Politieke opwinding rond D66-ministers Schiedams palletsbedrijf brandt als 'n fakkel Van Brienenoord II gebouwd volgens oude kwaliteitsnormen CDA en WD willen spoeddebat over zaak-Bouterse Brandbom richt grote schade aan bij GAK Feyenoord volgt PSV en Ajax op de voet WHO: malaria niet langer te beheersen Eerste minister Montserrat weg Vrij Ust In Karïntïsche kinderhotefs maken kinderen de dienst uit De Reïs- tafel maakt hongerig! Gladheid op snelwegen, vrachtwagen kantelt nt twee weken gratis...? Vul de bon in... Jaargang? Nummer 1967 I Vrijdag 22 augustus 1997 WestfalaaklSO l 3012 KN Rotterdam, 0104004400 Rotterdams Da Vlammen van dertig tot veertig meter hoog kleurden de hemel oranje. DoorMennoHaddeman Schiedam Een grote brand in een Schiedams paüetbedrijf heeft vannacht het verkeer op de A 20 geblokkeerd, de stroom- toevoer naar Delft yerstoord en het treinveri keer van en naar Den Haag lamgelegd. ïle - hoog opgestapelde pallets op het bedrijven terrein 's-Gravelandse Polder brandden als fakkels. Vlammen van dertig tot veertig me ter hoog kleurden de horizon oranje. Net als vier jaar geleden toen hetzelfde bedrijf op dezelfde plek in brand vloog, bestond het gevaar dat een elektriciteitsmast het zou be geven. Toen viel het stalen gevaarte. Afgelo pen nacht bleef de metershoge constructie overeind. Het vuur op het terrein van het bedrijf Bre mer ontstond rond elf uur. De vlammen hadden vrij spel/Door het droge hout en het Ideihe beetje wind laaide het vuur binnen korte tijd op 'tot enorme hoogte. De Schiedamse brandweer sloeg direct groot alarm. Het gevaar dreigde dat de door het vuur aangetaste elektriciteitsmast zou omvallen. De meeste kabels waren al met felle lichtflit sen gebroken. Als de ene mast zou vallen, bestond de mogelijkheid dat door het domi no-effect meerdere stalen constructies zou den omvallen. Aangezien de, 'elektrici teitsdraden over de snelweg lopen, nam de politie geen risico en sloot de weg af. De familie Bremer keek van een afstand verslagen toe. Toevallig werd deze week be kend dat het bedrijf door de rechter is ver plicht de schade van de bij de vorige brand omgevallen elektriciteitsmast "te betalen. Ruim een miljoen gulden, moet Bremer aan het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) betalen, bepaalde de rechter. De bróer van de baas van het familiebedrijf legde uit dat de rechter heeft besloten dat al les wat zich op terrein bevindt onder de ver antwoordelijkheid van de eigenaar „valt. „Wh zijn daar tegen in beroep gegaanJWy kunnen er toch niets aan doen dat die mast is omgevallen. De gemeente heeft ons toen tertijd de vergunning verleend en de mast stond er al toen wij hetbedrijf vestigden. Wij kregen vier jaar geleden ook weer zonder probleem toestemming ons bedrijf te her bouwen op dezelfde plek. Wij hadden na tuurlijk nooit het idee dat wy verantwoorde lijk zouden zijn voor de schade aan de mast. De oorzaak van de brand vier jaar geleden is nooit achterhaald." Rond kwart voor vier» gaf brandweercommandant A van Leeuwen het sein brand meester. Hij schat de schade op enkele miljoenen guldens. Rotterdam De tweede Van Brie- nenoordbrug die in 1991 in ge bruik is genomen, is gebouwd vol gens een kwaliteitsnorm die da teert uit 1963. Dit erkent minister Jorritsma van Verkeer en Water staat in de beantwoording van vragen van het Tweede-Kamerlid Reitsma (CDA) naar aanleiding van de op 16 juli geconstateerde scheuren in de stalen dekplaten onder het wegdek van de bascule. Toen werd nog geen rekening ge houden met de ontwikkelingen van het steeds drukker wordende verkeer. Dat is formeel pas in 1995 gebeurd. Jorritsma: „Volgens de huidige inzichten zou de dekplaat van de Van Brlenenoordbrug zwaarder moeten worden uitge voerd," Onvoldoende