14 -ï Peper bang voor 'staatspolitie' u Cruiseschip Mercury is er Swingend afval voert actie Ex-politiechef verdacht van leiderschap drugsbe Zwangere Sandra doodde racistische halfbroer Raad accepteert excuses van burgemeester over Lutkens lijstje .«Jjjfe Wat is een regionale tramkleur? Advocaat: Twijfel over dodelijke botsing Rhoon Speciale aandacht zuiden van Randstad Iraanse asielzoekers: zitstaking in Pauluskerk Lang dood in woning Beroofd in kelderbox Overval in woning Reserveren net zo duur als kaartje 'Diskette een flop' Rotterdams Dagblad Vrijdags september 1997 RotterdamDe verdediging haalde keihard uit. Van de overtuiging waarmee officier van justitie mr. M. van Eykelen vasthield aan haar extreem hoge eis (zestien maanden cel en vijfjaar rij-ontzegging) bleef hoegenaamd niets over. Raadsvrouwe mr. Ch. L. van den Puttelaar constateerde terecht dat de verschil lende getuigenverklaringen zo veel tegenstrijdighe den bevatten, dat haar cliënt Robert L. (49) nooit en te nimmer als snelheidsmaniak mochtworden bestem peld. „Om de doodeenvoudige reden," sprak de ad vocate, „dat absoluut niet kan worden vastgesteld dat mijn cliënt te hard heeft gereden." Het Openbaar Ministerie hoorde alle getuigen en deskundigen aan, wierp hier en daar een vraagje op, maar deed vervolgens niets met die bevindingen. Voor mr. Van Eykelen was en bleef het zo klaar als een klontje dat L. op 2 november vorig jaar met veel te hoge snelheid over de Groene Kruisweg had gere den De automobilist uit Poortugaal boorde zich in de achterkant van een weerloze, want door pech getrof fen, Alfa Romeo. Daarbij verloor de 36-jarige bestuur- -ster het leven en raakten haar twee kinderen van 2 en 4 jaar zwaar gewond. •Justitie volhardde in de conclusie dat L, minimaal '115 kilometer en maximaal 150 kilometer per uur 'had gereden op een traject waar 80 kilometer per uur ■het absolute maximum is. Dat bleek uit een rapporta ge van het Gerechtelijk Laboratorium en uit de re constructie. De verdediging slaagde er echter in die stelling omver te duwen. De getuigenis van degene met wie L. een snelheidswedstrijd zou hebben ge houden hield geen stand ('Ik ben vijftig procent van de gebeurtenissen kwijt1), de verklaringen van een andere automobilist bleven niet overeind en het Ge rechtelijk Laboratorium was bij de snelheidsbereke ningen niet op de hoogte geweest van botsende ver klaringen in de getuigenissen. L. heeft van begin af aan gezegd dat hij niet harder heeft gereden dan 80 kilometer per uur. Een eerste onderzoek van de verzekeringsexpert bepaalde de snelheid op 60 tot 80 kilometer per uur. Later - toen er meer gegevens vrij waren gekomen - stelde hij dat bij tot 80 tot 120 kilometer per uur. Zo kwamen er gaandeweg steeds meer details naar boven die de -zienswijze van de advocate'en dus ook van de ver dachte in elk geval niet ontzenuwden Heel even zag het er naar uit dat de in de war ge- -hrachte rechtbankpresident mr. R. Pulles een nieu- We reconstructie 2ou opdragen. Nadat hij zich vyf mi nuten had teruggetrokken, gaf hij echter meteen de officier van justitie het woord voor haar eis en toe- lichting. Mr. Van Eykelen had niets toe te voegen, waarop de verdediging - die hetberaad van derecht- bank als een steuntje in de rug ervoer - haar bezwa ren ongestoord kon afronden meteen pleidooi dat de vinger op de zere plek legde. „Er is geen enkel bewijs dat mijn cliënt te hard heeft gereden," aldus mr. Van den Puttelaar. „Het geheel is niet meer dan een noodlottig ongeval geweest. Het was een kwestie van anticiperend autorijden. Er week plotseling een wagen naar iinks die de met pech staande Alfa Romeo wilde inhalen. Mijn cliënt kon niet naar links. Rechts leek vrij, maar was dat niet. Ik vraag de rechtbank dan ook om vrijspraak.'