14 Rotterdam Provincie staakt herindelingsplan Lauwerkrans voor 'vergeten' Rochussen Herkansing voor vleermuizen Dichter maakt Franse les tot 'rhapsode' 'Voorbarige uitspraken stadsprovincie' oonwm keken tr urn is hele nacht open i:\ Thuiszorg: Even ontbijten, dan weer aan het werk Aanpak asbest in Europoort Dode bij aanrijding Rotterdamvreestmiljoeiienstrophavenprojecten 'Speel met woorden,' t" 'wees een charmeur' De Coolsi Eén afvalberg Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 september 1997 De Dag van de Thuiszorg is vandaag ingeluid met een uit gebreid ontbijt voor alle me dewerkers In iiat district Delfshaven. Alle rïstig vrou wen van de huishoudelijke zorggroep waren om 8.00 uur present in de Oude Kerk in Historisch Delfshaven. „Dit was het enige tijdstip dat ie dereen kon, want dadelijk moeten ze weer aan het werk," zegt mevrouw B. M. L Kuijpers, manager van Thuis zorg In Deffshaven en Over- schie. „We hebben dit twee jaar geleden ook georgani seerd en een ontbijt bevalt heel erg goed. Het moet voor al ontspannend zijn en er wor den geen officiële toespra ken gehouden. „Ik vind het heel leuk om weer wat oude collega's te ontmoeten en te gelijk met ze te onbijten," zegt een medewerkster. RotterdamDe Hollandse Asbest Groep uit Moordrecht begint vol gende maand met een omvangrij ke sanering van asbest in de Euro poort De aanpak gebeurt in nau we samenwerking met het Schiedamse bedrijf European En vironmental Services (EES). Met het karwei bij een chemisch con cern, dat ongeveer vier weken zal gaan duren, is naar schatting an derhalf miljoen gulden gemoeid Bij het werk wordt gebruik ge maakt van de nieuwe Safestrip- methode, die vooral geschikt is voor de aanpak van spuitasbest Met deze aanpak kan het vrijko men van de gevaarlijke asbestv ezels met circa 95 procent worden gereduceerd. In de te saneren op pervlakte wordt door een netwerk van slangen en naalden een oplos sing van water en bindmiddel ge bracht Op die manier kan de as best stofvrij worden verwijderd. De twee bedrijven achter het in grijpende project onderstrepen dat met deze manier van saneren de veiligheid van het personeel is gegarandeerd. „We hebben er al proeven mee gedaan en dat was een succes," zegt directeur E. Si- tesma van de Hollandse Asbest Groep; „We kunnen veel schoner en veiliger werken." Rotterdam Een 41-jarige man uit Middelhamis is vannacht by een verkeersongeval op de N59 op Goeree-Overflakkee om het le ven gekomen. Hij botste op de an dere weghelft op een autobus. Charles Ro (1814-1894) schilderde de realiteit van Archieffoto Historisch Museum Rotterdam De meesten kermen de Rochussenstraat als een druk ke verkeersweg. Maar wie weet dat de straat vernoemd is naar Charles Rochussen? In zijn tijd een belangrijk en veelzijdig kun stenaar, maar een eeuw na zijn dood in 1894 weten alleen kunst kenners wie hij was. Om daar ver andering in te brengen is gisteren op de gemeentelijke begraaf plaats Crooswijk een lauwerkrans bij zijn graf opgehangen, om hem te herdenken en te eren. Boven dien opent Het Schielandshuis op 18 oktober een overzichtstentoon stelling over Rochussen, een ge boren Rotterdammer, Charles Rochussen (1814-1894) schilderde vooral de realiteit van het moderne leven. Hij was op verschillende terreinen actief, als landschapsschilder maar ook als tekenaar en graficus. Maar hij is vooral bekend als illustrator van tijdschriften, geschiedwerken