9 Vlammen verslinden al 700.000 hectare bos 'fê Dominique Voynet, een groene bulldozer Salomonsoordeel over Donauproject KJ,' Voorzitter EU klaagt: 'Nederlandse houding irritant' Als bodem in brand raakt dreigt ecologische ramp Leeftijdsverschil ouders bepaalt sekse eerste kind Poolse Solidariteit christen -democratisch Vijf doden op Brusselse ring Einde vete Ouders Eefje klagen staat aan Werklozen op billboards Astronaut naar station Mir Israël houdt hardnekkig vast aan nederzettingen 11 ETA wilde leider partij doden Rotterdams Dagblad Vrijdag 26 september 1997 Kuala Lumpur Bij de bran den op de Indonische ellen den Sumatra en Borneo is tot nu toe al ruim 700.000 hecta re bos en plantage in vlam men opgegaan. Het Indone sische ministerie van Bosbe heer heeft 8437 mensen aan het werk op de eilanden Su matra, Kalimantan en Bor neo. Sinds gisteren werken aan hun zijde nog eens 1200 Maleisische brandweerlie den. Maleisische vliegtuigen proberen met behulp van chemische stoffen kunstma tig regen te veroorzaken. De branden hebben volgens de Indonesische brandweer al 600.000 tot 800.000 hectare bos en savanne in de as gelegd. De bran den, de ernstigste sinds in 1933 drie miljoen hectare in rook op ging, zouden eerder toe- dan afne men. Volgens een woordvoerder van het Wereldnatuurfonds (WWF) zijn er in de laatste twee weken al naar schatting 1000 nieuwe brandhaarden ontstaan. Als de bodem onder de regen wouden van Sumatra en Kaliman tan in brand raakt, dreigt er een enorme ecologische ramp. Het blussen van turf en bruinkool is moeilijk en zeer kostbaar. Vol gens sommige deskundigen is op veel plaatsen deze situatie al ont staan Moedwillig Het moedwillig platbranden van stukken landbouwgrond is de be langrijkste reden voor het ont staan van de branden. Door de te gelijkertijd heersende droogte hebben de landbouwers de con trole over de branden verloren. Niet alleen kleine boeren maken zich aan deze praktijk schuldig. Volgens de gouverneur van Jam- bi, een van de zwaarst getroffen gebieden op Sumatra, zyn het vooral de grote palmoheplantages die in hun zucht naar bruikbaar land de branden hebben veroor zaakt. In het uiterste westen van Pa- poea-Nieuw-Guinea is een vluch telingenkamp afgebrand waarin 600 mensen uit de naburige Indo nesische provincie Irian Jaya wa ren ondergebracht Het kamp vie! ten prooi aan bosbranden als ge volg van de droogte die Papoea- Nieuw-Gumea teistert. Bisschop Gerard Deschamps, die namens de vluchtelingen met de Verenigde Naties en de regering van Papoea-Nieuw-Gumea onder handelt, zei dat het kamp Kunt, langs de grens met Inan Jaya, een maand geleden werd verwoest. De vluchtelingen wachten nog op de levering van tentdoek om ge ïmproviseerde onderkomens op te bouwen. In totaal werden m het kamp 68 huizen verwoest. „Er zyn 500 tot 600 mensen, en nu hebben ze nog maar tien huizen over die niet zyn verbrand." aldus Deschamps. Oerang-oetans De ecologische ramp kan 'apoca lyptische1 gevolgen hebben voor de toch al bedreigde orang-oetans op Borneo en Sumatra. Dat heeft Banta Manulang, een primaten- expert van het Wereldnatuur- fonds die in Jakarta kantoor houdt, gisteren gezegd. Borneo en Sumatra worden ge teisterd door hondei den bosbran den Manulang zei te vrezen voor de orang-oetans. die ..zeer gevoe lig voor rook en vuur" zyn. „Er zijn informele benchten dat de orang-oetans uit hun leefgebied zyn gevlucht," zei Manulang, die onlangs js begonnen met een on derzoek naar het aantal orang- oetans dat nog in het wild leeft. Volgens de laatste schatting zyn dat er 20.000 Volgens Manulang is dat aantal al fors afgenomen omdat het leefgebied van de orang-oetans is versnipperd door menselyk handelen. Ook olifanten en tijgers zouden gevaar lopen door