.' Uitspraak over dertien dagen. Den Haag De provincie Zuid-Holland gaat het ko mende jaar extra aandacht besteden aan het zuide lijk deel van de Randstad. De economische positie in dat deel van de provincie dwingt het dagelijks pro vinciebestuur volgens gedeputeerde G. Brouwer (Fi nanciën) nu alert op te treden, „De zuidvleugel ver armt doordat kapitaalkrachtige inwoners en vitale bedrijven wegtrekken," constateert de gedeputeer de. „De infrastructuur is ontoereikend en natuur en milieu gaan achteruit. Hier moeten we een halt toe roepen," In totaal heeft de provincie Zuid-Holland ï;et komend jaar 900 miljoen gulden te besteden. Ge deputeerde Staten wil 6,3 miljoen gulden uittrekken 053 de economie te versterken en de bereikbaarheid teverbeteren. Ook willen GS 10,8 miljoen gulden be steden aan een beter leefmilieu. Verder is het de be deling dat 4 miljoen gulden als lastenverlichting naar burgers en bedrijven terugvloeit. Provinciale Staten nemen 6 november een besluit over de ont werpbegroting van Gedeputeerde Staten. Rotterdam Twee pakken sigaretten rookt Najid Tahri elke dag. Voordat hij naar Nederland kwam rookte hij wel, maar nooit 20veeL In het opvangcen trum in Putten heeft hij de hele dag niets te doen, „Thuisblijven, theedrinken en roken..." zucht hij. Vanaf 23 augustus doet hij mee aan een zitstaking in de Pauluskerk in Rotterdam. Ongeveer 45 Iraanse asielzoekers protesteren dage lijks met hun actie tegen het 'anti-asielbeleid' van Nederland De Raad van Iraanse Vluchtelingen en Migranten in Nederland (RIVMIN) wil aandacht voor de situatie van zesduizend Iraanse asielzoekers in ons land. Dertienhonderd van hen hebben al een be vel lot uitzetting ontvangen. Tweeduizend anderen hebben een negatieve beschikking gekregen. Voorzitter M. R. Poeya van de RIVMIN zegt dat zijn organisatie kan aantonen dat Iran geen veilig land is. Hij noemt voorbeelden van vrouwen die gestenigd worden omdat ze zeif over nun seksuele ieven willen beslissen. Stakende oliearbeiders, die loonsverho ging vroegen, werden omgebracht. De zitstaking heeft internationale aandacht uit Duitsland, Zweden, Canada, Verenigde Staten, Aus tralië en Engeland. Diverse organisaties van Iraanse asielzoekers hebben brieven naar de Nederlandse ambassade in deze landen gestuurd waarin zij vra gen om een onmiddellijke stopzetting van de uitzet ting. t Iraanse asiel testeren te gen het Ne derlandse asielbeleid. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Rotterdam Burgemeester Peper hamert er op dat het gebrek aan democratische controle in de Politiewet snel moet worden gerepareerd. Want anders, zo waarschuwde hij gisteren in de Rotterdamse gemeenteraad, is de weg in Nederland vrij voor een 'staatspolitie'. Oud-korpschef R. H. Hessing pleitte bij zijn vertrek vorig jaar nog voor de omvorming van de politie organisatie tot één nationale politie. „We zijn genoodzaakt snel zélf een alternatief te bedenken," sprak Peper, „want al het rumoer leidt ertoe dat degenen die een staatspolitie willen, steeds meer wind in de zeilen krijgen. En dan moeten wij de vlag strijken. En ik ben er juist