9 Verkoop erfpachtgrond slaat aan UNIVE ö?'- L Univé, in de buurt voor alle zekerheid! Rotterdams Pagiilacl Een lekker stukje boerenbrandnetelkaas Schiedam-West verzet zich tegen sloop Vlaardingerdijk ,a^e Helft deelnemers proef Holy doet mee Gemeente ontvangt drie ton Sierlijke 'zebra' levensgevaarlijk Sport wil meer aandacht van politiek partijen Uitbreiding voor Kinder centrum Kortsluiting oorzaak storing Daar plukt de vruchten van! Schiedamse uitgehoord Auto in brand Chauffeur f grijpt dief Auto gestolen Inbraak in schaftkeet Vreemdelingen^ aangehouden Hogenbanweg afgesloten Mitzi mode nieuwe mode nieuwe ideeën - Schiedam-C Kreupelstraat 31 naast A.B.C. parkeergarage. Tel. 427 00 77 Waterweg Donderdag II september 1997 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het omzetten van erfpachtgrond in eigendom in Vlaardingen slaat aan. Uit een proefproject in Holy-Noord blijkt dat de helft van de mensen die is benaderd van de aan bieding gebruik maakt. Bij elkaar levert dit de gemeente 300.000 gulden op. Als de score over heel Vlaardingen zo hoog blijft -de gemeente telt 13,000 erfpachtrechten - stroomt er ruim 27 miljoen gulden in de kas van het armlastige Vlaardin gen. Daartegenover staat dat de canonopbrengsten - nu 8,2 miljoen per jaar - afneemt. De gemeenteraad van Vlaardin gen besloot vorig jaar om particu lieren en bedryven de mogelijk heid te bicden om erfpachtgrond in eigendom over te nemen. Een compromis dat is gevonden tij dens de coalitievorming van WD, PvdA, CDA en D86. Een unieke procedure, waarvoor buurge meenten als Schiedam en Rotter dam inmiddels veel belangsteling hebben geloond. Volgens de gemeenteraad -al leen SP en GroenLmks waren te gen - past het uitgeven van grond beter bij de maatschappely- ke ontwikkelingen dat de vraag naar eigen bezit is toegenomen. Erpacht ontstond in het begin van deze eeuw als instrument voor de lokale overheid om grip te houden op het grondbeleid en speculatie tegen te gaan Dc grond bleef zo immers eigendom van de ge meente, zodat waardeverhoging in de kas var. de gemeente (lees: gemeenschap) vloeide. In het verleden werd slechts spo radisch grond verkocht. Alleer grootwinkelbedrijven als C&A en Hema m het centrum kregen dat voor elkaar. In 1986 kregen onder nemers op Het Scheur de moge lijkheid en sinds 1990 geldt het ook voor andere bedrijventerrei nen. Vlaardingen heeft inmiddels gemerkt dat dit een reden kan zijn om Vlaardingen als vesti gingsplaats uit te kiezen m plaats van Schiedam of Rotterdam. Koophuis Uit de evaluatie van het proefpro ject in Holy-Noord blijkt dus dat er by huiseigenaren ock grote be langstelling bestaat voor het over nemen van dc grond waarop hun koophuis of garage staat. In totaal omvatte de proef 85 eengezinswo ningen en 6 garages aan de Maiusdreef, Acaciadreef en Es- doorndreef. In totaal worden 47 erfpachtrechten daarvan omgezet m eigendom. Om de grond, die in 1975 in 50-ja- rige erfpacht werd uitgegeven, in eigendom te krijgen hebben de huiseigenaren gemiddeld ruim 27.000 gulden betaald: 14.750 gul den als afkoopsom en 12.500 als koopsom. In de afkoopsom zit de verwachte winstopbrengst over de nog lopende penode van het pachtcontract verwerkt. Dat was destijds een voorwaarde voor de PvdA om in te stemmen met de verkoop van de erfpachtgrond. In de evaluatie van het proefpro ject is ook gekeken naar de leef tijd van de huiseigenaren die van het aanbod