7'MVW$if£. fl/^ Afscheid van lliaal Oost valt zwaar Kleuren, gebaren en vormen van Elly Dijkshoorn TV Rijnmond live in Schiedam Deuren van bibliotheekvestiging zijn definitief gesloten <a J i o- Lxsr- Rotterdams Dagblad Zaterdag 2 augustus 1997 Door Mariëtte Olsthoom Vlaardingen Haar voordeur is de vrolijkste van Vlaardingen. En ook binnen is het een levendig spel van vormen en kleuren. Paars, geel, groen, rood en blauw op muren, meubels en deuren. Ei gen werk siert de wand, ingetogen aan de ene kant, uitbundig boven de zachtrode bank. Haar huis aan de Waalstraat, EUy Dijkshoorn speelt er met kleuren, experimen teert en kijkt wat kunst met haar doet. Steeds een stukje erbij en dan verandert ze het weer. VOS De Vïaardingse kunstenares ex poseert binnenkort in het Franse Bussières. Voorheen gaf ze vijfen twintig jaar lang tekenles op de VOS, het voormalige Casimir in de Westwijk. Daar heeft ze altijd van genoten, zegt ze 'want ik vind pubers hartstikke leuk'. In eerste instantie ging zij een jaar met on betaald verlof 'om te kijken of ik het financieel wel zou redden'. „Het werd mij duidelijk dat wat ik vind van dingen niet op een school thuishoort. Daar moet je cijfers geven en draait het uitein delijk toch om het rapport," geeft ze als reden voor haar vertrek. Bo vendien vindt ze dat de oude gar de op den duur plaats moet ma ken voor een jongere lichting 'het moet een beetje stromen'. In het begin vond ze het eng om op zichzelf teruggeworpen te zijn. „Op school draait alles om struc tuur, nu moest ik het zelf verzin nen. Dan gaal het erg om je zelf vertrouwen."' Maar nu ze er een maal aan gaat wennen, wordt het steeds leuker, zegt de geboren en getogen Vïaardingse. Naast het schilderen bewerkt ze nu ook lijs ten ('echte Elly Dijkshoorns') en geeft ze schildercursussen m het weekeinde ("per keer en niet te moeteng'). „Ik ben in hel leven gaan staan om naar anderen te kijken waardoor ik niet aan het zijn van mezelf toekwam. Lesge ven heb ik altyd voor anderen ge daan. Nu heb ik mij dofinitieflos- gemaakt en voor mezelf geko zen." Papiertjes plakken Net van de academie voor beel dende kunst in Den Haag maakte ze realistische schilderijen, vaak in gedempte kleuren. Portretten, een pop, een uitje. Dat vond ze op een gegeven moment 'veel te mooi' en wilde 'meer laten zien dan alleen maar dat'. Onderzoek- jes met klei volgden, ze ging pa piertjes plakken en maakte werk dat ze schrijfsels noemt Abstract werk, vormen die nergens naar verwijzen. Jarenlang ging haar werk over vormen die iets met binnen en buiten te maken heb ben, zoals een gebouw of een fles. Ze maakte een serie 'kwetsbaar' en een reeks openingsschilderij en. Die staan dan ook op de expo sitie in het Franse Bussières. In haar schilderijen gaat het om het verhelderen van een gevoel of emotie. Elly Dijkshoorn: „Kleur is belangrijk voor het gevoel. En het gebaar voor de vorm die daarvan- uit ontstaat. Dat gebeurt puur in tuïtief, vanzelf. Hoe meer ik het met mijn hoofd te pakken krijg, des te verstarder het wordt." Haar drijfveer is het onderzoeken van het wezenlijke, de essentie. In haar werk zoekt zy naar dat wat oorspronkelijk is, wat voor haar een opening is, achter de schijn