13 Vier ton voor minima niet meer nodig Duur stukje regenpijp 'Voor ouderen is er meer dan genoeg te doen' Rotterdams Dagblad 'Toen wisten we nog niet dat geld van het rijk kwam' Schiedam weer onder de 75.000 inwoners Driehonderd keer te snel 14-Jarige vast voor bedreiging Met slok op in ongekeurde auto Smartshop Verkeer tijdens Furieade 'Moreel verantwoordelijk' Oude 'tijdmachine' terug in school Samenwerking wisselend bij woningcorporaties TapasbarPerritoCaliènte Spaanse keuken catering terras op het water Lange Haven 26,3111 CG Schiedam Telefoon 4263898 Waterweg 'Donderdag 2 oktober 1997 Door Jos van Nierop Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis zijn niet van plan om de bijdrage van het rijk voor armoedebestrij ding als e::rtra in te zetten bovenop de vier ton die door de ge meenteraad beschikbaar was gesteld. Dat laatste bedrag wordt weer ingetrokken. Dat heeft CDA-wethouder L. Tim mermans gisteravond bekend gemaakt tijdens een PvdA-bij- eenkomst over armoedebestrijding. De socialisten waren niet blij met Timmermans (CDA) gisteren tij- die mededeling. 400.000 plus 516.000 gulden is ruim negen ton, was de simpele rekensom voor de Maassluise PvdA-fractie. Zo niet voor het college van b en w. De 516.000 gulden extra die Maas sluis van het rijk krijgt voor ar moedebestrijding, ziet ze als het totale bedrag dat is bestemd voor de minima. De dit vooijaar voor gestelde vier ton uit eigen zak laat de gemeente daarom *iu vallen. „Want," vertelde wethouder L. Vlaardingen Bij een snelheids controle op de Marathonweg in Vlaardingen heeftde politie in drie uur tijd driehonderd automo bilisten betrapt op te hard rijden. Jn totaal passeerden gisteren tus- "sen 9.00 en 12.00 uur 1551 auto's de radarapparatuur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 99 kilq~: meter.per uur, terwijl 50 is toege- taen. VlaardingenDe politie heeft gis termiddag een 14-jarige Vlaardin- ger aangehouden en in een cel ge zet; Hij wordt -er wan -verdacht twee stadg§n.9|en'te-hebtónjbe- dreigd om geld van zedos'de^knj- gen. Daarbij-'zou'de jeugdige Vlaaidinger' gebruik hebben ge- maaktVan,een alarmpistool. Hij is vastgezet zódat rechercheurs hem vérder kunnen verhoren. Schiedam De politie van Schiedam heeft afgelopen nacht op de rijksweg A2Ö een 37-jarige automobilist aangehouden. Be halve dat de Rotterdammer onder invloed van alcohol was, bleek de wagen waarin de man reed niet gekeurd en onverzekerd te zijn. Ook daarvoor werd hij op de bon geslingerd. Schiedam—In het artikel over de celstraf voor een bezoeker van Sehiedamse smartshop in de Hoogstraat zou kunnen worden afgeleid dat het gaat om Happy Herbal House. Dat is echter niet het geval. De kidnapping vond plaats in de inmiddels" gesloten smartshop schuin tegenover Hap py Herbal House, die verder niets met de strafbaren feiten heeft te maken. sIn de binnenstad van Maassluis worden vandaag, mor gen en zaterdag tijdelijke ver keersmaatregelen genomen in verband met de Furieade. Vanaf vandaag 12.00 uur tot en met zaterdag 19.00 uur is de Bur gemeester de Jonghkade afgeslo ten tussen de Burgemeester van der Lelykade en de Deltaweg. Tij dens de afsluiting kan het verkeer in beide richtingen gebruik ma ken van de Joubertstraat De Keu- cheniusstraat is vanaf vrijdag 15.00 uur tot en met zaterdag 19-00 uur geheel afgesloten. Vanaf wijdagavond 18.00 uur is ook de Haven afgesloten en gedeelten van de Govert van