12 Vragen over Lutkens lijstje Tweestrijd om jachthaven aan de Rotte 'Van der Valk-dynastie? Kom nou. Mijn vader rijdt in een Skoda' CDA verdedigt deze keer het Rotterdamse verzet Goeree- Overflakkee naar Zeeland Raadslid Kneepkens: 'Peper had ons eerder moeten informeren GAK-terrorist riskeert 12 jaar cel Dudok pompt nieuw leven in voormaïigcafë De With Kwartiermaker voor Rotterdam moet tegen 'n stootje kunnen Jongen dood bij ongeval Burger pakt autokraker Bromscooter gestolen en weer terug Verkrachting: vrijgesproken Prostituees aangehouden Betrapt bij inbraak Controle op drugspanden Man dood Rotterdams Dagblad Vnjdag 29 augustus 1997 Door Ellen Scholtcns Rotterdam - Dudök.Holdiiig is de nieuwe" exploitant van het voormalige café De With. Het concern achter Rotterdamse ho recagelegenheden als Dudok, Floor, Heerechuys De Heuvel, De Harmonie én sinds deze zo mer ook Dudok aan ZeeinRock- anjc, &a*** iicv kuu verbouwen tot een internatio naal restaurant 'De Eigenaardi ge Acht',' bekend van Teatro Fantastico, vervult hierbij^ een voorbeeldfunctie. Net als bij het reizend theaterfestival kan op de hoek van de Witte de Wtih- straat en' de Hartmansstraat kennis worden gemaakt met verschillende exotische keu kens. •- Ook het voormalige bankge bouw op de hoek met de Schiedamse Vest krijgt een nieuwe bestemmïng.Horeea-on- dememer H. de Jong heeft het vier verdiepingen tellende pand overgenomen van D. Rutteman die van plan was er een mul- tiftmctioneel homo-centrum te vestigen. De Jong, die ruet zijn Art Con structions (horeca)bëdrijven in richt, maar' tevens eigenaar is van" diverse horecagelegenhe den in de stad, hoopt dat er van uit 'de culturele hoek' belang- stelling zal ontstaan voor het pancL Hij sluit editor niet uit dat hij op zoek moet gaan naar een commerciële huurder. In dat ge val komt er geen horeca in bet van binnen volledige gesloopte pand, maar krijgt het een kan toorfunctie. Het voormalige café De With, dat meer dan een jaar heeft leeg- gestaan, was menig winkelier en horeca-ondernemer m de straat een doom in het oog. Een gale riehouder noemde het zelfs een van de redenen om te verhuizen. De verbouwing van de twee ver diepingen gaat van start zodra café-restaurant Rotterdam is ge opend, het andere paradepaard je van Dudbk in de voormalige vertrekhal van de Holland Ame rika Lijn (HAL) aan de Wilhelmi- napier, In het HAL-gebouw, waar volgende week de nieuwe cruise-terminal in gebruik wordt genomen, komt café-res taurant Rotterdam, verdeeld over Ader verdiepingen. Een gla zen pui moet toekomstige gas ten het gevoel geven ere-tribune te zitten aan de Maas. De ope ning Is op woensdag 17 septem ber. Door Kor Kegel Den Haag De Tweede Kamer steunt het kabinetsvoorstel om een kwartiermaker te benoemen, die de stadsprovincie Rotterdam gaat voorbereiden. Maar alle par tijen voorzien dat de kwartierma ker met immense conflicten te maken kan krijgen. Daarom moet het een uitmuntende verande ringsmanager zijn die tegen een stootje kan. Het CDA ziet liefst dat er een re geringscommissaris komt met fórse bevoegdheden om onwillige gemeentebestuurders tot mede werking te verplichten. Het CDA diende gisteren een amendement in om de kwartiermaker een onaf hankelijke status te geven, maar een kamermeerderheid oordeelde dat de functie best gecombineerd kan worden met de rol van voor zitter van de Stadsregio Rotter dam. Dubbelrol Staatssecretaris Van de Vonder voort (Binnenlandse Zaken) gaf gisteren toe dat de kwartiermaker in een dubbelrol komt, die vat baar is voor spanningen. De Rotterdamse burgemeester Peper komt theoretisch alleen voor de functie van kwartierma ker in aanmerking als hij zijn hui dige baan opgeeft. Nu is Peper be halve burgemeester ook regio voorzitter. Maar in de nieuwe situ atie zal de regiovoorzitter niet au tomatisch de burgemeester van