13 Brandmelders in Schiedamse molens Rotterdams Dagblad i Brand legt verlaten woning in de as Gemeente trekt 70.000 gulden uit om historisch erfgoed te beschermen NS willen aantal gratis fietsklemmen uitbreiden m En toen was er ineens toch zand Eén van de duizend 'Gümüs-gezinnen' woont in Vlaardingen jii i t Werkzaamheden aan wegen 1 i Brokkenpiloot Opbrengst harmgverkoop voor Stichting Spoetnik Notarissen mogen parkeerterrein afsluiten If if--- slllPSö Waterweg Vrijdag 5 september 1997 -5i I 1 VlaardingenDe komende weken wordt er in de gemeente Vlaardin gen gewerkt aan de wegen. Op 8 september wordt een nieuwe slijt laag aangebracht op de Westland- seweg en de Watersportweg Een week later, op 15 september, wordt het Broekpolderpad geas falteerd. In de nacht van 16 op 17 septem ber tussen 19.00 en 07.00 uur wordt de markering op de Mara- thonweg ter hoogte van de West- landseweg verwijderd. Een nacht later wordt de weg geasfalteerd. De opritten van de rijksweg bij de Marathonweg kunnen tijdens de werkzaamheden niet worden ge bruikt. Een uitzondering wordt gemaakt voor de buslijndiensten van ZWN. Voor het overige ver keer is er een omleidmgsroute. Op 17 september wordt een nieu we slijtlaag aangebracht op de Ho- lysingel tussen de Churehillsingel en de Fredenk Hendriklaan. Pp 19 september wordt het asfalt aan gebracht. Verkeer op dit stuk van de weg blijft mogelyk. 1 UnfiL lian Unllanrl ïTon Ankolrj Hoek van Holland Een onbeken de automobilist heeft gisteravond op het parkeerterrein aan de Rondgang in Hoek van Holland de auto van een 37-jange Hoeke- naar beschadigd. De man zat m zijn geparkeerde auto toen een andere auto tegen zijn voertuig botste en vervolgens doorreed. Schiedam Alle vijf Schiedamse graanmolens moeten nog voor het eind van dit jaar zijn uitgerust met een brandmelder. Dat hebben burgemeester en wethouders van Schiedam be sloten. Aanleiding voor de maatregel is de brand in De Wal- visch, de molen die in de nacht van 13 op 14 februari 1996 he lemaal uitbrandde. Een dag na de brand verklaarde brandweercommandant A van Leeuwen dat het uitbranden van de 33 meter hoge stelhngmolen wellicht voorkomen had kunnen worden als De Walvisch voorzien was geweest van brandmelders. „Als brandweer," zei de comman dant, „heb je bij een brand in een molen alleen een kans als je er in een zeer vroegtijdig stadium bij bent. Nu waren we pas ter plekke toen de boel al m lichterlaaie stond. Als brandweer sta je dan machteloos." De Walvisch was na een restaura tie van vier jaar enkele weken voor de brand vorig jaar weer in gebruik genomen „We stonden op het punt om een definitief be sluit over de aanleg van een brandmeldmstallatie te nemen," zei directeur J. Gunneweg van de Stichting Schiedamse Molens een dag na de brand. Door geldgebrek was het er (nog) met van geko men Aangewakkerd De brand in De Walvisch heeft de discussie om maatregelen te tref fen aangewakkerd, erkent be leidsmedewerker B. van der Kooij van de gemeente Schiedam. „Je neemt maatregelen op het mo ment dat de risico's groot zijn. En dat is als een molen afbrandt.1' De gemeente trekt nu jaarlijks krap anderhalve ton uit voor het beveiligen van monumenten. Zo zijn m Schiedam bijvoorbeeld De Korenbeurs, het oude stadhuis en het kantongerecht niet tegen brand beveiligd. In Vlaardingen is dat overigens met veel anders. In Schiedam stonden twee van de vijf grote molens -De Vrijheid (1785) en De Nieuwe Palmboom (1781)- al wel in directe verbin ding met de brandweerkazerne. B en w hebben nu 70.000 gulden uit getrokken om de andere dne - De Walvisch (1794), De Drie Koornbloemen (1770) en De Noord (1803)- van brandmelders te voorzien. Hoewel er wel wordt nagedacht of er ook sprinklerinstallaties sn de molens moeten komen, is dat nog lang met