19is,3 Verbeteren van jeugdbeleid kan problemen voorkomen 'Red de Pniëlkerk van de sloop' Verknocht aan Vlaardingen hsP f WW Hl? Jfes. I m Historische Vereniging Vlaardmgen pleit voor behoud wederopbouwmonumenten genda Rotterdams Dagblad %ET>" Zaterdag 13 september 199? tv Ui ze Hi hs de ko V de, vai |t gu) p| die, f* me' t Eri} 8 hoe1 I rmg ora die- I hrijf Voo zen" ook) iiWe'i If net kerii keen vaste (kenji lesoi [elan fslu lind 'at i« ik' ms «TT Schiedam als grote stad. Niet het aantal inwoners, noch het feit dat Schiedam een centrumfunctie heeft in de wijde omgeving maakt dat Schiedam ééu van de 21 wat kleinere ste den is die onder het grote stedenbeleid valt. Het sim pele feit dat Schiedam di rect grenst sum Rotterdam zorgt ervoor dat de jenever- stad kampt met vele groot stedelijke problemen. De problemen houden niet op bij de trambaan, zo blijkt wel in Schiedam. In een korte serie schetst het Rotterdams Dagblad de mogelijkheden die in het concept-actieplan grote ste denbeleid staan genoemd. Het concept-actieplan vormt dc leidraad naar de uiteindelijke keuzes, die de gemeenteraad 22 septem ber zal nemen. Vandaag een greep uit de plannen op het gebied van onderwijs en zorg en opvang jeugd. 6? Door Desireo van derJagt Schiedam Het valt -.genlijk buiten de normen voor het gro- te-stedenbeleid, maar in Schiedam is er op het gebied van schakelonderwijs voor jongeren van 16/17 jaar helemaal niets. Vandaar wordt in het concept-actieplan een aparte voorzie ning voorgesteld. Of het ministerie van Binnenlandse Zaken het pikt is nog de vraag. Vast staat wel dat de staatssecretaris van Onderwijs 'laaiend enthousiast' is. Als het plan wordt ge accepteerd kunnen jaarlijks zo'n 150 jongeren van 16 en 17 jaar aan het project deelnemen. Het onderwijsgedeelte in het con cept-actieplan spitst zich voorna melijk toe op jongeren. Schiedam kent al jaren een achterstand in het voortgezet onderwijs. Op dit moment is een regionaal achter standplan voortgezet onderwijs Waterweg Noord m voorberei ding. Schiedam werkt op dat vlak samen met Vlaardingen en Maas sluis. Het is een trend dat steeds meer opleidingen aan de poort strenger gaan selecteren. En voor de groep jongeren die een voortgezette op leiding niet hebben afgemaakt wordt het steeds moeilijker om beroepsonderwijs te volgen. Om te zorgen dat de Scbiedamse jon geren niet bij voorbaat al buiten de boot vallen wil de gemeente een aantal projecten opzetten met het grote-stedengeld. Het geld wordt vooral ingezet om een brug te slaan tussen het voortgezet on derwijs en de vervolgopleidingen voor die jongeren die de middel bare school niet hebben voltooid. Niet alle onderwijs speelt een be langrijke rol bij het 'begeleiden' van de jeugd. De omvang van jeugdcriminaliteit, vandalisme, jeugdwerkloosheid en schooluit val is nog steeds te hoog. Het jeugdbeleid is echter versnipperd over vele diensten, instellingen en bestuurslagen en daar moet verandering in komen. Dus moet in Schiedam worden ge werkt aan het verbeteren van de kwaliteit van de opvoedsituaües, de vaardigheden van de opvoe ders en het gebruiken en verster ken van de eigen kwaliteiten en mogelijkheden van de jongeren zelf. Voor een deel kan dat met scholing, maar de gemeente wil het grote-stedengeld