17 Werner Bouw stevent af op faillissement ar mm Rotterdams öaglbiad m-m Vlaardingerdrieshiis voortaan zelfbediening Klappen niet voor scheids Jenny Arean komt nog niet Hennepkwekerij in de schuur Flats aan de Schubertlaan snel leeg Uitstel opdrachten doet bedrijf de das om Ontslag voor zes mensen "Vlaardingen wil met 'paarse pocket' de minima bereiken H'" Hijgende fietsers kunnen in 2002 'Lieve Ari' spellen op tunnelwand 'Ontwikkelingsmaatschappij voor binnenstad' Regels voor waaierschermen versoepeld IT Waterweg Dinsdag 16 september 1997 Schiedam De doelman van een elftal van Sehiedamse Boys die door de politie wordt verdacht van mishandeling, heeft zondag niet de scheidsrechter maar een speler van de tegenstander geschopt en geslagen. Dat heeft de politie van Schiedam vanmorgen bekend gemaakt. Gis teren was meegedeeld dat de scheidsrechter, een 25-jarige Schiedammer, door de doelman was mishandeld. Dit bleek een misverstand, de keeper heeft volgens de politie een speler van thuisclub Excelsior '20 enkele trappen en klappen verkocht. Het slachtoffer heeft daarvan na de wedstrijd zondagmiddag aan gifte gedaan bij de politie, die vol gens een woordvoerder 'de details van de zaak nog moet onderzoe ken'. Maassluis De voorstelling van Jenny Arean en Lucretia van der Vloot die op 2D september zou plaatsvinden in Theater Schuur- kerk in Maassluis wordt ver plaatst. Jenny Arean heeft het Maassluise theater laten weten van mening te zijn dat de voor stelling nog niet voldoende ni veau heeft om aan het publiek te laten zien. Het ging om een try- out. Volgens coördinator Corinne van Lelieveld van de Schuurkerk is nog niet bekend wanneer Arean wel haar kunsten voor het publiek wil laten zien. De toegangskaarten van 20 sep tember blijven geldig of kunnen bit verhindering op de nieuwe da tum worden ingewisseld. Vlaardingen De politie van het district Waterweg heeft gister middag twee hennepkwekerijen ontmanteld. Naar aanleiding van stankoverlast was de politie in de tuin van een woning aan de Prins Hendrikstraat in Hoek van Hol land terecht gekomen. In de schuur troffen de agenten 52 hen nepplanten aan die, inclusief alle apparatuur in beslag zijn geno men. De bewoner was niet thuis. In een woning aan de Paulus Buysstraat in Vlaardingen werd later op de middag ook een hen nepkwekerij aangetroffen. Daar werden 144 planten en appara tuur door de politie meegenomen voor vernietiging. Tegen de 29-ja- rige bewoner is proces-verbaal op gemaakt. Maassluis Zestig procent van de bewoners van de Schu bertlaan in Maassluis heeft bij de woningstichting (WSM) de huur opgezegd, Eind volgend jaar moeten alle bewoners ver trokken zijn want dan gaan als alles volgens plan verloopt de twee flats tegen de vlakte. Ze moeten plaats maken voor on der meer een woningcomplex voorouderen. „Het loopt als een speer," vindt C.M.M. Smit van de WSM. „Het gaat zelfs zo snel dat als de planning nog niet helemaal is afgerond, de blokken al leeg komen," Smit denkt dat het snelle ver trek te maken heeft met de verhuiskosten-vergoeding en met de voorrang die de ver trekkers krijgen bij de woning toewijzing. Toch zal niet iedereen snel weg zijn, verwacht ze. „Er zijn er altijd die moeilijk geholpen kunnen worden, zo dat het wat langer duurt." Voor deze mensen moeten de flats wel bewoonbaar, leefbaar blij ven stelt de WSM-projectlei- der. „Als je een flat krijgt met hier en daar een bewoner, moet er extra zorg komen. Meer toezicht. Zodat er geen enge dingen gebeuren." Als één van de twee flats eer der leeg komt dan volgens de planning, wordt er overwogen om ook eerder (dan eind 1998) te gaan slopen, Door Jan Rozendaal Vlaardingen Werner Bouwbv in Vlaardingen heeft gisteren surseance van betaling aangevraagd. Het