15 Corporaties voorzien overschot goedkope flats Vlaardingse lucht schoner Verbouwing Stedelijk Museum gaat twintig miljoen kosten Rotterdams Dagblad 'Aanbod sociale woningen overtreft de behoefte' Speciaal team in de strijd tegen autokrassen Celstraf voor bezoeker Schiedamse Smartshop Nieuw onderzoek naar Schiedams café Schiedammer bekent 224 autokraken Snelkraak tankstation Spandoeken Beatrixfonds weer terecht €~Nieuwë Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Waterweg Woensdag 1 oktober 1997 Door Ben van Haren Schiedam Twee onderzoe ken van woningmarktdes kundigen hebben de samen werkende woningcorporaties in het noordwestelijk deel van het Rijnmondgebied er van overtuigd dat voor een groot deel van hun bezit wei nig toekomst is. Dat heeft te maken met een afne mende vraag naar goedkope huurflats, zonder lift, waarvan de woningstichtingen in Schiedam, Vlaardingen, Maasluis en Hoek van Holland juist een gToot aantal in eigendom hebben. De coiporaties in Schiedam en Vlaardingen beraden zich thans op hun positie. De directeuren van Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) en Stichting Wo ningbedrijf Vlaardingen (SWV), F. A. de Graaf en A. M. W. Theis- sen, hebben dat vanmiddag na mens de corporaties in deze twee gemeenten meegedeeld. De woningmarkt is in de afgelo penjaren grondig veranderd, con stateren Kolpron Consultants en Qüintis, de adviesbureaus die de corporaties ingeschakeld hebben. Toename van de koopkracht maakte het voor de consument mogelijk het 'aak boven het hoofd' in te wisselen voor het 'ge wenste dak'. Economische groei en toename van het aantal twee verdieners hebben de huishoud- inkomens doen stijgen. De gun stige rentestand en gemakkelij kere financieringsmogelijkheden hebben voorts de keuze vergroot bij het zoeken naar een woning. Handicap is echter, dat het aan bod van eengezinswoningen en ruime, met lift bereikbare, flats beperkt is in de betrokken ge meenten. De aanwezige vroeg-na- oorlogse bouw is daardoor nu nog wel goed bezet, maar dat veran dert volgens Kolpron zodra op Vi- nex of andere locaties die veelge vraagde woonvormen beschik baar komen. Marktwaarde Quintis heeft op verzoek van de vier corporaties in Vlaardingen en Schiedam de waarde van hun be zit op de woningmarkt geanaly seerd. Het gaat om 28.000 wonin gen verdeeld over 400 complexen. De concurrentie met het aanbod in de koopsector is hierbij ook meegewogen. Het bureau constateert dat de huurprijs slechts een beperkte in vloed op de woonkeuze heeft. De goedkope eengezin shuurwoning is veruit het populairst en daarop volgt de dure eengezinswoning. De dure woning in een flatgebouw zonder lift komt achteraan. Beschikbare faciliteiten zoals een lift, ruimte, imago en de plek van een woning hebben de meeste in vloed op de woonkeuze. Het wo- ningbezit van de sociale verhuur ders in Vlaardingen staat er wat dat betreft beter op dan dat van hun Schiedamse collega's. De onderzoekers van Quintis ko men tot de conclusies dat zonder maatregelen in bijna alle na-oor- iogse wijken 15 tot 30 procent van de bezit van de corporaties over bodig wordt. Alleen gebieden, waarin ze veel goedkope eenge zinswoningen en liftwoningen in verhuur hebben, bieden perspec tief. De vraag naar appartemen tengebouwen, vooral voor oude ren, en goedkope eengezinshui zen zal in beide gemeenten toene men. Meer keuze De methode van woonruimtever deling is volgens de adviseurs van de corporaties ook hard toe aan een modernisering. De 'wooncon sument' moet meer keuzevrijheid krijgen. Er worden nu nog onno dige voorwaarden gehanteerd, die dateren uit de tijd van woning- schaarste. In het rapport staat: „Een portiekwoning met vier ka mers, waarvoor gezinnen weinig belangstelling tonen, kan toch heel goed aan een