Vechtpartij na dood autodief femina Eerste Smit-sleper vrij uit Iraanse gijzeling 'Gebruik wapen gerechtvaardigd' Politie rolt Turkse heroïnelijn op Man slaat met bijl naar agenten Milosevic lydt al weer gezichtsverlies Trampassagiers ontzetten vrouw China: ruim achtduizend honderdjarigen Abonneeservice Rotterdams Dagblad Mensen 't Is nergens zo gezellig als in Rotterdam Sport Van Gastel laat z'n voeten spreken Voor derde keer palletfabriek in de as i - (k\ Franse coach Noah zingt het hoogste lied Ontruiming van actiekamp bij Ruigoord van start 3t/m12okt. Ahoy'Rotterdam Asielzoekers naar bungalowpark Mossad-agenten terug naar Israël Beter voorlichten over versterven Gezondheidslijïl opent in lente mmMm Mensen Centraal 2 - Binnenland 5 Buitenland 7 Plaatselijk 8. 9 Economie 10 RTV13 Sport 15 e.v. I Jaargang? Nummer 2005 I Maandag 6 oktober 1997 Achthuizen Een 27-jarige man heeft zaterdagavond in zijn woon plaats Achthuizen, op Goeree- Overflakkee, met een bijl in de richting van twee politie-agenten geslagen. De man, die de agenten niet raakte maar in z'n drift wel twee autoruiten insloeg, is ingere kend. Hem wordt poging tot dood slag ten laste gelegd. De politiemannen kwamen af op een melding dat een bewoner overlast veroorzaakte. Toen de man de agenten zag, pakte hij een bijl en een vleesmes en maakte daarmee dreigende en slaande be wegingen. Met behulp van een po litiehond kon de man worden ge arresteerd. Belgrado De Joegoslavische president Slobodan Milosevic heeft gisteren opnieuwemstig ge zichtsverlies geleden. Volgens nog voorlopige uitslagen trokken bondgenoten van Milosevic aan het kortste eind bij presidentsver kiezingen in Servië en Mon tenegro. de twee deelrepublieken van het federale Joegoslavië. Twee weken geleden leed Milos evic' linkse blok al een gevoelige nederlaag bij de Servische parle mentsverkiezingen, tn Servië claimde de ultra-natio nalistische kandidaat Vojislav Se- selj vanmorgen vroeg de overwin ning. Seselj zou Milosevic' stro man Zoran Uiic nipt hebben ver slagen. Het was vanmorgen ech ter nog onduidelijk of de Servi sche presidentsverkiezingen rechtsgeldig zijn omdat de op komst bijzonder laag was. Als de opkomst onder de vijftig procent blijft, moeten er voor het einde van het jaar nieuwe presidents verkiezingen worden gehouden. Utrecht Trampassagiers in Utrecht hebben gisteravond man moedig een 19-jarige vrouw ont zet die door een dronken man werd belaagd. De man sloeg de vrouw in het gezicht en dreigde verder hetzelfde met haar te doen „als de man in Leeuwarden was overkomen." De passagiers van de sneltram die op dat moment op de Graadt van Roggenweg reed, pikten dit niet en traden op. De 31-jarige belager uit IJssel- stein werd daardoor kennelijk zo bang dat hij aan de noodrem trok. De politie heeft de man gearres teerd. De dronkeman was boos over het feit dat de vrouw zich vrolijk maakte over zijn dronken optre den toen hij in het gangpad tegen haar aanwaggelde Peking Meer dan achtdui zend van de in totaal 1,2 mil jard Chinezen zijn honderd jaar of ouder. Dat heeft het Chinese persbureau Nieuw China vandaag meegedeeld. Vdgens cijfers van de Chinese regering zijn 120 miljoen inwo ners ouder dan zestig, 20 mil- l joen ouder dan zeventig en hebben zeker 8 miljoen Chine- zen de leeftijd van tachtig jaar bereikt Bovendien.stijgt per jaar met 5,4 procent'het aantal mensen dat ouder is dan tach tig. De steeds grotere groep be- jakden in de Chinese samen leving is volgens overheids functionarissen te verklaren door een verbetering van de gezondheidszorg in de laatste 'twintig jaar. Informatie over bezorging van de krant: maandagt/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur fSSSTS^ zaterdag van ÏSgEïJj?, 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 I agblad i Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 Onafhankelijk RotterdamDe Pallet Centrale aan de Overschiese Kleiweg in Overschie is gisteravond gro tendeels uitgebrand. Na onge veer anderhalf uur was de brandweer