13 Spectrumfestival gered Reparatie van televisie betalen met haringen m s k\ WëëÊE Rotterdams Dagblad Krappe meerderheid stemt voor garantstelling voor 1998 Stemgedrag CDA wekt verbazing Beslissing ovér exploitatie Sveaparken week uitgestelde V)213£ÏMïl LUr E Spookrijder is rijbewijs kwijt Kopieerder gekraakt Bromfietser aangereden Oude tegels toch vervangen Verkrachting Natuur- en milieuonderwijs moet basisscholen inspireren Ui Waterweg Dinsdag 23 september 1997 Vlaardingen Een 78-jangc auto mobiliste uit Vlaardingen is gis teravond aangehouden omdat zij vanaf de Beneluxtunnel tot aan de afslag Vlaardingen op de A 20 tegen het verkeer m had gereden De politie heeft het rijbewijs van de spookrijder ingenomen. De Vlaardmgse moet opnieuw een rijvaardigheidstest bij het Cen traal Bureau Rijvaardigheden af leggen voordat zij weer achter het stuur mag kruipen. De vrouw werd door politiepersoneel van het district Schiedam aangetrof fen op de A 20, waar zy juist bezig was te keren. Vanaf de Benelux tunnel had zij al een kilometer of twee tegen het verkeer ingereden. Er deden zich geen ongelukken voor. Twee jaar geleden gebeurde op dezelfde plek een ongeluk na dat een man bij de afslag Vlaar- dingen-Oost was omgedraaid omdat hij eigenlijk de afslag Schiedam-Noord wilde hebben maar per ongeluk de A 4 naai de Beneluxtunnel was opgereden. Hij reed tegen het verkeer in en klapte frontaal op een motor. Dat kostte de motorrijder het leven. Schiedam Onbekenden hebben gistermiddag twee kopieerappa raten gekraakt. In een super markt in winkelcentrum Hof van Spaland m Schiedam zagen zij kans om tijdens openingstijd de geldkistjes te forceren. De buit bedroeg enkele honderden gul dens aan muntgeld. De kraak werd ontdekt door een caissière, maar op dat moment waren de da ders al gevlogen. VlaardingenEen 17-jange brom fietser is gisteren aan het einde van de middag gewond geraakt door een aanrijding. Op de Broek- polderweg klapte hij frontaal op een hem tegemoetriidende perso nenauto, die plotseling afsloeg in de richting van de Kooikersweg. De bromfietser hield een zwaar gekneusde knie en een gebroken kleine teen over aan de botsing. Schiedam De oude trottoirte gels in de Van Hogendorpstraat in Schiedam worden vervangen door nieuwe. Die toezegging heeft het college van burgemeester en wethouders gedaan aan PvdA- raadslid M. R. Reuderink. Het raadslid was deze zomer be naderd door de bewoners van de gerenoveerde flats aan de Van Ho gendorpstraat. Bij het herstraten werd in tegenstelling tot de nieuwbouw gebruik gemaakt van de oude tegels, terwijl was toege zegd dat er geen zichtbaar onder scheid zou worden gemaakt tus sen het oude stadsdeel en de nieuwbouw. Na het gesprek met de bewoners heeft Reuderink schriftelijke vragen ingediend bij het college. Hij wilde weten waar om was afgeweken van de toezeg ging om geen onderscheid te ma ken en drong er bij het college op aan om de oude stenen alsnog te vervangen door nieuwe. Tussen de aanbesteding van het werk in de Van Hogendorpstraat en het begrote bedrag zat een po sitief verschil van 175.000 gulden, zo blijkt uit het antwoord van het college. Dat verschil is voigens het college te verklaren doordat het begrote bedrag slechts een ra ming is op basis van ervaringsge gevens. ids er sprake zou zijn van een positief verschil dan vond Reuderink dat het college dat geld in moest zetten om de ge maakte afspraken met de bewo ners na te komen. „Bij de plan voorbereiding voor het gebied Van Hogendorpstraat is door de gemeente de intentie uitgespro ken om te streven geen onder scheid te