Wijnkade, de Zuiddijk, de Noorddijk, Goud steen, Noordvliet n, z. en z. z., de Anne de Vriesstraat, de Jokweg en de Boogertstraat, Maassluizers die aan het Furie- adepareours wonen worden ver zocht hun auto tijdig weg te halen en elders te parkeren. dens de PvdA-bijeenkomst over het minimabeleid, „toen wisten we nog niet dat dit kwam." In de in het vooijaar uitgekomen plaatselijke Nota Armoedebeleid wordt een reeks maatregelen ge presenteerd die jaarlijks alles.bij elkaar zo'n 840.000 gulden gaan kosten. Geld dat dan onder meer wordt ingezet voor kwijtschelding van belastingen en voor het ver ruimen van de bijzondere by- stand. Omdat het college 'maar' 400.000 gulden beschikbaar stel de, moest de politiek uit de moge lijke maatregelen een keuze ma ken. Iets wat nog niet is gebeurd. Het bedrag van 516.000 gulden dat de gemeente in de zomer van het rijk voor minimabeleid kreeg toegezegd, maakte het maken van keuzes overbodig. Zo leek het. Maar in een extra vergadering van de commissie sociale zaken (op woensdag 8 oktober) stuurt het college de politiek toch aan op het maken van keuzes. Weihou der Timmermans daarover: „Als gemeente wilden we vier ton in zetten, maar dat hoeven we nu niet meer omdat we die 516.000 krijgen." Het uitvoeren van het hele (840.000 gulden kostende) wensenpakket zou de gemeente een tekort opleveren van zo'n drie ton, redeneert de CDA'er. „Daar moeten we de raad mee confronteren." En, verontschuldi gend: „Voor bijvoorbeeld de schuldhulpverlening wordt nu 50.000 uitgetrokken, terwijl we ei genlijk 1GÖ.00Ö gulden nodig heb ben." Timmermans weet wel een oplossing. „Het is niet wat wij wil len, maar de raad zou een voorstel kunnen indienen om de onroer- dend-zaakbelasting met vier pro cent te verhogen. Dan heb je zo Kamerlid S. Noorman-Den Uyl was gisteravond in Ko ningshof te gast bij de PvdA-bijeenkomst over het minimabeleid. Ze pleitte ervoor dat gemeenten zich 'moreel verantwoordelijk' voelen voor hun minima, Over Maassluis: „Ik heb de indruk dat er in Maas sluis meer dan gemiddeld in Nederland, veel mensen arm zijn. Dat vergt extra inspanningen." Ook vond de dochter van oud-PvdA-leider Joop den Uyl dat de ge meente voor armoedebeleid bestemd geld dat in het verleden naar de algemene middelen is gevloeid, weer moet gaan inzetten. „Maar je moet eerst kijken naar je doelen en dan pas naar het geld." structureel drie ton." J. M. de Bruin (PvdA) betwijfelt of een OZB-verhoging nodig is, maar sluit het niet uit. Het raads lid van de oppositiepartij ver wacht overigens dat ook coalitie partij CDA gaat pleiten voor meer geld voor de minima. Tegen het beleid van partijgenoot en colle gelid Timmermans in. „Het wordt lastig voor het CDA" voorspelt hij dan ook. '-'.V AA'?* I VT". Het was maar een stukje van een halve meter dat moest worden vervangen, maar dat had toch een hoop voeten in de aarde. Er moest zelfs een reusachtige mobiéie kraan aan te pas komen, want de regenpijp zat net onder de omloop van de Grote Kerk In Vlaardingen. Bij een controle bleek dat de hemelwaterafvoer op het punt stond af'te breken. Een beetje wind was voldoende geweest en dan waren er meters pijp naar beneden gekomen. Omdat de loodgieter er alleen met behulp van een kraanwagen bij kon komen, werd het een duur stukje regenpijp. Vijfduizend gulden staat erep de rekening die de gemeente binnenkort op de deurmat vtndt; honderd gulden per centimeter. Foto Gerrrt de