Feestelijke lunch in de buurt Verhuizing van sociale dienst naar Hemaplein van de baan Onderzoek naar nieuwbouw voor het Stedelijk Museum Grandcafé of stadscafé Meer horeca in binnenstad Maassluis wil oude centrum gezelliger maken Rotterdams Dagblad Fiets botst met paaltje Al meer dan 200 aangiftes Siberische evangelist Geld voor nieuwe hokken Steun voor meer geld Composteringsbedrijf mag niet uitbreiden Vlaardingen zet deur open voor Schiedam Brandweerman in I beklaagdenbank ^jni'ièuwe roode nieuwe ideeën Schiedam-C Kreupeistraat 31 naast AB^Gy parkeérgaragelll?' Politie stuurt caféklanten weg Vals geld Schiedam Een 14-jarige meisje uit Schiedam is gistermiddag ge wond geraakt toen zij in de Groen- oordstraat met haar fiets tegen een paaltje in het wegdek aan reed. Zij kwam ten val en is met beenietsel overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Het onge luk gebeurde rond half drie. Schiedam Bij de politie hebben inmiddels 205 Schiedammers aangifte gedaan van de beschadi ging van hun auto. In 'de nacht van zondag op maandag zijn in het Centrum, West en Nieuwland auto's door onbekenden bescha digd. Bij de politie hebben zich slechts twee getuigen gemeld. De politie is nog steeds op zoek naar getui gen om meer zicht te krijgen op de daders. Schiedam De uit Siberië afkom stige Valentin Fot'zal maandag spreken in de Plantagekerk aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam. Fot is één van de ruim veertig door Friedenstimme Ne derland vrijgestelde evangelisten. Ook brengen twee zusters enkele Russische liederen ten gehore. De bijeenkomst begint om 19.45 uur en wordt geleid door dominee E. F. Vergunst. De toegang is vrij. Vlaardingen Wethouder T.W. van der Steen heeft vanmorgen een bedrag van 2700 gulden in ontvangst genomen van kinderen van de Vlaardingse basisschool De Klimop. Het geld, dat is opge haald door de kinderen met een sponsorloop, is bestemd voor nieuwe kippen- en konijnenhok ken op kinderboerderij Hoiy- wood, waar de uitreiking plaats vond. Van der Steen verhoogde de feestvreugde vanmorgen door mee te delen dat de gemeente het bedrag verdubbelt tot 5400 gul den. Dit gebeurt in het kader.van het zogenoemde 'Premie op actie', een budget dat is bedoeld om be wonersinitiatieven te stimuleren. Schiedam De Schiedamse po gingen een grotere rijksbijdrage voor de stadsvernieuwing te krij gen, worden ondersteund door de Rotterdamse wethouder H. Meij er. Dat bleek gisteren uit overleg tussen Meijer en zijn Schiedamse collega A. Reijnhout. Voorwaarde voor de Rotterdamse steun is wel dat Schiedam kan aantonen dat de situatie in de vooroorlogse wij ken vergelijkbaar is met die van Rotterdam. Reijnhout betoogde dat de gemiddelde kwaliteit van de ongeveer 25.000 vooroorlogse woningen in Schiedam veel slech ter is dan in de rest van Neder land. De D66-wethouder heeft be rekend de komende twintig jaar minimaal zestig miljoen gulden extra nodig te hebben. De bereke ningen van het rijk zijn echter in het nadeel van Schiedam. Bin nenkort worden alle gegevens van beide steden naast elkaar ge- Schiedam De sociale dienst en het arbeidsbureau komen niet op het Hemaplein. Dat is het gevolg van een verandering in het oor spronkelijke programma van ei sen voor de Otterbuurt. Het colle ge van burgemeester en wethou ders van Schiedam heeft na de in formatiebijeenkomst en een raadscommissievergadering be sloten het aandeel kantoren aan zienlijk te beperken. In het oor spronkelijke programma van ei sen was plaats ingeruimd voor 4400 vierkante meter kantoor ruimten. De wijziging komt vol gens de gemeente omdat kanto ren een mindere uitstraling op het openbaar gebied hebben en omdat ze een geringe bijdrage le veren aan een levendig stads beeld. In het programma van ei sen wordt het aandeel kantoren beperkt en in plaats daarvan ko men er meer woningen, horeca en winkels. Voor een forse toevoe ging van het aantal winkels is niet gekozen omdat dit volgens de ge meente ten koste zou gaan van