en vooral romans zoals 'De negerhut van Oom Tom'. Rochussen, ook wel Oom Karei genoemd, was de eerste Nederlandse kunstenaar die 2ijn werkterrein uitbreidde met het maken van toneelaffi ches. Op een lint van de lauwer krans, vervaardigd door de bloe misten van Paleis het Loo, stond gisteren: van vereerders en vrien den. „Dat staat ook op het borst beeld van Rochussen," zegt Ken ny van Heuven-van Es, curator van paleis Het Loo. „Die hebben vrienden als eerbetoon aan hem gegeven op zijn zeventigste ver jaardag." „Rochussen was een erg beschei den man en moest niks hebben van monumenten en eerbeto- nen," vertelt Mariite Halbertsma in baar lezing. Halbertsma is do cente aan de Erasmus Universi teit en eindredacteur van de te verschijnen Rochussen-monogra- fie. „De schilder verwees poten tiële leerlingen meestal door naar de academie in Den Haag, waar hij vanaf zijn drieëntwintigste zelf ook les heeft gehad." Koninklijk Rochussen was op paleis Het Loo in Apeldoorn een graag geziene gast van koning Willem III. Hij hep daar graag door de paleistui nen om inspiratie op te doen voor zijn schilderijen. In de twintigste eeuw raakte zijn werk uit de be langstelling, omdat zijn reporta gestijl niet langer strookte met de meer abstracte en conceptuele uitgangspunten van de moderne kunst Het Schielandshuis geeft met de tentoonstelling (van 18 oktober 1997 tot 18 januari 1998) profiel aan Rochussen als persoon. Zijn veelzijdigheid dis kunstenaar wordt hier getoond. De Archief winkel laat zijn topografische in teresses zien en hoe hij vorm gaf aan hisfo. Jie optochten. Het Loo in Apeldoorn toont de histo riestukken en belicht de relatie Rochussen en het koningshuis, - R«terdam v dHu&^ÜIp m'Ttöfte® blijft in de nadit van aanstaande I vrijdag op zaterdag i de'hele nacht open Met dit evenement viert het complex zijn allereers- pè verjaardag. De Night of'the beurtenis is gedoopt, zal volgens de •winkeliers bol/staan van-; 'spektakel, entertainment en. prijzen1. - 'f De deprenvan de meer dan vjjf- tig spbqaalzaken op hét gebied i 'van woniigmnchting gaan vrij- dagavond dus niet dicht Ze bfij- ven open tot zaterdagmiddag vijf uur, Op hetprogramma 'staan optredens van artiesten, een meubetveiling en verlotiu- gen van meubels of mterienr^on-. derdexeri.' Tussen driefieri' vier' ,uür 's nachts woWen drieftp- plete interieurs verloot Verder krijgen de bezoekers lasef- shows. muziek.en beririjfepier sentaües voorgeschoteld. Beddenfabrikant Auping doet een poging om jn het Guinness,; Book of Records te kómenf Op i de eerste verdieping wordt daar voor het grootstebedterwereld opgebouwd, van. tien b\j acht meter. Verder,neemt fleraenti, de nieuwe Nederlandse meubel-; formule van Trendhopper, de f laatste besdilkbarewinkelruim- te in de Woonmall in gebruik. De deuren van de2e zaak gaan vrij-r dagavond om elf uur open. Den Haag—Provinciale Staten van Zuid-Holland staan achter het besluit van het college van Gedeputeerde Staten cm te stoppen met de wettelijke herindelingsprocedure voor de stadsprovincie Rotterdam. Het provinciebestuur vindt het 'niet sjiek' dat het kabinet en de Tweede Kamer reeds uitspraken hebben gedaan over de gebieds- begrenzing, terwijl de inspraak procedure van de provincie nog niet eens afgerond was. Het is nu aan staatssecretaris Van de Von- dervoort (Binnenlandse Zaken) om de zogenaamde Arhi-procedu- re over te nemen en af te ronden. Van de Vondervoort zei de Twee de Kamer onlangs dat ze het liefst vanaf het begin al had willen doen, maar dat Gedeputeerde Sta ten per se zelf de regie wilden voe ren. Alleen D66, die in de Zuid-Hol landse Staten in de oppositie zit, is tegen het staken van de herin delingsprocedure.