculanten terecht is geko men?" Ranshuijsen benadrukt in de toelichting bij zijn vragen dat W2000 het vervangen van betaal bare woningen door duurdere af keurt. „Wij vernemen gaarne wanneer en hoe u geconstateerd heeft dat deze woningen niet lan ger nodig zijn?" Na dertigjaar hebben Mie en Wit van Leeuwen af scheid geno men van hun café Mes. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Arie en Wil van Leeuwen zijn gisteravond uitbun dig uitgezwaaid door een grote schare vaste klanten. Slechts wei nigen van de 165 genodigden lie ten vers tek gaan op het afscheids feest m het historische café Mes aan de Schiedamseweg In Vlaar- „Als een groentje van 22 jaar ben ik op 27 april 1967 in deze zaak in de horeca begonnen," vertelt Wil, zittend onder de bomen van het achterterras. „Het was indertijd een elitezaak, waar vooral mid denstanders kwamen. We hebben het na een aantal jaren veranderd en vooral door Arie is het een soort sportcafé geworden. Een prachtige klantenkring hebben we opgebouwd, waarmee we van alles hebben gedaan. Spontaan ging de gehele ploeg schaatsen. Het idee kwam 's avonds laat op, een paar telefoontjes en de vol gende morgen stond de ijsbaan in Maassluis vol. We hadden voetbal en tennistoernooien of kaartavon den en soms zaten we met 60 man bij de chinees. Speciaal voor de klanten hebben we een groot scherm in de zaak aangebracht om samen naar voetbalwedstrij den te kijken." Arie: „Ja, en vergeet niet het zee vissen en de avonden naar de wie- lerzesdaagse toen die nog in Rot terdam was. Zeg maar dat het een grote familie is geworden." Foto's gaan over tafeL Daarop veel feestneuzen. „Een familie? Zeg maar een carnavalsvereni ging," roept Wil lachend uit. „Soms hadden we ook slapers, kijk maar. Die hadden het dan te zwaar om naar huis te gaan en ble ven op de bank liggen." De klanten deden veel bulten de zaak samen, maar ook binnen. Er waren mosselfeesten en ook steeds oudejaarsavonden. Twee biljartclubs speelden wekelijks, in het zaaltje naast het café wer den jubilea en veijaardagen ge vierd en daar komen ook regelma tig de leden van een duikclub bij elkaar. De bierpomp in de zaak draaide bij al die gelegenheden op volle toeren. „In 1982 waren wij de eerste in Vlaardingen die door de brouwerij werd aangewezen om 'kelderbier' te tappen. Daarvoor moet je een grote omzet draaien, anders mag je die duizendlitertanks niet eens hebben," herinnert Wil zich. Arie, in zijn jonge jaren bekend als technisch begaafd voetballer bij De Hcllandiaan, vult aan:„Re- gelmalig zeggen klanten de laat ste jaren: Je hebt de groeten van mijn vader. Die kinderen komen nu zelf met hun kinderen by ons als vaste klant" Hun eigen kinderen hebben in middels ook kinderen. „Zes klein kinderen hebben wezegt de trotse oma Wil. „En daarvoor krijg ik nu meer tijd. Deze week zei mijn dochter: Zo, nu hoeven we onze veijaardagen ook niet meer te verzetten om jullie erbij te heb ben. Een keer in de week hadden wij tot nog toe tijd. Altijd was er wat te doen in de zaak en als hij geslotenwas, hadden we wel wat op te knappen, administratie of boodschappen *e doen." Wil (52) heeft een aanbod om part time te komen werken in een slij terij afgewezen. „Ik ben 't zat. Ik heb 't wel gehad, want denk erom dat het hard werken is in een ei gen café." Arie (56) is bezig over een baantje voor 20 uur in de week, waarin hij zijn kennis van de horeca kan benutten. „Ik wil nog wat omhanden hebben, maar niet echt caféwerk." Het afscheid van hun café Mes kwam nog onverwacht snel. Wil: „Kort nadat we bekend hadden gemaakt om na dertig jaar met de zaak te willen stoppen, stonden er drie liefhebbers op de stoep. Zelf hadden we gedacht dat onze kel- ■- Dirk hem zou willen oveme- 3, maar hij kreeg juist een aan bod om een ander soort zaak te gaan runnen en koos daarvoor." Vrijdag starten de nieuwe eigena ren in café Mes, Hennie en Netty Boerdam. Wil verwacht, dat ze nog weieens op een avond de schoenen aan zal trekken om even naar 'tn zaak' af te zakken. Arie blijft in ieder geval lid van de biljartvereniging. Vlaardingen Uit de gemeente Vlaardingen komt 60.000 gulden financiële hulp voor de Tsjechi sche 1 Moravska Trebova. Vlaaran^n heeft een vriend schapsband met deze stad. De Tsjechische stad hoort niet tot de ergst getroffen gebieden, maar heeft toch schade geleden als ge volg van de