i 'Nieuwe verworvenheden maken verlenen van zorg moeilijker' li Directeur Jonker verlaat na veertien jaar sterk veranderd Zonnehuis Complimenten voor Maassluise plannen haven- en rivierfront ■Jj i! Te zonnig voor Tonnnel Afscheid Van Brandwijk Subsidie voor zonneboilers Drechtstedentocht Vlinders in d'Oude Koestal Agenda Rotterdams Dagblad Donderdag 4 september 1997 |1 i ■1 iï- Ach, wat een vreselijke pech! Stralend weer was het dinsdag. Heel veel zonneschijf alsof, het in augustus nog niet heet genoeg was geweest. Bij zon zien zelfs de grauwste delen van Nieuwland er uit alsof zé uit de wasmachine kofnen; düs'het bustochtje dat de ge- meente Schiedam voor Dick .Tommel had georganiseerd, leverde niet op dat de staatssecretaris met een schrikbeeld van de wijk naar Den Haag terugkeerde. De bus reed over de Parkweg en die deed rus tig aan. Ach, wat zonde. De scholen zijn net te vroeg begonnen, want anders had Tommel kunnen zien hoe het hier altijd wemelt van de hangjeugd. Binnenkort komen er enkele Tweede-Kamerleden naar Schiedam om de stand van zaken in de stadsvernieuwing te aan- schouwen, en hopen maar dat het dan regent dat het giet en dat het lekker mistig en somber is. En geef de scholen die dag vrij, zodat het een zooitje wordt op straat. Tommei ging helemaal naarboven in De Hogendam, de jonge flat by station Nieuwland. O oö, driedubbele pech. Want aan de ene kant keek hij uit over het Beatrixpark dat er nog prachtig groen bij staat, en aan de andere kant zag hij het Hargapark. van bovenaf al even rijk aan loof en lommer. Wat een prachtige stad, dacht Tommel, Het was hem opgevallen dat Nieuwland zö rijk is aan groene plekken, maar hij heeft waarschijnlijk niet gezien dat die grasvelden er rottig bij lig gen en door niemand gebruikt worden Nee, het is zeer de vraag of de staatssecretaris doordrongen is geraakt van de noodzaak om Schiedam vele miljoenen meer te geven omdat anders de stadsver- nieuwing stagneert. Dat doorzag Adri Reijnhout gelukkig ook wel. In zijn toespraakje wees de wethouder voor stadsvernieuwing en volkshuisvesting er de staatssecretaris op dat deze opzettelijk langs de verbeterprojecten gereden was en dat hij dus vooral de voorkant van Schiedam gezien had. Maar er is ook een achterkant zei Reijnhout terecht, en hij hoopt dat politiek Den Haag oog heeft voor wat er op dat gebied nog moet gebeuren. September hoort verdikkeme een natte herfstmaand te zijn, voorbo de van een barre winter, Maar zo'n excursie kun je dus ook al niet meer plannen. Dus, als die kamerleden komen en de zon schijnt, Iaat gemeentevoorliehting dan zorgen voor voldoende zonnebrillen met donkergrijze glazen. Ze moeten van Schiedam natuurlijk wei een goede indruk krijgen. KOR KEGEL Vlaardingen Medewerkster Map van Brandwijk van dienstencen trum Soenda neemt morgen afscheid. Per 29 augus tus is zij met VUT gegaan, na ruim tien jaar voor de Stichting Ouderenwerk te hebben gewerkt. Voor bezoekers van het dienstencentrum en andere belangstellenden is er van 11.00 tot 13.00 uur gele genheid afscheid te nemen. De receptie is in de ont moetingsruimte van Soenda, aan de Soendalaan 4. Het college van burgemeester en wethouders stelt extra subsidie beschikbaar aan mensen die een zon neboiler aanschaffen. De eerste dertig Vlaardingers die zich bij de gemeente aanmelden, ontvangen 500 gulden bij de aanschaf van een-zonneboiler. De actie loopt tot en