trots op dat de politie in ons land nog zó goed wordt be waakt." De burgemeester - korpsbeheerder in de politieregio Rotterdam-Rijnmond- verweer de zich wederom tegen kritiek aan zijn adres in de 'affaire-Brink man'. Vooral de Stadspartij en de Socialistische Party spraken hun afkeuring uit over de wijze waar op Peper in dit conflict heeft opge treden, Een motie met die strek king kreeg overigens onvoldoen de steun. Vonnis Ter sprake kwam uitgebreid het vonnis van de Haagse rechtbank, die vindt dat er een onderzoek moet komen naar een eventuele terugkeer van Brinkman naar Rotterdam. En dat, mocht dat niet lukken, een vergoeding aan de ex- generaal moet worden betaald. Peper wilde zover nog niet gaan. „In goed overleg moet het moge lijk zijn een gelijkwaardige baan voor Brinkman te vinden." Bijna alle fracties stelden vragen over het zogeheten 'lijstje van Lutken', de elf eisen die de nieu we korpschef stelde aan zijn komst naar Rotterdam. Veel ge meenteraadsleden vroegen zich af waarom ze begin juli, toen de Brabantse hoofdcommissaris zijn voorwaarden bekend maakte, niet waren ingelicht over deze voor waarden. Die daarna door Peper, blijkt uit een brief aan minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken), werden ingewilligd. Raadslid J. Elienkamp (PvdA): „Juist omdat we op 3 juli nog had den gesproken over het democra tisch gat in de Politiewet. Direct daarna heb ik contact opgenomen met ambtenaren, met het verzoek de politiecommissie bijeen te roe pen. Om te praten over de nieuwe korpschef, en zijn eisen. My werd gezegd dat dit wel tot 1 oktober kon wachten. En da's raar, want toen ik terugkwam van vakantie, stonden de eisen van Lutken in de krant." Peper benadrukte nogmaals dat de tijdsdruk hem en de minister destyds noopte tot snel handelen. Wel zei hy dat het hem speet dat het zo was gelopen. Hij wilde geen uitspraken doen over wie een eventuele afkoopsom aan Brink man zal betalen. Met ruim een uur vertra ging arriveer de het cruise schip de Mercury van ochtend pas na elf uur bij de cruiseter minal aan de Wllhelmi- nakade. Het indrukwek kende, vijf tien dekken tellende crui seschip kwam van de Eemshaven bij Delfzijl om de officiële ingebruikne ming van de terminal op te luisteren. Aan het eind van middag heeft de Mercury de haven weer verlaten. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad Rotterdam—Onder een stralende zon sprongen en dansten gister middag een zuurtje, ven frietzak je, een melkpak, een peukje, een blikje en een krant door de Rot terdamse binnenstad. Met grote ogen drentelde een aantal kinde ren om hen heen. Argeloze voor bijgangers keken verbaasd om. „Wat is hier aan de hand?" vroeg een dame aan haar man. De actie 'Hou buiten gewoon schoon' is een initiatief van de Stichting Nederland Schoon (SNS) en bedoeld om het zwerfaf val langs de wegen tejbestrijden. De 'Bende van zes', zoals de actie groep zich noemt, startte bij de McDrive in de Spaanse Polder en maakte 's middags het centrum onveilig. Zij deelde aan bezitters van auto's papieren afvalzakken uit. Op deze wijze hoopt de stichting de aandacht te trekken van het publiek en automobilisten 'aan de bak' te krijgen. „Uit onderzoek is gebleken dat 84 procent van de mensen zich ergert aan zwerfaf val. Er moet nodig wat aan gedaan worden." aldus R. Huurdeman van de SNS. De reacties op deze actie gisteren in Rotterdam waren overwegend positief. „Het is een grappige ma nier van