Jorritsma gaat overstag Werkgelegenheid in Vlaardingen stijgt Maassluis is in volle gang Balkon-onderzoek op de voet gevolgd Staatssecretaris Tommei houdt geld in zijn zak Rotterdams Dagblad s <r Uitvoering motie biedt tegenstanders A 4 hoop Veertienhonderd handtekeningen vooreen 'groen Balkon' Lichten op Laan 1940-1945 mogelijL gelijkgeschakeld Botsing op kruising Autodieven i opgepakt Nieuwe Passage 70 winkels onder één dalT^l^FMë^paf}^iëei^ara^ •^Öni winKetênln tfëNiëïiweT Waterweg Woensdag 3 september 1997 Door Jan Rozendaal Den Haag'Schiedam Minister Jorritsma is overstag. In een brief aan de Tweede Kamer heeft de bewindsvrouw van Ver keer en Waterstaat toegezegd het besluit over de aanleg van de A 4 pas te nemen als het zogenoemde afwegingskader is opgesteld. In dat afwegingskader staan de eisen waaraan grote infrastructu rele werken in de toekomst moe ten voldoen. Tegenstanders van de rijksweg tussen Kethelplein en Delft put ten hieruit hoop. „Misschien is de voornaamste winst wel dat mevrouw Jorritsma eindelijk eens haar eigen zin niet doorzet en naar de Tweede Kamer luis tert," aldus H. Tetteroo van de Werkgroep Stop RW19, die al zyn hele leven tegen de - tot A 4 om gedoopte- rijksweg ten stnjde trekt. Op de laatste dag voor het zomer reces, op 26 juni, nam een meer derheid van de Tweede Kamer de motie aan die Van Heemst (PvdA) en Van 't Riet (D66) hadden inge diend. Daarmee werden Jorrits ma en het kabinet gedwongen een besluit over de aanleg van de A 4 uit te stellen. De rijksweg tussen Schiedam en Vlaardingen door en dwars over het natuurgebied van Midden-Delfland moet worden opgenomen in een zogenoemd af wegingskader. Dat betekent dat de Kamer eerst eisen stelt aan alle grote infrastructurele werken die de komende jaren op stapel staan. Het gaat bijvoorbeeld over de ei sen die worden gesteld aan inpas sing van een rijksweg m de ver schillende natuur- of stedelijke gebieden. Verder stond m de motie dat met een moet worden gekeken naar welke prioriteiten moeten worden gesteld in lopende en nieuwe in frastructurele projecten in heel Nederland. Bovendien moest de tijd worden gebruikt om de alter natieve plannen die groepen aan nemers/ontwikkelaars enkele maanden geleden presenteerden aan een nadere analyse te onder werpen. Voor de zomer oordeelde Jomtsma dat de indieners van wel erg rooskleurige cijfers uit gingen. Tydwinst Tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat, eind oktober, moeten de ka ders worden gesteld waaraan gro te infrastructurele projecten die nen te voldoen. „Dat betekent in elk geval tijdwinst," meent Tette roo. „Maar het biedt ook de zeker heid dat de minister de A 4 niet langer apart kan regelen, zoals ze tot nu toe wilde." Tetteroo erkent dat de eisen waar aan nieuwe wegen moeten vol doen nog met bekend zyn, maar alles is beter dan niets. „Midden- Delfland is een zogenoemde eco logische hoofdstructuur In de ei sen die de Tweede Kamer stelt moet dus het belang van zo'n eco logische hoofdstructuur aan de orde komen Dan zal de Kamer zich rekenschap moeten geven." Met andere woorden: durft de Ka mer in het algemeen te stellen dat ecologische hoofdstructuren m Nederland 'geasfalteerd' kunnen worden. En, weet de actievoerder. met zo'n betere inpassing komt het duurste stukje rijksweg van Nederland nog een paar honderd miljoen duurder uit Daarvan heeft de Kamer gezegd dan wordt het /o duur. dan maar geen A 4 Tetteroo is wat dat betreft 'voor zichtig positief „Want het kan toch met zo zyn dat de Kamer eerst pleit voor een be tere inpassing en die dan weer loslaat Vlaardingen - Voor het eerst sinds 2993 ts m Vlaardingen spra ke van een duidelijke stijging van de werkgelegenheid. Ten op zichte van vorig jaar is de werk gelegenheid met bijna drie pro cent gestegen. Dat staat voor