met 15 oktober en is bedoeld voor particu lieren. Samen met andere gemeenten van de Stadsregio Rotterdam wil Vlaardingen het gebruik van zonne boilers voor de warmwatervoorziening stimuleren. Daartoe wordt, samen met de energiebedrijven ENE- CO en Delfland, energie-adviesbureau Ecofys en le veranciers en installateurs, de Actie Zonneboiler '97 gehouden. Het streven is de verkoop en installatie van 750 zon neboilers tegen sterk gereduceerde prijzen te stimu leren. Moet normaal gesproken zo'n vijfduizend gul den worden betaald voor een zonneboiler, tijdens de ze actie kost de aanschaf en installatie gemiddeld tweeduizend gulden. Wie meer informatie wil, kan contact opnemen met de heer Van Steenes van de ge meente, telefoon 2484542. Aanmelden kan tot 15 ok tober, een aanmeldingsformulier is te vinden in het informatiepakket. De fietstoerclub Rijnmond houdt zondag de Drecht stedentocht, een tocht van 140 kilometer. Met deze tocht vervolgt Toerclub Rijnmond het toerprogram- ma. De route brengt de deelnemers door diverse ste den en dorpen waar vroeger doorwaadbare plaatsen in de rivieren waren, ,zoals Barendrecht, Zwijn- drecht, Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht, Haas trecht en Moordrecht. De tocht wordt begeleid door ervaren fietsers. Zij kennen de route en zorgen ervoor dat de gemiddelde snelheid niet de 25 kilometer per uur overschrijdt. Ook zullen zy bij pech behulpzaam zijn. Gezien de af stand en het tempo is het verplicht deel te nemen op een trim- of racefiets. De start is om 08.00 uur bij de kantine van de Wieler baan Schiedam aan de Olympïaweg in Sportpark Harga. De deelnemers worden om circa 14.30 uur te rug verwacht. Inschrijven kan tussen 7.30 en 7.50 uur aan het startadres. Deelname bedraagt ƒ5,50. Verde re informatie is te verkrijgen bij Bert de Mik (5919230) of Bert Ro&Ung (4345992). Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Desireevan der Jagt, Judith van Klaveren, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Hoek van Holland In bezoekerscentrum d'Oude Koestal in het Stael- duinse Bos gaat zondag het filmseizoen van start. Het eerste onderwerp hoort nog helemaal bij de zo mer: vlinders. Iedereen kent deze kleurige fladderaars wel; van jaar tot jaar zijn ze er gelukkig nog, al neemt het aantal soorten af. De film die zondag wordt vertoond laat zien hoe vlinders léven. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen dag- en nachtvlinders. De meeste aandacht gaat uit naar de eerste groep. Hiervan zijn zo'n 17.500 soorten bekend. De meeste leven -als vlinder- slechts enkele weken. In die tijd worden de eitjes gelegd, waarna de hele cyclus volgt die wordt aangeduid als metamorfose. Uit de eitjes komen rupsen, die in hun leven niets an ders doen dan eten, rusten, groeien, vervellen en ten slotte zich verpoppen. In zo'n schijnbaar levenloze pop voltrekt zich de ge daanteverwisseling: de rups is een vlinder geworden. Het bezoekerscentrum in het Staelduinse Bos is ge opend op woensdag en zaterdag van 13,00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Door Ben van Haren Vlaardingen Het Zonnehuis in Vlaardingen staat aan de vooravond van een grondige renovatie. Met verzorgingshuis Vaartland en woningstichting Samenwerking zijn besprekin gen gaande over de huisvesting van somatische patiënten in nieuwe appartementen langs de rijksweg. Voorts gaat het Zonnehuis in-Schiedam dertig