18 'Van een rechtszaak word je zelden beter, ook al win je' DCMR houdt handenvol werk ft 'Uitstoot stijgt na 2010 indien extra maatregelen uitblijven' Asbestgeding tegen Hertel afgeblazen Rokers hebben minder 'Groentjes' krijgen biologieles in hennepkwekerij l ,?fM 8 8 ft Oud- Rijnmonders steunen Rotterdam fesês®smêmm- Klaas Vaak en de files Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 september 1997 c sik IÉ! §k Het juridisch gevecht in de affaire-Brinkman kent vele controverses. Eerst won de voormalige Rotterdamse korpschef de rechtszaak tegen zijn ontslag toen de Haagse rechter oordeelde dat minister Dijkstal moet onderzoeken of Brinkman kan terugkeren in zijn oude functie. Nu blijkt dat Brinkman niet akkoord gaat met de benoeming van SER-voorzitter Klaas de Vries als bemiddelaar in zijn zaak. Had de minister niet eerst Brinkmans mening over De Vries moeten peilen? En is het terecht om de onpartijdigheid van De Vries in twijfel te trek ken omdat deze een partijgenoot is van burgemeester Peper? Profes sor A, Jaspers, hoogleraar sociaal recht aan de universiteit van Utrecht, laat zijn licht over deze zaak schijnen. Door Peter Louwerse Minister DijJcstoi is voorbijgegaan aan Brinkmans voorkeur om De Ruiter te benoemen als bemidde laar. Had de minister eerst Brink man moeten raadplegen? „Het was verstandiger geweest als de minister de keuze voor Klaas de Vries eerst had voorge legd. Meestal ga je als minister zo'n gesprek in met de bewering dat jouw kandidaat de enige kan didaat is. Je tast af of de tegenpar tij Inderdaad zwaarwegende be zwaren heeft. Zo ja, dan tover je nog wat andere namen uitje ach terzak. Voorzover ik weet heeft Brinkman die steekhoudende ar gumenten niet. De partijpolitieke voorkeur van Maas de Vries is geen serieus bezwaar." Feit is dat Klaas de Vries een par tijgenoot ts van burgemeester Pe per „In dit geval is dat niet zo belang rijk. Een bemiddelaar is geen rechter, hij geeft niet het uitein delijke oordeel m deze zaak. Hij moet alleen proberen een oplos sing te vinden die voor beide par- J. W. Brinkman...'heeftzonder twijfel Iets geleerd van deze affaire'. Arch i effoto Rotterda ms Dagb fad tijen acceptabel is. Hij kan Brink man -of de minister- nooit iets door de strot duwen." Wat vindt u van de keuze van de minister? Minister Dijkstal...'kan Brink man zelf geen andere baan aanbieden, omdat hij dan pre cedenten schept' Archieffoto Bert Verfcoeff „Klaas de Vries is directeur ge weest van de Vereniging Neder landse Gemeenten. Hij is nu voor zitter van de Sociaal-Economi sche Raad. Hij kent de binnen landse markt dus. Daarom vind ik dit geen slechte keuze van de mi nister." Is bemiddeling nog wel mogelijk in deze zaak? Beide partijen staan lijnrecht tegenover elkaar. Brtnk- man eist zijn oude baan terug, maar Dijkstal heeft zijn opvolger al benoemd. En de minister kan geen gouden handdruk geven omdat dat op verzet stuit bij de Tweede Kamer. „Het maakt allemaal onderdeel uit van een steekspel. De minister kan Brinkman zelf geen andere baan aanbieden, omdat hij dan precedenten schept Door een be middelaar te benoemen legt hij het probleem als het ware in de week. Het wordt een spel tussen de advocaten. Onder de dreiging van een schadevergoeding kan Brinkman een goede baan af dwingen. Maar hij kan niet einde loos banen weigeren, want daar door gaat een eventuele schade vergoeding weer omlaag. Als Dijkstal zelf zo'n baan aanbiedt, komt dat in de openbaarheid. Dan worden er in de Kamer vragen ge steld. Dat wil de minister niet." De functie van bemiddelaar ts vrij onbekend. Wat staat De Vnes te wachten? „Ooit heeft professor Rood be middeld in de CTSV-affatre, wat overigens mislukte. Op de achter grond speelt altijd de hoogte van de schadevergoeding een rol. Meestal houden de partijen hun problemen liever binnenskamers en wordt er een andere baan ge zocht voor de werknemer in kwes tie. Van een rechtszaak word je zelden beter, ook al win je. Door een ze op de