16 Schoonoord is 'mooiste park' Bijna helft brandweer krijgt andere werkplek Noord wil subsidie aan YERSAM staken Bezoekers geven parken in Rotterdam een mime voldoende 'Op Bureau West kijkt 80 procent privé naar persoonsgegevens' ll% Ipf *4# mam Shell Pernis eist veilige verkeersafwikkeling A15 Hoog BTW-tarief funest voor dierenambulance Steuntje in rug voor arbeidsongeschikten Peper wil geen vierde termijn Brug dicht voor zelfmoordpoging Meegesleurd aan colbert Aangehouden na poging beroving Rotterdams Dagblad Dinsdag 30 september 1997 't gj djfptï* Rotterdam De deelgemeente Noord onderzoekt of het mogelijk is de subsidie aan de Turkse jon gerenorganisatie VERSAM te be ëindigen. Dat zou moeten gebeu ren op basis van gegevens over de integriteit en eventuele banden met de Grijze Wolven. „Als er sprake van is dat VERSAM in handen is van die organisatie, dan is dat niet van begin af aan ge weest," stelt een woordvoerder van de deelgemeente. „In 1993 was er geen sprake van een relatie met de Grijze Wolven." Ali Ersoy, oprichter, eerste voor zitter en momenteel imam bij VERSAM, vindt dat er eenzijdig wordt gekeken naar de mening van twee journalisten. „Onze doelstelling is gewoon integratie. Puur mensen met elkaar in con tact brengen." Daarbij wordt volgens Ersoy sa mengewerkt met politie, bewo nersorganisaties en deelgemeen te, De activiteiten richten zich op alle maatschappelijke terreinen. „We hebben mensen bijvoorbeeld kennis laten maken met de Turk se keuken. Alle beweringen vind ik dan ook belachelijk." Overigens geven veel gemeenten in Nederland al jarenlang forse subsidies aan Turkse organisaties die worden beheerst door de Grij ze Wolven, stellen Stella Braam en Mehmet Ulger in hun boek. De Grijze Wolven melden op een in terne lijst dat er 34 actieve man telorganisaties in Nederland ope reren, maar Braam en Ulger ko men op een hoger getal. Volgens hen zijn er zeker 55 clubs die ban den hebben of in ieder geval sterk de schijn wekken verbonden te zijn met de Grijze Wolven. De Grijze Wolven, officieel een jeugdorganisatie van de MHP (Turkse Partij van de Nationalisti sche Actie), proberen naar buiten toe een onschuldig imago op te bouwen maar streeft intern naar terugkeer van het grote Otto maanse Rijk dat zich uitstrekte van Wenen tot de Chinese Muur. Na problemen wegens geweldda dig optreden tegen linkse Turken en Koerden (eind jaren '70, begin jaren '80) dicteerde toenmalig lei der Alparslan Turkes zijn volge lingen zich rustig te houden, te ontkennen lid te zijn van de orga nisatie en deze binnenskamers uit te breiden en te versterken. Jonge leden worden klaarge stoomd, meestal in sportclubs, als vertegenwoordigers van het 'meest rechtvaardige volk' ter we reld. Door Piny van der Voorn Rotterdam Het terrein van Shell Pemis zal ook in de toekomst goed bereikbaar blijven via de eigen Poort 5. Daarbij wordt wel gerekend op verplaatsing van deze wegaansluiting op de dan stevig uitgebrei de en verkeerscorridor A15. Op welke wijze het ver keer naar en uit Poort 5 straks haar weg kan vinden op deze drukbereden internationale route, is bij Rijkswaterstaat nog in onderzoek, Vast staat inmiddels wel dat het verkeer via Poort 5 in het jaar 2001 op efficiënte en veilige wijze wordt af gewikkeld. Dit bevestigt een woordvoerder van Rijkswaterstaat, regio directie Zuid Holland. Shell heeft deze toezegging schriftelijk ontvangen; de Stuurgroep Hoogvliet Noord is op de hoogte gesteld. De stuurgroep is in 1996 ontstaan door een samen werkingsovereenkomst waarin naast Rijkswater staat, NS-Rail