tweepersoons huishouden worden verhuurd!" Samen De corporaties krijgen ook het ad vies de mogelijkheden tot nauwe samenwerking te onderzoeken. Voorts doen ze er volgens Quintis goed aan gezamenlijk plannen te ontwikkelen voor de aanpak van met leegstand bedreigde wijken. Daarbij moet vooral aandacht be steed worden aan de wensen van de potentiele huurder op het ge bied van service, comfort, voorzie- ningen en veiligheid. Goede afspraken met andere in stanties, die invloed hebben op de woonomgeving, horen ook in dat rijtje thuis. Schiedam Een 33-jarige Schiedammer heeft dinsdag 224 autokraken opgebiecht. Hij pleeg de ze vanaf januari. De man werd vorige week op heterdaad betrapt. Hij verkocht zijn buit, waaronder autoradio's en cd-spelers, direct door aan helers. Van het geld kocht hij verdovende middelen. Maasland Bij het benzinesta tion aan de Oude Veiling in Maas land heeft gisterochtend even na vier uur een snelkraak plaatsge had. Met een,straattegel werd de ruit van de toegangsdeur ingeslagen en werd een binnendeur gefor ceerd. Uit de winkel zyn sigaretten, ver snaperingen en koopzegels gesto len. Maasland De afdeling Maas land van het Prinses Beatrixfonds reageert opgelucht. De twee ver dwenen spandoeken zijn weer te recht en daarnaast leverde de op brengst voor de collecte een prachtig resultaat op. De spandoeken waren in Maas land door onverlaten van de brug gen verwijderd. Eén werd er uit het water gevist. Na dreggen in de buurt van de brug Huis te Veldelaan/Hofsingel kwam uiteindelijk ook het tweede spandoek letterlijk boven water. Weliswaar ontdaan van aüe tou wen en banden, maar nog heel, zo dat de spandoeken volgend jaar weer gebruikt kunnen worden. De opbrengst van de collecte heeft niet onder het gemis van de spandoeken te lijden gehad, want met 4695,95 gulden was de op brengst ruim 400 gulden hoger dan vorig jaar. Het bedrag wordt overgemaakt naar het Prinses Beatrixfonds in Den Haag. VlaardingenDe luchtkwaliteit in Vlaardingen verbetert. Dankzij een actief milieubeleid van de DCMR Milieudienst Rijnmond en het ministerie van VROM plus een toenemend gebruik van lood vrije benzine en katalysators ko men steeds minder schadelijke stoffen in de buitenlucht terecht. Dat is de conclusie van de 'Nota Luchtkwaliteit Vlaardingen' van de afdeling milieu van de ge meente Vlaardingen. Het gaat daarbij voornamelijk om een da lingvan de hoeveelheid zwaveldi oxide (vervuiling van grote indus trieën), stikstofdioxide (veroor zaakt door wegverkeer) en het loodgehalte in de pcricdc 1990 tot 1995. De cijfers zeggen niets over de vervelende luchtjes die het ge bied soms teisteren. Geurtjes zijn niet bij uitstek slecht voor de ge zondheid, verklaart J. M. M. Rocks van de afdeling stadsont wikkeling van de gemeente Vlaar dingen. „Stank is hinderlijk, daar is weer een ander beleid voor. De stoffen waar het hier om gaat zijn echter wel schadelijk," aldus Rocks die de daling 'aanzienlijk' noemt. Aanleiding voor de nota is de verplichting om periodiek de luchtkwaliteit langs lokale wegen te meten en te rapporteren aan de provincie Zuid-Holland. Daarvoor staat in Vlaardingen een aantal meetpunten van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond of het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Die ne men de waarden op van stikstof dioxide, koolstofmonoxide, ben zeen en zwaveldioxide. Uit de me tingen en berekeningen blijkt dat de grenswaarden die op dit mo ment gelden nergens in de stad worden overschreden. Wel gaat op gedeelten van de Marathonweg (tussen de Westlandseweg en de Floris de Vijfdelaan) en de Van Hogendorplaan (tussen Kethel- weg en Goudsesingel) de hoeveel heid" stikstofdioxide enigszins over de grens die in het jaar 2000 zal gelden. De gemeente hoopt ook over drie jaar