13 Verhoogde duin moet nieuwbouw Hoek van Holland beschermen 'Als ze misschieten, krijg je gewoon een kogel' Rechercheurs zoeken naar bevestiging Sanering olietanks gaat tonnen kosten Straten open voor komst van metro Rotterdams Dagblad Eigenaren appartementen Parkweg dagen Van der Valk Notarissen voor rechter Waterwegcentrum weer een stapje dichterbij Caravan brandt uit -*• Waterweg Woensdag 27 augustus 1997 Door Jan Rozendaai Hoek van Holland Het verhogen en hier en daar opnieuw aanleggen van een duin moet een groot deel van de geplande nieuwbouw in Hoek van Holland beschermen tegen de Noord zee. Dat is de afspraak die het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam (OBR) heeft gemaakt met het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijkswaterstaat en het hoogheemraadschap. Al leen over wie voor de extra kosten moet opdraaien zijn de par tijen het nog niet eens. Daarmee is het Waterwegcentrum weer een stukje dichterbij geko men. Afgelopen zomer werd be kend dat het ministerie van Ver keer en Waterstaat de veiligheids eisen voor buitendijkse bebou wing had opgeschroefd. Daarmee kwam de hele opkalefatering van Hoek van Holland, het lelijke eendje van de Nederlandse kust waarvan vooral Rotterdam zo graag wil dat het een Schevenin- gen of Zandvoort wordt, in de knel. De eisen waren zo streng en de kosten om er aan te voldoen zo hoog, dat het plan 'absoluut on haalbaar' zou worden, reageerde een woordvoerder van de deelge meente destijds. Negentig procent van de onge veer duizend woningen in het Schiedam In de Merwedestraat in Schiedam is gisteravond brand ontstaan in een caravan. De brandweer heeft het vuur geblust, maar kon niet voorkomen dat de caravan geheel afbrandde. Twee auto's die naast de caravan stonden, liepen schade op door de brand. Het is niet bekend waar door de caravan vlam vatte. pian is buiten de Deltadijk ge pland: langs de Nieuwe Waterweg via de Langeweg naar het oude duingebied aan de Rechtestraat. De opbrengst van de woningen moet voor een aanmerkelijk deel de ontwikkeling van boulevards en zogenoemde 'slecht weer-acti* viteiten' financieren. Verkeer en Waterstaat eiste dat er een nieuwe dijk wordt aangelegd om de over stromingskans terug te brengen op één keer in de tienduizend jaar. Kosten daarvan werden ge raamd op zestig miljoen gulden. Daarmee werd het Waterwegcen trum onbetaalbaar. Inmiddels blijkt dat het vernieu wen en verhogen van de bestaan de duinen afdoende is. Bovendien wordt dat op zo'n manier gedaan dat als in de toekomst de zeespie gel verder stijgt, de duinen rela tief eenvoudig kunnen worden opgehoogd. Dat was een eis van Verkeer en Waterstaat. Momenteel wordt onderhandeld over wie voor welke de kosten op draait. Daarbij wordt ook gekeken of Rijkswaterstaat baggerwerk- zaamheden in de buurt van Hoek van Holland naar voren kan ha len, waardoor het zand dat daarbij vrijkomt voor de ophoging van de duinen kan worden gebruikt. Dat zou de kosten aanmerkelijk verla gen. Door Jos van Nierop Maassluis „Wij zaten gezellig een pilsje te drinken op nummer 5. En plotseling kwamen er schie tende mensen naar buiten. Voor het zei fde geld kop fk die kogel te rug. Wij tolereren dit gewoon niet meer." Aan het woord is A. Steentjes, één van de bewoners van de Piet Heinstraat. De vechtpartij van maandagavond, waarbij één dode en vyf gewonden vielen, heeft duidelijk indruk gemaakt. Omdat het met de eerste keer is dat het Turkse koffiehuis op de hoek met de Fenacoliuslaan overlast ver oorzaakt, zien de bewoners maar één oplossing: sluiten die zaak. Met deze boodschap bezochten acht van hen gisterochtend een begripvolle burgemeester J. Ster- kenburg-Verslujs. De vrouw die de dag er voor nog van commissa ris L. Rijnthalder