het vuur meester. Het nablussen duurde nog de hele nacht Er vielen geen ge wonden, wei moesten omwo nenden tijdelijk elders worden ondergebracht. Het is de derde keer binnen korte tijd dat in de regio Rijnmond een palletbe- drijf in de as wordt gelegd. Smal Het enorme vuur met meters hoge vlammen was van grote afstand te zien. De met veel en groot materieel uitgerukte brandweer kon in het begin moeizaam ter plekke komen omdat de Overschiese Kleiweg "vrij smal is en er veel auto's wa ren geparkeerd. Daarom werd deze weg voor een groot deel af gesloten om de hulpverleners hun werk te kunnen laten doen. De hitte was zo extreem dat de brandweer de vlammen zee zeer voorzichtig moest na deren. Op het terrein zelf wer den in allerijl zoveel mogelijk pallets in veiligheid gebracht met behulp van vorkheftrucks. Zie ook pagina Rotterdam Het enorme vuur met motefshogo vlammen van de brandende pallets was van grote afstand te Zien. Foto Roef Dijkstra Ruigoord Vanmorgen vroeg is begonnen met de ontruiming van het aetiekamp Groersoord, bij het dorpje Ruigoord rond Amster dam. Ongeveer vijftig actievoer ders verschansten zich in boom hutten en gegraven tunnels. Van wege het gevaar voor instorting van die tunnels neemt de ontrui ming naar verwachting drie da gen in beslag. Rond half acht kwamen de Am sterdamse korpschefs Kuiper en Van Rissen de actievoerders mee delen dat vandaag met de ontrui ming zou worden begonnen. In de verre omtrek van het gebied bij het kunstenaarsdorp Ruigoord werden de wegen door de politie afgeoloten. De actievoerders wier pen rond het aetiekamp branden de barricaden op. Amsterdam gaat in het gebied de nieuwe Afrikahaven graven. Daarvoor moet het natuurgebied wijken. De bewoners van Ruig oord verzetten zich al 25 jaar te gen de aanleg van de haven. Dit jaar besloot de hoofdstad serieus met de aanleg te beginnen. Boomhutten In juli trokken actievoerders van het Groen Front na ar Ruigoord. Ze begonnen met de bouw van boomhutten en uitkijkposten en het graven van tunnels. Een po ging van Amsterdam om op 25 au gustus de reeds in gang gezette graafwerkzaamheden te hervat ten, werd door de actievoerders verijdeld. De actievoerders zeggen geen ge weld te willen gebruiken. Ook de politie hoopt dat de ontruiming op vreedzame wijze kan plaatsvin den. Het eerste slachtoffer viel overigens al vanmorgen. Een ME'er raakte gewond toen hij in de omgeving in aanraking kwam meteen shovel. familiebeurs 3 p*n«ratl*« oaz«llig womn t*v*n Beleef een flag in een wereld van nostalgie en toekomst. De 50e Femina; verrassend, veelzijdig, gezellig. Dagelijks van 11.00-17.00 en 19 00-22,30. Zondag van 11.00-17.00 uur. Ook op Internet www.femin3.nl Schiedam De politie heeft vrij dagmiddag met de aanhouding van een 38-jarige Schiedammer en een 32-jarige man uit Ensche de een heroïnelijn vanuit Turkije opgerold. Dat heeft een woord voerder van de politie Rotterdam- Rijnmond zaterdag meegedeeld. De verdaehten werden in Ensche de opgepakt. Zij hadden negen tien kilo heroïne bij zich. De drugs vertegenwoordigen een straatwaarde van bijna twee mil joen gulden. De mannen zijn overgebracht naar Schiedam en daar ingesloten. De recherche van het district Schiedam begon eind 1996 een onderzoek naar de activiteiten van een Schiedamse familie in het drugscircuit. Leden van deze familie bleken zich bezig te hou den met heroïnetransport vanuit Turkije naar Schiedam. Het net werk strekte zich uit naar diverse plaatsen in Nederland. Uit het onderzoek bleek dat er de ze week opnieuw een transport zou plaats vinden. Na observatie pakte de politie vrijdagmiddag de twee mannen in Enschede op. La ter op de dag deed zij invallen in zeven woningen in Schiedam en Terneuzen. Daarbij zijn een hoe veelheid heroïne en cocaine, twee vuurwapens en een grote hoeveel heid geld in beslag genomen. Bij de huiszoekingen in de Zeeuws- Vlaamse stad. waar de hoofdver dachte de laatste maanden woon de, werd slechts een hoeveelheid pillen aangetroffen. De politie sluit binnen het