12 Onderzoek naar bedplassers Iepziekte slaat weer toe bij warm weer Stroop werkt bij 'lastige' leerlingen beter dan azijn PTT en Shell ruziën over telefooncellen !3t Studie naar piaswekker in combinatie met neusspray Veel bezoek Rottemeren Schade aan politieauto na wilde achtervolging AVR helpt bij opruimen asfaltmeer op Curasao - Autodief neemt benen Zaken gesloten Man bekent 13 berovingen Rotterdams Dagblad "4 r'-t Woensdag 13 augustus 1997 PfS'ï ■*- A H£3Ü - - Js*r.-m. -»?* Jf Rrvt+orrlam T*lp ionzioWtp inODt tfl V RotterdamOnder honderd Rotterdamse en Haagse bedplas sers wordt een onderzoek gehouden, uitgevoerd door het Rot terdamse Zuiderziekenhuis en het Juliana Kinderziekenhuis (JKZ) in Den Haag. Ze bestuderen of het bekende piaswek kertje in combinatie met een neusspray eerder leidt tot een betere oplossing van het probleem dan gebruik maken van de wekker zonder medicatie. De resultaten worden volgend jaar gepresenteerd tijdens een internationaal congres. Het onderzoek is begonnen naar mooiste smoesjes om niet mee te aanleiding van de ervaringen van de polikliniek voorbedplassers in het JKZ. Bedplassen kan een groot probleem zijn. In de eerste plaats uiteraard voor bet kind zelf, maar ook voor de rest van het gezin. J. Blom, voorlichtingsverpleeg- kundige van Azivo en de drijven de kracht achter het project, kent een Rotterdams gezin waar maar liefst negen van de dertien kinde ren 's nachts in hun bed plassen. „Denk aan het schaamtegevoel dat de kinderen hebben. Het is nu weer de tijd van de schoolkam pen. Sommige kinderen zoeken gewoon uitvluchten, verzinnen de hoeven gaan. En dit alles terwijl ze ge^voon goed op school en in sport zijn. Maar deze talenten worden weggedrukt door hun plasprobleem. Zeker als hun klas genootjes erachter komen." Jannie Blom heeft in de afgelopen vijf jaar zo'n 750 cliéntjes in de leeftijd van 6 tot 15 jaar (één van 18 jaar) bij haar op het spreekuur gehad. Ze spreekt bewust niet over 'patiënten' omdat bedplas sen geen ziekte is. Volgens prof. dr. A. J. van de Heyden van het JKZ heeft het in de meeste geval len ook niets te maken met psy chische problemen of zogenaam de fouten die de ouders bij de op voeding hebben gemaakt. Vaak is diep slapen de oorzaak. Soms is er sprake van een achter stand in de ontwikkeling van het piasmechanisme. Het gaat altijd over. Bepaalde behandelingsme thoden versnellen het genezings proces. Internationaal gezien krijgt dit probleem steeds meer aandacht Zo zweren de Belgische kinder artsen bij de piaswekker. Dit ap paraatje is met een draadje aan het broekje verbonden en wordt als een horloge om de pols gedra gen. By de eerste aandrang gaat het wekkertje piepen, wordt het kind wakker en kan het naar het toilet. In Italië wordt het bedplassen aangepakt met behulp van het medicijn desmopressin in tablet- vorm. Van der Heyden en zijn Rotterdamse collega dr. R. N. Su- kai denken dat een combinatie- therapie van de piaswekker en het middel desmopressin (maar dan in de vorm van een neus spray), heel goede resultaten kan opleveren. Hiervoor zyn 75 Haag se en 25 Rotterdamse kinderen geselecteerd die meedoen aan het onderzoek. Om het project ook wetenschappelijke waarde te ge ven is gekozen voor een zogehe ten 'dubbelblind' onderzoek. Zowel behandelaar als verpleeg kundige en het kind welen met of ze het echte medicijn krijgen of dat er een placebo (nepmiddeltje) wordt gegeven. Daarnaast bege leidt verpleegkundige Blom de bedplassers. Ze legt hiervoor huisbezoeken af en geeft advie zen aan het kind en de ouders. Uit vijf jaar polikliniek-ervaring is gebleken dat 50 60 procent binnen drie maanden na het eer ste bezoek (de kinderen worden ook gezien door de kinderarts) 'droog' is. Anderen zijn na behan deling veel droger dan daarvoor, Jannie Blom: „Dal is ook het leu ke van mijn vak - de dankbaarheid van de bedplassers. Ze zijn im mers van kind plotseling volwas sen geworden," Rotterdam/Den Haag PTT-Tele- com wil bij een aantal tanksta tions telefooncellen weghalen als de PTT hoge schadevergoedingen aan de pomphouders moet beta len. Dat zei mr. M. Hartman, advo caat van PTT-Telecom, gisteren tijdens een rechtszaak bij de Raad van State in Den Haag. Tijdens de rechtszaak ging het onder meer om de tankstations Sandelingen aan rijksweg A16 in Hendrik-Ido-Ambacht, Portland aan rijksweg A15 in Albrands- waard en Vrijenban aan rijksweg A13 bij Delft. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat en Shell willen dat PTT-Telecom opdraait voor de schade die pomphouders oplopen door de PTT-telefooncellen op rust- en parkeerplaatsen bij tank stations langs de snelwegen. De pomphouders, vertegenwoordigd door Shell, schatten de schade door verminderde inkomsten op enkele tienduizenden guldens per pomphouder. Omdat de rechtbank in Den Haag eerder PTT-Telecom in het gelijk stelde, gingen Shell en minister Jorritsma, die de vergunningen voor telefooncellen heeft ver leend, in beroep bij de Raad van State. Tankstations beschikken vaak al vele jaren over een eigen betaaltelefoon. De nieuwe cellen van PTT-Telecom staan al gauw op minimaal honderd meter af standvan het tankstation. Shell vreest nu dat automobilis ten de tankstations links laten lig gen als ze een telefoontje willen plegen. Daardoor loopt het tank station niet alleen inkomsten uit het telefoneren mis. Omdat de au tomobiele bellers vaak ook hun tank volgooien of een krantje en een ijsje kopen, de zogeheten im pulsaankopen, is het inkomens verlies volgens Shell nog veel gro ter. Shell heeft voor vier tanksta tions berekend dat het inkom stenverlies tot 100.000 gulden per jaar kan oplopen. PTT-Telecom vindt het onzin dat het bedrijf moet opdraaien voor de vermeende schade. Zeker als het gaat om de vage impulsaanko pen, die volgens de PTT onder het ondememersrisico vallen. Advo caat Hartman van PTT-Telecom zei tijdens de zitting dat de reeds geplaatste telefooncellen geen van alle winst maken. Zou PTT- Telecom ook nog tienduizenden guldens aan schade-claims moe ten uitkeren dan haalt PTT-Tele com de telefooncellen weer weg. Volgens rechter mr. J. Bartel van de Raad van State gaat het in feite om een Zwarte-Pietenspel: wie draait er op voor welke schade. Volgens woordvoerder H. Besse- link van Verkeer en Waterstaat zijn de tankstations vanwege de verkeersveiligheid verplicht een betaaltelefoon aan te schaffen. Blelswfjk Naar schatting 25- k 30 6W mensen hebben de afgelo pen dagen het Recreatiegebied Rottemeren bezocht Het stelen de zomerweer zorgde voor een wa re stormloop op bos en water. On danks de hoge temperaturen, het grote aantal mensen en het alco holgebruik hebben zich volgens een politiewoordvoerder geen on geregeldheden voorgedaan. De politie zette extra personeel in. „De PTT heeft geen verplichting. Het bedrijf wilde jarenlang geen telefooncellen langs de snelwe gen, omdat het te weinig zou ople veren," zei Besselink. Bartel vroeg hoeveel de aanleg van een telefoonlijn naar een tankstation nu eigenlijk kost. Vol gens PTT-manager A. van Hout kost het niet meer dan 2000 gul den, en aangezien de meeste tankstations al tientallen jaren over een telefoon beschikken zijn die investeringen al vele malen terugverdiend. Alleen al aan het bellen verdienen pomphouders twee- tot zevenduizend gulden per jaar. De impulsaankopen leve ren een pomphouder gemiddeld 15.000 gulden op. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. RotterdantfDofdrecht Bij een wilde achtervolging van een per sonenauto in Dordrecht en Rot terdam is gisteravond een poli tieauto uit de bocht gevlogen. De auto ramde een verkeers bord waarachter twee mensen stonden. De een kwam met de schrik vry, de ander is met schaafwonden aan het hoofd naar het ziekenhuis gebracht. De agenten bleven ongedeerd. De achtervolging begon in Dor drecht met de controle van een bestuurder van een personenau to in verband met een snelheids overtreding., De auto 'ging er 'echter.met hoge snelheid van-, "door. Tijdens de daaropvolgen de achtervolging via rijksweg A16. naar. Rotterdam en