faillissement is vol gens de directie binnen korte tijd een feit. Van de negen werk nemers van Werner Bouw worden er drie ondergebracht bij zusteronderneming Werner Aannemingsbedrijf. De overige zes staan na het faillissement, dat volgens de directie onaf wendbaar is, op straat. Begin 1996 werden de nieuw- bouwactiviteiten van de Wemer Groep ondergebracht bij Wemer Bouw bv. De onderhouds- en re- novatieactiviteiten werden door Werner Aannemingsbedrijf bv uitgevoerd. Na een veelbelovende start keerde in de loop van dit jaar het tij op het gebied van nieuw bouwprojecten voor het Vlaar- dingse aannemersbedrijf dat in 1911 werd opgericht. Er moest een groot project met verlies worden afgesloten en als belangrijkste oorzaak voor de malaise voert di recteur A. Meerman het niet door gaan of te lang op zich laten wach ten van grote projecten aan. Als voorbeeld noemt hij de opdracht voor 46 woningen aan de Rode Kruislaan in Vlaardingen, wat door bezwaarschriftenprocedures op de lange baan moest worden geschoven. Datzelfde geldt voor de bouw van twaalf woningen aan de Asterstraat in Vlaardinger-Am- baeht, op de piekwaar de voorma lige opslag en kantoorruimte van Cency was gevestigd, In beide ge vallen zijn buurtbewoners in het geweer gekomen tegen de plan nen. „Dat heeft een dusdanige discon tinuïteit in de productie dat het je om de oren slaat, want de normale kosten gaan natuurlijk gewoon door. Eigenlijk hadden we al met die twee bouwprojecten bezig moeten zijn," aldus Meerman even na het bekend maken van de problemen op maandagmiddag. Bewindvoerder De directeur verwacht in de loop van de week de eerste gesprekken te hebben met een nog aan te wij zen bewindvoerder. Meerman hoopt dan dat hij de ruimte krijgt om de aannemerspoot overeind te houden. Als de bewindvoerder het idee van de Wemer-directie over neemt dat Wemer Bouw bv een afzonderlijke eenheid is en op die failliete boedel alle verliezen kun nen worden afgeschreven, voor ziet Meerman geen problemen voor het aannemersbedrijf. „We hebben bij Werner Aannemings bedrijf een goede orderportefeuil le en de financiële situatie is be vredigend," aldus Meerman. Maar hij voegt er aan toe dat als de aannemingsmaatsehappfi wordt opgezadeld met de tekorten van de bouwtak, 'de problemen niet te overzien zijn'. Bij Wemer Aannemingsmaat schappij werken 35 mensen. Wethouder A. Kool: 'Alleen het toesturen heeft geen effect.' Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Roze ma De sluis tus sen de Vlaar en de haven wordt begin volgend jaar, na pensione ring van de sluiswach ter, geauto matiseerd Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De Vlaardinger driesluis wordt geautomatiseerd. Zodra de vorstperiode van de ko mende winter achter de rug is, wordt de sluis aan het eind van de Vlaardingse Hoogstraat aange past. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Delfland, die de sluis beheert, zal aan het aanzicht niets verande ren Hpf gaat alleen om de bestu ring. Het enige dat aan de buiten kant van de sluis verandert is dat er een muntautomaat komt te hangen. Zo'n automaat moet voorkomen dat baldadige jonge lui continu door een knop in te drukken de sluis schutten. De in- worp van een muntje van vijf gul den moet ze stoppen. Van de Vlaardingerdriesluis maken per jaar zo'n zevenhonderd plezier vaartuigen gebruik. De Vlaar dingse schutsluis ligt in de korts te en veiligste verbinding van het Brielse Meer naar het Zuid-Hol- landse plassengebied. Om die re den dragen Gedeputeerde Staten eer. dikke vijftigduizend gulden bij in de kosten van de automati sering, die in totaal 335.000 gul den gaan bedragen. Voor de ple- ziervaart - die nu 4,60 betaalt voor het schutten - betekent dat wachttijden tot het