Werkplan Kop gaat verder dan 'Victor' Iedereen zet schouders onder uitgebreid aanvalsplan Mathenesserweg Meer hennepkwekerij en in Prins Alexander DCMR krijgt meer stankklachten binnen Vijftien jaar cel geëist voor executie seksbaas Klacht vakbond over busritten Eurolines Feyenoord: 'Problemen met seizoenkaarten snel opgelost' Jackie Chans gevecht tegen Nederlandse slechteriken Rotterdams Dagblad Woensdag 6 augustus 1997 üi\T-? Rotterdam De deelgemeente Prins Alexander kampt met een hausse aan hennepkwekerijen. De politie is er dit jaar al dertien keer uitgerukt om een hennepkwekerij droog te leggen. Acht keer gebeurde dat in üe relatief nieuwe woonwijk Zevenkamp, de vijf resterende kwekerijen werden elders in de deel gemeente aangetroffen. Deze cijfers steken schril af bij die van 1996, toen slechts twee kwekerijen wer den opgerold. Een echt logische verklaring voor de toename kan politiechef H. Blaauw niet geven. De stijging in de wijk Zevenkamp Iaat zich nog enigszins verklaren. Daar, zegt de chef basiseenheid Prins Alexander, zijn de huren laag. De thuistelers kunnen daar tegen een huur van vijf- tot zeshonderd gulden in de maand iets doen aan hun bijverdiensten. Volgens Biaauw geldt de toename van het aantal hennepkwekerijen niet alleen voor Prins Alexander. Zo lang de vraag vanuit met name de coffeeshops aanhoudt en er voor deze gelegenheden geen legale mogelijkheid is om hun 'spul' in te slaan, blijven de handelaren aangewezen op zowel kleine als grote kwekers. Op dat punt bestaat er enige wrijving als het om de uitvoering van de wetgeving gaat. Coffeeshops mo gen van alle soorten softdrugs een kleine voorraad in .huis hebben. Aan de andere kant treedt de politie Breng op tegen kwekers. Een huiskweker met vijf plantjes doet volgens de jongste richtlijnen niemand kwaad, maar zodra dat aantal wordt overtreden wordt de kweker strafrechtelijk vervolgd. Op de vraag wie dan voor de bevoorrading van de coffee shops zorgt, kan geen goed antwoord worden gege ven.-' Gistermiddag was het opnieuw raak. Deze keer niet in Zevenkamp, maar in een loods aan de Chroom straat -eenzijstraatjevandeHoofdweg- inHetLa- geLand. Rotterdam De DCMR Milieudienst Rijnmond no teerde in juli in totaal 999 klachten, 211 meer dan in 3$i vorig jaar. In de eerste zeven maanden van het "jaar kwamen 5327 stankklachten binnen; een kleine "zevenhonderd meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Tot de grote stinkers behoorden in juli Hoyer Neder land in de Botlek, Nerefco in Pemis en de Yssel Vliet Combinatie inlJsselmonde. Op 16 juli klaagden bij na veertig Hoogvlieters over een zweetvoetenlucht. Onderzoek wees uit dat de zuiveringsinstallatie van Hoyer dé boosdoener moest zijn. Maar volgens het bedrijf kan dat niet omdat er op dat moment geen stinkende werkzaamheden werden uitgevoerd. Bij Nerefco werd zwavelgas afgefakkeld triaar dat werd niet helemaal verbrand. Op drie dagen werd ge klaagd over een zwavelachtige geur. Bij dé Yssel Vliet Combinatie lekte tijdens reparatiewerkzaamhe den aari eén schip 1.000. tot 2000 liter stookolie weg. De olie werd ópgertóral.;. -■ Breda'Ftotterdam Voor de rechtbank in Breda zijn gisteren tegen drie mannen uit Dordrecht gevange nisstraffen van vijftien jaar geëist voor roofmoord op seksclubeigenaar Ruud Frietman uit Rotterdam. De drie, M.B. (26), M.D. (24) eri