- D66-statenlid L. Verstege vindt dat de provincie een serieuze gesprekspartner moet blijven by de vormgeving van de stadsprovincie. De Arhi- procedure blijft nu stekeh in een informele fase, zegt Verstege, waardoor dat informele een veel te zwaar accent krijgt. Zij noemt het laf dat de provincie niet door zet. Andere fractiewoordvoerders spreken echter van een 'mission impossible'. Als de Tweede Ka mer vindt dat de stadsprovincie uit de achttien Rijnmondgemeen- ten moet bestaan, valt er voor de provincie weinig meer te advise ren, is de heersende mening. Om die reden heeft gedeputeerde Brouwer ook weinig kritiek over zich heen gehad van de provincie bestuurders, toen hij zei dat Voor- ne-Putten en Krimpen aan den IJssel eigenlijk niet bij de stads provinciehoren. CDA-statenlid D. van Yperen twij felt aan de oprechtheid van de ge meenteraad van Rotterdam. Enerzijds 2egt het gemeentebe stuur van Rotterdam bang te zijn dat de gemeente te dominant blijft als een stadsprovincie te weinig taken krijgt, anderzijds doet de gemeente er niets aan om te zorgen dat dat alvast belangrij ke taken bij het regiobestuur wor den neergelegd, zegt Van Ypenn. „Als Rotterdam serieus is, wat let ze dan om alvast het Ontwikke lingsbedrijf aan de Stadsregio over te doen?" aldus de CDA'er, Het is volgens hem niet nodig dat de kleinere gemeenten rond Rot terdam hun grondbedrijven kwijtraken, want, zegt hij, het echte machtsvraagstuk is een kwestie tussen de gemeente Rot terdam en de beoogde stadspro vincie. Goeree Goeree-Overflakkee mag van een aantal fracties naar Zeeland, als de stadsprovincie Rotterdam er komt. Met name de PvdA is het niet eens met Gedeputeerde Sta ten dat Goeree-Overflakkee dan bij Zuid-Holland moet blijven. Als de stadsprovincie echter niet doorgaat, wil het provinciebe stuur unaniem dat Goeree- Overflakkee by de provincie Zuid-Holland blijft. Gedeputeer de H.B. van der Goot (WD, be stuurlijke organisatie); „De bewo ners van Goeree willen maar één ding en dat is niet steeds heen en weer te worden geslingerd tussen Zuid-Holiand en Zeeland." De gOTèenSeR«tlöSU:I)«|irostodeMhét'4êiH^^'. sergunnfoèséo van het ministe- da» vreest stróp wmiyoégsriit; instead streng; regakren, c rie'worieh yed sneller verleend ;nèh''$aldeosfe.z«llaïliidi^'al£«<m^lfe'*^ •'-*-* zij vwjUewertearótedeac!dfr?Sróte>Mt«'%5dle langere duur myiöwnmde'laveilze^ yeuTOxunaing moet mrinagotói meénteï Botftjdaró vihöfciwn bil -ysft:mSinsiirón,:raiirólprediKKpï^to®wö.eéSvétgaaiilag ;deïiavënsveélgebri Wüdbetcherramgen daii door dé provincie. Grote ha-, yenprajacten dreigendaardoor ernstige vertraging op te lopen, stede tra.K. 1 Sian, juridisch medewerkster verfde gemeente /Rotterdam." gjsteren Kj de Baad /ven Stefe-Boferdam heeft bU |tdfe;;^tantie;bezw3ar.(umg8te- iPf.