Heus/Roei Dijkstra Schiedam Het is een voorproef je op volgend jaar, want dan is het het internationaal jaar van de Ou deren. Het voorproefje, de mani festatie De Dag van de Ouderen, gisteren in het dienstencentrum De 4Molens in Schiedam was al vast succesvol. In de loop van de middag hadden al bijna zeshon derd ouderen de manifestatie be zocht. Organisator Gilde Nieuwe Water weg had de Dag van.de Ouderen aangegrepen om een uitgebreide informatiebeurs op te zetten voor de inwoners uit Schiedam, Vaar- dingen, Maassluis en Maasland. Her en der verspreid over De 4Moiens stonden gisteren de stands met daarachter veelal mensen van het Gilde, maar ook politie, thuiszorg en het ouderen werk waren ruimschoots verte genwoordigd. Voor ouderen is er meer dan ge noeg te doen, wordt duidelijk bij de stand van het ouderenwerk. Niemand hoeft zich te vervelen. Gymnastiek, yoga, biljarten of ge woon een potje kaarten. De stand wordt veelvuldig bezocht en de dames achter de tafel brengen op een enthousiaste wijze de folders aan de man of vrouw. „De tijd dat oudjes achter de geraniums gin gen zitten, ligt al lang achter ons. Dat hoeft ook niet meer. Ik heb weieens de indruk dat de ouderen veel meer doen dan jonge men sen, die zitten vaak alleen achter de televisie," vertelt een mede werkster van ouderenwerk, ter wijl ze de folders erbij pakt. Toch is niet iedereen 20 positief over de positie van ouderen. J. Bolmers van het Gilde maakt zich zorgen want ze vindt dat de sa menleving veel te negatief over ouderen denkt. „Vaak gaat het al leen maar over het geld dat oude ren kosten. Af en toe word je door die negatieve verhalen bijna bang om oud te worden," vertelt ze. Bolmersactief lid van het Gilde, vindt dat de samenleving van dat negatieve standpunt afmoet. Maar gelukkig is tijdens de Dag van de Ouderen en volgend jaar tijdens het Jaar van de Ouderen op een positieve manier aandacht geschonken aan de ouderen, vindt ze. De eerste Dag van de Oude ren werd gis teren druk be zocht. De be langstelling voor de uitge stalde infor matie, van thuiszorg tot aan nieuwe nobby s, was dan ook groot. FotoGerrit de Heus/Roel Dijkstra De kinderboekenweek Is gisteren op de christelijke basis school Kethel op bijzondere wijze van start gegaan. De mar kante schoolklok uit de vorige eeuw, die destijds na het slopen van het oude schoolgebouw lange tijd onvindbaar was, werd opnieuw onthuld in het vernieuwde schoolgebouw aan de Und- eijerstraat/Vlaardingseweg. Symbolisch kwam dat ook mooi uit, omdat het thema van de kinderboekenweek dit jaar 'De tijdmachine, terug naar toen' Is, Oud-leerling Nico van de Mark, die de oude klok op het spoor was gekomen, onthulde het uur werk. Hij kreeg daarbij hulp van een paar leerlingen, die vol gende week zaterdag de kinderboekenweek afsluiten met het TijdKethel-Feest. Foto Getrlt de Heus/Roe! Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen De 'gisteren ge openbaarde rapporten over de ontwikkelingen op de regionale woningmarkt zijn onlangs ge sprek van ondérweip geweest op een bijeenkomst van de betrok ken wethouders en de directeu ren van alle zeven sociale ver- huurders uit Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis en Hoek van Hol land. Toch hebben niet alle corpo raties de onderzoeksopdrachten ondertekend. Woningstichting Samenwerking Vlaardingen hield zich geheel af zijdig. „Wij hebben geen behoefte aan weer nieuwe onderzoeken. Wij weten wel