h Sport Bulderend kanonschot beëindigt koude oorlog in Whitbread Race Bal na... arta tl 'Paparazzi' weren Feyenoord uit vliegtuig A c Het aapje van Andiies van Dijk 'Wat Rep doet moet hij zelf weten' R 0 P Twaalfde man Arjen van Gent is 'loos' op BrunelSunergy, nu onderweg naar Kaapstad fflTVfr Moedeloos Maandag 22 september 1997 „Van Gaai, de grote perfectie- nist,scoutteeenspelenner,vijf, soms wel zes, zeven keer. Hij bleef maar zoeken naar slechte eigenschappen, van zo 'njongen. Doodscouten,noemik.daX.A\sje ,langblijft zoeken,vindjealiijd r wel iets negatiefs." Ajax-penningm cester Arie ,-yan Os in Vrij Nederland - IfZo'n harde benadering als die ','van Van Gaai spreekt echt niet iedere voetballer aan, Spelers voor urie wij interesse toonden, zeiden vaak bij voorbaat nee." Nogmaals Van Os in VN ,flk hoef niet per se een club te hebben. Als ik niet kan werken zoals ik tril, interesseert de job *&an ivetbalcoach mij über- gfcaupt niet Feyenoord kwam te mroeg, andere aanbiedingen ttfyond ikniet interessant genoeg, maar wie Ajax de deur wijst, is niet goed bij zijn hoofd. Ajax-trainer Morten Olsen in Vry Nederland, „Ik ben op m'n sterkst. Ik merk dat ik nog maar weinig word weggezet en waarikvroegerhet laatste kwartier wel eens op adem moest komen, speel ik nit met gemak de negentig minuten vol. Dat ik nu sterker ben, komt met name door de invloed van Engeland. Ik keb geleerd dat het fluitje niet komt, dus ik moet wel doorzetten. Ik hoor als het ware na el Jee tackledoorgaan, doorgaan, niets aan de hand." Dennis Bergkamp in Nieuwe Revn. „Het blijft een eer om het shirt van het Nederlands elftal te dra gen, Het is het hoogste wat je Jeynt bereiken als voetballer." Edgar Davids in AktneeU ,Jk vroeg mij af of'dudek' nog wat zou betekenen in het Pools. Met een glimlach zag ikdat'du- dek' behalve 'hop' als vogelook' 'sukkel' betekent,Hier lijkt het Latijnse gezegde' 'nomen est omen' (de naam is een voorte- „Tyur heeft zijn capacitriten génT^tytandert üii'Zohad hij tot 2090'kampioen kunnen' «pmansin Door Paul van den Bosch Isle of Wight—'s Ochtends had het We will mek you' van Queen nog door de luidsprekers geknald toen de BrunelSunergy de haven van Southampton verliet, op weg naar de denkbeeldige startlijn voor het Zuid-Engelse eiland Wight. Freddy Mercury moest het zelfvertrouwen verwoorden van de Nederlandse deelnemer aan de Whitbread, die net daarvoor nog de opbeurende woorden van twee voudig winnaar Conny van Riet schoten had aangehoord We wtll rock you'. Niet de rotsen uiteraard, maar de concurrentie in 's werelds meest vermaarde oceaanrace. Weinigen dichten de BrunelSunergy veel kansen toe in de negen etappes, te varen tot aan mei'98. Te weinig ervaring, een te laag budget, beide in vergelijking met de negen andere deelnemers. Bovendien hebben alleen Bru nelSunergy en de Amerikaanse deelnemer America's Challenge géén ontweip afgenomen by de Nieuw-Zeelandse tekenaar Bruce Farr, beschouwd als de beste in zijn stiel. Feiten die alom tot weinig hoop gevende prognoses leidden. On bekend maak te inderdaad onbemind. Déérom, extra luid, de bood schap van Bru nelSunergy: We will rock you Het kon het contingent Ne derlandse sup porters wel bekoren. Alleen de 'Silk Cut', van de charismatische skipper Lawrie Smith, kreeg een grotere ovatie. Maar die Engelse boot zeilde dan ook onder de klan ken van 'Rule Brittania' de haven uit, richting start. De eerste mijlen van de monster- tocht spraken gistermiddag, na dat de Engelse prins Andrew het startkanon had afgevuurd, die sombere voorspellingen niet te gen. Als negende en voorlaatste verliet de Nederlandse boot de So lent, de zee tussen Isle