en de dingen die schijnbaar be langrijk zijn. „Ik raak er steeds meer van overtuigd dat iets niet mooi hoeft te zijn. Door die illu sies van mezelf af te peuteren, krijg je iets wat bijna niet te om schrijven is." Herinnerportretten Haar werk is in beweging, zegt ze. Omdat ze er meer mee bezig is, is ze in een soort ontvankelijke sfeer terecht gekomen. „Deze winter ben ik van sta-vormen naar ope- ningsvormen gegaan. Het ontvan gen, het openen, heel vrouwelijk eigenlijk. Het ontstond gewoon. Het geeft ook een heel ander ge voel. Ik doe het vanuit mijn li chaam, dat ik steeds meer bij mijn werk ga betrekken. Bewegingen worden steeds belangrijker voor me. Van almaar dingen met mijn hoofd doen. word ik zweverig." Maar ook de beweegredenen van anderen intrigeren haar. Zoals mensen die bij haar binnenko men en allemaal anders reageren op haar werk, vanuit hun eigen behoeften en ervaringen. Er wat van vinden, is al genoeg, zegt ze. Dat brengt haar meteen op een nieuw project waar ze mee bezig is. Herinnerportretten: persoon lijke schilderijen, die iemand zijn of haar vergeten kant doet herin- neren. De persoon in kwestie hoeft ze daarvoor niet door en door te kennen. Het is volgens haar juist makkelijker ais diegene wat verder van haar af staat. Ze schildert ze op haar gevoelop het lijf van de ander, zonder zichzelf te verliezen. Speels voor haar in tellectuele vriendin, trots voor haar vriend, een ander energiek of juist rustgevend. „Ik ben geoe fend in het open stellen voor an derenen schilderen doe ik ook al jaren. Die twee dingen breng ik nu samen. Zo kom ik tot vormen die ik normaal niet zou maken," vertelt ze enthousiast. Eigenlijk zijn al haar werken per soonlijke herinnerportretten, zegt ze. Een afspiegeling van bepaalde perioden uit haar leven. Toch kwam er een 'heel gek serietje' uit toen zij er pasgeleden bewust aan begon. „Het doet me denken aan de tijd dat ik net van de academie af was. 't Is weer een soort schrijf sel geworden. Kan me niet sche len of mensen het mooi vinden, ik vind het heerlijk om te doen en word er zelf erg blij van. Ik moet het doen omdat het goed voor me Elly Dijkshoorn: 'Ik heb mij definitief losgemaakt en yoor mezelf gekozen.' Foto Roel Dijkstra vis-imitatie en de Rijnmondband. Verder 2al op en rond het podium van alles worden gedaan met de toeschouwers. Zo zal clown Dodo een karaokeshow houden met de aanwezige kinderen, vindt er een wedstrijd tonnetje steken plaats en nog veel meer. Centraal in dit alles staat de gemeente Schiedam en bekende inwoners komen aan het woord. Het programma wordt maandag 4 augustus uitgezonden op TV Rijnmond. Schiedam TV Rijnmond start vandaag met locatie-uitzendin gen voor het programma 'Zomer in...' De eerste plaats die de TV Rijnmonmdkaravaan aandoet, is Schiedam. Vanaf 14.00 uur start het spekta kel op de Grote Markt, voor het Schiedamse stadhuis. Presentator Jack Kerklaan ont vangt niet alleen Fay Lovsky en Cok van Vuuren, maar ook Trio Hasjee, Peter de Vries met een EI- Len Munnik, illustrator In Vlaardlngen, antwoordt op de tekening van de Schiedamse tekenaar Theo Gootjes. Met de strijd tussen de tekenaars wordt de polemiek tussen de Schiedamse en Vïaardingse tekenaars