ïkënd tëgeri de els van^edWWó^- ;««-.:I>ï.Ss«dvanStsie,doetovw{. Rotterdam Het zal nog enige maanden duren voordat duidelijk is wat er met de vleermuizen in diergaarde Blijdorp gaat gebeu ren. Bij één vleermuis is vorige week vast komen te staan dat het dier drager is van het hondsdol heidsvirus (rabiës). In eerste in stantie werd aangenomen dat de gehele, vierhonderd dieren tellen de kolonie zou moeten worden af gemaakt. Maar alle betrokken deskundigen worstelen nog met een flink aantal vragen. De belangrijkste vraag is waarom bij slechts één van de 274 onder zochte Rouzet-vleermuizen de aanwezigheid van het virus is vastgesteld. Alle onderzochte vleermuizen moesten voor de test worden afgemaakt om de heise nen te kunnen bekijken. Boven dien is de afgelopen tijd geen en kele vleermuis aan een rabiës-be- smetting overleden. Ook was on bekend dat de Rouzet-vleermuis drager van het European Bat Lys- sa-virus kon zijn. Andere vleer muissoorten met hetzelfde virus gaan snel dood. Tot slot is nog al tijd de herkomst van het virus niet duidelijk. Een speciale stu diecommissie gaat nu proberen om op alle vragen een antwoord te vinden. Pas daarna zal meer be kend worden over het lot van de vleermuizen in Blijdorp. De vleermuisgrot in Blijdorp is nu al sinds 11 juli gesloten na het eer ste bericht over een mogelijke be smetting. Die besmetting kwam aan het licht na een omngelukje in de dierentuin van het Deense Odense. Daar waren enkele vleer muizen, afkomstig uit Blijdorp, in een ventilator gekomen en ge dood. De uitkomsten van de routi necontrole op de kadavers werd niet vertrouwd. Van twee van de dieren werd vermoed dat ze be smet wren met het hondsöol- heidsvims. Pas afgelopen week werd in het Institut Pasteur in Parijs bevestigd dat het om het hondsdolheidsvirus ging. De vleermuizengrot in Rotterdam blijft voorlopig gesloten voor het publiek. De GGD heeft vijf bezoe kers onderzocht die voor de virus- ontdekking menen te zijn gebe ten door dé diertjes. Twee van hen zijn voor de zekerheid ingeënt. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Hij zwaait met zijn armen, beent onderwijl door het klaslokaal. Als een wervelvrind vullen zijn Franse frases de les ruimte, waarin zeven avondseho- lieren van het Albeda College een beetje overdonderd zitten te zijn. De Franse dichter Yves Gaudin weet met zijn doordringende ogen alle aandacht op zich te vestigen. De leerlingen van de tweede klas mavo begrijpen dat hen een bij zonder lesje Frans staat te wach ten. Lesmethode 'Rhapsode' heet de lesmethode van Yves Gaudin. Hij reist er stad en land mee af om mensen op een andere manier taal te leren. Gau din gaat uit van ritme en bewe ging, waardoor woorden in een heel ander licht komen te staan. Niks geen rijtjes stampen uit een leerboek, maar al zingend een ge dicht voordragen waarbij bewe gingen de woorden ondersteu nen. Zo worden dorre teksten leuk, is de gedachte achter deze leswijze. En omdat zowel geest als lichaam worden geprikkeld, blijven de vreemde woorden beter hangen. Bovendien verbetert de uitspraak. 'Rhapsode' heeft te ma ken met schrijven, met praten en met reizen, legt Yves Gaudin de leer lingen uit, terwijl hij de Franse woorden daar voor op het bord kalkt. Hij doet Nederlanders na, die in zijn beleving op een wat vlakke toon praten en dan ook nog alleen maar met hun mond. Dan laat hy zien hoe Fransen dat doen; met drukke armgebaren, met uithalen in de stem naar beneden en naar Yves Gaudin: 'Sommige woorden hebben een glimlach in zich'. Foto petwaejongfcorVos boven, met soms opgetrokken schouders en dan weer met wap perendehanden. Gaudin vraagt de scholieren op te baar, na. Ze giebelen van enthou siasme. Op de volgende regels van het ge dicht laat hy ze van de ene voet op de andere