bijvoorbeeld ook inzetten om een pedagogisch spreekuur te financieren. Opnieuw kan daarmee een leemte worden ingevuld. Veel ouders hebben vragen, maar specifieke deskundigheid bij opvoedings problemen ontbreekt. De jeugd hulpverlening kan deze deskun digheid wel bieden, maar begeeft zich op haar beurt niet op het ter rein van preventie en kent weer hoge drempels. Een pedagogisch spreekuur, te houden bij een con sultatiebureau of kindercentrum, vult dit gat in de hulpverlening en biedt steun aan ouders by lichte opvoedingsproblemen. Plusfunctie De Schiedamse kinderen zijn li chamelijk gesproken redelijk ge zond, maar in een aantal wyken zoals bijvoorbeeld in Oost wijkt het in negatieve zin af. Om de ge zondheid van de Schiedamse jeugd bij te houden wordt gedacht aan het ontwikkelen van een jeugdmomtor. Nadeel van zo'n onderzoek is dat de resultaten pas bekend worden als het probleem al weer redelijk gedateerd is. Bij de jeugdmomtor zou dat anders moeten. De gegevens moeten snel worden verzameld en worden ver werkt zodat de hulpverlening di rect kan inspringen op de proble men. Zowel in Oost als in Nieuwland kan met het grote stedengeld wel al de zogenoemde Plusfunctie Oost en Nieuwland van start gaan. Een initiatief waarbij onder meer de peuterspeelzalen, het so ciaal cultureel werk, het basison derwijs en de kinderopvang sa menwerken, Het project is be doeld om de ontwikkelingsachter standen van allochtone kinderen te verkleinen en dan vooral de taalvaardigheid van kleine kinde ren. Door het verbeteren van de taalvaardigheid worden ook de prestaties in het basisonderwijs verbeterd, is de stellige overtui ging- Als het aan de opstellers van het concept-actieplan ligt. kan nog deze maand de Plusfunctie van start gaan. In zyn geheel in Oost en voor een gedeelte in Nieuw land. Tot halverwege september hebben de Schiedammers en de ondernemers de tijd om te laten zien dat zij dat ook zo zien. Het woord is uiteindelijk aan de ge meenteraad. Architect Jac. van der VUs (1899-1973) als jongeman. Repro (uit oude krant) Getrtt de Heus^Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Open Monumen tendag 1997 grijpt de Historische Vereniging Vlaardingen (HVV) aan voor een uiterste poging om een van de fraaiste gebouwen uit de wederopbouwperiode van de sloop te redden. Vandaag wordt een open brief verspreid onder de leden van de Nederlandse Her vormde Gemeente Vlaardingen waarin om de instandhouding van de Pniëlkerk aan de H. R. Holst- straat, hoek Burg. Pruissingel, wordt gesmeekt, Bert van Bommel, woordvoerder - van de commissie Stad en Monu ment van de KW, vertelt: „Vlaar dingen heeft de potentie om een stad te worden met een toeristi sche route langs wederopbouw- monumenten. De stad is daar zo rijk aan. Pas sinds een paar jaar is er aandacht voor de architectuur uit die periode van 1940 - 1965, in de wet aangegeven als nieuwe monumenten. Bü een inventari satie zijn wij getroffen door de grote namen in de architectuur, die in die wederopbouwtijd voor 'n gat als Vlaardingen ontwerpen hebben gemaakt. Ik noem bij voorbeeld Dirk Roosenburg, Huig Maaskant. Willem van Tijen, Jan "Wils, Buys Lürsen, Mien Ruys, Jan Boks, Van Ravesteijn, Van der Gaast, Broek Bakema, Duijntjer en Groosman." .Meewerkend