en de gemeente Rotterdam ook de deelgemeente Hoogvliet participeert. Shell neemt, overigens zonder officiële ondertekening van het convenant, deel aan de stuurgroep en draagt financi eel een steentje bij zodra het gaat om onderzoeken naar het peil van de leefbaarheid in de regio Hoog vliet Verantwoorde afwikkeling vamhet transport- verkeer naar en vanaf het Shellterrein en het petro chemische- en industruele achtergebied Vondelin genplaat behoort tot het pakket van eisen. Volgens de voorlichter van Rijkswaterstaat heeft de Shell-directie deze zomer sterker dan ooit aange drongen op een tijdslimiet voor de definitieve en aangepaste ontsluiting van Poort 5 en omgeving. Men zegt hiervoor redenen te hebben. Zo wil Shell Pemis er zeker van zijn dat de zogeheten Combi-va riant, een nieuwe verkeersontslui ting bij het noorde lijk woongebied van Hoogvliet, van tijdelijke aard is. Door deze variant (ook wel Digna Johanna-roufe ge noemd) ontstaan door extra verkeersbewegingen fi les in de A lö^orridor. Dit alles maakt het er allemaal niet veiliger op ter hoogte van Poort 5, Het vervoer van gevaarlijke stoffen stagneert ongewenst. Shell Pemis wil voor zo'n zorgelijke verkeerssituatie geen verantwoording dragen, De Stuurgroep Hoogvliet Noord heeft hiervoor begrip getoond en nog tijdens de bestuurlijke zomerreces een brief ondertekend waarin door het Rijk wordt bevestigd dat met'de be langen van Shell Pernis sterk rekening wordt gehou den bij de infrastructuele uitwerking var, het MER' Tracee studieplan. Deze toezegging zal verdere be roepsprocedures van Shell-zyde in de kiem smoren, hoopt de woordvoerder van Rijkswaterstaat. Den Haag/Rotterdam—De Stichting Dierenambulan ce Rijnmond gaat binnen twee jaar op de fles als ze op haar diensten het hoge BTW- tarief van 17,5 pro cent moet blijven heffen. Dat zegt voorzitter J. Ver boom van de stichting naar aanleiding van een brief die hij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voorzitter Verboom hoopt de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat zijn stichting, net ais de dierenartsen, onder het lage BTW-tarief van 6 procent dient te val len. Door de gestegen brandstofaccijnzen zijn de kos ten voor de Dierenambulance Rijnmond dit jaar met 5000 gulden gestegen. Als er geen compensatie komt in de vorm van een BTW-verlaging, of een gemeente lijke subsidie, zal de Dierenambulance het niet lan ger kunnen bolwerken, aldus Verboom. Rotterdam Het Arbeidsongeschikten Platform Zuid-Holland wil mensen die na een periode van ar beidsongeschiktheid weer aan het werk willen of moeten, een steuntje in de rug geven. Om die reden houdt de belangenvereniging in november een zoge noemde arbeidsintegratie-cursus. De opleiding is bedoeld voor (deels) arbeidsonge schikte mensen die niet meer terug kunnen naar hun oude werkgever en ook nog niet weten wat voor soort arbeid ze zouden willen doen. Met de cursus moeten de mensen wegwijs worden gemaakt in de wereld van werk en (om)scholing. De cursus duurt vijf dagen (3,4,13 en 14 november) en wordt gehouden in conferentiehotel Olaertsduyn in Rockanje„ Er is plaats voor vijftien deelnemers. Op 7 oktober is er een informatie-bijeenkomst, die wordt gevolgd door persoonlijke gesprekken met eventuele deelnemers. Voor meer informatie; Arbeidsongeschikten Plat form Zuid-Holland, Goudsesingel 256-3.04, Rotter- 'dam, telefoon (010) 4045020. Rotterdam Het relatief onbekende Park Schoonoord is het mooiste stukje groen in Rotterdam. Dat blijkt althans uit de activiteiten van het Kwaliteitspanel Rotterdam dat de kwali