verleden be horen. Momenteel kan maar en kele uren per dag worden gesehut omdat dc sluiswachter parttime in dienst is. Maar nu de sluis wachter begin volgend jaar met pensioen gaat, heeft het Hoog heemraadschap van Delfland het moment aangegrepen om de "Vlaardingerdriesluis te automati seren. En kunnen de jachtjes dag en nacht schutten. Heel erg bij zonder is zo'n zelfbedieningasluib in Nederland overigens niet. Het gaat als volgt: de schipper gooit een muntje in het apparaat waar na hij zfin boot de sluis in kan va ren. Op het moment dat hij daar voor klaar is trekt hij aan een touw, waarna er wordt geschut. Zodra het water in de sluis op het goede peil is, gaat de andere deur automatisch open. De kans dat na de automatisering beide deuren tegelijk opengaan waardoor de haven leegloopt in de Vaart, is vol gens een woordvoerder van het hoogheemraadschap uitgesloten. Door Ben van Haren Vlaardingen Het klapstuk, de ruim twaalf meter lange maquette met verwisselbare delen, is nog niet klaar. De panelen er omheen wel. Ze tonen teksten, ontwerpte keningen, foto's en animatiefilm pjes over de Tweede Beneluxtun- nel. In het Cincinnati Building aan de Schiedamsedijk in Vlaardingen opende Rijkswaterstaat gisteren een nieuw kantoor, waarvan de benedenverdieping wordt inge richt als infocentrum voor het tunnelproject. Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in de di rectie Zuid-Holland, ir. H, M, Schroten verrichtte samen met een grote schare ambtelijke me dewerkers de opening door het oplaten van ballonnen en het zin gen van een hymne op de eigen dienst. Filerijkdom Schroten maakte van de gelegen heid gebruik om de filerijkdom van ons land te benadrukken en te becijferen in 1,4 miljard gulden maatschappelijke schade. Hij somde voorts een rits recentelijk in Zuid-Holland met succes be proefde elektronische beïnvloe dingssystemen op. die onder meer door 'gedruppelde invoer van verkeer' tot een beter gebruik van de wegen hebben geleid. Af gelopen donderdag heeft minister Jorritsma weer een nieuwe rap- portage mogen ontvangen. „Maar al die maatregelen lossen de congestie slechts gedeeltelijk op. Dus zijn uitbreidingen nodig als bij de Beneluxtunnel, die al ja ren in de top 20 van de filetopno- tering staat," betoogde Schroten. Binnen in het infocentrum blijkt in het eerste kwartaal van 1997 de bijna dertig jaar oude oeverver binding op de grens van Schiedam en Vlaardingen num mer elf te zijn op die lijst. De Tweede Beneluxtunnel wordt een bijzonder project omdat er buizen in komen voor doelgroe- penverkeer, voor een metro en voor fietsers. Dat is het resultaat van integrale planvorming van de gemeenten Schiedam. Vlaardin gen en Rotterdam, de F' -regio, de vervoersbedrijven t-:. 'kswa terstaat, waarbij, aldus Schroten, naar een combinatie van econo mische en milieubelangen is ge zocht. In 1996 is begonnen met de werk zaamheden en in 2002 zal de tun nel klaar zijn. De totale kosten be dragen 650 mifioen gulden. Fietsers krijgen in de nieuwe tun nel met roltrappen en een helling van maximaal 3,9 procent te ma ken. Dat is vergelijkbaar met de helling van de Van Brienenoord- brug. Als versiering van de fiets- tunnel wordt gedacht aan het over de gehele lengte op de tegelwand in grote letters uitschrijven van Jules Deelders gedicht 'lieve Ari'. Hijgende fietsers zullen het naar boven klauterend kunnen spel len. Overigens moeten de bespre kingen over het copyright nog worden afgerond. Op de maquette, die waarschijn lijk pas over twee maanden in het infocentrum gereed zal zijn, wor den behalve de begin- en eindsi tuatie ook nog twee tussenfasen in beeld gebracht. Daarvoor zijn maquettedelen aangebracht op een vierkante buis, die draaibaar is. De eerste tussenfase breekt