12 [otterdam Beroepsopleiding voor prostituees Vrouwenhandelaar actief vanuit cel Vrij Entrepot met vuurwerk geopend Zeppelin ingezet voor laag-bij-de-grondse luchtfoto's Organisatoren Teknival gesterkt door tegenwerking Muzeprijs vernoemd naar Gerrit den Braber Lezersactie Rotterdams, 1 KLARE TAAL "Rotterdams Dagblad Stichting Madam: scholing leidt tot beter imago en meer werkgelegenheid Honden klem bij roltrappen Tram gestremd na ongeval Stroom klachten door kippenmest Wapens en hard drugs gevonden Man op straat mishandeld Controle snelheid Rotterdams Dagblad Donderdag 4 september 1997 Rotterdam De 31-jarige Rotter dammer Kaan B. zou vanuit de gevangenis leiding hebben gege ven aan een bende mensenhande laren. Hij en vier anderen zijn op gepakt omdat ze vrouwen zouden hebben gedwongen zich te prosti tueren. in dub Je Taime aan de Van Volienhovenstraat in het Scheepvaartkwartier. Het Openbaar Ministerie in Rot terdam bevestigt dat B. de hoofd- verdachte is. Hoe B. heeft geope reerd is niet duidelijk. Ook zijn advocaat mr. J. C. Spigt weet niet hoe justitie denkt te kunnen hard maken dat hu nog steeds de baas was. „Dat moet mondeling zijn ge beurd, Maar ik wil niet veel kwijt omdat hij nu in alle beperkingen zit." Wat wil zeggen dat B. nauwe lijks contact mag hebben met de buitenwereld. De verdachte is in 1995 tot zeven jaar cel veroordeeld als uitbater van Je Taime. Hem werd onder meer verkrachting, mishandeling en uitbuiting van prostituees ver weten. Over zijn gedrag verklaarde B. destijds: „Hoeren kun je niet ver krachten." Daarnaast is de seks- baas vorig jaar nog eens veroor deeld tot ruim een jaar cel in ver band met een schietpartij. Al in maart schreef de politie in een geheim rapport over het door gaan van illegalé activiteiten in het heropende Je Taime. Het ver moeden bestond dat B. nog steeds aan de touwtjes trok, Nog tijdens het voorarrest van B. in 1995 wist hij de zaak 'op papier' te verkopen aan een werkneemster van het bordeel, waarna een nieuw aange vraagde vergunning niet kon wor den geweigerd. Ook de huidige uitbaatster is op gepakt bij de inval die de politie op diverse plaatsen 25 augustus deed. Aanleiding voor het nieuwe onderzoek naar Je T'aime zijn aangiften van drie vrouwen uit Moldavië en Letland. Ze zouden onder valse voorwendselen naar Nederland zijn gehaald en in Rot terdam tot de prostitutie zijn ge dwongen. Rotterdam—Met geknal en gesis van vuurwerk is het het Vrij En trepot Rotterdam gisteren ge opend. Burgemeester Peper noemde het Vrij Entrepot het 'nieuwe Rotterdam'.Jïet histori sche van de stad is in het Vrij En trepot gerespecteerd," aldus "Pé per. „De hele wereld is nu hier verenigd." Het voormalig pakhuis 'De Vijf Werelddelen' is met een jarenlan- ge verbouwing getransformeerd tot een winkel- en uitgaansgebied voor jong en oud. De kleurrijke Festival Markt op de begane grond is feestelijk in gebruik ge nomen. Belangrijk onderdeel is de We reldmarkt van Konmar. Directeur P. Stuyts vertelt vol vuur over het ontstaan van het idee voor deze winkel. ;„Ik bezocht een oud ha vengebied in San Francisco. Op dat moment begon het plan te ont staan om een ander soort winkel op te zetten. In Nederland is het tegenwoordig allemaal zo saai, het is te veel een eenheid." „Ik wilde graag iets anders, maar wist niet precies hoe. Een inge huurd reclamebureau heeft toen wat dingen uitgewerkt en zo is het ongeveer ontstaan. Natuurlijk heeft het gebouw zelf me ook ge