Landgenoten 'Als ik goed voor m'n koeien zorg, zorgen zij goed voor mij' 'In zijn totaliteit gezien doet het kabinet het toch goed' 'Studietijd is niet alleen om te leren, maar ook voor ontplooiing' f £kwn%&m0i. 'Een paar jaar geleden heb ik twee dagen gewerkt' - iw "'X*' m. Mm &gk éJi „,r100*7 I A Rotterdams Dagblad Zaterdag 13 september 1997 Erik Lems: 'Als je onze uitkeringen vergelijkt met die In de landen om ons heen, krijgen we hier drie keer zo veel.' Naam: Erik Lems Leeftijd: 30 Woonplaats: Rotterdam Gezinssituatie: Woont met zyn kat'Ventje' Beroep: Geen Inkomen: RWW-uitkering van 1290, exclusief vakantiegeld In principe hoeft Erik Lems geen baan. Tenminste, die mening heeft hu lange tijd standvastig ge huldigd. Maar de laatste tijd lonkt de gedachte aan een betrekking in deeltijd. Al was het maar om van de mensen van 'de soos', zoals Erik de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid noemt, af te zijn. „Want het wordt steeds strenger." Om het geld gaat het hem niet. Een baan van drie dagen in de week, tegen een minimum ver goeding, is oké. Een fulltime-baan lukt niet van de ene op de andere dag, is zijn ervaring. „Een paar jaar geleden heb ik twee dagen gewerkt: folders rondbrengen in een kleine vrachtwagen. Het was waanzinnig zwaar, zeker voor mij, iemand die nog nooit heeft ge werkt. De tweede dag lukte het helemaal niet alles op tijd te doen." Hij schenkt koffie, neemt zijn baal shag ter hand en maakt op zijn schoot ruimte voor de onge duldige 'Ventje', de kat die hem acht jaar geleden uitzocht als nieuwe baas. Erik Lems leeft ai zo'n negen jaar van een RWW-uitkering. Na de mavo ging hij naar de havo, maar maakte die niet af. Hy deed toela tingsexamen voor de pedagogi sche academie, begon aan de op leiding, maar haakte ook hier af Op een blauwe maandag deed hij ook nog MO wiskunde. „Ik kreeg een rekening van school van twaalfhonderd gulden en ben ge lijk genokt. Ik stond al tweedui zend gulden rood." Hij wilde vrijwilligerswerk doen, had zelfs al een organisatie gevon den waar hij als filmer aan de slag kon. „Maar dat vonden ze bij de soos geen goed idee, want dan zou ik nietmeer beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt." In de loop der tijd is de uitkering van Erik met ongeveer honderd gulden gestegen, een verhoging die bij lange na geen pas houdt met de loonontwikkeling. Toch is Erik tevreden. Wat hem betreft hoeft het paarse kabinet de uitke ringen niet te* verhogen, „Als je onze uitkeringen vergelijkt met die in de landen om ons heen, krijgen we hier drie keer zo veel. Vooral in België hebben werklo zen het heel slecht. Daar kan je ook nog gaan klokken." Wel zou hij het beter vinden wan neer, net als in Engeland, de uit keringen per week worden uitge keerd en de huur en de andere vaste lasten daar al vanaf zijn. „Ik ken mensen die in drie dagen al les opmaken. Doe je het als in En geland, dan heb je die ellende van afsluitingen niet meer. Dan gaan minder mensen naar de kloten. Dat is gewoon een feit." Erik vult zijn dagen met (video-) films kijken. „Toen de filmzender TNT van de kabel ging, was dat een ramp voor me." Verder houdt hij van 'sociolizing', een beetje schrijven en een beetje filmen. De huur van zijn huis, waarin hij nog maar kort woont, bedraagt 610 gulden. Hij heeft recht op huur subsidie, maar de hoogte van dat bedrag weet hij nog niet. Blowen De grootste kostenpost vormde lange tijd het blowen. „Daar ging we! 400 tot 450 gulden per maand aan op." Sinds kort kent hij