ruim vijfhonderd personen. Dat blijkt uit cijfers van het Be- dryvenregister Zuid-Holland. Met de nieuwe cijfers lijkt een trend doorbroken, die al jaren lang geldt m Vlaardingen. Ook het aantal in Vlaardingen gevestigde bednjven is het afge lopen jaar sterk gestegen- van 55 tot 2308. Hierbij is geen sprake van een trendbreuk. Al sinds 1990 is er een toename van het aantal bedrijven, met alleen een dip in 1994. De oorzaak hiervan moet worden gezien in de uitgif te van tien hectare bednjfsgrond in 1996. Dat was een record voor Vlaardingen. De ondernemingen op de nieuwe bedrijvenparken le veren de nodige nieuwe banen op. Ook de herstructurering van het centrum heeft de nodige ba nen opgeleverd De VJaardingse economie trekt - ook in vergelijking met de Rijn mond - aan. Er is echter geen re den voor al te groot optimisme, melden de onderzoekers, omdat de uitbreidingsmogelijkheden voor bedrijventerreinen m Vlaar dingen 'minimaal' zyn .,De ge plande uitbreiding van bedrijfs terrein De Vergulde hand en de daarmee verband houdende revi talisering van het bestaande ter rein zal pas over enkele jaren bij dragen aan werkgelegenheids groei," aldus het rapport Opvallend vinden de onderzoe kers dat de stijging van de werk gelegenheid zich bijna binnen al le branches voordoet. Tot de po- te groeiers behoorden de secto ren dienstverlening, transport en communicatie, bouwnijverheid, openbare nutsbedrijven en land bouw en visserij. Alleen bij de in dustrie in Vlaardingen stagneer de de groei. De vroegere Caland LTS aan de Mes daglaan in Maassluis zal midden okto ber dit jaar geheel van de aardbodem zijn verdwe nen. Foto Roel Oijkstra Maassluis Voor •de-woning- bouwplannen aan de Nieuwe Wa terweg, Het Balkon, gaat de ge meente Maassluis een overeen komst aan met een aantal project ontwikkelaars. In eerste instantie gaan deze ontwikkelaars -zo werd gisteravond in de raadscom missie stads- en milieubeheer duidelijk- de haalbaarheid van 'Het Balkon' onderzoeken. Met enige terughoudendheid gaf de commissie hiervoor groen licht. De commissieleden waren terug houdend, omdat erg veel geld (400.000 gulden) moet worden uit gegeven voor een idee waarvan nog maar de vraag is of het uit voerbaar is. Er werd dan ook na drukkelijk gepleit voor een aan pak in fases. J. van der Kolk van de RPF/SGP/GPV-combinatie: „Er moeten duidelijke mijlpalen en onderzoeksproducten komen waarbij de raad of de commissie in de gelegenheid wordt gesteld het onderzoek by te sturen dan- wel af te blazen als biykt dat we met iets onhaalbaars bezig 2ijn." Heetste hangijzers zijn daarbij de kosten, de veiligheid (zoals bo dem en stank) en de ontsluiting. „Het zijn vragen die maar onze mening al beantwooord hadden moeten zijn., maar die nu als eer ste aan de orde moeten komen," was de door veel partijen gedeel de mening van Van der Kolk. De combinatie van kleinrechts stem de toch in met de intentieverkla ring die de gemeente gaat sluiten met de projectontwikkelaars van wege de koppeling die is gemaakt met de plannen met de haven. Enerzijds zijn er daarbij de in komsten waarvoor de (verkoop van) woningen op Het Balkon en in het havengebied zorgen. An derzijds zijn er de kosten die met deze woningbouwplannen samen hangen. Wat betreft het havenge bied gaat het vooral om het ver plaatsen van bedrijven zoals Keijzer/Westland Beton. J. F. Scheerstra (WD) bepleitte dat er dan allereerst duidelijkheid komt over de bijdrage die Maassluis in verband met de havenplannen i'iisnnirtifln *7> Maassluis Tijdens de com missievergadering stads- en milieubeheer overhandigde G.A. Koffeman gisteravond 1400 handtekeningen aan wet houder L van Duijn-Camffer- man. Hij deed dat namens Ac tiegroep Behoud Groene Oe ver, een groep Maassluizers die zich afzet tegen woning bouw langs de Nieuwe