ïnspireerd, vooral het wereld marktidee, wat te zien is aan de kraampjes en de verscheidenheid in het assortiment." Een pluspunt is volgens Stuyts de unieke formule. „Waar kun je op zondag nou vers brood kopen? Ik hoop ook dat mensen hier komen om creatief te winkelen. Even op zaterdag of zondag een uurtje door de winkel lopen." Spannend Of de Konmar Wereldmarkt kans van slagen heeft, durft hij nog niet met honderd procent zeker heid te zeggen. „Je weet natuur lijk nooit of het aanslaat, dat is wel spannend. Er woont hier een heel divers publiek, uit verschillende welstandsklassen, het is dus nog even afwachten. Ik hoop dat het mensen uit de regio aantrekt." De reacties van de bezoekers zijn de eerste avond positief. Enig punt van kritiek is dat de winkel wat te netjes is ingericht voor een 'markt'. Verder variëren de op merkingen van 'geweldig' tot 'fan tastisch'. Met name de diversiteit spreekt veel mensen aan. Buurtbewoners waren, vanwege de overlast die zij tijdens de werk zaamheden te verduren hadden gekregen, uitgenodigd bij de ope ning. RotterdamDe naam van de Mu zeprijs (een jaarlijkse Rotterdam se waarderingsprijs voor bijzon dere inzet) is door het bestuur van 'de gelijknamige stichting gewij zigd in Gerrit den Braber Muze- prijs. Dit als eerbetoon aan de on langs overleden presentator/ tekstdichter/componist, die me debestuurslid was van deze Rot terdamse organisatie. In de jury hebben bekende Nederlanders zitting, onder wie Victor Deco- ninck, Chris van Hoorn, Mei El- mar en Sandra Wigmore. De Muzeprijs is in het verleden toegekend aan Lee Towers en Marco Bakker. Actrice Arme-Wil Blankers is genomineerd voor de prijs voor 1997. DE VOORRONDES VON VRIJDAG 5 T/M MRRNDflG 15 SEPTEMBER >Mt*t éme iSO 200 ff**"*** 11 Ueotiti vr s DE SCHEG RMBflCHTSPLEIH 1*1 PR IBS ALEXANDER Dl f T KLOOSTER RFRIKRflNDERPUIN 7 FÉMNOOAD IR CflSTRCNET LRRlKSlffiR 200 KIUECERSBERS/SCHIÉBROfK wo is DE OUDE WBL 20 7 MUSICA 50R0NGSTRBRT 2 Dt IUCT 17 H006VUEÏ OYERSCHIf vR 12 LRRENKflMP SLIN6É 301 CHR R LO IS ZAP DE TAMBOER PIJPERSTRAAT 37 CRQOSWJJK Z0t4 T KRPEUETJÉ VRH OERSIUTSSTAAAT 176 AOTTEAOA» "OORD roODEOH RFnwa?fktaAAT ?-?< Mfit5 FOCUS GOUVÉflJffSTfiflAT SO (Ks f 0U0E WATERING 324 R0T7ERDAH-CENTRUH *RHLiN6tH BEVERWAARD T«EflTÊRll; JJKYAHS smos OM it.19 00* IS OM 14.30 OOR) MMRTVfHtoOP/RlSlllVmH: (019) *34-13.11 Cf 'ff.3i.f0 (44 CMO TlYCRS RUnVIRItOOP AAM Of KASSA YAH Of 10CATIIS OP 01 AY0HOIH lilf Door Peter de Lange Rotterdam Om een beroepsopleiding voor prostituees van de gTond te krijgen heeft de stichting Madam bij de sociale dienst in Rotterdam een subsidie van 1,3 miljoen gulden ge vraagd. Met dit geld kunnen in driejaar tijd in totaal 270 vrou wen die het vak in willen of al uitoefenen worden (bijge schoold. De stichting denkt dat een scholingsaanbod voor de ze beroepsgroep een bijdrage kan leveren aan de werkgele genheid. Volgens Reina Brouwer, woord voerder van Madam, zou de scho ling behalve uit een praktische beroepsopleiding, moeten be staan uit een aantal theoretische vakken, zoals boekhouding en marketing. „Het is een zeer divers traject. Je kunt ook denken aan cursussen Nederlands voor bui tenlandse vrouwen," aldus Reina Brouwer. Aanleiding om een opleiding voor prostituees in het leven te roepen is de aangekondigde opheffing van het bordeelverbod. Reina Brouwer: „Dat zal tot gevolg heb ben dat de dames zich moeten gaan profileren als zelfstandige ondernemer, Daar is kennis voor nodig. Scholing