9 Gemeente taxeerde De Veerman veel hoger Rotterdams Dagblad Hennepplanten uit Ylaardingse woning gehaald Schilders verven Stadserf Schiedam smetteloos wit Drama aan de plas: 'Waar is hij, hij is weg!' Vlaardingers maken werk in het Palestijns vluchtelingenkamp af Directeur Woningbedrijf is geschrokken van de handel met appartementencomplex Stankklachten nieuwe veerboot onderzocht Bestuurder rijdt door na ongeluk Inbreker aangehouden Vrouw gewond na aanrijding FULL-TIME MAGAZ!JNMEDEWERK(ST)ER NIMCO TRADING B.V. Tapasbar Perrito Caliente Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111 CG Schiedam Telefoon 426»! X LU Waterweg Donderdag 7 augustus 1997 Door Ben van Haren Vlaardingen De opbrengst die de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen heeft ontvangen bij de verkoop van het apparte mentengebouw De Veerman, ligt ver onder de taxatiewaarde waarover de onroerende-zaakbelasting is berekend. De 750.000 gulden die de Schiedamse onroerendgoedhandel Schievast BV bij de overname in juli betaalde, was de waarde die voor 1995 door gemeentelijke taxateurs was vastgesteld. Op de laatste peildatum bedroeg de officiële taxatiewaarde 1 miljoen gulden. Directeur A. M. W. Theissen heeft dit gisteren meegedeeld. Ze is juist teruggekeerd van vakantie en heefl onmiddellijk een diep gaand onderzoek naar de gang van zaken by de verkoop van het pand op de hoek van de Fransen straat en het Veerplein gelast. „Ik ben geschrokken van de pu blicaties m het Rotterdams Dag blad. Ik begrijp niet hoe het heeft kunnen gebeuren dat na de ver koop door ons het pand zo snel voor hogere prijzen is verhandeld. Onze man die de zaak heelt bege leid, is nog op vakantie. Met hem wil ik eerst gesproken hebben al vorens er verder mededelingen over te kunnen doen." Het Woningbedrijf verkocht het woongebouw in juni aan Schie vast BV. De verkoop kwam tot stand door bemiddeling van ma kelaar Bas Spuybroek uit Vlaar dingen. Op 1 juli had de officiële overdracht plaats. Uit in het Ka daster in Rotterdam gedeponeer de verkoopakten blijkt op diezelf de dag bij het notariskantoor Van der Vaik-Bonga Partners te Schiedam het pand enkele malen doorverkocht te zijn door ver schillende Schiedamse handela ren m onroerend goed. De huidige eigenaar is Hebro Beheer BV, dat 1,475 miljoen gulden betaalde voor De Veerman. Makelaar Spuybroek heeft tegen over het Rotterdams Dagblad ver klaard. dat hij vindt dat hij een 'absoluut fatsoenlijke prijs' voor het Woningbedrijf heeft bereikt, De laatste koper heeft volgens Spuybroek een Veel te hoge prijs' betaald. De Schiedamse hande laar, Gyorge Toth, die de laatste verkoper was. bestrijdt dat. Vol gens hem is bij de verkoop uitge gaan van een oude prijs en is de waarde van het pand in de afgelo pen jaren sterk gestegen. De afdeling belastingen van de gemeente Vlaardingen weigert desgevraagd de in het kader van de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) vastgestelde taxa tiewaarde mee te delen. „Daar over mogen wij alleen informatie geven aan direct belanghebben den ais eigenaren en huurders," stelt men daar. Directeur Theissen van het Wo ningbedrijf is echter wel bereid informatie te geven, „Op vorige aanslagen stond een waarde van 750.000 gulden. De laatste waarde bepaling van gemeentelijke zijde is uitgekomen op 1 miljoen gul den. Daartegen hebben wij overi gens wel beroep aangetekend." Het gemeentebestuur van Vlaar dingen heeft het voormalige ge meentelijk woningbedrijf goed keuring gegeven voor de verkoop van het pand. Er is volgens wet houder T. W. van der Steen toen niet over de prijs gesproken. Het gemeenteraadslid J. Ranshuijsen heeft inmiddels namens de fractie van W20Q0 gevraagd hoe een en ander heeft kunnen gebeuren. Schiedam Het gloednieuwe Stadserf in Schiedam wordt wit geschilderd. Werklui zijn deze week begonnen met hel verven van de stenen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is men 'gewoon' bezig met de uit voering van het nieuwbouwplan. Al vanaf het ontwikkelen van de ideeen was bekend dat een ge deelte van het gebouw wit zou worden. Volgens hem heeft archi tect H. Ruijssenaars een aantal verzoeken om af te zien van de witkalk op de muren verworpen. Verbaasd Door ambtenaren op het stads kantoor wordt verbaasd en soms verontwaardigd gereageerd op de witkalk op de muur. Sommigen wisten