maken in de kwaliteit van de woonomgeving van de nieuwbouw en het te renoveren deel," antwoordt het college op de vragen van Reuderink. „Maar de hoge kosten van de nieuwe be strating hebben ons doen beslui ten voor een derde deel ook be staand materiaal te gebruiken, omdat dit nog van goede kwaliteit was. Om zoveel mogelijk tege moet te komen aan de wensen van de bewoners zullen de oude tegels alsnog zo snel mogelijk worden vervangen." Schiedam Met een krappe meerderheid is gisteravond in de Schiedam se gemeenteraad een motie aangenomen, waardoor het Specüumfestival het komend jaar met een garantstelling van de gemeente kan blijven draaien. De motie, ingediend door coalitiepartij D66 en gesteund door onder meer het CDA, kon dankzij de afwezigheid van de vier extreem rechtse raadsleden, rekenen op zestien stemmen. Coalitiepartijen PvdA en WD zijn tegen. Voor de discussie hadden de voor zitter van het nieuwe stichtings bestuur en een bestuurslid een laatste oproep aan de raadsleden gedaan om alsnog het Spectrum festival te steunen. Zonder die steun zou het over en sluiten zyn voor het inmiddels zesjarige festi val, vreesde het tweetal. Met een garantstelling konden zij wel ver der. Het voortbestaan van het Spec- trumfestival is al enkele jaren een onderwerp waar emoties hoog bij oplopen en dat bleek ook gister avond weer tijdens de gemeente raad. Bij een eerder besluit over het festival, dat elk jaar op vader dag in het Beatrixpark wordt ge houden, is door de gemeenteraad besloten dat het festivalbestuur zich in 1998 zelf moet kunnen be druipen. Weinig creatief WD en PvdA willen daar niet van af wijken. „Maar sindsdien is er wel wat veranderd doordat er een nieuwe stichting is gekomen," zei D66-fraetievoorziiter M. J. C. Houtkamp, de indiener van de motie. „We kunnen ons rechtlij nig en consequent aan het eerder ingenomen standpunt vasthou den, maar dat is een weinig crea tieve oplossing. D66 wil het Spee- trumfestival behouden en met de ze motie is dat voor 1S98 moge lijk" Voor W. J. van Wijk (WD) was de hele discussie een herhaling van zetten. „We hebben destijds dat besluit genomen en nu ineens blykt het geheel anders te zyn. Ik word hier helemaal emotioneel van. Het is te simpel om nu ineens voor de motie te stemmen," zei hu. Dat leidde tot een korte maar he vige woordenwisseling met coali tiegenoot Houtkamp. „Ik ben de eerste om te zeggen dat we wispel turig zijn," gaf Houtkamp toe. Waarop Van Wijk zich beriep op zjjn recht om nee te zeggen. Ook de PvdA bleef by het eerder door de gemeenteraad ingeno men standpunt. De motie werd M. J. C.Houtkamp:,flkbendeeersteomtezeg- gen dat we wispelturig zijn." Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema W. J. van Wijk (WD): „Ik word hier helemaal emotioneel van." ArchieffotoRotterdarnsDagblad/Jaap Rozema door fractievoorzitter P. Groene- weg bestempeld als van 'nul en generlei waarde'. „De Stichting heeft een duidelijk signaal gege ven dat ze 75.000 gulden nodig heeft. Dat ze het met voor minder kunnen. In de motie wordt niet over bedragen gepraat en dat is met eerlijk ten opzichte van de Suchting." Ook loco-burgemeester A. G. Wiegman gaf aan dat het college een harde dobber zou hebben aan de uitvoering van de motie, door dat die wat ruim was geformu leerd. „Het zal geen makkelijke opgave zyn, maar de formulering is wel zodanig dat we nog kunnen overleggen met de raadscommis sies." Groeneweg bleef echter by het standpunt dat de gemeenteraad slechts een voorwaardelijk 'ja' aan het stichtingsbestuur van het Spectrumfestival had gegeven. Hij vermoedde zelfs