Waterwel 13» 't Sonnetje wil verder groeien Halte Oost van NS groeit uit tot belangrijkste station Zomerzin en onzin Spelwagen trekt door Vlaardingen Panta Rei ontmoeting Miss Nieuwland gezocht Zomeravondconcert van stadsbeiaardier Rotterdams Dagblad Vrijdag 15 augustus 1997 Pi Ik moét u eerlijk bekennen. Ik had deze week helemaal geen zin öm een column te schrijven. Het mooie weer en de hóge temperaturen;; overdag, de zwoele avonden en de heldere nachten nodigden tot heel andere dingen uit Een gezellig terras of de Krabbeplas bijvoorbeeld- Hoewel die laatste in een paar dagen veel van zijn aantrekkingskracht heeft verloren. De voorlichter van de beherende instantie (recreatieschap Midden- Delfland) maakte duidelijk niet serieus om te kunnen gaan met de gevoelens.van onveiligheid van aangeslagen bezoekers van de recre-, atieplas bij 'Vlaardingen. Het ontbreken van reddingsbrigades inde- ze contreien voerde hij aan als belemmering voor het instellen van een Krabbëplaswacht op drukke dagen. -li- Een kul reden natuurlijk, want Vlaardingers zien al tientallen jareh deTxaardingse Reddingsbrigade traditioneel bij de intocht van Sin terklaas en roeiwedstrijden in de Oude Haven haar waakzaamheid demonstreren. Een VRB trouwens, die ook al vele jaren op het Noord zeestrand bij 's Gravenzande de strandr.achtdiensten verzorgt. Die Krabbeplas trouwens blijkt, als zoveel andere open wateren in Zuid-Holland, inmiddels door wiergroei besmet water te bevatten. Jeuk en andere ongezonde verschijnselen riskeren zij, die een duik nemen in deze plas. Buitenbaden hebben we niet meer in deze regio en een duik in rivier of havens is ook uiterst riskant. Slechts een lange tocht naar het strand resteert voor de zoekers naar een veilige koeie duik. Overdag geef ik het zoeken van verkoeling ook de voorkeur boven het schrijven van een column. En 's avonds en 's nachts lokt de ster renhemel me. De vallende sterren vanuit het noordoosten en de da gelijks passerende Mir, met het onbemande ruimtevrschtschip Pro gress in zijn van west naar oost getrokken spoor, fascineren me al meer dan een week. Ruggelings tuur ik naar die zelden zo fraai in mijn achtertuin te aanschouwen hemelpracht Dezin in het schrijven van een column over aardse zaken vergaat me op zulke momenten. U zultzich afvragen waarom ik dan niet, naar het voorbeeld van Dick van der Lugt Anj van Puffelen inschakel. Mijn antwoord hierop is eenvoudig. Ik hou niet van Van Puffelen. Dat is zo'n Rotterdamse zei kerd, die naar de woonplaats van Van Ebscheuten is verhuisd toen de verzameling dorpen rond de Cootsingel een stad begon te worden: Die Van'Puffelen is ook niet betrouwbaar. Een jaar of w^t geledén. nog deed hij moeilijk over dat zomerse 'Hof van Vlaardingen'.-Het. gaf te veel herrie en zo. Maar nu zijn huisgenoot Van der Lugt vóofci deelname aan het gesubsidieerde spektakel is uitgenodigd, maakt- hij er reclame voor. Bovendien dwonghet GPV-raadslid Gerrit Willem van Vedënmy tot. deze eigen colummHddeederikeienietdoor mij gedeelde ver onder- stellingen in een lange 'open' brief naar aanleiding van mijn vorige column, die: deze week ais ingezonden brief in onze krant is samen gevat. Van Véelen husselt in zijn brief moeiteloos een "objectief arti- v kei van. mijn hand en mijn persoonlijke column'door elkaar.Hij weerlegt het door mij gesignaleerde demagogische optreden van:. Lcnsvelt geenszins. -T 'in reactie op Van Veelens brief ontken ik tën steUigste, dat de Wgzi^ gingen in de dienstregeling van de Vlaardingse bussen - zoals hij ■■.schrijft - „op een groot aantalpunten een verslechtering van hetr openbaar vervoer voor vele Vlaardingers zal gaan betekenen," De volle steun, die Van Veelen geeft aan zijn fractievcwmttex. vindik respectabel maar hét maakt hem tegelbk mede-verantwoordelijk, .voor de demagogische uitlatingen. En die dienen de demöcratie.niet - - -'V BEN VAN HAREN Vlaardingen In de week van 18 tot en met 22 augustus trekt de spelwagen door Vlaardingen. Elke middag van 14.00 tot 16.00 uur bezoeken ze een wijk, waar de kinderen dan naar hartelust kunnen spelen. Op 22 augustus staat de spelwagen in het park naast de Bouwspeel plaats. De laatste vakantieweek (25 t/m 29 augustus) werken alle vrijwilligers van de Bouwspeelplaats en het wijk centrum Holy samen. Deze week staat bol van aller lei activiteiten. Op 29 augustus heeft het eindfeest plaats. Om 16,00 uur gaat het feest beginnen en start de grote Spelen- kermis, gevolgd door pizza eten, het douanespel en als afsluiting een spetterend kampvuur. Meer infor matie is bij de Bouwspeelplaats te krijgen. Elke derde zondag van de maand kunnen geïnitieer- den in de Reikitraditie elkaar ontmoeten en met elkaar werken, Ook zondag 17 augustus staat het Panta Rei project Vlaardingen aan de Groen van Prinstererstraat 67 hiervoor van 10.00 tot 13.00 uur open. Geïnteresseerden kunnen voor informatie en aanmelding contact opnemen met Moniek van den Berg (010) 4716204. Schiedam De stichting Nieuwland Zomerfestival is weer volop aan het werk om het tweede Nieuwland Zomerfesti val te organiseren. Dit festival dat de wijk Nieuwland jaarlijks in het zonnetje zet heeft dit jaar plaats op za terdag 6 september. Eén van de hoogtepunten zal ook dit jaar de Miss Nieuwland verkiezing zijn. De opvolgster van de hui dige Miss Nieuwland, Andrea Constantinescu, is een jaar lang de ambassadrice van de wijk en krijgt een aantal prijzen waaronder een reischeque van 500 gul den. Deelnemers moeten minimaal 16 jaar oud zijn, Deel- naraeformulieren zijn te krijgen bij de stichting Nieuwland Zomerfestival (010) 4261237. Inschrijven kan tot en met 30 augustus. Maassluis Stadsbeiaardier Jan van der Zwart speelt vanavond op de beiaard van de Groote Kerk in Maassluis. Het winkelend publiek in de binnenstad kan op de koop avond genieten van de muziek van Franz Schubert. Dit jaar wordt de componist op vele plaatsen en ma nieren muzikaal herdacht. Schubert zag precies tweehonderd jaar geledien het levenslicht. Het programma bevat enkele werken van Schubert, die centraal zijn geplaatst temidden van bewerkin gen van enkele van zijn voorgangers en tijdgenoten, onder wie Mozart, Beethoven en Schumann. Belangstellenden kunnen de toren beklimmen en de beiaardier aan het werk zien. Uit veiligheidsoverwe gingen zijn aan die klim wel enkele spelregels ver bonden. Zo is de minimumleeftijd voor deelname acht jaar en kinderen van acht tot veertien jaar oud mogen uitsluitend onder begeleiding van een vol wassene de toren beklimmen. Wie zich vanavond meldt aan de voet van de toren achter de kerk kan om 19.20 uur aan de rondleiding en de beklimming deelnemen. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Deslreevan derJagt, Judith van Klaveren, Marlétte Olsthoorn, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 Al Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Son nemans Telefoon 2732700 4004310 Vrijdag 15 augustus HOEK VAN HOUAND Gemeentehuis. Feestelijke intocht, 19.45u. ROTTERDAM R'dams Centrum voor Theater. Over operazangers, armoe, nood zaak, 'n castraat, 20u. Museum park. Pleinbioscoop, 21.30u. Dier gaarde Blijdorp. Zoo detective. To ren Stadhuis. Carillonconcert, 20- 21u. Wilhelminakade. Wilhelmi- na's Zomer, div. tijden Zaterdag 16 augustus MAASSLUIS Groote-of Nieuwe Kerk. Orgelcon cert Henk G, van Putten, 20.30u. ROTTERDAM St. Laurens kerk. beklimmen van de st.Laurenstoren 12-14u.; Jan Hage, 15u. R'dams Centrum voor Theater. Over operazangers, armoe, nood zaak, 'n castraat, 20u. Club A16. Funlty Clubnight, 22-05u. Strand Hoek van Holland. Corona Extra Beach Volleyball Circuit, gehele dag. Wïlhelminapier. Ro theater met 'Geel', vertrek boot 21.30u. Mu seumpark. Pleinbioscoop, 21.30. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Anaconda' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 2: 'Marvin's Room (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 3: 'Batman Robin' (12) dag. 12.45-15.30-18.15-21.15. Cinerama 4: Men In Black' (12) dag.19-21,45. Cinerama 5: 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Imax Theater: 'Super Speedway' (al) dag.14-16-20.45. 'RingofFire' (al) dag. 13-15. 'Men in Black' (12) dag.17-18.50. 'Batman Robin' (16) dag.21.50. 'Microcosmos' (al) za.zo. 11.30. Lantaren 1; dag.21.30 (16) do. 'Unforgiven'; vr.en wo. 'Dead Man Walking'; za en ma. 'Shine'; zo.en di.II Postino Vensterl-.'LoneStar' (16) dag. 22. Venster 2: dag. 21.30 (16) do.'Antonia'; vr.en za.'L'uomo Delle Stelle'; zo.en dï.'LesNuitsDelaPlei- ne Lune'; ma.'Les film tiu paradis: Pulp Fictionwo.'BigNight'. Venster 3: dag. 21.30 (16) do.en wo.Tne Snapper'; vr.'Fire Fox'; za.'Giri Six'; zo.'Surviving Picasso'; ma. 'Pret a PorterTdi.'Celluloid Close* venster 4: 'Marion'(16)'dag.22. Lumière 1: 'Face/Off (16) dag.13.15-16- 18.45-21.30. Lumlère 2: 'Men In Black' (12) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Lumlère 3: 'Jfcn Carney Liar Liar' (al) dag. 13.15-16-18.15. The English Patiënt' (12) dag.20.45. Lu mlère 4: 'Speed 2: Cruise" Control' (12) dag.18,45-21,30. Rexane: 'Het Grote Verlangen' (18) do,t/m zo, doorl.voorst. 'Erotische Capriolen van de Deunvaarde' (18) ma.t/m wo. doori.voorst. Pathé: 'Face/Off (16) dag.11.35-14,30-18.15-21.20 ma.vervalt 18.15. 'Speed 2: Cruise Control' (12) dag. 11.40-14.35- 18.10-21. 'Con Air' (16) dag. 16.10- 18.45-21.30. 'Batman Robin' (12) dag.11.20-14.25-18.05- 21.10. 'Men In Black'(12) dag.(beh- .ma.) 11.30-14,05-16.40-19.05-- 21.40 ma.1110-13.20-15.30- 21.40. 'Scream' (16) dag.16,40- 19.10-21.50. 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (a!) dag.11.10- 13.20-15.30-17.40-19.50-22. 'Sneak Preview: Luchtmacht één in de bocht'(16) di.21.45, MachtvoorstelUngen: Lumière i: 'Face/Off (16) vr.za.OO. 15, Lumière 2: The Crow II - City of Angels' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Scream' (16) vr.za.00.15. Lumière 4: 'Ana conda'(16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 4: '101 Echte Dalmatiërs' (al) dag.13.15-16. Lumlère 4: 'Lady en de Vagebond' (al) dag.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) dag. 11.50-14. 'Py Away Home' (al) dag. 11-13.20. Boerderij/paiwenkoekenhuis't Sonnetje in Maasland is aan het veranderen. De deuren van de zuivelwinkel zijn al enkele maanden gesloten, maar het pannenkoekenhuis daarentegen gaat flink groeien. Het werk be perkt zich niet alleen tot het bak ken van de pannenkoeken. Elke dag moeten er ook nog tachtig koeien twee keer worden gemol ken. Door Tic tor Sehildkamp Maasland De zon schijnt. Een handjevol mensen luiert wat op het terras. Zo'n vijftig meter ver derop rijdt het verkeer vanaf de A20 Maasland binnen. Twee ka- noërs