H Sp if! 'Tsaar' Boebka zet schrikbewind voort Een marathon onder de hete Griekse zon: 'Dit is absurd' Het nieuwe Sparta-stadion met aanvoerwegen I A C R 0 P Athene '97: nieuwe generatie sprinters dient zich aan Amerikaanse Marion Jones snelt ook naar gouden medaille op estafette Nu al Rotterdams Dagblad Maandag 11 augustus 1997 Door Fim van Esschoten Athene Negen lange dagen zat Primo Nebiolo als een keizer op het ereterras van het Olympisch Stadion Spyridon Louis in Athe ne. Volkomen klem. De hoogste baas van de wereldfederatie IAAF daalde zelfs niet af voor het uitreiken van de gouden medaille aan Michael Johnson. Met zijn omstreden 'wild cards' haalde hij veel internationale sterren naar Athene '97t onder wie Johnson. Het was niet meer dan logisch ge weest dat juist die medaille door Nebiolo persoonlijk was uitge reikt. Maar hij bleef zitten, liet de eer diplomatiek over aan IOC-baas Juan Antonio Samaranch. Nebio lo moet een hels fluitconcert heb ben gevreesd na alle verbale ru zietjes met de Griekse organisa tie. Na een aarzelend begin, zat het stadion vaak bomvol met trot se Grieken, die goed begrepen welk spel achter de schermen werd gespeeld. IAAF-baas, maar ook voorzitter van het comité voor Rome 2004 - de grote con current van Athene - en machtig lid van het IOC-bestuur. Geen woord kon in de ereloge worden gesproken zonder het los te zien van de beslissing die op 5 september wordt genomen rond 2004. Dat bracht een spanning met zich mee, die een schaduw trok over het toernooi. Geen top prestatie op de piste, die de aan dacht op het atletiek zelf kon richten. Toen zaterdag het Panathineikon leeg bleef bij de marathon voor vrouwen als gevolg van een be slissing van burgemeester Avra- mopoulos van Athene, was het onmiddellijk aanleiding voor ge prikkelde teksten. Op de uitleg van de IAAF Cbeslissing van de burgemeester vanwege de veilig heid, wij hebben er niets mee te maken') reageerde Avramopou- los geërgerd dat de IAAF (Nebiolo dus) hiermee de Atheense kandi datuur in diskrediet wilde bren gen. De ultieme prestatie bleef uit. Het zesde WK was het eerste zon der wereldrecord. Athene '97 was wel het evenement van Maurice Greene en Marion Jones, de nieu we generatie sprinters. Met Zhanna Pintussevich als derde surprise. Hachim El Guerrouj was groots op de 1500 m, Haile Gebreselassie en Michael Johnson sterren die hun suprematie kwamen bevesti gen. En Sergei Boebka verraste met zijn zesde wereldtitel op rij. Maar een topper die er boven uit stak ontbrak. Smog en hitte Smog en hitte werden gevreesd, maar Athene'97 had geluk. Na tuurlijk vrat de hitte energie van atleten, het zee windje hield het aanvaardbaar. Op de lange af stand viel zo niets te verwachten wat betreft toptijden. De sprin ters kregen wel een recordbaan voorgeschoteld, maar wereldre cords zijn niet op bestelling lever baar. De harde baan werd niet zo'n item als in Atlanta, hoewel menig lange afstandsatleet wel degelijk de arena verliet met bla ren, En veel sprinters voelden de spanning in de hamstrings. In een metropool als Athene leeft een mondiaal atletiektoemooi buiten het stadion nauwelijks. Twee jaar geleden in het 'kleine' Goteborg was dat nog wel het ge val. Maar Nebiolo moet in de ne gen dagen op zijn ereterras (met genoegen en afgrijzen tegelijk) hebben geconstateerd hoe de or ganisatie zich in de loop van het toernooi steeds beter manifes teerde en de tribunes steeds vol ler liepen. Overigens vooral voor Griekse atleten. Op de laatste avond, bij de aller laatste medaille kuWt Nebiolo dan naar beneden. Het werd een hels fluitconcert, gevolgd door een luid 'Hellas, Hellas'. De kei zer reageerde met een minzaam lachje. De Ameri kaanse vrou wen vieren hun feestje na de geslaagde machtsgreep op de 4x100 m.VInrGall Devers, Chr- stine Gaines, IngerMilleren MarionJones. Foto Gary HershortV Reuters Sergej Boeb ka springt een gat In de lucht: hij heeft het toch