een kleine verkiezingsstunt, wat tot lichte commotie leidde onder de men sen die zich aangesproken voelde. Groeneweg: „De motie sluit niet aan bij de subsidie-aanvraag. Da delijk moet de stichting nee zeg gen als tydens de onderhandelin gen met het college blykt dat het bedrag van de garantstelling te laag is. De politiek heeft dan niet het Spectrumfestival opgeblazen, maar dan krijgt de stichting de schuld." Schiedam Rechercheurs van jeugd- en zedenzaken van de Schiedamse politie zijn een on derzoek gestart naar een ver krachting. Die zou zondagavond rond kwart voor zeven zyn ge beurd. Een 14-jarige meisje uit Schiedam werd op een dijkje tus sen het Hargplein en de Hargsin- gel door een man van tussen de 35 en 40 jaar aangesproken. Hij liep met haar naar de bosjes tussen de Churchillweg en de Willem An- driessenlaan, waar hij zich aan haar vergreep. Uit het verhoor van het slachtoffer is gebleken dat de dader en zij bij het rode voetgangerslicht aan de Churchil lweg hebben staan wachten. Op dat moment stonden een man en een vrouw op hun fiets daar even eens te wachten. Beiden zijn on geveer 70 jaar oud. De Schiedam se recherche wil graag met hen in eoncact komen (telefoon: 010- 2740205). Ook een ieder die aan de hand van het signalement een tip kan geven wordt verzocht te bel len. Het ging om een man van on geveer 35 tot 40 jaar met een don kere huidskleur en een lengte tus sen de 1,75 en 1,80 meter. Hij heeft een opvallend pokdalig ge zicht, zwart gekruld haar tot op de schouders en droeg onder meer een zwarte leren 3/4 parka. SchiedamDe verbazing was gis teravond van de gezichten af te le zen. By de behandeling van de jaarrekening 1996 nam M.J.E, Ruseler-van Bers (CDA) het woord. Zij wilde met haar betoog haar zorg uitspreken over de ge meentelijke financiën. Tot zover was er niets aan de hand. Totdat rij een stemverklaring gaf. De vol tallige CDA-fractie stemde tegen de jaarrekening, terwijl Ruseier ^als lid van de commissie beheers- missiè'was onbegrip van de ge zichten af te lezen. „De CDA-frac tie kan tegen de jaarrekening stemmen, maar zy heeft in de commissie vóór gestemd," zei een totaal verbaasde M. Siljée (PvdA), daarbij gesteund door A.H. de Swart (VVD). „Ineens heeft ze twee petten op. Het CDA zwicht nu voor 'iets', maar waarvoor," vroeg Siljée zich af. Ruseier gaf als reden voor haar stemgedrag dat zij in de commis sie niet de zwarte piet toegespeeld wenste te krijgen voor een ver deeld advies over de jaarreke ning. „Maar als raadslid van het CDA wil ik een signaal afgeven. .Wij eisen van de wethouder dat M.uitsluitsel geeft over de tekor- fêrfbp de'ja'arrekenin g. Als we zo doorgaan dreigt er repressief toe zicht van de provincie," Verantwoordelijk wethouder A. G. Wiegman hoefde door de fel le reactie van de raadsleden nau welijks meer iets toe te voegen. Hij sloot het agendapunt af door de aanbevelingsbrief met het po sitieve advies van de commissie beheerszaken nog maar eens hardop voor te lezen. Dat bracht de CDA-fractie toch enigszins in verwarring, want voordat de definitieve stemmen werden geteld, vroegen de chris ten-democraten om een schor sing. Maar de hele fractie bleef bij haar standpunt en dat leidde opnieuw tot commotie. „Wil het CDA nu werkelijk dat we ze nog serieus nemen," zei Siljée, „Op deze ma?» nier kunnen we net zo goed geé£. commissies meer houden. Ik be grijp hier echt helemaal niets van." Leerlingen van basisschool De Regenboog knutselen de prachtigste vlinders. Het Is de afsluiting van het lespakket Vlinders kweken, één van de activiteiten van het Centrum voor Natuur- en