de overige winkels in de binnenstad. Voor de nieuwbouw op het He maplein heeft de gemeente een voorkeur voor dienstverlenende bedrijven met een zekere pu blieksvriendelijke uitstraling. Het plein blijft ook in het nieuwe programma een ruimte waar plaats is voor zowel terrassen als de markt. Bovendien moet er een goede aansluiting komen met het Stadserfplein dat momenteel wordt afgewerkt aan de overzijde van de Br>; -fvest. Ook de aard van de bebouwing moet passen bij de bebouwing in de omgeving. Voor de sociale dienst en het ar beidsbureau wordt nu gekeken naar een nieuwe plek in de nabij heid van het centrum. Binnen kort wordt ook overlegd mfl de twee projectontwikkelaars die op basis van het oude programma van eisen voorstellen hadden ge daan. De raadscommissie ruimte lijke ordening buigt zich dinsdag 7 oktober over het voorstel. Eer der hebben zij aangedrongen op beperking van het aandeel kan toorruimten en sommige raadsle den wilden dat naast de twee pro jectontwikkelaars dié nu met het plan bezig zijn, er nog meer bij be trokken zouden worden. Een feestelijke lunch, gisteren in het dagcentrum aan de Sneeuwbalstraat in Vlaardingen. Het was op de kop af drie jaar geleden dat het centrum voör verstandelijk gehandicapten begon met het serveren van lunches aan buurtbewoners. Elke donderdagmid dag kunnen mensen tegen een schappelijk prijsje een warm voorafje en een ruime keuze aan broodjes en beleg nuttigen. Eén van de doelstellingen van het project, integratie van de verstandelijk gehandicapten in de buurt, is volgens de initiatiefnemers 'voor een belangrijk deel gehaaid'. De eters zijn graag geziene gasten in het dagcentrum en de deelenemers van het centrum krijgen vee! waardering voor hun kook- en serveerwerk. Foto Roei i Door Leen van Ooijen Hoek van Holland De eoruposte- ringsfabriek voor Westlauds tuin afval mag de opslagcapaciteit aan het Nieuw Oranjekanaal in Hoek van Holland voorlopig niet uit breiden tot 100.000 ton. Het dage lijks bestuur van de Hoekse deel- gemeenteraad heeft een voorstel om daartoe een voorbereidingsbe- sluit te nemen moeten terugne men. Er is in de raad geen meer derheid voor te vinden. In de com missie ruimtelijke ordening zag het ernaar uit dat het voorstel het wel zou halen, want daar was nog een meerderheid. Maar deel raadslid A. Bras (PvdA) geeft toe dat hij tydens die vergadering kennelijk 'niet helemaal wakke? was. „Bij oen nadere bestudering van de stukken realiseerde ik me dat de stichting geen vergunning heeft en dus kan ik hier helemaal niets mee," aldus Bras. Ook het CDA is fel tegen uitbreiding van de opslag van het tuinafval. „Bij deze stichting houdt het nooit op," «telt fractieleider P. van der WeL „Ze blijven altijd proberen de 5renzen te verleggen en die te overschrijden. Ze blijven ook con stant de overheden tarten door dingen te doen die niet mogen." Van der Wel verwondert zich er over dat deelraadsvoorzitter L. Vreugdenhü nu plotseling voor stonder is geworden van uitbrei ding van1 het terrein van de stich ting en vergroting van de opslag capaciteit. „De voorzitter was vroeger een fervent tegenstan der," herinnert hij zich. „Ik vraag me af wat er is gebeurd om hem op andere gedachten te brengen, maar daar ben ik nog niet achter gekomen." Ook B. van Aalst van Hoeks Welzijn vindt dat in het verleden zaken niet juist zijn be- - handeld en dat vanaf het begin ..normen zijn overschreden. ,J)e stichting wil een capaciteit van 100.000 ton, maar als we daaraan meewerken, dan wordt het gega randeerd 150.000 ton." Volgens portefeuillehoudster T. Braban der gaat he t alleen om een yoorbe- reidingsbesiuit. Daarna gaan pas allerlei zaken spelen in verband met vergunningen en de Milieu Effect Rapportage. „Het is juist de bedoeling om van de huidige ge doogsituatie af te komen, zodat' we een betere, controle kunnen uitoefenen," aldus Brabander. Alleen D66'er A. Langenberg en C. Dam als eenling van Hoeks Welzijn zijn bereid het voorstel van het dagelijks