Herrie langs spoorbaan Smal onooglijk straatje hard aan vernieuwing toe Maassluizer krijgt cursus niet vergoed Slimme autoverkopers gestraft door politie Spaanse orgelmuziek herleeft tijdens Vlaardingse orgelweek NS/Railinfrabeheer gaat ook 's nachts werken aan vernieuwing van traject Barst in aquarium zorgt voor vloedgolf in flat Man dumpt berg afval op straat Automobilist let niet op Stopteken aan ,4e laars gelapt Hoofdwond na ongeluk Steun welzijnswerk in wyken verlengd I 1 - jrcoQP^' ft 900. Maassluis De komende maanden zullen bewoners van Maassluis, Maasdijk en Hoek van Holland te maken krijgen met geluidsoverlast. Het is een gevolg van ingrijpende werk zaamheden aan de spoorbaan tussen Maassluis en Hoek van Holland. Het gehele traject wordt volledig vernieuwd. Dat zal herrie geven, ook gedurende een aantal nachten. Maandag begint NS/Railinfrabe heer met het karwei, dat tot en met eind oktober zal duren. Een zogenaamde 'kettinghormachme' begint met opnemen van de grindballast tussen de rails. De machine reinigt de kiezels en stort ze later weer tenig. In de meeste gevallen wordt overdag gewerkt, maar volgens de zelf standige NS-maatschappij voor railaanleg is ook nachtelijke ar beid noodzakelijk. Vooral bij de overweg ter hoogte van de Govert van Wynkade/Maasweg zal in nacht- en weekeinduren worden gewerkt. Dat is nodig om proble men met ander kruisend verkeer zoveel mogelijk te voorkomen. De werktijden houden ook verband met de mogelijkheid om dan twee sporen tegelijk buiten dienst te stellen. Tijdens de hele periode van de werkzaamheden zal het Schiedam Agenten hebben vannacht op de Noordvestsingel in Schiedam een flinke berg afval aangetroffen. Onderzoek wees uit dat de rommel was neergegooid door een 44-jarige Schiedammer. Hij kreeg een boete voor het ille gaal storten van vuil. Het Open baar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) heeft de rommel opgeruimd. grootste deel van de dag, van 8.30 tot 16.00 uur, ook slechts een be perkte treindienst worden uitge voerd omdat er maar één spoor beschikbaar blijft. Ook in de om geving van het NS-station Maas sluis-West wordt veel in de nacht gewerkt. Daar wordt oud mate riaal afgevoerd en nieuw aangele verd. Het gaal vooral om spoorsta ven en ballast. Er worden grote spoorkranen bij ingezet, Het nachtelijk herriegevende werk heeft voor het eerst plaats in liet derde weekeinde van augustus. Op zaterdag 16 augustus wordt om 18.33 uur begonnen met laden en lossen van ballast en het in brengen van 360 meier nieuw spoor. Dat karwei gaat door tot zondag 17 augustus, 10.00 uur. De volgende twee weekeinden con centreert het nachtwerk zich bij de spoorbrug. In de nacht van zondag 24 op maandag 25 augus tus en van maandag 25 op dinsdag 26 augustus worden er nieuwe spoorstaven gelegd en oude gela den. Daarna worden de staven aan elkaar gelast. Den Haag/Maassfufs Een 42-ja- rige arbeidsongeschikte Maas sluizer krijgt geen 250 gulden voor een beroepsoriëntatiecur sus. De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State heeft bepaald dat de man de cur sus niet nodig heeft om aan de slag te komen. Met deze uitspraak is de be drijfsvereniging voor de metaal nijverheid (GAK) in het gelijk gesteld. Volgens de bedrijfs ver eniging zijn er voor de Maasjui- zer zonder scholing voldoende functies op de arbeidsmarkt Bo vendien zou de man psychisch niet bestand zijn tegen de werk druk van de cursus, die de hele dag duurt. Dt Maassluizer is sinds 1986 arbeidsongeschikt. In 1993 vroeg hij by het GAK toestemming voor een cursus ar beidsoriëntatie, De cursus was bedoeld om de kansen van werk lozen op de arbeidsmarkt te ver groten. Maar de bedrijfsvereni ging gaf tot verbazing van de Maassluizer geen toestemming. De man begon daarop de be roepszaak, die inmiddels al vele guldens meer heeft gekost dan de 250 gulden die hij vroeg als vergoeding voor de cursus. De Raad van State heeft het GAKin het gelijk gesteld. YUardlngwi— Eè'fi 24-jarige auto mobilist uit Maasland lette gister middag niet op en knalde met zijn voertuig boven op een voor een verkeerslicht wachtende auto. De inzittenden van dit voertuig, twee Vlaardingers, raakten licht ge wond. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis. Een 17-jarige motor- «jder uit Maassluis is gistermïd- dagin de Professor Telderstraat in vlaardingen aangehouden na- dab hij eerder op de Parallelweg éeh'stopteken had genegeerd. De jongen had geen rij- en kenteken bewijs. Bovendien reed hij onver zekerd rond. Tegen de Maasslui zer is proces-verbaal opgemaakt. Schiedam Een 68-jarige Schie- damse automobilist is gistermid dag op de rs-Üraveiandseweg in zijn woonplaats gewond geraakt aan het hoofd. De man kwam op de kruising met de Algerastraat in botsing met een 19-jarige automo biliste uit Maasland, die geen voo'rrang verleende. De Schie dammer werd naar het zieken huis gebracht. Maassluis Het sociaal cultureel werk in de Maassluisse wijken kan voorlopig worden voortgezet tot december. Het college van b en w van Maassluis heeft hiervoor 30,000 gulden uit het fonds voor sociale vernieuwing gereser veerd. Het deed dat na gunstige beoordeling van het sinds vorig jaar juli draaiende project. Drie jaar geleden ging het project Sociaal Cultureel Werk in de Wij ken van start Het is vooral ge richt op groepen met achter standsrisico's, zoals kinderen, meiden, vrouwen en ouderen. De activiteiten concentreren zich in de Burgemeesterswijk, Bloemen- buurt en Componistenwijk. Er is daar sinds de Stichting Samenle vingsopbouw Maassluis het pro ject startte meer te doen voor be woners. Zo kwamen er meer vrij willigers en verbeterde het con tact met de achterstandsgroepen. De eigenaar van deze au- uk. Drtkeer tuurt een po tentiele ko per de auto binnen. De volgende keer is het een politie agent, die meteen een bon van zes tiggulaenon derde ruiten wisser klemt Foto Dennes van der Wel/Roet Dijkstra Hoek van Holland Auto's te koop. Als krantenlezers is er nauwelijks aan te ontkomen. Iedere dag prij zen professionelen en particulie ren in soms pagina grote adver tenties hun waar aan. Het plaat sen van zo'n mededeling kost ech ter geld. Soms veel geld. En omdat sommigen voor een dub beltje op de eerste rang willen zit ten, bedenken de verkopers een andere oplossing. Eén van die alternatieve plekken om de auto te verkopen, is de par keerplaats aan de rondgang in Hoek van Holland. Een briefje achter de ruit met de mededeling 'te koop', een telefoonnummer, soms het bedrag en meestal een onzinnige verkoopkreet als 'in zeer goede staat', 'goud karretje' of 'prima wagen on klaar is Kees'. Duizenden strandbezoekers lo pen dagelijks langs het voertuig en de verkoper kan zich geen be tere reclame wensen. Dé ideale manier om het blik aan de man te brengen.Toch is niet iedereen blij met deze verkoopmethode. De deelgemeente Hoek van Holland bijvoorbeeld. Zij vindt het maar niets dat de auto's van de kooplui de plaatsen voor toeristen en bad gasten bezet houden. Wat gras duinen in de Algemene Plaatselij ke Verordening leverde de be stuurders een artikel op, waarin een verbod om auto's te koop aan te bieden langs de openbare weg is opgenomen. Uit het artikel blijkt dat de politie bevoegd is er verbaliserend tegen op te treden. Om niet direct te hard van stapel te lopen is de politie afgelopen weekeinde begonnen met waar schuwen. Controle van de in de verkoop staande voertuigen leer de dat de eigenaren niet alleen uit Hoek van Holland, maai' ook uit 's Gravezande, Maassluis, Vlaardin gen en Rotterdam afkomstig zijn. Om te voorkomen dat uiteindelijk de hele Rondgang één grote showroom voor tweedehands au to's wordt, gaat de politie vanaf heden ook bekeuren. Zestig gulden boete staat een handelaar te wachten wanneer hij of zijn auto wordt gesnapt door een agent. De politie waarschuwt de verkopers dat zij de komende periode streng gaat controleren. Voor de handelaren die maling hebben aan de regels en de zestig gulden boete riskeren, is het zaak hun vierwieler snel te verkopen. De boete komt dan minder hard aan. Oud en vervallen. De Westmolenstraat in de Schiedams© binnenstad schreeuwt om vernieuwing. Dv oouwval staat at vijftien jaar leeg. Foto Roei Dijkstra Schiedam Verpauperd, meer verpauperd, meest verpauperd. Deze drie stadia zijn in de Schiedamse binnenstad wel er gens te vinden. Het gemeentebe stuur is daarva n op de hoogte