gegevens Jorritsma geeft in haar schrijven aahde Tweede Kamer ook toe, dat er'by het ontwerp van Van Brie nenoord II wel aanwijzingen wa ren vpbr de grotere verkeersbelas ting. jjvlaar in 1987 waren er on voldoende gegevens om met die ontwikkeling rekening te hou den," Volgens Rijkswaterstaat zijn de scheuren in het wegdek vermoe delijk veroorzaakt door het inten sieve verkeer én de steeds wisse lende belasting door zwaar- en lichtbeladen vrachtwagens. Vol gens Rijkswaterstaat was eind ja ren "tachtig ook nog niet bekend dat vrachtwagens steeds meer met; versterkte, enkele wielen in plaats van dubbele wielen zouden rijden, Door het kleinere wielop- pervlak is ook de belasting van het wegdek toegenomen. Boos Een woordvoerder van Transport en Logistiek Nederland reageert boos op de bekendmaking van Rijkswaterstaat. „Als het al zo is dat het vrachtverkeer verant woordelijk is voor de schade, dan ligt de verantwoordelijkheid voor de problemen volledig bij Rijks waterstaat en het ministerie," zegt hij. „Zij vasten van de prog noses voor de groei van het vrachtverkeer en ze wisten boven dien dat het vrachtverkeer al eni ge jaren op nieuwe, enkele ban den reed." De minister ontkent dat bezuini- gingsoveru ogmgen een rol heb ben gespeeld bij de bouw van de tweede Van Brienenoordbrug in 1989, „De veiligheid van de con structie staat voorop," Dat het beweegbare gedeelte van de tweede Van Brienenoordbrug een stalen rijdek heeft, is volgens Jorritsma gedaan om praktische redenen. „De eerste Van Brienen oordbrug is een van de laatste, waarvan het beweegbare deel is uitgevoerd met een houten rijdek. Bezwaar is dat deze rydekken veel onderhoud vergen Van Brienenoord I was relatief veel duurder dan zijn jonge broer, maar is wel een stuk solider geble ken. Er zijn nooit moeilijkheden mee geweest. „Die brug is ge bouwd in een tijd dat we nog niet veel wisten van slijtageverschijn- selen door belasting yan het ver keer en daarom voor de zekerheid heel zwaar ontworpen," verklaar de W. Anemaat van het directo raat-generaal van Rijkswaterstaat drie weken geleden in deze krant. TNO, de Technische Universiteit Delft en de universiteit van Aken onderzoeken in opdracht van Rijkswaterstaat nog hoe het staal door zware, wisselende belasting kon scheuren. De kwaliteit van het staal is volgens Rijkswater staat in orde. Regenwater Aanvankelijk meenden deskun digen roest te ontwaren aan de on derkant van de brugklep Bij na der inzien blijkt het te gaan om aangekoekt, bruin regenwater dat langs de scheuren naar beneden lekte. Het euvel van de scheuren in de stalen dekplaten onder de vrachtwagenstrook van Van Brie nenoord II is inmiddels verhol pen. Dat kostte een miljoen gul den. Pas volgend jaar zomer zal een de finitieve reparatie uitgevoerd worden, schrijft Jorritsma aan de Kamer. Zy hoopt nog voor het eind van het jaar definitief te we ten waarom de brug zo snel ver moeidheidsverschijnselen begon te vertonen. Rijkswaterstaat had deze pas over een paar jaar ver wacht. Naar aanleiding van de problemen met de Van Brienen oordbrug zijn enkele andere brug gen met een bascule tussentijds geïnspecteerd. Daarbij zijn vol gens Jorritsma geen vergelijkba re mankementen aangetroffen. ZW2 Zie ook weerbericht op pagina 18 informatie over bezorging van de krant: maand agt/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 1 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 Montserrat De as en rook spu wende vulkaan Soufrière op het Brits-Caribische eiland Montser rat heeft gisteren een nieuw slachtoffer geeist: eerste minister Osborne maakte zijn aftreden be kend Een groep van zo'n 250 woe dende, ongeruste bewoners was met bongo-geroffel naar zijn kan toor opgetrokken. Osbome stapte meteen op. Woensdag had ook de Britse gouverneur Savage de ras- tafari's al op zijn oprijlaan gekre gen. Ook hij moet weg, vinden ze. De mensen willen geen 'vrijwilli ge evacuatie', waartoe de Britse regering opriep, maar zekerhe den. Zie ook pagina 3 Onafhankelijk I Mensen Centraal2 Actueel..3 Binnenland-.5 Opinie6 f BuitenlandJ.. 