aan deze opge schroefde grenswaarde te kunnen voldoen dankzij technische ver beteringen aan de auto en door een afname van het vrachtver keer. Dit wil zij bereiken door een volledige aansluiting op de A4 ter hoogte van de mr. L.A. Kesper- weg te realiseren. Rookgasreinigers Ook de uitstoot van verzurende stoffen en van koolwaterstoffen door grote industrieën in Vlaar dingen - overigens ook in Rotter dam- is gedaald. Evenals de emissie van zware metalen en di oxines, blijkt uit het door de stadsregio uitgebrachte rapport 'Het milieu in de regio Rotterdam 1S97'. Deze daling is volgens Rocks veroorzaakt doordat bedrij ven bijvoorbeeld rookgasreini gingsinstallaties zijn gaan gebrui ken of stoffilters waardoor er min der schadelijke stoffen in de bui tenlucht komen. Alleen de uit stoot van kooldioxide, de grootste boosdoener in het broeikaseffect, is niet gezakt. Verder komt in de nota de luchtkwaliteit in en om parkeergarages aan de orde. Met behulp van de "Handreiking ben zeen en parkeergarages' van TOOM wordt bij het ontwerp en de bpuw rekening gehouden met bepaalde normen. Zoals aan de Dijksteeg, waar een nieuwe par keergarage gaat worden ge bouwd. Daarby zal worden gelet op voldoende luehtmogelijkhe- den via gaten of schoorstenen. Gekeken is ook naar het gebied ten zuiden van Rijksweg 20 ter hoogte van de Westwijk. Daar worden mogelijk geluidsscherm woningen gebouwd. Berekend is dat de grenswaarde van stikstofd ioxide niet zal worden overschre den als wordt uitgegaan van de voorspelde verkeersintensiteit voor 2005. Alleen bij zeer slechte weersomstandigheden kan dat het geval zijn. Alvorens het start sein kan worden gegeven voor de bouw van de woningen moet de hoeveelheid fynstof nog bere kend worden, afkomstig van vrachtwagens met dieselmotoren. Vooral op het gebied van het te rugdringen van het autogebruik is volgens de opstellers van de no ta een rol weggelegd voor de ge meente. Want, hoewel autorijden tegenwoordig een stuk schoner kan, gaan steeds meer mensen de weg op. Rocks: „Gemeenten kun nen het gebruik v<jn de auto ont moedigen door bijvoorbeeld het parkeergeld in het centrum te verhogen waardoor mensen mak kelijker op de flets stappen of door woonwijken autoluw te ma ken." Schiedam Het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Schiedam wil eerst een advies van de raadscommissie cultuur, sport en recreatie over het verbouwingsplan voor het Stedelijk Museum voordat het college met een standpunt over de plannen naar buiten komt Het plan voor verbouwing, renovatie en uitbreiding van het museum aan de Hoogstraat, zoals het nu in een gemeentelijke notitie is be schreven, kost ongeveer twintig miljoen gulden. „Het is zo'n in grijpende verbouwing en het kost zo veel geld," zegt verantwoorde lijk wethouder L.A. Hafkamp, „dat we in het college hebben af gesproken dat we eerst de mening van de raadsleden willen heb ben." Voor het college staat wel vast dat er sowieso iets moet gebeuren met het museum. „Destijds tij dens de wisseling van de directie hebben we gezegd dat we het niet alleen konden doen met een reno vatie van het dak," zegt Hafkamp. Daarna heeft de gemeente een studie laten uitvoeren door een extern bureau. Eén van de conclu sies uit de studie van het bouw technisch bureau Starke Dijkstra is dat het museum moet worden aangepakt omdat het bezoekers aantal terugloopt. In 1996 werden nog 15.000 kaartjes verkocht, ter wijl in 1995 nog 23.000 mensen het museum bezochten. Slechts met een professionele aanpak kan de negatieve trend worden doorbroken, zei de direc tie vorig jaar oktober. Na verbou wing denkt de directie jaarlijks minimaal 31.000 bezoekers te trekken, dat aantal komt overeen met het gemiddelde van een mu seum in Nederland. Naast de ver bouwing moet het