Vernieuwing van stadscentrum begon in de Fransenstraat Het venster naar de wereld van Erlend van der Knaap Voel de kwaliteit (2) Lunchconcert Grote Kerk Oproep sterkste verhaal Rondleiding door voorbeeldtuinen Klachtenlijn gewoon open Avondvierdaagse ouderen ^genda Beiaardier speelt in lunchtijd Rotterdams Dagblad Woensdag 6 augustus 1997 Ik had beloofd iets positiefs overhel programma van de Stadsgehoor zaal te schrijven, want op het punt van toegangsprijzen komt de zaal er in vergelijking met vorige jaren en theater de Veste in Delft niet best vanaf (zie mjgn columns van de afgelopen drie weken). Absolute topper in Delft zijn de try-outs en première van het nieuwe programma 'Scenario' van Mini en Maxi. Ze spelen het in totaal 17 keer. Vlaardingen stelt daar Toon Hermans tegenover. Wat die (ene) voorstelling behelst wordt evenwel niet duidelijk uit de nieuwe sei zoensbrochure. De Stadsgehoorzaal zal gedacht hebben; goede wijn behoeft geen krans. Maar daar denken ze in Delft toch anders over. De tekst over - ook goede wijn - Mini en Maxi geeft een keurig resu mé van hun artistieke loopbaan, en vertelt dat ze volgend seizoen met slechts één dame op het podium staan. Scoort Delft op het gebied van jeugd- en familievoorstellingen, toneel en klassieke muziek beter. Vlaardingen doet het op cabaretgebied iets beter {D: 22, VI; 20), en bij de musicals, shows (D: 6, VI: 12)en thea terconcerten (D: 16, VI: 30) aanzienlijk beter. Op opera- en operettege- bied brengen beide theaters hetzelfde programma en bü'de dans hgt Delft weer aan kop. De oververtegenwoordiging van cabaret en muziek is voor mij een indicatie dat de Stadsgehoorzaal op safe speelt, want dat zijn genres die altijd behoorlijk: wat pubhek trekken (de twee reprises duiden vdaar ook op). Ik neem dat de Stadsgehoorzaal overigens niet kwalijk, vwant de boeken moeten aan het eind van het jaar kloppen en de ge beente Vlaardingen zit niet te wachten op een tweede Holy Zieken- 1 huis (als u begrijpt wat ik bedoel). Het programma is doorsnee; meer kan ik er met de beste wil van de jyfêrcid niet over zeggen: veel bekende namen en geen verrassingen. Het zou een leuk experimentje zijn: leg een panel de programma's war van de theaters in Vlaardingen, Veenendaal en Winterswijk. Ik Ben er zeker van dat het de panelleden niet lukt te raden welk pro gramma bij welk theater hoort Misschien is het een idee om één pro- grammeur voor alle drie theaters aan te stellen. Kassa! Hiermee ben ik aan het eind gekomen van mijn mini-serie over de Stadsgehoorzaal, die schokkende cijfers opleverde. Ik hoop dat de gemeenteraad zich nog eens tweemaal achter dé oren krabt alvorens tot privatisering van de Stadsgehoorzaal te beslissen. Want wal er dan metde toegangsprijzen en het theateraanbod gaat gebeuren, laat zich raden, De voortekenen zijn helaas al zichtbaar. DICK VAN DER LUGT Vlaardingen In'de Grote Kerk in Vlaardingen wordt morgenmid dag van 12.45 tol 13.15 uur door Aad Zoutendijk een lunchconcert gegeven. De organist van de kerk speelt werk van Buttstedt, Couperin en Lasceux. Wie kan het sterkste verhaal schrijven of vertellen? Deze oproep doen de producenten van de Avond van het Sterke Verhaal, die op vrijdag 22 augustus wordt gehouden in 't Hof. De meest bizarre gebeurtenissen en hedendaagse legenden staan die avond centraal. Salonpresentator