de rook. Syed Babar Ah. de president van het Wereldnatuurfonds die op bezoek is in Indonesië, zei dat de bos branden en hun gevolgen zyn uit gegroeid tot „een internationale catastrofe." BrusselZes mensen zijn afgelo pen nacht om het leven gekomen bij een ongeluk op de Brusselse ring, waarbij dne vrachtwagens, een personenwagen, een motoren een bestelwagen betrokken wa ren. Een vrachtwagen reed in op een file, die elke nacht ontstaat door werkzaamheden aan de weg op de ring in Vilvoorde. De truck verpletterde een personenwagen met vier passagiers die allen op slag dood waren. Daarop botste hij tegen drie andere wagens. Kopenhagen De motorbendes Heli's Angels en Bandidos heb ben hun meer dan drie jaar oude vete in Noord-Europa, waarbij twaalf doden en meer dan 70 ge wonden vielen, gisteravond voor beëindigd verklaard. „We hebben besloten samen te werken om een einde te maken aan wat er ge beurde," zei Jim Tinndahn, voor zitter van de Deense Bandidos, in een gezamenlijk optreden met Bent Svane Nielson, een vooraan staand lid van de Heli's Angels. Elk van de bendes heeft zo'n 120 leden in Denemarken en kleinere contingenten in Noorwegen, Zwe den en Finland. Antwerpen De ouders van Eefje Lambrecks, een van de slachtof fers van Dutroux, slepen de Belgi sche staat voor de rechter. Ze ei sen een vergoeding voor de gele den morele schade, omdat politie en justitie te weinig hebben ge daan om hun dochter terug te vin den. Vader en zoon Lambrecks willen vooralsnog een symbolisch bedrag van 1 frank. De geschei den moeder Vanderhoven eist ook een vergoeding van 571.610 frank (ruim 21.000 gulden) voor inko mensverlies. De ouders verwijten het gerechtelijk en politioneel ap paraat 'fundamentele en kapitale fouten' te hebben gemaakt, onder andere met de vervroegde vrijla ting van Dutroux, Ze hekelen bo vendien de gebrekkige contacten tussen de politiediensten. Zonder die fouten zou Eefje mogelijk nog in leven zyn, zeggen ze. Eefje werd samen met haar vriendin An ontvoerd tijdens een verblijf aan de Belgische kust Ze werden sep tember 1996 dood teruggevonden. Göteborg In een campagne om aandacht te vragen voor de werk loosheid hangt een Zweedse be langengroepering echte, levende werklozen aan billboards. In de West-Zweedse stad Göteborg zijn werkloze mannen en vrouwen te zien onder het opschrift 'Hier hangt een werkloos persoon'. Het doel van de levensechte adverten ties is om te laten zien dat werk loosheid gevolgen heeft voor het leven van echte mensen. Washington/Moskou Het Ameri kaanse ruimtevaartagentschap NASA heeft op de valreep beslo ten astronaut David Wolf toch naar het ruimtestation Mir te stu ren. Wolf vertrok vandaag in het ruimteveer Atlantis. Er zijn al ge ruime tijd problemen met Mir en daarom was het de vraag of het Amerikaanse bezoek zou door gaan. Als alles goed gaat en Mir zijn positie kan sturen, komt de Atlantis zondag by Mir aan. Wolf stapt dan over om zijn landgenoot Michael Foale af telossen. New York Israël is vastbesloten zyn plannen voor de bouw van nieuwe huizen op de Westelijke Jordaanoever uit te voeren. Het legt daarmee de woedende kritiek van de Palestijnen en de geïrri teerde reacties uit de Verenigde Staten en Europa naast zich neer. De Israëlische minister voor Bin nenlandse Veiligheid Avigdor Ka- halani verdedigde gisteren het plan nog eens minstens driehon derd woningen te bouwen ter uit breiding van joodse nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoe ver. „Ik ga me niet verontschuldi gen. Ik ga overleven. We gaan door met de bouw van de neder zettingen om ons te beschermen," aldus Kahalani in een toespraak voor studenten in Florida. Pre mier Netanyahu kondigde de plannen woensdag aan ondanks de herhaalde roepen van de VS om