11; Staelduinse Bos wordt aardkundig monument Veel belangstelling bij opening van Kluphuis Oost Kunst in leeg zwembad: verbroedering staat voorop Kinderen bouwen droomkasteel in zand Uniek duingebied wordt gezien als monument van geologische geschiedenis *9 3H5 II W! IF Beschonken bestuurder breekt arm Brand in portiek Klappen van vier jongens Scheids mishandeld Bier en golf spullen gejat Rotterdams Dagblad Maandag 15 september 1997 Hoek van Holland Het Staelduinse Bos krijgt zaterdag het predikaat aardkundig monument. Het bos, dat het restant is van een ooit veel groter duingebied, krijgt deze status vanwe ge zijn unieke bodemeigenschappen. De benoeming vormt te vens de start van de Week van het Landschap, een negen- daags natuurevenement waarbij een ieder van harte welkom is deel te nemen aan de speciaal daarvoor georganiseerde acti viteiten. De benoeming tot aardkundig monument is een initiatief van het Zuidhollands Landschap, de Kring voor Toegepaste Fysische Geografie en ProGEO. De reden is dat het bos het laatste restant is van een duingebied dat tot de 14e eeuw was ontstaan ohder invloed van de zee en de Maas. Oorspron kelijk strekten de duinen zich uit tot aan Maassluis. Zij vormden het grootste zogenoemde estuari umduingebied van Nederland. „Dat is een combinatie van rivier en zeeduin," legt woordvoerder P. Blom van het Zuidhollands Land schap uit. „Een soort deltaduin, zou je het kunnen noemen. Het is een karakteristiek voordeltage bied met duinen, waarvan er op deze schaal maar twee zijn in Ne derland." Het Staelduinse Bos wordt het tweede aardkundig monument in ons land. Vorig jaar werd de status toegekend aan de Grebbeberg in de Utrechtse Heuvelrug. De be doeling is dat er meer volgen. Het predikaat is vergelijkbaar met dat van monument bij gebouwen die een cultuurhistorische waarde vertegenwoordigen. „Je kunt het zien als een monument van de ge ologische geschiedenis," zegt Blom. „Het is een gebied met aardkundige en archeologische waarde. Aardkundige waarde wil zeggen dat de sporen van de vorming van het landschap - vele eeuwen geleden - nog intact zijn." Hel predikaat aardkundig monument krijgt binnenkort een wettige status. Zo kunnen bepaal de gebieden in ons land worden beschermd. Zoals de eigenaar van een monumentaal pand niet gron dig mag verbouwen, mag in aard kundige monumenten bijvoor beeld niet worden gegraven. Dat is zeer gunstig, vindt Blom. „Be paalde dingen conserveren het best in de bodem, dus kun je ze beter laten liggen waar het ligt. Ook het Staelduinse Bos wordt steeds waardevoller, want het ge bied wordt steeds natuurlijker." De benoeming staat niet op zich zelf. Het Staelduinse Bos is van 20 tot en met 28 september de hoofd locatie voor de Week van het Landschap. In samenwerking met.de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos houdt het Zuidhollands Landschap er aller lei activiteiten, zoals dagelijks om 14.00 uur themaexcursies en een tentoonstelling over de geologi sche geschiedenis van het duin gebied. Zaterdag 20 en zondag 21 september is er in bezoekerscen trum d'Oude Koestal een stand van het IVN met gratis ecologi sche hapjes. De woensdag daarop is een speciale kindermiddag. De jongsten (tot 8 jaar) kunnen kijk dozen maken, oudere kinderen kunnen met de grondboor op bo demonderzoek uit. In het afslui tende weekeinde wordt op beide dagen een gesteentespreekuur gehouden, Wie zijn of haar bijzondere ste nen, pijlpunten, oude potscher ven en andere bijzondere bodem vondsten wil laten determineren, kan hier terecht bij de deskundi gen van de GEA-Kring Rotterdam en Helenium. Onder het motto 'Bouw je eigen droomkasteel in zand' werd zaterdag op het Hemaplein in Schiedam een wedstrijd voor het ma ken van de