kader van het verdere onderzoek nieuwe arres taties niet uit. De politie gaat verder met het on derzoek en sluit niet uit dat er meer arrestaties komen, Capelle aan den IJssel Rouwende vrienden van de vrijdagnacht door de politie neergeschoten 28-jarige Ha rold S. uit Zwijndrecht zijn gisteravond slaags geraakt met bewoners van de Merijn- tje Gijzenburg in Capelle aan den IJssel. De vrienden wilden op de plek waar S. werd neergeschoten kaar sen en een foto ter nagedachtenis neerleggen. Buurtbewoners ac cepteerden dat niet, waarna een korte vechtpartij ontstond, Diezelfde vrienden kondigden vanmorgen aan dat er vandaag nog een demonstratie zou worden gehouden voor het Capelse poli tiebureau, maar kwamen later op dit voornemen terug. De vader van Harold S. heeft al eerder te kennen gegeven 'geen enkele be hoefte te hebben aan zo'n demon stratie'. De rijksrecherche steil een onder zoek in naar de toedracht van de schietpartij, die plaatsvond na een wilde achtervolging die in Gouda begon en in Capelle aan den IJssel eindigde. Van twee agenten zyn de vuurwapens inge nomen. Volgens een eerste onder zoek is één van de acht politie- schoten de Zwijndrechtenaar fa taal geworden. De kogel drong via de rechterschouder het lichaam binnen en doorboorde de long en lever van het slachtoffer. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis De schietpartij heeft grote veront waardiging teweeggebracht. Na bestaanden houden vol dat Ha rold S., die bekend staat als een notoire autodief, ongewapend was. Persofficier van justitie mr. H. Wesselink verklaart echter dat S. in zijn poging te ontkomen op twee agenten inreed, waardoor die klem dreigden te komen zit ten. Op dat moment trokken de twee politiemensen hun vuurwa pen. Voorzitter R. Tournier van de politiebond ANPV noemt het een 'schoolvoorbeeld' van een situatie waarin het gebruik van het dienstwapen is gerechtvaardigd. „Er was voor de collega's heel di rect levensgevaar. Dan heeft schieten op autobanden weinig zin. Tegen de tijd dat die leeg zijn, lig jij er al onder. Degenen die hierbij waren betro' ken ken ik als rustige, integere politiemen sen." Volgens persofficier Wesselink heerst er grote verslagenheid bij de Capelse politie. Dat S. zijn le ven moest laten voor een relatief klein vergrijp is volgens Wesse link niet van belang. „Niet het de lict is doorslaggevend geweest voor de agenten om hun wapen te trekken maar het feit, dat een le vensbedreigende situatie was ont staan." Zie ook pagina 3 Dwingekw Een ondernemer uit Drenthe heeft zijn bungalowpark beschikbaar gesteld voor de op vang van de uitgeprocedeerde asielzoekers die momenteel in het tentenkamp van de Raad van Ker ken bij Dwingeloo verblijven. Als de weersomstandigheden daartoe aanleiding geven, zullen de asiel zoekers daadwerkelijk verhuizen. Om weik bungalowpark het gaat, is op verzoek van de eigenaar nog geheim. Ook is nog niet besloten of en wanneer de achttien asiel zoekers zullen verkassen. Vüsslngen Iran heeft één van de drie schepen van Smit Internationale, de zee sleper Banckert, met aan boord negen van de vijftien Nederlandse werknemers, laten gaan. De Banckert, die Smit voor de ber ging van een Kroatisch schip in de Iraanse wateren had ingehuurd van de Vlissingse reder Van den Akker, bevindt zich inmid dels in Bahrein. De opvarenden maken het goed, zo blijkt onder meer uit een telefoon tje dat de Vlissingse stuurman A. Jobse dit weekeinde met zijn vrouw heeft gevoerd. Deze week worden ze thuis vernacht. Een aflossingsploeg van Smit Internationale is al ohuerwvg. De drijvende Lók Siliil Cyclo ne ligt nog steeds aan de ketting in de Iraanse havenplaats Bandar Imam Kho meini. Onduidelijk is of een derde schip eveneens is vrijgelaten. De opluchting bij mevrouw T. Jobse uit Vlissingen is groot. Het was slechts een kort telefoongesprek dat ze met haar man kon voeren, maar duidelijk was wel dat al les met hem en zijn collega's aan boord van de zeesleper Banckert in orde was. „Ik was hartstikke blij dat ik