Buitenland 7 NAVO controleert troepen Karadzic Vijftig jaar vrijheid van de Britten m Turkse onderwijshervorming snijdt in eigen vlees Amerikaans Greenpeace en ontslaat Sihanouk bereid af te treden Grote drugsbaas Colombia rast Inca-stad gevonden Fijimoriui Peru geboren Computerfout in radar Guam 'Regeerploeg Kobl verversen' Holbrooke geeft Belgrado en Pale nog even de tijd Oder-slachtoffers naar huis Luidsprekers Turkse muezzin aan banden Londen zinspeelt op vrijlating IRA-gevangenen Toestellen Israël vallen bases in Oost-Libanon aan WACZCOOGDïF Rotterdams Dagblad Maandag 11 augustus 1997 Peking Koning Sihanouk van Cambodja is bereid af te treden ais de sterke man in zijn land, Hun Sen, hem dat vraagt. Hun Sen bezoekt het staatshoofd mor gen in Peking. Sihanouk verblijft in de Chinese hoofdstad voor een medische behandeling. De ko ning loet weten dat „de brief waarin ik myn aftreden aankon dig al meer dan een week klaar ligt". Hun Sen zette begin vorige maand de zoon van Sinahouk, prins Ranariddh, af als eerste pre mier van Cambodja. De koning ging er onlangs mee akkoord dat zijn zoon werd vervangen door diens partijgenoot Ung Huot. a—De Colombiaanse politie heeft zaterdag de topman ran een drugskartel met vertakkingen in Colombia en Peru opgepakt. De "Arrestatie van Waldo Simeon Var gas, alias 'El Ministro' (de minis ter), is de belangrijkste aanhou ding in de strijd tegen de drugs sinds de aanhouding van twee lei ders van het drugskartel van Call in 1995. Toen werden de broers Miguel en Gilberto Rodriguez Orejuela opgepakt, die inmiddels tot langdurige gevangenisstraf fen zijn veroordeeld. Cuzco—Een archeologische expe ditie naar het Inca-koninkrijk Vil- cambamba heeft de verloren stad Rangalla gevonden op rond 3700 meter boven zeeniveau in het oos ten van Peru. De verdwenen stad werd al genoemd in een Spaanse kroniek uit 1571. Zy was in die tijd een belangrijk bolwerk van het Inca-verzet tegen de Spaanse overheersing. De expeditie vond eind vorige maand de resten van de stad Pampaconas. „Nu wij Rangalla hebben gevonden, hebben wij het stedennetwerk van Vilcambamba blootgelegd," aldus een van de on- lima De Peruaanse president Alberto Fujimori is in Lima gebo ren. De Japanse gemeente Ka- waehi, waar de familie Fujimori vandaan komt, heeft dit volgens een raadsman van Fujimori be vestigd. De advocaat, Sandro Fuentes, zei dat ook in de burgerlijke stand van Kawachi staat opgetekend dat Fujimori in Lima is geboren, op 28 juli, de nationale feestdag van Peru, van het jaar 1938. Ka wachi weigerde eerder deze maand registers openbaar te ma ken. Dit leidde tot specualties in de Peruaanse pers dat Fujimori toch in Japan is geboren en daar om zijn functie moet neerleggen. De grondwet eist dat de president in Peru is geboren. AganaEen computerfout in het radarsysteem van de luchthaven van Guam heeft mogelijk bijge dragen tot het neerstorten vorige week van een passagiersvliegtuig van Korean Air, waarbij 225 men sen om het leven kwamen. Zo meldden Amerikaanse lucht vaartonderzoekers gisteren. Een onderdeel van het radarsysteem had de piloten van de Boeing747 moeten waarschuwen dat het vliegtuig te laag vloog. De soft ware van het systeem werd on langs aangepast, waarbij kenne lijk de fout binnengeslopen is. De onderzoekers benadrukten echter dat dit niet de oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig was, maar dat een waarschuwing de ramp mogelijk had kunnen voor komen. BonnDe Duitse minister van Fi- nancièn Waigel heeft kanselier Kohi gisteren opgeroepen zijn ka binet te verversen met het oog op de verkiezingen volgend jaar en de regeerperiode daarna. Ook een van de leiders van de liberale FDP sprak zich uit voor een kabinets wisseling. In de krant Welt am Sonntag zei Waigel dat de coalitie van CDU/CSU en FDP de verkie zingen in september 1998 moet in gaan met een ploeg die daarna verder kan regeren Verscheidene ministers zouden volgens CSU- chef Waigel in het najaar hun por tefeuille willen inleveren en dit biedt Kohl de