mooiste zandkastelen gehouden. De wedstrijd was een initiatief van het Woon Informatie Centrum, dat hiermee een bijdrage wilde leveren aan de Open Monumentendagen. Er werd gebruik gemaakt van speciaal rivierzand van een stevige struc tuur, aangeleverd door de professionele zandsculptuurbouwers van Inaxi, die ook aanwezig waren om de kinderen te begeleiden. Kinderen vulden een houten mal met zand en water en bouwden zo hun droomkasteel. De winnaars werden getrakteerd op een cadeaubon van vijftien gulden, verder kregen alle deelnemers een schepje en een exemplaar van het boekje Terughaar school', dat speciaal voor deze Monumentendagen was uitgegeven. Foto Roei Dijkstra Een 23-jarige be stuurder van een personenauto liep zaterdag omstreeks 04.00 uur een gebroken arm op toen hb op de Merellaan in Maassluis de macht over het stuur verloor. Ter hoogte van de Nobeldreef botste de automobilist tegen een betonnen bloembak. Hij bleek on der invloed van alcohol. Hij is voor behandeling overgebracht naar het Holy Ziekenhuis. Tegen de man is proces-verbaaL opge maakt. Maassluis De brandweer in Maassluis is zondagmorgen om streeks kwart voor tien uitgerukt voor een brandmelding aan het Burgemeester Domisseplein. In het portiek van het flatgebouw bleek een stapel kranten in brand te staan. De brandweer heeft het vuur geblust. Vlaardingen Drie jongens kre gen gisteravond op de Zuidbuurt- seweg in Vlaardingen de schrik van hun leven. Nadat rond negen uur een rode personenauto stopte, kwamen daar vier jongeren uit die het drietal enkele rake klap pen verkochten. Twee van de slachtoffers moesten naar de dok ter om de verwondingen te laten behandelen. Het is onduidelijk waarom de da ders, van wie elk spoor ontbreekt, er zo plotseling op los begonnen te slaan. Schiedam Een 25-jarige scheidsrechter uit Schiedam is gistermiddag op Sportpark Thur- lede mishandeld. Dat gebeurde tijdens een wedstrijd van lagere elftallen van Excelsior '20 en Schiedamse Boys. De doelman van Schiedamse Boys koelde zijn woede op de man in het zwart doorhem te schoppen en te slaan. De scheidsrechter heeft aangifte gedaan bij de politie. Op het mo ment dat de agenten arriveerden was het elftal van Schiedamse Boys al verdwenen van Thunede. De politie zal de doelman horen. Schiedam Bij een inbraak aan de Frambozengaarde in Schiedam is gistermiddag een complete golfuitrusting buit ge maakt. Ook werd een kratje bier meegenomen. De dieven zijn bin nengekomen door een gft-contai- ner onder een raam te zetten. De 34-jarige bewoner had het raam opengezet om de berging, waar een ammoniaklucht hing, te luch ten. Schiedam Het Van 't Hoffplein in Schiedam-Oost stond dit week einde centraal voor de buurtbewo ners. Daar werd twee dagen lang de opening van Kluphuis Oost ge vierd, Hiervoor werd groots uitge pakt: zaterdag de hele avond op tredens en zondagmiddag spe ciaal activiteiten voorde ouderen. Zaterdagmiddag was het plein het domein van de kinderen, met ker misattracties zoals een sprirtgkas-" teel, de Kop van Jut en diverse spelen. Verder waren er een pop- penkasltheatershow, een paar dentram, scoutingactiviteiten, gratis poffertjes en diverse optre dens. In de toch nog warme mid dagzon staan Feyza (7), Arife (10), Sumejje {9)en Gulsah 10} rond de enorme sjoelbak. Gulsah is aan de beurt en doet haar best de houten schijven in één van de daarvoor bestemde banen te schuiven. Dat valt niet mee op deze sjoelbak, die wel tien meter lang is. Maar dat hindert niet, de meisjes spelen voor hun lol. Ze zijn hier vandaag om plezier te maken. En om pof fertjes te eten. Want Gulsah heeft zich al voorgenomen straks nóg een keer te gaan. „Ze zijn lekker," is eenvoudigweg haar verklaring. Met uitzondering van Gulsah heb ben