15 Eind oktober start bouw Vlaerdingerhout 'Er zit daar een gevaarlijk beest' Rotterdams Dagblad 'Bus 52 weer over Borodinlaan' Alle hobbels voor het project zijn nog niet uit de weg 'A 4 voorlopig uit beeld' Oude timmerloods weer in gebruik Vlaardingen maakt voorzichtig toch bezwaar tegen gewijzigde busdiensten Veel klachten stankoverlast Babbeltruc bij invalide vrouw Vijf valse honderdjes Vechtende dief gaat er vandoor Kopieermachine opengebroken Vlaardingen keurt afsluiten Abtswoudseweg af Nieuwe Passagé~*~7Wwinkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Waterweg Woensdag 17 september 199 7 Vlaardingen/Schiedam De Mi lieudienst Rijnmond (DCMR) is sinds gisteravond op zoek naar de oorzaak van een penetrante stank in Gaardingen en Schiedam. Bij na negentig bewoners uit Vlaar- dingen-Centrum en Oost en Schiedam hebben gisteravond ge klaagd over stankoverlast. De om schrijvingen van de overlast van eren van een brand, rook, uien, oiie tot een chemische lucht. On danks uitgebreid onderzoek door de DCMR en door bedrijven uit de industriegebieden Pemis en Bot lek-oost is tot nu toe nog niet ont dekt wat de grote stankoverlast veroorzaakt. Het onderzoek gaat verder. Maassluis Een 71-jarige invali de bewoonster van de Frans Halslaan in Maassluis is gister middag het slachtoffer geworden van een babbeltrue. Twee vrou wen belden aan met een smoes dat er iets mis was met haar bad kamer. De bedriegsters namen de vrouw mee naar de badkamer en hielden haar aan de praat. Een derde handlanger onderzocht in de tussentijd de woning en haalde uit de portemonnee van het slachtoffer en uit allerlei potjes een bedrag van vierhonderd gul den. De bewoonster merkte de diefstal op nadat de twee vrouwen waren verdwenen. Waardingen Een winkelier aan de Oosthavenkade in Gaardingen trof de afgelopen week maar liefst vijf valse briefjes van honderd gulden in haar kassa aan. Ze kon niet meer nagaan wie met de val se biljetten had betaald. De politie heeft de zaak in onderzoek- Het is niet bekend of meer Gaardingse winkeliers de dupe zijn geworden van valsemunters. GaardingenBy een supermarkt aan de Reigerlaan in Gaardingen ontstond gisteren een worsteling tussen een 31-jarige dief, winkel personeel en omstanders. De cais sière zag dat de man een paar pak ken koffie in zijn tas stopte en wil de de tas bij de kassa afpakken. De man liet de tas niet los en sleurde de vrouw mee naar de uit gang. Ze liep daarbij een ge kneusde arm op. De eigenaar en enkele omstanders konden de dief buiten de winkel in zijn kraag grijpen. In afwachting van de poli tie wist de man zich alsnog los te rukken en te vluchten. De tas met acht pakken koffie liet hij achter. De politie weet wie de dader is en zal hem aanhouden. Hoek van Holland Kort na slui tingstijd ontdekte een 62-jarige eigenaar van een supermarkt aan de Prins Hendrikstraat in Hoek van Holland dat zijn kopieerma chine was opengebroken. Onbe kenden hadden de geldlade met daarin 350 gulden aan kleingeld weten leeg te halen. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Met precies een jaar vertraging moet het in de tweede helft van oktober 1997 eindelijk gaan gebeuren: begin nen met de bouw van park Vlaerdingerhout. Veertien, vijftien maanden later worden de honderd woningen en de onder grondse parkeergarage aan de Dijksteeg/Sclaavenburg opge leverd. In de voorlaatste week van okto ber wordt de bouwvergunning on herroepelijk en is bezwaar aante kenen ongemogelijk geworden. Omdat de gemeente Gaardingen en investeerder Slokker inmid dels alle bezwaren van omwonen den hebben weggemasseerd, zijn er geen protesten tegen de bouw ingediend. „Maar," zegt wethou der K. van der Windt (stadsontwikkeling) in een reac tie, „we beginnen niet voordat de vergunning onherroepelijk is." Toch