iets van hem hoorde. Over bijzonderheden hebben we het eigen lijk niet gehad. Ik weet wel dat het de be doeling is dat hij deze week met het vlieg tuig weer naar huis komt. De normale af- losploeg van Smit is op weg om het werk aan boord van de sleper over te nemen," mevrouw Jobse mag van Smit ook niet veel meer vertellen. Het bergingsbedrijf en het ministerie van Buitenlandse Zaken bewaren een absoluut stikwijgen over de ze kwestie. Of, zoals woordvoerder F. de Bruin van het ministerie van Buitenlandse Zaken het dit weekeinde uitdrukte: „We doen er geen mededelingen over, zolang de zaak nog niet geheel is opgelost en de resterende punten van onenigheid met de Iraniërs uit de wereld zijn." Ook van de zijde van Smit Internationale in Rotterdam hult men zich in stilzwijgen. Een woordvoerster gaf gisteren aan dat ze niet in wil gaan op geruchten die momen teel over de sleper en de drijvende bok de ronde doen. Die verhalen willen dat Iran verbolgen is over de vele vertragingen die zich bij dé berging van het Kroatische vrachtschip hebben voorgedaan. Het ge zonken schip lag in de vaarroute naar de haven van Bandar Imam Khomeini, Toen de bergers van Smit na twee mislukte po gingen ook nog eens de Amerikanen te hulp schoten om een neergestorte helikop ter uit zee te vissen, was voor Iran de maat vol. De Iraniërs eisen nu volgens de geruchten een losgeld van miljoenen guldens voor de nog gegijzelde opvarenden. Drie officieren zouden in een zwaar bewaakte hotelkamer vastzitten op verdenking van spionage. De Iraanse autoriteiten gijzelen de schepen van Smit Internationale sinds 8 septem ber. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken heeft P. Feith, ambassadeur in alge mene dienst, ingezet Om uüdcUhdiiuelhï- gen met de Iraanse autoriteiten te voeren met ais doel de Nederlandse schepen en de opvarenden vrij te krijgen. Bewolkt en buien Zie ook weerbericht op pagina 12 Te! Aviv De twee Mossad-agen ten die in Jordanië een mislukte aanslag uitvoerden op het leven van Hamas-leider Khaled Mis- ha'al keren vandaag naar Israël terug. Tegelijkertijd wordt in Ga za de aankomst verwacht van sjeik Achmed Yassin, de stichter van de Harnas, die Israël heeft vrijgelaten om een breuk in de be trekkingen met Jordanië te voor komen. Binnenkort zullen mefer Palestijnen de gevangenis mogen verlaten. De Israëlische regering blijft wei geren direct commentaar te ge ven op de Misha'aT-affaire, die het aanzien van de Mossad erftstige schade heeft berokkend. Ook Jordanië probeert de zaak te Sus sen. Zie ook pagina 7 Utrecht De verpleeghuizen gaan bewoners en hun familie be ter voorlichten over het verster- vingsbeleid. Volgens de Neder landse Vereniging voor Verpleeg huiszorg (NW2)zijn bewoners en hun verwanten niet altijd goed op de hoogte van belangrijke onder werpen als versterven. „We \dnden dat verpleeghuizen meer aandacht moeten besteden aan voorlichting aan het publiek. Veel mensen weten niet hoe eeh verpleeghuis werkt, als zij er dan mee te maken krijgen is veel nieuw," zegt M. Beesems van de NWZ." Sinds afgelopen zomer, na commotie rond versterven in het verpleeghuis 't Blauwbörgje ili Groningen, staat het onderwerp volopin de belangsteling. Volgens Beesems krijgen verpleeghuizen nog steeds veel vragen hierover. Zie ook pagina 5 Den Haag De nationale gezond heids lijn gaat in het voorjaar wan 1998 open. De lijn is een informa tiepunt voor burgers die op zoek zijn naar goede hulp in de wel zijnssector maar niet weten waar zij die hulp kunnen vinden. Staatssecretaris Terpstra vah Volksgezondheid heeft beloofd anderhalf miljoen gulden voor de gezondheidslijn uitte trekken. De laagdrempelige wegwijzer is een samenwerkingsproject van de stichting Koitelatie, de Neder landse Patiënten/Consumenten Federatie en het Nederlands In stituut voor Zorg en Welzijn. De instanties willen met de nieuwe gezondheidslijn voorkomen dat mensen van het kastje naar de muur worden gestuurd. l 71 Q981"15863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1