watersnood. Vooral de infrastructuur heeft te lijden gehad van het water. Zo zijn en kele bruggen en wegen bescha- - digd. Bovendien is het omliggen de landbouwgebied gedeeltelijk overstroomd. Als gevolg hiervan zijn oogsten vernield en boerde- - rijen ondergelopen. De stichting Vrienden van Moravska Trebo va' stelt 10.000 gulden beschik baar om de zusterstad te helpen na 'de overstromingen in Tsjechië. De stichting heeft het college van burgemeester en wet houders ook gevraagd om een bijdrage te leveren om te helpen by het repareren van de schade. Het college is bereid 50,000 gul den te schenken. Het totale be drag van 60.000 gulden is be stemd voor Moaravska Trebova en de directe omgeving. Het ge meentebestuur van die stad zal de komende weken plannen ma ken om het geld zo goed mogelijk te besteden. In augustus brengen een delegatie van het college en van de stichting een bezoek aan de Tsjechische stdd. Dit bezoek staat in het teken van de uitwis- selingspiannen voor de komende jaren, maar dan zal ook gespro ken worden over de besteding van de toegezegde steun. Schiedam Op het spraakge brek en de oude kop na, kunnen de 'cliffhangers' uit Rotterdam en Schiedam zó door voor Sylves ter Stallone. Spieren hebben de jongens en meiges genoeg. Als ervaren bergbeklimmers klaute ren ze in het Schiedamse klim- centrum De Fabriek langs een 'nep-berg' omhoog. Gezekerd aan een stevig koord kan de kin deren niets gebeuren. Tot in de nok van het gebouw waarna ze zich langzaam weer laten zak- krw. Warm is het wel in de oude ft briekrioods aan de Jan van Rie- bteekweg. Het maakt de fclim- mei^ echter niet uit. Beneden wacht nun als beloning een kou de cola of sinas en een lolly. De Rotterdamse kinderen leven zich in De Fabriek uit in het ka der van het project School's Out, het vroegere jeugdland in Rotter dam. Vooralle leeftijdsgroepen is er Iets te doen. De hele kleintjes kunnen schommelen, slingeren en over een touwbrug lopen op de 'stormbaan'. De oudere kinde ren mogen allerlei 'halsbreken de' toeren uithalen op de klim wand. De jeugd wordt wel goed inde ga ten gehouden door de verschil lende begeleiders van De Fa briek. Ieder kind dat de wand in gaat, krijgt een tuigje om zijn middel waaraan een lang koord is bevestigd. De begeleider houdt het touw stevig vast zodat er geen ongelukken kunnen gebeu ren. Veiligheid „Wij rijn gespecialiseerd in vei ligheid," vertelt Peter Veenstra van De Fabriek, „Wij houden ons al lange tijd bezig met klimmen. Door onze kennis over veiligheid worden we veel gevraagd mee te werken aan allerlei evenemen ten. De ouders kunnen hun kin deren dus met een gerust hart bij ons achterlaten en ze na een paar uur weer ophalen." Veenstra is trots op rijn hal met de vele klimattributen in de 's- Gravelandse ___Polder in Schiedam, Nog steeds is h&bezig 'met het uitbreiden-van De Fa briek. Allerlei nieuweideeën worden door hem bedacht en ook uitgewerkt Nu is hij berig met het Inrichten van een plek waar vlotten kunnen worden ge bouwd. De loods ligt namelijk aan de Schie en vanaf de binnen plaats kunnen bezoekers zo het water op. „Als we daarmee klaar zijn, verschuiven we de werk plaats van de huidige naar een andere plek zodat we weer een nieuwe klimwand kunnen Als ervaren bergbeklimmers klauteren de kinderen in het Schiedamse klimcentnim De Fabriek langs een'nep-berg'omhoog. Foto Roei Dijkstra bouwen De kinderen vermaken rich ech ter nu al prima, zonder vlotten en nieuwe wand. Aangemoedigd door sommige meegekomen ou ders, klauteren de klimmers steeds hoger de wand in, „Kom op Jeroen hoger, niet naar bene den kijken," schreeuwt een oma tegen haar kleinzoon. Het ventje laat rich echter niet van de wijs brengen door rijn enthousiaste grootmoeder. Heel voorzichtig laat hij zich zakken. „Dit is hoog genoeg," schreeuwt hij terug... Vlaardingen Traagheid en ge brekkige communicatie rijn de zwakke punten in de Vlaardingse gemeentelijke organisatie. Dat is de conclusie van de gemeentelijk ombudsman van de gemeente Vlaardingen. Het afgelopen jaar kwamen bij hem 49 klachten bin nen over dienstverlening door de Vlaardingse ambtenaren. Het overgrote deel van de klachten gingen over de behandeling tij sociale zaken. De zwakke punten moeten vol gens de ombudsman worden aan gepakt. Anders vindt er een zich zelf versterkend effect plaats. Als men te traag is en bovendien