gelegenheid een nieuw kabinet samen te stellen. Belgrado/Sarajevo De Amerikaanse gezant Holbrooke heeft tijdens zijn bezoes aan Belgrado alleen de belofte gekregen dat Radovan Karadzic, de wegens oorlogsmisdrijven aange klaagde Bosnisch-Serviscbe leider, uit het openbare leven in Bosnië zal verdwijnen. Dat was de magere oogst van een weekeinde gesprekken. De posi tie van Karadzics bondgenoten Krajisnik, die de belofte deed, en de Joegoslavische president Milo sevic Ijkt na de besprekingen versterkt, concludeerden analis ten gisteren. Krajisnik, het Servische lid van het Bosnische driekoppige presi dium, heeft de 'eenzijdige belofte' gedaan dat Karadzic eindelijk vertrekt uit de Bosnische politiek. De overeenkomst van juk 1996 hierover heeft Karadzic tot dusver 'versnipperd', aldus de gezant. De Verenigde Staten hebben bij monde van Holbrooke gedreigd Karadzic te arresteren als hij zich niet uit de politiek terugtrekt, meldde de Washington Post giste ren. Belangrijke senatoren steu nen dit beleid. De NAVO heeft plannen om met speciaal getrain de commando's Karadzic op te pakken. De internationale vredes macht SFOR in Bosnië begon za terdag met verscherpte controle op speciale politietroepen, waar van een deel Karadzic beschermt. Van die troepen maken ook goed bewapende vroegere soldaten deel uit De SFOR beschouwt de Bosnisch-Serviscbe politietroe pen vanaf dit weekeinde als 'mili tair' en verwerft daarmee het recht ze te controleren. Holbrooke, architect van de vre desakkoorden van Dayton in 1995 waarmee een eind kwam aan de oorlogen in Bosnië en Kroatië, zei met nadruk dat de Amerikaanse regering de volledige uitvoering van de akkoorden eist, evenals de uitlevering van Karadzic aan het Joegoslaviè-Tribunaal in Den Haag. Onaanvaardbaar Ook Karadzics „activiteiten ach ter de schermen" zyn onaan vaardbaar en bemoeilijken de uit voering van de akkoorden. In plaats van het veld te ruimen blij ven Karadzic en zijn aanhangers, onder wie Krajisnik, achter de schennen grote invloed uitoefe nen. 2y worden ervan beschul digd grootscheepse smokkelnet- werken te leiden waarmee het in ternationale embargo wordt ont doken. Zijn opvolgster Plavsic is met hen ineen moeizame machts strijd verwikkeld en zegt dat de Karadzic-kliek straffeloos Bos- nisch-Serviê plundert De Amerikaanse gezant heeft de Servische leiders nog enige tijd gegeven om Karadzic te verwijde ren. Dit om het bloedvergieten te voorkomen dat wordt gevreesd in dien SFOR-troepen onder leiding van de NAVO in actie zouden ko men om Karadzic te arresteren in zijn zwaarbewaakte bolwerk bij Pale, Op weg naar Belgrado maakte Holbrooke een tussenlanding in Banja Luka om de Bosnisch-Ser- vische presidente Plavsic een hart onder de riem te steken. Plavsic, zei Holbrooke daar later, is toege wijd „aan de democratie, de recht staat en Bosnië als een eenheid, bestaande uit twee entiteiten" (moslim-Kroatisch en Servisch). „Dit is de essentie van Dayton." Frank Thurian bracht gisteren zijn zuster Silke en twee vuilnis zakken droog over naar zijn nog deels onder water staande huis in een polder bij Frankfurt an der Oder. De grote schoon maak kan beginnen. !n het door watersnood geteisterde ge bied aan de Oder is verder overstromingsgevaar gevaar defini tief geweken. Alle geëvacueerde inwoners van de regio kunnen nu terug naar hun huizen, in de Oderbruch moesten op 25 juli 5200 mensen uit 17 dorpen hun huizen veriaten omdat er ge vaar bestond dat de dijken het zouden begeven. Foto Andreas AttwelrVEPA Door Jessica Lulz Istanbul Vijf maal per etmaal wordt heel Turkije opgeschrikt door een kakafonie aan gebedsop- roepen. Het is nu eenmaal onmo gelijk voor alle 70.000 muezzins in het land om precies gelijktijdig het 'Allahu akbar', God is groot, aan te heffen. In een enorme stad ais Istanbul, met zo'n 2500 mos keeën, is de lucht dan ook gedu rende enkele minuten vervuld van de lange 'Allaaaah'ë'JMaar daar komt binnenkort een eind aan. Het hoofd van het directoraat voor godsdienstzaken, Mehmet Nuri