hoorde dat hij Maassluis zo'n rustige stad vond. „En dan gebeurt er nog geen 24 uur later dit." De overlast die de verontruste Maassluizers van het koffiehuis ondervinden is niet van vandaag of gisteren, maakten ze de burge meester duidelijk. „Er is een bom melding geweest, ze hebben een keer een bank in brand gestoken en achter wordt gewoon het vuil gedumpt. Dat ligt daar verschrik kelijk te stinken." Van de politie hoorden ze maandagavond bv. vendien dat er afgelopen vrijdag ook al is geschoten, iets wat gis teravond door de chef van de re cherche werd ontkend. Veider le veren de auto's van de bezoekers van het koffiehuis problemen op. J. Tousain: „Die jongens moeten hun wagens kwijt en zetten hem dan m de straat, vaak dubbel ge parkeerd. Daar wordt weinig aan gedaan. De politie komt maar in cidenteel." 'Op een woonerf Alles bij elkaar vinden de mensen uit de Piet Heinstraat het gewoon met kunnen dat er 'op een woon erf een horecagelegenheid zit. „Een Turks bakkertje is geen pro bleem, als er maar geen horeca in komt. Het is dus niet zo dat we discrimineren of zo. Want aan de overkant zit een Marokkaans schooltje, daar heb je helemaal geen last van." Na alle eerdere overlast was de schietpartij van maandagavond voor de bewoners de aanleiding om bij de burgemeester aan te kloppen. J. Tousain: „Er moet een keer een einde aan komen. De Piet Heinstraat is op zich een kindvriendelijk straatje. Maan dag was de schietpartij om tien uur, maar om half tien speelden er nog kinderen. Als ze dan mis schieten, krijg je gewoon een ko gel." Burgemeester Sterkenburg was vol begrip over de onrustgevoe- De politie trof gistermiddag eigenaar, uren op zoek waren, dood aan opeen paar honderd meter van het bureau n het Vervolg van de voorpagina Maassluis—Een nader onderzoek van het wapen dat giste ren bij het dode lichaam van de Maassluise koffiehuis-ei genaar is gevonden moet vandaag uitwijzen of dit hetzelf de wapen is waarmee maandagavond is geschoten. Dat zou een bevestiging zijn van de lezing die rechercheurs van het district Waterweg voorlopig aanhangen: dat de koffiehuis-eigenaar de enige is die maandagavond in de Fenacoliuslaan schoten heeft gelost. De politie heeft in de omgeving zes hulzen aangetroffen. Die worden vergele ken het wapen van de koffiehuis-eigenaar. Nadat het dode lichaam van de 38-jarige koffiehuisbaas langs de Noordelijk is weggehaald, blijven de contouren, van de man in het platgedrukte gras zichtbaar. Nog geen tweehonderd meter verder iigt het Maassluise politiebu reau. De agenten, die al vele uren - vanaf het moment van de schietpartij maandagavond - op zoek waren naar de man, zijn gistermiddag dan ook snel ter plaatse. Verschillende Turkse mannen hebben zich dan om de plek verzameld. De politie heeft inmiddels alle afzettingen weggehaald. Ze praten over wat er de afgelopen dagen is gebeurd. Nie mand kent de precieze toedracht. Toch is hen in dit geval duidelijk dat het niet, gaat om een 'politieke zaak'. Het heeft niets te maken met onderling strijdende Turkse groeperingen. Een uit de hand gelopen ruzie over een niet betaalde auto is naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak. De handelaar kwam met wat maatjes die hij had opgepikt in een koffiehuis in Amsterdam, verhaal halen. De politie bevestigt 'voorlopig' die lezing. Agenten van de Maassluise politie zijn vanochtend nog be- zig geweest met een buurtonderzoek rondom de Noord- dijk. Ook wordt vandaag sectie verricht op het lichaam van de 38-jarige koffiehuiseigenaar. Dit moet uitwijzen of het vermoeden van de politie dat de man zelfmoord pleegde juist is. lens. „Zoiets grijpt heel erg in in de samenleving. En ik ben het er honderd procent over eens dat, waar dit ook gebeurt, dit