of Wight en het Engelse vasteland. Op,de oceaan lag de boot daarnazelfs achteraan het veld. Maar, te veel conclusies konden daaraan niet worden verbonden. De eerste etappe, met het Zuid- Afrikaanse Kaapstad als finish- plaats, duurt nog een maand; het verschil is nog uit te drukken in minuten. Bovendien kan inihet huidige puntensysteem een mati ge etappe altijd nog worden ge compenseerd. Dat was vroeger, in de periode van Van Rietschoten, Tien jachten gaan in Sout hampton op weg voor de zevende Whit bread Race ze zullen acht maanden on derweg zijn roio Reuters toen alles in tijd werd uitgedrukt, wel anders. De oude meester was gisteren ere gast bij de start van de Whitbread, die mede door zijn toedoen van een amateurrace veranderde in een professionele zeilwedstrijd. Zou er trouwens een fotogenieker beeld bestaan van een sporteve nement dan het begin van een mega-zeilrace, als de Whitbread? De helicopters zwermden gister middag rond twee uur Engelse tijd als bijen boven de vloot met tien boten, De lucht was nog ge vuld met de veelkleurige uitlaat gassen van negen stuntvliegtui gen, die een spectaculaire show vol doodsverachting hadden op gevoerd. De Solent raakte gevuld met een armada van duizenden schepen - klein, groot, motorisch aangedre ven,, met zeileiyzelfs een,op hol geslagen ferryboot; (Eem legioen van zeilfanaten, dat zich in gang zette achter de tien boten nadat het kanon had gebulderd. De Noorse Innovation Kvaemer, met Rotterdammer Marcel van Triest als navigator aan boord, kon een botsing met een van de volgboten nogumet vermijden. De wind kracht'was'vier, de spinnakers bolden indrukwekkend in de zon. Geen schone handen Het was meteen het einde van de koude oorlog, waarin ook de Bru nelSunergy geen 'schone handen' hield. Meer dan een week geleden besloot de bootleiding niet met de toegestane twaalf, maar met elf bemanningsleden af te reizen voor de eerste etappe. Daardoor zou het gewicht afnemen en de snelheid evenredig toenemen, zo was de achterliggende gedachte. In de afvalrace viel de keuze op Arjen van Cent, een van de all- rounders op de BrunelSunergy, De echte specialisten konden niet worden geofferd aan de dringen de behoefte aan minder gewicht. De Hagenaar reist nu per vlieg tuig naar Kaapstad, want in de la tere etappes wordt hij wel ingezet Van Gent kreeg opdracht de on heilstijding - voor hem persoon lijk althans - aan niemand te ver tellen voordat de teams officieel zouden worden. De concurrentie zou eens op hetzelfde idee ge bracht w-r:!:.*, Dus vertelde Van Gent het aan niemand. Zelfs niet aan de ver slaggever die hem interviewde en hem expliciet naar zijn verwach tingen vroeg. Eén vraag werd, be grijpelijkerwijs, niet gesteld: ga je eigenlijk wel mee? Niet dus. Gistermiddag voer Van Gent in een rubberbootje achter de Bru nelSunergy aan, als - voorlopige - laatste groet aan zijn zeümaten, met wie hij een half jaar heeft ge traind. De avond ervoor was hij nog wel aan boord geklauterd om het kompas goed af te stellen, Die laatste proeftocht eindigde ietwat blamerend omdat de boot bij te rugkomst in het ondiepste gedeel te van de haven van Southampton kwam vast te liggen. De honder den zeiltoeristen, die zich rond de haven laafden aan de gezelligheid van de 'evening before', konden zich eraan vergapen. In de afgelopen week was de kou de oorlog in volle hevigheid losge barsten in Southampton. Elke dag werd wel een nieuwe controle van de boten aangevraagd door een van de deelnemers. Achter docht en argwaan floreerden aan de kade. Risico „Omdat er deze race natuurlijk veel gelegenheid is om vals te spe len," wist Arend van Bergeijk, een van de bemanningsleden