en probeert daarin verandering te brengen. De Westmolenstraat is er een voorbeeld van. Voor dit in een steeg uitlopende straatje be staan allerlei ingenieuze nieuw- bouwplannen. Toch is daar tot op heden nog niets van uitgevoerd en mag de straat met recht tot één van de meest verpauperde delen van de Schiedamse binnenstad worden gerekend. Tussen de deftige, statige Lange Haven en de aardig gerenoveerde Westvest ligt een smal en byna onooglijk straatje. Het grootste gedeelte van de panden waar het voorheen prettig toeven was, is nu verlaten en vervallen. Sommige .huizen zijn zo'n slechte staat dat instortingsgevaar dreigt. De gemeente heeft de panden jaren geleden al dichtgemetseld. Toch is het niet alleen maar troosteloos heid in de straat. Sommige gebou wen worden nog bewoond of zijn in gebruik door bedrijven. Het woonhuis van de familie KIoos bijvoorbeeld. De familie woont er als sinds 1951. Zij had vroeger een kurkenfabriek in de Westmolenstraat. Kloos kan zich nog goed herinneren dat de straat ooit keurig was. Bijzonder gemê leerd met aan de ene kant woon huizen en een school en aan de overkant bedrijven en eveneens een school. „Het is er een rommel tje nu," zegt Hoos. „Die oude woonhuizen aan het begin van de straat staan, er al zo'n vijftien jaar verpauperd bij. We hebben de ge meente al diverse keren gevraagd iets te doen. Telkens kregen we te horen dat ze plannen hadden voor het gebied, maar ja, ik heb er tot nu toe nog niets van gezien." Tegenover het woonhuis van de familie Hoos staan de loodsen van de voormalige stomerij. Eén van de daarnaast gelegen panden wordt gebruikt door een aantal kunstenaars die daar hun atelier hebben. Uit de brievenbus hangt by wijze van bel een touwtje. Een ruk aan het koord levert een partij kabaal op, maar laat geen kun stenmaker naar de deur komen. Een stukje verder in de straat, waar het behoorlijk smal is en de Westmolenstraat meer weg heeft van een steeg, woont en werkt Eveline Creemers. Het woonhuis waarin ook haar. bedrijf is geves tigd, is recentelijk opgeknapt. Het mooi opgeverfde pand met luiken steekt schril af tegen de verpau perde bende aan de overkant „Ja, het is geen gezicht, maar.ik vind het niet zo'n probleem," zegt Cre emers. „Het is wel lekker rustig zo. Als die nieuwbouwplannen worden uitgevoerd, zal het hier natuurlijk een stuk drukker wor den. Toch moet ik nog maar zien dat die nieuwbouw er komt Het is al zo lang gedonder met die plan nen." Herziening Ais de gemeente Schiedam met de ontwikkeling van het niéuw- bouwplan voor het gebied West-' molenstraat; iets-zorgvuldiger .te werk was gegaan, waren de werk zaamheden misschien al begon nen. Vorige maand bleek dat de provincie Zuid-Holland,'die de plannen moest, goedkeurenv niet akkoord kon gaan. Völgèhs de provincie had de gemeente nog te veel vragen onbeantwoord gela ten. De ambtenaren zijn nu hard bezig om het nieuwbouwplan te herzien. Maar wanneer er wordt gesloopt en gebouwd is nog niet bekend. Door Anke van Bree Vlaardingen De vlag met het speciale embleem van de orgel- week wappert vanaf 18 augustus op de toren van de Grote Kerk in Vlaardingen. Dan begint de zesde Internationale Orgelweek. Fran se. Duitse, maar ook Spaanse or gelmuziek zal het orgel van de Grove Kerk in al zijn glorie en klankkleuren laten schitteren. Het Vlaardingse Van Peteghem- orgel is bijzonder geliefd. De jon ge Mozart was er al laaiend en thousiast over, toen het nog in Gent stond. Het Van Peteghem- orgel 'werd in 1819 door de Her vormde Gemeente van Vlaardin gen gekocht en in 1822 werd het door organist Blonk in Vlaardin gen in gebruik genomen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat tijdens de orgelweek uitste kende docenten naar Vlaardingen komen om les te geven op het or gel. Ongeveer vijftien cursisten uit onder meer Japan, Polen, Frankrijk, de Verenigde Staten en Hongarije, maar ook uit Neder land zullen de interessante cursus volgen. Bijzonder is ook het programma waarin met de uit Frankrijk af komstige docenten Jean Boyer en Jan Willem Jansen onder meer de Leipziger Chorale van J. S. Bach, Hymne Pange Lingua van N. de Grigny en een aantal Spaanse werken zullen worden behandeld. Organist