zeker. Daarbij staat de vraag centraal of het toenemen van de brandveiligheid opweegt tegen het afnemen van de esteti- sche waarde en de risico's. Als bij het draaien van de kappen een keer wordt vergeten de leidingen los te koppelen, geeft dat grote problemen. Tijdens de acties om De Walvisch weer op te bouwen meldden zich twee bedrijven die tegen geredu ceerd tarief de brandmelders wil den installeren. Daarvan is er nu één uitgekozen. Vlaardingen De opbrengst van de harmgverkoop tijdens het Ha ring- en Bierfeest komt ten goede aan de Stichting Spoetnik, die hu manitaire hulp verleent aan de Oekraïne. De Stichting Haring en Bierfeest heeft dit gisteren be sloten en zal het vandaag bekend maken aan de Oekraïense delega tie die speciaal naar Vlaardingen is gekomen om het optreden van de Militaire Muziekkapel uit Lviv bij te wonen. Een puur toevallige samenloop van omstandigheden geeft de 25ste editie van het Haring- en Bierfeest een cultureel tintje. Or ganisator Jan Drost, die zelf tij dens zijn militaire dienst heeft ge speeld in de luchtmachtkapel, kwam ter ore dat de Oekraïense militaire band dit weekeinde naar Nederland zou komen, mits er en kele optredens geregeld zouden worden. Drost wilde de band wel voor het Haring- en Bierfeest. Wat hij toen nog niet wist, is dat de band uit precies dezelfde streek komt als waar het dorp ligt waaraan de Vlaardingse Stichting Spoetnik humanitaire hulp ver leent. „Een heel leuke samenloop van omstandigheden," vindt voorzitter Bea Kuiters van Spoet nik. „Het concert kan nu worden gezien als een bedankje van de Oekraieners aan het Vlaardingse volk." Stichting Spoetnik is m 1993 op gericht door de Winkeliersvereni ging Winkelhart Vlaardingen Sindsdien rijden meerdere keren per jaar enkele vrachtwagens vol kleding, voedsel, schoeisel, speel goed, meubelen en brillen naar de voormalige Russische republiek. Daar worden de goederen uitge deeld aan grote gezinnen, een-ou dergezinnen, bejaarden en zie kenhuizen. Dit jaar is er al acht keer 20.000 kilo weggebracht en op 20 september worden er weer twee vrachtwagens geladen, ver telt Fluiters. Wie financieel wil bijdragen kan dit doen door zaterdag een harin kje te kopen bij de kar van het Ne derlands Visbureau. Deze haring is geschonken door een Vlaar dingse groothandel, zodat de op brengst geheel ten goede kan ko men aan de Stichting Spoetnik. Op het Vlaardingse stadhuis heeft burgemeester L.W. Stam van middag een Oekraïense delegatie ontvangen. De ambassadeur is momenteel in eigen land, maar heeft zijn plaatsvervanger ge stuurd, de eerste secretaris S. E. Korostiy, en consulair V. Matiy- chik. Zij zullen het optreden van de muziekkapel, vanavond om 20.00 uur op het Veerpleïn, bijwo nen. Pagina 15: Karakter terug naar sfeer van beginjaren. Het NS-station Maassluis Centrum scoort hoog op de lijst van Nederlandse stations waar een te kort is aan fiets klemmen. FotoGerrft de Heus/Roel Dijkstra SchiedamEen uitslaande brand heeft vannacht een leegstaand woonhuis aan de Polderweg in Schiedam in de as gelegd. Het huig- brandde volledig uit en jmoest door de brandweer worden afgebroken. Het gebouwtje was zo aangetast dat het dreigde in te storten. Om het zekere voor het onzekere te nemen trokken de spuitgasten na het vuur te hebben gedoofd de nog overeind staande muren omver. Toen de brandweer vannacht rond kwart over drie op de Polder weg aan kwam, sloegen de vlam men al uit de '-amen en het dak naar buiten. Het piepkleine huis maakte deel uit van vier landar- beiderswonmgen. Volgens de brandweer is het een geluk dat de brand onto tond in het kopwonink- je. Het ws 'i voor de spuitgasten op die manier 'redelijk eenvoudig' om het vuur te isoleren en ervoor te zorgen dat de vlammen niet - over zouden slaan naar de andere pandjes. Twee