terug naar Dordrecht vormde zich een stoet politiewagens achter de verdachte auto. Onderweg speelden zich wild-westtafere- len af. In Rotterdam stopte de bestuurder van de personenauto even voor een motoragent maar gaf weer gas, waarbij de agent juist op tijd kon wegspringen. Op de terugweg naar Dordrecht probeerde een surveillanceauto de personenauto van de rijks weg te drukken, maar dit mis lukte. Beide auto's raakten be schadigd. In Dordrecht vloog een andere poütleauto ter hoog te van een ijssalon uit de bocht De bestuurder van de personen auto is ontkomen. Het voertuig, staat volgens de politie geregis treerd op naam van een 30-jarige Dordtenaar van,wie bekendis dat hij geen rijbewijs heeft Medewerkers van Gemeentewerken Rotterdam vellen een zieke lep aan de Rotterdamsedijk. Foto Niels van der HoeverVRotterdams Dagblad Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Een grote mond te gen de leraar. Vechtpartijen op het schoolplein. Leerlingen die op luide toon met elkaar praten in de klas, hun beurt niet afwachten en weigeren hun sommen af te ma ken. Gedragsproblemen in het leslokaal leiden er dikwijls toe dat de docent zich op school meer po- litie-agent waant dan onderwijzer. Na een hele dag standjes geven keert hij doodmoe en vol twijfel huiswaarts. En dan wacht er de volgende dag wéér zo'n dag... 'Lastige' kinderen op school zyn er altijd al geweest en zullen er ook altijd wel blijven, vindt Koos- je Naudts-Geschiere. Ze is coördi nator Jeugdzorg en Opleidingen van het Pedologisch Instituut (PI) en projectleider sociaal-emotione le ontwikkelingen van het Cen trum Educatieve Dienstverlening (CED) in Rotterdam. „Maar het is wel zo dat dit verschijnsel toe neemt," zegt ze.„De maatschap pij steekt steeds ingewikkelder in elkaar. Op kinderen komen heel diverse prikkels af. Het is voor hen best moeilijk om die allemaal te verwerken en op een rijtje te zetten.'' Leraren die op dood spoor zijn gekomen als het gaat om de handhaving van de orde in de klas kunnen terecht bij het CED en PI. Al sinds jaar en dag hebben de twee instituten - zowel voor het basisonderwijs als voor het voortgezet onderwijs - cursussen in de aanbieding op dit terrein, waarop zich de laatste tijd ook steeds meer particuliere bu reaus begeven. Soms worden leer krachten gestuurd door de school leiding. „Maar," benadrukt Koos- je Naudts, „de deelnemers zijn heus niet alleen docenten by wie de zaak uit de hand is gelopen. Ook leraren die in de klas hele maal geen problemen hebben, maar simpelweg meer willen we ten over hoe ze het gedrag van Koosje Naudts-Geschiere over hettoenemend aantal 'lastige' kinderen In de klas: nadruk leggen op goed gedrag. Foto NieisvanderHoevery Rotterdams Dagblad leerlingen kunnen beïnvloeden, melden zich bij ons aan." Ordeproblemen Ordeproblemen zijn herkenbaar vanaf het moment dat het niet goed gaat met de leerlingen. Vol gens de cursusleiders van het CED en PI zou zo'n situatie het signaal moeten zijn om de vaar digheden van de docent bij te spij keren. Dat gebeurt lang niet al tijd, want om hulp vragen is geen gemeengoed in het onderwijs. Toch weten jaarlijks tientallen Rotterdamse docenten die proble men hebben in de klas de weg naar het CED en PI te vinden. „Wat zij bij ons leren is dat het in dividuele kind, de groep en de leerkracht elkaar beïnvloeden," legt Naudts uit. „Gedrag van de leraar lokt iets uit bij de leerling en andersom. En gedrag van de groep beïnvloedt op zijn beurt de leraar en de individuele kinderen. Door die aspecten met elkaar te verbinden, leert de docent zijn ei gen rol in dat proces." Veel docen ten leggen in het leslokaal de na druk op het ongewenste gedrag van leerlingen en niet. zoals ei genlijk zou moeten, op goed ge drag. „Ze geven standjes," zegt Koosje Naudts. „Hou op! Niet zo hard praten!" geeft ze voorbeel den. „Op korte termijn werkt die methode. Want er zijn maar heel weinig kinderen die het gezag van een volwassene weigeren te ac cepteren. Veel kinderen zijn van huis uit gewend om met