Milieu Educatie in Maassluis. FotoRoei Dijkstra MaassluisHet begon een kleine twee jaar geleden voorzichtig ais één dag per week projecten over natuur en milieuvoor het basison derwijs. Al snel bleek het Cen trum voor Natuur- en Milieu Educatie in Maassluis m een gro te behoefte te voorzien. Voor het zojuist gestarte schooljaar is dan ook een uitgebreid jaarprogram ma samengesteld, dat scholen vol op de gelegenheid biedt een keu ze te maken uit het aanbod. Wet houder L. G. van Duyn (milieube heer) overhandigde het eerste exemplaar gisteren aan directeur H.J. D.M. Timmermans van de Kardinaal Alfrinksehool. „Het centrum is hard nodig," be nadrukte Van Duyn by de over- handiging."„Door de ontwikkelin gen in onze maatschappij komen kinderen ver af te staan van de aarde. Het is goed ze te laten be seffen hoe afhankelijk we daar van zijn." Het Centrum voor Natuur- en Mi- lieu Educatie (NME), gevestigd aan de Oleanderstraat, is in de cember 1995 geopend op initiatief van de gemeente. De achterlig gende gedachte was dat ervarin gen in de natuur, opgedaan in de jeugd, een positieve invloed heb ben op het latere natuurgedrag van volwassenen. Dit geldt vooral voor activiteiten in de vrije na tuur. Met het NME wil de ge meente leerkrachten in Maassluis ondersteunen, zodat zy er met 'hun' kinderen op uit kunnen gaan, en ze met levende materi alen kunnen laten werken. De belangrijkste doelgroep is dan ook het basisonderwijs, maar inci denteel komen ook anderen, zoals het voortgezet onderwijs, aan bod. Tot op heden werden de scholen per activiteit benaderd. Met het complete jaarprogramma dat nu aan alle basisscholen wordt uitge reikt, kunnen de scholen zelf een keuze maken uit de diverse moge lijkheden op het terrein van na- tuur- en milieuonderwijs. „Dat geeft gebruikers ook de mo gelijkheid beter te plannen," zei Van Duijn. Behalve de lessen geeft de brochure een goed over zicht van het beschikbare mate riaal -zoals cd-roms en leskisten over uiteenlopende thema's - en de excursies. En daar zitten aardi ge suggesties by, vindt de wet houder. „Leuke excursies zijn er bijvoorbeeld naar het Staelduinse Bos en naar de milieustraat van de gemeente aan de Heldrings traat." De kaasles, waar kinderen zelf melk gaan stremmen om er ver volgens kaas van te maken, is vol gens Van Duijn een typisch voor beeld van het weer bewust maken van en zelf bezig 2ijn met de na tuur. „Maar dit ontslaat de scho len natuurlijk niet van zelf creatief blijven," waarschuwde zij. „In de directe omgeving van scholen is immers ook veel inte ressants te vinden We hopen wel dat dit boekwerk hen zal inspire ren." Het NME krijgt binnenkort wel licht zelfs nationale bekendheid, kon coördinator H. van Buuren nog toevoegen. „Het startsein voor de nationale natuurweek, begin november, wordt hier gegeven. Omdat het thema Op Reis is, houden we een vleermuisexcursie naar het Stael duinse Bos. Teleac/NOT heeft ge zegd opnamen te komen maken voor het programma Nieuws uit de Natuur." Schiedam Het besluit over de samenwerkingsovereenkomst tussen de gemeente en drie marktpartijen voor de grondex ploitatie in de meuwbouwwyk Sveaparken is één week uitge steld. Toen bleek dat niet alle raadsleden over de juiste stuk ken beschikten stelde WD'er A H. de Swart gisteravond in het oude Raadhuis voor om de be slissing een week op te schorten. Dat voorstel werd aangenomen, waardoor mahndag 29 september een extra raadsvergadering over dit onderwerp is ingelast. Vooraf gaand aan die vergadering ko men de commissies nog een keer by elkaar. In het oude Raadhuis werd gisteravond