11 Bewoners protesteren bij gemeente Rotterdams Dagblad 'Witte verf op Stadserf is duur en milieuonvriendelijk' Verbroederingsmaaltijd op anti-racisme-placemat Schoenmakers boos op de artotheek Lieveheersbeestjes strijken neer op het Hoekse strand Gedistilleerd Museum gaat eigen jenever presenteren 'Verbaasde' Vlaardingse Reddingsbrigade wil best strandwachters leveren Vlaardingers maken ruzie Diefgepakt op bouwterrein Kat dood in woning Beurs met pillen weg Veel te jonge brommerrijder n-m •Éfe Spoorwerk door hitte uitgesteld Waterweg Woensdag 13 augustus 1997 Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft gisteravond drie Vlaar dingers (24,44 en 47 jaar) gearres teerd die in de Sonoystraat in hun woonplaats ruzie aan het maken waren. Tijdens de vechtpartij die ontstond werd geslagen met een stok en een buis van een stof zuiger. Ook sneuvelde een ruit van een portiek. De ruzie is ver moedelijk ontstaan nadat de 24- jarige vorige week de 44-jarige man had bedreigd. Gisteren kwam de 44-jarige verhaal halen en stuitte daarbij op de 24 en 47- jarige Vlaardingers - Een 46-jarige Maas- sluizer is vanochtend aangehou den nadat hij op een bouwterrein aan de Dr. Albert Schweitzerdreef in Maassluis materiaal had weg genomen, Een voorbijganger zag de man de spuilen meenemen en belde de politie. Toen deze aan kwam, verstopte de Maassiuizer zich, maar de agenten konden hem vinden. Op het terrein ston den twee fietsen met daarop veer tien pijpen geladen. Een speur hond van de politie zocht vervol gens naar een tweede verdachte, maar die was in geen velden of wegen te bekennen. Schiedam Een kat heeft giste ren in een woning aan het Slot As- sumburgpad in Schiedam het loodje geiegd. Het huisdier was in de woning achtergelaten en de be woner was vertrokken. Het beest zat voor een wentelraam dat door buren weid geopend. De toege snelde dierenambulance kwam te laat. Het beest bleek al te zyn overleden. Tegen de bewoner wordt proces-verbaal opgemaakt. Schiedam Een 42-jarige Sehiedamse is gistermiddag in winkelcentrum de Nieuwe Passa ge in haar woonplaats bestolen van haar portemonnee. Naast een geldbedrag en wat persoonlijke spullen zaten er ook twee tablet ten van het medicijn Sandomi- gran in de beurs. Deze medicijnen zijn schadelijk wanneer ze door kinderen worden ingenomen. De gene die de pillen aantreft, wordt verzocht ze in te leveren op het politiebureau. Schiedam Een 11-jarige Schiedammer is gisteren aange houden omdat hij op een gestolen brommer reed. Eerder die dag gaf een 18-jarige Schiedammer zyn brommer als gestolen op. Na ver hoor op het politiebureau is de 11- jarige overgedragen aan zijn ou ders. Schiedam Een aantal bewoners van het Stadserf in Schiedam heeft afgelopen weekeinde een boze brief aan bur gemeester R. Scheeres gestuurd. In de brief vragen de bewo ners het wit verven van het Stadserf stop te zetten. Zij vinden het witkalken niet passen in de omgeving, bovendien is het verven volgens hen arbeidsintensief, duurder en milieuon vriendelijk. Het grootste bezwaar van de bewoners blijft ech ter de reflectie van de zon en het kunstlicht van de straatver lichting op het witte vlak. De bewoners van het nieuwge bouwde stuk binnenstad schrok ken zich vorige week een ongeluk toen zij schilders met kwast en verf aan het werk zagen. De werklui brachten een wit proef- vlak aan op de muur van de in gang van het toekomstige theater- en bibliotheekgebouw. De archi tect H. Ruyssenaars die het schil deren heeft bedacht wil dat het zonlicht via het witte vlak weer kaatst op het lager gelegen plein. De bewoners zijn bang dat het zonlicht ook hun huizen in kaatst. In de brief aan het college van burgemeester en wethouders schrijven de bewoners dat de ar chitecten loco-burgemeesterL. A. Hafkamp elkaar tegen spreken. In deze krant van vorige week vrij dag probeert Hafkamp de bewo ners gerust te stellen door te zeg gen dat het wel mee zal vallen met de reflectie. De bewoners vinden dat raar, want volgens hen is het juist de bedoeling van de archi tect dat het zonlicht weerkaatst. Ook verwyst Hafkamp in het krantenartikel naar de maquette van het gebouw