zijn nog niet alle hobbels uit de weg. Door het uitstel van een jaar heeft projectontwikkelaar Slokker forse verliezen geleden. Tijdens een informatiebijeen komst voor toekomstige bewo ners in april dit jaar in het Delta Hotel noemde projectleider A. P, Tierie een bedrag van 700,000 gul den dat het oponthoud zijn werk gever kost. Of dat bedrag nog klopt, zegt Tterie nu niet te weten. Hoewel hij de gemeente Gaardin gen verantwoordelijk acht voor het oponthoud -een vergeten stempeltje hield de procedure bij de Raad van State voor maanden op - ontkent hij dat er een reke ning van zeven ton onderweg is naar de gemeente Gaardingen. „Zo ga je als partners niet met elkaar om. We zijn in gesprek met elkaar. Slokker wil in de toekomst graag nog meer zaken doen met de gemeente Gaardingen en dan is het heel onverstandig om zo maar zo'n claim neer te leggen." Wethouder Van der Windt zegt het bedrag van zeven ton 'niks'; „Wij hebben Slokker gevraagd een opzet te maken van de extra kosten van de vertraging. Daar is het wachten nu op. Pas dan gaan wij om de tafel zitten om te zien welke vergoeding redelijk is." Een tweede probleem met park Gaerdingerhout is het behoud van de dijkwoningen. Een nieuw onderzoek heeft uitgewezen dat de fundering van de dijkwonin gen, die wethouder Van der Windt en de Historische Vereniging Gaardingen graag willen behou den, in zeer slechte staat is. Slo pen is het advies. De wethouder wil dat echter niet zo maar overnemen. „Het ver baast me, omdat er ook een ander onderzoek ligt dat niet op die pro blemen wyst. Daarom willen we het opnieuw laten toetsen om te zien wat juist is." Om de bouw van de woningen en de deels openbare parkeergarage niet langer op te houden, wordt eerst het terrein onderaan de dijk bebouwd. Aan de hand van grond- mechanisch onderzoek kan dan meteen worden bekeken wat de invloed van de nieuwbouw op de historische panden is. Schiedam „De A 4 is voorlopig uit beeld." Dat is de conclusie die wethouder L.A. Hafkamp trekt na lezing van de begroting van Verkeer en Waterstaat. De Schiedamse wethouder vindt het 'bijzonder treurig en jam mer' dat haar partijgenoot mi nister Jorritsma niet bereid is om meergeld uit te trekken. Er kan geen gouden sausje over de rijksweg tussen Schiedam/ Gaardingen en Delft worden ge goten, aldus de bewindsvrouw. „De gemeente Schiedam is nog steeds van mening dat de rijks weg er niet moet komen. Maar als de weg er móet komen, dan kan het alleen maar onder grond. De overlast in zo'n dicht bebouwd gebied moet tot een minimum worden beperkt," al dus Hafkamp. De opstelling van de minister heeft de aanleg van de A 4 vol gens de wethouder in elk geval niet dichterbij gebracht, „Een behoorlijke meerderheid in de Tweede Kamer is toch van me ning dat die weg ondergronds moet komen. En dat er ook in Midden-Delfland een betere in passing moet komen. Het ;s ai- leen een verzuim van de Tweede Kamer om daarbij ook geld te geven. Als ik het zo mag inschat ten is de A 4 voorlopig uit beeld. En ja, hoe een nieuw kabinet er over denkt kan ik natuurlijk ook niet overzien." Hans van Embden houdtde vondeling vast, terwijl één van dejon- ge bezoekers van het centrum voor natuur- en milieueducatie van de gemeenteVlaardingen eenstukjefruit voert. FotoRoeiDijkstra Door Jan Rozendaal Gaardingen De Gaardingse ge meenteambtenaar Anneke van der Valk wist niet wat haar over kwam toen ze 's morgens de deur van de kassen van het natuur- en milieucentrum aan de Hofsingel wilde openmaken. In haar oog hoek zag ze wat en voor ze 't goed en wel doorhad stond 'het' tegen haar been: bek open en stekels overeind. Ze schrok zich wezenloos en ren de naar de even verderop gelegen kantine van de plantsoenendienst van de gemeente Gaardingen. Stoere mannen die dat varkentje weteens