een „timeout." Voorwaarde De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Albright eis te gisteravond opnieuw van Israël de bouw van woningen in de jood se nederzettingen te bevriezen. Tijdens haar bezoek aan het Mid den-Oosten, eerder deze maand, zei zij dat zo'n time-out een voor waarde is om een sfeer te creeren waarin de vredesbesprekingen met de Palestijnen, die in een to tale impasse verkeren, weer op gang te brengen. De Palestijnen hebben woedend gereageerd op de plannen. De PLO-vertegenwoordiger in Oost- Jeruzalem, Faisal Husseini, zei gisteren dat de plannen voor ex tremistische groeperingen de mo gelijkheid vergroten mensen te werven die zelfmoordaanslagen willen plegen. Minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo noemde de plannen van Israel gisteren een provoca tie, die geheel in stnjd is met de geest van het gesprek dat hy afge lopen dinsdag met zyn Israëli sche collega Levy voerde. *-2» CllVCC Dallda §COO^*St op heuvel van Montmartre, in het hartje van Parijs, is gisteren de druivenoogst 1997 binnengehaald. De al eeuwenoude wijngaard produceert jaarlijks vierhonderd flessen wijn. De wijn van dit Jaar gaat Cuvee Dallda heten, naar de tien jaar geleden overleden Franse zangeres. Foto Philippe Wojazer/Retrters Door Gerard Chel Den HaagHet Internationale Hof van Justi tie heeft Hongarije en Slowakije 'veroordeeld' tot de onderhandelingstafel. Beide landen moeten 'in goed vertrouwen' een oplossing zien te vinden voor het omstreden damproject in de Donau. Beide landen moeten zich hou den aan het verdrag dat in 1977 tussen de twee voormalige Oostbloklanden voor de realisatie van het project werd afgesloten. De vijftien rechters van het Hof, onder wie de Nederlander Pieter Kooijmans, kwamen giste ren in Den Haag tot een waar Salomonsoor deel. Hongarye was niet gerechtigd eenzijdig het verdrag uit 1977 op te zeggen, Slowakije handelde in stryd met datzelfde verdrag door in oktober '92 eenzijdig de Donau bij Cunovo af te dammen. „Beide landen gingen in de fout," zei president Stephen Schwebel Het Hof, dat voor het eerst uitspraak moest doen in een internationale milieukwestie, vindt dat de twee landen op basis van het ver drag uit 1977 tot een gemeenschappelijk be leid voor het damproject moeten komen. Daar bij moet ook serieus rekening worden gehou den met de risico's voor het mikeu. „Milieu is niet iets abstracts, het houdt verband met de kwaliteit van het leven," aldus Schwebel. Hongarije moet derhalve accepteren dat het (ook financieel) medeverantwoordelijk is voor het miljarden kostende waterproject, Slowa kije zal voortaan ernstig rekening moeten hou den met de mening van Hongarije en zal een andere verdeling van het Donau-water moeten aanvaarden, Hoewel dat in het uiteindelijke vonnis niet tot uitdrukking kwam, zei Schwe bel in zyn uitvoerige toelichting dat het niet te recht is dat Slowakije 80 procent van het Do- nauwater omleidt, waardoor voor het Hongaar se deel slechts 20 procent van de vroegere wa terstroom overblijft. „Het watervolume zal rechtvaardiger moeten worden verdeeld." In eerste reacties heten zowel vertegenwoordi gers van Slowakije als van Hongarye weten Verheugd' te zijn over de uitspraak. „Hoewel het voor ons land een succes is, wil ik niet in die termen praten," zei een Slowaaks woord voerder. „Nadat we onszelf even rust hebben gegund, moeten we met de Hongaren aan ta- feL Ik zie dat met vertrouwen tegemoet." Van Hongaarse zyde klonken soortgelijke gelui den. „De uitspraak is een goede basis voor on derhandelingen over een nieuwe overeen komst tussen beide landen," aldus een woord voerder. Door Cees van Zweeden Parijs Voor bewonderaars is ze gewoon 'La Dominique', maar po litieke tegenstanders noemen haar 