O.Y(25) lokten de 55- jarige Rotterdammer die in Dordrecht een seksclub had, naar een kelder in Dordrecht. Daar zouden ze hem zogenaamd cocaïne verkopen voor 45.000 gul den. Het was echter de bedoeling om de seksbaas te beroven. De drie bedreigden de Rotterdammer met een alarm pistool, pakten hem zijn geld en bankpassen af en wurgden hem met. een elektridteitssnoer. Officier vim justitie mr. R.de Graaf beschuldigde de mannen ook nog van het wegmaken van het lijk. Dat werd op 9 januari gevonden in een bevroren sloot op de grens tussen de Brabantse plaatsen Rucphen en Roosen daal. De verdachten schoven elkaar gisteren de schuld over de moord inde schoenen. Mr. De Graaf sprak echter van gezamenlijke plannenmakerij en uitvoe ring en vond het er niet veel toe doen wie wat precies heeft gedaan. Uitspraak 18 augustus. Rotterdam De Vervoersbond FNV heeft een klacht ingediend bij de Rijksverkeersinspectie over Euro- lines, een busmaatschappij die goedkope lijndien sten tussen Europesesteden onderhoudt Volgensde bond maken de chauffeurs veel te lange dagen, waar door de verkeersveiligheid in het gedmg komt. Met name de verbinding Rotterdam-München baart de bond zorgen. Er is één chauffeur voor de hele rit, die volgens dienstregeling ruim zeventien uur maar in de praktijk vaak negentien uur duurt. In de Zuid- Duitse stad overnacht de bestuurder in een hotel, waar hij officieel zeven uur, maar vaak minder rust heeft. De volgende ochtend vroeg vertrekt hij voor de terugrit. De FNV-oond steltdat de wetgeving rond rij- en rust tijden zo wordt overtreden. Volgens de wet mag een chauffeur maximaal twaalf uur rijden, waarna hij minstens acht uur moet rusten. „Zelfs op papier is dit hartstikke fout: die zeventien uur zijn al te veel. Dit is gekkenwerk: in de praktijk negentien of twintig uur rijden en dan maar vijf uur rust," aldus bestuur der J. Heilig van de Vervoersbond FNV. Financieel directeur C. Mulder van Eurolines Neder land, verwerpt de aantijgingen van de bond. Hij stelt dat alles volgens de voorschriften gebeurt,en er in Zevenaar zowel op de heen- als terugweg van chauf feur gewisseld wordt. Mulder wijst erop dat hij alle benodigde vergunningen heeft voor deze dienstrege ling. Het busbedrijf Jan de Wit dat voor Eurolines de lijndienst uitvoert, stelt dat de bond 'onvoldoende kennis van zaken heeft' of zich op 'aperte leugens' Een vergunning vormt geen garantie dat alles in or de is, stelt E. van der Horst van de Rijksverkeersin- spectie in een reactie. Voor een vergunning wordt niet gekeken niet gekeken hoe de chauffeurs worden ingezet „Dat is de verantwoordelijkheid van de be drijven zelf." De Rijksverkeersinspectie gaat de klacht van de Ver voersbond onderzoeken. De historische gegevens van het bedrijf dat de ritten uitvoert worden nage trokken en er worden gesprekken gevoerd met werk nemers. Door Kor Kegel Rotterdam Het gisteren gepresenteerde aanvalsplan om de Matheneseerweg 'terug te veroveren' kan vertrouwen op een zeer brede ondersteuning. De inzet van alle diensten en orga nisaties overtreft zelfs veruit de operaüe-Victor. Iedereen zet de schouders eronder. In tien heldere pagina's beschrijft het werkplan Kop gedetailleerd de aard van de klachten - een in drukwekkende waslijst- en de acties die genomen worden om tot oplossingen te komen. De maatre gelen moeten elkaar