15 d'Engelsche Boomgaert gaat weer op de schop 9 Van alle gemakken voorzien Rotterdams Dagblad 'Belangstellend maar kritisch' over ruilsysteem Verzet tegen benoemen leden StadsBelangen Lips naar Schiedamsedijk 'Kruispunt veilig' om over te steken Omwonenden dwingen verplaatsing flatje af 120 binnen de bebouwde kom Kratten vol Oliespoor op oprit Onderuit door overvloedig grit Centrum Management als stichting 'College moet oproep doen voor veilige en schone leefomgeving' Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam RW Waterweg Woensdag 24 september 1997 Door Jan Hozendaal Viaardingen Het plan voor de autoluwe woonwijk op de plek van het Kolpabad in Viaardingen moet weer op de schop. Naar aanleiding van protesten van omwonenden heeft wethouder K. van der Windt (stadsontwikkeling) de stedenbouwkundi gen teruggestuurd naar de tekentafel. Met een nieuw ontwerp en de nodige massage bij de omwonenden hoopt de wethou der nog dit jaar een nieuw plan. aan de raadscommissie te kunnen presenteren dat wel haalbaar is. Het is na onder meer park Vlaerdingerhout (100 woningen en parkeergarage naast stadhuis) en 46 huizen aan de Rode Kruislaan (Vlaardinger- Ambacht) de volgende tegenslag in Vlaardings bouwplan. Op het zwembadterrein aan de rand van de Vlaardingse binnen stad zijn 120 woningen gepland: 90 eengezinswoningen en 30 ge stapelde, En vooral die gestapelde woningen hebben voor beroering gezorgd bij de toekomstige buren. de hoek van de Westlandse- wèg/J.P. Coenlaan tekenden de stedenbouwkundigen een woon blok van zeven verdiepingen. Vol gens wethouder Van der Windt wordt er nu bekeken of de hoog bouw in een andere hoek kan wor den neergezet Maar daar wonen toch ook men sen? Hebben die dan geen be zwaar? De wethouder: „Dat weet ik niet. Er wordt nu gekeken naar een be tere inpassing, maar misschien moeten we wel tot de conclusie komen dat hoogbouw daar hele maal niet mogelijk is." Van der Windt benadrukt dat aan het aan tal woningen niet valt te tomen, omdat de exploitatie anders on mogelijk wordt. Ruimte d'Engelsche Boomgaert, zoals de nieuwe wijk gaal heten, is een proefproject. Voor het eerst in de Vlaardingse geschiedenis wordt bij een bouwplan van deze om vang veel werk uit handen gege ven aan de projectontwikkelaar - Bokx Project bv. Binnen de door de gemeente uitgestippelde rand voorwaarden speelt de projectont wikkelaar een grotere ro! en heeft hij meer ruimte om zijn ideeën vorm te geven. Zo worden de ambtenaren van de gemeente Viaardingen, die momenteel rnet een groot aantal ingewikkelde bouwprojecten druk in de weer zijn, enigszins ontlast. Door al zo snel naar de protesten van omwonenden te luisteren en de plannen aan te passen, pro beert Van der Windt tijd- en geld verslindende bezwaarschriften procedures bij provincie en Raad van State te voorkomenViaardin gen heeft daarmee de afgelopen tijd de nodige ervaring opgedaan. Van Park Vlaerdingerhout had een jaar geleden de eerste paal de grond al moeten worden gesla gen, maar die staat nu pas voor volgende maand gepland. Dat kwam vooral omdat er in het stad huis een procedurefoutje -het inmiddels ingeburgerde 'verge ten stempeltje'- was gemaakt. Geslotenheid Behalve de hoogbouw, stuit ook de geslotenheid van de bebou wing en de ontsluiting van het verkeer de omwonenden tegen de borst Ook daarvoor wordt nu naarstig naar een oplossing ge zocht waarmee de buren vrede kunnen hebben. Het terrein in Viaardingen waar, na sloop van het Kolpabad, een nieuwe woonwijk moet