hun ge drag door te gaan tot ze een stand je krijgen." Juist omdat de 'standjes-metho de' direct effect sorteert, zijn do centen geneigd op deze weg voort te gaan. Nadeel is echter dat het onplezierig is om de hele dag waarschuwingen te moeten uitde len. Daarbij komt dat de leerlin gen niets leren over zelfcontrole. „Wat beter werkt is de kinderen vooraf een duidelijke gedragsin structie te geven. Ais ze zich daar aan houden, geeft de leraar ver volgens een complimentje, een lachje een knikje," zegt Naudts. „Met stroop vang je meer vliegen dan met azijn. Dat gaat ook op in het onderwijs," Straf mag, maar slechts met mate. „En leg je straf op, voer die dan ook echt uit. Alleen maar dreigen met straf maakt op kinderen al gauw geen indruk meer." Koosje Naudts denkt dat nogal wat docenten verstrikt dreigen te raken in 'de cyclus van standjes geven'. In het ergste geval kan dat ertoe leiden dat de docent het ge voel krijgt de greep op de klas, en op zichzelf, te verliezen. Voor de leerlingen kan deze manier van werken ertoe leiden dat ze het idee krijgen dat ze bijna niets goed kunnen doen „En ?e zijn gp- neigd om, als de meester of juf niet in de buurt is, toch rottigheid uit te halen." Om het vak van do cent goed uit te oefenen, is enig talent wel handig, erkent Koosje Naudts. „Wij zeggen altijd: met onze cursus maken we van een niet-getalenteerde leraar een do cent die net voldoende scoort en van een getalenteerde leraar een superleerkracht, Maar," zegt ze, „veel is aan te leren. Mensen kun nen zich bewust worden van de processen die zich tussen kind en leerkracht voltrekken. Ze kunnen leren luisteren, leren plannen en leren om ruimte te geven aan de leerling." De onderwijsdeskundi ge meent dat het een goede zaak zou zijn wanneer docenten tijdens hun opleiding meer leren over ge drag en hoe je dat kunt beïnvloe den. „Te weinig mensen in het on derwijs beseffen dat goed gedrag een leerproces is. Vraag je aan een docent of het mogelijk is een kind in een week tijd lezen te Ieren, dan zegt hy: 'tuurlyk niet'. Maar diezelfde docent krijgt iets kriebeligs als het kringgesprek een paar dagen na het begin van het schoojaar nog rommelig ver loopt." ftóttentanrHet bestuurvan Cu rasao heeft gisteren plannen ont vouwd voor het opruimen van het ssfe&nesr dat sl meer dan ccn halve eeuw het eiland ontsiert. De Afvalverwerking Rijnmond (AVR) is hierbij betrokken. Binnen een maand is het oprui mingsplan helemaal gereed. De AVR zal bij het opruimen samen werken -""^Thete andere (internationale) bedrijven. Het op te ruimen gebiedheeft een opper- vlakte van ongeveer 75 hectare. De schoonmaakkosten worden geschat op bijna tweehonderd miljoen gulden. De Curaijaose gedeputeerde An gel Salsbach zegt dat het welis waar jaren heeft geduurd, maar dat de zaak nu voor bijna hon derd procent rond is. Salsbach heeft ook een consortium van Amerikaanse, Britse en Zweedse bedrijven geïnteresseerd om de uit het asfaltmeer te halen stoffen om te zetten in bruikbare produc ten, zoals azijnzuur, ammoniak en methanol. - --- De schoonmaak zal jaren in be slag nemen. Het is nog onduide lijk of de kosten geheel gedekt kunnen worden door bijdragen uit Europa en de opbrengsten van de eindproducten. Het asfaltmeer ontstond tijdens de Tweede Wereldoorlog. Shell deponeerde er de afvalstoffen uit de ruwe olie in, waar toen geenaf- zet voor bestond op de internatio nale markt. Bij het vertrek van Shell uit Curacao in 1985 werd de olieraffinaderij voor het symboli sche oedrag van één gulden aan het üand verkocht Maar Shell mag volgens hetverkoopcontract met meer op milieukwesties wor- De particuliere milieu-organisa ties menen dat de oliemaatschap pij desondanks een schuld heeft goed te maken. „Shell heeft ons de mogelijkheid oimiuineü om dit prachtig stuk industrieland te benutten. Shell kan ach niet aan haar verantwoordelijkheid ont trekken en moet dus voor het op ruimen betalen," zei Loyd Narain van de milieu-organisatie Amigu- nan di Tera (vrienden van de Aar de) gisteren. Rotterdam