spits te dryven krijgt c erknemer een reputa tie als iemand die conflicten zoekt. Daar zijn veel werkgevers huiverig voor. Simpel gerede neerd: de baas is de baas, of Brinkman dat nou leuk vindt of niet." By welk overheidsorgaan kan Brinkman dan nog terecht? Hij heeft zich de laatste maanden ge- profileerd als een tamelijk eigen wijspersoon „Dat weet ik niet. Hij schynt ook goede kwaliteiten te hebben. Een terugkeer naar Rotterdam is hoe dan ook onmogelijk. Maar ook Brinkman heeft zonder twijfel 'iets geleerd van deze affaire." Toch blijft bij maar zeggen dat Pe per ioegmoet. „Dat hoort slechts bij het spelletje dat nu wordt gespeeld tussen de beide advocaten." Bnnkmans advocaat, mr. Van Leeuwen, voorspelt dat zijn client een afkoopsom van enkele miljoe nen kan krijgen als er geen oplos sing gevonden wordt. „Miljoenen? Onmogelyk. Dat krijg je nergens. In de CTSV-affai- re kreeg Dtan van Leeuwen onge veer een miljoen, en dat wordt voor Brinkman echt niet meer. Die man kan nog jaren werken. Maar zeker is dat Brinkman gelijk heeft gekregen van de rechter. Dus de minister komt er met met een koopje vanaf, als hij dat nog dacht." Rotterdam Het gaat goed met de bestrijding van milieu- overlast in het Rijnmondgebied, maar er is geen reden voor al te veel optimisme. Na het jaar 2010 zal, als daar geen passende maatregelen tegen worden genomen, de uitstoot van diverse stoffen weer gaan stijgen. Die waarschuwing sprak prof. ir. N. D van Egmond, directeur Mi lieu van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne (RIVM) gistermiddag uit tij dens een speciale bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de DCMR Milieudienst Rijnmond. De afgelopen jaren daalde de uitstoot voortdurend. Daar dreigt echter weer verande ring in te komen, omdat de tot dusverre gehanteerde maatrege len niet meer toereikend zijn. „De DCMR zal hier weer de handen vol aan krygen," aldus Van Eg- mond. Andere sprekers in De Doelen waren gistermiddag een stuk optimistischer. Ze erkenden weliswaar dat door de toename van het autoverkeer de C02-uit- stoot nog altyd niet was terugge bracht, maar wezen vooral op de vele successen die de afgelopen 25 jaar waren bereikt. Commissa ris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland ir. J. M. Leem huis-Stout herinnerde eraan dat het in Vïaardingen onmogelijk was de witte was een paar uur bui ten te drogen te houden omdat het anders vol zat met roetstip- pen. Volgens directeur mr. W. Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zijn be drijven zich er van bewust dat al leen een schone haven toekomst heeft. „Daarom investeren ze ook in het milieu. Haven en bedrijven nemen hun verantwoordelijk heid, De controlerende taken van de DCMR zullen dan ook gaan af nemen." Rotterdam Prominente oud-be stuurders van het voormalige be stuurslichaam Openbaar Li chaam Rijnmond zijn het hele maal eens met de Rotterdamse kritiek op de huidige voorstellen die moeten leiden tot de vorming van een stadsprovincie. Oud.-voor- zitter Oele en oud-gecommitteer de Laan delen de visie dat er veel meer macht bij de nieuwe be stuurslaag zou moeten komen te liggen. Het tweetaai zegt deze week in het blad Binnenlands Be stuur dat die 'onevenwichtige machtsverhouding' een van de voornaamste redenen was dat het Openbaar Lichaam Rijnmond sneuvelde. Laan, nu burgemeester van Nieu- wegein, zegt dat 'de stadsprovin cie in de Rijnmond-val dreigt te trappen door een tekort aan be voegdheden'. Hij gebruikt dezelf de typering voor de voorstellen als het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders deed. „Het is vlees noch vis Volgens Oele is het model dat Rot terdam voor ogen staat veruit te verkiezen boven de huidige voor stellen, die overigens nog slechts in hoofdlijnen zijn bepaald en pas volgend jaar door de Tweede Ka mer moeten worden vastgesteld. „Een bovenlokaal lichaam moet krachtig zijn en de bevoegdheid hebben knopen door te hakken. Een stadsprovincie moet zelf de uitvoering