komen. Met name de geplande hoogbouw, op deze foto rechtsonder op het zwembadterrein, stuit op bezwaren van de omwonenden. uchtfotoRoei Dijkstra De nieuwe bus is van alle gemakken voorzien. Foto fredubochanvRoet Dijkstra Viaardingen Bij een radarcon trole op de Deltaweg in Viaardin gen is gisteravond een automobi list betrapt op het rijden van 120 kilometer per uur. De man kan binnenkort een fikse bekeuring of zelfs een oproep van de officier van justitie ontvangen. In totaal passeerden tussen 19.00 en 20.15 uur 678 auto's de radarappara- tuur. Daarvan reden er 175 vol gens een politiewoordvoerder 'aanzienlijk te hard', Bij een controle op de Marat hon- weg in Viaardingen gisterochtend reed tien procent van de 434 ge controleerde auto's te hard. De hoogst gemeten snelheid daar was 93 kilometer per uur. Viaardingen De politie van Viaardingen heeft rond midder nacht twee mannen aangehouden op verdenking van diefstal. De 25- jarige Vlaardinger en evenoude Rotterdammer werden door de agenten op de Van Linden van den Heuvellsingel aangetroffen met allebei een krat in de hand met een hoop levensmiddelen. Hun verklaring was zo wazig dat de politie het verhaal niet ver touwde en hen vannacht heeft vastgezet. Inmiddels is duidelijk geworden dat de levensmiddelen afkomstig zijn van Bas van der Heijden. Viaardingen De oprit naar de A 20 vanuit Viaardingen-Holy in de richting van Maassluis is giste ren aan het einde van de middag enige tijd afgesloten geweest. Rond kwart over vier werd een enorm oliespoor aangetroffen. Brandweer en Roteb moesten er aan te pas komen om de smurrie weg te halen. De politie heeft de dader niet kunnen achterhalen. Schiedam Op de Harreweg zyn bij het bruggetje in de buurt van hetNijboffplein gistermiddag en kele fietsers onderuit gegaan. Daarbij raakte een 75-jarige vrouw uit Schiedam dusdanig ge wond, dat ze met verwondingen aan de linker schouder per ambu lance moest worden overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. De valpartijen werden volgens de slachtoffers veroorzaakt door een te grote hoeveelheid grit die door de gemeente op dat stukje weg was gestrooid. De politie heeft ge meentewerken gevraagd zo snel mogelijk maatregelen te nemen. Schiedam Het Centrum Mana gement gaat naar verwachting op 1 januari 1998 verder als stichting. Door het ontbreken van een offi ciële status kan het Centrum Ma nagement geen echte vuist ma ken in het belang van de winke liers. Maar als stichting denkt het centrum beter te kunnen reage ren en sterker op te kunnen ko men voor de belangen van de mid denstanders. Momenteel wordt hierover overlegd met de voorzit ters van de winkeliersverenigin gen in het centrum. Het vertegenwoordigend orgaan van de binnenstadwinkeliers is in 1994 opgericht. Het Centrum Ma nagement bestaat uit de winke liers en een vertegenwoordiger van de gemeente. Samen werken ze aan het verbeteren van de bin nenstad. Het uiteindelijke doel is om van de binnenstad een aan trekkelijk geheel te maken voor de consumenten uit Schiedam en omstreken. Sinds de oprichting heeft het Cen trum Management al diverse ac ties gehouden om dat doel te be reiken, zoals het verven van de puien van de winkels van de Gro te Omloop. Ook is het Centrum Management het aanspreekpunt voor het gemeentebestuur. Doordat by de oprichting van het Centrum Management de ge meente direct betrokken was, wordt het Centrum Management nog teveel gezien als een verleng stuk van de gemeente. Schiedam Er waren nieuwe out fits voor de