van de gemeente ge bruik hebben gemaakt. In de leef tijdscategorie 41 tot en met 50 jaar is de deelname het grootst: bijna zeventig procent. In de categorie 61 tot en met 70 jaar wil nog maar twee van de tien mensen de erf pacht afkopen. Oudere inwoners van de Schiedamse wijk Nleuwfand klagen steen en been. Ze ergeren zich aan de nieuwe sierbestrating in de Mgr. Nolenslaan, een winkelstraat die uitkomt op één van drukste verkeerswegen van de stad. De zwartwitte sierbestrating leidt tot verwarring, want veel mensen zien er een attematief zebrapad in en maken er als zodanig gebruik van - wat automobilisten vaak niet door hebben. „Levensbedreigend," conclu deerden gemeenteraadsleden deze week. Ze willen maatregelen. Foto Gerrtt de Heuafaoel Dijkstra Vlaardingen De Vhardingse sportraad wil intensiever met de politiek in contact komen dan tot nu toe het geval is. Hoe wel zes politieke partijen zijn vertegenwoordigd in de sport raad-nieuwe-stijl, is nauwe lijks bekend of de politieke partijen in Vlaardingen in hun ver kiezin gsprogram ma's ruimte openlaten voor de sport „Als de sport ook deze keer weer wordt afgedaan met en kele regeltjes, wordt het hoog tijd daar wat aan te doen," al dus voorzitter Peter van Wil- sem. „Ik ben van mening dat de sportraad met suggesties moet komen. Die kunnen dan worden getoetst aan de ideeën die de politieke partijen over de sport in Vlaardingen heb ben. Doen we niets, dan laten We een open kans liggen," Als voor de hand liggende on- 'derwerpen noemt hy onder meer privatisering van sport complexen, sociale vernieu wing in de sport, wordt de sport in Vlaardingen te duin en daardoor elitair, moet er een derde sporthal komen, wat is de mening van de politiek over een sportnota die de VRSR aan het schrijven is en hoe de poli tiek de toekomst van de VRSR ziet Jn het verleden hebben wy eens een brief gestuurd aan de politieke partijen, maar nau welijks reactie gekregen. We willen nu met concrete zaken komen die op sportgebied in Vlaardingen leven. Het is voor de toekomst van de sport van groot belang te weten wat de partijen in hun verkiezings programma gaan schrijven." SpcrtraadsUd en Dfifi-wrthou- der T, W. van der Steen opper de dat een brief met het ver zoek wat meer aandacht aan de spoii te geven meer dan ge noeg is.»De politiek maakt zelf wel hoe zy haar verkiezings programma invult en hoe zij de .sport ziet." De sportraad be sloot eerst alle leden te vragen of de politiek benaderd moet worden. In het Maas- landse mu seum De Schilpenkan zaterdagmid dag worden gekeken hoe boerenkazen worden ge maakt. Alleen een stukje proeven kan ook. Foto Fotoburo MaaslandKyken naar het kaas maken in het koele pakhuis van museum De Schilpen, en vervol gens op het terras onder de grote plataan proeven van de kaas die boer en boerin Sol op oude am bachtelijke wijze hadden ge maakt. Ruim 150 bezoekers be zochten vorige maand de demon stratie boerenkaas maken van het Hazerswoudse boerenechtpaar in het Maas landse museum. Komen de zaterdag is de herkansing voor degenen die dit hebben gemist. Het paar bereidt 's middags vyf soorten boerenkaas* Goudse, ko- mijnen-, peper-, mosterd- en ook brandnetelkaas. Om het publiek te laten proeven, nemen zij eerder gemaakte kaasjes mee naar Maas land, want net bereide kaas is nog met voor consumptie geschikt. Die kaas moet nog enkele weken rijpen in de kaasstellingen om lekker op smaak te komen. Maar