dementerende bejaarden in Frankeland verzorgen. Directeur F. V. Jonker neemt deze week na veertien jaar afscheid van die volop in beweging zijnde werkkring. Hij wordt deze maand 60 jaar en gaat met VUT. Perso en ook een protocol gemaakt. Jon ker: „Ons standpunt is dat je te gen euthanasie eigenlijk neen moet zeggen, tenzij het alternatief erger is door ondraaglijk lijden. neel, patiënten en vrijwilligers Dus niet ja mits, maar neen tenzij. van het verpleeghuis in Holy van de Christelijke Stichting Zorgver lening het Zonnehuis zwaaiden hem gisteren uit Morgen volgt een receptie voor externe relaties in aansluiting op een vakbijeen komst met als thema 'Samenwer- ken-netwerken'. Volgens het persbericht is dit thema gekozen omdat het Zonnehuis Vlaardin gen nauwe samenwerking na streeft met alle instellingen in de regio, die betrokken zijn bij de ou- „Er is ontzettend veel veranderd," vertelt Jonker over de periode dat hij werkzaam is bij het Zonne huis. Hij stapte er veertien jaar geleden binnen als economisch adjunct- directeur na een loopbaan als boekhouder, controller en direc tie-secretaris bij eert kassenbouw- bedrijf in zijn woonplaats 's-Gra- venzande. „Toen ik 45 jaar was, stond ik op het punt om nog eens wat anders te gaan doen. Ik deed al jaren vrijwilligerswerk in school en kerk en heb daarbij aan sluiting gezocht. Mijn keuze was onderwijs of gezondheidszorg. Het is dus het verpleeghuis ge worden. Een sector waarmee ik op dat moment geen banden had. Een vreemde overstap? Neen, want ge zondheidszorg is ook een be drijfsmatig ge beuren, alleen met een extra dimensie." Over die be gintijd: „Instellingen van toen waren ei gen bolwerkjes. Je bemoeide je niet met wat er elders gebeurde. Dezes Zonnehuizen in Nederland waren van oorsprong gesloten christelijke instellingen, maar ook dat is veranderd. We zijn een AWBZ-instelling, waar mensen van elke geloofsrichting of zonder geloof terecht kunnen. Van ons personeel verlangen we nu nog slechts, dat ze de doelstellingen en achtergrond van het Zonne huis onderschrijven. We zijn christelijk op een eigentijdse ma nier en hebben 1,4 formatieplaats pastoraat. Als christelijke instel ling moeten wij aanspreekbaar zijn op geborgenheid, gerechtig heid etcetera vanuit het evange lie. Natuurlijk zijn wij niet beter dan andere huizen, maar op die christelijke waarden zijn wij meer aanspreekbaar." Over euthanasie is bijvoorbeeld een heel brede discussie gevoerd Als in ons huis de vraag ernaar komt, vormen we een team dat al les afweegt. Meestal voorkom je de vraag door goede zorg te ge ven." Onder Jonker, die na vier jaar eco nomisch adjunctschap werd be noemd tot directeur, breidde het Vlaardingse Zonnehuis uit met een afdeling van 90 psycho-geri- atrische patiënten, ouderen met geestelijke slijtage. Deze is ge scheiden van de al 30 jaar oude af deling met 170 plaatsen voor so matisch zieken, mensen die na specialistische behandeling in een ziekenhuis voor lichamelijke kwalen, zoals bijvoorbeeld de ziekte van Parkinson of MS, niet naar huis kunnen omdat ze inten sieve verpleeghulp en revalidatie in laag tempo nodig hebben. Deze afdeling drukt de gemiddel de leeftijd van de 260 bewoners van het verpleeghuis aan de Dil lenburgsingel tot net boven de 80 jaar. Ongeveer tien procent is jon- ger dan 65 jaar en enkele zijn zelfs de 40 nog niet gepasseerd. Plannen voor renovatie van de ou de