Water weg (op Het Balkon). Medeactievoerder L. van Ves- sem hekelde gisteren onder meer de 'onzorgvuldige proce dure' die door de gemeente is gehanteerd. Er is al van alles gepresenteerd terwijl er nog helemaal geen gefundeerde plannen zyn. was zijn bezwaar. „Het ging slechts om een idee." Voor de gemeente was het pre senteren van 'het beleidsvoor nemen Het Balkon' echter juist bedoeld 'om de bevolking in een vroeg stadium te betrek ken by de planvorming'. Niet zonder succes, want met de ve le vragen zal de actiegroep on getwijfeld bijdragen aan deze planvorming. van het rijk ontvangt. Wethouder L van Duyn-Camffer- man gaf toe dat op een groot deel van de tijdens de inspraakperiode gestelde vragen (door met name Actiegroep Behoud Groene Oe ver) nog geen antwoord kon wor den gegeven. Dat moet nog wél gebeuren, liet ze merken. „De vra gen die hier zijn gesteld, moeten beantwoord worden." Veel van de kritische noten werden dan ook door de D66-wethouder meegeno men, terwijl ambtenaar J. Eshuis nog kon melden dat de bepleite fasering is besproken met de ont wikkelaars. MaassluisEén voor één worden de vloerplaten en betonnen bal ken er met kranen uitgehesen „Zoals het gebouwd is, zijn wij het ook weer aan het demonteren," vertelt uitvoerder T. van Dam Óe slopers gaan zo behoedzaam te werk omdat een deel van de vroegere Caland lts aan de Mesdaglaan m Maassluis direct grenst aan het voet- en het fiets pad van de Laan 1940-1945. „Pas als die voorkant er af is, gaan we met de sloopkogel aan het werk." Eerder is het hout, plastic en ook het asbest uit het gebouw verwij derd. „Van het asbest is eerst een analy se gemaakt waarna is begonnen met asbesteren. Die mensen heb ben dan pakken aan en maskers op. En er is ook een dta, een toe zichthouder asbest, bij geweest," legt Van Dam uit. Als de slopers midden oktober de school in zijn geheel hebben weg gehaald, is het de beurt aan de grondsaneerder. Op de schone grond wordt daarna nog dit jaar begonnen met de bouw van een wonmgbouwcomplex. Het prestigieuze project, ge naamd De Meesters, omvat 110 koopappartementen: eengezins woningen, galerijwoningen en de Schiedam Met het neerlaten van acht twintig meter lange vaandels is gisteren het nieuw bouw- en renovatieproject in de omgeving van de Van Hogendorp- straat in Schiedam afgerond. Staatssecretaris Tommei (Volks huisvesting) liet de linten met de verschillende kleuren zakken van woontoren De Hogendam. Hij was in de wyk Nïeuwland op bezoek om de vorderingen van de op knapbeurt, vervat in het beheer- plan Nieuwland, te bekijken. De bewindsman was onder de in druk, maar bleek tydens zyn toe spraak 'helaas' met m staat een zak geld achter te laten. De staatssecretaris roemde de be woners, de gemeente en. de wo ningcorporatie voor de manier waarop zij de laatste jaren bezig zijn geweest met het opknappen van Nieuwland. De slijtage van de naoorlogse wijk was volgens Tommmel gestaag doorgegaan als niets was onder nomen. Doordat de gemeente het verval van de wijk m een vroeg stadium onderkende is Nieuw land niet afgegleden tot een ver loederde wijk. Het beheerplan Nieuwland is volgens Tommei een grootschaliger project dan in welke andere gemeente dan ook wordt uitgevoerd. Sinds een aantal jaar is er volgens de staatssecretaris echter sprake van een financieel omslagpunt by de rijksoverheid. Den Haag geeft in fmanciele zm tegenwoordig 'bescheiden'. De donaties van de rijksoverheid moeten worden ge zien als 'stimuleringsgeld'. Daar zit 'm nu net de kneep voor Schiedam. Voor dit jaar had het ministerie 65 miljoen gulden be schikbaar voor het opknappen van de naoorlogse probleemwij ken De gemeente Schiedam dong met Nieuwland mee naar een deel van dat bedrag maar viel buiten de boot. Schiedam kreeg mets, wat tot teleurstellingen bij de