versterken en de kracht van het werkplan is dan ook dat alle betrokkenen er aan meedoen, ook de imams, de wijkbewoners en het opbouw werk. Bij de operatie-Victor was het vorig jaar voornamelijk de po litie die agenten uit alle districten recruteerde om de drugshinder in Delfshaven tegen te gaan. Bij het plan hoort onder meer de aanpak van de verkeersproble men. Vooral naar de Mathenesser- brug wordt te hard gereden. Drugsrunners rijden over de stoep. Er wordt dubbel gepar keerd en dat frustreert de door stroming van het toch al vele ver keer. De gesloten aandoende tramhaltes zijn onveilig. Tramlij nen 1 en 7 voeren voortdurend drugsgebruikers aan van buiten Delfshaven. Daarom treft de dienst Stedebouw Volkshuis vesting (dS+V) tijdelijk verkeers maatregelen. die de stroom naar Bospolder-Tussendijken moeten verminderen. De RET ontmantelt de abri's en plaatst hooguit een dakje voor reizigers die in de re gen moeten wachten. De politie gaat bestuurders van auto's en scooters aanpakken die te snel rij den en dubbel parkeren en ook worden deze weggebruikers in tensief op hun papieren gecontro leerd. Voor terrassen van cafés worden de vergunningen ingetrokken. De deelgemeente wil burgemeester Peper vragen geen enkele (her) opening yan horeca.toe te staan, tot de desbetreffende straat het weer aan kan. Het is niet duidelijk of dat voor alle horeca geldt of al leen voor de drugsgerelateerde, dus de foute horeca; De'horéca zalT" intensief gecontroleerd worden door de politie. Het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam (OBR) en de dS+V gaan bezien of horeca- panden opnieuw ontwikkeld kun nen worden als woning of winkel. De ondernemersvereniging en het OBR gaan actief winkeliers werven, die een passend assorti ment hebben om de straat op te vijzelen. Hoge, eenmalige subsi dies moeten hierbij een stimulans zijn. Daartegenover stelt het OBR een beleid om niet gewenste bran ches te verwijderen, bijvoorbeeld de belwinkels. Winkeliers krijgen de instructie hun rekken binnen te halen, op straffe van een dwangsom. Leeg komende winkelpanden worden gerenoveerd en opgefleurd nog voordat een nieuwe huurder zich heeft aangediend; dat moet het vestigingsklimaat verbeteren. Wykpost In het pand van de Wibra of de avondwinkel zou een gezond heidscentrum moeten komen. In elk geval wil het OBR de avond winkel op de Mathenesserdijk 269 aankopen. De deelgemeente Delfshaven zal of hier of in het pand van Specker een wijkpost vestigen. Dit beleid moet een eind maken aan de leegstand, de eenzijdig heid van de branehering, de on verzorgde entrees, de rotzooi op straat, de groepsvorming en de' vieze uithangborden en smerige kauwgomautomaten De opbouwwerkers gaan probe ren de bewoners tot opzoomeren te motiveren. Ze zullen die poging alleen ondernemen, als de Roteb, de reinigingspolitieen dewijkon- derhoudsploeg (WOP) hun aan deel nemen in het schoonmaken van de straten. De Junkiebond wil met de 'eigen' verslaafden dé straat aanvegen om zo tegelijker tijd de rondhangende verslaafden te kunnen aanspreken op hun ge drag. Topscore zal bovenop de Ro- teb-inzet zorgdragen Voor extra veegbeurten, De Roteb'Zakvakör de afvalcontai ners legen en iedere keer schoon spuiten. In de Dirk Danestraat ko men meer ondergrondse contai ners. De WOP wordt geïnstrueerd alert te reageren op klachten. Er De kop van de