een thuiskweker van wie hij het spul gratis krijgt. Ook heeft hij de maz zel dat zijn vriendin kleding voor hem koopt. „Ik heb tijden gehad dat ik op mijn uitkering was ge kort omdat ik te weinig had gesol liciteerd. Dan is het wel iets moei lijker leven." Dót de sociale dienst een systeem van strafkortingen hanteert, kan hij begrijpen. „Als je erover nadenkt, is het hartstik ke logisch." Wel is hij van mening dat de dienst het eerst mensen moet helpen die heel graag willen werken, want die zijn tenminste gemotiveerd. Het beleid werklozen Melkert-ba- nen aan te bieden heeft goede kanten en slechte kanten, vindt Erik. Zelf is hij ooit gevraagd vei ligheidsassistent te worden. „Maar ik in een uniform! Nee, als ik ergens een bloedhekel aan hebBegrijp me goed, ik vind dat die mensen in de Maastunnel heel goed werk doen, maar dat is niets voor my. Ik zou gillend gek worden." Hoewel hij het nut van Melkert- werk in principe wel ziet, waar schuwt hy voor verdringing. „Mijn broertje werkt in zo'n oran je overal! voor Rotterdam Schoon. Hartstikke goed. Maar als je dan hoort dat cr bij dc Rotcb mensen ontslagen worden, vraag ik me wel af waar ze in godsnaam mee bezig zyn." Naam: Ane Monteny Leeftijd: 46 Woonplaats: Zwartewaal Gezinssituatie: getrouwd, zoon en dochter Beroep: veehouder Inkomen: wisselend, boven mo daal. belastbaar inkomen veelal Veehouder Arie Monteny uit Zwartewaal vindt dat het paarse kabinet de laatste jaren goede dingen heeft gedaan en met name hard heeft getrokken aan de wer- keloosheidsbestrijding, maar zich te weinig heeft ingespannen om ook de sociale voorzieningen op peil te houden. Ook heeft hij in de eigen portemonnee weinig van al le genomen maatregelen ge merkt. Integendeel. Op land bouwmachines ging het BTW-ta- rief van laag naar hoog en op de diergeneesmiddelen, die BTW- vrij waren, werd een tarief inge voerd van meteen 17.5 procent. De dierenarts rekende dat tarief uiteraard door aan de melkvee houder met z'n tachtig melkkoei en en het nodige jongvee. Dat was op de rekening goed te merken. Niet in de laatste plaats heeft Monteny, diétwintig jaar geleden het bedrijf van z'n vader overnam het drastisch uitbreidde en tot een goed renderende, moderne melkveehouderij uitbouwde, moeite met het beleid van minis ter Van Aartsen (Landbouw). „Die is wei. erg hard voor onze sector. Hij heeft de afgelopen jaren de groene lobby aardig weten te bre ken en ons stevig in de tang geno men," meent Monteny. Hij ver wacht dan ook niet al te veel goeds op Prinsjesdag. Met name vreest hy een verdere aanscher ping van het mestbeleid en nieu we milieumaatregelen. De veehouder uit Voome-Putten vindt het niet zo gek dat steeds meer boeren hun heil zoeken in het buitenland: Canada, Frank rijk. Oost-Duitsland en zelfs Po len. „In Canada wordt de boer als voedselproducent nog gewaar deerd. Hier worden we, zeker door milieu-activisten, gezien als een noodzakelijk kwaad. Dat maakt het moeilijk om enthousiast te blijven boeren," zegt Monteny. Enthousiasme en doorzettings- vermogen zijn tegenwoordig wel nodig, want als melkveehouder is Monteny zeven dagen per week 's morgens al om zes uur bezig en vaak pas 's avonds om acht uur klaar. Althans, klaar„Ik ben eigenlijk, op het slapen na, altijd met het bedrijf bezig. Als ik eens een dag, zoals vaak op zondag, al- leen maar 's morgens en 's avonds de koeien melk, dan ben ik altijd nog twee keer drie uur bezig. Maar dan heb ik wél het gevoel die dag niks te hebben gedaan." Vetpot Hard