aan de voorberei ding tot het vormgeven van de plaatselijke monumentenveror dening. kwamen we tot het besef dat als we niet uitkijken Vlaardin gen zich straks ontdaan heeft van een groot aantal van die nieuwe monumenten. Kijk naar het ge mak waarmee het Kolpabad on der slopershamer gaat. Voor je het weet hebben we straks niks meer van belang uit die architectonisch interessante periode," Van Bommel, architect en in het dagelijks leven werkzaam bij de Rijksbouwmeester in Den Haag en betrokken bij het herstel van grote Nederlandse monumenten, gaat verder Alleen gebouwen ouder dan vijftig jaar vallen onder de bescherming van de monu mentenwet. Ondertussen maakt iedereen plannen voor nieuw bouw ten koste van sloop van bouwsels uit die periode. De lts aan de Deltaweg, het laatste werk van de grote Dirk Roosen burg nota bene, is zo'n voor beeld. Daarom moeten we nu al in Vlaardingen goed beoordelen wat belangrijk is om uit die wederopbouw tijd te bewaren en wat niet. Zo kwamen we ook tot de ontdekking dat voor een van de Vlaardingse kerken, die als het meest sprekende voorbeeld van architectuur uit de tijd kan worden gezien, de slopershamer dreigt." 'Mooiste' De Pniëlkerk is in 1957 gebouwd naar het ontwerp van de Vlaar dingse architect Jac. van der Vlis. De typisch getande zijbeuken, de opvallende open klokkentoren en de brede toegangstrap zijn de uiterlijke kenmerken van de Pnlél kerk, waarbinnen onder meer een gebogen houten plafond opvalt. Repro Gen-tt de Heus/Roel Dijkstra van foto JosPe Arnhem, verzameling StadsarchiefVlaardlngen De veel gevraagde ontwerper noemde het zelf in 1960 zijn troe telkind en burgemeester Heus- dens sprak bij de officiële inge bruikname over 'de mooiste kerk van de stad'. Recent geraadpleeg de architectuurkenners van bui- heb die experts ingeschakeld na dat ik zelf al was overvallen bij een bezoek aan de kerk. In de we deropbouwperiode -dus tijdens schaarste aan bouwmateriaal en de eis voor een snelle, rationele bouw - zoiets maken, is heel bij- ten de stad reageerden enthousi ast toen Van Bommel ze een foto van de kerk liet zien. „Zo Waar staat dat? Fantastisch mooi! Verbazingwekkend vond men de schoonheid van het ge bouw," vertelt Van Bommel. „Ik zonder. Het is een ontwerp waar over verdomd goed is nagedacht. De schitterende zaal met zijn ge bogen plafond onder een schuin dak en zyn vooruitgeschoven muur achter de preekstoel, de prachtige lichtinval via de - drie honderd- ramen in de getande zijbeuken, die het gebouw zo'n sterke ritmiek bezorgen en de kracht van de gedurfde, brede trap aan de voorzijde en de karak teristieke open klokkentoren. Zo iets mag Vlaardingen niet verlo ren laten gaan." Daarmee komt Van Bommel op de moeilijke opgave van zijn vereniging. De Centrale Kerkvoogdij van de her vormden en de Kerkeraad Algemene Zaken van de ge reformeerden hebben name lijk gezamenlijk besloten om hun kerkdiensten te con centreren in de Rehoboth- kerk aan de Billitonlaan en de Pniëlkerk af te stoten. Na sloop zou Patrimoniums Woningstich ting op die plek in het verlengde van de Ruytenburghflat nieuwe woningbouw willen laten uitvoe ren. Jarer. geleden is er ook al eens over sloop gesproken toen Khip- huis De Haven zich op die plek wilde vestigen. Het