Mathenesserweg, op do hoek mét do Mathenesserdijk, staat centraal Inde aanpak van de overlast. Het Ontwikkelings bedrijf Rotterdam wil, als eerste aanzet, de avondwinkel aankopen. Archieffoto Rotterdams Dagblad komen meer prullenbakken. De ontsmettingsctienst of een parti culier worden ingeschakeld om ratten en duiven weg te krijgen, in het hele gebied tussen het P.O. Hooftplein, de Mathenesserbrug en de Rösener Manzstraat. Deze maatregelen moeten het hoofd bieden aan de straatvervuil ing, stank van overvolle contai ners en een verkeerde, maar noodgedwongen verkeerde aan bieding van huisvuil. Onder grondse containers krijgen om meerdere redenen de voorkeur. De deksels van bovengrondse containers worden door zwervers gebruikt als 'dak' boven hun slaapplaats naast de container. Verloedering Corporatie De Combinatie gaat kelders en portieken afsluiten, want daar wordt 'doör 'nièt-béWtK ners geplast, gespoten en gecopu leerd. De werf Delfshaven van Ge meentewerken gaat anti-plaspa- len plaatsen langs de trappen van de Mathenesserbrug. Zitbankjes worden extra verlicht, zodat ze on aantrekkelijk zijn voor louche ac tiviteiten, en bosjes op de Span- gensekade worden weggehaald en vervangen door vaste planten bakken. In de bosjes werden wa pens en heroïnespuiten gevonden en er werd geslapen. Achter de bosjes langs de Schic worden mannen 'afgewerkt' door hoeren van de Keileweg en andere prosti tuees, dus daar kan door de op zichzelf te betreuren 'ontgroe ning' een eind aan komen. Een krachtige openbare verlich ting moeteen eind maken aan de 'schemerzone' rond de Mathenes serbrug, de Nicolaas Beetsstraat, de Waliisweg en de Vosmaer- straaL Vandalisme moet worden tegengegaan. Het opbouwwerk helpt mee aan huiskamerprojec ten voor de oudere jeugd en spel- middagen in wijkgebouw Pier 80. Een officieuze hangplek moet worden aangegrepen om de hier verzamelde jeugd te bewegen tot opzoomerachtige wedstrijden. Dak- en thuisloze verslaafden zul len vaker worden overgebracht naar nachtopvang elders in de stad. Symbion gaat door de fami lie verstoten zwerfjunks begelei den naar de wijkopvang. De Jun kiebond neemt actief deel aan de verbeteringen en zal verslaafden zonodig aanspreken en ook voor lichting geven, bijvoorbeeld aan Marokkaanse ouders, zodat dezen mogelijk gaan meewerken aan oplossingen in plaats van dat ze hun verslaafde kinderen versto ten. Het opbouwwerk zal via de imams proberen invloed uit te oe fenen op de islamitische gemeen schap die niet met het probleem weet om te gaan. 'Grote jongens' Justitie gaat zich nog meer rich ten op de 'grote jongens' van de internationale drugshandel, wat tot in Delfshaven merkbaar moet worden. Maar tegenover dit voor nemen voor de middellange ter mijn staan veel initiatieven die snel ter hand kunnen worden ge nomen. Winkeliersacties, bewo- nerstoemooien en straatwedstrij den zullen op ruime steun van dé deelgemeente kunnen rekenen,»' Er zijn talrijke klachten over de dealpanden en de onbetrouwbaarr heid van malafide huiseigenaren, die kamertjes voor drugshandel en hoererij voor woekerprijzen verhuren. De deelgemeente gaat onder meer met actieve aanschrij ving proberen de eigenaren tot verbeteringen te bewegen. On derhuur wordt ferm aangepakt. Als het langs minnelijke weg niet kan, komt de Victor-operatie weer in zicht: keihard schoonvegen dus. Desnoods