Yilniaz, heeft een instructie uitge vaardigd dat de moskeeën geen luidsprekers meer mogen gebrui ken. Burgers zouden namelijk ge klaagd hebben over het lelijke, mechanische geluid. De mufti's in alle 80 provincies hebben de tijd tot 3 oktober om per regio een centrale moskee uit te kiezen, waar één muezzin aangesteld zal worden met een mooie stem. Al leen die voorzangers mogen voor taan de oproep tot het gebed per luidspreker verkondigen. De ove rigen zuilen het ouderwets met hun onversterkte stem moeten doen, vanaf het kleinere balkon van de minaret. De maatregel zal ongetwijfeld een nieuwe golf van fundamentalis tisch protest oproepen. De isla- misten menen dat de nieuwe re gering, met achter rich het leger, de aanval geopend heeft op de is lam. Zo is er een wet in de maak om het religieuze onderwijs te be perken, maar ook wordt het ver bod op traditioneel islamitische kleding voor mannen, een lang gewaad en een tulband, voor het eerst sinds de jaren veertig weer afgedwongen. De wat minder fa natieke gelovigen zullen echter opgelucht zijn. In de gemeenten die sinds 1994 bestuurd worden door de islamistische Welvaart spartij, is het volume van de ge- bedsoproep namelijk opgevoerd tot een ondraaglijk aantal deci bels. India en Pakistan zijn druk bezig zich op te maken voor de viering van 50 jaar onaf hankelijkheid, op 15 augus tus. In Bombay hebben kinde ren zich verkleed als verschil lende nationale leiders, met daaronder een spandoek waarop een aantal vrijheids strijders, die tegen de kolo niale Britten vochten, staat afgebeeld. Op een kar rijden zij door de stad, met de op roep 'Hou India Bijeen'. In de Pakistaanse hoofdstad Karachi hebben drie leden van een socaile organisatie zich laten 'opknopen' om kracht bij te zetten aan hun protest tegen wanbeleid van de afgelopen 50 jaar. Deze Pakistanen riepen hun rege ring op de problemen van het land op te lossen in plaats van veel geld te besteden aan de vieren van het Gouden Ju bileum. Foto's EPA Door Jessica Lutz Istanbul De hele afgelopen week hebben fundamentalisten in Turkije gedemonstreerd tegen een omstreden onderwijswet die de duur van de leerplicht ver hoogt van vijf naar acht jaar. De maatregel betekent dat de eerste driejaar van de imamscholen zul len verdwijnen omdat het basis onderwijs gestandaardiseerd wordt. Het voorstel v/ordt naar verwachting deze week door het parlement aangenomen. De wets wijziging was een van de belang rijkste eisen van het leger waar het vonge kabinet van de islamist Erbakan over is gevallen. Uit diverse onderzoeken is geble ken dat meer dan 60 procent van de kinderen op imamscholen ge neigd is later op de islamistische Welvaartpartij te stemmen. Zo'n 80 procent is voor invoering van de islamitische wet. Tenzij deze ontwikkeling een halt wordt toe geroepen, kan de Wélvaartspartij bij verkiezingen in het jaar 2000 34 procent, vijf jaar later 67 pro cent van de stemmen behalen, heeft het leger uitgerekend. Datzelfde leger heeft zelf deze nieuwe vijand geschapen, door de afgelopen tientallen jaren de is lam te stimuleren om te voorko men dat jongeren zich tot het communisme zouden wenden. De scholen bieden naast het normale ""umculum religieus en Arabisch onderwijs, maar het is meer de al gemene atmosfeer die de kinde ren vanaf hun elfde beïnvloedt. Dat is dan ook de reden dat de is- lamisten het compromis afwijzen dat de huidige coalitieregering van de liberale Mesut Yilmaz be dacht heeft: Arabisch en koran kennis worden naast de verplich te godsdienstles op alle scholen als keuzevak aangeboden. Oorspronkelijk waren de imam scholen beroepsopleidingen. Dankzij de beurzen die religieuze stichtingen verstrekken zijn er in middels 1,1 miljoen jongeren, waaronder ook meisjes die even wel geen imam kunnen worden, opgeleid tot islamitisch geestelij ke. Dat is dertien maal het aantal dat nodig is om de moskeeen van een voorganger in het gebed te voorzien. Op dit moment volgen nog 600.000 j ongeren het imamon- derwijs, Met de nieuwe wet zullen er geen nieuwe