niet geto lereerd mag worden. Dit kan niet" De door de bewoners ge wenste maatregel -sluiten van het koffiehuis - kon Sterkenburg echter (nog) niet nemen. Daarvoor wil de burgemeester eerst concre te bewijzen hebben, zoals eerdere meldingen van de politie. En die zijn er volgens de politie (bijna) niet. Peper Waar Sterkenburgs ambtgenoot Peper van Rotterdam horecagele genheden sluit als er incidenten zijn, kan dat m Maassluis niet, „Wij hebben daar geen beleid op ontwikkeld. Omdat we dat nog nooit eerder aan de hand hebben gehad," legt Sterkenburg uit. On dertussen heeft de burgemeester wel de juridische afdeling van de gemeente ingeschakeld om er achter te komen wat er, uitgaande van de verordeningen, wel moge lijk is in Maassluis. Daarnaast wil ze eerst weten in hoeverre er een relatie bestaat tussen de aanwe zigheid van het koffiehuis en de moord, Direct stuiten dus met, maar Ster kenburg beloofde wel om, binnen twee weken, de bewoners uit te nodigen voor een volgend ge sprek, Dan zullen ook de politie, wijkwerkers en eventueel ook de bewoners van de nabij gelegen, straten worden uitgenodigd. Niet zo happig waren de bewoners toen de burgemeester voorstelde ook mensen uit de Stationsstraat uit te nodigen, In deze straat wonen veel Turken en ook een aantal koffiehuis-be zoekers. „We zyn er niet op tegen, maar het lulligste is gewoon dat de jongen waar je een beetje mee kon praten, nu is neergeschoten," aldus één van de Piet Heinstraat- bewoners. Escalatie Na afloop van het gesprek met de burgemeester is Tousain best te vreden. „Ik ben blij dat ze het wil de aanhoren. Je kan nooit ver wachten dat ze een handtekening zet en dat het dan meteen dicht gaat. Maar er is serieus geluisterd. Nee, het is een best mens." Ondanks Tousains lof voor de burgemeester, vindt hij dat er nog steeds maar één oplossing be staat: „Als het openblijft komen er misschien wraakacties, daar moet je niet aan denken. Én an ders escaleert het yan onze kant ook. Niet direct van onze kant, maar er zijn wei geruchten dat als er niets gebeurt het recht in eigen hand wordt genomen. Steeds meer hoor je dat zeggen." Door Ben van Haren Schiedam—„Dit kan gewoon niet. Juist een notaris behoort zulke conflicten te voorkomen. Ik denk dat de broederschap ook niet ge lukkig is met de wijze waarop Van der Valk is opgetreden." Met deze harde woorden veroor deelt advocaat D. Vermaat uit Ba- rendrecht de handelwijze van het in Schiedam en Vlaardingen ge vestigde notarissenkantoor. Vermaat treedt op namens de ei genaren van de appartementen aan de Parkweg in Schiedam, aan wie Van der Valk-Bonga Part ners notarissen BV na negentien jaar de toegang tot het parkeerter rein achter het appartementenge bouw wil ontzeggen. Morgen dient voor de arrondissements rechtbank in Rotterdam een kort geding, waarin de bewoners on middellijk hun vrije toegang opei sen. De appartementen zijn gevestigd boven het notariskantoor op de hoek van de Parkweg en de Bur gemeester Honnerlage Gretelaan in Nieuwland. Achter het gebouw is een parkeerterrein, waarvan ap partementenbewoners en kan toorpersoneel al jarenlang ge bruikmaken. De eigenaren van de appartementen gaan ervan uit dat de parkeerplaatsen onderdeel zijn van hun gezamenlijke bezit. Half juli echter schreef Van der Valk- Bonga Partners aan de Vereni ging van Eigenaars Parkweg 216- 226 een brief, waarin dat wordt ontkend. „Met ingang van de maand au- den parkeer terrein achter hetapparte mentenge bouw aan de Parkweg In Schiedam Is al enige tijd onbruikbaar. De aannemer ts nog niet verder geko men dan het verwijderen van tegels Auto's wor den nu zelfs in het gras ge parkeerd. Foto Roel Dijkstra gustus 1997 komt een einde aan het vrij parkeren op het terrein Parkweg 