wippen, waar- -c 7- j* „Sommige woorden ZCgt Yves CjaUdlIL hebben een glimlach in 7 zich," zegt hij in het Frans. Dat de leerlingen hem niet altijd letterlijk verstaan, blijkt geen na deel Met gebaren en veel mimiek weet hij zijn boodschap toch wel over te brengen. „De woorden tot je nemen, in je hoofd opslaan en gelijk weer uit spreken," is het motto van Yves Gaudin. Hij vraagt de leerlingen staan en hem na te doen, „Hs zegt hy als hij zijn arm strekt, „sont venus..." volgt, terwijl hij de vingers laat bewegen en daarna met zijn hand op een bovenbeen klapt De leerlingen doen dat woord voor woord, gebaar na ge in een kring te staan en het ge dicht en de bewegingen te herha len. Ze helpen elkaar. De een steekt een arm uit en dan weet een ander weer welk woord daar bij hoorde. Samen brengen ze, met een beetje hulp van Gaudin, de voordracht tot een goed einde. Nu wordt ritme toegevoegd. In twee groepjes rappen de scholie ren zinnen uit het vers, door elkaar heen, en zo ontstaat een ca non.. Dc verlegenheid is nu hele maal weg. „Speel met de woor den," moedigt de dichter hen aan. „Wees een charmeur." Lettergre pen rekken zich, klemtonen ver schuiven en toonhoogtes schieten dan weer naar beneden en dan weer naar boven. De leerlingen zakken weer op hun stoelen als Gaudin een gedicht in symbolen, gecombineerd met wis kundige tekens, op het bord zet. Hij tekent een zak geld en een groot hart. Daartussen plaatst hy het teken, dat 'groter dan' bete kent, en kijkt vervolgens met een vragend gezicht de klas in. „Nee!" roepen de leerlingen. „Nou, soms is dat wel zo, hoor," zegt een meis- je. Bombarie Even later plaatst hij de lerares Frans, Liesbeth Staal, op een stoel voor de klas. Met veel bombarie vertelt hij dat hij bloemen op de markt voor haar heeft gekocht, Yves Gaudin laat zijn woorden dansen, waardoor ritme en char me verleidelijker zijn dan de in houd van de tekst. Nu moet de klas hém met woor den verleiden en dat blijkt niet makkelijk. De leerlingen verzin nen dat ze wijn voor hem hebben gekocht. „Wat voor wijn?" vraagt hy afwachtend. „Bordeaux," is het antwoord. „Van welk jaar?" De scholieren beraden zich. Dan weet iemand een subliem ant woord, waarop de Franse dichter niet anders dan in een bulderlach kan uitbarsten: „Soixante-neuf." Lerares Liesbeth Staal vindt de methode van Yves Gaudin een mooie illustratie van wat de 'twee de fase', een nieuwe aanpak die de komende jaren in het voortge zet onderwijs wordt ingevoerd, voorschrijft. Gaudin brengt zijn lesmethode daarom niet alleen over op leerlingen, maar ook op docenten van het Albeda College. Daarvoor zijn speciale workshops j*epland.^ t Ergens moet je de troep kwijt, maar wie wil er een afvalberg naast de deur? De Vlaardingers iiepen te hoop toen de provincie Zuid-Rolland de stortlocatie in de Zuidbuurt (Lickebaert)in gebruik wilde nemen. De bevolking stak er een stokje voor. Honderden stokjes. Het zijn mooie bomen aan het worden in het zogenaam de Volksbos. De overheid zwichtte, althans, deed alsof - want in feite kon het provinciebestuur het zich best permitteren om een stortlocatie op te heffen. De afvalberg slinkt namelijk. Je kunt dat geslaagd milieubeleid noemen - zo zien bestuurders het graag uitgelegd. Je kunt het ook toeschrijven aan een sterk milieubewustzijn van de bevolking - veel inwoners zijn bereid hun huisvuil te scheiden van groente-, fruit-en tuin resten en ook van