9 Vragen over toename herrie door maatregelen Schiphol Rotterdams Dagblad Dieven na achtervolging gepakt Bewoners niet blij met witkalken nieuw Stadserf Verdronken Rotterdammer opgespoord met sonar Hoofdwaterleiding en riool worden verlegd 'Overlast van Rotterdam Airport blijven beperken' r. CKPORl'ÖCHOENENDEALER VAN BUUREM SX^HTOE] Wateroverlast in Nieuwe Passage Aangehouden na woede-aanval Gewond bij aanrijding Gasbrandje snel geblust Jongetje uit water gered Dode man geïdentificeerd Per ongeluk fiets verwisseld r'KXi Waterweg j Vrijdag 8 augustus 1997 Schiedam Door onbekende oor zaak is gisteravond de sprinkler installatie in de Nieuwe Passage aangegaan. Een aantal winkels liep hierdoor waterschade op. Door snel ingrijpen van een schoonmaakmedewerker die in de buurt aan het werk was, werd meer schade voorkomen. De brandweer heeft het water verwij derd. De winkels konden gewoon geopend blijven. Schiedam Een 20-jarige Schie dammer is gistermorgen aange houden, nadat hy bij de sociale dienst aan de 's-Gravelandseweg een glazen deur had vernield. De man was in woede uitgebarsl toen hij in een auto over een groen strook voor de ingang van de so ciale dienst reed en daarbij de tus senliggende betonblokken over het hoofd zag. De auto raakte be schadigd en er lekte olie over de weg. Dit, en het feit dat de dag er voor zijn eigen auto was gestolen, was genoeg om de man in woede te doen uitbarsten, De man rende het pand van de sociale dienst binnen, gooide daar op de tweede etage wat planten omver en ver nielde onderweg naar buiten de glazen draaideur. Aan het einde van zijn woede-uitbarsting stond de politie hem op te wachten. Vlaardingen Bij een aanrijding op de kruising Frederik Hen driklaan en de Willem Lodewijk- laan is gistermorgen een 78-jarige vrouw uit Vlaardingen gewond geraakt. Het is nog onduidelijk hoe de aanrijding kon gebeuren. Vlaardingen Tijdens werkzaam heden aan een kabel in de grond is gisteren op de Oosthavenkade een gasbrandje ontstaan. De gas- en waterleidingen sprongen en door de warmte van de brander ontstond er brand. Eén werkne mer liep enkele lichte schroei plekken op aan armen en gezicht De brandweer heeft de man ge holpen met compressen. ENECO heeft de leidingen afgesloten. Vlaardingen Een 4-jarige Vlaar- diogs jongetje is gisteren door on bekende oorzaak in het water van rltö zwembad aan de Westlandse- weg terecht gekomen. Het ventje kon niet zwemmen en bleef onder water. Hij werd door omstanders uit het water gehaald. Eenmaal uit het water bleek dat hy onregel matig adem haalde en dat hy be wusteloos was. Hij is voor onder zoek naar het Holy Ziekenhuis gebracht Maassluis De politie heeft de identiteit vastgesteld van de man die woensdag in het Holy Zieken huis overleed. De man, een 52-ja- rige Rotterdammer, was eerder die dag in bewusteloze toestand aangetroffen in de berm van het fietspad langs de Nieuwe Water- ..we& Zijn vriendin meldde de po litie dat de man niet was thuisge komen, nadat hij woensdagavond was gaan fietsen. Aan de hand van familiefoto's is de man ge ïdentificeerd. De man was hartpa tiënt. Hoek van Holland Een vakantie ganger nam gisteravond per on geluk de verkeerde fiets mee by het recreatiegebouw aan de Wier straat. De jongen keerde direct weer terug naar de plek waar hy zijn eigen fiets had gestald, maar zijn eigen fiets was intussen al verdwenen. De jongen fietste meteen door naar het politiebu reau om de vergissing uit te leg gen en aangifte te doen van de diefstal. De verkeerde fiets liet hij achter bij de politie. Schiedam De PvdA in Schiedam wil van het gemeentebe stuur weten of de geluidswerende maatregelen die 1 septem ber van kracht gaan op luchthaven Schiphol invloed hebben op de geluidsoverlast voor de inwoners van Schiedam. De FVdA-raadsleden M. Siljée, M. Reuderink en B. Zijdeveld heb ben hierover schriftelijke wagen ingediend bij het gemeente bestuur. Door de maatregelen op Schiphol mogen in de nachtelijke uren geen vliegtuigen meer opstijgen of landen. Pas vanaf 6.00 uur 's morgens kan vanaf de Amster damse luchthaven worden gevlo gen. „In februari van dit jaar heeft de directeur van de