het publiek kan wel zien hoe de kaas op ambachtelijke wijze wordt gemaakt: er komt geen ma chine aan te pas. Precies zoals op hun eigen boerderij, gebeurt het kaasmaken ook in De Schilpen. Eerst het stremmen van de voor verwarmde melk, dan het roeren van de puddmgdikke wrongel in de wrongelkuip, en het snijden met een roerhek of het kieinmes. Na het afscheiden van het vocht van ue wi ongel wordt de overge bleven wei in een andere kuip ge schept, waarna de kaasvaatjes met de halfvaste wrongel worden gevuld. De oude kaaspers van De Schilpen, nog een geschenk van oud-Maaslander Siem van der Kooij uit de Zuidbuurt, komt er vervolgens als laatste ook nog aan te pas. En uiteraard wordt er op de net gemaakte kaasjes een echt rijksmerk gestempeld. Eigenlijk moet de kaas een halve dag in de pers blijven, waarna ze wordt gezouten in de pekeibak. Maar ter wille van de demonstra- tic worden de kaasjes ditmaal meteen uit het vat gehaald. Daar door krijgen de bezoekers een kompleet beeld van de wijze waar op de echte boerenkaas vandaag de dag nog steeds wordt gemaakt. Boer en boerin Sol hopen zater dagmiddag rond 13.30 uur de melk op de juiste temperatuur te hebben en te beginnen met hun demonstratie, die de hele middag duurt Als het wat langer duurt biedt dat een mooie gelegenheid om te genieten van de zomerten- toonsteüing 'Boeren in Maas land', die nog tot 27 september in De Schilpen is te zien. Het mu seum is te vinden aan de 's Heren straat 24. Hoek van Holland Een meerder heid van de commissie welzijn van de Hoekse deelgemeenteraad gaat akkoord met de voorlopige uitbreiding van het Kindercen trum in gebouw De Duinpieper. Het loopt daar storm met de aan vragen voor een plaats: er staan dertig kinderen op de wachtlijst. Binnen de huidige accommodatie is uitbreiding van de kinderop vang niet mogelijk. Hetdagelijks bestuur van de deel gemeenteraad wil daarom een noodvoorziening, omdat er plan nen zijn voor nieuwbouw van het kindercentrum dat nu is geves tigd in een oud houten schoolge bouw. De kosten van de aanpassing be dragen 115.000 gulden. De zaal waarin nu het Kreatief Centrum zit, wordt bij de uitbreiding be trokken. Dat betekent dat voor het Kreatief Centrum een andere ruimte moet worden gezocht. Mevrouw H. Soeteman, voorzitter van de Stichting Kreatief Cen trum, bet de commissie weten dat een alternatieve locatie nog veel problemen geeft. Inwoning in een school aan de Hoekse Hillweg is uit praktische overwegingen nauwelijks moge lijk. Bovendien zijn de drie beno digde lokalen niet op korte ter mijn beschikbaar. „We willen wel verhuizen, maar dan moeten we er beter van worden. Er dient een structurele oplossing te komen. Het is het kinderdagverblijf dat uit zijn jasje is gegroeid, niet wy," aldus Soeteman. Het Kreatief Centrum bereikte met haar klacht in elk geval dat aan het voorstel wordt toegevoegd dat er voor deze organisatie, me volgend jaar 25 jaar bestaat, eerst een oplossing gevonden dient te worden. De commissie ging akkoord met de tijdelijke uitbreiding van het Kindercentrum. Schiedam Bewonersvereniging Schiedam-West zal desnoods de metrobouw langs de Vlaardinger dijk laten stilleggen, als er geen harde garanties komen dat de fundering van de dijkhuizen niet te lijden heeft door de grondwerk zaamheden. Secretaris J. de Kie- vith zei gisteravond dat er serieu ze berichten zyn dat de woningen gesloopt moeten worden als ge volg van