gemeente leidde. Projecten als het opknappen van het gebied Parkweg-Noord in Nieuwland moesten daardoor m de ijskast - Wethouder L. van Duyn-Camfferman laat uitzoe ken of het mogelijk is de ver keerslichten aan de Laan 1940- 1945 in Maassluis voor fietsers en voetgangers gelijk te schakelen. Voor met name kinderen kan het gescheiden functioneren van de ze lichten verwarrend rijn. De oversteektijden op de kruis punten aan de Laan 1940-1945, waar in het voorjaar voor het au toverkeer een groene golf is inge- steld, werden in juli verlengd en zijn voor de voetgangers nu 'ruimschoots', aldus de wethou der. Maandag, toen de scholen weer begonnen, bleek dat school besturen en buurtbewoners nog met tevreden zyn. Ook ouderen klagen dat de oversteektijd te kort is Van Duijn gaat de verkeerssitu atie op 22 september met de buurtbewoners en de scholen be spreken. worden gezet. Tommei deelde tijdens zijn toe spraak in een tent voor het nieu we gebouw De Hogendam mee dat de gemeente Schiedam voor het volgend jaar hoop moet hou den. Dan worden opnieuw enkele miljoenen over verschillende ge meenten verdeeld. „Als ik zie wat er hier in Nieuwland allemaal ge beurt, denk ik dat Schiedam voor volgend jaar grote kans maakt om m aanmerking te komen, voor een financiële bijdrage." Daarnaast maakt de gemeente volgens Tom mei kans op allerlei andere fond sen Particuliere investeerders maken daar deel van uit. Wethouders A. G. Wiegman en A. Reynhout en directeur J. Feytel van Noordvest hoorden de staats secretaris hoopvol aan. Zij waren de hele ochtend al met hem op pad geweest; een rondrit met een touringcar door de wijk Nieuw land om hem de veranderingen in het gebied aan den lijve te laten ervaren. De drie bestuurders ho pen dat alle inspanningen niet voor niets zyn geweest en dat Tommei volgend jaar met een flinke som geld over de brug komt. De staatssecretaris zegde echter niets toe. Aan het eind van de ceremonie in de tent overhandigde directeur Feijtel de bewindsman een affi che, waarop onder de titel 'Nieuw land, opnieuw bezien' een aantal nieuwbouwprojecten in de wijk is afgebeeld. De leus slaat volgens de directeur van Noordvest zowel op de toekomst als op het verle den. Acht vaandels werden gisteren neergelaten vanaf het nieuw bouwproject De Hogendam in Schiedam Nieuwland. Staatsse cretaris Tom mei trok aan de touwtjes. Foto Roei Dijkstra appartementen in de acht etages tellende woontoren op de hoek Mesdaglaan/Laan 1940-1945, Op de begane grond aan de Mesda glaan komen twee winkels waar onder een Albert Heijn-super- markt. Het gaat hier om de ver nieuwde en vergrote vestiging die nu nog aan de Rembrandtlaan staat. In de loop van 1999 -zo wordt verwacht - kunnen de hui zen en winkels worden betrok ken. Maassluis Twee vrouwen en 1 een man uit Maassluis zijn gister- 1 avond gewond geraakt toen de au to's waarin zij zaten op elkaar j botsten. Op de kruising van de Kwartellaan met de Lijsterlaan in Maassluis raakten de voertuigen elkaar frontaal. De twee bestuur- ders, een 35-jange man en een 23- jarige vrouw, werden met neklet sel overgebracht naar het zieken- huis. Ook een 43-jarige inzittende I moest voor behandeling naar het hospitaal. De politie had moeite het grote aantal toeschouwers op afstand te houden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be- kend. Schiedam De Schiedamse poli- tie heeft gisteravond op de Fahrenheitstraat in Schiedam vy f jongens aangehouden die in een j gestolen auto reden. De draden onder de stuurkolom bleken door verbonden. De jongens, een 16-ja- i rige Schiedammer en vier Rotter- I dammers van 17 en 18 jaar, zyn i meegenomen naar het bureau, Tegen de Schiedammer >s ook 1 proces-verbaal opgemaakt we gens het opgeven van een valse i naam. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1