'Mannen-Eter' of 'Grote Mond'. Van dit soort opponenten heeft Dominique Voynet, de Fran se minister van Milieu, er heel wat vergaard. Een van hen, een politi cus van adel, verklaarde vorige week dat de minister 'wegens vol strekt onverantwoordelijk ge drag' ontslagen diende te worden. Dominique Voynet gaat door voor veruit de kleurrijkste minister uit de ploeg van premier Jospin. Be gin deze week vatte Le Figaro, een belangrijk dagblad, in ten kop haar beleid als volgt samen: 'Dominique Voynet slaat wild om zich heen'. Jospin had misschien kunnen be vroeden wat hij zich op de hals haalde, toen hy in juni de leidster van de Groenen tot milieuminis ter benoemde. Voynet had in de eigen partij de macht veroverd door in 1393 de gerespecteerde Antoine Waechter op de mestvaalt der geschiedenis te bulldozeren. „Ze is een zeer agressieve, slecht gehumeurde en lichtelijk para noïde worstelaar, die heel intelli gent is," zo had Waechter zijn op volgster gekarakteriseerd. Dat premier Jospin deze IJzeren Dame in zyn ploeg wilde hebben, was op zich opmerkelijk. Voor de verkiezingen had ze Jospin nog omschreven als een 'man van wanhopige timiditeit'. En zyn ver kiezingsmanifest, een doorwrocht stuk van honderd vellen, had ze samengevat in de alomvattende woorden: „Reukloos, kleurloos, smakeloos," Dominique Voynet begon geest driftig. Nog voordat ze op haar ei gen ministerie een aantal topamb tenaren had weggezuiverd, had ze al twee miljardenbesluiten geno men. Ze schrapte de geplande aanleg van een kanaal tussen Rijn en Rhone, een projectje van 8 mil jard gulden, en besloot dat het licht uit moest in de snelle kwee kreactor Superphénix. Dit laatste, rekenden geschokte deskundi gen voor, werd een akkefietje van 20 jaar en 30 miljard gulden. President Chirac deed een haast wanhopige poging om Voynet op andere gedachten te brengen, maar deze had nooit veel met de gaullistische leider op gehad. Ze had hem voor de verkiezingen ge duid als 'een demagogische gok ker' die in een eerder leven als burgervader van Parijs achter een \vare sociale en etnische zuive ring' van de hoofdstad had geze ten. Asfaltjunkies Na haar openingszetten opende Dominique Voynet (rechts) met haar Neder landse colle ga Margreet de Boer. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Reuters Voynet het vuur op de vrachtwa genschauffeurs en de boeren, twee beroepsgroepen die volgaar ne het land lamleggen. Haar ge schrokken collegae m de ploeg van Jospin gooiden haastig olie op de golven, wat Voynet evenwel de gelegenheid bood gauw nog even een kerncentrale (in het dal van de Loire) te schrappen. Voynet blijft er echter bij dat de prijs van diesel gelijkgeschakeld dient te worden met die van ben zine, een besluit dat behalve vrachtwagenchauffeurs ook de helft van alle andere asfaltjunkies de barricaden op zou jagen Cal- vet, de topman van Peugeot, was zo boos over het plan dat hy de mi nister opbelde toen ze m Luxem burg in vergadering zat. Haar Eu ropese collega's van Milieu, aldus wist een Franse krant te melden, konden de man horen schelden. De boeren hebben het bij Voynet verbruid omdat ze met hun pesti ciden het water vervuilen, waar van ze bovendien te veel gebrui ken voor de irrigatie. Het werd hoog tijd, aldus de minister, dat de boeren maar eens gingen beta len voor het water dat ze uit de grond pompten. Maar de boeren waren met de enigen die een muilpeer kregen, ook 'die zondag- stuiniers met hun chemische rot zooi' kregen een veeg uit de pan. Meer ellende was er voor Chirac toen Dominique Voynet haar ge dachten over soft drugs ontvouw de. Tegen een weekblad zei de mi nister dat ze „zowel als medicus (Voynet is anesthesist) als als poli ticus altijd voorstander was ge weest van de legalisatie