zouden wassen - zeiden ze. „Maar," zegt Van der Valk, „ze schrokken toch ook wel even van de grootte." Verzin een list, want het beest moest worden gevangen. „En snel ook, want binnen een half uur zou ik een klas met 36 kinderen op be zoek krijgen in ons natuur- en mi lieucentrum. En als dat beest dan zo'n groep binnenwandelt, kan ik de bijenles ook wel vergeten." De mannen van de plantsoenen dienst -met z'n zessen waren ze - stonden met kooien en stok ken te verzinnen wat te doen, toen hun collega Hans van Embden kwam aanlopen. Wat er aan de hand was, wilde Van Embden wel eens weten. „Er zit daar, onder die pallet, een gevaarlijk beest," kon hij opmaken uit de door elkaar schreeuwende mannen. Maar gevaarlijke beesten bestaan er niet voor Van Embden. Hij gaat z'n hele leven al met dieren om. Van vogels tot ratten. „Als je ge woon op een normale manier overkomt op zo'n beest, komt het bijna nooit voor dat ze je bijten," weet de Gaardingen ^Zonder te weten wat voor dier zich onder de pallet had ver schanst, begon Van Embden maar eens aan de staart te trekken. „Maar dat beest zat zo in de stress dat hij zich vastgreep. En ja, als je te hard trekt, trek je zo z'n staart eraf," zegt de ambtenaar. Van een collega leende hij een stok om het beest een duwtje te geven en toen zijn kop aan de andere kant van de pallet naar buiten kwam, kon Van Embden 'm grijpen. Keurig zoals het. hoort achter de kop beetpakken. Het was een leguaan. Een groene leguaan, die van kop tot staart 87 centimeter meet. Een mannetje. „Gevaarlijk? Nee hoor. Leguanen zijn uitsluitend fruiteters," zegt Van Embden opgewekt. Maar he lemaal ongevaarlijk toch ook weer niet. „Hij heeft m'n armen wel van boven tot onder opengekrabd. Maar ja, hij was in de stress." Een tetanusprik, adviseerden zijn collega's nog. Maar dat soort ad viezen is niet aan Van Embden besteed: ,3en je gek, 't is bijna al weerweg. Leguanen," gaat de dierenlief hebber verder, „zijn mensvrien delijk. Ze kunnen zich wel agres sief opstellen, maar als je hun ver trouwen hebt gewonnen, willen ze echt bij je komen. Dat is nu al zo. Dan gaat ie in m'n nek liggen. Hij wil echt bij me komen." 'Wel leuk' Ook de vindster, Anneke van der Valk, is net als de leguaan al weer helemaal bekomen van de schrik. Hoewel de twee ambtenaren het 'natuurlijk wel leuk' vinden dat de leguaan uitgerekend bij het ge meentelijk natuur- en milieucen trum aan de rand van 't Hof aan klopte, blijft de vraag waar het dier vandaan komt. De vermoe dens zijn dat hij door iemand in de buurt is neergezet. „Ik denk niet dat hy ergens ont snapt is, maar gewoon door ie mand gedumpt Ja, hoe gaat dat? Je koopt zo'n beestje als ie een centimeter of tien, vijftien is. Daar heb je een bakkie voor. Maar dat dier groeit en groeit en blijft maar groeien. De lengte kan oplo pen tot 1,40 tot 1,80 meter. Dus op een gegeven moment wordt hij zo groot dat de mensen niet meer weten wat ze er mee moeten en niet de moeite nemen om er een goed adres voor te vinden. Het ge makkelijkste is dan dumpen. Zo lopen er hier in de polder wel meer van dat soort beesten, die er in de zomer worden neergezet. En 's winters gaan ze dan dood omdat ze niet tegen die lage temperatu ren kunnen." De toekomst voor de vondeling is inmiddels bepaald. Zijn thuis wordt het Holland College in Maasland. Daar worden dieren verzorgers opgeleid en de school herbergt heel veel dieren. „Het is puur uit interesse. Steeds meer mensen nemen een terrarium en raken daarin geïnteresseerd en daar willen wij op inspelen," aldus Corine Janssen van het Holland College. Momenteel wordt ge werkt aan een mooi onderkomen voor de leguaan. Het architectonisch fraaiegebouwop het voormaligeterrein van Wilton-Rjcnoordwordtgerced ge maakt voor de nieuwe eigenaar, het Schiedamse