actievoeren, maar of het op de langere termijn helpt is de vraag," aldus enkele winkeliers. Volgens hen zouden vaker soort gelijke campagnes gevoerd moe ten worden. Huurdeman: „Vorig jaar is er ook al actie gevoerd met het Clean team, maar dat was wat serieuzer dan wat we nu aan het doen zijn. We hebben er dit jaar wat meer show omheen gebouwd, zodat we op een leuke manier actie kunnen voeren zonder gelijk met een op geheven wijsvinger de mensen te benaderen." De SNS voert nog tot 8 september actie. Door DonaM Bax Rotterdam Ooit - dik tien jaar geleden - stond Bas V, (45) be- tend ais een integere diendéir. Een politieagent die het klappen van de zweep kende. Iemand die respect afdwong bij z'n collega's en vocrwie hetboevengilderaaar wat graag een straatje omliep. Vandaag dé dag is van dat ogen schijnlijk onschendbare aureool zelfs geen schim meer over. De voormalig politieman, die vijftien jaar geleden leiding gaf aan de af deling verdovende middelen van de Rotterdamse politie, is vol gens justitie de spil ih een om- vangrijke drugsbende met Bel gië, Duitsland en Engeland als achterland. De onbetwiste leider, die zich in de Rotterdamse recht bank ook als zodanig profileerde. Rood colbert, een net iels te druk- - ke stropdas, zwarte pantalon met messcherpe vouwen en zwarte lakschoenen -de drugscrimi- neel als grote meneer. De rechercheurs moesten om slachtiger dan ooit te werk gaan om V. en de - voorlopig- zeven andere verdachten ,le krijgen. Met de duur van het onderzoek viel het nog wel mee - een goed jaar- maar in de te volgen tac tiek mocht absoluut niet het kleinste foutje worden gemaakt omdat V. anders door de i van het net zou glijden. V„ die een graag geziene gast was in de plaatselijke horecawcreld, was immers een 'ran de eerste lei ders van een observatieteam ge weest En omdat hij teréitsiü de Verkeerspolitie; had-,: gewerkt, kendè 'V; alle -kneepjes van-het vak beter dan menig récher-. Uiteindelijk deed ai die kennu er niet meer loet !n maart var. dit jaar werd de bende van V. opge rold. -k: het grote politie onderzoek -er zijn onder meer 22.000 telefoongesprekken afge luisterd- terstond de bijnaam 'Sodom Comorra'. Volgens de Bijbel- werd in Qmdat.zlch onder de andere ar- nog twee foute over run bevonden, was deze langrijke assistenten van V. wa rende ex-douanier Bert de W. (36) en Erik B. (39), een ex-hoofd ad- Het'was niet zomaar een groepje 'mensen dat op grote schaal in he^ rolne, cocaïne ién -heel PpvaT-- lend - amfetamine handelde. De organisatie-werd,gesteund door twee Colombiaanse tussèriperso- nen die vanuit Rotterdam ope reerden. ZÜ zorgden ervoordat V. en zijn cómpanen nimmer een te- kort hadden aan cocaïne. De ver dovende middelen werden vér-' scheept naar. havens in België. (Antwerpen, -. Zeebrugge). en Duitsland' (Hamburg, Bremen). Nooit isNedériand herolnein bè- slag genomen die door de benriè ..was besteld. Wél werd ih België, circa "driehónderd kilo van" dat goedje geconfisqueerd Bij een. zo'n transport werd Bert de W. op h p#prf) ai) óhétra nt i - opzak." Volgens de" -helemaal nic öerzoek. Da'rachter-dorraaiasaiW; zou veel te U zouden'gecor germriuit Bèlgie j.r. gehad eri justitie zou"; hébben gemaakt met") Dmteland.ged£tmgeraetkoerier- ster. Raadsman mr;H.,C;W.iVan/- Eijck' sprak", dan cöfc .van een. krobngetuïgë/.Dé Soüóra. Go-j; rnoTa rechtszaak wordt eind ok tober voortgezet. Dan moet b®-. ken in hoeverre dekritièk vah de verdediging