ter hand kunnen ne men als een gemeente dwarsligt. Laan en Oele kunnen zich vinden in het recente Rotterdamse voor stel, dat overigens binnen het col lege niet door de WD wordt ge steund, om een time-out in te las sen en de komende jaren gewoon verder te gaan met de (qua moge lijkheden uit te bouwen) Stadsre gio Rotterdam, De Tweede Kamer voelde daar onlangs vooralsnog niets voor en stemde in met de In- terimwet, die de uiteindelijke stadsprovincie voorbereidt. Beide oud-bestuurders van Rijn mond geloven niet dat de stads provincie er uiteindelijk zal ko men. Zeker nu Rotterdam dwars blijft liggen is de kans groot dat het dossier weer voor tien jaar CL Rotterdam een -verhoogd 'risico' geven op ;*bar£'efi.yaaM&ten, op dëont- /wikkelingvan de riekte van Rar- ftkihson: heeft'het juist éen'rem-, ftmend;effect/De arts-epideinio- yjöog Maarten dé -Ryk, yerbon- f- den/aan' de Erasmus Universi- ft'teii;Rotterdam, constateert.dat brokers '-een drié- keer kleinere - hans op dc sekte van Baririnson hebben dan Biet-rokers, o - - Daf roken Parkinson zou tegen- gaan is eerder gemeld, mm die bevindingen werden bekriti- i 'seerd omdat aan dèioegepaste. onderzoeksmethode "haken en" fógenzaten. De Rijkenzijn cofle- ga's/kozen voor een andere on- - defzheksopzet waarbij déze pro" I blemèn werden omzeild. - Het .isr nog ohduidelyk wat de precieze grondslag is van 'dit remmende, effect van roken.. j Toch/concludeert De Rijk 'dat - ^zijn-bevindingen consequenties kunnen inhouden voor nieuwe /geneesmiddelen voor en "ge- zichtspujiten over de ziekte van /Parkinson- - n1 t V - Maarten dè Rijk en zyn collega's deden hun onderzoek in het ka- ftder Vain helgrote Rotterdamse bevolkingsonderzoek ERGO ft (Erasmus- RotterdamGezond- 1 heiden Ouderen), dat sinds Ï999 in Ommoord plaatsvindtft-Het team 'onderzocht 6969 personen van 55 jaar én ouder. Het bleek dat' i;4-procent yan de; mensen ouder dan 55'aan' dé riekte' den. Van de personen tussen de" 95 en 95 is dat vier procent Dat is veel meer damtot voor kortïs aangenomen. v s ft - Patiënten diehjden aan deziek- jje:^;?arldnscnlhebben' ssn- vankelijk kléine klachten, zoals wat bevenvan de hand in rust of een geringe traagheid.bij bewe gen. Vaak worden dezeklachten ^mhét.begin.nietonderkend en worden- ze toegeschreven aan ■ouderdom.: t ft De ziékté ontstaat drö&fótin bc£ - paalde, hersenkernen,/waar de - mine maken, inverhoogd temp afsterven. Hoe hét komt dat de- zé cellen versneld afsterven, is, ^onbekend/Van de risicofactoren voorde ziekte van Parkinson die1 DeRijkonderzochtiblijktdater- felyké factoren zowel een rol. spelen bij het ontstem van Par kinson'als bij het ontstaan van dementie by Parkmson-patiën- ten. Tot de factoren die de kans op de. ziekte verlagen hoort, naast roken, ook voeding dat rijk is aan vitamine E- Politiemen sen in specia le pakken moeten flink sjouwen om de 12.000 hennepplan ten naar bui ten te dragen. FOtO ANP Rotterdam—Een beetje onwennig met hun kogelwerende vesten stappen de politieleeriingen uit het busje. Daarna wachten ze net jes totdat ze de grote weed-vangst mogen bekijken. Op het bedrij venterrein in Spaanse Polder is de pas ontdekte kwekerij goed voor een uitje voor de agenten in spé. Ongeveer 12.000 donkergroene planten staan te schitteren onder Rotterdam Het eerste kort ge ding dat het Comité Asbestslacht offers heeft aangespannen tegen het isolatiebedrijf Hertel is van de baan. De rechtszaak over een schadevergoeding aan oud-werk nemer L. Sens is afgeblazen nu Hertel heeft toegezegd een voor schot van 75.000 te betalen op ccn schadevergoeding die in de ton nen kan lopen. Sens was van 1958 tot en met 1992 in dienst van Hertel en zegt tot in de jaren zeventig in aanraking te zijn geweest met het kankerver wekkende asbest. Inmiddels is Sens ziek: hij lijdt aan de gevrees de long- en buikvlieskanker, de ziekte die vaak het gevolg is van langdurig omgaan met asbest. T Het Comité Asbestslachtoffers heeft de aanval op Hertel ge opend, omdat