een uitzonder lijke gecombineerde commissie vergadering gehouden. De leden van maar liefst vier commissies waren by elkaar gekomen om te praten over de samenwerkings overeenkomst waarvoor tussen de partijen vorige week al een voorlopige overeenkomst is on- dertekend. De drie marktpartij en hebben inmiddels laten we ten met een definitief contract akkoord te gaan. Alleen de ge meenteraad moet nog haar oor deel uitspreken, In het conve nant staat dat de partyen tot ui terlijk 30 september de tyd heb ben om een definitieve beslis sing te nemen. Het tijdsbestek waarop de vier commissies giste ren een oordeel moesten vellen was volgens een aantal raadsle den veel té kort. De gecombi neerde commissievergadering., begon twee uur voor de raadsver- gadering en het eerste uur werd besteed aan het stedenbouwkun dig plan voor Sveaparken. Bo- vendien bleek gisteren'dat een aantal raadsleden wel de stuk ken over de samenwerkings- overeenkomst had opgevraagd, maar het merendeel had ze hele maal niet gezien. Wethouder A. G. Wiegman, ver antwoordelijk voor het financiële gedeelte van de grondèxploita- tiemaatsehappij (gem), heeft ont zettende haast zo liet hy giste ren de commissieleden weten. „De voel er niets voor om het een maand op te schuiven. Er zijn ge luiden dat het niet verantwoord is om langer te wachten. Op ge bied van de verdeling van de Vi- nex-gelden moeten- we de con.- 7 currentie voorblijven" zei de'gë- haaste Wiegman: Daarnasststak penningmeêstertvaif/défgé^; 'meente ook niet ónderstbelenof/, .banken dat 'uitstei^vanSyeapar> ken de gemeente 'geldjkósfctfexnr.-j - het renteverlies op de" In de geconibiriéeirie commissie :was begrip" ten,' maar de ledenwüÖeSf'WÖi^ .tijd hebben om zel6tan(ligeeh,j veIIen.'„Zcais géfamikéfljfrfeeeft Wiegman een heel bevlogen adV woordigegeven," zei'De Swart, „maar hetcoliege-heeft dé tydj genomen W dit meuwefenov; meente beoordelen endat;vüieh wy ookTVolgens De Swart is er geen gebrek aan vertrouwen lm; het college. „Er~is yértrotlwen, maar dit is een hartstikke be langrijk onderwerp:1 We* willen dus wel goed geïnformeerd rijm" Uiteindelijk werd besloten om het onderwerp Sveaparken vanr ring van gisteravond té halen en een extra raadsvergadering in te lassen op maandag 29 septem ber. Door Jos van Nierop Vlaardingen Geduld en zacht moedigheid, een rondleiding naar de Oosterschelde en op de kinde ren passen. Drie totaal verschil lende zaken die wel degelijk iets met elkaar te maken hebben. Het zijn 'aanbiedingen' van mensen die gisteravond de informatieav ond over een plaatselijk railsys teem bezochten. Zonder gebruik te maken van geld kunnen de deelnemers aan zo'n systeem iets geven én ont vangen wat (door hen) met met geld is te betalen. Niet alleen con crete goederen en diensten, maar vooral ook de geboden en ontvan gen sociale contacten spelen een rol. In Nederland zyn er al een dikke zeventig van deze LETS (Local Exchange and Trade Systems), maar dus nog niet m Vlaardingen. De diakonie van de hervormde kerk nam het initiatief om hierin verandering te brengen. Drie van de zestien aanwezige belangstel lenden gaven na afloop aan om, samen met organisator Rob van Herwaarden, te proberen het 'mi- m-verzorgingsstaatje' in Vlaar dingen vorm te geven. Waar m an dere plaatsen wordt gewerkt met de ruileenheden noppes, knik kers of wissels, had Van Herwaar den voor Vlaardingen -hoe kan het ook anders - de naam harin gen op het oog. „Mensen hebben een tekort aan inkomen, aan so ciale contacten en aan een gezond leefmilieu." Diakonaal consulent Rob van Herwaarden komt het m zijn werk