11 I iï! Groot deel Vlaardingen opnieuw zonder stroom f Acute crisishulpverlening op elk tijdstip van de dag Banengroei in Vlaardingen maar tijdelijk iotterclams Dagblad "a1 lï n Alles klaar voor zandkunstenaar; alleen het zand ontbreekt 'ïn vakantietijd komt verpleegzorg in de knel' La. Vieze lucht in de Hoek Inbreker opgepakt Vuurwerk in beslaggenomen Invalide dief steelt pannen Brand in slooppand Burgemeester legt steen Derde grote storing op rij 'Toeval' zegt ENECO Maassluizer wereldkampioen kustvissen 41 TapasbarPerritoCaliente Spaanse keuken catering «terras op het water Lange Haven26,3111 CGSchiedamvTelefaon a 9 Waterweg Donderdag 4 september 1997 it i A ï'i I 'J 'i1 t j* i 1 j, Hoek van Holland Een pene trante ondefinieerbare lucht heeft gistermiddag de omgeving van de Columbusstraat in Hoek van Hol land geteisterd. Omwonenden werden misselijk van de stank. Brandweer en politie startten een zoektocht maar ontdekten in eer ste instantie niets vreemd. Na verloop van tijd stuitten de speurders op een woning waar voor een soort van gaslucht hing. De brandweer forceerde de deur en binnen stonk het inderdaad een uur in de wind. De vieze lucht bleek echter met alkomstig van een lekkende gaskraan maar van rottende appels en sinaasappels die in een keukenkastje lagen. De 49-j"arige bewoner is ingelicht over de stinkende rommel. Hoek van Holland Een Hagenaar is gisteren in zijn woon plaats aangehouden omdat hij in juni dit jaar in Hoek van Holland een winkelinbraak had gepleegd. De man ging er vandoor met de inhoud van drie kassalades. Di rect na de inbraak startte de poli tie een technisch onderzoek. Daaruit haalden de rechercheurs de identiteit van de Hagenaar. Sinds die tijd staat de man als ge zocht in het landelijke computer netwerk van de politie. Gisteren hielden Haagse agenten hem aan. De man werd overgedragen aan de politie in Hoek van Holland. Vlaardingen Nog wel erg vroeg voor de tijd van het jaar hebben twee Vlaardingers gisteren een bekeuring gekregen wegens het afsteken van vuurwerk. Een 27-ja- rige en een 30-jarige Vlaardinger kregen een proces-verbaal omdat zij strijkers op zak hadden. Tb- dens een controleronde vanwege de stroomstoring hoorden, agem, ten knallen. Ze dachten eerst dat er werd geschoten, maar later bleek dat het rotjes waren. Het vuurwerk, 52 strijkers bij elkaar, is in beslag genomen. Hoek van Holland Twee wel erg doordachte dieven zijn er gister middag in een winkel in de Prins Hendrikstraat in Hoek van Hol land vandoor gegaan met twee steelpannen. Een van de dieven zat in een rolstoel die werd ge duwd door de andere. Een mede werker van de winkel zag dat de man twee steelpannen achter de rug van de invalide vrouw ver stopte. Daarna reden ze de winkel uit-en sprongen in een auto. De medewerker kon het tweetal niet meer achterhalen. De vraag is nu natuurlijk waar de twee dieven zijn gebleven maar ook of de vrouw wel invalide is. Schiedam De Schiedamse brandweer heeft gisternacht rond half twee een brand in een sloop pand aan de Westmoleastraat ge blust. Het leegstaande pand is vermoedelijk aangestoken. De brandweer nam het zekere voor het onzekere en rukte met veel auto's uit. De kans dat de vlam men overslaan naar andere pan den is in de oude binnenstad groot. Achteraf viel het mee en was het vuur snel onder controle. Maassluis Burgemeester J. t Sterkenburg van Maassluis heeft vanmiddag eén gedenksteen ge legd in een muur van de in aan- bouw zijnde Havenresidentie. Dit gebouw wordt gebouwd aan de historische haven van Maassluis en telt dertig luxe appartementen en penthouses. De burgemeester werd bij het leggen van de steen geassisteerd door wethouder L. G. van Duijn. Het appartementen complex is een stap in de richting die het gemeentebestuur met de historische haven uit wil: de be- stemming veranderen van indus- trie- naar woongebied met 'een I gezonde, economische en recre- 1 atieve functie'. Vlaardingen Voor de derde keer binnen vier maanden tijd is een groot deel van de inwoners van Vlaardingen getroffen door een stroomstoring. Deze keer viel de stroom rond 