de meisjes zich laten schmin ken, waardoor ze eruit zien als Oosterse prinsessen. De vriendin nen hebben niet voor alle spelle tjes belangstelling. „Het schmin ken, springkussen en sjueien zijn leuk," vindt Feyza en de anderen zijn het met haar eens. Even verderop vormt zich een lan ge rij wachtenden voor de suiker- spintent. Onder hen zijn buurtbe woner Cees de Lint en zijn zoontje Bas van 2,5 jaar oud. „Ik kwam even naar de opening kijken," verklaart hij. Veel gedaan hebben ze nog niet; voor de meeste onder delen is Bas te klein. „Ff"wel op het springkussen geweest," ver telt zijn vader. „Dat vond hij wel geinig." Behalve de spelletjes is er deze middag een informatiemarkt met diverse stands waar organisaties als Vluchtelingenwerk, de dieren bescherming, de Stichting Vrou wen Organisaties (SVO) en het Boumanhuis zich presenteren. In een speciale tent naast het nieuwe onderkomen van Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan -waar voortaan ook de Bewonersvereni ging Schiedam-Oost en de Stich ting Wijkkrant Schiedam zijn ge- huisvest- wordt informatie gege ven over de cursussen die ko-, mend seizoen kunnen worden ge volgd in het wijkgebouw. Voor dat alles heeft Belinda K2in- ge weinig belangstelling. Samen met een andere moeder aan schouwt ze de drukte op het plein vanaf een bankje. „Ik doe het vooral voor de kinderen," legt de 30-jarige Schiedamse uit. „Als die het maar naar de zin hebben. Dat is voor mij hei belangrijkste." Aan welke activiteiten ze het ko mend seizoen eventueel deel neemt, weet ze nog niet. Haar twee kinderen zal ze in elk geval opgeven voor knutselen. Over an dere activiteiten heeft ze nog niet echt nagedacht. „Ik ga wel naar de bingo, maar het gaat mij toch om de kinderen." Onder grote belangstel ling van de wtjkbewo ners speelde Wlm Noorde- graaf zater dagmiddag de poppen kasttneater show Retourtje Vietnam'. De voorstelling was een van de veie on derdelen van de feestelij ke opening van het nieu we onderko men van Klu phuis Oost aan de Boer haavelaan. Foto Roel Dijkstra Maandag 15 september SCHIEDAM AFP Preventie Centrum. Lezing voetreflexologie, 19.30u. ROTTERDAM RO Theater. De ziekte die jeugd heet, 20.15. De Focus. Voorronde Forever Young Performance Wed strijd, 19,30. SKVR Muziekschool Centrum-West Open huis SKVR- Jazzschool, 20.00. Dinsdag 16 september VLAARDINGEN Holy Ziekenhuis. Opfriscursus re animatie, 20.00u. ROTTERDAM Dizzy. Juliska Yonne Band, 22.00. O.T. Theater a/d Müllerpier. Ham let, 20.00. ROTheater.De ziektedie jeugd heet, 20.15. Luxor Theater. Annie, de musical, 19.30. Wilgen- hof. Rugzakroute door Berg en Broekpark, 9-16.30. SKVRMuziek- school Dalweg. Info-avond SKVR Popschool/Popwerkplaats, 19.00. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Mimic' <16) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 2: 'AnacondA' (16) dag. 13,15-16-18.45-21.30. Cine rama 3: 'Space Truckers' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 4: 'Scream' (16) dag.13.15- 21.30. 'Marvin's Room'(a!) dag. 16- 18.45. Cinerama 5:'Speed 2: Crui se control* (12) dag,18.45-21.30; do.vr.ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater. 'Super Speedway' (al) dag. (beh. ma.) 14-16-20.45, ma, alleen 20.45. 'Ring of Fire' (al) dag. (beh- ,ma.) 15. 'Men in Black' (12) dag. 18.50. 'Absolute Powed (16) dag.21.50.Lantaren 1: 'Career Girls' (16) dag. 20-22; niet op ma. 22. Vensterk: "Johns' (16) dag. 19. 'North by Northwest' (16) dag.21.30. Venster 3: 'Floating life' (16) dag. 20-22. Venster 4: 'La Promesse' (16) dag. 22. The Quiet Room' (16) dag. (beh.za.) 20. Lu- mière 1: 'Nothing to Lose' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lumière 2: 'Conspiracy Theory' (12) dag, 12.15-15.15-18.15-21.15. Lu mière 3: 'Face/OfT (16) dag.18.15- 21.15; do.vr.ma.di. ook 12.15- 15.15. Lumière4; 'Batman&Robin' (12) dag. 12,15-15.15-18.15- 21,15. 