hoe het woningbe- zit erbij staat. Zo'n onderzoek hebben we enkele jaren geleden al gedaan," reageert directeur N. Nieuwstraten, Dat wil niet zeggen dat hij niet samenwerkt met zijn collega's. „In de Westwijk in Vlaardingen werken, we samen aan het verbeteringsplan voor de ze wijk met de twee andere Vlaar- dingse corporaties. Met alle corpo raties in de regio hebben we een gezamenlijk aanbodsysteem ont wikkeld, waarbij recent ook Hoek van Holland is betrokken. Verder maken we deel uit van de Maas koepel, het samenwerkingsver band van alle corporaties in de Stadsregio Rotterdam." Samenwerking was de enige die niet meebetaalde aan het onder zoek van Kolpron Consultants naar vraag en aanbod op de regio nale woningmarkt. Voor een ver dergaande woningmarktmonitor van Quintis hadden ook de Wo ningbouwvereniging Hoek van Holiand. en de Woningstichting MaasSluisfWSM) gèeh^elarigstch fmg. Aan de' óntwikkelihgscombi- natie voor het bouwplan De Rits, zo'r. 1500 woningen op en langs een tunnel van de A 4 tussen het stedelijke gebied van Vlaardin gen en Schiedam, nemen Samen werking èn WSM wel weer deel. De zeven sociale vérhuurders van woningen in het noordwestelijk deel van de Rijnmond bezitten momenteel bij elkaar ruim 45.000 huurhuizen. Dat is ongeveer de helft van het totale woningpoten- tieei van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. De woningcorporaties spelen hierdoor de hoofdrol op.het ge bied van de volkshuisvesting in de regio. Hun aandeel in de wo ningmarkt zal in de naaste toe komst echter afnemen door slo pen en verkopen van bestaand be zit. De grootste corporatie is Wo ningstichting Noordvest Schiedam met 12.000 woningen. Na het voormalige gemeentelijke woningbedrijf van Schiedam vol gen de Vlaardingse en Maassluise pedanten. Stichting Woningbe- drijfVlaardingen heeft 10.000 hui zen en Woningstichting Maas sluis 7500. Woningstichting Sa menwerking Vlaardingen, Patri moniums Woningstichting Vlaar dingen en Woningbouwvereni ging Schiedam doen met onge veer 5.000 huizen weinig voor elkaar onder. Woningbouwvereni ging Hoek van Holland is met 1500 woningen de kleinste van de zeven. Zie ook pagina 15; 'Corporaties krijgen nieuwe taken'. Schiedam Het inwonertal van Schiedam is de afgelopen zomer weer ónder de 75.000 gezakt. Per 1 september telde Schiedam nog maar 74.915 ingezetenen. De daling -op 1 juli telde Schiedam 75.018 inwoners- wordt voornamelijk veroorzaakt door een zogenoemd 'negatief, vestigingsoverschot': meer mensen verhuisden naar buiten de stad dan dat er in Schiedam kwamen wonen. Zo vestigden in augustus 336 mensen zich in Schiedam en vertrokken er 412. Met name in West en Zuid ver lieten veel mensen Schiedam. In augustus was er ook. sprake van een negatief geboorteover schot: tegen 76 geboorten ston den 82 sterfgevallen. Overigens blijft. Schiedam er (met onder meer de bouw van Sveaparken) vanuit gaan dat het inwonertal de komende tien jaar in de richting van de tachtigdui zend gaat. Een woordvoerder van de gemeente meldt weL dat: als binnen afzienbare tijd de 75.000-grens weer wordt over schreden, deze inwoner niet in het zonnetje wórdt gezet De op. 2 juni geboren Bilal Emre Demlr kreeg afgelopen zomer burge meester Scheeres aan zyn wieg. Scheeres had een cheque van 750 gulden bij zich voor de jonge. Schiedammer. „Maar dat doen we nu niet méér," aldus de l woordvoerder. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1