bestuur te steu nen. Daarmee is er geen meerder heid in de deelgemeenteraad, waardoor het dagelijks bestuur zich genoodzaakt ziet om het voorstel terug te nemen. Schiedam De raadscommissie cultuur, sport en recreatie wil een nieuw onderzoek naar de verbou wing en uitbreiding van het Ste delijk Museum in Schiedam. De commissieleden zijn vooral be nieuwd naar de kosten van nieuw bouw, maar willen ook een goed kopere variant van de verbouwing in het huidige pand aan de Hoog straat onder ogen krijgen. Verantwoordelijk wethouder L. A. Hafkamp gaf gisteren tijdens de vergadering alvast een schot, voor de boeg. Hij had al een plek voor de nieuwbouw in gedachten. Wat hem betreft zou dat aan de kop van de Plantage kunnen. De gemeente en de directie van het Stedelijk Museum hebben een gebouwenplan opgesteld, waarbij renovatie, verbouwing en uitbreiding meer dan 21 miljoen gulden gaat kosten. Voor de com missieleden was dat bedrag een zware last, maar voor de meesten stond vast dat Schiedam een mu seum met moderne kunst moet hebben. Alleen H. W. Metaal (Ge meentebelangen) twijfelde daar aan. „Ik wil niet sentimenteel 'zijn, maar deze gedachten zijn prachtig als je barst van het geld. Met dit prijskaartje is dat niet te verkopen." Ook voor de overige fracties was het bedrag een probleem. B. Zij- develd-Aasestrand (PvdA) vond dat niet voldoende was gekeken naar de verdeling in het huidige pand. „Volgens ons is er veel meer te doen in het huidige pand. Het gebouwis in de notitie wat ons oe- treft een beetje al te stoffig neer- gezet." Ook de gedachten die de PvdA uit de notitie haalde dat het bezoekersaantal van het museum omhoog zal gaan als het gebouw wordt opgeknapt, ging er bij Zij develd niet in. „Het gaat niet om het gebouw maar om de inhoud," vond zij. Bijna voor hetzelfde geld kon er volgens haar nieuwbouw worden neergezet. Die gedachten werden onderstreept door de andere com missieleden. W. van Wijk (WD) vroeg het college de mogelijkhe den van nieuwbouw te onderzoe ken. „Toen ik dit bedrag zag, schrok ik me drie kleuren in de rondte," zei hij Maar de 'gé- schrokken' Van Wijk wil wel dat dan ook meteen wordt gekeken naar de mogelijkheden met het huidige gebouw aan de Hoogs traat. Want het monumentale Sint Jacobsgasthuis, waarin het mu seum momenteel is gehuisvest, moet sowieso worden opgeknapt. Depol Ongeveer de helft van de kosten van het plan is nodig voor de uit breiding van het depot. Hiervoor moeten volgens de notitie panden worden aangekocht aan de Lange Achterweg. Volgens directeur D. Wind is dat „de voor de collectie beste oplossing". Met een depot in de buurt van het museum kunr°n volgens Wind de temperatuurver schillen goed in de hand worden gehouden. „Het is van groot be lang om die verschillen bij het vervoer zo klein mogelijk te hou den en daarom moet dat depot zo dicht mogelijk bij het museum," legde zij uit. Van luxe is volgens haar geen sprake. „Het gaat hier gewoon om vaststaande normen voor het ver van kunstwer ken." Een nieuw depot is volgens Wind noodzakelijk om de collectie te behouden voor de toekomst. Door het slechte klimaat in het mu- seum worden de werken aange tast. Als er niets gebeurt dan zou op termijn nog eens zo'n twintig miljoen gulden nodig zijn om de werken te restaureren," hield zy de commissieleden voor ogen. Maar ook met een depot in de buurt en na renovatie en verbou wing is het in het huidige gebouw niet mogelyk om een optimale kli maatbeheersing te krijgen, blijkt uit de notitie. De stemming van de commissieleden ging dan ook steeds meer in de richting van nieuwbouw. Hafkamp zei toe alle nieuwe varianten te onderzoeken. Als dat onderzoek klaar is, zal de raadscommissie zich opnieuw buigen over het Stedelijk Mu- BurgemeesterL. W. Stam: 'Je moet zoiets in elk geval nietfofceren.'ArchioTfotoRotterüamsDagbiad/Jaap Roz&ma Wethouder A. Wiegman: 'Moeten wij dan miljoe nen Investeren?' Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema Door Jan Rozendaai Vlaardingen/Schiedam In Vlaar dingen is de oproep van de Schiedamse wethouder A. Wieg man om meer samen te werken goed ontvangen. „Ik constateer dat in de praktijk steeds meer, op allerlei terreinen wordt samenge werkt. In een aantal gevallen ook met Maassluis erbij. Het is een natuurlijk proces om meer samen te doen," zegt burge mees ;er L. W. Stam van Vlaardin gen in een reactie op het inter view met Wiegman. „Dat zou," gaat de burgemeester verder, „op termijn kunnen uit monden in, laten we zeggen een samenvoeging. Nee, jaartallen kan ik daarbij niet noemen. Jc moet 2oiets in elk geval niet force ren." Een fusie van Schiedam en Vlaardingen was, zo zei Wiegman zaterdag in het Rotterdams Das- blad, een droom die hij had gehad. Maar het pleidooi was vooral be doeld om de gemeentebesturen van Schiedam en Vlaardingen meer samen te laten werken. Het college van b en w van Schiedam laat momenteel onderzoeken of de exploitatie van een gezamenlij ke gemeentewerf mogelijk is. Vlaardingen heeft z'n opslag voor alle spullen die nodig zijn voor het onderhoud van straten en groen langs de rijksweg en Schiedam is aan een nieuwe toe. „Moeten wij dan miljoenen investeren om er zelf ook eentje te hebben? Dat is zonde," zei Wiegman. Burge meester Stam van Vlaardingen; „Wij staan daar in in principe po sitief tegenover. Als Schiedam er bij past, dan lijkt me dat gunstig om te doen." Volgens Stam wordt er de laatste jaren steeds vaker met Schiedam en ook Maassluis overlegd. „De contacten zijn in tensiever. Kijk maar eens naar de hele discussie over de rivieroe vers. Daar praten we met z'n drie- en over. En samen met Schiedam over de inrichting van de inrich ting van het Hoekpunt Noord west. In dat soort discussies heb ben we gezamenlijke belangen, dus dan moet je proberen j r nen ook op elkaar af te sn Met z'n tweeën sta je sterker. Zie ook pagina 15: 'Je moet altijd op zoek zijn naar samenwerking' Den Haag/Maassluis Hij was op weg om mensen te redden, maar de snelle actie van een 30-jarige brandweerman uit Maassluis kostte uiteindelijk een mensenle ven. Hij ramde 1 augustus vorig jaar op een kruising in Maasdijk een 38-jarige automobiliste die mogelijk niet alert genoeg rea geerde op de geluids- en lichtsig nalen van de brandweerauto. De vrouw overleed aan haar verwon dingen. De Haagse officier van justitie hield de chauffeur van de brand weerauto echter medeverant woordelijk voor het ongeval. De brandweerman mag-in een spoed geval wél door rood licht rijden, maar hij deed dat met te hoge snelheid, constateerde de officier voor de Haagse rechtbank. Ze eis te daarom tweeduizend gulden, boete en een half jaar rij-ontzeg- ging. Landelijke instructies voor dit soort situaties bestaan niet, zo bleek tijdens de zitting. De vrijwillige brandweerman zegt dat hij wel voorzichtig genoeg was. Hij reed tachtig kilometer per uur over de Maasdijk, 'sléchts', twintig kilometer te hard en hy remde af voordat hij de kruising overstak. Opdat moment waren alle andere weggebruikers wel voor hem ge stopt, zo beaamden ook getuigen van het ongeluk. Toen de brandweerauto de kruising opreed, trok het slachtof fer onverwachts op. Uitspraak 16 oktober.. Schiedam Schiedamse politie agenten hebben vanmorgen rond kwart over zes de klanten van een café aan het Broersveld naar huis gestuurd. De agenten waren ge waarschuwd door omwonenden, die klaagden over herrie. Omdat de zaak veel te lang open was ge bleven is tegen de eigenaar pro ces-verbaal opgemaakt. Hoek van Holland Een 49-jarige inwoner van Hoek van Holland heeft gisteren geprobeerd vier valse biljetten van 5000 Spaanse peseta's in te wisselen. Het gaat omgerekend om een bedrag van zo'n 260 gulden.. De medewerker van de bank waar de Hoekenaar het geld wilde inwisselen ontdek te dat de peseta's niet echt waren. Maassluis Als het aan Theo Lejeune ligt, opent hij nog dit jaar een grandcafé aan de Veer- straat. De uitbater van biercafé Oportö heeft een optie genomen op het historische