museum ook worden uitgebreid. Dit zal moeten gebeuren aan de achterzijde van het pand. Hier voor moeten enkele panden aan de Lange Achterweg worden aan gekocht De uitbreiding is nodig omdat het museum kampt met een structureel tekort aan opslag ruimte voor de collectie en daar voor moet een nieuwe vleugel worden bijgebouwd. De raadscommissie heeft al in ju ni in een besloten vergadering ge praat over het plan van Starke Dijkstra. Morgen komt het gebouwenplan Stedelijk Museum, dat is gemaakt door de gemeente en de directie van het museum, aan de orde in de raadscommissie. De vergade ring heeft plaats in het stadskan toor en begint om 16.15 uur. De uitbreiding van het Stedelijk Museum kan alleen plaatshebben aan de achterzijde. FotoRoei Dijkstra De lucht in Vlaardingen is verbeterd. Op een drul- als gisteren was daar echter met veel van te merken. Foto Roel Dijkstra Schiedam De Schiedamse po litie heeft een speciaal team ge formeerd dat zich uitsluitend bezighoudt met bekraste auto's. Sinds maandag komen de aan giften over beschadigde auto's massaal binnen, De auto's zijn vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag door onbe kenden beschadigd. De lijst met gedupeerden wordt volgens de politiewoordvoerder alleen maar langer. „We hebben maandag zo'n tweehonderd for mulieren uitgedeeld, daarvan zijn er nu al 170 terug," vertelt de woordvoerder. Waren het maandag nog 'slechts' zo'n hon derd aangiften. Na een dag is het aantal aangiften van krassen op de auto's in Schiedam zo groot geworden dat is besloten om een speciaal team te vormen. De eerste aangiften kwamen maandagmorgen binnen, nadat onbekenden op grote schaal ver nielingen hadden aangebracht aan geparkeerd staande auto's. Meteen was al duidelijk dat de schade groot was, want de van dalen waren grondig te werk ge gaan. Op de auto's werden diepe krassen achtergelaten, spiegels werden afgebroken. De schade kan per auto oplopen tot enkele duizenden guldens. Bij krassen moet de auto in veel gevallen in zijn geheel worden overgespo ten. Een voorkeur voor een merk, grootte of kleur lijken de vanda len overigens niet te hebben. Ook toonden ze geen voorkeur voor een specifieke wijk. De be schadigde wagens zijn aange troffen in het centrum van Schiedam, West en Nieuwiand. De politie tast nog in het duister over de daders. De politiewoord voerder wil ook geen uitspraken doen over mogelijke richtingen waarin de politie denkt. Sommi ge getuigen hebben in die nacht jongelui gezien bij de auto's. Schiedam Wegens ontvoering heeft de rechtbank in Rotterdam dertig maanden cel, waarvan tien voorwaardelijk, opgelegd aan een vaste klant van de Schiedamse Smartshop aan de Hoogstraat, de Rotterdammer Willem A. (36). Of ficier van justitie mr. G. Knobbout had eerder dertig maanden ge- eist, waarvan zes voorwaardelijk. Volgens A. en zijn advocaat mr. P. J. Silvis had het slachtoffer bij de politie en als getuige in de rechtszaal de beschuldigingen grotendeels uit z'n duim gezogen. De rechtbank achtte echter bewe zen dat A. een 24-jarige Schiedammer, eveneens- vaste klant van de 'paddowinkel', sa men met vrienden van de voort vluchtige shopeigenaar Ron M. tegen z'n wil heeft vastgehouden in de ruimte boven de winkel. Doel van de kidnap door het zwaar onder de invloed van coca- ine verkerende groepje was de Schiedammer een geldbedrag af handig te maken. Of het hier gin c om inning van een openstaan', schuld of roof bleef tijdens he. proces onduidelijk. Wel duidelijk was dat Willem A de regie over de actie voerde en een vuurwapen had, waarmee het slachtoffer werd bedreigd met de dood en in bedwang werd gehou den. Van de Hoogstraat ging het per auto van de shopeigenaar naar de Lemkensstraat in Over- schie, waar de 'ex' van de Rotter dammer woonde. Daar