regelmatig tegen. Men sen zijn slachtoffer geworden van het huidige economische systeem waarin niet meer alleen door ar beid, maar vooral ook door rente rijker worden. Het inwerking stellen van een lo kaal railsysteem ziet de diakonale medewerker als één van de mid delen om dit tegen te gaan. In het systeem kan iemand, met bijvoor beeld het wieden van onkruid of het bakken van een appeltaart, een tegoed opbouwen. Een tegoed dat weer is te gebruiken bij een ander waar je je televisie laat re pareren. Zo sla je verschillende vliegen in één klap, verklaarde Van Herwaarden. Mensen met een minimuminkomen kunnen op deze manier überhaupt hun te levisie laten repareren, ze komen in contact met anderen en ze krij gen, doordat ze iets te bieden heb ben, hun gevoel van eigenwaarde terug. Alex Rigtharts ziet zo'n systeem wel zitten. Beroepsmatig repa reert en levert hy professionele installaties, m zyn vrye tyd repa reert hij voor vrienden weieens een televisie. „Je komt toch veel mensen tegen die niet het geld hebben om het te laten maken. Daar zou toch wat aan te doen. moeten zyn." Zonde Ook zint het Rigtharts niet dat het kopen van een nieuw apparaat vaak goedkoper is dan het laten repareren „Ik vind het zonde als ik zie wat er weg wordt gegooid Dat kan een hoop afval schelen In ruil voor zyn reparatiedienst zou de Vlaardïnger bijvoorbeeld zijn auto willen laten onderhou den of tweedehands apparatuur ontvangen. TV's en videos die hij vervolgens weer kan repareren. Net als organisator Van Herwaar den ziet Rigtharts de huidige eco nomie als boosdoener van de in komensongelijkheid. „HH pro bleem met geld is dat het niet meer gerelateerd is aan de arbeid die men er voor heeft geleverd. Het kan net zo goed verdiend zijn door smenge spelletjes. Maar die LETTS, die blijven altijd by ie mand horen." In een plaatselijk railsysteem, waar de deelnemers beginnen met een saldo van 0, kan niet zo maar lukraak worden geruild. Wil Kampers, die ervaring heeft met het LETS-systeem in Alphen aan de Rijn, onderstreepte gisteren dat er regels nodig zyn om het geheel goed en eerlijk te laten ver lopen. Zo kan de reparatie van de televisie normaal gesproken niet in z'n geheel met LETS worden betaald. „Als ie wordt gerepa reerd, dan moet hij btw betalen en moet hy misschien een paar on derdeeltjes kopen. Dat deel moet je dan gewoon in geld betalen. Want wy zyn geen vervangende, maar een aanvullende economie. Voor mensen die anders in de ver drukking komen." Een startend LETS-systeem moet, vindt Kam pers, vooral open kaart spelen met instanties zoals de belasting dienst en de sociale dienst Afgeraden wordt -in kleine sys temen in het bijzonder- om een grote schuld, danwel een groot te goed op te bouwen. Dit brengt het systeem in de war. Eén van de aanwezigen hierover: „Veel men sen vinden het gewoon leuk om iets te doen zonder daarvoor iets terug te krygen. Ik wil wel graag op kinderen passen, maar hoef niet direct iets terug. Maar als ik volgend jaar m'n arm en m'n been breek, heb ik de hulp wél hard no dig." Kramers maakte duidelijk dat deze wat eenzijdige naasten liefde eigenlijk niet gencieg is. Als voorbeeld gaf hij de zwaar gehan dicapte man die volledig mee draait in het Amsterdamse nop pes-systeem. Deze hulpbehoeven de man heeft met zijn op de gewo ne markt niet gewaardeerde schil derkunst namelijk ook iets te bie den. „Het mooie is," aldus Rob van Herwaarden hierover, „datje als mens weet te geven én te ont vangen." DORPSSTRAAT 174 >932 BARBTOMOfrt BUjotWAISWOMli j -i TEL OlBWtllOO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1