en ex- schipper van de BijunelSunergy. „Op volle zee de controle nooit helemaal sluitend. Daarom wil ie dereen elk risico uitsluiten. Dat hoort by het spel." De huidige Whitbread-vloot is de kleinste in de geschiedenis. De or ganisatie had gehoopt op achttien deelnemende syndicaten. Op de definitieve startlijst kwamen er slechts tien te staan. Tegenover de terugkeer van Nederland - dat in de campagne van lS93-'94 ont brak - staat de afwezigheid van erkende zeillanden als Australië, Nieuw-Zseland en Frankrijk. In de eerste twee landen moet de van oudsher Brits geörienteeröe race het inmiddels afleggen tegen de belangstelling van sponsors en publiek voor de race om Ameri ca's Cup; in Frankrijk was merk waardig genoeg geen geldschieter te vinden. Bergkamp In dét land is Hans Bouscholte, de skipper van de BrunelSunergy, bekender dan in zijn vaderland. In Noord-Frankrijk is de 'look-ali- fce' van Dennis Bergkamp eei be kende sporter, een status die hij in eigen land zou kunnen ver werven bij winst in de vermaarde Whitbread. Vooralsnog had Bouscholte gisteren minder suc ces op Engels territorium dan de Arsenal-spits, met wie hij zo veel gelijkenis vertoont. Niets veranderlijker, echter, dan de Whitbread Race, die eind mei terugkeert in Southampton. Voetbalplaatjes.- Vandaag de dag koopje hele albums tegelijk. Maar toen de 'baby-boomers' nog jong waren, moest je weken wachten op een nieuwe elftalfoto van de eredivisie of de eerste divisie A en B, sei zoen 195S/1959. In kleur! Ze waren 'uitsluitend verkrijgbaar bij Esso déalers voor berijders van gemotoriseerde voertuigen.' Bij de benzi nepomp dus. Een gulden kostten ze, per divisie, aan administratiekos ten. Je kreeg dan een registratiekaart, 'op vertoon waarvan wekelijks één kleurenfoto uit de betreffende divisie' werd verstrekt. Je plakte ze op de muur van je kamertje, verzamelde ze in een plakboek met ringband, of hield ze netjes bij elkaar in de bijverstrekte oranje, gele of blauwe envelop. Er zijn al heel wat met het oud papier meegegaan, maar wie wat bewaarde heeft nog steeds wat Om dat jongensgeluk te delen, net als toen - op deze plaats, met enige regelmaat, zo'n oude elftalfoto, terug uit de tijd. Om te beginnen met Sparta. Sparta, seizoen 1958-'59. Toen voor de laatste keerln degeschfedenls het lands kampioenschap werd behaald. Doelman Andries van Dijk droegzijn mascotte, een aapje, mee naar elk doel. Voor de wed strijd hing hij het zorgvuldig aan de bin nenkant van het net De glimmende broekjes kwamen in zwang, maar Jannie Schilder en Hans de Koning gaven de voorkeur aan het doffe zwart Ook de shirts waren in dietijdalaan mode onderhevig. Het witte halsstukje war. een knipoog naar en de voorloper van het tegenwoordige T-shirt Opvallend is, dat Sparta dat seizoen - ondanks harde spelers als Hans de Koning, Ad Verhoe ven, Pim Visser, Joop Schop en Jannie Schilder - geen enkele officiële waar schuwing opnep; een reprimande, te ver gelijken met de huidige gele kaart. Defdtoisgemaakt met de jongenstribune op deachtergrond, die toen nog volliep bij elke thuiswedstrijd. Het gemiddelde aan tal toeschouwers bedroeg ook 19.500. Een Jongenskaartje kostte die tijd twee kwartjes. Denis Neville ontbreekt op de foto. In die tijd was het nog niet de ge woonte dat de trainer zich bij rijn spelers voegde. De vaste reserves Jan Viiierlus en k?b Zaal zijn evenmin vereeuwigd. De ge blesseerde Pim Visser heeft zich wel ge meld. In regenjas. Alhoewel Pim..., PJ.S- Visser; voetballers hadden toen nog voorletters. Staande vlnn PJ.S. Visser (geblesseerd)A.W. Verhoeven, J .Schop. J.C.Schüder, A. van Dijk, J J. de Koning, F.v.d.Lee. Knielend