die al geruime tijd te bekijken is en waar volgens de loco-burgemeester het één en ander aan te zien is. Hafkamp zegt dit naar aanleiding van een klacht van dc bewoners dat zy met tijdig zijn geïnformeerd over het wit verven en daarom ook geen bezwaar hebben kunnen maken. In de brief doen de boze Schiedammers het argument van Hafkamp af als kul. De maquette is volgens hen van blank hout ge maakt. Op het model ïs'niet te zien of de muur is witgeverfd. Weerkaatsing De boze bewoners schrijven ook bang te zyn voor weerkaatsing van kunstlicht. Het is volgens hen de bedoeling het gebouw met 'lichtkolommen' te verlichten. De Schiedammers vrezen dat ze dus niet alleen overdag maar ook s'avonds last hebben van reflecte rend licht. Tot slot geven de bewoners de burgemeester nog mee dat de wit te muur onverlaten uitnodigt graffiti te spuiten, in de loop der jaren grijs wordt en dat verven milieuonvriendelijk is en extra kosten met zich mee brengt. Hele maal niet verven en de stenen la ten zoals ze zyn zou volgens de be woners veel minder problemen opleveren. Het college dat nu met reces is neemt de brief, zo snel als zy weer aan het werk gaat, in behande ling. Loco-burgemeester Haf kamp gaf de Schiedammers vori ge week echter weinig kans. De placemats hangen tijdelijk in het stadhuis en de bibliotheek. Daarna worden ze gebruikt waarvoor ze bedoeld zijn: een verbroederingsmaaltijd. Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra Maassluis Vijftig geplastificeer de placemats sieren sinds giste ren het stadhuis van Maassluis. De piacemats gaan allemaal over hetzelfde onderwerp: racisme en discriminatie. Ook in de biblio theek is eenzelfde tentoonstelling te zien. De placemats zijn niet al leen bedoelcfals kunstwerken tij dens de tentoonstellingen, maar zullen op 30 augustus gewoon een multiculturele smulpartij opsie ren. Dc maaltijd en de versierde place- mats zijn een intiatief binnen het Project IntercultureleOntmoetin- gen, Dit project is een initiatief van de Stichting Samenlevings opbouw Maassluis in samenwer king met Vluchtelingenwerk. De placemats zijn gemaakt door kin deren var. de basisscholen uit Maassluis. Wethouder Timmer mans die de twee tentoonstellin gen gisteren opende zei te hopen dat de signalen die de kinderen met het beschilderen van de pla cemats over willen brengen, ook overkomen. Een jury heeft inmiddels bepaald dat de mooiste placemat is ge maakt door Lee Schouten van ba sisschool de Westhoek. Schoolge- noot Ashley Nijland is in de wed strijd rondom de placemats twee de geworden. De prijzen worden zaterdag 30 augustus rond.18.00 uur uitgereikt in het wijkgebouw de Groene Stip, vlak voor de ver- broederingsmaaltyd. VlaardingenDe Vlaardingse red dingsbrigade (VRBJ is boos op het recreatieschap Midden-Delfland. De voorlichter van het recreatie schap zei eerder deze week in de ze krant dat er in Vlaardingen geen plaatselijke brigades actief zijn. „Dan heeft hy nog niet ge hoord van de Vlaardingse Red dingsbrigade, die zich al meer dan 35 jaar inzet voor. het bestrijden van de verdrinkingsdood," zegt een verontwaardige Hans de Bruijn, secretaris van de red dingsbrigade. De VRB wil een gesprek met de voorlichter van het recreatieschap G. de Reus om te kijken onder welke voorwaarden een strand- wachl voor de Krabbeplas in sa menwerking met de Vlaardingse Reddingsbrigade te realiseren is. De roep om een strandwacht bij de Krabbeplas vinden ze bij de Vlaardingse Reddingsbrigade zeer begrijpelijk en ook terecht. „Het blijkt maar weer dat op zo'n onschuldig lijkende plas een fa taal ongeluk zo is gebeurd on danks inzet van groot materieel." Vorige week verdronk een Rotter dammer en by de recreanten is de roep om een strandwacht groot. VRB was verbaasd toen ze in de krant lazen dat het recreatieschap Midden-Delfland niet echt de noodzaak zag voor een strand wacht. „VoorlichterG. de Reus be weerde zelfs dat een strandwacht moeilijk te realiseren is. Hij zegt geprobeerd te hebben om plaatse lijke reddingsbrigades hiervoor in te schakelen, maar kon dat niet omdat die er niet zouden zijn," zegt De Bruijn. Dat het recreatieschap de VRB over