werd ge probeerd het slachtoffer in een kelder onder te brengen. Maar er ontstond ruzie met de 'ex*, die zwaaiend met een mes het hele gezelschap de deur uit werkte. Te gen de politie verklaarde zij lateT dat A. een vuurwapen bij zich had. Om de ochtend af te wachten ging het illustere gezelschap vervol gens naar de inmiddels wegens harddrugshandel voor een jaar gesloten 'nachtkroeg The Step' in de Witte de Withstraat in Rotter dam-Centrum. Onder begeleiding van twee medeverdachten inde het slachtoffer 's ochtends by een bankfiliaal aan de Nieuwe Haven in Schiedam 6800 gulden, die hij af moest geven aan z'n belagers. Niet bewezen De bedreiging met een vuurwa pen door A. van twee bezoekers van The Step' achtte de recht bank niet bewezen. Medeverdach te Robin de J. moet zich later voor de rechtbank verantwoorden. Van een derde verdachte kon. de iden titeit niet worden vastgesteld. Den HaagSchiedamHet college van burgemeester en wethouders van Schiedam moet de politie naar de Chickenfarm aan de Rot- terdamsedijk 146 sturen om te kij ken of het daar gaat om een ge woon café of een animeerbar. Met deze opdracht stuurde rechter mr. W. Eekhof van de Raad van State gisteren twee vertegenwoordigers van de gemeente naar Schiedam terug. De resultaten van het onderzoek bij de Chickenfarm zullen worden gebruikt in de rechtszaak die de Rotterdamse horecaondernemer M. Eskikilic voert tegen de ge meente. Eskikilic wil aan de Rotterdamse- dijk 431 en 433 een café en een shoarmazaak openen. Het be stemmingsplan laat dat toe. De ondernemer was na een gesprek met een ambtenaar van de ge meente in de volle overtuiging dat hij daar kon beginnen. Nadat hij de twee voormalige winkelpan den voor vijfjaar had gehuurd en had verbouwd voor horecadoel- einden, kreeg hij van de gemeen te echter te horen dat hij geen ver gunning zou krijgen. In de procedure die Eskikilic te gen de gemeente is begonnen pro beert hij nieuwe horecabedrijven aan te wijzen die net als zijn twee gehuurde panden buiten het con centratiegebied liggen waar de leefmilieu verordening De Kern geldt. Zo'n nieuwe zaak is bijvoor beeld de Chickenfarm. Een ani meerbar nota bene, aldus Eskiki lic. „Als zo'n tent wel een vergun ning krijgt en mijn café annex shoarmazaak niet, dan klopt er iets niet in Schiedam," zo vindt de ondernemer die enkele jaren ge leden moest wijken toen de Passa ge werd vernieuwd. Gemeentewoordvoerder W. Zaat stelt dat de Chickenfarm een ge woon café is dat bovendien veel te ver van de Rotterdamsedijk 431 en 433 vandaan ligt. Volgens Zaat zit daar alleen de Russische echt genote van de exploitant achter de bar. „Toen de raadsvrouw van Eskikilic er langs ging, had de vrouw waarschijnlijk bezoek van familieleden uit Rusland," zo zei Zaat. Maar de Chickenfarm is ab soluut geen animeertent, weet de gemeentewoordvoerder. De gemeente wil geen nieuwe ho recabedrijven in de buurt van de horecaconcentratiegebieden in de kern omdat er dan een ongewens te overloop kan ontstaan in de nchting van de woonwijken. Zaat erkende dat bezwaren van bewo ners van de Rotterdamsedijk een belangrijke rol hebben gespeeld om Eskikilics vergunningsaan vraag af te wijzen. Na de zitting zei de gemeente ambtenaar dat het beter was ge weest als de grenzen van het hore- caconcentratiegebied wat ruimer waren getrokken zodat ook de Rotterdamsedijk 431 en 433 er binnen waren gevallen. Er zitten daar in de buurt immers vyf hore cazaken. „De grens van het con centratiegebied is willekeurig ge trokken", zei Zaat. Rechter Eekhof beslist binnen en kele weken over de geweigerde vergunning. Het gaat hier om een uitspraak in hoger beroep. De Rotterdamse rechtbank stuurde Eskikilic eerder al met lege han den naar huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1