teit van 23 Rotterdamse parken heeft onderzocht. Het Park Schoonoord, nabij het park rond de Euromast, kreeg een 8,6. Het laagst scoorde het Roel Langerakpark in de wijk Blijdorp met een 4,7. Het panel heeft gisteren het rap port 'Dat bloeit, boeit en broeit. Parken in Rotterdam' gepresen teerd. Wethouder J. van der Tak nam het in ontvangst. Het Kwali- teitspanel Rotterdam wil met de ze toets de aandacht richten op de kwaliteit van de parken. Om de populariteit van de parken te meten is een enquête gehou den onder 288 parkbezoekers. Er is daarbij gekeken naar de hoe veelheid en de soorten groen en het onderhoud van de 23 parken. De ondervraagden moesten onder meer een antwoord geven op vra gen als hoe vaak zij in het park vertoeven, de reden van het parkbezoek en of men alleen gaat of in gezelschap. Bijna eenderde van de geenquêteerden wandelt in zijn eentje in het park. Trouwe bezoekers komen meestal uit de nabije omgeving. De onderzochte parken worden Voldoende tot goed' onderhou den, is geconstateerd. Onder de maat blijven de Kasteeltuin Span gen, het Roel Langerakpark, het Oudelandsepark en het Zuider park. Om van een 'ideaal' park te kun nen spreken, moet er voldoende speelgelegenheid voor kinderen zijn.En het moet een rustpunt zijn in de stad, voorzien van veel groen, bloemen, schoon water en voorzieningen. Verder moeten de parken goed onderhouden zijn. Met een 7 als gemiddeld rapport cijfer scoren de parken een ruime voldoende bij de geënquêteerde bezoekers, vindt het panel. Het Kwaliteitspanel is begonnen als een experiment in het kader van de sociale vernieuwing. Ver volgens is het uitgegroeid tot een volwaardig instrument voor het toetsen van gemeentelijke en ge subsidieerde dienstverlening. Op basis van de uitkomsten van de toetsing doet het panel uitspra ken en aanbevelingen. Voor veel rapporten geldt dat ze in de onderste bureaula belanden. Maar het Kwaliteitspanel neemt na het verschijnen van een rap portage contact op met de betref fende instellingen. Het is de be doeling dat een dialoog tot stand komt waar afspraken uit komen over verbetering in de dienstver lening. Daarnaast wordt het ver slag aangeboden aan stedelijke en regionale organen. De Rotterdamse brandweer gaat deze week een nieuwe reorganisatiefase in. Het personeel van de drie kazernes In Rotterdam-Noord die op 1 oktober dicht gaan, gebruikte gisteravond een gemeenschappelijk afscheidsmaal. Fotr Roei Dijkstra Rotterdam Van de circa drie honderd Rotterdamse beroeps brandweerlieden krijgen er deze week 140 een nieuwe werkplek. Het op grote schaal schuiven met personeel hangt samen met ver schillende reorganisaties die de brandweer gelijktijdig uitvoert. Eerste belangrijke verandering is de sluiting op 1 oktober van drie kazernes in Rotterdam-Noord, De onderkomens Overschie, Zaag molenkade en Hillegersberg- Schiebroek gaan dicht. Volgens de brandweer is het efficiënter de uitruk voor dit deel van de stad te concentreren op één adres. De nieuwe kazerne komt te staan aan de Fröbenstraat, Daar zegt de brandweer 'met een minimum aan personeel en materieel' de veiligheidszorg voor Rotterdam- Noord te kunnen waarborgen. Binnenkort De eerste paal voor deze kazerne, waarvan de bouwkosten zijn be groot op elf miljoen gulden, wordt zeer binnenkort geslagen. De bouw zal anderhalfjaar gaan du ren. Tot het nieuwe complex klaar is, bivakkeert de brandweer voor Rotterdam-Noord in een noodon- derkomen op de Gemeentewerf aan de Melanchtonweg. Wachten met de sluiting van de drie oude kazernes tot het nieuwe gebouw is voltooid, kan