gemeentebe stuur en de kerkeraad konden het toen niet eens worden over de prijs. In juni van dit jaar heeft de histo rische vereniging in een brief aan de besturen van de twee kerkge nootschappen gewezen op het ar chitectonische belang van de Pniëlkerk. Kerkvoogdij en kerke raad hebben de keuze tussen de Rehobothkerk en de Pniëlkerk overgelaten aan een onafhankelij ke commissie, die uiteindelijk voor de kerk aan de Billitonlaan koos als beste gezamenlijke ge bruiksruimte. Van Bommel: .Architectonisch stelt de Rehobothkerk niets voor. Hij is niet gebouwd volgens het oorspronkelijke ontwerp, maar werd een kopie van de Immanuel- kerk aan de Van Hogendorplaan, die ook wel als 'de schuur' is aan- j geduid om zijn weinig elegante v^rm. De Pniëlkerk daarentegen is bijzonder. De hoeveelheid grond die vrijkomt bij sloop van de Rehobothkerk is vergelijkbaar met die aan de Burg. Pruissingel. De wontngbouwmogelijkheden zyn dus vergelijkbaar bij hei omdraaien van de nu gemaakte keuze. Wij willen niet treden in de sentimenten, die bij zulke zaken ook een rol spelen, maar doen toch een dringend beroep op de leden van de hervormde gemeen te om mee te helpen het wederop- bouwmonument, dat de Pniël kerk is, van de sloop te redden." De Pniëlkerk dankt zijn naam aan het reliëf, dat het toenmalige 27- jarige lid van de Gereformeerde Kerk, de kunstenaar Leen Drop- pert heeft geschonken en dat in de voorgevel is aangebracht. Het stelt de worsteling voor van Jacob met God; „Ik laat u niet gaan, ten zij gij mij zegent." Door Jan Rozendaal VlaardingenZelf heeft hij het over een haat-lief deverhouding. Aat Rolaff en Vlaardingen. Het is de rode draad die door zyn nieuwe bundel son netten waart. Zesentwintig zijn het er - allemaal over Vlaardingen. Van de toren van de Grote Kerk tot De Rijkestraat en van Luxor, de vroege re bioscoop, tot de Hoogstraat en 't Hof. Me belangrijke plekken in Vlaardingen worden, soms met humor, beschreven. Natuurlijk ont breekt dan ook De Overkant niet: (...)Dat is de tol die wordt betaald uoorVIaardinps 'woongenot' Geen hoop dat het veranderen zal Veeleer zal zij verkrot ten ondergaan, of wordt Bhopal: één knal één gifwolk die daar stijgt en hier weer daalt Rolaff (60) heeft zelf jaren in 'de sjémie' gewerkt. Bij Hydro Agri werkte hij op het laboratorium waar hij analyses schreef over het gebruik van kunstmest. Na een dienstverband van 39 jaar werd hij in 1992 bij een reorganisatie overbodig. „Ik las al veel en het schrijven van sinterklaasge dichten en stukjes voor jubilea en verjaardagen ging me best goed af. Ik ben toen een cursus Ne derlandse literatuur gaan volgen en kocht een computer om op te schrijven," aldus de Vlaardin- ger. Dat ging hem niet slecht af. Uit de 150 inzendin gen riep de juiy van de eerste de beste schrijf wedstrijd waaraan hij meedeed Rolaff uit tot win naar. Zijn gedicht ging over Bosnië. „Dat begon toen net." De eerste prijs stimuleerde deVlaardinger en hij werd lid van een schrijfclub; eerst in Schiedam, inmiddels in Vlaardingen. Dat heeft nu -met tussendoor nog een prijs voor het beste gedicht over de Erasmusbrug- tot zijn vierde bundel ge leid. Na een prozabundel en twee poëziebundels ligt nu 'Facetten' voor hem op één van de tafeitjes in De Zeeman, Het