accommodatie zijn reeds ge maakt, maar de uitwerking komt voor rekening van Jonkers opvol ger G. W. J. Bol. Vermoedelijk nog F. V. Jonker: 'Gezondheidszorg is ook een bedrijfsmatig gebeuren, alleen meteen extra dimensie.' Foto Roel Dijkstra dit jaar vindt de ombouw plaats van de vierpersoonskamers naar een- en tweepersoonskamers. Ontwikkelingen „De ontwikkelingen in de gezond heids- en ouderenzorg is de laat ste jaren enorm. En het einde is ook nog niet in zicht," meent Jon ker. „Het streven is om mensen zolang mogelyk thuis, in eigen omgeving, te laten. Ze alleen de 2org te bieden, die ze echt nodig hebben. Daarvoor is samenwer king tussen de verschillende in stellingen nodig. Kunnen wij het niet, dan moeten we met de buurman praten. Op dit moment hebben we samenwerkingsver banden met zes verzorgingshui zen; Vaartland, Drieën-Huysen in Vlaardingen en Frankeland, Sint Jacobs Gasthuis, Spaland en De Harg in Schiedam. Zo nodig gaan wij daar naartoe met artsen, fysio therapeuten en andere gespeciali seerde hulpverleners." Dat proces valt niet mee, bena drukt Jonker. „Samenwerken moet je Ieren. Het gaat om de mensen, de instelling zelf komt pas op plaats twee." Veel veranderingen ten goede turft de scheidende directeur, maar hy heeft toch ook zorgen by zijn vertrek. „Nieuwe verworvenheden, die ik op zich positief beoordeel, plaat sen verpleeghuizen, die 24 uurs- zorg moeten geven voor grote pro blemen. Kortere werktijden, deel tijdwerk en langere vakanties ma ken het steeds moeilijker. Het spanningsveld tussen zorg en mo gelijkheden is groot. Ook in de maanden juli en augustus is zorg verlening nodig. De Thuiszorg komt dan niet of minder, maar dat kunnen wy niet tegen onze bewo ners zeggen. In die periode laten oproepkrachten en uitzendbu reaus het ook afweten. Een andere zorg betreft de attitu de van het personeel, Hoe kan je een goed leefklimaat creëren in een situatie, waarin de genera- tieverschillen groeien. De taal van jongelui bijvoorbeeld is anders dan van ouderen. Mensen die in een kamer komen, zetten soms de radio op een andere zender." Kritiek Jonker onderstreept dat hij zeker geen kritiek wil leveren op het 500 koppen tellende personeel, dat hij in 330 formatieplaatsen achter laat. „Oh neen, ik heb grote be wondering voor de steeds groter wordende inspanning die zij moe ten leveren en voor jongeren, die deze keuze maken. Ik signaleer alleen wrijfpunten. Het leerlin genaanbod was vroeger veel gro ter. Toen kreeg je wel twintig re acties op een advertentie, nu zijn het er tien of vijftien. We zijn al blij als er drie of vier bijzitten, die Maassluis De gemeente Maas sluis heeft complimenten gekre gen voor de plannen die zij heeft met het haven- en rivierfront. De beoogde invulling van dit gebied is omschreven in het zogenoemde ROM-Rijnmond project (Ruimte lijke Ordening en Milieu). De complimenten zijn gegeven door de commissie Herstructureringen van het dagelijks bestuur van de Stadsregio Rotterdam, die spe ciaal in het leven is geroepen om te adviseren over de herstructure ring van oude havengebieden in Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Spijkenisse. Deze vier gemeenten hebben in het kader van het ROM-project ideeën ontwikkeld om oude ha vengebieden nieuw leven in te blazen. De ideeën van Maassluis noemt de commissie veelbelo vend. De gemeente zelf be schouwt dit als 'een mooie pluim voor de plannenmakers'. „Zeker