7 Sport8,9 Plaatselijk., 11,12,13 Economie15 j Cultuur17 f Barometer....J...... 18 RTV19 Den Haag Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken heeft vorige maand geweigerd mee te werken aan het oppak ken van de Surinaamse oud-legerleider Bouterse. Een moge lijke arrestatie van Bouterse in Brazilië bleef hierdoor uit. Gisteravond zei Van Mierlo in Brazilië tegen televisiejournalis ten dat hij onvoldoende zekerheid had dat een concreet aanhou dingsverzoek van de Nederlandse ambassade aan Brazilië ook daad werkelijk tot arrestatie en uitleve ring zou leiden. Politiek Den Haag wil zo snel mogelijk ophel dering van Van Mierlo, omdat diens optreden uitgelegd kan worden als politieke inmenging in een strafzaak. Van Mierlo kwam vanochtend te rug uit Brazilië, waar hij over de zaak-Bouterse sprak met de Suri naamse president Wydenboseh, en zal alle verwikkelingen in de ministerraad bespreken. Premier Kok zei dat gesprek te willen af wachten voor hij een reactie geeft. De premier zou al langere tijd op de hoogte zijn van Van Mierlo's besluit en hem achteraf zijn steun hebben gegeten. Problemen Indien Van Mierlo en zijn Justitie- collega Sorgdrager niet met een goed verhaal komen, kunnen er grote politieke problemen ont staan. CDA en WD willen komen de dinsdag een spoeddebat over de zaak houden. Een Nederlandse diplomaat zou de Nederlandse justitie half juli hebben laten weten dat bjj zojuist met Bouterse in een vliegtuig in Brazilië was aangekomen. Een maand eerder had de Haagse offi cier van justitie die het onderzoek naar Bouterse leidt, via Interpol een internationaal aanhoudings verzoek laten uitgaan. Ook Brazi lië werd dus verzocht Bouterse op te pakken. De Braziliaanse autori teiten zouden vervolgens zelf kunnen beslissen of ze daaraan gehoor wilden g_en. Als de Nederlandse justitie echter weet dat een verdachte zich er gens bevindt, zoals Bouterse op dat moment in Brazilië, kan de politie in dat land daarop attent worden gemaakt via de Neder landse ambassade. Het Openbaar Ministerie in Den Haag heeft be vestigd dat men de Braziliaanse politie half juli wilde vragen Bou terse op te pakken. Dat verzoek ging vervolgens ook naar D66-mi- nister Sorgdrager van Justitie. Bevoegdheid Sorgdrager was voor aanhouding en zocht contact met Van Mierlo. De bevoegdheid om andere lan den te waarschuwen als zich daar een in Nederland gezochte per soon bevindt, berust namelijk bij de minister van Buitenlandse Za ken. Bovendien is Bouterse een belangrijk Surinaams politicus. Van Mierlo wilde echter niet mee werken; de ambassade mocht niet worden ingeschakeld. Zie ook pagina 5 Driebergen Een gekantelde vrachtwagen op de Al tussen Naarden en knooppunt Water graafsmeer heeft vanochtend een lange file veroorzaakt. Rond kwart voor negen stond het ver keer richting Den Haag over een lengte van zestien kilometer stil omdat slechts één van de twee rij banen kon worden gebruikt. De chaos ontstond nadat een vrachtwagen met schroot en auto wrakken in een bocht omsloeg en op de vluchtstrook tot stilstand kwam. Om de rommel te kunnen opruimen werd eerst één rijbaan afgezet en rond kwart over acht de hele weghelft. De meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen schuwt voor gladheid op de snelwegen. Door de droogte de af gelopen weken is rubber en olie op het wegdek achtergebleven. Normaal spoelt dat mengsel weg tijdens fikse buien. Als gevolg van de lichte regen van