01.00 uur vannacht uit in de Oostwijk, Vlaardinger-Ambacht en in een gedeelte van het centrum. Bijna de helft van de Vlaar- dingse bevolking zat een half uur tot anderhalf uur zonder elektriciteit. De politie en ENECO werden overspoeld met telefoontjes. Door de storing ontstond een golf van inbraakalarmen. De politie heeft zoveel mogelijk meldingen afge handeld, Het energiebedrijf had om kwart voor drie vannacht alle getroffen huishoudens omgescha keld naar een ander energienet. De storing in het hoogspannings net is vermoedelijk veroorzaakt door een kapotte verbindingsmof; de verbinding tussen twee kabels. De technische dienst van ENECO probeert de boosdoener vandaag op te sporen en te vervangen. Daarvoor moet een deel van de kabel die tachtig centimeter diep in de grond ligt, worden uitgegra ven. „De klant merkt daar niets van. Wat er precies aan de mof man keert, weten we nog niet. Die din gen moeten een bepaald aantal ja ren mee en komen automatisch in een vervangingsprogramma. Er zitten honderden moffen in een kabelnet, dus de kans bestaat dat eentje het eerder begeeft," licht D. Hubert, groepschef Klanten service van het energiebedrijf toe. Hij noemt het 'puur toeval' dat Vlaardingen drie keer in korte tijd is getroffen door een stroomsto ring. „Jarenlang gebeurt er niets en nu opeens valt drie keer achte relkaar de stroom uit. Het lijkt de wet van Murphy wel. Terwijl we er alles aan doen om de klanten op betrouwbare wijze energie te leve ren. Er is geen sprake van dat we in Vlaardingen met een verou derd elektriciteitsnet zitten," al dus Hubert. Na de eerste twee stroomstorin genvan 20 mei en 13 juni jongstle den wees ENECO de verantwoor delijkheid voor de schade af. Bij de eerste grote storing ging een aannemer uit Honselerdijk bij een klus in Schiedam dwars door een voedingskabel heen. Eender de van alle aansluitingen viel toen uit en 25 gedupeerden dienden een schadeclaim in. De tweede keer ontstond storing in een transformatorhuisje waardoor een groot deel van de Vlaardingse Oostwijk urenlang zonder elektri citeit zat. Ook in dit geval werd een ander aansprakelijk gesteld. Een bedrijf veroorzaakte kortslui ting in het net door werkzaamhe den aan de eigen installatie. Deze storing leverde vijftig claims op. In het recente geval lijkt het ener giebedrijf verantwoordelijk voor de mogelijke schade die particu lieren en bedrijven hebben gele den door de stroomstoring. De groepschef Klantenservice die dit niet op voorhand ontkent, meldt sportief dat 'iedereen vry is om een claim in te dienen'. Vlaardingen Inwoners van Vlaardingen die acute psyeho-so- ciale hulp nodig hebben, kunnen vanaf deze week voortaan op elk gewenst tijdstip een beroep doen op de Maatschappelijke Dienst verlening Nieuwe Waterweg (MDNW). De gemeente Vlaardin gen besloot na herhaaldelijke ver zoeken van de instelling en de po litie voor deze 24-uurs bereikbaar heidsdienst te gaan betalen. Jaar lijks komt dat de gemeente op vierduizend gulden te staan. Vlaardingen kende vijfjaar gele den ook een bereikbaarheids dienst, maar deze werd door be zuinigingen stopgezet In Schiedam en Maassluis konden inwoners afgelopen jaren wel voor hulp terecht. Maar deed zich mid den in de nacht een crisissituatie voor in Vlaardingen, dan moesten de slachtoffers wachten tot de vol gende morgen 09.00 uur. Een aan tal schrijnende gevallen deden zich voor. Zo wilde de politie een tijd gele den een maatschappelijk werker inschakelen voor de opvang van Door Jan Rozendaal Schiedam De tickets zijn al be steld. De limousine om hem en zijn vrouw van Schiphol af te ha len en naar Schiedam te brengen, is geregeld. De logeerkamer ligt er pico bello bij. Opdrachtgevers in Chicago, die hem 25.000 Ame rikaanse dollar boden voor een klus, beten in het stof; bezet. Wat kan er nog misgaan om Mare Altamare, 's werelds beroemdste zandsculpturenbouwer, naar Schiedam, of preciezer, naar het Broersveld te halen? -Het is even simpel als belache- lijk: er is geen zand. En vól Alta- "ïnare zij ri kunsten vertonen, dan heeft hij toch echt zand nodig. Een vrachtwagentje