is de beste onder steuning op weg naar een zelf standig bestaan." Met de opheffing van het bordeel verbod wordt volgens de stichting Madam de prostitutie uit het zwarte circuit gehaald en ontstaat een heel ander beroepsbeeld: dat van de zelfstandige en zelfbewus te vrouw met een respectabele baan, die haar werk naar eigen keuze verricht in loondienst, free lance of als vrije ondernemer. Madam vindt dat de maatschappij op een eigentijdse manier op die ontwikkeling moet inspelen. „Professionalisering van het be roep is een mooie, 21ste-eeuwse oplossing. Het zou ook de erken ning betekenen die de branche zo graag wil," zegt Reina Brouwer. De stichting Madam zegt de be langen te behartigen van een kwart van alle Nederlandse pros tituees. Doelstellingen In de raadscommissie voor werk gelegenheid, economische en so ciale zaken zette Brouwer giste ren nog eens mondeling de doel stellingen van de stichting Ma dam uiteen. Een toelichting was nodig omdat de eerste subsidie aanvraag door de sociale dienst was afgewezen. De dienst had de aanvraag abusie velijk beoordeeld als een verzoek om maatschappelijke en psychol- gische hulp aan prostituees. Reina Brouwer: „Er is typisch weer naar gekeken vanuit de zorg-optiek. Dat vrouwen zielig zijn. Maar het gaat ons puur om verbetering van de arbeidsom standigheden en om een maat schappelijke opwaardering van het beroep. Want het is een leuk, maar zwaar beroep, dat soms on der erbarmelijke omstandighe den moet worden uitgeoefend." Door Imad el Kaka Vlaardingen De Rotterdamse Kuip heeft hij al gefotografeerd, evenals de volkstuintjes en en kele natuurgebieden in regio Rijnmond. In zijn woning in een Vlaardingse volksbuurt toont hij vol trots de resultaten: luchtfoto's gemaakt met behulp van een zep pelin, vanaf een hoogte van maar dertig meter. Hans Molenkamp bezweert als eerste in heel Europa zo foto's te maken. „Ik ben een ton kwijtge raakt om dit systeem te ontwikke len, maar het resultaat mag er zijn," vindt Molenkamp. De fotograaf ontdekte een half jaar geleden de 'laag-bij-de-grond- 'se' luchtfotografie in Canada toen hij daar op vakantie was. „Ik zag bij een fotozaak enkele luchtfoto's die eruit sprongen. Ze waren zo helder en zo scherp als ik nog nooit had gezien," herinnert hij zich. „Ik ging meteen navraag doen en zo kwam ik in contact met foto grafen die zichzelf Blimpphoto- graphers noemen en verenigd zijn in Association of Blimpphoto- graphers. Deze vereniging telt 240 Amerikaanse.ledèn en twintig Ca-" nadesë leden! Ik ben daar nu als eerste Europeaan lid van." Van deze zogenaamde Blimppho- tographers kreeg Molenkamp in formatie over de door hen gehan teerde vorm van fotografie, name lijk 'laag-bij-de-grondse' luchtfo tografie. Ze maken voor deze vorm gebruik van een zeppelin. Is het met een vliegtuig niet moge lijk om lager dan driehonderd me ter foto's te maken, met een zep pelin kan een luchtfotograaf net zo laag gaan als hij wil. Het systeem dat Molenkamp ge bruikt en zelf heeft ontworpen, naar Amerikaans model, werkt met een kabel. De zeppelin volgt de windrichting, de kabel geeft signalen naar beneden. Perfect Onder de zeppelin heeft hij een fotocamera geplaatst, die hij met de kabel bestuurt vanaf de grand. „Het werkt perfect," zegt hij te- meden. „Met dit systeem worden foto's gemaakt die bijna kunstzin nig te noemen zijn. Je krijgt vreemde contrasten en je hebt geen last van nevel of luchtver vuiling. De foto is helder en scherp, omdat