het bedrijf tot nog toe weigerde schadevergoedin gen te betalen aan mensen die bij het bedrijf slachtoffer zyn gewor den van het werken met asbest. De zaak Sens had het spits moe ten afbijten van dit offensief. Inmiddels zijn er tegen Hertel al 38 klachten ingediend door slachtoffers of nabestaanden van oud-werknemers van het bedryf. Hertel wilde tot dusverre niet ver der gaan dan het betalen van 25.000 gulden als voorschot op een schadevergoeding. „Dat het bedrijf dit voorschot op de schadevergoeding voor de heer Sens nu wel wil betalen, betekent voor ons een doorbraak," zegt mr. R. F. Ruers, de raadsman van het Comité Asbestslachtoffers. Maar hij tekent daar onmiddellijk bij aan dat de procedures voor de an dere 37 gevallen onverminderd worden voortgezet. De toezegging van Heitel om te betalen is volgens Ruers boven dien gedaan 'zonder erkenning van de aansprakelijkheid'. Wan neer het bedrijf zou erkennen in derdaad aansprakelijk te zyn voor de slechte gezondheidstoestand van zijn vroegere werknemers, dan zouden zij daaraan juridisch gezien allemaal recht op een scha devergoeding kunnen ontlenen. Zo ver wil het bedryf niet gaan. „Dus gaan we nu volop door met fa die andere zaken," zegt Ruers. „Hertel is voor ons een zeer stroe ve tegenstander, die elke aanspra- kelijkheid afwijst en de vermoor de onschuld speelt, terwijl het een groot aantal slachtoffers heeft ge maakt." Ruers onderstreept nog eens dat het de hoogste tijd i s voor een col lectieve regeling voor asbest slachtoffers. De praktijk is nu dat elk geval afzonderlijk in een juri dische procedure moet worden behandeld en bekeken. „En er ko men nog steeds gevallen bij," zegt Ruers. Inmiddels is oud-politicus E. Heerma aan het onderzoeken of een gemeenschappelijke rege ling voor asbestslachtoffers enige kans van slagen heeft. het felle licht van één van de 111 lampen ter waarde van minstens zeshonderd gulden per stuk.-De milieu-deskundige van de politie gaat het peleton van aspiranten voor en geeft een rondleiding door het kleine weed-paradijs. „Als de planten een topje krygen worden ze eraf geknipt en te dro gen opgehangen," vertelt de 'mi- Ëeuman'. „Alleen een droogka- mer mis ik hier nog, die wilden ze waarschijnlijk naast deze ruimte inrichten." De politieleeriingen loeren in de kweekbak en ande ren turen naar boven. Misschien wel naar andere verdachtmakin gen. Drukte Omdat de politie niet uitsloot dat zich problemen zouden voordoen, was de ME ook ingeschakeld. Po- litievoorliehter Jelle Egas: „We weten dat hei hier 's nachts tus sen drie en vyf uur een drukte van belang is. Het laden en lossen van de loodsen is dan in volle gang. Wij wilden die drukte ver mijden en zijn daarom om acht uur 's morgens met de inval be gonnen. Maar voor het geval dat V De hennep planten ver dwijnen in een vuilniswagen, Later worden ze verbrand. Foto Roel Dijkstra hebben we de ME achter de hand gehouden." Door klachten over stankoverlast van kantoren in de omgeving is de politie de plek te weten geko men. „De politie is het dak opge gaan en heeft de hasjlucht gero ken," zegt Egas. Eerst dachten we dat in twee panden een kwekerij was, maar het bleek alleen deze aan de te zijn." De aspiranten staan stokstijf door hun kogelwerende vesten rond om de kweekbak. De milieuman, uitgedost met een plastic overall en handschoenen, vertelt hen over steenwol. „Hierin worden de stekjes gezet, want steenwol heeft de meeste voedingswaarde voor planten," zegt hij. Na deze biologieles gaat de poli- tieklas naar een kamertje achter in de ruimte. Dit kamertje is spe ciaal ingericht voor honderden kleine hennepstekjes in een stuk je steenwol. De jonge plantjes wachten daar op hun reis naar de grote ruimte waar zij kunnen uit bloeien tot volwassen weedplan ten. Helaas gaat hun toekomst in rook op. De planten worden door de Roteb verbrand. Dei Annemanc Jorritsma durft geen enkele verwachting meer uit te spreken ten aanzien van de A 4- Noord, het omstreden stuk