het hoofd zag, is .misschien wel te wyten aan de perikelen rondom een nieuw onderkomen van de Vlaardignse redders. Tot de sluiting van het zwembad oe fenden de redders in het Kolpa- bad. Sindsdien is er nog steeds geen nieuw onderkomen. Het afgelopen jaar heeft de VRB veelvuldig overleg gehad met de gemeenteraad van Vlaardingen over het nieuwe onderkomen. „In een gesprek met wethouder Van der Steen hebben we het voorstel gedaan van een clubhuis met bootstalling aan de Krabbeplas. Er zouden dan twee problemen in één kunnen worden opgelost," zegt De Bruijn. „Echter de wet houder zag meer in Melkertbanen voor de bewaking van de Krabbe plas." Afgewezen Bij de VRB bestaat nu sterk de in druk dat de gemeente Vlaardin gen geen enkele medewerking wil geven bij het vinden van een nieuw onderkomen en bootstal ling. 1fAl onze verzoeken daarvoor zijn afgewezen." Wellicht dat het gesprek met het recreatieschap uitkomst biedt bij het vinden van het nieuwe onderkomen. Maassluis De opknapbeurt van de spoorrails tussen Maassluis en Hoek van Holland is door de hitte uitgesteld. De NS zouden deze week aan de klus beginnen, maar door uitzetting van de rails is het werk tot na de hittegolf uitge steld. SchiedamHet raadslid Th. H. B. Schoenmakers is boos op J. Snik kers van de artotheek. Na een overwegend negatief oordeel van de raadscommissie cultuur, sport en recreatie heeft Snikkers vol gens Schoenmakers haar gelyk willen halen in de media. „Het lijkt my niet correct en niet ge wenst dat medewerkers van de gemeente Schiedam na een nega tief oordeel van een raadscommis sie over (een deel van) de plannen, vervolgens in de media hun gelijk gaan verkondigen." In de raadscommissie van juni werd de huisvestingsnotitie be handeld. De artotheek is nu nog gevestigd in Schiedam-Noord. In de notitie worden vier mogelijke panden ge noemd; het huidige pand van de bibliotheek aan de Lange Haven, de nieuwbouw aan het Spinhuis pad, het voormalige belastingkan toor in de Lange Nieuwstraat en de leegstaande bedrijfsruimten aan het Stadserf. De commissie wilue in juni uitein delijk geen uitspraak doen over de eventuele nieuwe plek, omdat niet duidelijk was hoeveel geld de verhuizing en de artotheek in de toekomst gaan kosten. Verant woordelijk wethouder L.A. Haf- \kamp nam de notitie daarop terug en beloofde er later op terug te ko men. Snikkers kwam er al direct op te rug. Haar gedachten gingen uit naar een verhuizing naai het pand op de hoek van de Broers- vest en de Rotterdamsedijk. „Dat is merkwaardig, omdat in de huis vestingsnotitie die nog maar van vorige maand dateert in het geheel niet wordt gerept over dit pand," vindt Schoenmakers „De huurprijs die dit pand moet opbrengen is veel en veel meer dan waarvan in de huisvestings notitie op grond van huisvesting op het Stadserf wordt uitgegaan. De commissie schrok al van die kosten. Het lijkt of de artotheek door met een nog duurder alternatief te ko men de oorspronkelijk gepresen teerde voorkeur goedkoper laat iyken." Hoek van Holland Niet alleen zonaanbidders zoeken met het warme weer verkoeling aan het strand. Het Hoekse strand wordt de laatste dagen ook veelvuldig bezocht door een fel rood ge kleurd beest. Het vliegende in sect met zwarte stippen op de rug konit meestal niet alleen. Vaak strijken ze met honderden tegelijk neer om korte tijd later te verdrinken in het koele zeewa ter. Het lieveheersbeestje, in niet christelijke kringen ook wel mo lenaartje of kapoentje genoemd, komt vanuit het Westland en ein digt zijn laatste vlucht aan het eind van Nederland in de Noord zee. De bees^es worden in het West- land ingezet om bladluis van de gewassen te verwijderen. De in secten eten de luis van de blade ren maar vormen geen gevaar voor de gewassen zelf. Een voor de land- of kassenbouwer zeer milieuvriendelijke uianiei urn een eind te maken aan de vernie tigende werking van het witte, doorzichtige, knagende diertje. De tuinders krijgen de mole naartjes aangeleverd van een be drijf dat de beesten speciaal voor landbouwdoeleinden kweekt. Als de gewassenverbouwers de beesten op het land of in de kas los laten, gaan ze direct hun