de aanleg van de Bene- luxlijn. De bewonersvereniging verzet zich hier fel tegen. Volgens De Kievith bestaan er by de Schiedamse projectontwikke laar De Vernieuwde Stad ideeën over een drastische aanpak van het wijkgedeelte tussen de Rem- brandtlaan, de Van Ruysdaellaan en de Vlaardingerdijk. Oud-wet houder C.J.M. Bolmers, de spil van De Vernieuwde Stad, zou de woningen geen tien jaar meer ge ven. „Bolmers is altijd een grote sloper geweest," bromde de ach terban van de bewonersvereni ging Schiedam-West eerder deze week in De Erker. De vereniging is ongelukkig met de bouw van de Rembrandtfiat, de woontoren op de grens van West en Nieuwland nabij het toekomstige metrosta tion Troelstralaan. De vrees be staat dat de woonflat de voorbode is van een grondige sanering van de wijk. Schiedam-West zal alle mogelijkheden aanwenden om een dergelijke ontwikkeling te voorkomen. Er lopen reeds be zwaarschriftenprocedures. Eén is gericht tegen de bouw van nog een woontoren op de locatie van het aan de P. J. Troelstralaan ge plande metrostation. Hoogbouw op deze plek wordt stedenbouw kundig absoluut onverantwoord genoemd. Andere beroepschrif ten liggen thans voor bij de Raad van State. Het ene gaat in op de tracékeuze, het andere heeft be trekking op de procedure. Wet houder Hafkamp wilde meer dan een jaar geleden een schrijven van Schiedam-West niet in behan deling nemen, omdat de vereni ging er een dag te laat mee geko men zou zijn. West bestrijdt dat en geeft de schuld aan slordigheid op de gemeentesecretarie. Maassluis— Een kortsluiting na bij Delft heeft eergisteren de stroomstoring in Maassluis en Maasland veroorzaakt. Dit zegt A. Haanemaaijer van Nutsbe drijf Westland. Het gaat om een zogeheten aardsluiting. „De stroom (250.000 volt) is uit z'n circuit getreden naar de aarde toe. Eigenlijk is het gewoon een kortsluiting. 85 procent van zul ke storingen worden veroor zaakt door externe oorzaken. Dat kan bijvoorbeeld een graaf machine zijn geweest." De kortsluiting zorgde dinsdag voor problemen omdat de toe voer van energie op dat moment via één in plaats van twee kabels verliep. „We hadden er één uit genomen voor periodiek onder houd; de schilders waren bezig met de transformatiehuisjes." E. Putters van ENECO heeft het officiële rapport van de stroom storing nog niet gezien, maar gaat er nog steeds van uit dat overbelasting de oorzaak is. „Je kunt niet meer leveren dan er door de kabel kan. Als dat 250.000 volt is en er wordt 270.000 gevraagd, dan knapt ie." Het gevolg van de storing was dat de schilders dinsdagmiddag hun werk moesten staken, waar na de aanvoer van stroom weer even via de 'tweede' kabel is ver lopen. Het stuk kabel waar de kortsluiting plaatsvond is daar na verwijderd en vervangen. BERKEL RODENRIJS Uime Midden-Holland b aNoordeind«w<g 6. iel 11)10) 519 19 19 DORDRECHT Utuve Dordrecht. Kronimedijk 94. tel (078) 614 74 00 GIESSENBCRG UimeGiesscnburg,Pcursumwweg30,iel (0184)65 1688 -GROOT-EMMERS OVM Groot-AmmervKerkstraat52.tel |0i84)66 14 4i HARDINXVELD-GIESSENDAM UniveHardinxwld.Peulensttaai253.lel (0184)617088 HELLEVOETSLU1S UtincHellevoet-.luiseo. Waicrpoorlsiraat 22,te! (0181)31 18 17 Af* 4 Cf ANP ('tint! Westland. Diepenburchstraat 44. tel (ülöl 591 73 44 NIEUWERKERK aM fJSSEL Unise De Ussel. Kerklaan 83. tel (0180) 39 06 00 NIEUW-LEKKERLAND Unive Nieuw-Lekkcrland. Kiev burgplein I. tel (0184) 68 52 11 SCHIEDAM