zullen het Woning bedrijf Rotterdam en andere cor poraties een aantal panden dichi- metselen en -timmeren en de pan den geregeld inspecteren. Eerdaags krijgen burgemeester Peper en de fractieleiders in de gemeenteraad een rondleiding door het probleemgebied. De dis trictsmanagers van alle uitvoe rende diensten zullen periodiek worden uitgenodigd, als hun inzet aanleiding geeft tot bijstelling. Met man en macht werkt Feyenoord aan de oplos sing voor de problemen met de uitgif te van sei zoenkaarten. Dat kon ech ter niet voor komen dat er ook gisteren nog lange rij en wachten den bij de Kuip stonden. Foto Victor van Breukelen. Rotterdam De problemen met de uitgifte van Feyenoord-sei- zoenkaarten zijn volgens senior manager F. Blankemeijer spoedig opgelost. „Iedereen krijgt z'n kaart," zegt hij naar aanleiding van klachten van supporters. Omdat de drukkerij de bestelde seizoenkaarten te laat heeft afge leverd, stelt de dub, is er bij de verstrekking van de pasjes vertra ging ontstaan. Deze week wordt met man en macht gewerkt ore de achterstand in te lopen. Feyenoord denkt dit seizoen het recordaantal van 20,000 seizoen kaarten te verkopen. Op üit mo ment zijn dat er al 18.000. Een flink aantal supporters consta teerde afgelopen zaterdag echter dat de bestelde kaarten nog niet binnen waren. Bovendien moes ten de betrokkenen bij het afha len uren wachten voordat ze aan de beurt waren. Vaste Kuip-bezoeker G. van Mas- trigt uit Rotterdam: „We zouden zaterdag tussen 12 en 8 uur onze kaart kunnen ophalen. Dus ik op timistisch naar het stadion, want nu ging het dan toch eindelijk ge beuren. Stond ik daar en werd er plots een mededeling opgehan gen. Of we maandag terug wilden komen. Dat viel vooral bij mensen uit Brabant en Gelderland noga! rauw op hun dak." De verbazing was groot. Zeker toen hij maandag opnieuw een gi gantische rij bij het loket zag staan. „En ik ga geen twee uur in de rij staan. Dat kun je toch niet maken, zeker niet voor de men sen die al wat ouder zijn. En dat met die hitte. Er is al Iemand flauw gevallen. Ze weten al een tijdje dat er zoveel seizoenkaarten zijn verkocht." Naast de 'gewone' seizoenkaarten zijn 1500 zogeheten gold-cards verstrekt. Deze aangepaste sei zoenkaart geeft de houders bij de verkooppunten voorrang bij de aanschaf van kaartjes voor uit wedstrijden. Bij het verdelen van de 'gold cards' - de vraag overtrof het aanbod vele malen - is onder meer gekeken naar het aantal be zochte thuis- en uitwedstrijden. „De kaartjes moeten wel langs of ficiële weg zijn aangeschaft," meldt Blankemeijer, „want an ders staan ze bij ons ook niet gere gistreerd. Zoals bijvoorbeeld mensen die zelf kaartjes regelen bij uitwedstrijden en met eigen vervoer reizen. Mensen van wie de seizoenkaart is ingenomen, of die betrokken zijn geweest bij de problemen in Beverwijk, komen ook niet aanmerking voor zo'n gold card." Feyen oord-supporters die de 'gold card' zijn misgelopen, kon digen aan toch wel naar uitwed strijden te gaan. Ze hekelen de wijze waarop de exclusieve kaar ten zijn verdeeld. Een van hen: „Op zich is het sys teem best aardig, om zo trouwe supporters te belonen. Alleen hadden ze op een andere manier moeten selecteren. Ze weten best wie er altijd bij zijn bij uit- en thuiswedstrijden. Daar hebben ze toch goede contacten voor? Ze re deneren dat we bly