De iepziekte loopt m Rotterdam door het broeierige weer uit de hand Tientallen bomen zijn al door Gemeentewer ken geveld en ongeveer driehon derd bomen zullen sneuvelen als het warme weer aanhoudt. De iep ziekte is in Nederland een bekend verschijnsel als de temperatuur boven de 22 graden Celsius stijgt. Vooral de lokaties de Verlengde Molenlaan, de Heemraadssingel, het parkgebied by Pernis, de Schiedamse weg en de parken aan de Maas hebben te kampen met de repziekte. Gemeentewer ken Rotterdam wil besmette bomen zo snel mogelijk weghalen om verdere besmetting tegen te gaan. De meeste slachtoffers val len onder het openbaar groen en betreffen de Hollandse iep en de veldiep. Maar ook het aantal particulieren dat in Rotterdam melding maakt van zieke iepen is hoog volgens de chef van de afdeling Bomen van gemeentewerken, J. van de Von dervoort. „De meeste meldingen bestaan tegelykertijd uit vragen. Men weet niet wat er met een zie ke boom moet gebeuren," legt hij uit. „We proberen de mensen dan ook zoveel mogelijk te tnformeren over de ziekte, die te herkennen is als de bladvorm ongelijk scheef is. En dat het het beste is om de be smette bomen zo snel mogelijk weg te laten halen door ons." De ziekte manifesteert zich door een schimmel die zich in de wor tels nestelt. De iepenspintkever, die bij warm weer actief is, ver spreidt de schimmel wanneer hij van de bladeren van een iep eet. Soms helpt het om een aangetaste tak weg te zagen, maar is de schimmel al tot de wortels doorge drongen dan rest niets anders dan de hoorn te verwijderen om verde re besmetting tegen te gaan. Doordat de zieke bomen zeer snel andere bomen kunnen besmet ten, kan de gemeente particulie ren zefs dwingen om bomen weg te halen op grond van de Algeme ne Plaatselijke Verordering. „Dat gebeurt bijna nooit hoor," vertelt Van de Vondervoort. „De meeste iepeneigenaren zien in dat vellen de enige oplossing is om de ziekte een halt toe te roepen." Vaccinatie is het enige middel dat de gemeente kan toepassen om de ziekte tegen te houden. Met een injectiespuit wordt in de sap stroom onder de bast een afweer middel gespoten. Het injecteren heeft echter alleen nut als de iep nog gezond is. Omdat het injecte ren een kostbare methode is, vac cineert de gemeente alleen jonge en sterke bomen. „By de oude bomen laten we de natuur haar gang gaan zegt Van de Vonder voort. Inmiddels zijn ongeveer achthonderd 'waardevolle' iepen geïnjecteerd. In vergelijking met vorig jaar is het volgens Van de Voort min stens net zo erg gesteld met de iepziekte. „We hebben nu wel met een hittegolf te maken," vertelt Van de Vondevoort. „Maar het is moeilijk te zeggen of we dit jaar daarom meer bomen moeten omhakken. Vorig jaar hebben we immers ook een goede zomer ge had en toen waren er ook driehon derd iepen omgehakt. Pas aan het einde van het seizoen wordt dui delijk of het dit jaar erger is." Rotterdam De politie heeft gis teravond laat op de Feijenoordka- de een 31-jarige vrouw uit Helle- voetsluis aangehouden die samen met een nog onbekende man in een auto reed. Na een tip van ge tuigen werden het tweetal staan de gehouden. Het contactslot van de auto bleek geforceerd. Toen de bestuurder werd aangesproken, reed hij hard weg. Hy reed zich even later klem en vluchtte de au to uit. De politie verloor hem uit het oog. Rotterdam Een coffeeshop aan de Schildstraat en een pizzeria aan de Dorpsweg, beide in Rotter dam-Zuid, zijn op last van loco- burgemeester Simons voor een jaar gesloten. Dit omdat er onder andere in verdovende middelen, wapens en gestolen spullen werd gehandeld. Rotterdam Een 29-jarige Rotter dammer heeft dertien berovingen bekend op oudere vrouwen in Bljjdorp en Oversehie. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie. De man werd vo rige week op heterdaad betrapt toen hij bij het Diergaardetunnel tje een 7S-jarige vrouw van haar schoudertas beroofde. Het slacht offer kwam daarbij ten val en brak haar heup.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2