chauffeurs en als ver rassing een bijpassende stropdas met het stichtingslogo. Maar waar het gisteren eigenlijk om ging, was het nieuwe vervoermiddel dat pontificaal was neergezet voor het gebouw van Stichting Lente feest aan de Tuin.laan in Schie dam. Met een bijdrage uit het VSB Fonds van 80.000 gulden was de stichting voor aangepast ver voer ai een flink eind gekomen. Maar toen gaandeweg alle eisen voor het nieuwe busje op tafel la gen, bleek de aanschaf ervan toch een stuk duurder uit te vallen. Maassluis Er is genoeg tijd om over te steken. Net als wethouder L. van Duijn-Camfferman zijn nu ook de scholen en omwonenden deze mening toegedaan als het om de kruispunten aan de Laan 1940-1945 in Maassluis gaat. Dit werd duidelijk in het gesprek dat de partijen begin deze week had den. Tijdens de wijkwandeling gistermiddag liet de wethouder zien dat er inderdaad voldoende tijd is om in één keer - één weg helft-over te steken. Door het instellen van een niet werkende groene golf voor het au toverkeer werden dit voorjaar de oversteektijden op de kruispun ten aan de I^an 1940-1945 inge kort. Het resulteerde in onveilige situaties met als dieptepunt het ongeval met een 8-jarig jongentje. Buurtbewoners en scholen kwa men vervolgens in actie, waarop de gemeente de oversteektijden In een evaluatiegesprek gaven onder meer de scholen aan de si tuatie nu veilig genoeg te vinden. De door hen gewenste gelijkscha keling van het voetgangers- en Het ontbrekende deel heeft de stichting er toen zelf bijgelegd. De wagen, die een oude vervangt en al zo'n vyf weken in gebruik is, is van alle moderne gemakken voorzien, zowel voor de passagiers als voor de vier vrijwillige chauf feurs en de bijrijder. Zo kan de wagen zakken, zodat rolstoelers en slecht ter been zijnde mensen makkelijker het busje in kunnen. Verder biedt het nieuwe vervoer middel meer ruimte, zijn de ra men groter en kunnen de banken er zonodig worden uitgehaald. Lang kon er echter niet worden stilgestaan by de nieuwe aan bel fietsljeht bleek «.chter niet mogelijk. De vooral bij ouderen bestaande onveiligheidsgevoelens, die nog steeds niet over zijn, blijken voor een belangrijk deel te maken te hebben met de onbekendheid met 'de bedoeling van de ver keerslichten'. „Het hoeft niet zo te zijn datje de hele oversteek in één keer moet kunnen maken. Het groen wordt geboden voor ten minste één weghelft," was de uit leg van een deskundige gisteren. Om de werking van de lichten duidelijk te maken zou de ge meente wellicht een keer voor lichting kunnen geven in de be jaardencentra, opperden verte genwoordigers van de scholen tij dens het gesprek. Scholen die de verkeersvoorlichting aan hun ei gen leerlingen zelf verzorgen. Rolstoel-onvriendelijk Het kruispunt Laan 1940-1945,/PC Hooftlaan mag dan veilig zijn, het kent wel een aantal rolstoel-on vriendelijke plekken. Rolstoeler Herman Alsemgeest maakte het college hier gistermiddag tijdens winst. Want er moest weer gere den worden. Iedereen die slecht ter been is of in een rolstoel zit. kan al bijna 26 jaar lang een beroep doen op Stichting Lentefeest. De organi satie, waar 25 vrijwilligers werk zaam zijn, haalt mensen die zon der vervoer zitten, thuis op en bTengt ze naar een plek van be stemming. Sinds twee jaar heeft de stichting ook een eigen schip waarmee tochtjes worden ge maakt. Oprichtster Riet Konings was erg in haar nopjes met de nieuwe bus en zei nu al uit te kij ken naar de volgende. de wijkwandeling op attent. Zo heeft het oversteek(voet)pad