maarweerge- fïikt. Foto Ruben Sprich/Reutere Door Frans Dreissen AtheneEr werd de afgelopen week flink wat gevloekt en ge scholden. Eerst meden de Grieken massaal het Olympisch stadion. Vervolgens kwamen ze in groten getale om hun eigen landgenoten aan te moedigen en de concurrentie uit te fluiten en zelfs uit te lachen. Het Grieks publiek was niet altijd even sportief. Wel enthousiast. Zeker op de slotdag, toen polsstok acrobaat Sergej Boebka zijn zesde wereldtitel op rij buit maakte en de atletiekhemel weer een stukje nader kwam. De concurrentie speelde met hoogtevrees echter weer overwon- vuur, toen die suggereerde dat de nen. 'Tsaar' Boebka was onge- ogen van Boebka angst weerspie- kend verbeten, fanatiek en steeg gelden. De Oekraïner heeft zijn weer boven zichzelf uit. Toen Boe bka over 6.01 m vloog hielden de bonte vogels beschaamd hun bek. Botha, Tarasov, Lobinger en con sorten zegen neer in ongeloof. In Athene herrees de vogelmens Boebka als een phoenix uit zijn as. Sinds zijn achillespeesopera tie in december kromde hij zijn rug slechts in drie wedstrijden. „Waarom doe je dit? Waarom doe je je dit aan? Boebka heeft vijf maal op rij de wereldtitel gewon nen. Dan kom je toch alleen nog in het strijdperk als je ook een zesde keer kunt winnen." Boebka knoopte zich de venijnige woorden van de Duitser Tim Lo binger goed in de oren en putte er extra energie uit. Hij zette hoog in, speelde risky en bleef in Athe ne onovertroffen. De 33-jarige tra pezewerker voltooide op een haast waanzinnige wijze zijn WK- oeuvre. Sinds het eerste WK in 1983 is hij ongeslagen. „Dit is een unieke dag. Het is niet de mooi ste, maar wel de moeilijkste over winning." Boebka overwoog nog even om een wereldrecord van 6.15 m te springen. Uiteindelijk zag hij daarvan af, hetgeen hem door het publiek niet in dank werd afgeno men. „Ik kon met de titel op zak de motivatie niet meer opbren gen. Bovendien wil ik de achilles pees zo veel mogelijk ontzien. Ik moet ook denken aan morgen." Hij was gelukkig, opgelucht „Ik heb lang getwijfeld of ik aan dit WK zou deelnemen. Maar op het moment dat ik ja heb gezegd, wil de ik ook jagen op goud. Ik ben blij en heb inspiratie geput uit het feit dat ik de enige ben met zoveel titels op zak." Zilveren medaille winnaar Maksim Tarasov toonde ontzag voor Boebka, ofschoon die weigerde een hand te geven voor de meeting. „De 6.01 van Boebka was de beste sprong die ik ooit van hem heb gezien." Estafettes Vuurwerk en spektakel op de es tafettes. Canada bevestigde op nieuw zijn reputatie als sprintna tie (4x100 m). Esmie, Gilbert, Sur- in en Bailey klokten met 37.86 sec de beste tijd dit jaar. De Ameri kaanse formatie blameerde zich al in de eerste schifting. Met veel tamtam en branie werd een explo sie van snelheid aangekondigd. De Amerikanen wilden de wereld titel en een nieuw wereldrecord. De droom eindigde in een nacht merrie, toen de wissel tussen Mitchell en Montgomery falie kant mislukte. Hetzelfde over kwam de Amerikanen ai in 1995. Marion Jones voegde aan haar sprintgoud ook een estafettetitel toe en werd gekroond tot de ko ningin van het WK Kort na een mislukte verspringfinale spurtte ze met Gaines, Miller en de extra vagante Devers naar goud. Het kwartet showde gepolijste wissels en bleef met een tijd van 41.47 sec exact eentiende tel boven het al twaalf jaar oude wereldrecord van de voormalige DDR. De 4x400 meter Finales werden een prooi voor Duitsland (vrou wen, 3.2Q.92) en Amerika {man nen, 2.56.47). Daniel Komen is voorbestemd om 's werelds beste atleet te worden. Een grootheid in eenvoud. Een potentieel wereldrecordhouder van de 3000 tot en met de 10.000 m. Gisteren haalde hij zijn we reldtitel op de 5000 m op (13.07,38) Overmorgen neemt hij in Zurich het lucratieve wereldrecord op de korrel in een rechtstreeks duel met Haile Gebrselassie. Daniel Komen is een veelvraat. Een geboren winnaar. Soepele, elegante tred, longen