daarvan worden namelijk nog wel bewoond. De geschrokken bewoners van de naastgelegen huisjes waren m al lerijl naar buiten gevlucht. Zij konden opgelucht ademhalen toen de brandweer rond vier uur het sein brand meester gaf. Een inspectie van hun huisjes wees uit dat deze niet waren beschadigd. De bewoners konden zodoende weer terug naar hun eigen bed. Voor de brandweerlieden was het echter nog niet over. De uitge brande woning was zodanig aan getast dat het dreigde in te stor ten. Het vuur had verschillende houten balken in het huis aange vreten. Aangezien in de tijd dat de woning werd gebouwd nog geen gebruik werd gemaakt van stenen maar houten dragers in de muren vond de brandweer het te gevaar lijk het huisje te iaterfstaan. Met een aantal flinke kabels werden een zijmuur en de voor- en achter gevel omgetrokken. Het pand stond overigens al op de nomina tie om te worden gesloopt. Schiedamse brandweerlieden blussen het vuur ineen kleine (andarbelderswoningaan de Polder weg. Later werd het gebouwtje afgebroken. Foto Roel Dijkstra Door Jan Rozendaal Schiedam De Amerikaanse zandkunstenaar Mare Altamare kan z'n koffers gaan pakken. De gemeente Schiedam heeft toege zegd toch voor het zand te zorgen dat hij nodig heeft om zijn kunst werken te maken. Ambtenaren en initiatiefnemer Louis Volle- ring zijn dat gisteren overeenge komen. „Het was eigenlijk binnen vijf minuten opgelost," zegt woord voerder J. Brouwer van het stadskantoor. Eergisteren trok bakker Volle ring van het Broersveld aan de bel. Met de steun van een aantal sponsors had hij tienduizend gulden bij elkaar gehaald om Mare Altamare met zijn vrouw over te laten vliegen van Florida naar Schiphol. Daar zou dan een limousine klaarstaan om het tweetal naar Schiedam te bren gen waar ze met hun kunsten de Brandersfeesten (vanaf 20 sep tember) een extra impuls zouden geven. Vollering had de ca meraploegen van TV Rijnmond en SBS al gereserveerd. En, dacht hij, de gemeente zou voor het zand zorgen. Maar, bleek van de week ineens, dat ging zo maar niet. Een ambte naar van gemeentewerken schatte de kosten op tien- tot vijf tienduizend gulden. En dat von den ze een beetje te gortig bij ge meentewerken. Schadeclaim Vollering in rep en roer. Hij dreigde met een schadeclaim van 25.000 Amerikaanse dollars, omdat hij die meende tegemoet te kunnen zien als de trip van de Amerikaan zou moeten worden geannuleerd. „Die stuur ik gelijk door naar de gemeente. Zy ko men hun afspraken niet na," al dus de bakker. Gisteren aan het einde van de ochtend kwamen drie heren van de gemeente in de bakkerswin kel op bezoek. Achterin de bak kerij vond koortsachtig overleg plaats tussen Vollering die zijn mooie plannetje in duigen zag vallen, en gemeenteambtenaren die zich door de bakker in het nauwvoeiden gedreven. De bakker ('Ik heb SBS inmid dels afgebeld') en ambtenaren zijn tot een compromis geko men: in plaats van op drie ver schillende plekken, wordt het zand op twee plaatsen gestort. „We waren het snel eens," zegt Brouwer van de gemeente. „Het komt nu op locaties waar het niet weg hoeft voor de markt, brade rie of tentoonstelling. In eerste instantie moesten we met sho vels en zo aan de gang en dat maakte het zo duur. Nu is het al leen even een ladinkje zand neer kiepen en klaar. Ik vind het al leen jammer dat hij zo'n hoop stennes heeft gemaakt. Jan en alleman bellen om zo de gemeen te in een kwaad daglicht te stel len, dat is niet leuk. Juist omdat we helemaal niet dwars liggen." Vollering kijkt tevreden vanach ter de broodsnijmachine. „Ja, ik heb wel geëist dat het minstens op twee plekken moet worden gestort. Want ja, ik behartig de belangen van een grote club win keliers. Nu komt het zand te lig gen aan het Broersveld, in het Gat van Bolmers, én bij de Nieu we