Luchthaven Schiphol het idee geopperd om de groei van het aantal vakantie chartervluchten vanaf Schiphol tegen te gaan. Voor deze charter vluchten moet meer gebruik wor den gemaakt van de regionale luchthavens," schrijven de raads leden. „Het gaat hierbij om de meer lawaaiige vliegtuigen te we ren, zodat er meer ruimte over blijft voor de minder lawaaiige toestellen op Schiphol. Dit zou be tekenen dat Zestienhoven al in het huidige seizoen meer charter vluchten te verwerken krijgt." Daar de gemeente Schiedam jaar lijks 144.000 gulden uittrekt om de overlast en de risico's voor de inwoners van Schiedam door Rot terdam Airport tegen te gaan mo gen de Schiedammers er volgens de brief van de PvdA'ers van uit gaan dat de gemeente al stappen heeft ondernomen. De briefschrij vers willen echter wel weten wat voor stappen inmiddels zijn on dernomen om de negatieve gevol gen voor de inwoners van Schiedam te ondervangen. Ook willen ze weten welke garanties Zestienhoven heeft gegeven dat de geluidsoverlast niet toeneemt door het werende beleid van Schiphol. De inwoners in de om liggende gemeenten rondom Rot terdam Airport hebben momen teel al veelvuldig last van het ge luid geproduceerd door de vlieg tuigen. Bij de DCMR Milieudienst Rijnmond komen regelmatig klachten binnen als een vliegtuig laat of heel vroeg opstijgt of landt op de Rotterdamse luchthaven. En die klachten komen vooral uit Schiedam, Vlaardingen, Berg- schenhoek en Delft. Schiedam Na twee achtervol gingen kon de politie gistermid dag een man en een vrouw, bei den afkomstig uit Frankrijk, aan houden. De twee hadden rond half één op de Parkweg een 66-ja- rige Schiedamse vrouw beroofd van haar fiets met fietstassen. De Schiedamse werd door het tweetal van haar fiets getrokken. Ze kreeg daarby traangas in haar gezicht gespoten. Eén van de ver dachten ging er daarop met de fiets vandoor. Een getuige zag echter dat de man de fiets achter liet in nabijgelegen bosjes en dat de fietstassen werden overgela den in een auto. Even later werd dezelfde man door politiemensen gezien op de Laan van Spieringshoek. Op het moment dat hij door de agenten werd aangesproken, ging de Fransman er weer vandoor. Te voet werd de man achtervolgd, In een uiterste poging te ontkomen sprong de man in de Poldervaart Aan de overkant van het water stonden de agenten al te wachten. De man dreigde op dat moment nog wel met traangas te spuiten, maar bij kon worden aangehou den. Zijn vrouwelijke mededader was ondertussen gelokaliseerd in een auto op de Laan van Spierings- Deauto van de Franse vrouw kwam uiteindelijk tot stilstand tegen een paal op de BK-Laan. Inzetje: De brandweer helpt de invaliden uit de bus die door de vrouw is geramd. Foto-s Roei DtjKsta hoek. De politie zette de achter volging in met drie auto's en een hondenwagen. Toen 2y de Burge meester Knappert!aan de ver keerde rijrichting inreed werd echter besloten de achtervolging te staken. De vrouw reed daarep tegen een bestelbus voor invaii- denvervoer, raakte in de slip en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. Ook zy werd aangehou denen naar het bureau gebracht. Op het politiebureau meldde zich ook de Schiedamse, van wie de fiets en de fietstassen waren ge stolen. De tassen werden terugge vonden in de auto van deVerdach- ten. De invaliden in de bestelbus werden door de brandweer uit de bus gehaald- De politie stelt een onderzoek in. Over de identiteit van beide ver dachten bestaat nog onduidelijk heid. ting gaat maandag in en duurt tot 2 september. De Stulemeyerlaan en de RK begraafplaats zijn te bereiken via de Troelstralaan. Het Dien stencentrum De 4Molens blijft bereikbaar vanaf de Nieuwe Damlaan. Het deel tussen het Officierenpad en de Parkweg wordt halverwege augustus tot eind december afgesloten. Voor de afsluiting wordt het Officierenpad aangepast in verband met de bereikbaarheid van het be- drijfUto, De kruising Nieuwe Damlaan wordt 20 augustus afgesloten tot 2 sep tember.'In die periode wordt bus 52 omgeleid. Bij alle afsluitingen geldt dat het wegverkeer wordt omgeleid door borden. Schiedam—1 werkzaamheden aan de hbofdwaterleiding en het i heden zijn nodig voor de aanleg van het metroproject Beneluxtijn. Te- geüjkertijdwordt gewerkt aan kabels en leidingen. Het verleggen van de hoofdwaterleiding en het riool is een omvangrijk werk in het bouwrijp maken van de grond voor de komst van de metro. De Burgemeéster Honnerlage Gretelaan moet hiervoor dan ook op en- koeplaatsen worden afgesloten. Het werk wordt in fases uitgevoerd. In eerste instantie wordt deBurgemeester Honnerlage Greteiaari afge sloten tussen de Stulemeijeriaan en de Nieuwe Damlaan. Deze afsiui- Op do tekening Is goed te zien hoe esn groot gedeelte van het Schiedamse Stadserf wit gevaifd I». 