niet dat de verf onderdeel uit maakt van het ontwerp. Toen zij deze week langs het Stadserf liepen en de verf opmerkten, dachten zij in eerste instantie dat een stelletje onverlaten uit verve ling een flauwe grap had uitge haald. Toch is het wit verven van de muur uiterst serieus. Op tekenin gen die zijn gemaakt naar het ont werp van de architect blijkt inder daad dat de muren wit zijn ge schilderd. Tijdens de bouw is daar volgens een woordvoerder van de gemeente ook rekening mee ge houden. Voor de delen die worden geverfd, is een goedkopere steen soort gebruikt. Ook is de muur wat minder mooi afgevoegd. Dit in tegenstelling tot de rest van de muren van het gebouw die in een zachtgele steensoort zjjn uitge voerd. Volgens de architect Ruijssenaars Het Stadserf wordt witgeschilderd. Hoewel dat al sinds 1991 bekend Is, Is door sommige ambtena ren verbaasd gereageerd op de witkalk. Foto Roei Dijkstra is op het bord op het bouwterrein aan het Broersvest al tijden lang te zien hoe het Stadserf er uit komt te zien. Op het bord is ook de wit geschilderde muur aange geven. „Dat die muur zou worden geschilderd is al bekend sinds 1991," zegt hij „De reden dat de muur wit wordt heeft te maken met reflectie. Het zonlicht weer kaatst op het witte gedeelte van de muur. Doordat de zonnestralen ook weerkaatsen op de gele steen tjes ontstaat een warme gloed op het voor het Stadserf plein." Ruijssenaars is voor wat betreft het wit schilderen van gebouwen of delen van huizen wel wat kri tiek gewend, Volgens hem waren bij meerdere door hem ontworpen nieuwbouwprojecten omwonen den zeer sceptisch. „Mensen had den in eerste instantie veel be zwaar tegen het wit maken. Ach teraf bleken ze er best blij mee te zijn. Overigens zijn over de hele wereld ontelbare voorbeelden van witte gebouwen. Vreemd is het dus niet." Voor een voorbeeld van witte ge bouw hoeft niet eens zo ver wor den gezocht. Het Witte Dorp in Rotterdam is, zoals de naam al zegt, wit. Nog dichter bij huis staat het witte, inmiddels grauw, grijze Stadskantoor. Mooi wit is dat hoge gevaarte niet meer, maar dat kan volgens Ruijssenaars een voudig worden voorkomen door het gebouw om de tien tot twintig jaar een likje verf te geven. Rotterdam Inwoners van Hoek van Holland krijgen vol gende maand te horen hoe en op welke termijn de stank klachten over de nieuwe su persnelle veerboot van Stena- Line, de Stena Discovery, kun nen worden aangepakt De re der voert daarover overleg met de leverancier van de gasturbi nes. In juli veroorzaakte het schip, dat elke dag twee keer heen en weer vaart tussen Hoek van Holland en het Engelse Har wich, bij zuidwestenwind ze ventig stankklachten in Hoek van Holland. Op verschillende dagen werd geklaagd over stank, die werd gedefinieerd als die van 'uitlaatgassen'. Het maandelijkse stankklach- tenoverzicht van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond bevestigt dit. Stena Line zegt het onder- houd van de gasturbines al te hebben geïntensiveerd om de overlast zo veel mogelijk in te dammen. „Maar de motoren moeten wel hun residu kwijt," 7 aldus een woordvoerder van de rederij. Er is voor gasturbines gekozen! omdat die minder zware meta- len uitstoten. Nadeel is weer|J dat de reukgassen minder ple- zierigzijn. In Harwich speelt het pro bleem niet Daar ligt de haven drie kilometer van de bebouw de kom. In Hoek van Holland zestig, zeventig meter. Schiedam Een 42-jarige Schie dammer is gisteren op zijn brom mer aangereden door een auto op de Broersvest. De automobilist reed door. De bromfietser is voor behandeling van zijn schaafwon den en enkelletsel overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Aan de hand van verklaringen van getuigen werd dc- bestuurder, een 35-jarige Schiedammer, ach terhaald en opgepakt De Techni sche Ongevallen Dienst stelt een onderzoek in naar de toedracht van de aanrijding. De automobi list kreeg een proces-verbaal. SchiedamIn een pand aan de 's- Gravelandseweg is vannacht in gebroken. Een 20-jarige Schie dammer werd kort daarna aange houden op de Horvathweg op ver- denkihg van de inbraak. De poli tie was ingeseind door getuigen die waren opgeschrikt door glas gerinkel. Op een parkeerplaats achter het pand aan de 's-Grave- iandseweg werden enkele goede ren gevonden, die in beslag zijn genomen. Hoek van Holland Een 56-jarige vrouw