hebben net aangemeerd aan de steiger in de tussenliggen de sloot. Binnen rolt het personeel bestekjes in de servetten. Achter de keuken ligt de stol van de boer derij. De koeien staan in de wei. De hond Polly, een border-collie, huppelt als een eigenwijze drui loor door de stal. Er hangt een heerlijk rustige sfeer over de pannenkoekenboer derij. Hier aan de rand van het re creatiegebied Midden-Delfland, bij zo ongeveer het meest Zuid- Oostelijke pand van hetWestland, kan het leven aangenaam zijn. Af en toe rinkelt de telefoon. Weer een moeder die het verjaardags feestje van haar kinderen op de boerderij wil vieren. Pannenkoe ken eten, koeien kijken, ponyrij den, snoepjes erbij; goed voor een dagje druk doen op een veijaar- dag. „Ouders zijn niet vindingrijk meer," glimlacht Imke Sonne- veld, samen met haar man Piet ei genaar van de boerderij en het pannenkoekenhuis, „Kinderpartijtjes vinden ze al gauw te veel werk. Kinderen krij gen hier een rondleiding, drinken en snoepjes. Winden ze hartstikke leuk. Soms zijn ze helemaal ver baasd. Zeker die kinderen uit de stad, Vlaardingen en zo, hebben nog hele ouderwetse ideeën over boeren. Denken dat we hier met vlechten in ons haar rondhuppe len. Ik ben een boerin ja, maar zie ik er uit als een boerin?" Achter de boerderij hebben de Sonnevelds 45 hectare weiland liggen. Een van de hoekjes van re creatiegebied Midden-Delfland, Het ruikt er naar fris, pas gemaaid gras. Het is net geschud, om te drogen, en dient komende winter als veevoer. Binnen, in de ruimte waar de koeien automatisch wor den gemolken, ruikt het weer heel anders, „We nemen de ouders ook vaak mee," vertelt Imke (41 jaar) over de rondleidingen die op woensdag en vrijdag worden ge geven. „Moeten wij ook mee, zeg gen ze dan. Het zijn ook vaak de begeleiders die roepen dat het hier stinkt. Kinderen worden juist helemaal stil als ze bet koeien- melken zien. Het is ook zo'n leuk geluid." Privé Imke en Piet Sonneveld kennen elkaar al vanaf de lagere school. ,,'t Is wat," lacht Imke. „Je kent elkaar al zo lang en werkt ook 24 uur per dag samen. Maar het gaat goed hoor. Ik hou me toch meer bezig met de pannenkoekenzaak en hij met de boerderij. Zo heb je elkaar toch veel te vertellen en bo vendien praten we privé niet veel over het werk." Zeven jaar geleden namen Piet en Imke de boerderij en de zuivel winkel over van Imkes schoonou ders. Die woonden in de boerderij en verhuisden naar een ander huis in Maasland. Piet en Imke woonden en wonen nog steeds in een huis pal naast het bedrijf, dus verhuizen naar de boerderij was niet nodig. „Dus wat deden we met het huis? We maakten er een pannenkoekenhuis van. Dat is nu vier jaar geleden," vertelt Imke. Met het runnen van een boerderij met 150 stuks vee, waarvan tach tig melkkoeien, het bedienen van klanten en het bereiden van pro ducten voor de zuivelwinkel werd het leven druk. Zeker van april tot en met oktober, als het pannen koekenhuis zeven dagen per week open is ('s winters alleen op vrijdag, zaterdag en zondag). Op 10 mei van dit jaar is de zuivel winkel gesloten. „We hebben de inventaris verkocht aan een ande re boer aan de Westgaag. Wij heb ben hun min of meer opgeleid om dit te doen. En zij hebben meteen een goede start, want ze hebben onze klanten erbij gekregen. Het werd voor ons te druk. Het was niet meer te doen. 