216-226," luidde de boodschap. Een aannemer zal in drie weken het parkeerterrein op hogen en van een slagboom voor zien, die vervolgens nog uitslui tend voor kantoorbezoekers om hoog gaat. Immers de kantoorei genaren zijn de enige rechtheb benden op het gebruik van de par keerplaatsen, werd eraan toege voegd Hard Die klap kwam hard aan bij de ap partementeneigenaren. Het kan toor van notaris Van der Valk, van wie zij destijds hun appartement kochten en die zelf ook de eigen domsoverdracht verzorgde, ont kende nu het parkeerrecht waar van ze alle jaren gebruik hebben gemaakt. „Bij de aankoop in 1978 heeft Van der Valk op vragen van ons geantwoord, dat een plek op het parkeerterrein bij ons appar tement behoort," 2eggen enkele boze eigenaren. Zij stapten gezamenlijk naar ad vocaat Vermaat cm hun recht te zoeken. Vermaat heeft nu namens zijn dienten de stap tot een kort geding gezet, omdat onduidelijk heid bestaat over het eigendoms recht van de parkeerplaats en po gingen tot overleg op niets zijn uitgelopen. „Er werd gewoon met gereageerd op brieven," zegt de advocaat. „Wat hier gebeurt is onbestaan baar en tegen alle fatsoensnor men. Zomaar een briefje sturen, waarin je meedeelt dat de mensen over een maand de parkeerplaat sen niet meer kunnen gebruiken, waarop ze al negentien jaar hun auto's neerzetten. Dat doet de ge middelde zakenman in ons land niet en dat verwacht je zeker niet van een notaris, in wie ook deze mensen hun vertrouwen stelden. Zoiets is toch essentieel voor de rol van een notaris?" VlaardingenNa de zomervakan tie moet Actie Tankslag in Vlaar dingen weer in gang worden ge zet. Het ruimen van de vervuilen de olietanks van particulieren, dat in het begin van de jaren tachtig zo voortvarend door de overheid was opgepakt, moet volgend jaar worden afgerond. In Vlaardingen lagen, begraven in de diverse tui nen, zo'n vierhonderd tanks. Daarvan zijn ei- inmiddels 130 weggehaald of netjes schoonge maakt. Afgelopen week hebben burge meester en wethouders de Actie Tankslag officieel weer een zetje gegeven door akkoord te gaan met het beschikbaar stellen van extra geld om de aanvullende bo demonderzoeken te bekostigen. Ook voor mensen die jaren gele den hun tank al hebben laten schoonmaken, maar dit opnieuw moeten laten doen omdat de re gels zijn verscherpt, komt 'een re delijke vergoeding'. Het gaat om zestig tanks die in het begin van de jaren tachtig zijn schoongemaakt en volgestort met een paar kruiwagentjes zand. Dat was toen volgens de regels, maar inmiddels zijn de eisen van de overheid aangescherpt en voldoet die methode niet meer. „Voor deze mensen is het natuur lijk wel erg sneu dat ze nu op nieuw op kosten worden ge jaagd zegt de Vlaardingse mi lieuambtenaar T.A. Vogel. „Ze worden als het ware dubbel ge pakt en daarom hebben b en w en de raadscommissie voor milieu gezegd dat 2ij moeten worden ge compenseerd." Het gaat om zo'n achthonderd gulden per tank. De gemeente houdt rekening met een kostenpost van enkele ton nen. De hoogte van het bedrag js op dit moment niet te overzien. Dat heeft vooral te maken met de onzekerheid over hoe duur de on geveer tien 'ernstige gevallen' zijn om op te ruimen. Deze bewoners wordt gevraagd hun tank en de verontreinigde grond te saneren. Als de kosten daarvan door hen niet zijn op te brengen en financiële hulp nodig is, schiet de gemeente tien pro cent van de kosten by tot maxi maal 100.000 gulden. Daarnaast biedt de Wet Bodemsanering an dere aanvullende financiële hulp voor die speciale gevallen. „Want," zegt Vogel, „het is na tuurlijk niet de bedoeling dat mensen hierdoor failliet gaan." Maar in het gros van de gevallen gaat het om overzichtelijkere situ aties. Tanks met een inhoud van drie- tot zesduizend