gang- Voortplanten Toch is bladluis eten met het eni ge dat de nuttige lieveheers beestjes doen. Voortplanten blijkt bij de beesten ook ingebak ken te zijn. Binnen korte tijd leg gen de molenaartjes eitjes. Voor al als het vochtig is, zoals tot een week geleden, leggen de beesten veel eitjes. Door het warme weer van de afgelopen dagen komen de eitjes ook massaal uit. Voor deel voor de agrariër is dat geen enkele luis de kans krijgt zijn ka ken in de gewassen te zetten. Na deel is dat het op het land of in de kas zwart ziet van de lieveheers beestjes. Met een landwind, zo als de afgelopen dagen, worden de insecten meegenomen naar het strand. Daar landen de beest jes in het zeewater en verdrin ken. Sommige komen al eerder naar beneden en strijken neer op de met zonnebrandolie in gesmeerde lichamen van de strandbezoekers. Geen gif De lieveheersbeestjes kriebelen niet alleen, maar met dezelfde kaken als waarmee ze zich op het land en in de kassen tegoed doen aan de bladluizen, geven ze strandbezoekers een knauw. Een beet van een molenaartje voelt aan als een prik van een mug. Het enige geluk is dat het lieve heersbeestje geen gif spuit en dus geen kriebelend bobbeltje achterlaat. Gelukkig maar, want al die 'arme' zonnebaders heb ben het 's avonds al moeilijk ge noeg de zoemende en ste kende pestkoppen. Schiedam Even uit de zon, het museum in. Een uur lang dwalen door de historie van het gedistil- leerambacht, dwars door de klas sieke moutwij nbranderijlangs de 14.000 miniatuurflesjes, de uit gebreide giascollectie en anima tiefilmpjes uit de jaren vijftig en zestig. Daarna snel naar het proef lokaal van het Nederlands Gedis tilleerd Museum en zittend aan de stamtafel voor het open raam ge nieten van een verfrissende cock tail, uiteraard gemixt met Neder lands gedistilleerd jenever. Dutch Dream heten ze, ofwel De Vliegende Hollander: jenever ge mixt met verse jus d'orange of bit ter lemon met grenadine. Een welkome verkoeling in de bloed- verzengende hitte, vinden de be zoekers van het proeflokaal van de Gekroonde Brandersketel. Naast de speciaal aan deze tempe raturen aangepaste cocktails kun nen liefhebbers zich er tegoed doen aan een grote verscheiden heid van Nederlandse jenevers, li keuren en bitters of gewoon fris drank. Pas na tweeen 's middags laten de eerste bezoekers zien in hel mu seum aan de Lange Haven zien: een groepje Engelse toeristen, de Een gids van de WV Schiedam geeft leden van de Rotaryclub uit Rijswijk üitlegin de moutwijnbran derij van de Gekroonde Brandersketel. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Rolarvclub uit Rijswijk en een Schiedammer die zijn Antwerpse vueiiueu heeft meegetroond. „Schiedam en jenever zijn onlos makelijk met elkaar verbonden dus een bezoek aan het museum mogen we niet overslaan," zegt de gastheer die er zelf ook voor htt eerst is. De drie bezoekers kijken uit naar het proefloHaal, want .je never, daar hou ik wel van, en hij ook," lacht de Schiedammer ter wijl hij naar zijn Belgische kame raad wijst. Met dit warme weer lijkt een duik in één van de kui pen in de branderij hern ook wel een goed idee. De stoker zou hem dat niet aanra den, want in plaats van een koele verfrissing komt meneer dan in een verwarmd brouwsel terecht is de uitleg. Het proces van koken, af laten koelen en verscheidene keren weer opstoken, is nodig om de smaakvolle alcohol te krijgen waarvan de distilleerderij dan weer jenever maakt Ondanks de gloeiende kolen onder de ketel is het in vergelijking met buiten nog aangenaam vertoeven inde mout- wijnbranderij. Het halffabrikaat dat dit najaar moet resulteren in de eigen jene ver van het Sehiedamse museum staat op eikenhout te rijpen. Dat duurt ongeveer drie maanden. „Het eigen fabrikaat is een au thentieke moutwyn jenever," ver telt Inge Timmermans van de Ge kroonde Brandersketel, „ge maakt van rogge en gerstenmout Het is nu drie keer gestookt tot moutwijn. Dat koopt de distilleer derij in en haalt het nog een vier de keer over. Hoe, dat blijft ge heim. Elke distilleerderij heeft zijn ei gen recept in de kluis liggen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1