aan als de nieuwe tunnel is gelegd en alle verkeer hier doorheen moet worden geleid om de bestaande tunnel en aansluitende wegen te kunnen aanpassen. In de tweede tussenfase wordt van beide tun nels gedeeltelijk gebruik ge maakt. „Want bij de aanleg van de Twee de Beneluxtunnel moet de oever verbinding natuurlijk gewoon in gebruik blijven," redeneert Rijks waterstaat. Schiedam Er moet worden on derzocht of het goed is voor Schiedam om een ontwikke lingsmaatschappij voor de bin nenstad op te richten. Deze com binatie van bedrijfsleven en ge meente zou het' centrum er wel licht weer bovenop kunnen bren gen. Dat idee lanceerde D66-fractie- voorzitterM. Houtkamp gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor algemene en economische zaken. Het plan werd meteen omarmd door WD'er W. van Wijk en ook bur gemeester Scheeres vond het 'een goeie'. Het was weliswaar niet helemaal nieuw en vroeger is er ook weieens naar gekeken, maar Scheeres was bereid om binnen het college het instellen van 'een serieuzer onderzoek' er naar te verdedigen. Wel wees hij meteen op de risico's: )rDe ge meente gaat in dat geval niet al leen meedenken met onderne mers, maar moet dan ook inves teren. En bij investeringen loop je risico's: je kunt winnen, maar je kunt ook verliezen." Het onderzoek naar zo'n ontwik kelingsmaatschappij was eigen lijk het enige dat gisteren discus sie van raadsleden opleverde naar aanleiding van de 'brand brief die het' Centrummanage ment vorige maand stuurde over de leegstand in het centrum. De uitwisseling van gedachten was een kopie van discussies zoals die de afgelopen jaren vaker door raadsleden zyn gevoerd als de ondernemers in de binnen stad aan de bel trokken. Van Groenlinks tot WD zag de poli tiek in dat 'het zeer ernstig was' en dat het 'heel terecht is dat het Centrummanagement deze brief heeft geschreven'. Niets In de praktijk gebeurt er echter niets, klaagde C. Coppens, die namens het Centrummanage ment aandrong op tempo. De koopkrachtbinding met de bin nenstad is volgens hem veel-te laag. Zelfs bewoners van Schiedam-Noord vinden het cen trum niet interessant genoeg vinden om daar spullen te ko pen. Hoe kun je dan in vredes naam mensen van buiten trek ken? Toch zijn Centrummanagement en gemeente - 'de contacten zijn goed,' aldus Coppens - het er nog steeds over eens dat beide partijen moeten investeren. De één (gemeente) moet het open baar gebied verfraaien en zich inspannen voor Initiatiefnemers die iets willen ondernemen in de stad. En de ondernemers moeten daarop weer inspringen. „Het is vijf voor twaalf," waarschuwde Coppens maar weer eens. Voor de zoveelste keer. Alle partijen erkenden dat, maar het was gisteren niet het mo ment om knopen door te hakken. Burgemeester Scheeres zegde voor de tweede helft van oktober een bijeenkomst toe, waarin de zogenoemde Binnenstadsnota aan bod kan komen. Daarin zijn de aanbevelingen van de in het voorjaar gehouden stadsge sprekken verwerkt. Daarin wordt meteen het rapport over de Sehiedamse binnenstad van BRO, een gespecialiseerd onderzoeksbureau dat momen teel ook oplossingen moet be denken voor de zieltogende Vlaardingse Hoogstraat, betrok ken. Dan kan alles naak elkaar worden gelegd. Bij de behande ling van de begroting 1998 in no vember moet de gemeenteraad eventueel de benodigde finan ciën erbij leggen. Coppens, voorzichtig san het eind van de vergadering: „In ja nuari 1998 moeten we visueel kunnen waarnemen wat deze discussies hebben opgeleverd." Vlaardingen Een portemonnee met op zyn minst nog een briefje van honderd er in. Dat is te zien op de kaft van het paarse pocket gidsje met de ietwat cryptische ti tel 'Haal het maximum uit het mi nimum'. Het gidsje geeft een overzicht van de