Rotterdam zijn, maar de door de Kroon te benoemen verande ringsmanager. De Tweede Kamer stelt hoge ei sen aan zo'n functionaris. Er mag niet alleen geselecteerd worden op kwaliteiten met crisismanage ment en reorganisatieprocessen, vond de SP, maar er moet ook ge zocht worden naar iemand met verzoenende en vredestichtende vermogens, vonden andere frac ties. Niettemin voorziet de Kamer dat er gauw problemen van ko men, als de kwartiermaker ener zijds verantwoording moet afleg gen aan de mirüster van Binnen landse Zaken en anderzijds ver antwoording schuldig is aan de re gioraad c.q. préprovincie. De regering gaat de selectieproce dure nu starten. Er wordtinaar ge streefd om nog dit jaar iemand aan te stellen. Volgens GFVer Schutte mag de kwartiermaker er niet op rekenen ook commissaris van de koningin van de provincie Rotterdam te worden, omdat voor die functie weer heel andere kwa liteiten vereist zijn. Den Haag De Tweede Kamer vindt dat alles op alles moet wor- den gezet om de gemeente Rotter- Den HaagEen meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat Goe- ree-Overflakkee by de provincie Zeeland moet gaan horen, wan neer de Rotterdamse regio wordt afgescheiden van Zuid-Holland om een aparte provincie te vormen. Het CDA vindt dat Goe- ree-Overilakkee vooralsnog deel moet blijven uitmaken van Zuid- Holland. Voor de overgang van Goeree- Overflakkee naar Zeeland zal een apart wetje nodig zijn, kondigde staatssecretaris Van de Vonder- voortaan. Gisteren werd in bet kamerdebat duidelijk dat het op de lange ter mijn toch weer bespreekbaar kan worden om de Hoeksche Waard en de Drechtstreek bij de stads provincie Rotterdam onder te brengen. D66 toonde zich hier bly mee. Maar voorlopigzal de discus sie hierover worden gestaakt Vooral de PvdA sprak vermanend dat Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland nu niet moeten gaan schuiven met de begrenzing van de beoogde stadsprovincie. „De Kamer heeft nu een duidelijk signaal gegeven dat het minimaal om de achttien Rijnmondge meenten moet gaan en ik ver wacht dat de provincie niet met gekke afwijkingen komt," aldus PvdA'er De Cloe, die zelf overi gens heeft geopperd om ook Kijf hoek en Zevenhuizen-Moerkapel- le erbij te betrekken. dam en de omliggende gemeen ten zo veel mogelijk op één lijn te krijgen op weg naar de stadspro vincie. Staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnenlandse Za ken) mag daarom geen strobreed in de weg worden gelegd om tot overeenstemming te komen. CDA en D66 vinden het daarom onver standig dat de WD al 'piketpaal tjes' heeft geplaatst door te zeg gen dat aan de gemeente Rotter dam niet verder tegemoet mag worden gekomen. Opmerkelijk De rol van CDA-kamerlid F. J. van der Heijden was gisteren opmer kelijk. Hij gaf het zelf toe: „Ik heb vreselijke dingen over Rotterdam gezegd, zoals dat wethouders Si mons en Kombrink uitgeregeerd zyn. Maar ik wil nu niet, zoals de VVD doet, Rotterdam isoleren als of die gemeente er voor spek en bonen bij zit. Die houding is abso luut onaanvaardbaar. Rotterdam moet volledig kans krijgen om de eigen partij te kunnen blazen." Plannen Het CDA zei, evenals de WD trouwens, nog altijd van mening te zijn dat' de oorspronkelijke plannen van toenmalig minister Dales en staatssecretaris De Graaff-Nauta de beste waren. De ze gingen uit van opdeling van Rotterdam om tot een logische taakverdeling tussen grootstede- kjk-regionaal bestuur en lokaal bestuur te komen. WD'er Remkes was ronduit ne gatief over het Rotterdamse idee van een Hamburg-model, waarbij de stadsprovincie en de gemeente Rotterdam samenvallen. „Ik zal elke stille hoop proberen weg te nemen: er is nu geen meer derheid voor in de Tweede Kamer en die zal er in de volgende Ka mer ook niet zijn," aldus Remkes. V Rotterdam Fractievoorzitter M. Kneepkens (Stadspartij) wil