Dick van der Lugt spreekt met di verse gasten over geruchten, roddels en marketing* missers. Ook worden de winnaars van de verhalen- wedstryd bekendgemaakt. De Avond maakt onder deel uit van het Hof van Dolage. De wedstrijd staat open voor iedereen. In vijftien tot twintig regels moeten de kandidaten een sterk ver haal schetsen. Verhalen die reeds zijn gepubliceerd dingen niet mee naar de hoofdprijs: in de sportlights op het podium je eigen verhaal voordragen. Een jury zal uit de inzendingen de beste verhalen kiezen. De ze schrijvers ontvangen een uitnodiging voor deelna me aan de Avond van het Sterke Verhaal. Aan de Avond werken onder meer mee auteur Peter Burger, psycholoog/auteur Hans van Schravendijk, musicus Comelis Pons, Schrijfkring Rotonde en Theatergroep Roth. Inzendingen voor de wedstrijd voor 8 augustus zenden naar D. van der Lugt, Mr. Troelstrastiaat 32,3131HS Vlaardingen. De afdeling Natuurontwikkeling van de gemeente Schiedam houdt zondag een rondleiding door de Voorbeeldtuinen by Voorlichtingscentrum De Groe ne Raat aan de Harreweg. De rondleiding start om 13.30 uur bij de ingang van het centrum en de deelna me is gratis. Gids Karin Jansen neemt belangstellenden mee langs vijf voorbeeldtuinen. Zij geeft deelnemers on der meer praktische informatie over het aanleggen van een akkertuin, balkontuin, geveltuin, boeren- tuin en ecologische moestuin. Met deze informatie kunnen tuinliefhebbers ideeën opdoen voor hun ei gen tuin. Bijvoorbeeld hoe je met fleurige akkeron kruiden en eenvoudige bloembakken je tuin natuur lijker maakt. Naast de vijf voorbeeldtuinen die nu klaarliggen gaat Jansen ook in op de resterende acht voorbeeldtuinen. Deze zijn in eerste aanleg klaar. Het gaat om een natuurtuin, inseetentuin, wildeplan- tentuin, bostuin, watertuin, faunatuin, afstamming- sluin, muurtuin en stadstuin. Watérweg Het Informatie- en Klachtenopvangbureau Gezond heidszorg Nieuwe Waterweg-Noord 1KG-NWN is in de vakantieperiode gewoon te bereiken. Het bureau dat is bedoeld voor inwoners uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis biedt de mogelijkheid klach ten of vragen over de gezondheidszorg te deponeren. Het is mogelijk om na een telefoongesprek een af spraak met één van de medewerkers te maken. Het telefoonnummer is: 010-4745786. Hoek van Holland Voor de zesde keer wordt in samenwerking met de Stichting Avondvierdaagse en Wijkactiviteiten Ou deren van Hoek van Holland een speciale route uit gezet voor ouderen en rolstoelgebruikers. Per avond wordt er vjjf kilometer afgelegd. Ouderen die -met of zonder rolstoel- aan deze tocht willen deelnemen, kunnen zich aanmelden bij de receptie van Kumanitas aan Zee, locatie Bertus Bliekhuis. Wijkactiviteiten Ouderen staat borg voor de organisatie van de rolstoelavondvierdaagse, on der meer door het verzorgen van de koffiestop. De avondvierdaagse wordt gehouden van 12 tot en met 15 augustus. De kosten zijn 5 gulden bij voorin schrijving, daarna 6 gulden. Na afloop van de avond vierdaagse, op vrijdagavond, is er een barbecue. Deelname daaraan kost 5 gulden. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desiree van derJagt, Judith van Klaveren, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4255227 S port red ac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Bouwen, bouwde, gebouwen. Beelden van in het na-oorlog se verleden van een onstuimig groeiende Vlaardingen pas voltooide bouwwerken. „We bouwen woningen, die meer dan honderd Jaar meegaan," sprak een lid van de eerste na oorlogse gemeenteraad. Nu, vijftig Jaar later, zijn de toen nog te realiseren bebouwing van 't Nleuwlant (Babberspolder), Westwljk, Liesveld en Holy-Noord aan vernieuwing toe. De In 1947 benoemde burge meester mr. J. Heusdens somde In zijn nieuwjaarstoespraken vas te prik de geleverde bouwpresta- tles op, „Sinds de bevrijding zijn 5700 woningen, 6 kerken- en 14 schoolgebouwen gereed geko men," constateerde hij aan het begin van 1956 toen het Inwo nertal van 60.000 naderde. In het voorgaande jaar waren op vallend veel andere gebouwen tot stand gekomen. Het Deltahotel aan de Maasboulevard, een 'hulpspaarbank' aan de Van Hogendorpiaan, de watertoren In het Oranjepark, het NS-statlon Vlaardlngen-Oost en het Kolpa- bad bijvoorbeeld. Wat betekenen zij in de tegen woordige tijd? Door Ben van Haren Vlaardingen Jelle, de groente man, heeft de gemeente toestem ming gevraagd om zijn weinig ge bruikte garage in de Kuiperstraat te mogen ombouwen tot winkel. Tegenover die plek wil projectont wikkelaar (oud-wethouder) Bas Goudriaan in de Fransenstraat een grand-café neerzetten in aan sluiting op de tot appartementen gebouw om te bouwen vroegere bibliotheek. Comelis Bastiaanse heeft inmid dels zijn slijterij geopend in de nieuwe winkel aan de Kuiper straat, Ernaast wordt ook ge bouwd, Tegen de uitbreiding van de horeca langs het tot terrassen- plein om te vormen eerste stukje Fransenstraat wordt nog verzet geleverd. Goudriaan moet de re sultaten van de inspraak afwach ten. De vernieuwing van het stadscentrum van Vlaardingen gaat verder dan Vlaerdingerhout, Het rijtje winkels aan de Fransenstraat is nogsteeds van het Woningbedrijf. De foto is na de opening, veertigjaar geleden, gemaakt. Repro Den rw s van der Wel/R oe ID [jkstra van foto Stadsarchief Vlaardingen Hoogwitte en het Liesveld. Ook het eens als kantoor van de Gemeentelijke Sociale Dienst in gebruik zijnde pand De Veerman, op de hoek van de Fransenstraat en het Veerplein, krijgt een nieu we toekomst Een projectontwik kelaar heeft het onlangs gekocht van de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen, die al geruime tijd op zoek was naar een andere be stemming voor de slecht verhuur bare eenkamenvoningen. Eerder overleg met de Stichting Pameij- erKeerkring om het gebouw in te richten voor beschermd wonen was op niets uitgelopen. In de wederopbouwtijd bouwde het, toen nog gemeentelijke, wo ningbedrijf de eerste nieuwe win kels in het stadscentrum aan de zuidzijde van de Fransenstraal. De naaimachinehandel, met het drukknopje dat een machine in de etalage in werking stelt, is er nog als oorspronkelijke huurder gevestigd. Het was overigens niet het eerste winkelbezit van de ge meente. Buurtwinkels Het voor de bouw en het beheer van de noodwoningen in de Bab- berspolder opgerichte bedrijf on der leiding van directeur Ge meentewerken ir. J.J. Kolpa had daar al enkele winkels. Het ging om buurtwinkels op straathoe ken. Na de bevrijding volgden ge concentreerde stroken winkels onder woningen. De Bilütonlaan en de Van Hogendorpiaan, waar achter overigens eerder Patrimo niums Woningen ënkèle boek winkels tegen flats aanbouwde, had het "Woningbedrijf al gereali seerd toen de Fransenstraat ge- reed kwam. Pas enkele jaren later volgde het Liesveld. Wethouder Teun de Bruijn stelde op 25 november 1955 de winkel straat Fransenstraat officieel in gebruik. Het ontwerp is van de Vlaardingse architect J, Steens- ma. Deze rijzige gestalte woonde aan de Burgemeester Verkadesin- gel, de meewerkende architect A. D. de Vos had zijn tekentafel indertijd staan in kamer 15 van het inmiddels gesloopte Handels gebouw aan de Parallelweg. Uit correspondentie van de admi nistrateur van het (voormalig) Ge meentelijk Woningbedrijf, beho rend bij de bouwaanvraag van ok tober 1954, blijkt de maatvoering in strijd mét het saneringsplan van 1942. Daarin was de maximale bouwhoogte gesteld 'op "7' meter, uitgaande van begane grond, ver dieping en kapverdieping. Het verzoek om te gaan tot 8,92 meter voor een winkel met woonverdie- ping plus slaapverdieping, zonder echte kap, wordt goedgekeurd. De vrije hoogte op de slaapverdie ping wordt 2,20 meter, het vloer oppervlak iets meer dan 100 vier kante meter. De Haagse instanties zwichten voor de argumentatie dat de uit breiding van de gemeente in de jaren na de Tweede Wereldoorlog van een zodanige omvang is ge weest. dat het saneringsplan niet meer voldoet aan eisen van een nog in ontwikkeling zijnde stad van 60.000 inwoners. Met toepas sing van de Wederopbouwwet mocht Vlaardingen in de Fransen straat afwijken van de Woning wet. De MaassluJ- se kunste naar Erlend vanderKnaap (staand)ex- poseeittot20 september In Gallery Art Leathering van de gale riehouder Marcel Peters (zittend) - FatO Roel Dijkstra Door Mariëtte Qlsthoorn Maassluis Het leven is thea ter...? Wannéér is iemand zich zelf? Is een mens vrij als hij de he le week werkt en zich in het week einde oplaadt om maandag weer aan de slag te gaan? Erlend van der Knaap gaat op zoek naar vrij heid, bewustwording en een die pere geluksbeleving in zijn schil derijen, die tot en met 20 septem ber te zien zijn in Gallery Art Leathering in Maassluis. Een schilderij van de Maassluise kunstenaar is een verzameling symbolen, verenigd tot een geheel. Vanzelf ontstaan of tot in detail gevormd in zijn hoofd. Het is zijn verhaal, zijn venster naar de wereld. Van der Knaap: „ïk wil mensen niets opdringen, maar ik wil ze wel wat laten zien. Mensen zouden meer naar kunst moeten kijken en zich erin moeten verdie pen. Symbolen hebben een bete kenis en kleuren ook. Het is een manier van communiceren. Mis schien heeft een ander er iets aan, herkent 'ie zich erin of geeft het ruimte in de geest." Dat denkerige heeft de 30-jarige Maassluizer, die slechts enkele ja ren schilderles volgde, al vanaf zijn jeugd. Een gevoel van anders zijn, niet met de massa mee willen lopen. Een dwang naar vrijheid. Zijn homoseksualiteit heeft daar ook in meegespeeld, zegt hij. Le ven als homo in een wereld met hetero's heeft hem anders leren kijken. „Heel je leven kom je din- gen tegen die een versterking zijn van dat wat al aanwezig is. Homo zijn is ook een versterking van iets anders willen." Vrijheid, dat is voor Van der Knaap de mogelijkheid om te kie zen. „Gemiddeld gesproken ben ik vrij," zegt hii nadenkend. ..De ene periode welde andere niet. Ik streef ernaar. Het is een belang rijk thema in mijn werk. Onthech ting komt in al mijn schilderijen voor, want dat maakt dat je