Passage. Dat is de grootste sponsor." Misschien dat de gemeente en de bakker toch nog even met elkaar om de tafel moeten, want Brou wer meldt dat het zand in het Gat van Bolmers én bij het ABCeom- plex wordt gestort. Dus waar de Amerikaanse 'Master Sand Sculptor' zyn Disney-figuren, oldtimer en andere -gekleur de - zandkimstwerken gaat neerzetten blijft nog even ondui delijk, maar dót hij over twee we ken bij de Brandersfeesten in Schiedam zijn opwachting maakt, is zeker. VlaardingenEén van de duizend 'Gumüs-gezinnen' in Nederland woont in Vlaardingen. Al sinds 1992. Toen vluchtte de familie Barov -vader, moeder en twee jonge kinderen- uit Macedonië. Na een oproep van het Servische leger. Barov bedankte ervoor om als Turkse minderheid door de Serviërs te worden gebruikt als kanonnenvoer in de strijd in het voormalige Joegoslavië. Als hij te rugmoet, weet hij 'bijna zeker' dat hij wordt vastgezet. Niet mals Medio mei namen burgemeester en wethouders van Vlaardingen iet op voor de familie en vroegen haal nagenoeg hetzelfde is, wel in dertienhonderd handtekeningen, mer over het terugsturen van de genwerk Vlaardingen het g het op voor de familie en vroegen om een verblijfsvergunning voor de Barovs. De kritiek aan het adres van staatssecretaris Sehmitz van Justitie was niet mals. Het gemeentebestuur vond het 'betreurenswaardig' dat de procedure over vijf jaar is uit gesmeerd. Bovendien heeft het, na de laatste negatieve beslissing in 1996, tot maart 1997 geduurd voordat het gezin opnieuw werd gevraagd Nederland te verlaten. Terwijl een neef, wiens vluchtver haal nagenoeg hetzelfde is, wel in Vlaardingen mocht blijven. „De familie is in Vlaardingen blij ven wonen en heeft haar integra tieproces voortgezet. Het gezin, waarvan beide kinderen naar school gaan, spreekt goed Neder lands, heeft Nederlandse vrien den en kennissen en is volledig ingeburgerd in de maatschappij. De beide kinderen zijn hun moe dertaal zelfs niet eens meer mach tig," aldus b en w van Vlaardingen in de brief, die vergezeld ging van dertienhonderd handtekeningen. Even snel opgehaald in een week endje. Een woordvoerder van de ge meente meldt dat Justitie nog niet heeft geantwoord. „En zolang is ons verzoek om een verblijfs vergunning voor de familie Barov dus nog m behandeling. En dat is in elk geval geen negatief teken," aldus de woordvoerder, die even als Vluchtelingenwerk in Vlasr- dmgen niet durft in te schatten wat het besluit van de Tweede Ka mer over het terugsturen van de familie Gumus voor invloed heeft op de Barovs. „Wij houden de ont wikkelingen in het hele land in de gaten, maar weten dat elk geval door Justitie weer apart wordt be oordeeld," aldus de gemeente woordvoerder. Wanhoop Ondertussen zijn de Barovs de wanhoop nabij. „Ja wat denk je," zegt Matty van der Hoeven, die als vrijwilligster van Vluchtelin genwerk Vlaardingen het gezin begeleid „Die onzekerheid. Dat is verschrikkelijk. Het wachten duurt al zo lang. Hij, Barov, ?egt dat ie eraan gewend is, maar het vreet aan hem. Dat zie je. Con stant hoofdpijn en met kunnen slapen. Hij loopt ervoor by de dok ter. Niemand houdt dat vol Zo lang op de toppen van je zenuwen leven. Ik kan me voorstellen dat er mensen zyn die worden terug gestuurd, maar niet als het zolang duurt. Mensen die hier al een heel leven hebben opgebouwd." Hij probeert allerlei dingen te doen, zegt Van der Hoeven Maar dat is lastig. „Hy mag met werken omdat hij geen verblijfsvergun ning heeft. Anders zou hij zo een baan hebben. Vooral de zomerpe riode was zwaar, toen de scholen dicht waren. Geld voor vakantie of een duur zwembad is er niet, dus ging hy met de kinderen naar het park. Maar op straat wordt hem heel vaak gevraagd hoe het gaat en dat ts ook met gemakke lijk." „Ze zijn met handen en voeten