burgemeester Peper aan de tand voelen over het Verlanglijst je' van waarnemend korpschef B. Lutken. Daarin formuleer de de hoofdcommissaris de voorwaarden waaronder hij per 1 oktober definitief het roer van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond wilde overnemen. Kneepkens kondigt aan tijdens de raadsvergadering van 4 sep tember een interpellatie over dit onderwerp te willen houden. Het raadslid vindt dat Peper tijdens het 'Brinkman-debaf op 3 juli tekst en uitleg had moeten geven over de eisen die de hoofdcom missaris op tafel had gelegd. Die eisen van Lutken werden deze week openbaar. Advocaat mr. drs. C. H. J. van Leeuwen, raadsman van Brinkman, presenteerde het memo tijdens een kort geding dat zijn cliënt tegen de staat had aan gespannen. Daarin eist hij dat het ontslag van de ex-generaal wordt opgeschort. Lutken stelde in het memo aan Peper onder meer dat de door zijn voorganger Brinkman ingezette projecten 'formeel worden beëin digd' en er helderheid moet ko men over de bevoegdheden van de ondernemingsraad 'op grond van afspraken en de Wet op de Ondernemingsraden'. Hij wenst een vier-koppige korpsleiding, met de korpschef als eindverant woordelijke. Verder wil hij wor den aangewezen als secretaris van het regionaal college en het dagelijks bestuur daarvan, het presidium. Kneepkens ergert zich aan deze gang van zaken. „Peper gedraagt zich als een kat in het> nauw," vindt hij, ,.hy had dit op z'n minst moeten doorspreken met de poli- tiecommissie óf hy had de fractie voorzitters bijeen moeten roepen. Dit kan zo echt niet langer." Inmiddels zijn de elf punten, die Lutken opvoerde, volgens een woordvoerster van Peper 'naar ge noegen van de heren' afgehan deld. „Dit is gebeurd," zegt ze, „en daarmee is het een gepas seerd station. Als aan een aantal punten niet zou worden voldaan, dan zou Lutken niet worden be ëdigd. Maar dat gaat dus gewoon door." Toelichting Overigens is het 'lijstje van Lut ken' niet ter goedkeuring voorge legd aan het regionaal college, de burgemeesters in de regio. Een aantal van hen hoopt dat dit als nog zal gebeuren. „Ik zou graag een toelichting horen op deze za ken," zegt burgemeester dr. D. Boonstra van Dirksland. „Het is een afwijking van de huidige ma nier van werken. Dat het secreta riaat by de korpsleiding terecht komt, daar moet ik nog eens goed over nadenken." Ook burgemeester C.H.J. La- mers van Bleiswijk zegt de notitie niet te kennen. „Het is ook niet besproken in het regionaal colle ge," zegt hy. Wel is een aantal ele menten ter sprake gekomen in de vertrouwenscommissie, waarvan hy destijds deel uitmaakte. „Ik vraag me af of het nodig is dat het memo in het college aan de orde komt. Het is toch een document van de korpsbeheerder en de korpschef." Volgens burgemeester R. Jansen van Krimpen aan den IJssel, lid van het presidium, zijn de onder werpen die worden aangesneden wel degelijk aan het regionaal col lege voorgehouden. Zy het dat het college toen 'verre van compleet' was. „Het lijstje ken ik niet." meent hij, „maarde'onderwerpen des te beter. Die zijn besproken in het college. Daarover beslaat geen verschil van mening." Door Peter Louwerse Rotterdam/Zevenhuizen—Bas van Vliet is zijn naam, en hij is een be roemdheid onder eigenaren van plezierjachtjes. In het Rotteme ren-gebied staat hij bekend als een machtig man met veel bezit tingen. „Ze zeggen wel eens tegen me: jij hebt zo'n beetje alles aan de Rotte," zegt Van Vliet over zichzelf. „Maar dat is grote on zin." Maar of hy het leuk vindt of niet, Bas van Vliet wordt door sommi gen beschouwd als de Van der Valk van-het Rottemeren-gebied. Als een horeca- en recreatiety coon die een aantal restaurants en jachthavens in het gebied in zijn macht heeft. En de vrees bestaat dat de 'Van Vlieten' hun imperi um binnenkort uitbreiden met jachthaven De Eendracht