Unive-Scluedam-Ylaardingen-Overschie. Sctueuaniseweg -nr. iet tOtut 47u 2u 1 i Méér welen oyer Univé? Slap eens binnen bij het kantoor bij li in de buurt. Of bet met Univé Direct, telefoon 0592) 3722 22. VERZEKERINGEN JL-rf Schiedam Een Schiedamse is gisterochtend telefonisch bena derd door(een man die zich uitgaf voor een medewerker van de Rut- gerstichting. De man stelde de Schiedamse allerlei intieme vra gen. Achteraf kreeg de vrouw arg waan en belde ze met de Rutger- stichting, Een medewerker vertel de dat de Rutgerstichting nooit te lefonische enquêtes houdt. De vrouw heeft aangifte gedaan. Hoek van Holland De brandweer moest gisteravond rond 22.00 uur uitrukken voor een auto die in brand was geraakt op de Strand- boulevard in Hoek van Holland. Later bleek dat een grote plas benzine op straat lag. Een groepje jongens had daar een vuurtje bij gehouden. De jongens zijn op het strand aangehouden en verhoord. Schiedam Een Rotterdamse vrachtwagenchauffeur die gister morgen werd bestolen van een rugzak, wist na een korte achter volging de dief in de kraag te grij pen. Getuigen zagen dat de 27-ja- rige man uit de vrachtwagencabi- ne aan de Schoolstraat in Schie dam een tas wegnam en waar schuwde de chauffeur, Die wist na een korte sprint de dief op zijn fiets aan te houden. Vlaardingen De eigenaar van een personenauto meldde gister middag dat zijn Opel vanaf de Aalscholverlaan In Vlaardingen was ontvreemd. Het voertuig werd later die dag volledig uitge- brand in de Beverwaard in Rotter dam teruggevonden. Een bewo ner aan de Meerkoetstraat in d& zelfde buurt, ontdekte gisteren dat iemand had geprobeerd zijn auto te stelen. De portieren waren geopend en enkele draden onder het dashboard hadden de onverla ten geprobeerd door te verbinden. Schiedam Werklieden die bezig zyn aan de bestrating van de Schuttevaerweg in Schiedam, merkten gisterochtend dat hun schaftkeet Voor de tweede keer in korte tijd was opengebroken. De keet was met maar liefst twaalf sloten beveiligd. De eerste maal werden de twaalf sloten eveneens geforceerd. De buit bestond beide keren uit gereedschappen. Ook vermoedt de politie dat er in de keet wordt overnacht. Hoek van Holland Op het terrein van de veerdienst Stena-Line in Hoek van Holland trof de politie gisteren twee mannen aan die zich hadden verstopt in een vrachtwagen voor inscheping naar Engeland. Ze hadden geen geldige verblijfspapieren. De mannen zijn overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie. Schiedam In verband met de aanleg van de Beneluxlijn zijn er vanaf 15 september werkzaamhe den aan de Horvathweg. De aan sluiting met de Hogenbanweg op de grens van Rotterdam met Schiedam is daarom afgesloten. Bovendien is er op de Hor vathweg tussen de kruising Spaanseweg en de Hogenbanweg in beide richtingen nog maar één rijstrook beschikbaar. Deze af sluiting zal ongeveer anderhalve maand duren. Weggebruikers met bestemming Horvathweg wordt geadviseerd gebruik te ma ken van de opnt bij Station Schiedam of via de Spaanseweg te rijden. Vanaf 15 september starten ook werkzaamheden op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan, tussen het Officieren- pad en de Damlaan. Daar worden kabels en 2eidingen gelegd en be strating aangebracht. De werk zaamheden vinden voornamelijk plaats aan de kant van de wonin gen enzullen hinder veroorzaken. tr$ 5. De 10- 3. ai, *- k-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1