vol. En dat zand moet dan een structuur heb ben van 0,125 millimeter of 0,250 millimeter. „Maar," zegt Louis Vollering van bakkerij Van der Krocht, die alles geregeld dacht te hebben, „die structuur is geen probleem. Dat heeft elke ge meente op voorraad," En dat ontkennen ze ook niet in het stadskantoor. Maar zo'n vrachtwagentje Ieegkieperen op het Broersveld en weer ophalen - en dat twee of drie keer omdat er tussendoor markt is- moet tien- tot vijftienduizend gulden kosten. „En dat," heeft een amb tenaar van gemeentewerken. Vol-" lering te verstaan gegeven, „dat gaat de gemeente Schiedam niet betalen." En Voilering, die zich al uit de naad heeft gelopen bij sponsors/voor de tickets, een ver goeding en een limousine fdat verdient zo'n kunstenaar toch?') en zijn eigen huis open heeft ge steld voor Altamare en z'n vrouw, kan zo'n bedrag ook niet meer op brengen. De Schiedamse bakker vindt het te gek om los te lopen. „Vanaf ja nuari ben ik er al mee bezig. Ik had die man aan het werk gezien en toen we om de tafel zaten om over de Brandersfeesten te pra ten, dacht ik: die moeten we naar Eén van de werkenvan Mare Altamare, deAmerlkaansezandkunstenaardïeopdeSchledamseBrandersfeestenzijnkunstenmoet komen vertonen. Het ontbreekt alleen nog aan zand- FotoMe« Attamare Schiedam halen, Ik ben naar de gemeente gegaan met de vraag of zij de aan- en afvoer van zand en dranghekken wilde "onsoren. 'Dat moet geen probleem zijn,' zeiden ze'." Vervolgens ging Vollering op sponsoijacht. 'Een kleine tien mille' zamelde hij in. En dat is het allemaal waard, zegt de Schiedamse bakker enthousiast. „Mare maakt regelmatig werk voor het Witte Huis, Disney World, MTV en de grootste film studio's in Hollywood. Hij maak te de space shuttle op ware groot te en het langste zandkasteel dat ooit is gemaakt. Zestien-komma- vier mijl. En niet met speciaal ri vierzand zoals ze in Schevenin- gen doen, nee met gewoon, los zand. Hij is echt een kunste naar." Het is -nog steeds- de bedoe ling dat 'master sand sculptor' van Daytona Beach in Florida op zaterdag 20 september de ope ning van de Brandersfeesten door burgemeester Scheeres luis terbij zet door het logo (mannetje met bierglas) na te maken. In de loop van de week maakt hij dan op het Broersveld speciaal voor de kinderen Walt Disney-figuren van zand. En later is het de be doeling een oldtimer op ware grootte te maken. Daarbij worden de zandsculpturen ook gekleurd. Bij de gemeente zitten ze een beetje met de handen in het haar. Een paar maanden terug zijn, in de veronderstelling dat er alleen ma^r een autootje zand moest worden geleverd, toezeggingen gedaan. Maar, zegt een woord voerder, inmiddels is er wat meer bij komen kijken en moet het twee of drie keer worden wegge haald met shovels. „Dat is wel eventjes wat anders." Vandaag wordt er verder overlegd. Zandkunstenaar Mare Altamare weet nog van niks. Toen Volle ring de Amerikaan van de week aan de telefoon had, heeft hij nog maai niks gezegd over de strub belingen in Schiedam. „Ik hoop dat de gemeente alsnog over de brug komt." En dan: „Als het niet doorgaat en hij een schadeclaim van 25.000 dollar indient omdat hij die inkomsten is misgelopen, dan speel ik die wel door naar de gemeente." enkele slachtoffers van een ern stig verkeersongeval. Dit ongeval gebeurde 's nachts op de grens van de gemeente Schiedam en Vlaardingen. Later bleek het om Vlaardmgs grondgebied te gaan zodat de maatschappelijk werker moest afzien van hulpverlening. „We zijn daar altijd heel conse quent in geweest. De gemeente wilde voor deze 24-uurs bereik- heidbaarheidsdienst met betalen, zodat wij buiten kantooruren geen gehoor konden geven aan oproepen. Heel vervelend natuur lijk. De politie heeft zich hierover meerdere malen bij de gemeente beklaagd. Maar op een gegeven moment belden ze ons maar niet meer, we konden toch geen ge hoor geven aan een oproep," ver telt directeur M. van Gorcom van MDNW. De instelling zelf kaartte de kwes tie ook meerdere malen aan bij het gemeentebestuur. „Nu onze organisatie efficiënter is gewor den, kunnen we deze dienstverle