de burger niet op de hoogte stelt van de onverwacht lange afhande- lingsduur, zal dat extra wrevel op roepen," schrijft gemeentelijk ombudsman mr. M. H. J. M. van Kinderen in zijn jaarverslag. De ombudsman meent dan ook dat de gemeentelijke geloofwaardig heid in het geding komt als zij zelf te traag is, maar tegelijkertijd de burger wel met sancties op de huid zit als de cliënt, in dit geval van sociale zaken, niet tijdig aan zijn verplichtingen voldoet. In zijn tweede verslagjaar blijkt dat zowel burgers als gemeente beter weten waarvoor dc ombuds man er is. Inwoners van Vlaardin gen komen vaker met klachten die ook werkelijk door de om budsman onderzocht en beoor deeld kunnen worden. Door de toenemende bekendheid is in vergelijking met het eerste jaar het aantal informatiever schaffingen en hulpverleningen sterk afgenomen (van twintig naar één procent), hoefde er min der te worden doorverwezen en was de verzoeker vaker by de om budsman aan het goede adres. Daarnaast was er wel een verdub beling van het aantal gegronde klachten (van vijftien naar 34 pro cent); hetzelfde geldt trouwens voor de ongegronde klachten (van negen naar 23 procent). De om budsman wordt bovendien min- dei vaak ingeschakeld over zaken waar hjj geen uitspraak over kan doen. Het aantal niet ontvankelij ke klachten is dan ook afgenomen van 22 procent naar vijftien pro cent. In vergelijking met andere steden ligt de 'klachtenbereidheid' in Vlaardingen op eenzelfde niveau. Alleen in Holy-Noord en de West- wijk wordt bijzo ader weinig ge klaagd. De gem-'ddelde afhande- lingsduur van lert klacht is in 1996 ongeveer 'iertien weken. Dit betekende een verkorting met twee weken. Net als in 1995 is de dienst Wel zijn, waar die afdeling onder valt, de koploper als klachtenveroorza ker. Op grote afstand volgt de Dienst Stadswerk over de afde ling verkeer en water, de Dienst Milieu over de stadsreiniging, de Bi ^uursdienst over financiën en informatie en de stichting Woon ruimteverdeling. De meeste klagers zijn mannen tussen de 21 en 60 jaar. Slechts ongeveer vijftien procent is ouder dan 60 jaar. De ombudsman zegt zich zorgen te maken over een groep van zo'n 4000 huishoudens, die bestaat uit ouderen, langdurig werklozen en alleenstaande ouders. Vooral deze groep blijkt moeite te hebben met de bureaucratische samenleving. Omgekeerd heeft de gemeente moeite deze groep goed te berei ken. Toch is er volgens de om budsman al het nodige veranderd binnen de gemeentelijke organi satie. Alleen de ambtenaren zul len dat in eerste nstantie mer ken. Pas later zunen de inwoners de vruchten van het nieuwe be leid binnen de gemeentemuren merken/ De ombudsman wacht ook met spanning af hoe het pro ject 'verbetering kwaliteit dienst verlening' zal uitwerken. Schiedam In een leegstaande flatwoning aan de Cort van der Lindenlaan in Schiedam is gister avond brand uitgebroken. De brandweer was snel ter plaatste en bluste het vuur. Onderzoek in de woning wees uit dat er sprake is van brandstichting. De brand weer ontdekte twee vuurhaarden in het huis. - BERKEL RODENRIJS Urme Midden-Holland ba. Noortlemdsewej 6 tel (010)511 41 33 - DORDRECHT Uime Dordrecht. Kromroedijk 94. tel «178)614 74 00 G1ESSENBURG Univé Giessenburg. Pcursumseweg30.iel (0184)65 16 88 GROOT-AMMERS OVM Groot-Ammcrv Kefkstrjat 52.(el (0184>66 14 4! HARD1NSVEI.D-G1ESSENDAM Uimé Hardmxveld PeulenMraal 253. tel <0184)61 7088 HELLEVÖETSLUIS Umve Hcllevoetsluis e oWaterpoortstraat 22 tel (0181)31 18 17 MAASLAND Um\é Westland Diepenburchstraat 44. tel (010) 591 73 44 NIEUW ERKERK ald fJSSEL Umvc De IJssel. Kerkban 83. cel (0180) 39 06 (10 NIEUW-LEKKERLAND Utme Nieuw-Leklerland Klevburgplem 1. iel (0184)68 5211 -SCHIEDAM Unn e-Schiedam-Vlaardingen-Overschie, Schiedamse weg I! F. tel (010)470 20 11 Méér weten over Univé? Stap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 3722 22. VERZEKERINGEN Maassluis Politieagenten heb ben gisteren twee illegale auto mobilisten van de weg geplukt. Op de Maasweg hielden agenten een 23-jarige Maassluise automo bilist aan Hij bekende direct niet in het bo te zijn van een rijbe wijs iter hield de politie een j Rotterdammer aan. Hij was alleen in het bezit van een Zaïrees paspoort en dat is in Ne derland niet .geldig. Beide man nen hebben een bekeuring gekre gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1