on der meer geen opritje naar de stoep, reden waarom rolstoelers gedeeltelijk het fietspad moeten gebruiken. Herman Alsemgeest reed giste ren met de wijkwandeling mee om duidelijk te maken dat het centrum van Maassluis nog een hoop plekken kent die voor men sen in een rolstoel moeilijk be gaanbaar zijn. Zo staan er bij stoepopritjes vaak auto's gepar- keeni en hebben winkeliers in on der meer de Nieuwstraat reclame borden midden op het voetpad staan. Daarnaast heeft bijvoor beeld het postkantoor aan de Zuidvliet volgens Alsemgeest ten onrechte een toegankelijk heidssymbool op de gevel. Het kantoor heeft weliswaar een grote deur rnaar deze is van binnenuit moeilijk te gebruiken. Voor een rolstoeler is het immers onmoge lijk om én de bedieningsknop te bedienen én de naar voren klap pende deur te ontwijken. Een schuifdeur zou hier de beste op lossing zijn, vindt Alsemgeest. Omdat de Riouwlaan is gereser veerd voor de TramPlus die in het begin van de volgende eeuw in Viaardingen moet gaan rijden, dienen de bewoners van d'En gelsche Boomgaert in de visie van de stedenbouwkundigen allemaai Viaardingen De afdeling sociale zaken van de gemeente Viaardin gen is 'belangstellend maar kri tisch' over het eergisteren door de hervormde kerk gepresenteerde ruilsysteem. In zo'n systeem, dat al in veel gemeenten bestaat, ge ven en ontvangen mensen elkaar diensten in ruil voor een lokale re keneenheid waarmee ook weer diensten zijn te krijgen. De één repareert voor iemand een televi sie, een ander bakt voor hem een taart. „We zullen toch wat kritisch uit kijken op het vlak van de inkom sten in natura," meent mevrouw K. van Waasbergen van sociale za ken over de te verstrekken uitke ringen. „Ook voor een appeltaart moet je normaal gesproken beta len." Dat deelnemers aan een ruilsys teem mogelijk een deel van hun uitkering kwijtraken, vindt de ge meenteambtenaar wat te ver gaan. „Maar als je geen kleine Schiedam De bswonorsvereni- ging Sehiedam-Zuid (BVSZ) wil extra aandacht voor de leefbaar heid. veiligheid, werkgelegenheid cn het jeugdbeleid in de wijk. Dat heeft ze gisteravond kenbaar ge maakt aan de wethouders A. G. Wiegman (financiën) en A. Reijn- hout (stadsvernieuwing). De BVSZ en de bewoners- en belan genvereniging 'de Plantage' spra ken gisteren met de wethouders over de besteding van het grote- stedengeld. Voor de jeugd wil de BVS2 bij voorbeeld sport- en spehverkers in de wijk en Duimdropachtige projecten waarbij toezichthou ders zowel de veiligheid bewaken als voor de uitleen van het speel materiaal zorgdragen. Ook moet er een op Schiedam-Zuid toege sneden opvoedingsondersteu ning komen, liefst via de scholen en huisartsen. Op het gebied van het verbeteren van de kwaliteit van het openbare gebied is er ook voldoende te ver beteren in de wijk is de mening van de bewonersvereniging. Voor al aan de randen van de wijk doen straten en plekken verwaarloosd aan. De BVSZ vindt dat de lokale overheid op deze manier geen goed voorbeeld geeft aan de bewo ners. Het verbeteren van de leefkwali teit kan onder meer door de herin richting van het gebied van de omgeving Westerkade/Nieuwe Haven, door meer aandacht te ge ven aan recreatie rondom de Maasboulevard en door een na tuurvriendelijke aankleding van de doorgaande wegen. Bij de uitvoering van het idee van hun auto over de J. F- Coenlaan te sturen. Ontsluiting via de Burge meester Pruissingel en Westland- seweg is in de bestaande plannen uitgesloten omdat dit uit ver- keersoogpunt niet past