volgens de brandweer niet: dan komt de detachering van het personeel bij de nieuwe Gezamenlijke Brand weer, die in het westelijk haven gebied gaat opereren, in gevaar. Afgesproken is dat per 1 oktober de eerste veertig brandweerlie den van het Rotterdamse korps bij de Gezamenlijke Brandweer hun opleiding beginnen. Dat kan alleen als eerst de uitruk in Rot terdam-Noord is gereorganiseerd en afgeslankt. Ondertussen is de brandweer ook bezig nieuwe samenwerkingsvor men met buurgemeenten op te zetten. Daarbij wordt toegewerkt naar een model met vier distric ten: Noord, Oost, Zuid en Haven. Het is de bedoeling dat deze vier districten later weer opgaan in (zes) regionale samenwerkingsge bieden. In Oost werkt de Rotter damse brandweer al samen met de korpsen in Capelle denlJs- sel, Krimpen aan den IJssel en de deelgemeenten Prins Alexander en Kralingen/Crooswijk. Uit gangspunt is dat voortaan niet meer de gemeentegrens, maar de dichtstbijzijnde kazerne bepaalt welke brandweerauto het snelst bij een noodgeval ter plaatse kan zijn. De herverdeling van bestaande taken en de start van nieuwe ta ken heeft de afgelopen twee jaar al tot verschillende personele re organisaties geleid. Vooral in het begin werd daar hevig tegen ge protesteerd. De operatie die deze maand wordt uitgevoerd, doet op nieuw een zwaar beroep op de flexibiliteit van het personeel. Desondanks blijven de protesten beperkt, laat een woordvoerder van het korps weten: „Vooral voor de oudere personeelsleden die er al een tijd zitten, is zo'n reorgani satie als in Rotterdam-Noord na tuurlijk een behoorlijke ingreep. Je moet wennen aan een nieuw werkritme en dat heeft weer ge volgen voor je privéleven. Je krijgt een ander piepemummer, je kast staat op een ander plaats. Dus het gaat niet allemaal van een leien dakje. Maar echte weerstand is er niet, je hoort hooguit wat ge mopper." Gisteravond schoof het personeel van de drie kazernes in Rotter dam-Noord aan voor een gemeen schappelijk afscheidsmaal in de noodkazeme aan de Melanchton weg. Door Canis Zijimans Rotterdam—Hoewel de opsporing van de hoofdverdachten in de om vangrijke Repelsteeltje-zaak en het verzamelen van bewijsmidde len tegen de bende harddrugss mokkelaars en -handelaars er uit eindelijk niet door is gehinderd, had officier van justitie mr. G. Münnichs geen goed woord over voor de handelwijze van de 33-ja- rige Rotterdamse ex-politieman AchmedB. „Dat het onderzoek geen nadeel heeft ondervonden, is een geluk bij een ongeluk. Maar u hebt een grote smet op het aanzien en de reputatie van de politie geworpen en het vertrouwen in de onkreuk baarheid van politiemensen ern stig geschaad," sprak de aankla ger gisteren voor de rechtbank van Rotterdam.^ Hij eiste zes maanden celstraf tegen Achmed B. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) heeft de inmiddels als poli tieman ontslagen B. op grove wij ze zijn ambtsplicht en afgelegde ambtseed geschonden door aan criminelen geheime politieinfor- matie door te spelen. Als agent van Bureau-West aan het Marco- niplein had de Rotterdammer on beperkt toegang tot geheime ge gevens in het gecomputeriseerde Multipolsysteem van de Regiopo litie Rotterdam-Rijnmond. Uit de uitdraai van computerge gevens blijkt onomwonden dat de agent op Eerste Kerstdag vorig jaar de namen natrok van Saïd el M. en Mimoun M, en enkele adressen. Genoemde personen en de adressen waren op dat moment onderwerp van een grootscheeps politieonderzoek naar drugshan del en -smokkel richting Frank rijk vanuit Cafe' Cuereif aan de Noordsingel. Tegen