pand dat tot vorig'jaar in gebruik was als VSB-bank. Met de bij de gemeente inge- diende aanvraag speelt Lejeune, tevens vooratter van Horeca Maassluis, in óp de lopende dis- cussie over het verruimen van het horeca-beleid. Een discussiè waar hij vaart achter wil zetten. De centrummanagers moeten maar eens wat meer druk uitoe- -.'Dien op het college, is zijn me- ning. Een deel van het pand wil de ca fé-uitbater, zo is al afgesproken, verhuren aan de Historische Vereniging, Een combinatie met Promotie Maassluis (het steun punt van de VVV) ly kt hem daar bij voor de hand liggen. In het horecagedeelte van het grote historische pand („het heeft smoel, het heeft ruimte") wil Le jeune een café en een restaurant vestigen. "Ook- komt er een galerie en wordt er gebruik gemaakt van de binnentuin. Gedragen Ondanks de 'smoel' en de 'ruim te' wil de actieve horecaman zijn nieuwe zaak niet bestempelen als grandcafé. „Dat vind ik zo'n gedragen naam. Ik noem het lie ver stadscafé." Door Jos van Nierop MaassluisOm het oude centrum van Maassluis gezelliger te maken en economisch op te krikken, gaat de gemeente mee werken aan een uitbreiding van het aantal horecagelegenhe den. Op advies van het reeds vorig jaar gepresenteerde BRO- rapport verlaat Maassluis haar behoudende horecabeleid. Op korte termijn gaat dat gestalte krijgen. Enerzijds verwaent de ge meente dat de gemeenteraad daarover in december een besluit neemt, anderzijds staat de komst van een aantal nieuwe horecaza ken op stapel. Aan de Lange Boonestraat komt immers plaats voor een restaurant en aan de Veerstraat is de vestiging van een grandcafé zeer waarschijnlijk. Daarnaast gaat de gemeente op korte termijn een aantal plekken aanwijzen waar ook uitbreiding gewenst is, vertelt centrummana ger C. A E. de Jonge „De nota ho recabeleid moeten we gaan her zien. Daar zijn we het over eens. Maar we moeten het nog handjes en voetjes geven." Bij de aan te wijzen locaties gaat het zeer waarschijnlijk om (een deel van) de plekken die de ge meente begin dit jaar naar voren bracht. In een conceptvisie werd toen gesproken over 'Markt (grandcafé inclusief terras), stad huiskade (eetcafé/ijssalon/terras), Bloemhof (café/terras) en haven hoofd (visrestaurant)'. Veel animo Voor het uitbreiden van terrassen bestaat bij de bestaande Maasslui- se cafés veel animo, weet De Jon ge. Dit gecombineerd met de v/ens van zowel de horeca als de projectgroep Binnenstad om ho reca aan de Markt te vestigen, voorziet de centrummanager 'een stevige Markt-discussie'. Bij deze discussie gaat het onder meer om het autovry of autoluw maken van de Markt. Iets waar met name een aantal van de aan de Markt geves tigde winkels niets voor voelt. Een andere hindernis is het gege ven dat -met uitzondering van één pandje- in alle panden on dernemingen zyn gevestigd. Za ken die niet zomaar plaats zuilen maken voor horeca, hoewel De Jonge niet uitsluit dat daarover wel met de bedrijven gepraat gaat worden. Want: „Als we met z'n al len vinden dat er bepaalde bran ches moeten komen, moeten daar oplossingen voor komen." Huurwoningen voor 55+ers in een boekje Schiedam ANBO-voorzitter P. C. Thijssen heeft gistermiddag het eerste exemplaar van een boekje in ontvangst genomen waarin alle huurwoningen' voor 55+ers in Schiedam op een rijtje zijn gezet. Het boekje is een uitga ve van de gezamenlijke verhuur ders en zorginstellingen in Schiedam, naar voorbeeld van een soortgelijk initiatief van de Stichting Ouderenwerk Vlaardin gen, Thijssen was zeer in z'n sas met een boekje. „Een lofwaardig initiatief," aldus de ANBO-voor zitter, die zich kandidaat heeft ge steld voor de PvdA bij de volgend jaar te houden gemeenteraads verkiezingen. Volgens Thijssen klampen ouderen zich als ze 'moeten verhuizen, ze willen het bijna nooit', vast aan dat ene com plex dat ze kennen.,frDit boekje helpt ze naar andere'opties te kij- Waterweg Vrijdag 3 oktober 1997

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1