ook omdat de commissie van me ning is dat de Maassluise aanpak alle steun verdient van andere partners die moeten helpen om de plannen te realiseren, zoals de rijksoverheid," aldus de gemeen te in een reactie. De herstructurering van de Wa terweggemeenten omvat een zo ne van gemiddeld vijfhonderd meter breed en zo'n twaalf kilo meter lang, aan de noordzijde van de Nieuwe Waterweg. Het is van belang dat dit gebied niet verpau pert, omdat het een grote bijdrage kan leveren aan de leefbaarheid en economische ontwikkeling Het haven front van Maassluis. Het gemeen tebestuur heeft complf menten ge kregen vanuit de regio voor üe plannen die Maassluis heeft met ha ven- en rivier front. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra van het stedelijke gebied tussen Rotterdam en Hoek van Holland. Het ROM-project heeft hierbij een dubbele doelstelling: verster king van de economische functie van de Rijnmond (de 'mainport') en een verbetering van het woon- en leefmilieu. De plannen moeten aan enkele criteria voldoen. Hoge prioriteit wordt toegekend aan het behou den en versterken van de bedrij- venfunctie, vooral met het oog op de werkgelegenheid. Een tweede uitgangspunt is het versterken van de relatie tussen het stads centrum en een beter ontsloten ri vieroever. Verder moet de oude relatie tussen stad en rivier wor den hersteld en moet er aandacht zijn voor het recreatief gebruik van de oever. In Maassluis zijn er ideeën ont wikkeld voor de aanpak van het binnenhavengebied en de Haven, alsmede voor de buitendijkse ge bieden van het NS-station Maas sluis-West tot aan de gemeente grens met Vlaardingen. Ook de mogelijke woningbouwlocatie Het Balkon hoort hierbij. De plan nen zijn begin dit jaar tijdens een informatie-avond gepresenteerd aan belangstellenden. Wie interesse heeft in het rapport 'Nieuwe Waterweg, nieuwe kan sen', het advies van de commissie Herstructurering, kan dit inzien bij het informatiecentrum in de hal van het stadhuis. Donderdag 4 september SCHIEDAM Wijkcentrum De Blauwe Brug. In formatieavond Volksuniversiteit, 19.00-21.00u. Ontmoetingshuis De Weerklank. Maaltijdsoep, 17.00u. Podium. Oorsmeer met Martijn &Gino, 21.00u. VLAARDINGEN Theater- en eetcafé De Planken op. Bio Niko C. Band, 22.00u. 1 ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg, kJ.z. De keuze van de Schouwburg: f stuk... dat stuk is. RO THEATER. On der het Melkwoud, 20.15. Vrijdag 5 september SCHIEDAM Thurlede. Kom zing met ons mee, 14.00u. Podium. Vrijdagavond cd's, 21.00u. VLAARDINGEN Vrije Academie. Informatieavond, 19.30u. Panta Rei. Healingdream- concert, 2O.30u. HOEK VAN HOLLAND Koorhuis. Open dag, lÖ.OQu. ROTTERDAM Toren Stadhuis. Bejaardenconcert, 20-21.00. De Doelen. Gr.z. Rotter dams Philharmonisch Orkest, 20.15. Nlghttown. Heel erg punk re lease party, 21.00. Hollywood Mu sic Hall. Gordon, 22.00. Spel ling's. Zepp, 19.00. Rotterdamse Schouwburg. KLz. De keuze van de Schouwburg: Twee Stemmen, 19.00. Rotterdams Centrum voor Theater. OverOperazangers, armoe, noodzaak, 'n castraat, 20.00. RO Theater. De keuze van de Schouw burg: Onder het Melkwoud, 20.15. Wilgenhof. Rugzakroute door het Berg en Broekpark, 09.00-16.30. De Scheg. Vorronde Forever Young Performance Wedstrijd, 19.30. Ha vengebieden. Wereldhavendagen. Bioscopen geschikt zijn. Het gebeurt zelfs dat er zonder bericht wegblijven. Overigens starten we de ze maand