staalverwerklngsbedrijf Hersbach Foto Roeioijietra Schiedam Werklui zijn momen teel hard bezig met het 'ontmantelen' van de timmer- loods op het voormalige terrein van Wilton-Fijenoord. Het archi tectonisch mooie gebouw met boogramen is gekocht door het Schiedamse staalverwerkingsbe- drijf Hersbach. Het bedrijf, nu nog gevestigd aan de Nieuwe Wa terwegstraat, breidt uit en ver huist in december naar het nieu we onderkomen op het bedrijven terrein^Vijfsluizen. Binnen in de loods is het nu nog een rommeltje. Loshangend ijzer en kapotgegooide ramen ontsie ren de prachtige uitstraling van het gebouw. Werklui zijn bezig het ijzer met snijbranders te ver wijderen. Op het dak van de loods staan de rollen dakbedekking al klaar. De grote hoeveelheden ijzer wor den door een shovel in een contai ner gegooid. Met een oorverdo vend lawaai vallen de stukken staal in de bak. Voor de rest kan er weinig worden weggehaald of ge sloopt in de loods. De ruimte is door de jaren heen al zo goed als kaal gesloopt. Volgens wethouder A.G. Wieg man past de onderneming precies in de formule van een hoogwaar dig bedrijventerrein dat het ge bied aan de Gaardingerdijk moet gaan worden. Het bedrijf produ ceert volgens de wethouder geen overlast en ïs daarom uitstekend geschikt voor het bedrijventer rein. Door Ben van Haren Gaardingen Tegen drie punten in de nieuwe dienstregeling van de RET zal wethouder Van der Steen bezwaar aantekenen by de Stadsregio Rotterdam. Hij gaat pleiten voor de terugkeer van bus lijn 56 op de Dillenburgsingel, voor het verhogen van de fre quentie van bus 52 tussen 18.00 en 20.00 uur en voor het verlengen van de dienst tot 20,30 uur van de nieuwe buslijn 55, Hij heeft die toezegging gister avond gedaan in de raadscommis sie verkeer, vervoer en groen, waar een brede delegatie van Het Zonnehuis aanwezig was. De meerderheid van de commissie eist wel dat de bezwaren niet mo gen leiden tot een verslechtering van de busdienstregeling die nu van kracht is. De wethouder waarschuwde de insprekers overigens bij voorbaat, dat hij de kans op een terugkeer van de bus op de Dillenburgsingel zeer klein acht De verlegging van de route van bus 56 maakte deel uit van een pakket aan maatrege len, waarmee vorig jaar septem ber de raadscommisie heeft inge stemd. Directe verbindingen van uit Holy met het stadscentrum, Hoogstad en het nieuwe zwembad De Kulk en het opvoeren van het aantal lijnen naar NS-station Gaardingen Oost rolden uit het overleg, dat Van der Steen was aangegaan met de RET die vooraf had gewaarschuwd dat de kosten van het busvervoer in Gaardin gen niet hoger mochten worden. „De Stadsregio, die sinds vorig jaar de uitkering voor het plaatse lijk openbaar vervoer van het rijk ontvangt, heeft zelfs een bezuini ging van twintig miljoen gulden opgelegd gekregen," benadrukte Van der Steen gisteren. „Daarom waren we allemaal zo enthousiast over de bereikte wijzigingen, want we kregen alles wat we vroegen," vulden de commissiele den Blumenstock (W200Ö), Den Hoedt (D66) en Van der Velde (GroenLinksXhem aan. De commissie stelde nu vast dat ze met haar advieskan vorig jaar zich vooral gericht heeft op de l/jnroutes en nauwelijks gelet heeft op frequenties. Het aantal bussen dat in de nieuwe dienstre- geling na 18.00 uur langs het Holy Ziekenhuis rijdt, is te weinig, zo was gisteren de conclusie. Een ambtenaar van de RET ver telde dat sinds de nieuwe dienst regeling van kracht is vijftien re acties zijn binnengekomen. Daar toe behoren ook de bezwaren van de ouderenbonden ANBO en PCOB en verpleeghuis Het Zon nehuis, dat ruim vierduizend pro testhandtekeningen verzamelde tegen de verplaatsing van de bus halte naar de Lepelaarsingel. Schiedam De buslijn 52 van Schiedam naar Gaardingen moet weer haltes krijgen op de Borodinlaan. Dat