VTij bent, een vrije keuze hebt en een vrije wil. Hoe iemand daar mee omgaat is een ander verhaal. Veel mensen hebben geleerd om din gen te doen die anderen hen op leggen." Andere thema's in zijn werk zijn religie en alternatieve therapieën. Zoals het katholicisme inde serie 'Catholic revival' waarin Van der Knaap het verlangen uitspreekt naar een opleving van het katho lieke geloof, dat volgens hem veel leuks te bieden heeft. Zelf be zoekt hij regelmatig de Soefi- diensten in Rotterdam, waar de nadruk ligt op de overeenkom sten tussen de grote wereldgods diensten. Volgens de Maassluizer wordt te veel gekeken naar de ver schillen. „Je ziet de overeenkom sten pas als je diep kijkt. Ondanks de verscheidenheid kom je dan toch op hetzelfde uit. Je denkt toch niet dat God de christenen meer liefheeft dan de moslims? Dat gelooft toch geen mens." Onder andere over reiki gaat het in het schilderij over Japan, het land van de rijzende zon. Een hand symboliseert de alternatieve behandelwijze, die hij overigens ook zelf praktiseert. Een draaiend motief, van de kleding van Sa moerai, betekent beweging voor de kunstenaar. Een 'ja' middenin een opkomende zon staat voor de beleefdheid van Japanners om geen 'nee' te zeggen. Met 'discipli ne?' stelt Van der Knaap de vraag: tot hoever moet je gaan? Competitie-element „Natuurlijk heb ik zelf ook disci pline ondervonden. Het idee aan alles te moeten voldoen. Op school is het al één groot competi tie-element Discipline is leuk, tot het moment dat je niet meer kunt en vastloopt. Maar dat is zo ge compliceerd. Om dat in één zin weer te geven is eigenlijk te sim plistisch." redeneert de Maasslui zer. Zijn schilderijen uitleggen kan hij meestal pas achteraf. De af beeldingen die associaties oproe pen en het kleurgebruik, dat hem informatie geeft over zichzelf. Rood staat bijvoorbeeld voor ac tie. groen is rustig en blauw geeft ruimte, vrijheid. Verschillen die tot een eenheid zijn gemaakt, ge schilderd in verschillende stijlen, meestal met aciyl- en soms met olieverf. In 'Het leven is theater...' zijn maskers, muzieknoten, een waai er, een Oscarbeeldje en witte tul pen afgebeeld, het symbool van de bloei. Het gevoel te willen stra len, op zoek naar het geluk. Het werk stelt de onechtheid aan de orde. Wanneer is iemand zichzelf? Wat schuilt er achter het masker? „Mensen moeten toch verant woording afleggen voor hun da den. Is dat niet een kwestie van oorzaak en gevolg. Is het leven wel theater?" De expositie is te zien in Gallery Art Leathering aan de Zuiddijk 8 in Maassluis. De openingstijden zijn vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Het is ook mogelijk om telefonisch een afspraak te ma ken om de expositie te bekijken. (010)5928649. Woensdag 6 augustus ROTTERDAM Lantaren/Venster. Bridges of Ma dison County, 21.30. De Molenwei. Jeugdvakantiepaspoort, 9-16u. Wli- genhof. Rugzakroute door het Berg en Broekpark, 09-16.30U. Mu seumpark. Kinderverblijfplaats, 12- 18u. Diergaarde Blijdorp. Zoo de tective, Plaswijckpark. Roodkapje, 15u. BoymansVanBeuningen.Verzorgd dagje Museumpark, te!.4156586. Donderdag 7 augustus SCHIEDAM Hofvan Spaland .Jeugdland.creati- viteit, lO.OOu. Marconistraat. Jeugdland, sport en spei, 10.15u. Dr. Wibautplein. Jeugdland, creati viteit, 14-OOu. Maasboulevard. Jeugd land, sporten spel, 14.15u ,Dc De 4Molens. Kralen rijgen. 