bij derge lijke drukke routes. Afslaand en kinderen hebt, moetje wel sollici teren. Ais je veel met het ruilsys teem bezig bent, zou dat in het ge drang kunnen komen." Van Waasbergen wil daarom - als het systeem van start gaat - dat er af spraken worden gemaakt met de sociale dienst. Ze twijfelt echter of het systeem goed werkt, Vooral de grote groep ouderen die van een uitkering moet rondko men, heeft in een ruilsysteem vol gens haar niet zoveel meer te bie den. Voor (jongere) mensen die een baan hebben -en in hun vrije tijd bijvoorbeeld televisies repareren - voorziet de gemeen teambtenaar minder problemen. irAls je tijd over hebt, is het een heel leuk systeem." En de minima kunnen volgens haar bijvoorbeeld net zo goed te recht bij de Stichting Klussen en Diensten. „Mensen met een mini mum inkomen kunnen er voor tien gulden per uur hun tv laten repareren." do Tweede Lus. een nieuw toeris tisch gebied, moet volgens De Plantage worden voorkomen dat ongewenste bedrijven zich in dat gebied vestigen. Voor de ontwik keling van de tweede Lus is vol gens de Plantage in het concept actieplan veel te weinig geld uit getrokken. De Plantage als groe ne kamer binnen de stad is de scharnier naar de havengebieden toe en daarom moet de Kop van de Plantage meer in de plannen wor den betrokken, is de mening van de bewonersverening De Plan tage. „Voor communicatie is in het plan slechts 25.000 gulden uit getrokken, maar voor middelen als internet en teletekst ontbre ken in het geheel." De BVSZ heeft gisteravond ook een lans gebroken voor de op waardering van de betekenis van het wijkoverleg voor wijk- en buurtbeheer. Maar de bewoners vereniging heeft niet alleen naar de eigen omgeving gekeken. „Wij pleiten dat het college een harts tochtelijke oproep doet aan alle Schiedammers om optimaal sa men te werken aan een schone, hele en veilige woon- en leefom geving," stelt de BVSZ. Bij die op roep moet volgens de BVSZ wel een heldere opsomming van alle voordelen van een eensgezinde aanpak zitten. De BVSZ heeft gisteravond idee- en aangedragen voor de discussie over het concept-actieplan grote stedenbeleid Schiedam, die in de gemeenteraad van oktober wordt behandeld. Zie ook pagina 17: 'Grote steden beleid draait om het verbeteren van de leefbaarheid." invoegend verkeer is daar le ge vaarlijk. De huidige toegang naar het Kolpabad vanaf de Burge meester Pruissingel is dan ook ge schrapt. De wijk zelf moet 'autoluw' wor den. Parkeren voor de deur is 'na drukkelijk niet' als uitgangspunt genomen voor een groot deel van de woningen. De wijk moet een 'groene, stedelijk-parkachtige' en 'veilige' voetgangersverbinding worden tussen centrum en Hoog stad. Door Ren van Haren ViaardingenDe bestuursleden van de nieuwe politieke partij StadsBelangen Viaardingen kunnen vandaag nietals nieuwe commissieleden worden be noemd door de gemeenteraad. Het verzoek van het raadslid J, C. Fiai-van Wingerden van BurgerBelangen om A Brouwer en K Janmaat als steunlid van haar fractie in zes commissies toe te laten komt niet op de raadsagenda te staan. De fractie voorzitters van PvdA en Groen links. A Attema en.D.E. van der Velde, hebben zich hierte gen verzet Fial: „Ut ben er gewoon confuus van. Vorige week dinsdag toen ik mijn verzoek inleverde op het stadhuis werd bij mij door de ambtenaar van de bestuurs dienst de indruk gewekt, dat het nog deze week in de raad aan de orde kon komen. Dat zou bete kenen, dat ik bij de begrotings behandeling er niet helemaal al leen voor zou staan.