aan de Rottekade in Zevenhuizen. Die is nu nog eigendom van het Recrea tieschap Rottemeren, maar het overheidsorgaan wil het haventje snel privatiseren. Monopolie Er zijn voor het haventje twee ge gadigden. Allereerst de huidige havenmeester, Thijmen Lekkerkerker. Hy wil alle opstal len met steigers graag pachten van het recreatieschap. Maar is er nog een kandidaat. Een Van Vliet, inderdaad. De botenverhuurder Peter van Vliet, een zoon van heeft al een gedeelte van het jachthaventje in gebruik voor zijn huurbootjes. Hij wil straks vijftig plaatsen. De rest, inclusief de ge plande uitbreiding, is wat hem be treft voor Lekkerkerker. Maar daar neemt Lekkerkerker geen genoegen mee. „Van Vliet wil een monopolie-positie," zegt Lekkerkerker. „Nu is hei een ko ninkrijk. Ze* willen er een keizer rijk van maken." De havenmeester krijgt bijval van een watersporter die vaak in het Rottemeren-gebied ronddobbert. „Let maar op," meent hy. „Van Vliet kan straks met lage prijzen Lekkerkerker uit de markt wer ken. Dan heeft hij de alleenheer schappij en kan hij doen wat hij wiL" Bas van Vliet (66) lacht hartelijk om deze verwijten. „Kletskoek," is zijn eerste reactie.Jk heb maar één jachthaven. Dat ïs de Rot- testroom in Bleiswijk, en die is verhuurd aan een vereniging." Hy ontkent niet dat de havens Meerenbos en de Wijde Blik (bei de in Bleiswijk) eigendom zijn van respectievelijk een dochter en een zuster. Bovendien zwaait een schoonzus de scepter over restaurant De Roerdomp in Ze venhuizen. Toch een beetje een dynastie dus? „Onzin," zegt Bas van Vliet. „Over die bedrijven heb ik niks te zeggen. Helemaal niks." Skoda Zyn zoon Peter vindt alle verwij ten aan het adres van de familie Van Vliet onterecht. „De haven wordt geprivatiseerd, en men heeft mij aangeboden om een stuk te pachten, met forse rand voorwaarden. Ik heb erover ge dacht en ik wil dat wel. De rest gaat naar meneer Lekkerkerker, en ik vind het erg lullig dat wij nu zwart worden ge maakt. Wat bezielt die man? Ik heb het idee dat hij de privatise ring wil tegenhouden. Er zijn hem allerlei functies aangeboden maar hij weigert alles." De vergelijking met de Van der Valk-dynastie slaat volgens Peter van Vliet nergens op. „Dan denk je aan iemand die in een dikke Mercedes met chauffeur rijdt. Ie mand die zes weken naar Hawaii gaat. Maar zo is mijn vader hele maal niet. Hy rijdt in een Skoda van 13.000 gulden en gaat twee keer per jaar naar Center Pares." De strijdende partijen zijn vol- Bas, Peter van Vliet, geflankeerd doorzijn vader: 'Lekkerkerker wil de privatisering tegenhouden'. Foto cees Kuiper/Rotterdams Dagtxad Thijmen Lekkerkerker 'Nu is het een koninkrijk. Ze willen er een keizerrijk van maken.' Foto cees Kuiper/Rotterdams Dagblad gende week woensdag 3 septem ber vermoedelijk verlost van hun onzekerheid. Op die datum verga dert het Recreatieschap Rotteme ren over de privatisering van het haventje. Voorzitter G. Brouwer van het re creatieschap vindt de angst voor een monopoliepositie van Van Vliet maar onzin. „De mensen zijn familie van elkaar, maar dat wil niet zeggen dat ze zomaar de prij zen kunnen opdrijven," meent Brouwer, tevens PvdA-gedepu- teerde van de provincie Zuid-Hol land. „Dat zouden de jachteigenaren echt met pikken. Ze kunnen ten slotte elders ook terecht. Ik heb de indruk dat dit een trucje van Lekkerkerker is om zijn zin te krijgen." Rotterdam—De 52-jarige Rotter dammer die vorige week met een brandbom forse schade aanricht te in het GAK-gebouw, zit in voorarrest in het huis van bewa ring aan deNoordsingeL Aan de verdachte, ..dietotziin daad kwam na een langdurig conflict met het GAK over een uitkering, wordt opzettelijke brandstich ting ten laste gelegd. Het daar door ontstane gevaar voor men senlevens is op de tenlasteleg ging een strafverzwarende fac tor. De maximale gevangenis