7ekening t Hart Communicatie sewedam Schiedam Hef witverven van het Stadserf in Schiedam is bij omwonenden van het prestigieu ze nieuwbouwproject niet ingoe de aarde gevallen. De bewoners zijn bang dat de zon via de witte muur niet alleen weerschijnt op het plein, zoals de bedoeling is, maar ook hun woonkamers in- kaatst Zij gaan daarom een boze brief naar de burgemeester stu ren. Loco-burgemeester L.A. Hafkamp geeft de Schiedam mers echter weining kans. Vol gens hem behoort het wit verven al vanaf het begin tot de plannen. Deze week zijn schilders begon nen mét het aanbrengen van een proefvlak op de nu nog smettelo ze muur. In september is het de bedoeling wordt de gehele muur bedekt ntttyólk^k Architect H. Rütjssenaars416.het gebouw en ''hétmtvèryényan de muur heeft bedacht, meent dat op die ma nier een 'refiectievlak'ontstaat. Het zonlicht daf op het witte ge deelte en het gele gedeelte van het gebouw weerkaatst zou vol- gens hem voor een warme gloed öp het naastgelegen plein zorgen. Pastoor B. M. Vismans van de St. Liduina Basiliek tegenover het Stadserf vindt het maar niets. „Het is toch geen gezicht, zo'n witte muur," zegt hij. „Het past ook helemaal niet in de omge ving. De mensen die recht tegen over het .gaboMw wonen, kunnen bij mooi ^^eer de gordijnen wel sluiten. Het licht weerkaatst na tuurlijk zo hun woonkamers in." De pastoor kan niet begrijpen dat de archtitect van mening is dat de witte muur het zonlicht mooi weerkaatst op het plein. „Ik denk dat iedereen..die over dat plein loopt een zonnenbril op moet zetten of met een parasol moet lopen tegen het felle licht. Ik vind het een zeer raar plan van die architect" Pastoor Vismans krijgt bijval van W. J. A. van Beek. De bewo ner van het Stadserf vindt het bijzonder jammer' dat de muur wit wodt geverfd. „Mijn vrouw en ik zijn hier een jaar geleden komen wonen. We hebben het in Schiedam enorm naar ons zin. De bouw van het stadhuis en theater -aan de overkant volgen we met interesse. Een mooi stuk je vakwerk dat nu helaas wordt verpest door het wit schilderen van die muur."" Van Beek is ook in Apeldoorn ge weest waar de architect een soortgelijk gebouwheeft ontwor pen. Ook daar is een groot ge deelte van de muur wit geschil derd. „Het doet afbreuk aan het ontwerp," meent Van Beek die niet begrijpt dat de welstands commissie in Schiedam het wit kalken kon goedkeuren. „De huidige rode en gele stenen pas sen veel beter in het ontwerp. Van my mag die architect het witten achterwege laten." C. Frericks ook bewoohster van het Stadserf gaat een brief stu ren naar het college van burge- ?- meester en wethouders. Volgend haar heeft er op het bouwterrein lange tijd een bord gestaan waar^* op niet was te zien dat de muur^ wit zou worden geschilderd. Hèt> - bord waarop dat wel staat aange- geven, hebben ze volgens haar pas recentelijk geplaatst. Frericks vindt dat de gemeente de bewoners niet volledig heeft geïnformeerd. „Bovendien denk ik dat de bewoners hinder van de weerkaatsing zullen ondervin den. De zonnestralen kaatsten precies onze huiskamer binnen. Ik vind dat geen goede zaak," al dus de boze bewoonster. Loco-burgemeester Hafkamp denkt dat het wel meevalt met de reflectie van de zonnestralen in de huiskamer. „Ik verwacht niet dat het wit schilderen problemen, op zal leveren. Ik ben natuurlijk geen-deskundige en als erbe- zwaren van bewoners zyri, zullen technici die klachten behande len." .