werken op het 58 hectare grote veehouderijbedrijf is dus nodig. Als alle uren die hy maakt in een normaal uurloon zouden worden doorberekend, dan zou den de kosten de opbrengst over schrijden. Arie Monteny: „Maar ik klaag niet, want door de vele uren verdien ik toch een goed be legde boterham. Ons inkomen is gelukkig een stuk stabieler dan 1 dat van akkerbouwers, die soms wel door hele diepe dalen moeten. Maar een vetpot is het zeker niet. Alles wat we verdienen -m'n vrouw en m'n zoon werken ook vaak mee - gaat bovendien weer in het bedrijf. Alles watje er niet in stopt, moet je immers later weer bij de bank lenen. En inves teren is voortdurend nodig, als je in deze steeds ingewikkeld wor- dender maatschappij bij wilt blij ven." Maar ook de moderne boer gaat tegenwoordig een paar weken op vakantie, al zorgt hij er wel voor dat hij telefonisch altijd bereik baar is zodat hij op afstand z'n plaatsvervanger kan instrueren. Monteny: „Daar is echt wel geld voor, zelfs al zou ik twee of drie keer per jaar op vakantie willen. Maar dat doe je niet. Het is je aard niet. Je stopt het geld liever in het bedrijf, in de koeien. Want als ik goed voor m'n koeien zorg, dan zorgen de koeien goed voor mij. Ik leg ze als het ware in de wat ten." Mede daardoor, én door ver beterde voermethoden, verdub belde de laatste tien a vijftien jaar de melkproductie per koe. Maar ook die productieverhoging dreigt bestraft te worden. Als Monteny zyn melkquotum van 750.000 liter per jaar overschrijdt, krijgt hij te maken met de super heffing. En die kost veel meer dan Arie Montenv: 'In Canada wordt de boer als voedselproducent nog gewaardeerd.' een liter melk opbrengt. Voor Monteny, die de laatste jaren ook in verschillende boerenorga- nisaties actief is, heeft Prinsjes dag op zich in elk geval geen spe ciale betekenis. Hij hoopt wel dat koningin Beatrix in haar Troonre de iets in petto heeft voor de WAO'ers in ons land. Monteny: „Als ik ergens de pest aan heb, dan zijn het werklozen die zonder werk zitten om de eenvoudige re den dat ze niet willen werken. Vol gens mij is er voor iedereen altijd wel ergens werk te vinden. Maar als je het écht niet meer kunt en in de WAO terecht komt, dan word je in ons land wel erg ge straft, Die mensen gun ik iets be ters." j Sjaak van Heiten: 'Alsze de controle op zwartwerken verscherpen, winnen we geld voor ho gere uitkerln- Naam: Sjaak van Heiten Leeftijd: 45 Woonplaats: Schiedam Gezinssituatie; Getrouwd, twee verdiener, twee dochters (18 en 21). Beroep: Buschauffeur Inkomen: ƒ4.500 bruto, ƒ2.900 netto. De Schiedammer Sjaak van Hei ten is al twintig jaar buschauffeur by de RET. Hy is daar lid van de ondernemingsraad en komt daar door weieens in de Tweede Kamer in bet kader van de lobby voor een goed openbaar vervoersbeleid. Hij volgt de politiek altijd met be langstelling, „Voor myn gevoel is het in de Tweede Kamer vaak één groot to neelstuk," zegt hy. „De een laat zogenaamd een veer, de ander gaat daarin mee, terwijl die in zijn programma iets anders heeft staan. Hoe kun je als openbaar vervoersbedrijf dan nog serieuze plannen ontwikkelen? Onze An- nemarie Jorritsma trekt veel geld uit voor wegen, promoot het open baar vervoer, maar bezuinigt daar tegelijk ook op. Terwijl het is be wezen dat marktwerking in het openbaar vervoer averechts werkt. Kijk maar naar Groot-Brit- tannië en Zweden. Het levert niet op wat men daarvan verwachtte. De lijnen raakten nog slechter be zet uan öaarvoui wegens de min dere regelmaat en