's Ochtends om half zes stonden we hier te pasteu riseren, kamen, boter maken. Om elf uur ging dan het pannenkoe kenhuis open, rende ik daarheen en Piet ging de koeien melken." Uitbreiding De voormalige zuivelwinkel staat nu bijna leeg, al staat cr nog een palm van een feest dat er onlangs plaatshad. Het is de bedoeling de ruimte bij het pannenkoekenhuis te betrekken. Sonneveld: „Onze keuken wordt zo langzamerhand te klein. Van de winkel willen we een buffet maken. Kunnen we de deuren zo naar het terras open zetten. En er komt dan een soort- corridor tussen de boerderij en het buffet." „We hopen komende winter met de verbouwing te kunnen begin nen. Maar we moeten alle vergun ningen nog regelen hoor. Toen we destijds een steigertje aanlegden in de sloot, stond er ook meteen iemand op de stoep: Heeft u daar vergunning voor? Hadden we niet Hebben we overigens wel ge kregen, zonder dat we de steiger eerst moesten afbreken. Ik moet zeggen dat we van dit gemeente bestuur over het algemeen wel medewerking krijgen." Imke Sonneveld is met 't Sonne tje één van de 129 leden van het bestuur van erkende pannen koekrestaurants. „Je zit als pan nenkoekrestaurant toch een beet je tussen de restaurants en de ca fés in. Het is toch ook een beetje om erkenning te krijgen binnen Horeca Nederland. 'En door din gen samen te doen, kun je veel meer bereiken als het gaat om za ken als inkopen doen en promo tie." Bouwen, bouwde, gebouwen. Beelden van In het na-oorlog verleden Door Ben van Haren Vlaardingen Het stationsplein bij Vlaardingen-Oost ondergaat in de naaste toekomst een grondige herziening. Het wordt aangepast aan zijn functie als middelpunt van het openbaar vervoer in. Vlaardingen. In de nieuwe winter- dienstregeling doen alle lokale en interlokale bussen het plein aan. Als over enkele jaren trams, of mogelijk zelfs een onbemande 'peoplemover', Vlaardingen gaat verbinden met het metrostation Vijfsluizen zal 'halte Oost' tot een heus transferium uitgroeien. Het architectonisch aardige NS- station Vlaardingen-Oost dateert uit het midden van de jaren vijf tig. De trein stopt echter al meer dan honderd jaar op die plek. Van af de opening van de spoorlijn Schïedam-Hoek van Holland in 1891 is er een stopplaats bij de kruising met de Schiedamsedijk en in 1892 liet de Hollandsche IJ zeren Spoorweg Maatschappij al een wachthuisje plaatsen met het opschrift 'Halte Schiedamsehe Dijk'. Er waren in die eerste jaren geen perrons. Passagiers moesten uit het grind naast de rails in de wa gons klimmen. Kaartjes, goedko per dan vanaf Station Vlaardin gen aan de Parallelweg, verkocht aanvankelijk de overwegwachter. Van af het voorjaar van 1901 waren ze ook verkrijgbaar in het 'Sta tionskoffiehuis, dat later bekend werd als café Vlaardingen-Oost en inmiddels is gesloopt. Wilbelraina In 1908 kreeg de halte ook perrons en een groter wachtgebouw, dat in 1917 verder werd uitgebreid en in 1924 geschikt werd bevonden voor een stop van de koninklijke trein. Koningin Wilhelmina stap te toen nota bene bij 'Halte Vlaar dingen-Oost uit om een bezoek aan de Haringstad te beginnen. Burgemeester Pier Pruis liet haar met trots de nieuwe woningbouw in de Oostwijk zien. In 1934 weid op de lijn Rotterdam-Hoek van Holland de stoomtrein vervangen door elektrische aandrijving. In januari 1954 krijgt het Vlaar dingse gemeentebestuur een ont werp van ir. K van der Gaast van de Nederlandse Spoorwegen voor een nieuw station Vlaardingen- Oost voorgelegd, Twee maanden later heeft op het stadhuis een be spreking plaats onder leiding van wethouder Teun de Bruijn, die graag een wat grotere opzet voor het nieuwe station ziet. Gele verblends teen Stedebouwkundig supervisor A. Komter wijst de situering van een fietsenstalling aan de voorkant van