knusse etablissement aan de Hoogstraat ïs z'n favoriete plekje om een kopje koffie te nuttigen. Hier schenkt men koffie, thee, verkoopt tabak serveert de lunch (in !t Frans le déjeuner) waar eerst een ander onder 'I zelfde dak - een timmerman- geheel tets anders dee' U Om een haat-liefde verhouding weer te geven is een sonnet een probaat middel. „Een sonnet," doceert Rolaff, „is een gedicht in veertien regels of verzen: twee keer vier en twee keer drie regels. Als het goed is rijmt het, al is tegenwoordig de op vatting daarin wat vrjjer. Het tweede deel wordt tegenover het eerste deel gezet. Maar, tenzij of mits - een verbijzondering of juist veralgemeni sering van de eerste acht regels." Hoon en lof wisselen zich op de bijna vijftig pagi na's - het boekje is handig mee te nemen op een wandeling - dan ook af: Hoe komt liet toch dat oude en nieuwe toren mij telkens, telkens weer opnieuw bekoren dte twee: De Bolder en De Beawtyful? Dat zijn de laatste zinnen van een sonnet dat hij schreef by terugkomst in 'mijn stad' met het voetveer vanuit Pemis. En even later in De Lucht: Nog steeds benieuwd toat 't Vïaardingst is? Dat is de lucht van kattenpis! Maar wie daarover klaagt, kunnen naar Rolaff s sympathie fluiten: Waarom zie ik degenen niet vertrekken voor wie 'die gore stinkstad' mag verrekken? Ik tuil u;e£ elke dag 'de Haven rond'! Met de wijsvinger gericht naar de naar Assen ge vluchte Vlaardingse schrijver Lévi Weemoedt, tot slot een hartekreet van Rolaff die hij onlangs - niet voor in z'n bundel - opschreef: 'Liever voel ik vervuild maar o zo vertrouwd havenslib tussen mijn tenen door persen, dan dat ik vreemde (b.v. Drentse) lucht moet ademen'. Rolaff; „Ik ben in Vlaardingen geboren en ge woon nooit weggegaan. Ik woon er op m'n tiende adres: na Holy, Oostwyk en Centrum nu in de Westwijk. 't Is niet 20 dat ik nu per se niet weg wil, maar ik denk ook dat het er niet meer van komt. Verknocht aan Vlaardingen, dat is mis schien de beste omschrijving." Facetten, sonnetten over Vlaardingse gebou wen, locaties en situaties, is vanaf vandaag te koop bij antiquariaat en boekhandel Lievre- door, Hoogstraat 53 in Vlaardingen. De bundel kost 22,50 gulden. Zaterdag 13 september SCHIEDAM De Korenbeurs. Start Open Monu mentendag, 9.30u. Grote of Sint Janskerk. Inloopconcert, 15.0ÖU. Stedelijk Museum. Opening Radi caal beeld17.00u. Teerstoof. Vlie gende Panters," 20.30u. Podium. Battery Boy, 22.00u. VLAARDINGEN School D, Willem Beukelszoon- straat. Centraal punt voor Open Mo numentendag. Grote kerk. Wandel* concert Aad Zoutendijk, 15.00- 17.00uKolpabad. Opening De Sa lon Het Duel, lSJJQu. Stadsge hoorzaal. Bloeiende Maagden, Muts, 20.0Qu. Wijkcentrum DeTel- der. Open dagen allerlei activiteiten, ÏO.OO-18.00 en 20.00-0.00u. MAASSLUIS Dirkzwager. Start Open Monumen tendag, lO.OOu. Clubhuis De Aal- keet. Open dag Scouting Pauius- groep Maassluis, 10,00-15.0Qu en reünie, 19.00u. Nieuwe kerk. Or gelconcert, Leo., van Doeselaar, 20.15u. Wethouder Smlthal. Be- dnjfssportdagRotaiyclub Maassluis, 9-OOu. HOEK VAN HOLLAND Chevy Bar. Vla worstelen, 21.00u. Hoekstee. Groot Feest, 20.00u. ROTTERDAM L'Esprit. Wicked Willy Blues Group, 22.00. Grote- of St. Laurenskerk. Peter Planyavsky, 15,00. Rotown. Union