voorzieningen die de gemeente Vlaardingen haai minima biedt en werd giste ren in het stadhuis gepresen teerd. Wethouder A. Kool van so ciale zaken overhandigde het boekje aan vertegenwoordigers van de Cliëntenraad en de Stich ting Ouderenwerk. Ouderen met een laag pensioen, alleenstaande ouders en mensen met hoge schulden. Het zijn en kele van de doelgroepen waarvoor Vlaardingen, om met wethouder Kool te spreken, 'gelukkig een groot aantal voorzieningen heeft'. Voorzieningen waar echter door maar een klein deel van de mini ma gebruik van wordt gemaakt. Iets wat volgens de wethouder te makeB kan hebben met schaam te, maar ook met de onbekend heid met de voorzieningen. Dat moet veranderen, vindt Kool. „Door betere voorlichting en ook door eenvoudigere voorlichting." Daarom heeft de gemeente, sa men met de Cliëntenraad, een boekje samengesteld met daarin alle Vormen van bijzondere bij stand en diverse andere regelin gen. Bijstand en regelingen dig zijn bedoeld voor Vlaardingers die van een bedrag moeten rondko men dat rond het sociaal mini mum ligt. Zo kan de gemeente bij voorbeeld bijdragen in de kosten voor de baby-uitzet, in de reiskos ten voor het woon-werkverkeer en in het lidmaatschap van een sportvereniging. Het boekje ver telt kort voor welke zaken geld te krijgen is, hoeveel dat kan zijn en welke bewijsstukken bij sociale zaken moeten worden getoond. De verschijning van het boekje al leen is niet voldoende, werd giste ren nog maar eens onderstreept. De 'paarse pocket' komt uiteraard by sociale zaken te liggen, maar is in de eerste plaats bedoeld voor de 'grote groep intermediairs'. Be roepskrachten en vrijwilligers van organisaties (zoals de GOD, het ouderenwerk en kerken) die direct te'maken hebben met de mensen voor wie de voorzienin gen zijn bedoeld. 80- en 90-Jari- gen zullen het boekje niet zelf gaan lezen, meende mevrouw J. Bol van Stichting Ouderenwerk. „De letter is ook wel wat klein. Maar dat geeft niet, daar zijn de intermediairs voor." Ook de wethouder, die vertelde dat de boekjes niet direct naar alle minima worden opgestuurd, was deze mening toegedaan. Alleen het toesturen heeft geen effect. Het gaat om de intermediairs. Die hebben de contacten en een ver trouwensband met de mensen." Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de Hoekse deeige- meenteraad gaat de regels voor het plaatsen van waaierschermen belangrijk versoepelen. Volgens de officiële richtlijnen van de Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht zijn waaierschermen toege staan tot een maximale hoogte van één meter. De schermen wor den als regel gebruikt ais afschei ding tussen twee deuren in de voortuintjes van woningen. Enige tijd geleden werden tiental len brieven verzonden aan huur ders en huiseigenaren die hogere waaierschermen hadden aange bracht. Zij werden gesommeerd die onmiddellijk te verwijderen. Dat leidde tot een golf van protes ten. „Soms kom je tot de conclu sie dat wettelijk gestelde regels wel erg ver gaan en dat het moei lijk is om die te handhaven," vindt T. Brabander, die de porte feuille voor ruimtelijke ordening in Hoek van Holland beheert. „Maar in het algemeen dienen re gels die voor iedereen gelden ge volgd te worden. In het geval van de schermen zijn die regels echter wel vergezocht. De meeste scher men hebben standaaidafmetin- gen tot een maximale hoogte van 1.60 meter en dat lijkt mij aan vaardbaar." Brabander is van me ning dat er gezocht dient te wor den naar een wettelijke mogelijk heid tot ontheffing. Daarna zal een zorgvuldig advies worden uit gebracht dat moet leiden tot dui delijke regels die voor iedereen gelden en die dan ook strikt ge hanteerd dienen te worden. m nd te,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1