leerlingen meer aangenomen worden. Pas na acht jaar basisonderwijs, als ze wat ou der en minder te beïnvloeden zijn, kunnen jongeren kiezen om alsnog de opleiding te volgen, zo als dat al jaren geldt voor andere beroepsopleidingen. Alhoewel het ideologische aspect in de discussie rond de achtjarige leerplicht de overhand heeft, was het volgens vele waarnemers de hoogste tijd dat de bezem eens door het Turkse onderwijs ging. Klassen barsten uit hun voegen, leermethoden zjjn verouderd, chauvinistisch, racistisch en sek sistisch en kinderen worden met gestimuleerd om na te denken, maar slechts om parate kennis te reproduceren, constateerde de onderwij svakbond Egitim-Sen in een pas gepubliceerd onderzoek. Europese standaard Bovendien blijft Turkije ook met acht jaar leerplicht ver achter bij de Europese standaard die het zo graag wü bereiken. Twintig pro cent van de bevolking is ongelet terd, bijna 74 procent van de man nen en 82 procent van de vrouwen heeft slechts vijf jaar lagere school. Bovendien werkt een kwart van de kinderen van 10 tot 14 jaar uit armoede, Turkije valt daarmee in dezelfde categorie als onder meer Algenje, Egypte, Indonesië.India of Guatemala. Zolang het onder wijs niet gratis wordt, of de staat beurzen verstrekt, kan deze groep niet naar school, wat de wet ook zegt. De nieuwe wet voorziet in het ver kleinen van de klassen tot 30 leer lingen. Alle scholen krijgen com puters en sportterreinen en er zul len meer internaten gebouwd worden. De bond Egitim-Sen is echter kntisch. Voor het wetsont werp is geen enkele onderwijsor ganisatie geraadpleegd. Er wordt dan ook niet getornd aan de ver ouderde inhoud van het curri culum. De geschiedenisles is bij voorbeeld nog steeds gebaseerd op nationalistisch propagandama teriaal uit 1932, Het leger bepaalt nog steeds hoe de jonge Turken tegen de wereld aankijken, door te eisen dat landkaarten in de boe ken worden opgenomen waarop alle buurlanden als vijandig aan geduid staan. Londen De Bntse minister voor Noord-Ierland, Mo Mowlam, sug gereert in een interview met de Sunday Telegraph binnenkort ge vangen leden van de IRA, het ver boden Ierse Republikeinse Leger, in vnjheid te stellen. De minister zei zich niet te willen vastleggen, maar merkte op dat als bet door de IRA afgekondigde staakt-het-vuren houdt „alle op ties mogelijk zyn." Ze noemde de eerste twee weken van het be stand de duidelijkste ooit. Volgens de krant wil de minister de paramilitaire organisaties dui delijk maken dat het lage ge weldsniveau, voorafgaand en ge durende de onderhandelingen over de toekomst van Noord-Ier- land, vruchten afwerpt. Haar voorgangers sloten amnes tieregelingen uit, omdat zij de ge arresteerde militieleden als gewo ne criminelen en niet als politieke activisten beschouwen. Al eerder zegde Mowlam toe IRA-arrestan- ten naar gevangenissen te willen overbrengen die dichter in de buurt van hun familieleden zijn gelegen. Sinn Fern, de politieke vleugel van de IRA, vindt dat amnestiere gelingen noodzakelijk zyn om het vertrouwen tussen de partijen bij de onderhandelingen te vergro ten. Mowlams opmerkingen leid den tot boze reacties onder de Unionisten. „Na vier maanden be kijkt de IRA wat het bestand heeft opgeleverd. De minister maakt voortzetting ervan nu afhankelijk van het nakomen van haar belof te," aldus een van de leiders van de DUP, de grootste protestantse partij die Noord-Ierland binnen het Verenigd Konmknjk wil hou den. Het interview in de Sunday Tele graph verscheen op de dag dat duizenden Ierse nationalistische katholieken door Belfast mar cheerden. Zij herdachten dat 26 jaar geleden het Britse leger met zijn campagne in Noord-Ierland begon waarbij zij honderden ver dachte IRA-leden oppakten en zonder proces opsloten. Een dag eerder sloten ongeveer 12.500 leden van de protestantse groep Apprentice Boys met een grote optocht hun reeks omstre den marsen in Noord-Ierland af. De politie had een deel van de route omgelegd om tegemoet te komen aan bezwaren van het me rendeels