-A Volgens Hafkamp Mhet niet zo dat de bewoners met vol ledig zfin geïnformeerd. ,jpe plannen hebben al die tyd ter in zage gelegen op het stadskan toor. Daarnaast was er öp de ma quette ook het één en ander aan gegeven. Er is nooit geheimzin nig gedaan over het wit schilde ren van die muur. Er is mij Ook niets bekend van bezwaren dié zijn ingediend." Door Mennü Kaddeman VlaardingenTwee armen, benen en een hoofd. Voor de kenner laat de sonarafdruk van de bodem van de Krabbeplas in Vlaardingen niets te raden over. B. Valstar van de meetkundige dienst van Rijks waterstaat kan tussen de streep jes en vlekjes op de kaart duide lijk 'een vreemd voorwerp' ontwa ren. Volgens Valstar kan het een boomstam zijn, maar de vorm heeft zoveel weg van een lichaam dat het bijna niet anders kan zijn dan dat van de vermiste Rotter dammer, 's Ochtends vroeg om drie uur wa ren de Vïaardingse brandweerlui gisteren weer gaan zoeken. Het li chaam van woensdagmiddag ver dronken 31-jarige Rotterdammer moest zo snel mogelijk worden gevonden. Voor de nabestaanden uiteraard, maar ook omdat de plas niet vrijgegeven zou worden eer de Rotterdammer boven water zou 2ijn. Het risico dat het lijk door recreanten zou worden ge vonden, wilden de autoriteiten niet nemen. De duikers van de Vïaardingse brandweer worden in eerste in stantie geholpen door een spe ciaal getrainde politiehond. Het beest is gespecialiseerd in het op sporen van mensen die onder wa ter liggen. Vorig jaar werd het dier ingezet toen in de Maassluise ha ven werd gezocht naar een ver miste Maassluizer. Veel succes had dat toen niet. Het ontzielde li chaam van de man kwam enkele weken later boven drijven. Ook nu is de speurhond niet erg succesvol. De sonar van de meet kundige dienst van Rijkswater staat kan hopelijk uitkomst bie den. Vanuit een boot van de brandweer wordt de 'vis' uitgezet. Met de vis wordt het apparaat be doeld dat geluidssignalen naar de bodem stuurt en die vervolgens weer opvangt. Aan de vorm van weerkaatsing kan een deskundi ge zien wat er op de modderige bo dem van de Krabbeplas is te zien. Terwijl het bootje vaart en Valstar in zijn auto de computerbeelden bekijkt, is het strand aan de plas uitgestorven. Öp een aantal poli tieagenten na is er niemand op het anders zo bevolkte stuk zand te zien. De politie heeft het gehele gebied afgezet. Pottenkijkers kunnen de speurders niet gebrui ken. Als de boot vaart op ongeveer de plek waar de Rotterdammer voor het laatst is gezien, merkt Valstar op het computerscherm een vreemd voorwerp op. Iets dat vol gens hem lijkt op een lichaam. Op de afdruk die wordt gemaakt, geeft Valstar aan waarom het vol gens hem het lijk van de Rotter dammer moet zijn. „Er bevinden 2ieh op de kaart allerlei schadu wen. Re zie ook armen en benen en een hoofd. Het kan natuurlijk ook een boomstam zijn met en vreemde vorm, maar ik vermoed het niet." Valstar en zyn sonar worden voor al ingezet om brugpijlers en zoge heten bestortingen onder water te bekijken. Ook wordt Valstar wel eens gevraagd om lichamen op te sporen. Zo'n elf keer per jaar en meestal succesvol. Op de plek waar Valstar denkt dat het lichaam ligt, slaan de brand weerlui een lange paal in de grond. Na overleg varen twee dui kers in een bootje naar de plek. Nog geen twee minuten later is het lichaam van de Rotterdam mer, het is dan ongeveer twee uur, boven water. De brandweer mannen tillen het lijk voorzichtig in de boot en varen naar een afge sloten stuk strand. Ver uit het zicht van het toegstroomde pu bliek wordt de Rotterdammer aan de kant gebracht en afgevoerd door een lykauto. De duikers die het lichaam heb ben geborgen, worden door hun commandant direct terzijde geno men. Het opduiken van lichamen kan een zeer nare ervaring zijn en duikers die zo'n klus klaren, moe ten even tot rust komen. Valstar krijgt later te horen dat het li chaam van de Rotterdammer op nog geen halve meter van de in de grond geduwde paal vast in de modder lag. „Ik dacht het wel," zegt hij. „Die sonar is uiterst pre cies. Het is gek dat het apparaat niet veel vaker wordt gebruikt. Ik denk dat het te maken heeft met de onbekendheid van de manier van zoeken. Toch is het zeer effec tief." t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1