uit Hoek van Holland is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Langeweg. Een onbekend gebleven automo bilist reed uit een verboden rij richting. De vrouw moest op haar fiets uitwijken en raakte de trot toirband. Ze viel onfortuinlijk tegen een hekwerken liep verwondingen op in het gezicht en brak enkele tan den. De politie heeft een onder zoek ingesteld om de automobilist te achterhalen. Politiemensen hadden het gistermorgen zwaar In een woning aan de Boslaan in Vlaardingen. Niet alleen was het bulten warm, maar binnen was de temperatuur door de assi milatielampen nog veel ver der opgelopen. Uit de woning moesten twee honderd hen nepplanten worden wegge haald. Na een tip stuitte de politie gisteren in het woon huis op de kwekerij. De bezitter van het pand zegt van niets te weten. Ver moedelijk is een huurder ei genaar van de 'plantage'. Alle planten zijn in middels ver nietigd en het gereedschap, waaronder de lampen, Is in beslaggeno men. In Schiedam stuitte de poli tie eveneens op een hen nepkwekerij. Op de tweede verdieping van een pand aan de Jacob van Lennepstraat stonden 129 planten onder assimila- tlelampen tot wasdom te komen. De politie ontdekte de kwe kerij nadat benedenburen lekkage kregen. De kwekerij stond blank. De bewoner kreeg een proces verbaal. Foto Roel Dijkstra Door Menno Haddeman Waardingen Grote consternatie gistermiddag bij de Krabbeplas in Vlaardingen. Een flink aantal brandweerlui, politieagenten en zelfs een reddingshelikopter wer den ingezet om een in de proble men geraakte Rotterdammer te redden. Een duikteam van de Vlaardingse brandweer was in sneltreinvaart vanaf de kazerne naar de plas gereden. Ook zonne baders hielpen mee met het op sporen van de 31-jarige Rotter dammer, die kopje onder was ge gaan. Tevergeefs. Het was druk gistermiddag aan de Krabbeplas. Het uitzonderlijk mooie zomerweer had een groot aantal zonliefhebbers doen be sluiten de dag aan de plas door te brengen. „Wij lagen lekker te zon nen toen we plotseling een vrouw naast ons hoorde gillen," vertelt een bezoeker. „Waar is hij? Hij is weg, riep ze. Ik zag toen een aan tal jongens het water in gaan en ben er zelf achteraan gesprongen. Ik dacht eerst dat een kind was verdronken." Twee jongens die een stukje ver der op het strandje lagen, vertel len hoe zij zagen dat de Rotter dammer samen met een kind in het water aan het spelen was met een opplaasbaar bootje. „Ze hin gen buiten het bootje. Door de harde wind schoot het bootje waarschijnlijk uit zijn hand en rolde het ding over het water. Wij zagen die man achter dat bootje aan zwemmen. Wij zeiden nog te gen elkaar dat haalt hij nooit." Gezeten op hun handdoek zien de jongens dan hoe het bootje en de man verder en verder de plas op gaan. „Op een bepaald moment zagen wij de kerel niet meer. Toen ging ook die vrouw gillen en zijn we het water ingesprongen. Lig gend op onze surfplank hebben we geprobeerd hem te redden." Ook een surfer die midden op de plas aan het varen was toen de Rotterdammer kopje onder ging, probeerde hem na te duiken. De gealarmeerde duikers van de Vlaardingse brandweer waren ra zendsnel ter plaatse. „Wij hebben de aanhangwagen met boot en al het water ingereden," vertelt een brandweerman. „Onze duikersla gen binnen luttele minuten in de plas. Een helikopter van de politie hielp ons zoeken. Ook een boot met een sonar zoeksysteem werd ingezet. We konden echter weinig doen. De man was niet te vinden." Met duikteams van de brandweer uit Schiedam en Rotterdam staakten de Vlaardingers na een uur het intensief zoeken. De man zou niet levend meer uit het watéf kunnen worden gehaald. De on geveer dertig brandweermannen en -vrouwen besloten de plas sys tematisch af te zoeken. Later op de avond werd zelfs een speciaal getrainde speurhond ingezet Vanochtend vroeg werd het speu ren naar de Rotterdammer her vat. Ook de hond werd weer inge zet. De hulpdiensten proberen het lichaam van de man te vinden voordat het aanspoelt Met het groot aantal bezoekers van de Krabbeplas zou dat een nare situ atie zijn. Om te voorkomen dat het zoeken wordt gehinderd mag er zolang de speurders bezig zijn, niet worden gesurfdopde plas. Aftvprtpntlp GROOTHANDEL IN KWASTEN, BORSTELS, BEZEMS EN AANVERWANTE ARTIKELEN ZOEKT MET SPOED Wij vragen iemand met: - het vermogen om de in- en uitgaande