ning voor een veel kleiner bedrag aanbieden dan vroeger. Voor Vlaardingen komt dit op vierdui zend gulden per jaar. Dit sprak de gemeente wel aan. Als je voor dat geld één persoon uit de brand kunt helpen, heb je het bedrag ei genlijk al terugverdiend," vindt Van Gorcom. De bereikbaarheidsdienst buiten kantooruren is bedoeld voor crif sissituaties waarbij acute psycho sociale hulp noodzakelijk is. „Je moet daarbij denken aan partners met ernstige relatieproblemen. Als één van de ouders of kinderen wordt mishandeld of van huis wegloopt. Het opvangen van fami lieleden bij zelfdoding of het on dersteunen van slachtoffers van overvallen, gewelddelicten en verkeersongevallen," licht de di recteurtoe. De dienst is niet bedoeld voor mensen die door alcohol of drugs gebruik niet aanspreekbaar of agressief zijn. Iedereen uit Vlaar dingen, zoals politie, huisarts, bu ren en kennissen kan een beroep doen op de dienst die bereikbaar is via het Crisiscentrum Rotter dam. Door de week kan dat van 17.00 tot 09.00 uur en in het week einde en tijdens feestdagen 24 uur per dag. Een speciaal getraind team van zeven maatschappelijk werkers verstrekt de crisishulp verlening. Zij worden opgeroepen via hun semafoon en nemen con tact op met de verwij zer of de hulpvrager zelf. Al het nodig is, legt de maatschappelijk werker een huisbezoek af of regelt een gesprek met de hulpvrager op het politiebureau of op een andere plek. Ook opname in een erisisio- pvangeentrum kan meteen wor den geregeld. bestand groeide naar 500 perso nen, waaronder vele parttimers. Met ingang van 1 oktober wordt de 36-urige werkweek ingevoerd. Die arbeidsduurverkorting en het deeltijdwerk maken het voor de mg van de verpleeghuizen steeds moeilijker de 24 uurszorg te geven, die hun bewoners nodig hebben. In vakantiemaanden als juli en augustus is dat een bijna onmogelijke opgave geworden, constateert Jonker. „Nieuwe verworvenheden, die ik op zich positief beoordeel, plaat sen verpleeghuizen, die 24 uurs zorg moeten geven, voor grote problemen. Kortere werktijden, deeltijdwerk en langere vakanties maken het steeds moeilijker. Het spanningsveld tussen zorg en mo gelijkheden is groot. Ook in de maanden juli en augustus is zorg verlening nodig. De Thuiszorg komt dan niet of minder, maar dat kunnen wij niet tegen onze bewo ners zeggen. In die periode laten oproepkrachten en uitzendbu reaus het ook afweten." Een andere zorg van Jonker is de houding en het gedrag van het personeel. Daarin spelen ook het ouder worden en het langer aan wezig zijn van de bewoners een rol. „Hoe kan je een goed leefkli maat creëren in een situatie, waarin de generatieverschillen groeien? De taal van jongelui bij voorbeeld is anders dan van oude ren. Mensen die in een kaïner ko men, zetten soms de radio op een andere zender. Het kost ons steeds meer moeite om geschikte leerlingen aan te trekken." Pagina 13: 'Nieuwe verworven heden maken verlenen van zorg moeilijker*. Vlaardingen Verpleeghuizen zien bijna geen kans meer om in de maanden juli en augustus vol doende zorg te geven aan hun pa- tiénten. Een tekort aan personeel is hiervan de oorzaak. Dit zegt directeur F.V. Jonker van het Zonnehuis in Vlaardin gen in een afscheidsinterview, vandaag in het Rotterdams Dag blad. Hij vertrekt deze week by het verpleeghuis aan de Dillen burgsingel. In de veertien jaar dat hij er werk te is er veel veranderd. Het ver pleeghuis met 170 bedden voor mensen met chronische lichame lijke ziekten werd uitgebreid met een afdeling psychogeriatrie met plaats voor 90 dementerende be jaarden. Voorts kwamen samen werkingsverbanden tot stand met verzorgingshuizen in Schiedam en Vlaardingen. Het personeels- Maassluis Martin Solleveld uit Maassluis is als één van de vijf le den van het Nederlands jeugd- team wereldkampioen kustvissen geworden. Het team leverde deze prestatie op een dam en op het strand bij Dieppe (Frankrijk). De Nederlanders hengelden meer vis (met name tong, paling en platvis) uit het Kanaal dan de Belgen en de Portugezen, de zilveren en bronzen medaillewinnaars. Naast de gouden teammedaille was er voor Martin Solleveld ook een zilveren plak op het individu ele onderdeel. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De jongste ontwik kelingen van de werkgelegen heidscijfers in Vlaardingen zijn positief. Het aantal mensen met een baan is het afgelopen jaar met drie procent gestegen: vijfhon derd mensen meer die in Vlaar- dingen een baan vonden. „Een (negatieve, red.) trend die sinds 1990 is waar te nemen, is hiermee duidelijk doorbroken," meldt het Bedrijvenregister Zuid-Holland. Ter illustratie: tussen 1990 en 1996 nam de werkloosheid in Rot terdam met twee procent af, ter wijl die in Vlaardingen met zes procent kelderde. In diezelfde pe riode was er over heel Nederland een groei in werkgeiegenheidvan zeven procent. Maar de omme- WethouderK. C. J. Roijers: Hen hectare hebben we niet meer uit te geven.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema keer is daar. „De inhaalrace van Vlaardingen lijkt nagenoeg ten einde," aldus de onderzoekers. De Vlaardihgse wethouder voor economische zaken, WD'er H. C. J. Roijers. zou een gelukkig mens moeten zijn. Maar dat valt tegen: „Geen reden voor al te groot optimisme," reageert hij zuinigjes op de laatste ontwikke lingen. Het is een moeizame strijd. Al ja ren -ooksinds 1990- groeit het aantal bedrijven in Vlaardingen, maar door de voortschrijdende automatisering en het aanhou dend schrappen op (hoge) perso neelslasten, nam het aantal banen maar niet toe. Er moest een re corduitgifte van tien hectare grond aan te pas komen om een banengroei van drie procent te ha len. Steunend en zuchtend achter de ontwikkelingen in de Rijn mond aanklampend, waar het af gelopen jaar eenzelfde banen groei is genoteerd. Met het Stael- duinse Bos, twee vestigingen van McDonald's, de meubelboulevard en de nieuwe winkels in het cen trum als belangrijkste banenleve- ranciers. Roijers: „Tien hectare hebben we niet meer uit te geven. Aan De Vergulde Hand zit nog enige uit breiding, maar dat duurt nog wel een paar jaar. En op voorwaarde dat het multifunctionele sport complex in de Broekpolder door gaat, komt het Shell-sportpark De Vijfsluizen vrij. Dat is ongeveer negen hectare, maar dat duurt dan ook nog wel enkele jaren. Dus nee, erg optimistisch ben ik niet." Om de ontwikkelingen in de Rijn mond -dat vertraagd toch ook lijkt te gaan profiteren van de eco nomische groei- te blijven vol gen moet een aantal ontwikkelin gen in gang worden gezet, vindt Roijers. „Omdat er geen echte uit breiding voor handen is moeten, om in groei te kunnen voorzien, bestaande bedrijventerreinen worden ge "evitaliseerd. Wellicht dat een aantal bedrijven moet ver huizen naar bijvoorbeeld de uit breiding van De Vergulde Hand, zodat er na herinrichting plek is voor nieuwe bedrijven die beter op zo'n plek passen. Dan worden de gebieden aantrekkelijker voor andere bedrijven." Ook in de detailhandel in Vlaar dingen moet groei zitten, meent de wethouder van economische zaken. Als hij de column van Dick van der Lugt in het Rotterdams Dagblad van gisteren ziet met de opsomming van onderhand veer tig leegstaande winkelpanden in de binnenstad, zucht Roijers. „Het gaat misschien nog wel meer om de aanblik ervan, dan om de werkgelegenheid." Roijers heeft inmiddels naar aan leiding van een rapport van de Kogeie Economische School, dat in opdracht van de winkeliers is gemaakt over de leegstand in de Hoogstraat, een onderzoeksbu reau in de arm genomen. „Zij moeten de problemen analyseren en dan gaan we kijken hoe we de problemen verder kunnen aan pakken," aldus Roijers. „Het derde, en misschien wel be langrijkste aspect om de economi sche ontwikkeling van Vlaardin gen in gang te houden, is dat ie dereen oog moet hebben voor de economische belangen. Vlaardin gen is toch een aantrekkelijke stad met wel degelijk een re giofunctie. We zouden wat trotser op onze stad moeten zijn en niet alleen erop lopen mopperen." informatie over bezorging van de krant; maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur reiefoon: 010-4004 444 ■n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1