Aad Zoutendijk: „De Spaanse orgelmuziek is een beet je het stiefkindje van veel orga nisten en daarom zijn de werken van Antonio de Cabezón en Pablo Bruna erg in trek by de cursis ten." Hij benadrukt dat het orgel door zyn zuidelijke klank daar voor heel geschikt is. De cursisten, variërend in de leef tijd van 25 tot 35 jaar, zullen bo ven, by en achter het grote orgel van 9.00 tot 13.00 uur lessen vol gen. Het leuke is dat de lessen voor de luisteraars beneden te volgen zijn op de video. Naast de cursus worden er concerten en een lezing gegeven. De lezing op dinsdagavond 19 augustus is in principe voor iedereen toeganke lijk, al komt er, voor de gemiddel de belangstellende, wel wat zware kost aan de orde. Het eerste concert wordt op maan dag 18 augustus gegeven door Jean Boyer uit Parijs die werken van Grigny en Bach zal spelen. „De jonge Bach was als klein knulletje d zo onder de indruk Maassluis De familie Festen in de Sparrenflat en de onderburen sloeg de schrik maandagochtend om het hart. Rustig zaten zij een boterham te eten, toen plotseling het toch be hoorlijk dikke glas van het aquarium van barstte. „Het water gutste met golven door de twee barsten in de ruit. Het was bijna tweeduizend liter, heeft de politie uitgerekend," vertelt de Maas sluisse mevrouw Festen. Het houden van vissen is een hob by van A. Festen, de man des hui zes. De siervisliefhebber had het aquarium zo'n jaar geleden uitge breid tot een drie meter breed ge vaarte. De bedoeling was om er meervallen - die zo'n tachtig cen timeter lang zijn - in te gaan hou den. ..Maar dat was nog niet zo ver," vertelt zijn vrouw. De cichliden die er nu in zwom men, kon Festen er ternau wernood uitvissen. „Hij i; er inge klommen en heeft ze nog weten te redden," zegt mevrouw Festen. „Ze zitten nu in een klein bak kie." Over de oorzaak van de glasbreuk tast de familie in het duister. „Dat is de grote vraag. Het is hartstikke dik glas. Maar er kan altijd een foutje in het materiaal ritten. Als het dan barst, valt er niets meer te redden." De politie en de onderburen wer den gewaarschuwd, maar het 'wassende' waterwas niet meer te stoppen. Alles behalve de slaapkamer in het huis van de familie Fester kwam blank te staan, waarna het water naar beneden naar de on derburen van de tweede en eerste etage stroomde. „Hieronder heb ben ze enorme schade. De waters nood is er niks bij. Maar ja, je kan er gewoon niets aan doen," zegt de geschrokken echtgenote van devissenvriend. van de werken van Grigny dat hij ze 's nachts stiekem bij maanlicht over ging schrijven. Dat was, des tijds een gigantische klus," zegt Zoutendijk. De organist zal woensdagavond zelf 'het koraal in de orgellitera tuur' laten horen dat door de hele geschiedenis gaat: van J. G. Wal- ther en Homilius naar Mendelsso hn, Brahms "en Jacob Bijster (1902-1958). Donderdag orn kwart voor één geeft Erik van Bruggen een concert op een pedaal-klavi- chord met werken van J. S. Bach. Het wordt een heel intiem con cert; door de geringe klanksterkte van het instrument zullen de luis teraars vlak bij het instrument worden gezet. Het pedaal-klayi- chord vergt een grote vingerge- voeligheid en was ook in Bachs tijd zeer geliefd als studie-instru ment, omdat men zich hierop goed voor kon bereiden op.de or gelwerken en niemand kon.hin deren gezien het kleine volume. In de hal van het stadhuis zal don derdagavond om 20.00 uur een concert met kamermuziek gege ven waarbij 'Das Musikaüsches Opfer' van J. S. Bach ten gehore wordt gebracht op onder meer klavecimbel, fluit, gamba en vi ool. Vrijdagavond besluit organist Jan Willem Jansen uit Toulouse om 20.00 uur de week met werken uit de Spaanse, Nederlandse en Italiaanse orgelliteratuur uit de zestiende en zeventiende, eeuw. Voor de cursisten is zaterdagde grote dag als zij tijdens het wan-' delconcert van 15.00 tot 17.00 uur de in de2e week uitgediepte wer ken laten horen. Overigens heb ben zij deze hele week 's middags in de Vlaardingse kerken mogen studeren. De concerten op donderdag en za terdag zijn gratis en voor het bij wonen van de overige concerten wordt een geringe bijdrage ge vraagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1