van soft drugs". En dat niet alleen, ze mochtzelfook volgaarne eens een stickie opsteken, hoewel „ik te genwoordig chocolade verkies". Toen Chirac bij een bezoek aan Troyes deze week weer eens 'de zwarte vlek van het Nederlandse drugsbeleid' hekelde, wist ieder een dat zijn woorden bedoeld wa ren voor 'Grote Mond'. Maar deze was alweer een stap verder, en had nu zelfs de aanval geopend op een collega, de communistische minister van Transport die 'ja' had gezegd tegen de aanleg van twee extra landingsbanen op de luchthaven Charles de Gaulle. De enige met wre 'La Domimque' nog niet overhoop heeft gelegen, is zichzelf. Maar ook daarin komt binnenkort verandering als ze in Brussel de Franse staat moet ver dedigen tegen een klacht wegens de ongebreidelde jacht op vogels. Die aanklacht had Voynet zelf in gediend, toen ze nog geen minis ter was. Londen Leeftijdsverschil tussen echtgenoten is van grote invloed op het geslacht van het eerste kind. De kans is groot dat vrouwen met een aanzienlijk oudere man eerst een zoon krijgen. Dat blijkt uit on derzoek van de Britse biologen. Onder leiding van John Manning van de Universiteit van Liverpool legde de groep leeftijdsverschillen van 301 paren en het geslacht van hun kinderen in het noorden van Engeland vast Bij de paren waarvan de man tenminste vijf jaar ouder was dan de vrouw, werden 37 zonen en twintig dochters als eerste kind geboren. Bij paren waarvan de man jonger was dan de vrouw kwamen veertien zonen en 29 dochters ter wereld. Manning beschrijft zijn onderzoek in de gisteren verschenen editie van het wetenschappelijke tijd schrift Nature, „Het gaat alleen op voor het eerste kind," schrijft Manning. „We weten niet waarom, maar het blijkt uit onze cijfers." Warschau—De S^kdziiteit-alliao- tie (AWS) in Polen, de grote win naar van de parlementsverkiezin gen van zondag, heeft besloten een christen-democratische partij te stichten. De AWS bestaat nu uit bijna veertig uiterst rechtse par tijtjes, vakbonden en maatschap pelijke groepen. De leiding van de rechtse groepe ring gaf de party voorlopig de naam Sociale Beweging voor Kie- zersacüe van Solidariteit en zal zich volgende week voor registra tie aanmelden, verklaarde voor zitter Krzaklewski. De meuwe party komt net als de Alliantie voort uit de vakbond So lidariteit Ze behoudt hetzelfde programma als de Alliantie en staat een anti-eommunistisch, conservatief-nationalisïisch be leid voor waarin de katholieke kerk, het gezin en zuivering van het overheidsapparaat centraal staan. „Het wordt een soort Fran se UDF," verklaarde een par tijfunctionaris, verwijzend naar de liberaal-conservatieve Franse party. De vroegere leider van Solidari teit, Lech Walesa heelt er sinds zijn nederlaag by de presidents verkiezingen m 1995 achter de schermen aan gewerkt om de ver takkingen van Solidariteit bijeen le brengen in een coalitie. Het ziet er niet naar uit dat Walesa nog een rol 2al spelen in een door de Al liantie geleide regering. Dat zyn party tot regeren wordt geroepen is echter een zoete wraak voor de vroegere leider van Solidariteit Walesa, de electncien die in 1980 de eerste vrye vakbond van het Oostblok lanceerde. De AWS krijgt 201 van de 460 ze tels in het lagerhuis van het Pool se parlement, maakte de kiescom missie gisteravond bekend. De voormalige communisten (SLD) behaalden 164 zetels, aldus de de finitieve uitslag. Door Mare P#»eperkorn Brussel De Luxemburgse am bassadeur in Brussel heeft er zo de smoor in. dat hy zijn altijd overvolle agenda voor ruim een uur heeft schoongeveegd. Gedu rende dat uur put Jean-Jacques Kasel rykelyk uil strikt vertrou welijke stukken om het opge trommelde Nederlandse journail le te overtuigen van de enorme luizenstreek die WD-mimster Zalm (Financiën) zijn land geflikt heeft, Het Groothertogdom als de grootste profiteur van de Europe se Unie af te schilderen, het heeft Kasel èn alle andere 400.000 Luxemburgers tot in het diepst van hun nationale ziel geraakt. Kasel is er zeer ongelukkig van de affaire geworden, een 'beetje geemotioneerd' zelfs. Dus rolt de ene na de andere weinig diploma tieke frase uit zym-mond. Als ronduit 'irritant' betitelt hij het Nederlandse optreden. 