Mimoun M. liep op dat moment al een interna tionaal opsporingsbevel, omdat hij in Frankrijk bij verstek we gens handel in harddrugs was veroordeeld tot vijf jaar cel. De ex- politieman kende Sai"del M, door justitie gezien als de onbetwiste leider van de vanuit Het Oude Noorden opererende bende, uit zijn Marokkaanse geboortedorp. Eind januari arresteerde de poli tie een groot aantal betrokkenen bij de omvangrijke drugshandel en werden invallen in verschillen de dealpanden gedaan. Ook Ach med B. is toen opgepakt. Hij zat39 dagen in voorarrest. De 41-jarige Mimoun M, is inmiddels een week geleden wegens de smokkel van 7 kilo heroi"ne naar Frankrijk veroordeeld tot 3,5 jaar cel. Drie anderen legde de Rotterdamse rechtbank celstraffen op tot twee jaar. De 37-jarige hoofdverdachte Sai"d el M. komt later voor, omdat in zijn zaak nog getuigen moeten worden gehoord. Volgens Achmed B zoals hij rech ter'mevrouw r \C.P.M. van Breukelen - Var, ..nhem vertel de, keek hij uit verveling weieens in de computer. Deze keer deed hij het ook, omdat zijn van huis weggelopen broertje met e'e'n van de heren bevriend bleek te zijn. „Dat doet iedereen op Bu reau West; ook de superieuren. Anders had ik het nooit gedaan. Er is een enquête gehouden, waaruit blijkt dat 80 procent van het personeel daar privé' gege vens natrekt. Het mag niet, maar iedereen doet het. Ik heb nog ge- piobeerd om de enquête gege vens als bewijs boven tafel te krij gen. Maar die zijn ineens niet be schikbaar," sprak de ex-politie- man tot de rechtbank. De officier van justitie kwalificeerde de be wering als 'volledig voor rekening van de verdachte'. Volgens Achmed B. is hij begin ja nuari telefonisch thuis in zjjn toenmalige woning in Sommels- dyk door bendeleden benaderd met het verzoek te kijken of hun namen bij de politie bekend wa ren en of hun adressen als deal panden bekend stonden. „Ik ben daar toen op in gegaan, om achter de identiteit van die personen te komen. Ik wilde weten waarmee ze bezig waren om ze aan te kun nen geven," legde hij de recht bank uit. Volgens officier van justitie mr. Münnichs had B. al langer contact met de bende. Hij veegde de vloer aan met de verklaring van de ver dachte. „Uit telefoontaps," zo zei hij„blijkt duidelijk, dat u al in de cember contact had met Sai"d el M. U heeft die maand met zijn mo biele telefoon naar uw vrouw ge beld, dat u wat later thuis zou ko men. En er is gebleken uit de uit draai, dat u al met Kerstmis in de computer keek." Volgens dc verdachte berustten 'de misverstónden' op toevallige samenloop van omstandigheden. „Ik had al eerder gekeken in de computer, maar niet in opdracht. En dat telefoontje naar mijn vrouw heb ik met de telefoon van heel iemand anders gedaan. Dat de telefoon op naam van EI M. staat wist ik niet. Iedereen kan een telefoon op zijn naam zetten verdedigde B. zich. Uit later opgenomen telefoonge sprekken blijkt dat de politieman de bendeleden vertelde, dat zij niet door de politie werden ge zocht. Wel gaf hij in bedekte ter men Mimoun M. te verstaan, dat er een internationaal opsporings bevel tegen hem liep en dat hij niet over de landsgrens moest gaan. Aanklager Mu"nniehs: „Dat kon Achmed weten doordat in 'muta ties' achter de persoonsgegevens in de computer melding van het internationale aanhoudingsver zoek werd gemaakt. Verdachte heeft daarin kunnen kijken en Mimoun M. heeft zich na het tele foontje enige dagen niet in het openbaar vertoond." Maar volgens B's raadsman mr, J. Spigt heeft het OM geenszins be wezen, dat zijn clie"nt die speci fieke 'mutaties' heeft