als blaasbal gen. „Ik heb mijn manier van lo pen afgestemd op de snelheid en de prestaties van de grote Kip Keino en Moses Kiptanui. Dit as pect van mijn training is cruciaal voor mijn verrichtingen," aldus Komen. Elke marathon laat een litteken na, luidt de stelling. Ook die in het voorjaar in noord-Europa. Op het parcours tussen Marathon en Athe ne liepen dit weekeinde veel atleten zware 'verwondingen' op. Wie zo diep gaat in de hitte, loopt onherroepelijk schade op. Later pas zal blijken hoe groot. Hiromi Suzuki en Abel Anton werden dit weekeinde in historische omgeving gekroond met een krans van olijftakjes. Maar misschien wordt in de toekomst nog weinig van hen vernomen. Door Pim van Esschoten Athene Hangend tussen twee begeleiders, strompelt de Canade se May Allison weg. Ze is 48ste ge worden, in een recreantentijd van ruim drie uur. „Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Ik had niet gedacht dat het erger kon dan in Atlanta. Ik dacht dat dat 'the ulti mate' was." Het kon dus wel degelijk erger. In de krochten van het oude Pa nathineikon wordt het verhaal vertelt van de helletocht tussen Marathon en Athene. Hier - in de lange, nauwe gang tussen stadion en kleedruimten - kotsen Domi nique Chauvelier en Bruce Dea con de maag leeg. Amerikanen liggen aan het infuus, staren met holle ogen in het niets. Griekse hulptroepen lopen af en aan met ijs, pakken atleten met folie in. Gesproken wordt er nauwelijks. Wat valt er immers te zeggen na dit schreeuwende lijden. Giacomo Leone, winnaar van de marathon van New York en dit voorjaar nog in Rotterdam: „Dit was echt '0132/. Alle lopers gaan hiervoor zware tol betalen. Vijf, zes maanden gaat het herstel ze ker duren," Ook al oogt hij - als een van de weinigen - opmerke lijk fit, ook Leone is dieper dan ooit gegaan. „Ik ga nu twee maan den helemaal niets doen. Lekker op het strand liggen. Strand en vrouwen, dat is het enige nu," lacht hij. En New York dan, dit na jaar? „Daar ga ik lekker kijken, meer niet." Topfavoriet Martin Fiz, verslagen door z'n landgenoot Anton Abel in de slotkilometer, heeft na zijn fi nish tientallen minuten staan feesten, zwaaiend met de Baski- sche vlag. Dan stort ook hij in en moet de wereldkampioen van 1995 tegen een muurtje hangend met |js worden behandeld. De schoenen zijn uit, de grote bloed vlek in de sokken verraadt het lij den. Met verschijnselen van uit droging moet Fiz aan het infuus. Olijftakjes Een dag eerder is Manuela Ma- chado - ook wereldkampioene in Gothenburg - eveneens de num mer twee van Athene geworden, Ze kuste na de finish meteen de historische grond van het Pa nathineikon en haalde uit haar shirt olijftakjes tevoorschijn, dat ze uit een Portugese kerk had meegenomen. Als talisman. Overlijden praat ze niet. Terugge komen na een auto-ongeluk, zegt ze: „Ik ben me ervan bewust dat een heleboel mensen in de wereld veel meer lijden, dan ik nu heb ge daan." Een medaille in het histo rische Panathineikon veroveren, maakt haar dag tot 'de gelukkig ste van allemaal'. Steve Moneg- hetti heeft met hetzelfde gevoel voor historie de barre onderne ming weerstaan. „Ik was emotio neel toen ik stadion binnenkwam. Ik dacht, als Spyridon Louis het kon, kan ik het ook. Ik ben in de afgelopen tien jaar egoïst ge weest, Ik heb al die tijd niet ge werkt en enkel hoeven hard te lo pen. De mensen die me hielpen, die hebben het moeilijk gehad, ik niet. Ik hoefde enkel twee uurtjes diep te gaan." Zondagmorgen, half twaalf. De bezemwagen levert een buslading vol uitvallers - in totaal 38 van de 108 - bij de mannen af. Zonder eer betreden ze het Panathinei kon. „Verstandige mannen," vindt Jos Hermens. Want een ma rathon onder deze omstandighe den? „Absurd," meent de mana ger, die zich ontpopt als waterdra ger voor alle uitgeleiden onder de Griekse zon. „Eerlijk gezegd valt het me nog mee." VIER SPELERS VAN Tel star parkeren een auto voor hun hotel en besluiten