straf voor dit delict bedraagt twaalf jaar. - De schade aan' het GAK-gebouw loopt in de miljoenen. Dat heeft een eerste voorlopig onderzoek aangetoond. De directie van het GAK durft zich nóg uieiuvtu &T exacte hoogte uit te laten. „Maar dat het zeker twee miljoen 'gul den is, staat buiten kijf," aldus directeur A. Janse. De Rotter dammer, die in het verleden al diverse malen de ruiten van het pand aan de Rochussenstraat had ingegooid, kan hiervoor door de verzekeringsmaatschappij verantwoordelijk worden ge- steld. In het pand wordt met man en macht gewerkt aan het schoon- niakeri en leeghalen. „Vooral het - leeghalen van het archief is een, gigantisch karwei," zegt Janse. Pas later worrit aan aannemers een offerte gevraagd voor de re paratie. Die zal zeker twee maan den in beslag nemen. Albrandswaard By een bedrijfs ongeval in Poortugaal (gemeente Albrandswaard) is donderdag avond een 16-jarige jongen uit die plaats om het leven gekomen. Het slachtoffer reed rond half negen met een vorkheftruck over de Al- brandwaardsedijk, toen hij door nog onbekende oorzaak van de weg raakte. Het voertuig kantel de, de jongen kwam onder de truck en raakte zwaargewond. Hy overleed later in het Zuiderzie kenhuis in Rotterdam. Een technisch onderzoek van de politie moet uitwijzen waardoor het voertuig van de weg is ge raakt. RotterdamEen 31-jarige Rotter dammer heeft vannacht om half drie de politie de helpende hand toegestoken. De man hoorde op de Mathenesserlaan een dofte klap. Hij zag dat een andere man een autoruit had ingeslagen en aanstalten maakte wat spulletjes weg te nemen. De 30-jange auto kraker ging er vandoor en werd achtervolgd door de Rotterdam mer. Bij het metrostation Coolha- ven slaagde hij erm de autokraker te overmeesteren en over te dra gen aan de politie. RotterdamEen I9-jarige jongen zag gistermiddag vanuft zijn wo ning aan de Schieweg hoe twee knapen er vandoor gingen met zijn op de stoep geparkeerde bromscooter. De gewaarschuwde politie ontdekte de dieven, maar raakte het tweetal op het Unger- plein kwijt Even later werden de twee lopend op de Bergweg aan getroffen. De twee jongens -17 en 18 jaar - hadden de scooter in een kelderbox neergezet Het ver voermiddel is teruggegeven aan de eigenaar. De twee verdachten, van wie de politie denkt dat zy nog meer diefstallen van bromscooters op hun naam heb ben, 2ijn ingesloten. Dordrecht— Een 35-jarige man uit Dordrecht is donderdag vrijge sproken van verkrachting van een vrouw. Het slachtoffer zou in de nacht van 3 op 4 februari 1996 op het Hofplein in Rotterdam door een aantal mannen in eer» auto zyn gesleurd en in 's mans woning in Dordrecht zyn mis bruikt De rechtbank achtte on voldoende bewijs aanwezig om tot een veroordeling te kunnen ko-, Rotterdam De politie heeft gis-* teravond twee illegaal in ons land verblijvende prostituees uit Rus land gearresteerd. Het tweetal, 18, en IS jaar, was aan het werk op ue Keileweg. Rotterdam Twee 17-jarige jon gens zyn gisterochtend in de le. Pijnackerstraat in het Oude Noor- den op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning. De twee trachtten nog wel de be-* nen te nemen, maar werden na een korte sprint in de boeien ge-; RotterdamBij een grote contro le van onlangs gesloten drugspan- den in de wijken Spangen en Tus sendijken bleken drie woningen* weer als zodanig in gebruik. HeU merendeel van de woningen werd niet langer bevolkt door drugs- dealers en verslaafden. In een woning aan de Hudson-- straat rende bij de komst van de - politie iedereen weg. In paniek lieten zij al hun verdovende mid delen achter. Rotterdam In een woning aan de Fortunastraat in Hillegersberg is gisteren het levenloze lichaam van een 45-jarige Rotterdammer gevonden. Hij bleek te zijn overle den aan een overdosis drugs.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2