met een nieuwe ploeg van vijftien leerlingen." Over financiële problemen zegt Jonker nuchter: „Het blijft altijd vechten in Nederland. Als we minder geld krijgen, zullen we keuzes moeten maken. We moe ten niet zeuren, zeg ik na vergelij king met wat in ons omringende landen gebeurt. Met het welvaart speil dat we hebben bereikt, mag er geen tweedeling plaatsvinden en hebben we de plicht om de zwakken in onze samenleving steunen." Na zijn afscheid zal Jonker slechts bij uitzonderlijke gelegen heden zich nog laten zien in het Zonnehuis, „Ik mag mijn opvol ger niet voor de voeten lopen," Hij is al voor allerlei zaken benaderd en denkt ook straks wel actief te zijn in vrijwilligerswerk elders, maar voorlopig beperkt hy zich tot het ouderling zyn in zijn kerk in's-Gravenzande. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Mimic' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 2: 'AnacondA' (16)' dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 3: 'Scream' (16) dag.13.15- 16-18.45-21.30. Cinerama 4: 'Bean, The Ultimate Disaster Movie' (al) dag. 13.15-16. 'Marvin's Room' (al) dag.18.45-21.30. Cinerama 5: 'Speed 2: Cruise contra!' (12) dag.16-18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15. Imax Theater: 'Super Speedway' (al) 'dag: (béh.ma.)14- 16-20.45, ma. alleen 20.45. 'Ring' of Fïre' (al) dag. (beh.ma.)15, za.zo. ook 13. 'Men in Black' (12) dag. (beh.za.zo.}17-18.50; za.zó, alteen 17. 'Absolute power' (16) dag.21.50. 'Microcosmos'(al) za.zo. 11.30. Lantaren 1: 'Floating life' (16) dag.20-22. (Befuna.). Ven- ster2: 'Rosasdanst Rosas'(16) dag (beh.vr.)19.30. 'NorthbyNorihwest' (16) dag.21.30. Vnjdagvanaf 19.30 doorl. tot 21.45 Havenfilms met 'Rotterdam Europoort', 'Oktober- vaart', Toest', en 'Bagged. Venster 3: 'La Promesse' (16) dag.20. The Quiet Room' (16) dag22. Venster 4: 'Conté D'Eté' (16) dag.19.30. 'Sling Blade' (16) dag.22. Lumlère 1: 'Conspiracy Theory' (12)- dag. 12.15-15.15-18.15-21.15. Lu mlère 2: 'Nothing to Lose' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lu- mière 3: 'Face/Off'(16) dag.18.15- 21.15; do.vr.ma.di. ook .12.15- 15.15. Lumlère 4: 'Le Bonheur Est Dans Le Pré' (al) dag.13.15-16- 18.45-21.30. 'De nieuwe moeder' (al) zo. 10.30. Rexane: 'Josefine Mutzenbacher (18) do. t/mzo. dood- voorst 'Paspoort naar het Pornopa- radijs' (18) ma. t/m wo. doori.voorst. Pathé: 'Face/Off (16Mag.ll.35- 14.30-18.15-21.20. 'Bean, The Ul timate Disaster Movie' (a!) dag.11.10-13.20-15,30-17.40- 19.50-22. di. vervalt 22. 'Batman Robin' (12) dag.14.30-18.15- 21.10, do.vr.ma.di. ook 11.20. 'Ab solute Power' (16) dag. 11.50-15- 18-21. 'Men In Black' (12) dag. 11.30-14.05-16.40-19.20-21.50; za. vervalt 11.30. 'Conspiracy The ory' (12) dag.18.40-21.30, do.vr.ma.di. ook 11.40-14.25. 'No thing to Lose' (al) dag.11.20- 14.16.30-19-21.40. 'Me You Jane1 (16) di. 21,55. Nachtvoorstellingen: Lumlère 1: 'Conspiracy. Theory' (16) vr.za.00.15, Lumière 2: 'Nothingto Lose' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Face/Off (16) vr.za.OO. 15. Lumière 4: 'AnacondA' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 5*. *101 Echte Dalmatiërs' (al) za- .zo.wo.13.15. Lumière 3: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo.wo.13.15- 16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo.wo.11-12.40. 'Fiy Away Home' (al) za.19.15; zo.wo.11.20- 13.50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3