tot ruwe genegenheid met een meisje van vijftien. Als ze klaar zijn en de laatste z'n broek op- haalt, nemen ze een spons, wrij ven de beslagen ramen schoon en wie zien ze? Hun voorzitter. Dezelfde avond zijn ze op staande voet ontslagen. Mocht u zich dus de eerstkomen de weken afvragen hoe het komt dat Telstar nederlaag op neder laag stapelt, dan weet u dat deze eerste divisieclub zonder doel man, spits, middenvelder en een andere loslopende aanvaller aan het seizoen begonnen is. Drie supporters van Feyenoord moeten na afloop van een wed strijd in Gent zó plassen, dat ze in de kantine met hun gezicht naar de bar gaan staan, onderwijl hun gulp losknopen en vervolgens hun incontinentie volkomen vrij spel geven. Als ze klaar zijn en zich omdraaien, lopen ze pardoes tegen een burgemeester aan met natte schoenen. Drie dagen later kondigt de voor- izitter van Feyenoord aan des noods ec 1 hele tribune als schul dige te zullen aanwijzen. Mocht u dus de komende weken iin het stadion een heel merkwaar dig leeg vak aantreffen, dan weet u welke maatregelen Feyenoord genomen heeft in de ononderbro ken strijd tegen het voetbalgetei- èem. Het voetbalseizoen is nauwelijks nog begonnen of Louis van Gaal heeft binnen zijn eigen opvattin gen over de wereldoverheersing in Barcelona alles in marstempo veranderd. Ook de aanvangstij den van de persconferenties. In de verrukking van zijn eigen spreekorganisme had hij gezegd: tien uur. Ook had hij eraan toege voegd: en dat is geen vijf voor tien en geen vijf over tien. Helaas bij de eerste keer had hij de drukte in het verkeer over het hoofd gezien, dus toen hij om tien over tien arri veerde, was de pers verdwenen. Dus mocht hij binnen de kortste keren worden weggeschreven, schrik dan niet Ed de Goey verruilt Feyenoord voor Chelsea en laat op een roos- tervrije dag via het AD weten dat een verschrikkelijke waarheid over Feyenoord hem kwelt, maar dat hij die uit piëteit nooit zal ont hullen. Drie dagen later neemt Arie Haan revanche en roept dat De Goey bij zijn afscheid niet eens het fatsoen heeft opgebracht om zijn privétrainer Pim Does burg van een handdruk te voor zien. Als er zodoende bij de eerstko mende interland 'n beetje vreem de sfeer hangt, dan heb ik bij deze de reden alvast maar vroegtijdig aan u uitgelegd. En tenslotte dit: Kees Jansma ver ruilt NOS-sport voor Canal en deelt Nederland mee dat hij dit niet voor het geld doet. Mocht er dus vandaag of morgen iemand met een collectebus aanbellen, dan weet u dat dit een nationale inzameling is ten bate van een aardige man die in een vergeeflij ke menselijke zwakheid even rfiet aan zichzelf gedacht schijnt te hebben. Het seizoen kan beginnen. Een ruwe schets van het nieuwe Sparta-stadion (afbeelding links), zoals het er ongeveer uit moet gaan zien. Dick Hap- pel, Sparta's manager stadionzaken, houdt met opzet een- slag om de arm, omdateen nog aan te wijzen architectenbu reau vorm moet gaan geven aan de nieuwbouw, waarin het Kasteel en de bestaande Rijnmond-tribune moet worden in gepast. Zo zullen de tribunes '/an het Kasteel moeten wor den vervangen, evenals de overdekte eretribune en de jon genstribune, die ook eerst moeten worden gesloopt. Daarbij rnoet nog worden bekeken of en hoe de hoeken van het nieuwe stadion, dat plaats moet gaan bieden aan ongeveer 11.000 toeschouwers, kunnen worden opgevuld. Verder ■wordt het speelveld een kwart slag gedraaid, waardoor de nieuwe tribune op de plaats van de oude overdekte een Idcin gedeelte van de 'Kasteeltuin' zal innemen. De hoofd tribune komt aan de Spaansebocht, die onmiddellijke aan sluiting krjjgt met de Horvathweg (afbeelding rechts), waar langs twee parkeerplaatsen zijn gepland. In de nieuwe hoofdtribune, dat komt te liggen aan een groot voorplein, wordt ruimte gecreëerd voor Sparta's administratie en kan toorruimte, die te huur zal worden aangeboden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4