kwaliteit. Lij nen konden van de ene op de an dere dag zelfs verdwijnen," Waar het openbaar vervoer wel goed werkten waardoor, dat weet Van Heiten wel: in een van Duits- lands deelstaten betalen werkne mers in bedrijven jnet meer dan negen werknemers anderhalf pro cent openbaar vervoersbelasting en is het openbaar vervoer gratis. „Daar zit het bezettingspercenta ge in het openbaar vervoer tegen de zeventig procent. De stad Has selt in België gaat ook zulke maat regelen nemen. We moeten seri eus bekijken of dat in deze regio ook kan. Het is in ieder geval de moeite waard het te onderzoeken. De politieke partijen D66 en de SP zyn er al warm voor." Van Heiten is Verknocht' aan de PvdA, hoewel hij geen lid van de partij is. Zijn oordeel over dit paarse kabinet met daarin de PvdA: „In zijn totaliteit gezien doet het kabinet het toch goed. Jammer genoeg is het sociale stel sel aangetast. Onze ouders heb ben krom gelegen om het op te bouwen." Positief Sjaak begrijpt wel dat er iets moest gebeuren. „Ik geef toe dat het stelsel niet stimuleerde om te werken. Een aantal zaken is wel terecht aangepakt. Anders had den we deze economische groei niet gehad. De Melkert-banen hebben ook veel mensen aan het werk geholpen. Daar kun je posi tief over zijn. Maar het salaris van 127 procent van het minimum is slecht. Bovendien hebben deze 'Melketiers' banen gekregen, die daarvoor waren afgestoten. Zo is structureel werk vervangen. In enkele jaren zijn bij de RET 600 banen door reorganisaties ver dwenen, Nu zijn daarvoor mensen met minder opleiding en minder bevoegdheden in de plaats geko men, met een salaris dat ver bene den peil is," „Ik hoop dat het kabinet met Prinsjesdag niet opnieuw een aanslag doet op het openbaar ver voer. De lyn qua werkgelegen heid moeten ze doorzetten, en van de Melkertbanen echte banen ma ken. Reparatie van het sociale stelsel zou ik ook graag tegemoet zien, samen met een beter contro lesysteem om misbruik daarvan tegen te gaan. Als ze de controle op zwartwerken verscherpen, winnen we geld voor hogere uit keringen." Van zijn inkomen en dat van zijn vrouw, dat hoger ligt dan het zij ne, kan het gezin van Heiten rede lijk goed rondkomen. „Dat is het voordeel van tweeverdiener zijn. Maar daar werken dan ook twee mensen fulltime voor en vier vol wassenen moeten daar van Ie1 ven," zegt hij. „Mijn dochters stu deren allebei en dat kost heel wat geld. Ze krijgen een basisbeurs van 93 gulden per maand en een OV-jaarkaart, Als zij het huis uit zijn scheelt dat een hoop centen. Dan wil ik wel eens een wereld reis gaan maken. Daar ontbreekt nu het geld voor." Naam: Jamiia El Maroudi Leeftijd: 24 Woonplaats: Rotterdam Gezinssituatie: Alleenwonend Beroep: vierde-jaars deeltijdstu dente Nederlandse communicatie 'en cultuur. Om haar studie te kunnen bekostigen tijdelijk fullti me werkzaam bij een uitzendbu reau Inkomen: Circa 1800 gulden netto met het werk bij het uitzendbu reau. Geen recht meer op een stu diebeurs Als zij het voor het zeggen zou hebben, zou er weinig overblijven van het huidige studiefinancie ringssysteem. De onder studen ten zo gehate tempobeurs zou ver dwijnen en de studiebeurs zou waarschijnlijk een stuk hoger zijn. „Als studenten heb je een uitkering onder het niveau van een bijstandsmoeder, terwijl je meer kosten hebt," legt ze uit, „en de studietijd is er niet alleen maar om te leren, maar ook voor zelf ontplooiing." Jamila El Maroudi spreekt uit er varing. De vierdejaars-studente Nederlandse communicatie en