gerechtvaardigd is,.: of dat zij zich, zo cónstatéerdebf- f. •ficier van justitie mr. P. G. Blaa- ken; uitsluitend.te buiten warer.r, gegaan aan'fishing expeditions'. Door Paul Smits Rotterdam -„In- en intriest," om schreef officier van justitie giste ren de daad van Sandra van W. (21). De Rotterdamse vrouw had op 27 mei in de ouderlijke woning in I Jsselmonde na een hoog oplo pende ruzie haar halfbroer (14), een zogeheten 'gabber', met één messteek gedood. Het bleek dat het slachtoffer al lange tijd voor problemen zorgde. Op school door leraren te slaan en thuis door veel ruzie te maken. Hoewel broer Frank vroeger goed met zijn zus van een andere vader - een Molukker - kon opschie ten, was dit veranderd nadat hij zich aansloot bij een groep gab bers en drugs ging gebruiken. Ze werd door hem gepest met racisti sche opmerkingen. Iets wat nog erger werd toen bekend werd dat ze zwanger was van een Marok kaanse vriend. Voor Sandra was die bewuste dag in mei de maat vol toen broer Frank haar vol in de zwangere buik schopte. „Kankerwijf, ik hoop dat het dood gaat," had hij Sandra nog toegevoegd. Problemen Samen met andere problemen - haar weggelopen vriend, proble men op het werk, de zwanger schap was totstandgekomen on danks het slikken van de pil en ze werd ook nog eens door haar moe der en de huidige stiefvader afge wezen - kwamen ineens alle emoties tot ontlading. „Wist u dat u een mes had toen u naar hém toe liep?" wilde rechter mr. E. C. M. Rammeloo-August de Meyer weten. „Ja, het ging auto matisch, ik besefte het niet," ant woordde verdachte Sandra. Waar na met behulp van een aanwezige psychiater uitgebreid werd inge gaan op de toestand waarin de vrouw verkeerde toen ze toestak. De psychiater vond dat ze niet wilsvrij was op het moment van de daad, in een situatie verkeerde waarin iedereen terecht kan ko men. Volgens de deskundigen is de verdachte iemand die uiterlijk vrij koel is, heider kan praten over het fatale incident. Maar dergelijk gedrag moet niet worden verward met emotieloos zyn, zoals tijdens de zitting bleek. De vrouw praatte vlot en kwam af standelijk over. Tot op het einde, toen haar het laatste woord werd gegeven. Sandra barstte in snik ken uit en vond het heel erg wat gebeurd was. Officier van justitie mr. M. Bode had, gelet op de omstandigheden, moeite om de strafeis te bepalen. Ze vond de vrouw op het moment van de daad verminderd toereke ningsvatbaar. Maar ze onder streepte dat toch iemand om het leven was gekomen en opperde dat gevangenisstraf misschien ook een positief effect kan hebben voor de verwerking van de steek partij. Ze eiste achttien maanden cel. Voor de advocaat van Sandra, mr. A. S. van der Biezen, was het niet duidelijk waarom toch celstraf no dig was. Hij pleitte voor ontslag van rechtsvervolging. Als argu menten gebruikte hij de omstre den levenswandel van broer Frank en het feit dat Sandra het ook met andere leden van de fa milie zwaar te verduren had. Te gen de wil van haar moeder heeft Sandra besloten het kind niet te laten aborteren. „En sinds die dag heb ik geen contact meer met haar gehad," zei de verdachte. Ze is nu bijna een halfjaar zwan ger. Als ze in gevangenschap be valt, kan het kind onderdak krij gen by een oom en tante. Van der Biezen achtte zijn cliënt voor het doodsteken volledig ontoereke ningsvatbaar. De rechtbank doet in principe 18 september uit spraak. De rechtbank sloot niet iiit dat er eerder wordt gereageerd