goederenstroom op correcte wijze te organiseren - goede topografische kennis (i.v.m. routeplanningen) - leidinggevende capaciteiten - minimaal S jaar relevante werkervaring - een flexibele instelling (geen 9.00 u. -17.00 u. mentaliteit) - een goede dosis enthousiasme en een betrouwbaar karakter - een zelfstandige werkinstelling en stressbestendig - een leeftijd van 25-30 jaar Ben je geïnteresseerd en vind je het fijn om er flink tegenaan te gaan, reageer dan schriftelijk vóór 15 augustus 1997 naar; Postbus 413100 AA SCHIEDAM, t.a.v. de heer N. van Willigen. Door Imad el Kaka Betblehem De stad is van de buitenwereld afgesloten voor de Palestijnse bewoners. Bethlehem lijkt meer op een afgelegen dorp dan op een toeristische plaats. Vanwege de veiligheid adviseert de Israëlische regering toeristen dan ook om Palestijns gebied zo veel mogelijk te vermijden. Na de zelfmoordactie van afgelopen week is in de Westelijke Jordaan- oever en Gaza de noodtoestand af gekondigd in de hoop de nog on bekende identiteit van de twee zelfmoordcommando's te achter halen. Tussen alle veiligheidsproblemen en politieke turbulentie doorwer ken in het Dheisc vluchtelingen kamp tien Vlaardingse jongeren mee aan een uitwisselingsproject. Het project, dat door het Vlaar dingse Het Bureau Welzijnspro- jecten is georganiseerd, heeft als doel de jongeren bekend te ma ken met andere culturen en inter nationale samenwerking. De Vlaardingers vinden het wat de si tuatie in het kamp betreft wel meevallen. „Ik denk dat mijn ou ders in Nederland zich onnodig zorgen maken over de situatie hier," vertelt deelneemster Agaby Mashin. Naast de Vlaardingers werken ook Italiaanse, Jordaanse en Pa lestijnse jongeren mee aan het project. De samenwerking tussen de jongeren die nu na vijf dagen nog ongeveer vier dagen zal du ren, verloopt goed. Spanningen zijn er bijna niet en de jongeren ondervinden weinig last van de Palestijnse noch van de Israëli sche autoriteiten. Daarom maken de Vlaardingers zich aardig boos om het feit dat de Nederlandse media de situatie in Israël opblazen. „Toen ik mijn ou ders een paar dagen geleden op belde, bleek dat ze ongerust wa ren of ik nog heelhuids zou terug komen," zegt Rode Heij. „In Ne derland krijgen ze te horen dat er een oorlog komt. Mijn vader heeft al vier dagen niet kunnen sla pen." Toch beamen de deelnemers aan het project dat het niet allemaal koek en ei is in Israel. Anders zouden de Palestijnse steden niet zyn afgegrendeld en zouden er niet steeds meer Israëlische ne derzettingen tegen wil en dank van de Palestijnen worden ge bouwd," meent Jeffty Jacobs. „Ik heb niet het idee dat hier een vre desproces gaande is." Grapjes De politiek beïnvloedt het werk van de jongeren echter niet. Met zo'n veertig man in totaal werken ze vol frisse moed mee aan de bouw van een jongerencentrum. Voordat ze zondag weer naar huis gaan, moet al het werk af zijn. Tij dens het werken maken de jonge ren grapjes en leren ze van de Pa lestijnse jongeren Arabische woorden. Er heerst een gemoede lijke sfeer. In de avonduren bespreken de jongeren culturele thema's, zoals de verschillen tussen het Westen en het Oosten. Ook komen af en toe onderwerpen als terrorisme en onderdrukking ter sprake. Be geleidster Ingrid Meijer vindt dat logisch. „In een land als dit kun je niet om de politiek heen," legt ze uit. „Maar ons hoofddoel blijft on danks de politieke situatie een culturele uitwisseling." Vrij bewegen Hoewel de Palestijnen niet hun woonplaats kunnen verlaten, mo gen de Europese deelnemers zich wel vrij bewegen. Dinsdagmiddag hebben ze Jeruzalem bezocht. „Echt een toffe stad," vindt deel nemer Dave van Beers. .Jammer alleen dat de Palestijnen en de Is raëlische bevolking er zo verdeeld wonen." Rode knikt instemmend. „Dat is zonde, want vrede en vriendschap zijn twee zaken die in een historisch rijk land als dit samen moeten gaan." De deelnemers staan echter niet te lang stil bij de politieke situatie in Israël. Voor hen is één ding be langrijker; het jongerencentrum; „Die jongeren hier hebben geen ontspanningsmogelijkheid," stelt de jongste deelneemster Tamara Vogelij (17 jaar) vast. „Aan de poli tiek hebben de jongeren hier geen boodschap. Wel een ontspan ningsruimte. Dus wat er ook ge beurt, wij maken ons werk hier af."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1