14.00- 16.00 uur. VLAARDINGEN Grote Kerk, Lunchconcert door Aad Zoutendijk 12.45 tot 13.15 uur.DC De Bijenkorf. Jeu de boules/Koers- bal. I4.00-16.00uur. Klaverjassen. 13.45-16.30 uur.Dc West. Klaver jassen. 13.30-17,00 uur. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Flirting with Di saster, 21.30. De Molenwei. Jeugd- vakantie paspoort, 9-16u. Wilgen- hof. Rugzakroute door het Berg- en Broekpark, 09-16.30u. Museum park. Kinderverblijfplaats, 12-18u. Diergaarde Blijdorp. Zoomeravon- den, 17-21.30U. Laurenskerk. Middagpauze-concert, 12.45u. Maastheater. Moviedrome: La Dol ce Vita Theme', 23u.' ROTTERDAM Cinerama h 'Bean, The Ultimate#»* saster Movie' (al) dag. 13.15-16* 18.45-21.30. Cinerama 2: 'Men,'lp Black' (12) dag. 13.30-16.15-19- 21.45. Cinerama 3: 'Scream' (16) dag. 18.45-21,30. Cinerama 4: 'All Stars' (al) dag.16-18.45-21.30. Ci nerama 5: 'Jungle 2 Jungle' (ai) dag. 13.15-16.; The Ghost and the Dar kness' (12) dag.18.45-21.30. Imax Theater. 'Super Speedway' (al) dag. 14-16-21. 'Ringof Fire' (ai) dag. 13-15.,,•Mep.jn.jBlack' (12) dag.l7-19r^,.Mic"rflCMmpsIvliiiO za.zo. 11.30. Lantaren 1: dag. 21.30 (16) doVW.'zaMr^BfèSKlrlg The Waves'; ma.ertdLThe Bridges Of Madison County'; wo.* 'Hèavy't Ven ster 1: 7 e^i§'<(l^idag.^2.?Vfenster 2: dag 2i.3öoo;' 'MarcelloMastrói- annr: C'eravamo TanteAmat>-(16); vr. 'Marcello Mastroianni: L'ingorgo' (16); za. 'Wallace And Gromit Are Back'(al);zo,endi. 'Eric Rohmer: Les Rendez-VousDeParis'(16); ma. 'Les film du paradis: Farewell To My Con cubine' (16); wo. 'Les Roseaux Sau- vages' (16). VeRster3:21.30 (16) do.vr.za.en zo. 'Hufters en Hofda mes'; ma. 'From Dusk Till Dawn'; di. 'Clint Eastwood in: The Dead PooC; wo. 'Show Girls'. Venster 4: 'Lest Highway' (16) dag.22. Uimièreila 'Men In Black' (12) dag. 13.15^ 18.45-21.30. Lumlère 2: 'Speeds Cruise Control' (12) dag.16-18.45r 21.30 di.en wo. vervalt 16.;'Batman Robin' (16) di.en wo. 15.15* 18.15-21.15. Lumfére 3: 'Fly Away Home' (al) dag. 13.15-15.45- 18.15.; The English Patient' (12) dag. 20.45. Lumlère 4: Two Days in tire Valley' (16) dagftbeh.di.wo.) 18.45-21.30. Rexane: 'California Girls' (16) do.t/m zo. doorl,voorst Vunzig Wees' (16) ma.t/mwo. doori- .voorst, Pathé: 'Men In Black' (12) dag 11.30-14.05-16.40-19.05- 21,40.; 'Scream' (16) dag. 11.20- 14,10-16.40-19.10-21.50.; The Fifth Element' (12) dag. 18.15* 21,15 di.vervalt 21.15.; 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 11.40* 14.35-18.25-21,20.; 'Bean.TheUk timate Disaster Movie' (al) dag 11.10-13.20-15.30-17.40-19,50- 22.; 'Jim Carrey Liar Liar' (al) dag: 18.05-20.10-22.15.; 'Con Air1 (16) dag. 11-13.35-16.10-18.45- 21.30.; 'Sneak Preview; A Room With A Name'(16) di.22. Kindermatinees; Cinerama 3: '101 Echte Dalmatiërs' (al) dag. 13.15-16. Cinerama 4: 'Lady en de Vagebond' (al) dag.13.15. Lumlère 2: '101 echte Daimatiërs' (al) dag. (beh.di.wo.) 13.15 di.wo.13. Lu* miére 4: 'Lady en de Vagebond' (al) dag.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) dag, 11.10-13.10- 15.10,'FlyAway Home' (al) dag 11- 13.20-15.40. r Schiedam De tudelijke stadsbeiaardier speelt y^fdag': tussen 11.00 en. 12.00 uur op het carillon in de, St. Janskerk in Schiedam. Eerder meld dat Gerard de Waardt 2o«ï; spelen teen 13.00 én14.00 -;.ïw ;\i. v.:s-TV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3