op de eis van de officier als wordt besloten om hem vrij te laten. RotterdamDe RET vindt de me ning van het Schiedamse raadslid Th. H. B. Schoenmakers, dat het vervoersbedrijf niet in staat is 're gionaal te denken', overdreven. Volgens woordvoerder L. Derwort van de RET was er in 1988, toen de RET overstapte op groen-wit-rood voor haar bussen, trams en me tro's, geen sprake van een Rotter damse regio. Toen vond iedereen het groen-wit afgeleid van de Rot terdamse vlag 'fris'. De kleuren droegen ook by tot de verkeers veiligheid. Volgens Schoenmakers zou er van het voeren van uitsluitend Rotterdamse kleuren een ver keerd signaal uitgaan op de bewo ners van de overige regiogemeen ten. Derwort licht toe dat daar geen sprake van is. „Het heeft niets te maken met wel of niet regionaal kunnen denken. We hebben het over huisstijlkleu- ren en het zou ondoenlijk zijn om daar nu weer iets anders van te maken. Trouwens welke kleuren had meneer Schoenmakers zeifin gedachten?" De metrotreinen die een ander uiterlijk krygen, heb ben overigens niets te maken met wel of niet regionaal kunnen den ken. Metrorijtuig 5201 heeft na vijftien jaar dienst niet alleen een revisie gekregen, hij ziet er nu ook anders uit. De bovenkant is zilvergrijs, de onderkant groen. Rotterdam De politie in Rotter dam heeft gistermorgen in een woning in de Rcchussenstraat het lichaam van een nog onbekende dode man gevonden. Het lyk ver keerde al 'm verregaande staat van ontbinding. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen of de man door een misdrijf om het le ven is gekomen of een natuurlijke dood is gestorven. Rotterdam Een 17-jarige jongen is gisteren in een kelderbox aan de Putselaan in Bloemhof beroofd van vierhonderd gulden. Hij ging met twee leeftijdgenoten mee om wat te drinken. Vervolgens kwa men ze in de kelderbox terecht, waar het slachtoffer werd be dreigd met een schroevendraaier. Nadat ze de buit binnen hadden, vluchtten de daders. Rotterdam Drie nog onbekende mannen hebben vannacht in een woning aan de Zwaluw in Hoog vliet een gezin overvallen. Ze be dreigden de bewoner en twee kin deren met een vuurwapen. Met een geldbedrag en sieraden maakten ze zich uit de voeten. Rotterdam Groot was de verba zing van de Ridderkerker A. Gras toen hij bij de Rotterdamse VW kaartjes ƒ3,50 kocht voor enkele excursies tijdens de Wereldha vendagen. Gras moest voor elk toegangsbewijs eenzelfde bedrag neerleggen aan bespreekkosten, waardoor hij fors duurder uitwas. 'Absurd'vond hij. „Wij vonden zelf ook dat dat ei genlijk wel belachelijk was," al dus de directie van het VW. De WV heeft daarom bepaald dat ie dereen die voor de Wereldhaven dagen een kaartje koopt de be spreekkosten terugkrijgt. Rotterdam Een flop van de eer ste orde. Dat vernietigende oor deel velt de Huurdersvereniging Alexanderpolder over de vorige maand geïntroduceerde floppy met informatie speciaal voor ou deren. De Yragendisk voor oude ren', gemaakt in opdracht van de dienst Sociale Zaken en Werkge legenheid (SoZaWe),is volgens de huurdersvereniging alleen ge schikt voor de modernste types computers met een VGA-seherm. Veeipc-bczitters hebben dat niet. Een woordvoerder Twan Moors van Sozawe vindt het jammer dat huurdersvereniging de diskette zelf verspreidt onder ouderen. De bedoeling is, volgens hem, dat de flop wordt gebruikt door mensen die informatie aan ouderen moe ten geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2