katholieke Londonder ry. De mars verliep net als de voorgaande zonder incidenten. Om de katholieken tegemoet te komen hadden de Unionisten op sommige optochten afgezegd of de r fast van de politie om gek tap was mede aanlei ding v i ii et IRA-bestand van 20 juli. Baalbek Israëlische jachtvlieg tuigen hebben zaterdag guerrilla- bases in Oost-Iibanon aangeval len, waarbij een persoon om het leven kwam en drie anderen ge wond raakten. Een dag eerder hadden twee Israëlische toestel len een Palestijnse basis ten zui den van Beirut aangevallen. Hez- bollah-strijders reageerden giste ren en doodden in Rihan, in de Is raëlische veiligheidszone, een Is raëlische soldaat gedood. De Hez- bollah-strijders vuurden raketten en mortiergranaten af op Israëli sche militairen die patrouilleer den in het dorp Rihan. Twee Israëlische jagers vuurden zaterdag een aantal raketten af op het plaatsje Nabit Sheet, 23 kilo meter ten zuidoosten van de oude stad Baalbek in Bekaavallei, al dus veiligheidsfunctionarissen die anoniem wilden blijven. De ra dio zei niet of de slachtoffers bur gers of strijders waren. De aanvallende toestellen werden beschoten door luchtafweer van het Libanese legeren de door Iran gesteunde Hezbollah. Het Israëli sche leger meldde dat de piloten hun doelen hadden getroffen en veilig naar hun basis waren terug gekeerd. De Libanese minister van Buiten landse Zaken Faris Bweiz heeft zaterdag gezegd te vrezen dat Is raël van plan is een grote aanval op Libanon uit te voeren. De pro- Iraanse Hezbollah 2ei dat de aan val met Katjoesja-raketten van vrijdag op Noord-Israël het werk is van in Libanon verblijvende aanhangers van de Palestijnse president Arafat In een verkla ring zei de beweging gisteren dat Arafat een reeks valse beschuldi gingen aan haar adres heeft geuit. De Hezbollah-beweging veroor deelt ook Arafats suggestie als zouden de daders van de zelf moordaanslag op de markt in Je ruzalem uit haar gelederen ko* Washlngton Ite Amerikaanse afdeling; vsu de,internationale niilieübewègihg., .Greenpeace gaat volgend jaar de begroting, met een deide inkrimpen.: ea. De beweging 24 335 vari de 400 P0ison'eelsledériontslaan,deb4 gróiing.inkrimpen vssi 29 naar 21 ufijjoen, dollar en zich in de VS alleennogmaarmet houtkap en de wereldwijde kUmaatver-t anderingbezighouden. Ten Bjdê van de als anti-milieu ervaren ;regeringea van de-Re- 'publikeihse -presidentenRea gan ehïBush steeg de aanhang van-'Greenpeace en werd,ook veel geld opgehaald, maar na de verkiezing van de Democraat Clinton daalde het aantal leden scherp en hepen ook de inkom- stenterug. Greenpeace verloor ook' veel. aanhang omdat de organisatie t zich keerde -tegen-de Amen-... kaanse bemoeienis met de Golf oorlog van 1991 tegen Irak.-Het aantall«ieridaaldevanbijnal,2 mUjoenhil991naar400,(KI9nui De leiding van 'Grèenpeacë zei 'de huis-aan-huisaetiés te zullen" beeindigen; maar zet-de cam pagne omdeconsumenten ertoe te brengen geen producten te kopen'geraaaktvanoudehomen wel voort, Rusland doet supersonische schepëndoder in verkoop and bereidt de export voor van een nieuwe antëschlp-raket aan n In het Midden-en Verre Oosten. De raket, FaWronf genaamd, ver de horizon worden afgeschoten en met meer dan tweemaal de snelheid valt het geluld onder de afweer-radar door Zeer explosieve bomtadlng. op zijn doel af te gaan. 1. Lancering: 2'Vlucht: Raket v,ie®t °P De raket kan 15.000 meter hoogte tot aan worden afgevuurd het doelgebied. De ramjet door ondeizeeërs, BB versnelt de raket tot Mach oppervlakteschepen, BB 2,5 - zo'n 3000 km/uur. kustbatterijen en vliegtuigen. Hoofdmotor: Lanceermoton Vaste brandstof- l booster tn verbran dingskamer van ramet 3. Doel: >'De raket daalt /scherp tot 5-10 <•-' meter boven de zeespiegel - onder de afweerparaplu van de scheepsradardoor- voordat de doelzoeker wordt geactiveerd. Het doel heeft geen tijd voor tegenmaatregelen. /'Lengte: 8.9meter Bereik: 120 km tot 300 km Snelheid: -Mach 2,0 tot Mach2,6

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2