je bijna recht naar beneden fotografeert," Het fotograferen met behulp van een zeppelin gaat in Nederland met zijn verraderlijke weer wel Hans Molenkamp op sleep met zijn zeppelin, die het hem mogelijk maakt luchtfoto's te maken van geringe hoogte. Een voorbeeld van zijn werk is de foto van het Stadion Feye- noord. Foto's Hans Molenkamp wat moeilijker dan in de VS. „Ik heb daarom enkele technische aanpassingen aangebracht, maar die houd ik liever voor mijzelf," verklaartMolenkamp. De nieuwe werkwijze van foto graaf Molenkamp kost echter wel handenvol geld. Naast het geld voor de zeppelin, komen nog de onderhoudskosten. „De zeppelin vervoer ik met een koker aan een aanhangwagen. Als ik hem niet gebruik, verblijft hij in een be drijfsruimte die ik heb afge huurd," vertelt Molenkamp. Milieuvriendelijk „Ook moet ik de zeppelin elke maand leeg laten lopen en op nieuw met helium vullen. Dat kost 550 gulden. Daar komt dan ook nog de tussentijdse bijvulling van één fles van 350 gulden bij. Maar," meent de Hollandse Blir.ipphotographer, „het is niets in vergelijking met de kosten die je maakt met een gewoon vlieg tuig, dat voor luchtfotografen 2500 gulden per uur kost. En bo vendien is het een stuk milieu vriendelijker, want behalve het vriendelijke helium hoef ik geen brandstof te gebruiken." Dat h'u ook al zijn gemaakte kos ten terug gaat verdienen, zit vol gens Molenkamp wel goed. „Ik heb al een opdracht binnen van Gemeentewerken Rotterdam. Ik ga voor hen alle parken fotografe ren. Rijkswaterstaat wil analyse foto's van verkeersknelpunten en de landelijke politie is ook zeer geïnteresseerd in de nieuwe mo- gelijkheden van laag-bij-de- grondse luchtfotografie." De fotograaf denkt niet dat hij een grote concurrent voor luchtfoto grafen is. „Mijn werkveld ligt er- gens anders. Bovendien kan ik met mijn zeppelin niet hoger dan negentig meter gaan, dus het werk van luchtfotogTafen, die voor bepaalde foto's veel hoger moeten, komt niet door mijn werk in gevaar," benadrukt hij. „Ik maak gewoonweg andere foto's voor een ander doel." En foto's zal Molenkamp voorlo pig ook blij vèn nemen, met zeppe lin of zonder. „Het is mijn passie. Ik ben er al jaren verliefd op en zal dat altijd blijven," beweert hij. „Ik hoop dan ook in één klap dood te gaan met een camera tegen mijn borst gedrukt." Organisatoieo van iilegale mu ziekfestijnen lijn net zo lastig te traceren ais de feesten zelf. Ook Barmond (33), Mike (25) en Geor ge (25), initiatietoemers van talloze ïekrro-party's in en rond Botterdam, weten doorgaans precies hoe ze voor de pers on vindbaar kunnen blijven. Maar nadat zaterdag een illegaal door Jien geregisseerd tekno-fecst op deMaasviakte door de politie voortijdig werd verstoord, vin den ze het tijd om iets rechtte zetten. „We hebben geen kens meer. Er deden over ons en onze feesten rare verhalen de ronde." DoorKutger Kerstiens Niks geen house. Tekno, niet te verwarren met techno; is andere. Het verschil laat zich voor een leek maar moeilijk uitleggen', de muziek is in beide gevallen keihard, snel en extreem en wordt met de volume knop'wijd open gedraaid Maar house en telmo verwarren is hij- na heiligschennis. Of, zoals Rai mond het. benadert: „House draaien ze in de discotheek, te kno kun je niet eens in de bokken van do Free Recordshop vihden. Bovendien zijn onze party's vrij toegankelijk/ Niemand betaalt, het is gewoon een heel sociaal ge- beurén. De meeste mensen ken nen elkaar goed: ér zijn geen vechtpartijen, in ruil voor een biertje gaan de mensen zelf mét een vuilniszak rond om rommel op te ruimen en voor de drank wordt slechts iets meer dan de kostprijs gevraagd. De organisa tie verdient er niets aan. We doen het voor de lot. Iedere cent die we overhouden wordt in een nieuwe box of zo gestopt" Het feest op de Maasvlakte zou dus, in tegenstelling tot wat veel kranten maandag kopten, geen house party zijn geworden maar een 'tekniva!' - een samentrek king van tekno en festival.