het station af. Hij steltvoor de stalling in de nieuwbouw op te ne men aan de oostelijke zijde, in het talud van de spoordijk. Na wat heen en weer gepraat, waarbij de NS-architect overigens niet aan wezig is, wordt hiertoe ook beslo ten, Op 12 oktober 1954 geven b en w de bouwvergunning af voor de nieuwbouw van een perronge bouw en rijwielstalling met een voorgevel van 'gele verblend- steen'. Aansluitend wordt een tunnel voor fietsers, voetgangers en au toverkeer onder het nieuwe per ron gebouwd. Eind 1955 zijn de werkzaamheden afgerond. In brand Op 18 januari 1956 wordt de tun nel feestelijk geopend door de pas benoemde commissaris van de .koningin van Zuid-Holland mr. Klaasesz in het bijzijn van zijn voorganger mr. L. A. Kesper, naar wie de nieuwe weg naar Schiedam wordt genoemd. Ir, Den Hollan der, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, steekt symbolisch een stel oude spoorbo men in brand. De Nieuwe Vlaar- dingsche Courant kopt twee da gen later: "Verkeersellende bij Vlaardingen-Oost behoort tot het verleden'. Lange rijen auto's, bus sen, brommers en fietsers ston den in de jaren vijftig vele malen te wachten voor de spoorwegover gang. De aanleg van rijksweg 20 naar Rotterdam bestond toen nog niet. Burgemeester Heusdens herin nert bij de tunnelopening op de ijskoude en natte woensdag in ja nuari 1956 de NS-baas, die in die tijd door heel Nederland reist om nieuwe accommodaties te ope nen, aan de afspraken die zijn ge maakt voor de snelle bouw van een voetgangers- en fietstunnel bij Station Vlaardingen en aan de wensen van het gemeentebestuur voor nog een autotunnel nabij de Levers Zeep Maatschappij en een derde station in de Westwijk. Al leen dat laatste is er, dertien jaar later, gekomen. Urgent De gemeenteraad keurde in 1955 al de aanleg van een voetgangers- en fietstunnel bij het oudste sta tion goed. Kort daarna kondigden de Nederlandse Spoorwegen ech ter bezuinigingen aan. De NS plaatsten na jaren van uitstel 'ver nieuwingen Station Vlaardingen' in 1961 toch op een lijst van ur gente projecten. Het zou nog tot 1969 duren eer aan de Parallelweg begonnen werd met nieuwbouw. Hierbij werd geen geld uitgetrok ken voortunnelaanleg. "Bronnen; '1891-1991 Honderd jaar spoorlijn Schiedam-Vlaardingen-Maas- sluis' van Matthijs A. Struijs in Tijd-Scbrift nr.46, *Wüheimma 1898-1948 Vorstin der Vrijheid', bouwdossiers Gemeentewerken en krantenverzameüng Stadsar- chiefVlaardingen. van een onstuimig groeiende Vlaardingen pas voltooide bouwwerken. ,rWe bouwen woningen, die meer dan honderd jaar meegaan," sprak een lid van de eerste na oorlogse gemeenteraad. Nu, vijftig Jaar later, zijn de toen nog te realiseren bebouwing van 't Nieuwlant (Babberspolder), Westwijk, Liesveld en Holy-Nflord aan vernieuwing toe. De In 1947 benoemde burge meester mr. J. Heusdens somde In zijn nieuwjaarstoespraken vas te prik de geleverde bouwpresta- ties op. Sinds de bevrijding zijn 5700 woningen, 6 kerken- en 14 schoolgebouwen gereed geko men," constateerde hij aan het begin van 1956 toen het Inwo nertal van 60.000 naderde. In het voorgaande Jaar waren op vallend veel andere gebouwen tot stand gekomen. Het Deltahotel aan de Maasboulevard, een 'hulpspaarbank' aan de Van Hogendorplaan, de watertoren In het Oranjepark, het NS-statlon Vlaardingen-Oost en het Kolpa- bad bijvoorbeeld. Wat betekenen zij In de tegen woordige tijd? Station Vlaardingen-Oost Is doordejaren hoen uitgegroeid tot een middelpunt van het openbaar vervoer. Repro Roef Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3