ge bonden." besluit de hulpverleen ster. „Dat is het frustrerendste." Maassluis De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan het aantal fietsklemmen bij het sta tion Maassluis Centrum uit te breiden. Dit zegt M. Boerman van NS Stations m een reactie op het onderzoek van de ANWB en de fietsersbond ENFB. De twee organisaties onderzochten onder meer of het aantal fietsklemmen en het aantal onbewaakte fiet senstallingen bij stations vol doende is. In de in de Kampioen gepubliceerde top-5 van stations met te weinig piek scoort Maas sluis - tussen Den Haag Holland Spoor en Amsterdam CS - een tweede plaats. Boerman geeft aan dat de NS het probleem gaan aanpakken. „Op zich moet dat dit jaar wel lukken. We moeten er alleen nog met heel veel partijen over praten." Eén van die partijen, de rijks overheid, moet daarbij volgens Boerman voor de financiering zorgen. Wel plaatst de business-manager van NS Stations een aantal kant tekeningen bij de uitbreiding. „In Maassluis is er een bewaakte stalling waar nog heel veel plaats is. Als er dan veel meer klemmen komen, gaan de mensen die stal ling nog minder gebruiken waar door hij wellicht moet sluiten." Het gevolg is minder toezicht en daardoor waarschijnlijk een gro ter aantal fietsdiefstallen, schetst Boerman. „Mensen willen wel hun fiets stallen maar hebben er niks voor over. En in Maassluis vinden de mensen het waar schijnlijk al vaak te ver lopen naar het station." Door Ben van Haren Schiedam De slagboom, die in middels voor de parkeerplaats bij het kantoren- en appartementen gebouw op de hoek Parkweg/Bur gemeester Honnerï'age Gretelaan in Schiedam is geplaatst, hoeft niet te verdwijnen. De vordering van appartementenbewoners van onmiddellijke vrije toegang tot het parkeerterrein is in kort ge ding door rechtbankpresident mr. J. Mendlik afgewezen. De eigenaren van 16 van de 32 ap partementen hadden met hun ad vocaat mr. D. Vermaat vorige week de vordering ingesteld na dat zij van het notariskantoor Van der Valk-Bonga Partners een brief hadden ontvangen, waarin de afsluiting van het terrein werd aangekondigd en de werkzaam heden hiervoor waren aangevan gen. De eigenaar/bewoners hebben ja renlang van het terrein gebruik gemaakt. Sommigen zelfs al der tig jaar. Zij parkeerden hun auto's er al toen ze nog huurder van een appartement waren. In 1979 werd de vroegere notaris C.F.J. van der Valk eigenaar van het ge bouw. Hy verkocht ai snei daarna byna alle appartementen, in de meeste gevallen aan de huurders. Sinds de parkeerdruk in de omge ving van het appartementenge bouw is toegenomen, staat bij de toegang van het terrein een bord met de mededeling dat het gere serveerd is voor klanten van het notariskantoor, waarvan Van der Valk sinds 1992 geen deel meer uitmaakt. De bewoners blevenrer echter gewoon parkeren. De pud- ste bewoners zeggen dat recht ge kregen te hebben van Van der Valk, toen hij hen het apparte ment verkocht. Uit de splitsingsakte, die in 1979 kort voor de aankoop van het ge bouw door de notaris is opge maakt, blijkt echter dat alle par keerplaatsen een afzonderlijk on derdeel van het appartementen complex zijn. Van der Valk bracht ze onder in zyn eigen beleggings maatschappij, NOVAL bv, die ze kort geleden verkocht aan de in Zweedse handen zijnde Amster damse beleggingsmaatschappij, Begijnhof Onroerend Goed bv. Daarvan huurt het notariskantoor Van der Valk-Bonga Partners de parkeerplaatsen weer. De eigenaar/bewoners van de ap partementen zijn teleurgesteld over de uitspraak van de recht bankpresident. Ze beraden zich over eventuele voortzetting van de bodemprocedure. De motive ring van het vonnis waarin hun vordering is afgewezen, had de rechtbankgriffie vanmorgen nog niet beschikbaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1