-En Raimond, Mike en George eter, hun pel op als ze begrijpen waar om hun feest, nog voor de boxen in de versterkers waren geprikt, van de politie niet door mocht gaar. Raimond: Natuurlijk, «hadden geen vergunning, maar- dié krij-, gen we van Peper dok niet omdat ■i we geen grote commerciële orga nisatie zijn. Dat is onbegrijpelijk: omdat we geen entree heffen, vallen we dus buiten de regle menten." Verkeerde broek George: „Wij veilen mensen niét wegsturen omdat ze een verkeer de brode aan hebben. Bij ons ko- men mensen die de discotheek we! gezien hebben, die het beu 'zijn te wachten om naar binnen te kómen. We hebben een wat ou der publiek dus. Op de 'free-par- ty's' lopen mensen rond van 16 jaar maar ook van 50. Het moet gewoon gezellig zijn." Kainiond: „Maar niettemin schij nen mensen te. dénken dat wij een stelletje randdebielen zijnof zo. Dat beeld is ingegeven door die vijf seconden die ze ooit eens op televisie hebben langs zien schieten. En natuurlijk de ten dentieuze berichtgeving in een aantal kranten. Dan zie je weer foto's van jongeren die ingeslo ten zijn door de ME. Wij hebben hog nooit een handgemeen met" de politie gehad."- George. Is vooral buos.opjöe be- leidsmakèrs die herin Rotterdam voor het zeggen hebben"; Met na- ine jPener. fcjbie zout!"! moet het ontgelden. kHjj is friet tot een dialoog té bewegen Waarom? Ik weet het: niet. In'ïUtreoht maar. oók'Schiedam is veel meer be- George: „Peper.rè gWoon'hart-'i stikke star. Wy hebben al gezegd: geef ons een goede plek, dan zijn we alletweê blij. Maar nèe hoor. dal zit er nietin. In de ogen.van velen blijven we daardoor ge woon illegaal bezig en worden we. geassocieerd mét onder meer drugs eh rare; ruige partijen.'Te-r kno en die pillen vormen zeker.: geen vast combinatie, alhoewel, ef bcstmcsien rils die slikkerf;- Mike: „We zijn geen rotzooima- kers. Houden ons keurig aan de afspraken: en proberen, de over^ last juist zoveel mogelijk te be-'; perken." George: „Daarom zijn we ook naar de Maasvlakte gegaan, juist omdat we niemand tot lastwillen zijn. Het-fever de,, plaats. En wij Tiriden'bet hele-: maal niet erg'onï op' afgelegen, plaatsen een Teknival te houden.; Desnoods gaar, we.naaf:"ïïBi- bóektistan, als het daar,wél mag, want een feest op dcBmneiiwégj: «Tegenwerking' 1 Het drietal vocitziéh door alle te:' génwétking alleen maar gesterkt om met het organiseren van de feestendoor te gaan: Gèorgé:;,De hobbels die we tegenkomen ne- meri'we gewóón. De'bntwikke-" ling van tekno moet nog begin- men enjwordt daardoor.jsteeds sterker. En we zullen de komen de tijd gewoon feesten blijven ge ven -In Rotterdam,.maar "ook daarbuiten."