vlnr; A. van Ede, P.G. de Vries, W.G.v.d.Gijp, P.Geel, M.Bosse- laat. Foto Esso/ANP Op de terugweg van Italië naar Nederland hoorde het legertje journalisten dat Feyenoord in de Europa Cup overal volgt op de luchthaven dat de spelers, de trai ners en het bestuur een vertra ging hadden van zeven uur omdat hun chartervliegtuig op het ver keerde vliegveld van Europa stond. Feyenoord informeerde bij de touroperator of men soms m het vliegtuig van de pers kon meereizen. En wat zeic^n de 'pa parazzi' toen: 'Nee, w&J wij zijn Feyenoord zat...' Twee weken geleden besloot Feyenoord de Nederlandse 'papa razzi' niet meer mee te laten vlie gen naar Europa Cup-bestemmin gen. Anderhalf jaar geleden was de pers al uit de hotels van Feye noord geknikkerd, vanaf dit sei zoen moet men ook met een ander vliegtuigreizen. Gregg Berhalter, Sparta's Ame rikaanse invaller, moest zaterdag avond door assistent-trainer Adri van Tiggelen in toom worden ge houden. De middenvelder was tot twee keer toe in het gezicht ge spuwd door PSV-er Zeljko Petro ze. Van Tiggelen- „Berhalter wil de verhaal gaan halen, maar daar heb ik hem van kunnen weerhou- den." 4 Phillip Cocu hield een pijnlijk gezicht over aan het treffen met Sparta. „Ik kreeg een stomp van Mark Noorlander recht in mijn gezicht," Lmagde PSVs midden velder zijn nood. „En dat, nadat we voor de wedstrijd een minuut stilte in acht hadden genomen voor zinloos geweld." „Volgend jaar bestaat Sparta exact 100 jaar," schrijft Dave Grondel in het prgrammablad voor PSV-Sparta. „Op 1 april 1888 werd de Rotterdamse club opge richt." De datum klopt, maar re kenen blijkt niet het sterkste punt van het redactielid, Bij de uitreiking van de presen- tatiegids hoort uiteraard een ere gast. Bij voetbalclub Barendrecht viel die eer zaterdag te beurt aan het oudste lid. De 90-jarige Karei van der Waarde genoot ogen schijnlijk zichtbaar van de speech van Simon Kelder. Aan het eind van zijn betoog vroeg de voorzit ter of hij zo vriendelijk wilde zijn het eerste exemplaar van de pre- sentatiegids in ontvangst te ne men. Een reactie bleef uit „Om eerlijk te zijn, heb ik er geun barst van gehoord..." biechtte Van der Waarde zijn handicap op. Eric Cantona, de voetballer die filmster werd, heeft in het Franse filmtijdschrift Première antwoord gegeven op een paar prangende vragen over reïncarnatie. Op de vraag als welke bloem Cantona zou willen terugkeren op aarde, antwoordde hij: 'als een margriet'. Als welke boom - 'als een pijn boom'. En als welke vrouw? „Als prinses Di, op de plaats waar ze nu is. Als zo'n plaats bestaat" IK HEB EVEN gewacht totdat het vanuit Amsterdam beves tigd was en nu het bevestigd is, vind ik niet dat ik het u mag verzwijgen, maar in het buiten landse hotel waar Ajax vorige week drie dagen logeerde, deugd en de hors d'oeuvres met. Ook is het misschien aardig te we ten waarom PSV verloor. Dick Avocaat waste per ongeluk op dinsdag z'n haar, terwyl hij dit voorafgaande aan alle eerdere overwinningen op woensdag deed. Op het moment dat hij zich dinsdags had ingezeept en z'n kop in de fontein stak, besefte hij de vergissing, maar toen was het te laat. Wat er by Feyenoord is misge gaan, heeft u zelf kunnen zien. Van den Herik kwam bij het sta dion van Juventus als eerste de bus uit. Normaal is dat Arie Haan. Ik zag 't gebeuren en terstond dacht ik: dit gaat fout, Ajax haalde met de hakken over de sloot het eindsignaal in een land waar het niet gewend meer is te komen. PSV is in het dagblad Trouw omschreven als de ar moedzaaier in het toernooi der weldaad en Feyenoord zag sterre tjes in Turijn en in alle wedstrij den heb ik vooral gelet op de moe deloosheid