verpakkingsafval,dal je in gemeenten ais Schiedam cn Barcndrecht terug kunt brengen naar de supermarkt, die er een Retourette op nahoudt: een door oud-minister Ed Nijpels aange- l prezen initiatief van twee Bleis- - wykse broers die in Schiedam- Zuid een Albert Heijn franchisen. De afvalberg groeit minder dan voorheen; is dat niet sensationeel in een groeiende welvaartsmaat schappij en een florerende econo mie? De provincie Zuid-Holland kon dus de stort in de Lickebaert wel missen, er waren nog reserve locaties, zoals by het Lage Bergse Bos tussen Bergschenhoek en het Molenlaankwartier, Of de Oranje- buitenpolder tussen Maassluis en Hoek van Holland, waar zoveel plannen voor zijn gemaakt dat er intussen onkruid overheen groeit: de natuur gaat winnen! De verkleining van de afvalberg valt nauwelijks toe te schrijven 1 aan het Rotterdamse gemeente bestuur, dat met de gescheiden inzameling draalde en treuzelde. De Afvalverwerking Rynmond (AVR bij Rozenburg en de Roteb aan deBrieJselaan verbranden honderdduizenden kubieke me ters afval. Ook het voormalige provinciale bedrijf Proav, thans een NV, verwerkt het nodige. Maar er is een overschot dat niet fatsoenlijk te vernietigen of te re cyclen valt Ergens moetje die troep kwijt Inwoners van Dor drecht zijn de bofkonten: zij heb ben het voorrecht bij de Drede Merwedehaven te wonen, een stortlocatie waarmee in 1989 be gonnen werd. De stort zou tot 2003 doorgaan, daarna zou de exploita tie worden beëindigd. Maar het aanbod neemt af en Gedeputeer de Staten vinden het onaanvaard baar om de stortplaats over zes - - jaar half vol te sluiten. Dus krijgt' de gemeente Dordrecht het voor haar kiezen om het dumpen nog veel langer toe te staan. In augus tus ging de raad van commissaris sen van de Proav akkoord met een voo rwaar den pakketdat Dor drecht minimaal achttien mifioen gulden oplevert als genoegdoe ning, plus dat de 1,1 mftjoen kuub afval van Crayestein-West naar de Derde Merwedehaven wordt ge transporteerd. Dan kan er op Crayestein een rioolwaterzuive- ring komen. Maar het Dordtse stadsbestuur moet aanvaarden dat de bergingscapaciteit wordt opgerekt van de 10,3 miljoen kuub nu, naar 12,5, want dan kan Zuid \olland de reserveringen definitief schrappen en dan kan J Proav ook nog afzien van de be oogde stortplaats in Zoetermeef- West. Dordrecht onderhandelt nu. met gedeputeerde Koos Nolten (WD). Diens partijgenoot, burge meester Jan Noorland, krijgt er dollartekentjes van in de ogen, als ware hij Dagobert Duck. Maar de buren van de Derde Merwedeha ven zijn niet gek. De bewoners voeren een meer dan normale ac- 1 tie om als compensatie een fiks aantal verbeteringen in hun woonomgeving te bewerkstelli gen, en het is opletten geblazen, want straks hebben b en w van Dordrecht de overeenkomst met Nolten getekend voordat de bewo ners garanties hebben over de toegezegde maatregelen. Wat zijn garanties? De afvalber- ging zou uiterlijk tot 2003 open zijn. Nu wordt de einddatum 2016 gehanteerd. Dat heeft het Dordtse gemeentebestuur bedongen. On dertussen wordt in het provincie huis hardop gezegd, van WD tot GroenLinks, dat de stort beslist na 2016 door moet gaan. Gedepu teerde Nolten houdt het op 2016. Waarom zou hij zijn onderhande lingspositie bederven? Een ande re kwestie is of je die provinciale politiek niet meteen in de Derde 1 Merwedehaven moet kiepen. 6.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2