'Schade- lyk' is er eveneens uit eer hij er erg in heeft, net als het oordeel dat „het talent om te onderhande len in Nederland blijkbaar niet al tijd aanwezig is". Steen des aan stoots voor Luxemburg is het cij ferlijstje dat Zalm twee weken ge leden - op bezoek in Luxemburg - liet uitlekken naar de media. Uit die berekeningen blijkt niet alleen dat de Nederlandse burger het meest betaalt aan de Europa, maar tevens waar die poen terecht komt: bij gastheer en tijdelykEU- voorzitter Luxemburg. Campagne Om dat beeld recht te zetten, is Luxemburg inmiddels een heuse anti-Zalm campagne begonnen. Gisteren was het de beurt aan de Nederlandse journalisten, eerder kwamen de Duitsers en de Britten op de koffie. Kasel wappert met vertrouwelijke rapporten van de Europese Rekenkamer, waaruit blijkt dat Nederland de boel bela zert. Zo zou minister Zalm ruim drie miljard gulden aan Europese douaneheffingen die in Rotter dam worden geïnd bij de nettobe taling van Nederland aan de EU tellen. Tegelijkertijd draait die vuige pol- derliberaal het Groothertogdom een loer door uitgaven voor EU- gebouwen en salarissen van Euro ambtenaren in Luxemburg, als ontvangsten voor dat land te be stempelen. En met een bevolking van krap 400.000 mensen, loopt de 'EU-steun' per mwoner dan snel op. Wat Luxemburg nog het meest dwarszit is dat Zalm medio juli reeds beschikte over de cijfers van de Europese Rekenkamer. Hy wist dus beter' Kasel is ver bijsterd over zoveel oneerlijkheid Want wie heeft Nederland altijd door dik en dun gesteund? Welk land koos altijd voor de Benelux- famihe? Juist' Luxemburg, en dan nu stank voor dank. Neder land is gewaarschuwd, verklaarde Kaselv,De tijd dat wy geen eigen mening hadden is voorbij." Ook PvdA en CDA hebben kritiek op het optreden van minister Zalm. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg vindt dat Zalms optre den het belang van Nederland be schadigt. „Hy moet niet te vaak met zyn vuist op tafel slaan. We krijgen ook veel terug, bijvoor beeld voor de varkens. Zalm kijkt alleen met zijn zakjapanner." CDA-woordvoerder Terpslra noemt de buitenlandse politiek van de minister 'niet zijn &terkate kant'. „Het is niet de eerste keer dat hij in botsing komt met onze Europese partners." „Ik ga er van uit dat Zalm niet sjoemelt," aldus Terpstra. „Maar we volgen hem niet helemaal in zyn berekenin gen." Ook Van der Ploeg vindt dat de afdracht van Nederland aan de Europese Unie ingewikkelder in elkaar zit dan Zalm voorspiegelt. WD-woordvoerder Hoogervorst steunt zyn minister wel volop. „Zalm heeft fatsoenlijk gehan deld, als je het vergelijkt met hoe andere landen door dreigementen geld binnenslepen." Madrid De twee leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA die woensdag door de politie werden doodgeschoten waren van plan de leider van de regerende Partido Popular (Volksparty) in Baskenland, Carlos Iturgaiz, te vermoorden. In de auto die de twee ETA-leden gebruikten, wer den gedetailleerde aantekenin gen gevonden over de bewegin gen en de lijfwachten van Iturgaiz Nadat ze het tweetal da genlang m de gaten had gehou den besloot de politie woensdag morgen tot actie over te gaan. Keukentechn, Schiedam Couwenhovenstr. 9-11 SCHIEDAM Tel. 010-4264310

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6