taal weet wat het is om met weinig geld rondte moeten komen. En de gevolgen van de tempobeurs on dervindt de Rotterdamse op dit moment ook aan den lijve: ze is haar beurs kwijt en werkt nu full time bij een. uitzendbureau om haar studie -die ze dit jaar in deeltijd volgt - ie kunnen bekos tigen. „Studeren wordt heel erg duur. Te duur," is haar kritiek op het paarse kabinet. „Stel je voor: je bent een whizz-kid en woont by je gescheiden moeder die rond moet komen van een bijstandsuitke ring. Dan kun je een studie bijna vergeten. Het collegeld alleen is al 3600 gulden. En dan heb ik het nog niet eens over de boeken, de readers enzovoort. En je wilt na tuurlijk ook als normaal mens le ven zonder je al te diep in de schulden te steken. Dat is bijna onmogelijk." Als minister van Onderwijs zou El Maroudi de studenten vooral meer tyd geven. „Zelfontplooiing moet centraal staan tijdens je stu dietijd. Dat is zo belangrijk. Te genwoordig moet alles snel, snel. Studenten hebben amper tijd zich bij een vereniging aan te sluiten, maar bij een vereniging leer je zo veel dingen die je niet leert tij dens de colleges. Het is niet alleen maar voor de gezelligheid. Het is ook nuttig. Je leert communice ren met het bedrijfsleven, plan nen, organiseren, budgetteren." Negatief De Rotterdamse is niet uitgespro ken negatief over het paarse kabi net, maar zou wel graag een aan tal dingen aangepast willen zien. „Het leven is alleen maar duurder geworden. De laatste jaren is mijn huur omhoog gegaan, ik moet meer betalen voor gas en licht, het collegegeld wordt hoger en hoger. 'Maar de studiefinaciering is niet op een evenredige manier geste gen. Dat kan natuurlijk niet." Ook de werkloosheid onder al lochtonen baart de studente, zelf van Marokkaanse origine, ernstig zorgen. „De werkloosheid onder Marokkanen is te hoog. Daar moet iets aan gebeuren. Het klinkt extreem, maar ik zou be drijven willen verplichten een be paald percentage allochtonen in dienst te nemen. Alleen op die manier krijg je werkbevordering voor iedereen." De 24-jarige studente pleit ook voor een verplichte verspreiding van buitenlanders. Alleen als jong en oud, allochtoon en autochtoon, rijk en arm door elkaar wonen, on- staat er begrip voor elkaar en eikaars cultuur, denkt zij. „Als een wijk voornamelijk bestaat uit een bepaalde groep, krijg je getto vorming. Met verplichte versprei ding voorkom je dat." Verder hoopt de Rotterdamse dat er dit jaar meer aandacht komt voor asielzoekers en witte illega len. Hebben ze rechten en zo ja, welke zijn dat? El Maroudi: „Er moet meer duidelijkheid komen. De regels zyn nu nog te vaag of onbekend. Zaken als die van Gümiis moeten voorkomen wor den. Als de regels duidelijk zijn, heb je geen extra Kamerdebatten nodig om een besluit te nemen en krijg je al die ellende niet. Dan weet iedereen precies wat wel en niet mag en waar je wel of geen recht op hebt." Dinsdag zal blijken of de wensen van El Maroudi vervuld zullen worden. Zij zit die dag vooral voor de buis om te horen wat de nieu we plannen van het kabinet zijn, maar óók om te zien wat koningin Beatrix aanheeft. „Het is ooit op de middelbare school begonnen als wedstrijdje bij de economie- les," lacht ze verontschuldigend. „"Welke kleur draagt Beatrix dit jaar?' is zo langzamerhand een traditie geworden. Ook dit jaar wed ik met mijn vriendinnen. Ik gok dat ze geel of beige draagt." Jam la E Ma roudi: Stude ren wordt heel erg duur. Te duur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5