zyn als we naar Feyenoord mogen. Ik denk dat juist het andersom is: dat de club blij moet zijn dat ik naar Feyenoord wil." 714.00 uur. Er hangt eéft landeri ge sfeerinde warme stadsbïblio- htheek'óande Bmhènribtie* Plots komen erdrié Chmesemarmen weidse^èbarendeanderetwee nen^aftvendend^'lk. ml het wel Toch tehefdéltótiMèlntega- .locatie voorrijmnieuwste ;flïm - 'Who am Chan is even verder- g: tvechtscène aan ;het. draaien- en. plaatsèn in de stadfEveh kijken- lof. er nogeenleukéfHmló(arie^^ de buurt is, Maandagavond kreeg de fUm» crew te horen dat er de volgende dag, veel eerder dan de plan- mngv-by de kubuswoningen ge- filmd zou worden. En dus werd er in allerijl een tent voor de B- guranten en de crew neergezet tegenover station Blaak. In Rót-' terdam doet niemand daar mod- F .lijk over. En aUe aüto's varédé filmcrew hebben een parkeer- ontheffing voor de héle stad. Is mé van tevoren gezégd dat ér elk moment-vatiset .veranderd... kan worden verzucht'de Ne derlandse productieleider, van "Who am F Simon Jansen. „Dan moet je alles wat je had opgezet - omnludculjk afbreken cii Ciders A' opnieuw opbouwen,"v Chan moet onder de kubuswon- ingeri weer een hele troep schur ken van zich afslaan. Het -me- v rendeel daarvan zijn breedge schouderde, kortgekniptéGer- manen, het type "dat de;Hong- kongsè filmster zo graag in/zyn- films bevecht Hij heeft er spe ciaal om gevraagd bij de iijj. 'rancier. van dé stuntman hé^D „Hetleuke aan werken Chan," zegt één van de overwe gend Nederlandse filmslèehteri- .ken.ïjsdathij hélemaal nieCmt* de hoogte doet Hij zègtmijnet zo goed gedag als ieder ander".; A Chan bereidt zich vóór óp eehl nieuwe vechtscène op een plein tje onder, dekubuswoningen. Met zijn twee tegenstanders oe fent hij in slów-motion dévecht- .bevre^gen^;iedfiré.5lag,-tmp;óf: afwering hardop afroepend. .Dan volgen dé echte opnames, waar-, in dë vechtpartij in razendsnel tempo wordt herhaald.: Ris -ria vier:è.yijfikeef staat dé scène goed op film; Volgende locatie.': Binnen drie minuten is de wnv 1 pletèset geruimd: iedereen weet a precies wat,hij, mee moét .ine-»v men. Achteraan sjokt eenjpml T gen met de grote ton met mine-:, - raalwatervoor de filmcrew.'Birre: neri éèn kwartier is de set eldem_ weer opgebouwd ón. wordt gonnen aan. de volgende scèrt'efT' Hetiin Rotterdam gevéstigë be> drijf Barry'WiasscrtonSpedal- Effecfs voorziet de productie van alle benodigde speciale-ef fecten. Eigenaar Hany Wiessem haan is dagelijks op de set te vin den óm té kijken of.-de Aziati- sehe filmster nog wat nodig heeft, Wiesseahaan hééft alles hyoórtdë: film.in huis: "„Rook, - mist, vuur, schieten, explosies, je zegthet maar." Special effects leveren voor een film als die van-* iChan vindt hy eèn van de leuÊsSl' re opdrachten, „We maken hele mooie regen en sneeuw, - hooy,'*; zegt Wiessenhaan, „Echt, jé krygt de .tranen in je ogen. Maar zo'n: film met vallen, .vechten :en' achtervólgen, dat vinden wij ook veel leuker pm te doen." Wies senhaan levert ook enkele stunt- - aiÓhuèÓ'.-.öïè-.ui-dé furii-dé Suiju- aanbinden met Chan. Hoewel de filmster open staat voor sugges- ties, vanzijn: filmöpponenten, houdt hij meestal dechoreogra- 'fiéi-yan rijn gevechten in éigen hand. „Over een vechtpartij hoef je: hem natuurlijk ook niks uit te.leggen.'Macht r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2