'Antonia' (12) zo. 10.30. Pa- thé: 'Face/Off (16) dag. 11.35- 14.30-18.15-21.20. 'Bean, The Ul timate Disaster Movie(al) dag. 11.10-13,20-15.30-17.40-19.50- 22. 'Absolute Power' (16) dag. 15.40-18.20-21; do.vr.ma.di, ook 11.50. 'Men In Black' (12) dag. 11.30-14.10-16.40-19.20-21.50. 'ConspiracyTheory'{12) dag. 15.20- 18.10-21.10; dl. vervalt21.10.'No thing to Lose'(ai) dag. 11.20-14- 16.30-19-21.40. 'Addicted to Love' (al) dag. 11.10-13.50-16.20- 18.50-21.30. 'Meet the Flinstone- s..Not!'di. 21.45. Kindermatinees: Cinerama S: '101 Echte Dalmatiërs' (ai) za- .zo.wo.13.15-16. Lumiére 3: 'Lady en de Vagebond' (al) za- .zo.wo. 13.15-16. Pathé: 'Lady en de Vagebond' (al) za.zo.wo.11,20- 13.10. 'Fly Away Home' (al) za- .zo.wo.11-13.20. SKk De kunstwer ken tn het diepe van het Kof pabad zijn opgehangen in het pa troon van de wedstnjdba nen. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Met twee radiogra fisch bestuurbare muizen duel leerden burgemeester Stam (Vlaardingen) en wethouder Wiegman (Schiedam) om de eer. Wie zou er kans zien om het vaan del var. 'Het Duel', de haringkop en jeneverneus van Theo Gootjes (Schiedam) en Len Munnik (Vlaardingen), omver te rijden. Wie 'm tenslotte omreed, wist na afloop niemand. En zo hoort dat eigenlek ook bij de opening van een tentoonstelling die weliswaar 'Het Duel' heet, maar waar ver broedering voorop staat. W. J. V. van Katwijk, die zaterdag middag de expositie in het Kolpa- bad opende, sprak van 'een unie ke gebeurtenis', omdat Schiedam en Vlaardingen zo vaak tegenover elkaar hebben gestaan. De Schiedamse jongens die naar Vlaardingse meisjes in 't Hof kwa men kijken en het duelleren tus sen hanige jongelui uit beide ste den op de busbaan tussen Holy en Woudhoek. Van Katwijk wist het als geen an der: „Ik ben in Schiedam gebo ren, maar woon nu in Vlaardin gen, ben in beide steden naar school geweest en met een Schiedamse vrouw getrouwd." Ivlaar Van Katwijk was ook uitge nodigd voor de opening van de tentoonstelling in het Kolpabad omdat hij lid is van Provinciale Staten van Zuid-Holland, de ini tiatiefnemer en grote sponsor van de Kunstestafette. En omdat hij de kunstestafettestaf had meege nomen. Wiegman mocht hem na mens Schiedam eerst even in de lucht steken voor het talrijke pu bliek dat op de opening was afge komen, waarna Stam hem in be waring gaf bij zijn schatkistbe waarder, wethouder van finan ciën Roijers. Die bet de staf ver volgens in z'n binnenzak liet glij den. Vijftig kunstenaars uit Schiedam en Vlaardingen hebben werk in geleverd voor de tentoonstelling in het binnenkort te slopen zwem bad. Het diepe bad is ingericht op het patroon van de wedstrijdba- nen. Daardoor is, op en tussen al leen maar blauwe tegeltjes, een tweehonderd meter lange ten- toonsteliingswand ontstaan. Met de ongemoeid gelaten hoge en la ge duikplank en de ballenvangers voor de waterpoloërs als stille ge tuigen. Acht kunstenaars -vier uit Schiedam, vier uit Vlaardingen - hebben de douchecabines die aan het diepe grenzen ingericht. En het kikkerbadje, waar ook al het water uit is verdwenen, doet dienst als kweekvijver. In de Jeugdsalon' tonen kinderen van basisscholen in Vlaardingen en Schiedam hun eerste schreden naar wellicht een kunstenaarsbe staan. De heropening van het Kolpabad is slechts van korte duur. De ten toonstelling 'Het Duel' duurt tot. en met 28 september en is alleen geopend op vrijdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. En op vrijdagavond ook nog van 19.00 tol 22.00 uur. Het Kolpabad is te vinden aan de Broekweg in Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1