rijks weg tussen het Kethelplem m Schiedam en de Kruithuisweg in Delft. Ze durft niet meer...? De altijd zo recht-toe-recht-aan- minister van Verkeer en Water staat zei hel echt, by de presenta tie van haar begroting. Het viel meteen op dat de weg opnieuw niet was opgenomen in het meer jarenprogramma infrastructuur en transport (MIT). Met een ge baar van hopeloosheid zei Jorrits ma: „Je kunt in Nederland alleen nog infrastructuur aanleggen als je het niet ziet, ruikt en hoort." Daar is met de rijksweg door de polders van Schiedam en Delft geen sprake van, en dat is de mi nister zich terdege bewust. De overlast van een tweemaal twee rijbanen brede weg zal beduidend zijn, zowel in de woonwijken van Vlaardingen-Holy en Schiedam- Noord als in het officiële stiitege- bied zelf. De bufferzone tussen de Haagse en de Rotterdamse agglo meratie kun je beschouwen als het Groene Hart van Delfland, in menig opzicht netzo belangrijk als dat andere Groene Hart. De Kamer van Koophandel in Rotterdam vindt de A4 voor de toekomst dé handeiscorridor van Amsterdam naar Antwerpen. De KvK heeft gepleit voor een onon derbroken verkeersroute: niet al leen het ontbrekende stuk door Midden-Delfland zou er moeten komen, ook het ooit geprojecteerd de gedeelte door de Hoeksche Waard, vanaf de Benelux-ster tot voorbij Klaaswaal. De bereikbaar heid van de Rotterdamse regio zou er zeer bij gebaat zijn, hebben meer KvK's enthousiast betoogd. Hun lobby kwam begin dit jaar stevig op gang. Er viel iets van een glorieuze opleving te bespeu ren onder de voorstanders, want nog nooit had de aanleg van het betwiste stuk door Midden-Delf land zo nabij geleken. Zelfs de ge meente Schiedam, die altijd fana tiek dwars lag, was gaan meeden ken over een verantwoorde inpas sing. Maar de Tweede Kamer ging op de rem staan: er moest op last van Peter van Heemst (PvdA) en Nicky van 't Riet (D66) eerst een bredere afweging worden ge maakt van milieu-, landschaps- en economische belangen. Een formaliteit? Ondertussen gingen projectontwikkelaars en woning corporaties gewoon door om te zien of een deel van de weg over kapt zou kunnen worden met hui zen of bedrijven. En dan nu een - minister die de handen ten hemel heft, klagend dat de inpasslngsei- sen steeds strenger worden? Zo gauw geeft Jorritsma het door gaans niet op, dus het is geen wonder dat de hardnekkige te genstanders van de A 4-Noord be paald iets arglistigs zien in haar gespeelde wanhoop. Het zyn erva ren actievoerders, die de strate gieën van beleidsmakers zo on derhand wel kennen. Jarenlang riep de rijksoverheid dat de weg er moest en zou komen, en al die tijd hadden milieu-organisaties voldoende troeven in handen om met een rechtsgang de procedu res te rekken. Het fel vóór zyn lokte evenzovele felle tegens uit. Jorritsma pakt 't nu anders aan. Ze doet alsof ze er geen heil meer in ziet, hopend dat de actievoer ders in slaap sukkelen, zodat ze ineens kan toeslaan. Maar de cri tici zijn niet gek en laten zich door minister Klaas Vaak geen zand in de ogen strooien. Terwijl milieu- en bewonerscomi tés waken voor de woonkwaliteit en de landschappelijke rust, komt de Delftse ingenieur Ben van der Chijs met geheel andere en beslist originele waarschuwingen. Hij heeft berekend dat de weg, zoals de Kamers van Koophandel 'm wensen, dermate veel autover keer zal aanzuigen dat de files voorde Beneluxtunnel straks nog langer zijn dan nu, zelfs in acht genomen dat de tunnel twee keer zo breed wordt. Van der Chijs baseert zich mede op prognoses van Rijkswaterstaat en daar is het parlement danig van geschrokken: je legt immers geen weg aan om files te creeren. Van der Chijs bepleit een alterna tieve verbinding tussen Rijswijk en de Europoort, namelijk via het Oranje-tracé. Het zal hem genoe gen doen dat de A 4-Noord op nieuw niet in het MIT zit, maar dat de infrastructuur van het Westland wél in het verkennin genprogramma is opgenomen. 4» P

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2