vindt de fractie van Gemeentebelangen Schiedam. Burgemeester en wethouders, zo stelt de partij, moeten bij de RET bewerkstelli gen dat de situatie van voor 1 ju ni 1997 weer wordt hersteld. Want de vervoersmaatschappij heeft dat met de deze maand in werking getreden winterdienst- regeling niet gedaan. Toen een kwart eeuw geleden er een buslijn 'om de noord' naar Gaardingen ging lopen, werd er gestopt aan de Borodinlaan, te genover het Schubertplein. Met ingang van afgelopen zomer weid de buslijn in Groenoord verlegd naar de Mozartlaan. De halten aan de Borodinlaan ver dwenen en daarvoor kwamen nieuwe aan de Gvaldilaan. Als mötief werd door de RETT opge geven dat uitstappen op ae Gvai- dilaan dichter bij het winkelcen trum Hof van Spaland zou zijn. Maar dat blijkt volgens Gemeen tebelangen wel mee te vallen: „Genoemde halten liggen zeker nog tweehonderd k tweehon derdvijftig meter van het winkel centrum verwijderd. Nauwelijks een meter dichterbij. Een farce dus." Maar wat de fractieleden H.W. Metaal en A. van Loenen nog het meest stoortis dat de ouderen de dupe zijn geworden. In diverse beleidsnotities over het ouderen beleid is steeds als uitgangspunt genoemd dat het voor het lang zelfstandig kunnen functione ren van ouderen van belang is -dat openbaar vervoer bp lobpaf- stand is te bereiken. Gemeente- - belangen refereert daarby aari de gemeentelijke nota Ouderen beleid van 1990. De routewijziging van lijn 52 strookt daarmee in het geheel niet, omdat vlakbij de opgehe ven halten aan de Borodinlaan 'een concentratie van ouderen huisvesting aanwezig is', schrijft Gemeentebelangen, daarbij doe lend op de Z-üats aari het Schu bertplein en Lisztplein en'de ga lerijflats aan het Straussplein. Naar aanleiding van deze route wijziging, vindt de fractie dat als bus of tram in de buurt van wooncomplexen van ouderen an ders gaan rijden, dat vooraf met de samenwerkende ouderenbon den zou moeten worden bespro ken. Door Ben van Haren Vlaardingen—Het voornemen van de gemeente Delft om de Abtwoudseweg en de Schieweg bij haar gemeentegrens af te slui ten keurt het gemeentebestuur van Gaardingen af. Hetzal onher roepelijk tot toename van sluip- verkeer over de Breeweg en Zouteveenseweg leiden en be hoort onderwerp van overleg te zijn tussen de verschillende ge meenten in het reconstructiege bied, schrijft men in een brief aan de Delftse collega's. Delft vindt het gebruik als sluip route van de twee oude polderwe gen tussen Schiedam en Delft niet langer acceptabel. Het auto verkeer over deze routes tussen de Rijnmond en de regio Haaglan den past niet bij het karakter van de wegen en brengt de verkeers veiligheid in gevaar, bepaalde enige tijd geleden de Delftse ge meenteraad. Die heeft toen onder zoek naar maatregelen geëist van het gemeentebestuur. Het afkondigen van, met de spits, wisselende inrijverboden op het Delftse deel van de wegen stond als oplossing tegenover volledige afsluiting van de wegen bij de ge meentegrens. Het doodlopend maken van de wegen krijgt de '"oorkeur van het Delftse college van burgemeester en wethouders. Bij deze keuze laat men zich lei den door de handhaafbaarheid en effectiviteit van de maatregel. Gaardingen vindt dat Delft zo'n maatregel niet eenzijdig kan ne men en wijst erop, dat afsluiting ook nooit ter sprake is geweest bij de bespreking van de verschillen de plannen voor Midden-Delf land. In dat verband wordt naast het deelplan Abtswoude en het projectplan Wegen Midden-Delf land ook het kabinetsplan voor de A4-noord genoemd. Bij het Delftse college wordt aan gedrongen op overleg met alle be langhebbenden. Gaardingen er kent wel, dat het gebruik van de wegen in Midden-Delfland als sluiproute reeds jaren een pro bleem vormt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1