geraad pleegd. Omdat in het Multipolsys teem uit veiligheidsoverwegin gen nauwelijks gegevens over het grootschalige lopende onderzoek naar de bendeleden zaten, heeft de voormalige politieman ook geen geheime informatie kunnen doorspelen, is zijn stelling. Op 13 november doet de recht bankuitspraak. De rapportcijfers die de bezoekers aan de parken In Rotterdam toekenden. Park Schoonoord 8,6 2 Prlnsemolenpark 7,8 Ommoordseveld 7,8 3 West Varkenoorósepark 7.6 Het Park 7,6 4 Museumpark 7.5 Wijkpark Oude Westen 7,5 Kralingse Bos 7.5 De Twee Heuvels 7,5 5 Vroesenpark 7,3 Oude Plantage 7,3 Spinozapark 7.3 6 Vtsserljgriend 7,2 7 Berg- en Broekpark 7,1 Woltefoppeepark 7,1 Rulgeptaatbos 7.1 8 Park ZestfenhOYon 6,9 9 Zuiderpark 6,7 10 Hteuwtandsepark 6,6 11 OyerscMesepfasJes 6,5 12 Oudelandsepark 6.2 13 Kasteeltuin Spangen 5.8 14 Roel Langerakpark 4.7 Hotttntom» Parten m Rotterdam Rotterdam Burgemeester Peper van Rotterdam staat niet te sprin gen om een vierde ambtstermijn te aanvaarden. Dat valt af te leiden uit een reactie van Peper op het PvdA-voorstel om burgemeesters van grote ste den voortaan rechtstreeks te laten kiezen. Voor Radio Rijnmond zei Peper dat het idee in zijn geval ge zien zijn leeftijd niet relevant is. Peper is 57 jaar oud en sinds maart 1982 burgemeester van Rotterdam. Over tweeenhalf jaar loopt zijn derde ambtstermijn af. Peper zelf is niet bereikbaar voor commentaar. Zijn woordvoerder geeft geen direct antwoord op de vraag of de burgemeester heeft willen zeggen dat hij het na maart 2000 voor gezien wenst te houden. „Ik denk dat hy niet in verdere details wil treden. Hij zal zijn woorden zorgvuldig hebben geko zen. Mogelijk heeft hij heel be wust willen aangeven: ik zit hier niet tot m'n pensioen. Hy heeft gewoon een schot voor de boeg af gegeven, en zal daar verder wel over zwijgen." Rotterdam De politie heeft gis teravond lang moeten inpraten op een 27-jarige Rotterdammer om te voorkomen dat hij vanaf de Erasmusbrug een zelfmoordpo ging zou ondernemen, De Eras musbrug werd ongeveer tweeën eenhalf uur -tussen 21.00 en 23.30 uur- afgesloten om onder handelaars van de politie alle ge legenheid te geven de man van zijn voornemen af te brengen. Aan de zuidzijde van de brug moest publiek worden verwij derd. Ook werd een aantal aan de Wilhelminapier wonende studen ten verzocht hun spreekkoren te staken. Zij moedigden de man aan om in het water te springen. De verwarde man had kort gele den te horen gekregen dat hij ern stig ziek was. Rotterdam Een 84-jarige man heeft gistermiddag slechts wat schade aan een colbert overge houden nadat overgehouden na dat hij door een vrachtwagen aan een jasje was meegesleurd. Het ongeval gebeurde op de West zeedijk waar een 37-jarige Rotter damse chauffeur stond te wach ten totdal hij kon optrekken. Zon der dat hij dat had bemerkt was de bejaarde Schiedammer naar de cabine gestapt om aan de chauf feur de weg te vragen. Toen de vrachtwagen optrok viel de man op de grond en bleef met zijn col bert hangen aan een uitsteeksel van de vrachtwagen. Op zijn luide gegil reageerde de chauffeur di rect Rotterdam Op aanwijzing van een motorrijder zijn gisteren op het Weena twee Rotterdammers (18 en 19 jaar) aangehouden. Even tevoren hadden zij onder bedrei ging van een mes de motorrijder van zijn voertuig getrokken en wilden er daarmee vandoor gaan, Een personeelslid van een beveili gingsbedrijf schoot de motorrij der te hulp en achtervolgde de overvallers, die even later door de politie zijn ingesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2