vanochtend ontstaat echter een film die glad heid kan veroorzaken, aldus de meldkamer. Rotterdam Een brandbom van een boze cbëntheeft gisteren voor grote schade en enorme rookont wikkeling gezorgd bij het Rotter damse GAK-gebouw op de hoek van de Roehussenstraat en de 's- Gravendijkwal Ruim vijfhonderd mensen moesten 's middags in al lerijl worden geëvacueerd. Er raakte niemand gewond. De da der is meteen opgepakt Het archief op de begane grond brandde door de aanslag uit. Door het vele papier had de brandweer grote moeite de brand onder con trole te krijgen Pas na drie uur blussen was men de brand meester. Daarna moest nog uren worden nageblust. Van morgen zijn experts het gebouw ingegaan om de schade op te ne men. Zie ook pagina Rotterdam Ruim vijfhonderd mensen moesten in allerijl worden geëvacu eerd. Foto's Niels van der HoeverVRotteraams Dagbtaa Giovanni van Bronckhorst heeft gescoord en wacht op de feli citaties van zijn medespelers. Foto Emilndo Armlna'ANP Maastricht Goed voor de kop positie was het nog niet, maar in navolging van PSV (5-1 tegen RKC) en Ajax {5-0 tegen Vitesse) is ook Feyenoord met een ruime zege aan de competitie begon nen. De ploeg van trainer Arie Haan versloeg MW gisteravond in eigen huis met 3-0, Verdedi ger Fernando Picun was met twee treffers topscorer in de Geusselt Zijn peperdure ploeg genoot Julio Ricardo Gruz kwam nog niet aan scoren toe. Zorgen maakt nog niemand zich. De Argentijn moet wennen aan de speelstijl van Feyenoord. „Bovendien," zegt Haan, „be grijpt hij nog niks van de taal. Maar het gaat elke wedstrijd be ter met hem en we weten dat ie het kan." Zie ook pagina 9 Door het veie papier had de brandweermoejte het vuuron- der controle te krijgen. Door Bob Kroon Genève De moderne medische wetenschap boekt dank zij de bio- genetica de ene doorbraak na de andere, monteert ruilharten aan de lopende band en manipuleert met gekloonde zoogdieren, maar staat steeds meer machteloos te genover malaria, een van de oud ste en dodelijkste infectieziekten ter wereld. Momenteel sterven volgens de Wereldgezondhe :u sorganisatie (WIKT jaarlijks tussen de 2 en 3 miljoen mensen door de falcipa- rumparasiet, die door een beet van een besmette malariamuskiet in de menselijke bloedbaan be landt en dan de nodige ravage aanricht Per minuut sterven vier kinderen aan malaria, merendeels in tro pische gebieden. De WHO rekent op een toename van het aantal slachtoffers met 16 procent tegen het jaar 2000 en een opmars van malaria naar meer gematigde streken. Momenteel wordt het grootste malariacongres aller tijden ge houden in de Indiase stad Hyde rabad, omdat daar precies hon derd jaar geleden de Britse arts Roland Ross de anophelesmus- kiet identificeerde als de over brenger van het onheil. Aanvan kelijk bleek kinine, een extract uit de bast van de kinaboom, een probaat middel en na de Tweede Wereldoorlog werd de muskieten populatie met miljarden tegelijk gedecimeerd door DDT en andere insecticiden. In de jaren zestig voorspelde de WHO overmoedig dat maJana tegen het eind van de eeuw als volksziekte zou zijn overwonnen. „Het tegendeel is waar gebleken," zegt Dr. KL Sharma, malanaexpert bij de WHO. „DDT wordt alleen m de ergste gevallen nog gebiuikl. Bovendien is de moderne mus kiet immuun geworden voor in secticiden en ook de parasiet blijkt nu bestand tegen de meeste medicamenten." De gevreesde muskiet plant zich niet alleen meer voort in moeras sen en stilstaand water, maar ge dijt inmiddels ook in steden en andere bevolkingscentra. Reizi gers naar besmette gebieden, die een profylactische kuur volgen, binnen niet langer rekenen op af doende bescherming. Een vaccin tegen malaria bestaat niet. 1"1586

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1