AvenuftrSAOO.R'damsCen; trum voor Theater. Over operazan gers, armoe, noodzaak, 'n castraat, 20.00. Rotterdamse Schouw burg. De keuze van de Schouwburg: Memoires uit de Rijpmgsjaren; 20.15; Looking for Peter, 21.45. Luxor Theater. Annie, de musical, 15.00 en 19.30. De Tamboer. Voor ronde Forever Young Performance Wedstnjd, 19.30. Zondag 14 september SCHIEDAM De 4 Molens. Ruilbeurs, 13.30u. Heemtuln. Fotowedstnjd, 14.00u. Thurlede. Zondagmiddagconcert, 14.00u. Voorlichtingscentrum de Groene Raat Themamiddag Jam uit eigen tuin, 13A0u, HOEK VAN HOLLAND Rechtestraat. Hoekse Branding Sl alom Kampioenschappen 1997, 12-OOu. ROTTERDAM De Doelen.Gr.z:VotcesoftheWorld, 21.00; Hal, kl.z. Mineralenbeurs, 10-17.00. R'dams Centrum voor Theater. Overopeiazahgers, armoe, noodzaak, "n castraat, 20.00, Rot terdamse Schouwburg. Ki2. De keuze van de Schouwburg; Soms ver dwaal ik in een draak, 15-00, Luxor Theater. An me, de musical, 19.30. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Mimic' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 2: 'AnacondA' (16) dag.13.15-16--18.45-21.30. Cine rama 3: 'Space Truckers' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 4: 'Scream' (16) dag.13.15- 21.30. 'Marvin's Room' (al) dag.16- 18.45. Cinerama 5: 'Speed 2: Crui se control'Tfé) dag 18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15-16. Imax .Theater 'SupocSpeedway' (al) dag. (beh.ma.) 14-16-20.45, ma. alleen 20.45. 'Ring of Flre' (al) dag. (beh .ma.) 15, vr.za.zo. ook 13. 'Men in Black' (12) dag. 18.50; za.zo.'ook 17. 'Absolute Power' -(16) dag.21.50.'Microcosmos'(al)za.zo, 11.30. Lantaren 1; 'Career Gids' (16) dag. 20-22; met op ma. 22. Var,ster 2: 'Johns' {16} dag. 19. 'North by Northwest' (16) dag.21.30. Venster3: 'Floating life' (16) dag. 20-22. Venster 4; 'La Promesse' (16) dag. 22. The Quiet Room' (16) dag. (beh.za.) 20. Lu mière JU 'Nothing to Lose' (al) dag. 1315-16*1845-21.30Lumière 2: 'Conspiracy Theory' (12) dag. 12.15-15.15-18.15-21.15. Lu mière 3: 'Fac&DfT (16) dag.18.15- 21,15; do.vr.ma.di. ook 12.15- 15.15. Lumière 4: 'Batman&Robrn' (12) dag. -12.15-15.15-18.15- 21.15. 'Antonia' (12) zo. 10.30. Rexane: 'Silvia' (18) do. t/m zo. doorl. voorst. 'EcstasyGirls' (18) ma. t/m wo. doori.voorst. Pathé: 'Face/ Off (16) dag. 11.35-14.30-18,15: 21.20. 'Bean.The Ultimate Disaster Movie' (al) dag. 11.10-13.20- 15.30-17.40-19.50-22. 'Absolute Power' (16) dag. 15.40-18.20-21; do.vr.ma.di. ook 11.50. 'Men In Black' (12) dag, 11.30-14.10- 16.40-19.20-21,50. 'Conspiracy Theory' (12) dag. 15.20-18.10- 21.10; di. vervalt21.10. 'Nothmgto Lose'(al) dag. 11.20-14-16.30-19- 21.40. 'Addicted to Love' (al) dag, 11.10-13.50-16,20-18.50-21.30. 'Meet the Flsnstones..Not!' di. 21,45. Nachtvoorstellingen: Lumière h 'Nothingto Lose' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: 'Goosfwaey Theory' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Face/Off (16) vr.za.00.15. Lumière 4: 'Ana condA* (16)vrza,0Örl5. Kindermatinees: Cinerama 5: '101 Echte Dalmatiêrs' (3!) zz- .20. wo. 13.15-16. Lumière 3: 'Lady en de Vagebond' (at) za- .zo.wo.13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zG.wo.il.20- 13.10. "Fly Away Home' (al) za- -zo.wo.ll-13.20.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1