." - cj „Het "aantal souridsystems schiet uit de" grond en ér komen danbók steeds meer party's.! Wat we van het afgelopen weekeinde in ieder geval hebben geleerdisdatwede locatie nog later moeten doorge ven en dat de feesten misschien kleiner moeten worden zodat ze minderopvallen." v T 1 Rotterdam Eén van de roltrap pen van de voetgangerstunnel naar de Maastunnel blijkt voor honden een ware kwelling te kun nen zijn. De laatste twee maanden komt daar tenminste één keer per week zo'n huisdier klem te zitten. P. Matheeuwsen van de Vereni ging Dierenambulance Rotter dam: „Het is ons een raadsel waarom dit vroeger zelden voor kwam en nu regelmatig," De verwondingen zijn vaak aan zienlijk, variërend van ernstige schaafwonden tot slagaderlijke bloedingen, „De verwondingen zijn vaak wel te verhelpen, maar soms moet de hond ter observatie een dagje blijven," aldus de woordvoerder. „Laatst was het zo ernstig dat de brandweer te hulp moest komen om een hond te be vrijden. Er is nog geen blijvend letsel bij de honden geconsta teerd." De roltrappen van de Maastunnel zijn voor honden verboden ge bied. Hondenbezitters die toch van de voetgangerstunnel ge bruik willen maken, wordt gead viseerd om de vaste, stenen trap te bewandelen. Matheeuwsen: „De beveiligingsbeambten heb ben toegezegd hier extra op te let ten, Maar vooral de hondenbezit ters moeten hieraan denken, ten bate van hun eigen hond." Over andere roltrappen zijn geen klachten, met uitzondering van die bij metro Beursplein. Die zorgt soms we! voor problemen. „Daar is het meestal drukker en de sociale controle is veel groter dan bij de Maastunnel," zegt Ma theeuwsen. „Maar die gevallen bij de Maas tunnel zijn onnodig, de honden bezitters moeten gewoon beter opletten" Rotterdam Het tramverkeer in Schiebroek is vanochtend twee uur gestremd geweest na een on geval dat was veroorzaakt door een automobilist die onder in vloed van alcohol verkeerde. De man was de'macht over het stuur kwijt geraakt en bij het Schieplein op de trambaan te rechtgekomen. Passagiers wer den-met bussen vervoerd op het stuk tussen de eindhalte Schiebroek en Blijdorp. Schiedam - Een boer uit Nieuw Beijerland heeft gisteren gezorgd voor een stroom aan stankklach ten door 's avonds op zijn land kippenmest uit te rijden. Bij de DCMR Milieudienst Rijnmond kwamen in korte tijd meer dan honderd telefoontjes binnen. Vooral verontruste bewoners van Spijkenisse, Hoogvliet en Poortugaal belden op. Ze vroegen zich af waar de indringende stank - een kruising tussen een gier, rotte eieren en mestlucht- van daan kwam. Rotterdam De politie heeft gis termiddag in de Van Volienho venstraat in het Scheepvaart kwartier twee Rotterdammers van 27 en 33 jaar aangehouden voor het bezit van verdovende middelen en wapens. De politie zag de mannen in een auto een ba sepijpje roken. Na het doorzoeken van de auto en fouillering van het tweetal werden heroïne, cocaïne en sofdrugs gevonden. De politie trof verder wapntuïg aan. Rotterdam—Een 24-jarige man is gisteren op het Mijnsherenplein in de Tarwewijk gewond geraakt bij een vechtpartij waarbij vijf personen waren betrokken. Het slachtoffer zei dat twee mannen en twee vrouwen hem hadden ge slagen met een stuk hout en een metalen staaf. Later werden op grond van opgegeven sigalemen- ten in de buurt twee 18-jarige vrouwen, een 22-jarige man uit Utrecht en een 24 jarige Rotter dammer aangehouden. De aangehouden man uit Utrecht bleek in bezit te zijn van elf bolle tjes cocaïne. Rotterdam Bij een snelheids controle op de Gordelweg gister ochtend heeft de politie 1300 au to's gecontroleerd. Daarvan reden 182 harder dan de toegestane vijf tig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 99 ki lometer per uur..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2