en scribenten afge sloten. De polemiek is een on derdeel van de Kunstestafet te. Eerdere afleveringen ver schenen in het Rotterdams Dagblad van 2,5,9,12,16,19, 23,25 en 30 juli. .0*. Ima/ Het afscheid van het blbltotheekfillaal Oost valt zwaar. Voor de laatste keer worden de boeken ingeleverd. Foto Dennes Door Desiree van der Jagt n der Wel/Roel Dijkstra Schiedam Het is een beetje een trieste middag in het biblio theekfiliaal Oost aan de Lorentzlaan. Voor het laatst is de buurtbibliotheek geopend. Om vijf uur gistermiddag gingen de deuren dicht. Voorgoed. De sluiting van het filiaal betekent het einde van een tijdperk, waarin de mensen niet alleen bin nenkwamen om een boek te lenen, maar ook om een praatje te maken. Aan de balie wordt de hele mid dag afscheid genomen. De mede werkers krijgen een hand en een ieder moet toch nog even kwijt dat de sluiting van het filiaal 'niet eerlijk' is. De laatste dag is een dag van een lach en een traan, ljjkt het bijna. Aan de tafel waar door de jaren heen al menig on derwerp is aangesneden, schui ven steeds weer nieuwe mensen voornamelijk oudere bezoekers aan. De tafel staat vol met koeken, chocolade en snoep en alle bezoe kers krijgen thee of koffie. Het voornaamste onderwerp is niet de sluiting, maar de plek waar de boekenlezers in de toe komst hun boeken moeten halen. Mogelijkheden zijn er genoeg, maar de keuze hangt vooral af van hoe goed iemand te been is en hoeveel tijd die te besteden heeft. „Op de Franselaan (in Rotterdam, red.) komt een bus te staan. Dat is nog wel dichtbij, maar dan moet ik wel een Rotterdampas heb ben," zegt mevrouw M. Eibers. De verwarring is meteen groot, want wat voor pas wordt hier bedoeld. Bibliothecaresse Jopie Vermeu len, al tien jaar steun en toever laat voor velen in bibliotheek Oost, brengt uiteindelijk uit komst. „De bibliobus is van de Rotterdamse bibliotheek, daar moet u een Ieenkaart van die bi bliotheek kopen." Al gelezen De bus is een optie, maar sommi gen kijken ook al uit naar de nieu we bibliotheek aan het Stadserf. Mevrouw G. B. Rens leest veel en graag. Alleen is de keuze in Oost beperkt, omdat ze het van groot- ietter boeken moet hebben. ,,Ik heb eigenlijk alles wat hier staat al gelezen. Soms kom ik weieens thuis en dan blijkt dat ik dat boek at gelezen heb, maar ja dan lees ik het gewoon nog een keertje." Knus Het filiaal Oost maakt deel uit van de winkelstraat aan de Lorentz laan. De boeken staan in houten stellingen en voor de kinderen is er een apart hoekje. Toch is de modernisering ook in dit ouder wets ogende bilbiotheekpand bin nengeslopen. Het uitlenen ge beurt met een geautomatiseerde leespen en in de kinderhoek staat ook een computer. Het filiaal is drie keer in de week open en bibliothecaresse Jopie Vermeulen is tijdens openingstij den te vinden aan de Lorentzlaan. De rest van de week werkt ze op hoofdbibliotheek aan de Lange Haven, waardoor ze de filialen goed kan vergelijken. ..Oost is heel knus. Het is echt een ont moetingsruimte," vertelt ze. „Hier komt een voornamelijk wat ouder publiek en de interesse voor streekromans is dan ook erg groot." Vermeulen kent een ieder die binnenkomt en de bezoekers kennen haar. „Je maakt hier heel