liter. Deze zijn verdeeld over de hele stad: Vlaardinger-Ambaeht, Oostwyk, Westwij k, Centrum en eer. paar in Holy-Zuid. Een enkele tank is als noodvoorziening nog in gebruik. Alle kosten De gemeente neemt in elk geval de kosten van het vooronderzoek voor haar rekening. Zo'n vooron derzoek kost 250 gulden. Daarbij wordt gekeken wat de staat van de tank is. hoe de bodem er om heen uit ziet en welke maatrege len moeten worden getroffen. In de meeste gevallen zal dat neer komen op het schoonmaken en af vullen van de tank of het geheel verwuderen. Dat kost respectie velijk 1140 of 2150 gulden. Lange tijd hebben acht bewoners van de Van Blankenheimstraat en een man uit de Roemer Visseher- straat geprobeerd de gemeente voor alle kosten te laten opdraai en. Tot en met de Raad van State aan toe hebben de bewoners van de Westwyk geprocedeerd. Hun redenatie was dat de gemeente ei genaar en verpachter is van de grond waarin de tanks lagen en dat de gemeente daarom ook ver antwoordelijk is voor het oprui men ervan. En eventueel het schoonmaken van de grond van hun tuin. Tegen de weigering van de ge meente om daarvoor op te draaien gingen de Vlaardingers in beroep bij de Raad van State. De rechter in Den Haag ging niet inhoudelijk in op de zaak en verwees de bewo ners naar de rechtbank in Rotter dam. De burgerlijke rechter moet in dit geschil uitkomst bieden omdat ruzies tussen een verpach ter en de erfpachters niet bij de bestuursrechter thuishoren. De juristen van de gemeente Vlaardingen hadden dit al zien aankomen en zijn niet bang voor een eventuele uitspraak van de rechtbank in Rotterdam. Juris prudentie heeft inmiddels uitge wezen dat de bewoners voor de kosten moeten opdraaien. Schiedam De straten in Schiedam ondervinden steeds meer hinder van voorbereidende werkzaamheden voor het me troproject Beneluxlijn, Deze week is het werk op de Vlaardin- gerdijk begonnen. Het trottoir en. de parkeerplaatsen aan de zijde van het park worden verwijderd en er wordt gewerkt aan kabels en leidingen. De bestrating tus sen de as van de weg en de wo ningen wordt vandaag verwij derd en in dit gedeelte wordt daarna aan de kabels en de lei dingen gewerkt. Op de Vlaardin- gerdijk tussen de gan geboxen en de Burgemeester van Haaren- laan worden riolermgswerk- zaamheden uitgevoerd. Tijdens de werkzaamheden aan de metro is de Vlaardingerdijk al leen nog toegankelijk voor ver keer vanaf de Joseph Israëlstraat richting Burgemeester van Haarenlaan. De Vlaardingerdijk tussen de garageboxen' en de Burgemeester van Haarenlaan is dan voor het autoverkeer geslo ten. Voor de werkzaamheden zullen ook de parkeerplaatsen aan de Vlaardingerdijk komen te verval len. Een alternatieve parkeerge legenheid wordt momenteel aan gelegd naast de begraafplaats. De definitieve toegang komt aan de Burgemeester van Haaren laan, Ook bij de Parkweg wordt druk gewerkt De kruising met de Bur gemeester Honnerlage Grete laan wordt vanaf 3 «-.utember tot en met 16 september tijdelijk af gesloten voor het autoverkeer. Zoals met de winkeliers en bewo ners is afgesproken zal de kruising niet langer dan tien werkdagen buiten gebruik rijn. De bereikbaarheid van de win kels aan de Parkweg wordt aan gegeven met borden. Ook op de Burgemeester Hon nerlage Gretelaan ter hoogte van het autobedrijf Klip wordt ge werkt aan kabels, leidingen, rio lering en collecteurriool Een deel van de Burgemeester Hon nerlage Gretelaan wordt afgeslo ten voor auto's. De werkzaamheden zullen de no dige overlast geven, voorspelt de projectbegeleiding. Maar Ge meentewerken zal proberen om de hinder tot een minimum te be perken door maatregelen te ne men, waardoor de woningen be reikbaar blijven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1