van de trainers op de bank. Ze zaten daar maar en aan schouwden het noodlot in het een zame besef over geen enkel mid del meer te beschikken om hun jongens te stimuleren. De hors d'oeuvres, dat haar en die bus hadden de wedstrijden al verziekt voordat ze eraan begonnen waren. Nederland is erg opgewonden ge raakt over de teleurstellende re sultaten van de topclubs, althans als ik hoor en lees met welke spontaniteit ze alle drie werden neergesabeld. Kennelijk was men er dus van overtuigd dat Ajax, Feyenoord en PSV met groot ge mak over hun tegenstanders zou den heenrollen, en dat ons voetbal ver boven, het andere verheven was, want anders zou ik niet we ten waarom men ineens zo ge schrokken en ontmoedigd rea geert. Het vervelende van dit soort uit slagen is, dat nu overal het groepsgedrag moet worden ver anderd. Ajax wil nooit meer iets met een hors d'oeuvre te maken hebben. Daar ligt de kat op. Advo caat heeft gezworen voortaan op dinsdag met z'n jatten van z'n haar af te blijven en sinds Feye noord in Turijn van de sokken is gespeeld hangt er aan het prik bord een nieuwe volgorde waarop men de bus ingaat en ook weer uit. Het bijgeloof heeft het altijd zWaar te verduren bij tegenval lers. Vroeg of laat komen trainers en spelers altijd weer tot de ont dekking dat het geluk van een vaste gewoonte is uitgewerkt. Op zo'n moment moet alles worden herzien. Dat Is een toestand van heb ik jou daar, want als één vieze ouwe onderbroek van de ene spe ler niet spoort met de volgorde waarop de masseur in het hotel de kamersleutels aanreikt, heb je de poppen al aan het dansen. Soms gaat dat weken duren. En nu be grijpt u meteen de sportuitdruk king: het is wachten totdat alle neuzen weer in één richting staan. Dat is wanneer het bijgeloof weer volledig correspondeert. Voetbalvereniging De Zwarte Schapen heeft er geen moeite mee als trainer Johnny Rep in zijn vrije tijd cocaïne zou hebben gebruikt Voorzitter Henk Cou- wenberg van de Akneerse zon daghoofdklasser ziet geen enkele grond om de oeiénmeester in dat geval uit 2jjn functie te onthef fen. Uit documenten van hu Open baar Ministerie in Haarlem blijkt dat Rep tijdens politieverhoren heeft bekend de afgelopen drie jaar zo'n tien keer cocaïne te heb ben gebruikt Hij zou die volgens de politie hebben gekocht van' een van de hoofdverdachten in een grootschaligedrugszaak. Rep zou tijdens die verhoren hebben verklaard dat het verdo vende middel alleen voor eigen gebruik was bestemd. Deze lezing wordtbevestigd door persofficier A Zwiers van de Haarlemse rechtbank. Zij beves tigt dat het om kleine hoeveelhe- -den gaat. Zwiers benadrukt te vens dat Rep door het OM niet als verdachte in de drugszaak wordt beschouwd. Justitie houdt momenteel, een aantal verdach ten vast in verband met de groot schalige import van 400 kilo coca- ine. Het onderzoek in deze zaak -is volgens de persofficier in volle gang en duurt zeker nog enkele weken. Zwiers zegt dat het daar om ook nog onduidelijk is of Rep strafrechterlijk vervolgd zal wor den voor het eventuele cocaïne gebruik. Voorzitter Couwenberg van De Zwarte Schapen geeft toe dat hij met Rep over deze zaak gespro ken heeft Hij benadrukt dat het onderhoud voor hem geen red^n is geweest de samenwerking inet de trainer te beëindigen. „Wat Rep in rijn vrije tyd doet, moet hij zelf weten. Als het maar geen invloed heeft op zijn werk bij ons. Bovendien neem ik deze. zaak niét zo serieus. Immers,1 Rep loopt nog altijd vrij rond. Als hij echt verkeerde dingen heeft gedaan, dan had hij al lang en breed vastgezeten." Rep doet er nog steeds het zwij gen toe over de zaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4