-Nu blijkt plotseling uit de agenda dat mijn verzoek pas later wordt be handeld." Hst raadslid van BurgerBelan gen, dat al geruime tijd op zoek was naar een opvolger omdat ze wil stoppen en gaat verhuizen naar Frankrijk, heeft bij ge meentesecretaris J. Brinkman om opheldering gevraagd. „Van Brinkman kreeg ik te ho ren dat de fractievoorzitters van de PvdA en Groenlinks be zwaar maakten," vertelt Fial Attema reageert: „Uit de krant hebben wij vernomen dat Bur gerBelangen leden van éen nieuwe politieke partij nu alvast als steunlid van haar partij in de commissies,wil laten optreden. We vragen ons af óf dat zomaar kan. De, xedelykfiinieke, rege ling van steunleden in Viaardin gen moet natuurlijk niet worden misbruikt om een nieuwe partij de gelegenheid te geven voor ze aan ze verkiezingen heeft déél- genomen alvast by het raads werk betrokken Mevrouw Hal zit voor. Burger- Belangen m de gemeenteraad, maar de steunleden die ze .mi voordraagt ztfn lid van StadsBe langen. We moeten met elkaar maar eens goed beoordelen of wat zij wil zo maar kan. Overi gens is er geen sprake van, dat er iets van de raadsagenda is ge schrapt Het heeft nooit op. die agenda gestaan en haar brief kwam ook pas op het stadhuis nadat de termijn voor ingeko- men stukken voor deze raads vergadering was verstreken." Fial noemt dat laatste argument gezocht: „Het is wel eerder voor gekomen, dat een op dinsdag binnengekomen brief alsnog op de agenda werd gezet. De forme le sluitt'kl is Inderdaad de maandag. Ik zie het echter als een hetze. Al eerder heeft Atte ma geprobeert een steunlid van mij uit een commissie te wer ken. Tegen de benoemingen van steunleden voor W2GÖ0, dié toch ook van een andere party haar PvdA, kwamen, heeft ze zich niet verzet" Van der Velde van Groenlinks was niet voor commentaar be reikbaar. Viaardingen Lips Textielservice kiest voor de Schiedamsedijk in Viaardingen al nieuwe vestigings plaats. Het door heel Nederland werkzame bedrijf wil naast het Cincinnatigebouw beginnen met de bouw van een kantoor en ma gazijn. De kans bestaat dat later ook de wasserij daar terecht komt. Momenteel heeft Lips onder meer zijn wasserij in de Landstraat en een kantoor aan de Westhavenka- de. Plannen voor uitbreiding en modernisering op de oorspronke lijke vestigingsplaats in de oude Landstraat vindt verzet. Omwo nenden hebben regelmatig ge klaagd over geluid- en ander mi lieuhinder van het bedrijf. Wasserij Lips, zoals het bedrijf in de volksmond nog wordt ge noemd. heeft na eerdere bespre kingen met de gemeente Schiedam nu zijn oog laten vallen op een terrein tussen de in de vve- deropbouwtijd voor machinefa briek Cincinnati en gereedschap- penfabriek Gefra gebouwde pan den aan de Vlaardingse zijde van de Beneluxcorridor, Deze panden zijn in handen van respectievelijk Bouwbedrijf Van der Waal en Flexibox. Het Cincinnati Building verhuurt Van der Waal aan verschillende gebruikers. Keukenspecialist De Waardt bv en Rijkswaterstaat zijn hiervan de grootsten, die op het gebouw ook hun namen hebben laten aanbrengen. Dit tot ergernis van gemeentelijke functionaris sen, die de vroegere panden van de machinefabriek Cincinnati als monument willen beschermen. Om die reden heeft Kanters Ad viesgroep, die het nieuwe be drijfspand van Lips ontwerpt, te horen gekregen dat de nieuw bouw in de schaduw van Cincin nati qua vorm en omvang ingeto gen moet zijn. Zie ook pagina 17: 'Cincinnati als monument beschermen'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1