gemakkelijk een praatje. De nieuwbouw is veel groter en daar zal dat wel niet mogelijk zijn." In november gaan de deuren van de nieuwe bibliotheek aan het Stadserf open, maar of de oudere groep vaste klanten van Oost ook naar het Stadserf gaan valt nog te bezien. Aan de tafel wordt flink gemopperd. De 80-jarige P. T. H. Steijger-van Soelen loopt al zeker 25 jaar lang elke opening een keertje binnen. Ze beweegt zich tegenwoordig met een rollator omdat haar benen niet meer zo willen. Ondanks dat ze elke dag tijd te kort komt, weet ze toch drie keer in de week de weg naar de Lorentzlaan te vinden. Meestal staat ze zodra de deuren open gaan aan de balie van de mede werksters. Op de laatste dag is ze geheel in tegenstelling tot haar gewoonte wat later. Kwaad Twee jaar geleden begon ze een handtekeningactie waarbij ze 400 handtekeningen verzamelde voor het behoud van de bibliotheek. Nu de definitieve sluiting nog slechts een paar uur weg is, maakt ze zich kwaad over de mislukte actie. „Hierin Oost kunnen we ge woon geen actie voeren. In de Gorzen hebben ze de bibliotheek weten te behouden. Ze hebben daar gewoon harder gevochten," is haar treurige conclusie. De sluiting van het filiaal doet haar erg veel pijn. „Het is niet eer lijk dat ze hier dichtgaan," vindt ze. „Als je kijkt wat de gemeente allemaal bouwt gaat het hier om een klein beetje geld, maar de ho ge heren luisteren gewoon niet." En ook voor mevrouw Steijger geldt dat ze niet weet waar ze de boeken in de toekomst moet ha len. „Het Stadserf is veel te ver weg. Daar kan ik met mijn slechte benen niet heen," vertelt ze. Mensen in Oost kunnen ook een beroep doen op de boek-aan-huis- dienst, waarbij lezers de boeken thuis bezorgd krijgen. Het grote nadeel is dat van de sociale con tacten zoals die door de jaren is opgebouwd in het Oostfiliaal dan geen sprake meer is. Sommige le den hebben zelfs hun lidmaat schap opgezegd nu de bibliotheek dicht is. Jopie Vermeulen hoopt echter dat de leners toch naar het Stadserf komen. „Zodra we daar zitten, geven we speciaal voor jul lie een rondleiding," zegt ze hoop vol tegen alle bezoekers. De mees ten worden daar nu nog even niet vrolijker van. Het afscheid van bi bliotheek Oost valt ze nog te Zaterdag 2 augustus SCHIEDAM Koemafktplein. Jeugdland, thea tergroep Hilaria, 14.30u. MAASSLUIS Groote- of Nieuwe Kerk. Orgelcon cert Arjan Breukhoven, 20.15u. HOEK VAN HOLLAND Strand. Beachparty, 21.00- OO.OOu. ROTTERDAM De Mol en wei. Jeugdvakantie pasv poort, 9-16u. Wiigenhof. Rugzak route door het Berg- en Broekpark, 09-16.30u. Museumpatk. Kinder verblijfplaats, 12-lSu. Diergaarde Blijdorp. Zoo detective. Laurenskerk. Hans van Nieuwkoop, 15u, Zondag 3 augustus SCHIEDAM Beatrix park. Bijenexcurie,14.00u. ROTTERDAM Maastheater. Miss Monica &Quin- ten de Rozano, 23-05u. Binnenrot te. Zondagsmarkt, 12-17u. Park op de Wilhelmlnakade. Wilhelmina's Zomers 1997, div, tijden. Lantaren/ Venster. Hufters en Hofdames, 21.30uDe Molenwal. Jeugdvakan tie paspoort, 9-16u. Wiigenhof, Rugakroute door het Berg- en Broekpark, 13-15.30u. Museum park. Kinderverblijfplaats, 12-18u. Diergaarde Blijdorp. Zoo detective.j Maandag 4 augustus SCHIEDAM Edlsonplein Jeugdland, creativiteit/ lO.OOu. Dr. Wibautpleln. Jeugd- land, speloircuit, 10.15u. De Re genboog. Jeugdland, speloircuit, 14.15u. Hemapleln, Jeugdland, theater Ton Laros, 14.30u. Thurie- de. Kom zing met ons mee, 14.00u. VLAARDINGEN Dc West. Bridge, 13.00-17.00u. ROTTERDAM De Molenwei. Jeugdvakantie pas poort, 9-16u. Wilgenhof, Rugzak route door het Berg- en Broekpark, 09-16.30u. Museumpark. Kinder verblijfplaats, 12-18u. Diergaarde Blijdorp. Zoo detective. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Sean, The Ultimate Di saster Movie' (al) dag 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 2: 'Men In Black' (12) dag.13.30-16.15-19- 21.45. Cinerama 3: 'Scream' (16) dag. 18.45-21.30. Cinerama 4:'Al! Stars' (ai) dag.16-18.45-21.30. Ci nerama 5: 'Jungle 2 Jungle' (al) dag. 13.15-16.; The Ghost and the Dar- kness' (12) dag.18,45-21.30. Imax Theater 'Super Speedway* (al) dag. 14-16-21. 'Ring of Fire' (ar) dag. 13-15. 'Men in Black' (12) dag.17-19-22, 'Mtórocosmos' (al) za.zo. 11.30. lantaren 1: dag. 21.30 (16) do.yr.za.zo. 'Breaking The Waves'; ma.endi. TheBridgesOf Madison County'; wo. 'Heavy'. Ven ster 1: Tesis' (16) dag. 22. Venster 2dag. 21.30 do. 'Marcello Mastrol- anni: C'eravamo Tanto Amati' (16); vr. 'Marcello Mastroianni: L'ingorgo' (16); za. 'Wallace And Gromit Are' Back'(ai);zo.endi,'EricRohmen Les Rendez-Vous De Paris'(16); ma.'Les film du paradis: Farewell To My Con cubine' (16); wo. 'Les Roseau* Sau- uagss' (16)Venster 3:21.30 (16* do.vr.za.en zo. 'Hufters en Hofda mes'; ma. 'From Dusk Till Dawn'; di. 'Clint Eastwood in: The Dead Pool'; wo. 'Show Girls'. Venster 4: 'Lost Highway' (16) dag.22. Lumlère 1: 'Men In Black' (12) dag. 13,15-16- 18,45-21.30. Lumière 2: 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 16-18.45- 21.30di.en wo. vervalt 16,; 'Batman Robin' (16) di.en wo. 15.15- 18.15-21.15. Lumlére 3: 'Fly Away Home' (a!) dag. 13.15-15.45- 18.15.; The English Patent' (12) dag. 20,45. Lumlère 4: Two Days in the Valley' (16) dag.(beh.di.wo.) 18.45-21.30. Rexane: 'California Girls' (16) do.t/m zo. doorl.voorst VunzigVlees' {16} ma.t/mwo. doorl .voorst. Pathé: 'Men In Black' (12) dag. 11.30-14.05-16.40-19.05- 21.40.; 'Scream' (16) dag. 11.20- 14,10-16.40-19.10-21.50.; The Fifth Element' (12) dag. 18.15- 21.15 di.vervalt 21.15.; 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 11.40- 14.35-18.25-21.20.;'Bean,TheUI- timate Disaster Movie' (al) dag. 11.10-13.20-15.30-17.40-19.50- 22.; 'Jim Carrey Uar Liar' (al) dag. 18.05-20.10-22.15.; 'Con Air' (16) dag. 11-13.35-16.10-18.45- 21.30.; 'Sneak Preview. A Room With A Name'(16) di.22. Nachtvoorstellingen: Lumière 1ï 'Men in Black' (16) vr.za.00.15. lu mière 2: 'Speed 2: Cruise Control' (16) vr.2a.00.15. Lumière 3: 'Scre am' (16) vr.za. 00,15. Lumière 4: 'Con Air' (16}vr.za. 00.15. Klndennstlnees: Cineram* 3: '101 Echte Dalmatiërs' (al) dag. 13.15-16. Cinerama 4: 'Lady en de vagebond' (aljdag.13.15, Lumière 2: '101 echte Dalmatiërs' (al) dag (beh.di.wo.) 13.15 di.wo.13. Lu mière 4: 'Lady en de Vagebond' (al) dag.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 11.10-13.10- 15.10.; 'FïyAwayHome' (al)dag.ll- 13.20-15.40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1